Portali i forumit

është si të thuash prezantimi i parë i forumit dhe ketu gjenden temat me të klikuara ose më të rejat.
“Bukë mbi makina, gjumë në asfalt”! Heronjtë e vërtetë të luftës me flakët, nuk është ministri por zjarrëfikësit Zjarret që përfhshinë Shqipërinë, Greqin, Italinë dhe Turqinë u kthëen në një alarm pasi po digjeshin toka të mbjella pasuri e bujqve po ikte nga sytë. Pamjet që vinin nga jugu i Shqipërisë teksa zhdukeshin pemë kullota, madje dhe një burrë humbi jetën nga flakë. Por më e turpshmja nga e gjitha ishte se zjarret i prishën pushimet ministrit. Sot ai zjarrfikësi hero, Luan Kapaj, i cili rrezikoi jetën teksa po shpëtonte nga rrënojat e tërmetit të 26-nëntorit disa qytetarë dhe u dekorua edhe nga kryeministri Edi Rama për kontributin e tij, prej javësh po ‘lufton’ me flakët në zonë e Dukatit dhe Karaburunit në Vlorë në kushte...
Makineritë e ndërtimit nxjerrin skelete njerëzish, zbulohet varr masiv i viktimave të diktaturës Zbulohet varr masiv i viktimave të diktaturës komuniste në Përmet. Një sipërfaqe gati 100 metra katrorë është zbuluar nga firma ndërtuese e cila merret me shtrimin e rrugës në lagjen e re të Përmetit. Firma ndërtuese ka informuar autoritetet policore dhe këto të fundit kanë rrethuar zonën në fjalë. Për kreun e shoqatës antikomuniste të të përndjekurve politikë Nebil Çika, ky vend ka shërbyer për ekzekutimin e disidentëve dhe kundërshtarëve të regjimit dhe ka qenë hapësire e Ministrisë së Punëve të Brendshme. “Janë katër varre që ne dyshojmë se janë të të zhdukurve nga diktatura komuniste, të të pushkatuarve. Kemi gjetur vetëm katër, në...
Korrupsioni shtetëror shkatërrohet vetëm në këtë mënyrë, shqiptarët po presin… Korrupsioni i lartë shtetëror është një e keqe e madhe, në dhe për çdo vend ku ai kalon. Dhe ja pyetjet që ngrenë shqiptarët sot: Çfarë do të bëjë SPAK për reformën antikorrupsion në Shqipëri ? A është i vendosur SPAK t’i shpëtojë shqiptarët dhe Shqipërinë nga e keqja që i ka pllakosur në dekada? Kurrë mos e mendoni korrupsionin dhe grabitjen në sistem, që po sundon sot në Shqipëri, një fenomen të lehtë të së keqes, se kjo, në të vërtetë, është një e keqe shumë e madhe. Lufta kundër së keqes, e cila e ka pushtuar një shoqëri për dekada të tëra, sikundër që ka pushtuar sot edhe shqiptarët, nuk është një vepër e lehtë: historia na ka mësuar që, kjo e...
25 milionë lekë, ka kushtuar një stol i vendosur në Lungomaren e Vlorës. Stola këto inteligjentë, ata kanë karikues për telefona dhe internet falas. Por, kritikat në rrjete sociale kanë qenë mjaft të ashpra ndaj bashkisë, kjo për shkak të kostove të larta të tyre. Përmes një deklarate për media, Bashkia Vlorë, ka reaguar duke thënë se këto stola do të monitorohen gjatë gjithë kohës, duke mos u dëmtuar nga askush. “Nisur nga disa lajme të pasakta të përhapura në rrjetet sociale dhe disa media, Bashkia Vlorë dëshiron të sqarojë si më poshtë: Projekti i iniciuar nga Bashkia Vlore quhet “Sistemi Multifunksional “Smart City” dhe ka nje vlere prej 52.891.000 lekësh. Ky projekt përmban një sistem multifunksional teknologjik që do të...
Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij unike të konfliktit dhe dhembshurisë për të joshur vizitorët. Alida Ismailaj po ndihmonte një gazetare franceze të kalonte kufirin nga Shqipëria në Kosovë, kur një bombë shpërtheu aty pranë, duke spërkatur copëza dhe mbeturina përgjatë një rruge të mbushur me refugjatë që po largoheshin. "Kufiri ishte i rrezikshëm," tha Ismailaj, duke kujtuar se si ajo ndihmoi gazetarët ndërkombëtarë të dokumentonin arratisjen e më shumë se 400,000 refugjatëve përmes vendlindjes së saj të Kukësit, Shqipëri, në kulmin e luftës në Kosovë midis marsit dhe qershorit 1999. "Ishte minuar dhe bombarduar Kukësi ishte vendi i...
Si vlonjatja Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës artificiale Shqiptarja Mira Murati, me origjinë nga Vlora është krijuesja e aplikacionit më të famshëm ira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e OpenAI, pas largimit të Sam Altman, prej mungesës së votëbesimit në bord. Nëpërmjet përkushtimit të saj ndaj demokratizimit të AI, aftësisë së saj për të bashkuar ekipe të ndryshme dhe guximit të saj për të përballuar sfidat teknike, Mira ka ndihmuar në transformimin e kompanisë nga një startup, në një nga kompanitë kryesore në botë të AI”. Me këto fjalë CEO i Microsoft, Satya Nadella, e ka përshkruar në revistën amerikane Time 35-vjeçaren e lindur në Vlorë...
Një grua e lindur në një qytet të vogël hungarez, e cila u rrit e lumtur në një shtëpi pa ujë të rrjedhshëm dhe pa energji elektrike, është sot një nga shkencëtaret më me ndikim në botë. Gjetjet e saj kanë qenë të dobishme për të bërë të mundur prodhimin e dy vaksinave kryesore, që mund të na nxjerrin nga kjo pandemi. “Isha një fëmijë i lumtur. Babai im ishte kasap dhe më pëlqente ta shikoja duke punuar, të vëzhgoja kafshët, zemrat e kafshëve, mbase aty lindi thirrja ime shkencore”, thotë Katalin Karikó, nga shtëpia e saj në periferi të Filadelfias. Pas studimeve për biologji në Hungari, Karikó shkoi në SHBA për të marrë doktoratën në vitin 1985, dhe nuk është kthyer më. Në vitet 1990, askush nuk e mbështeti idenë e Karikós: të...
3 ushtarakë janë vënë në pranga nga Policia e Tiranës për kultivim kanabisi. Uniformat blu bëjnë me dije se të arrestuarit janë 3 efektivë të repartit ushtarak në Zall Herr. Ndërkohë janë proceduar penalisht edhe 4 ushtarakë të tjerë. Sipas uniformave blu, këta persona, me veprimet duke shpërdoruar detyrën, kanë lejuar kultivimin e bimëve narkotike, në ambientet e repartit ushtarak. “Në vijim të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për shpërdorim të detyrës, 3 punonjës të repartit ushtarak, shtetasit: Gramoz Mullai, 52 vjeç, me detyrë Shef Seksioni i Sigurisë; Rustem Koçi, 25 vjeç, me detyrë Specialist për Zbulimin dhe Gentian Zhurda, 45 vjeç, me detyrë Specialist Sigurie. Gjithashtu u proceduan penalisht dhe 4 shtetas të...
Evropa po piqet nën temperaturat e nxehta, ndërsa paralajmërohet se ato mund të shkojnë deri në 45 gradë Celsius në disa pjesë të Spanjës. Italia dhe Greqia po përjetojnë gjithashtu periudha të nxehta, ndërkohë që ekspertët e klimës deklarojnë se bota sapo ka pasur javën e saj më të nxehtë në histori. Por çfarë po ndodh në Evropë dhe ku do të jetë vendi më i nxehtë këtë javë? Po ndryshimet klimatike? Sky News u përgjigjet disa prej pyetjeve kryesore për këtë çështje. Çfarë po ndodh, dhe pse? Temperaturat në të gjithë Evropën po rriten pasi kontinenti është goditur nga një valë të nxehti, me merkurin ndoshta 5 ose 10 gradë Celsius mbi mesataren. Pse po ndodh e gjithë kjo? Ka disa arsye. Një zonë me presion të lartë është bllokuar mbi...
Nga Matthew Karnitschnig “Politico.eu” Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka arritur të pamundurën në politikën amerikane: konsensusin midis demokratëve dhe republikanëve. Për fatin e keq të Kurtit (dhe të vendit të tij), të dyja kampet në SHBA bien dakord se udhëheqës aktual i Kosovës është një politikan kokëfortë dhe nganjëherë i pamatur, i cili i ka minuar përpjekjet e përbashkëta SHBA-BE për të arritur një zgjidhje të qëndrueshme për paqen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Uashingtoni ka fajësuar hapur autoritetet e Kosovës për shpërthimin e akteve të dhunës midis saj dhe komuniteteve me shumicë serbe në veri të vendit, dhe është përpjekur – deri tani pa sukses – ta frenojë atë nëpërmjet kritikave publike. Konflikti, që ka të bëjë me...
Procesi është i thjeshtë, zgjat rreth 20 minuta dhe kushton diku tek 200 euro.اdo ditë tre vajza kryejnë ndërhyrje kirurgjikale për rifitimin e virgjërisë. Ato janë mes moshës 18 dhe 30 vjeç. Procesi është i thjeshtë, zgjat rreth 20 minuta dhe kushton diku tek 200 euro në klinikat publike ndërsa në klinikat private çmimi arrin edhe më tepër. Arsye është, për ta paraqitur veten si të virgjër tek mashkulli, që nesër do jetë burri i tyre. Në këtë mënyrë hidhen pas marrëdhëniet e kaluara seksuale pasi meshkujt përgjithësisht kërkojnë një “test virgjërie” para vendimit për martesë. Operacionet janë sekrete, pasi ato janë të ndaluar nga rregullat gjinekologjike të klinikave, pasi për këtë disiplinë nuk flitet në asnjë pjesë të...
Nga Fraser Myers Imagjinoni sikur pas bombardimit japonez mbi Pearl Harbor, një pjesë e konsiderueshme e amerikanëve të besonin se qeveria e tyre kishte qenë në një farë mënyre bashkëfajtore në atë sulm. Imagjinoni sikur ata të besonin se zyrtarët e qeverisë apo presidenti Ruzvelt,nuk bënë qëllimisht asgjë për ta parandaluar atë sulm ajror, apo më keq akoma, se ata vranë qëllimisht mijëra amerikanë për qëllimet e tyre të errëta. E megjithatë, kur ndodhi 11 Shtatori – një sulm edhe më vdekjeprurës sesa ai mbi Pearl Harbor – këto lloj supozimesh ishin më se të zakonshme. Teksa po i afrohemi 20 vjetorit të rënies së Kullave Binjake, ia vlen të reflektojmë mbi ndjenjën e thellë të mosbesimit që i nxiti shumë amerikanë të mos e besojnë...
Ka shumë teori rreth historisë së fundosjes së Titanikut. Por, mbi të gjitha, ajo që mbetet janë pyetje të pafundme pa përgjigje. Rrethana të reja të asaj tragjedie ende zbulohen vit pas viti. Duke marrë parasysh pikën shumë të vështirë të hyrjes në të cilën ndodhen mbetjet e linjës oqeanike, eksplorimi dhe analiza e vendit të ngjarjes kanë qenë mjaft të kufizuara, ndaj ka ende shumë hapësirë për hetim. Titaniku ndodhet në rreth 3800 metra thellësi, në një pikë relativisht afër bregut kanadez të Newfoundland. Me kalimin e kohës, ajo që mbetet nga anija degradohet gjithnjë e më shumë. Pritet që përfundimisht të shkrihet pothuajse plotësisht për shkak të efektit gërryes të ujit të kripur. Megjithatë, falë vëzhgimeve të njëpasnjëshme të...
Publikuar 16:38 19 Dhjetor, 2021 Shpresojmë të mos na duhet t’i vaksinojmë njerëzit gjatë gjithë kohës, por duhet ta lëmë të hapur mundësinë që do t’ju kërkohet të bëjnë një vaksinë sezonale, edhe pse nuk jemi ende të sigurt, deklaroi për Sky TG24, Anthony Fauci, imunolog dhe këshilltar kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë. ”Duhet të presim dhe të shohim çfarë do të kërkohet në muajt në vijim”, tha ai. ”Mund të na duhet edhe një dozë e katërt, por shpresoj të mos ndodhë, pasi na duhet një nivel kohëzgjatjeje mbrojtjeje që shkon përtej gjashtë muajve”, theksoi Fauci. ”Ne kemi nevojë për dozën e tretë sepse është pjesë integrale e regjimit vaksinor, kështu që është e mundur që pas dozës së tretë nuk do të kemi nevojë për një dozë...
Një vaksinë Covid-19 e zhvilluar nga ndërmarrja e bioteknologjisë në Moderna në partneritet me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë është zbuluar se krijon imunitet në të gjithë vullnetarët që e morën atë në studimin e Fazës 1, shkruan sot CNN. Këto rezultate të hershme, të botuara në “New England Journal of Medicine” të martën, treguan se vaksina funksionoi dhe dha efekte anësore të buta si- lodhje, të dridhura, dhimbje koke, dhimbje muskulore, dhimbje në vendin e injeksionit – duke u bërë e para kandidate për prodhim vaksinash në Sh.B.A. Vaksina pritet të fillojë këtë muaj një studim të Fazës 3 – faza e fundit e provës para se studiuesit të konsiderojnë nëse do ta vënë vaksinën në dispozicion të popullatave. Moderna vuri në dukje në...
Historia e gjatë e ndikimit të Vladimir Putinit për ta destabilizuar Perëndimin Rusia e Putinit përdor fondet. Por instrumentet e saj të ndikimit janë mbi të gjitha të tjerat. I njëjti zyrtar i lartë i administratës së Xho Bajden, që në një video-konferencë raportoi se inteligjenca amerikane ka zbuluar të paktën 300 milionë dollarë transferta sekrete për partitë politike, drejtuesit dhe politikanët e huaj në 24 vende që nga viti 2014, shtoi se Shtetet e Bashkuara, presin një përdorim në rritje të mjeteve të ndikimit të fshehtë nga rusët gjatë muajve të ardhshëm. Kjo fushatë synon të sabotojë sanksionet ndërkombëtare për shkak të luftës në Ukrainë, si dhe për të ruajtur ndikimin e Rusisë në botë. Kur flitet mbi operacionet, për të...
Comments Offon Pse Blero nuk po mundet mu bo rehat me gra? A do të jetë e treta e vërteta Këngëtari Blero Muharremi për herë të dytë i dha fund martesës së tij disa vjeçare. Gjatë vitit 2014 Blero pas 5 vitesh martesë ishte divorcuar nga aktorja Teuta Krasniqi me të cilën ka edhe një vajzë të quajtur Tara, shkruan InfoKosova. Por së fundi pas tre vitesh Blero i ka dhënë fund martesës së dytë me bukuroshen Afrona Dika, më të cilën u martua në shtator të vitit 2019. Duket se këngëtari edhe nuk ia ka marrë dorën martesave. Urojmë dhe shpresojmë që shumë shpejt Blero do ta gjej fatin e jetës me të cilën vetëm lajme të mira të dëgjojmë./InfoKosova/
VLORË – Sërish trazira në Vlorë në këto ditë të nxehta të gushtit. Së fundmi një grup pushuesish janë konfliktuar fizikisht me njëri tjetrin, ku ka pasur edhe të gjakosur për shkak të sherrit me shqelma e grushte. Mëson se shkak i këtij sherri janë bërë dy të rinj, që dyshohet se kanë ngacmuar dy gra. Këtë skenë të turpshme e kanë parë bashkëshortët dhe familjarët të cilët kanë ndërhyrë dhe janë konfliktuar me dy të rinjtë.. Sherri ka shkuar aq keq sa është përdorur edhe forca fizike duke gjuajtur ndaj njëri tjetrit me grushte. Si pasojë e sherrit tre persona kanë përfunduar të gjakosur. Mësohet se nga qytetarë të ndryshëm është njoftuar policia dhe ambulanca për tu ardhur në ndihmë të lënduarve. Vlorë/ Informacion paraprak...
Tritol shtëpisë së shefit të Krimeve/ Sulmi i gjashtë ndaj policisë së Shkodrës brenda një viti, asnjë nuk është zbardhur! Tritoli i vendosur në shtëpinë e shefit të Krimeve në Shkodër është sulmi i gjashtë ndaj uniformave të policisë së Shkodrës përgjatë një viti. Asnjë nga këto raste nuk është zbardhur dhe autorët nuk janë kapur. Sulmi i sotëm ndaj Pëllumb Shpatit vjen në ditën e 110-vjetorit të Policisë së Shtetit. Sot rreth orës 03:50 në lagjen Dobraç, një sasi lënde plasëse shpërtheu përpara banesës së Pëllumb Shpatit. Si pasojë janë shkaktuar dëmtime të lehta në banesën e tij dhe është dëmtuar automjeti i tij. Në fund të viti 2022, një shpërthim me tritol ndodhi në shtëpinë e një efektivi policie, i identifikuar si Valter...
Departamenti Amerikan i Shtetit ka vendosur të shpallë “non-grata” ish-kryeministrin Sali Berisha. Gjithashtu hyrja në SHBA do ti ndalohet dhe familjes së tij, bashkëshortes dhe fëmijëve. Lajmin e ka dhënë Sekretari Amerikan i Shtetit në administratën e presidentit Joe Biden, Anthony Blinken, i cili thotë se vendimet e Berishës “minuan demokracinë në Shqipëri. “Veprimet korruptive të ish Presidentit Sali Berisha minuan demokracinë në Shqipëri. Sot shpall publikisht Berishën dhe familjen e tij të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA. Ne qëndrojmë të #BashkuarKundërKorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri.”, deklaroi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken. /Fastnews
A është fajtore edhe Evropa për krizën energjetike? Këtë verë pushimet në shumë qytete gjermane janë pak më ndryshe se sa zakonisht. Ata që frekuentojnë pishinat në Hanover, në veriperëndim të vendit, detyrohen të bëjnë një dush me ujë të ftohtë pas larjes. Edhe udhëtimet në Berlin janë pak më pak spektakolare se zakonisht, pasi qyteti ka vendosur të fikë dritat që ndriçojnë gjatë natës 200 atraksionet turistike kryesore. Më 23 qershor, Ministria e Ekonomisë dhe Klimës, lëshoi një alarm për konsumin e gazit:”Situata është alarmante, dhe nuk përjashtohet një përkeqësim i mëtejshëm i saj”-thuhej në deklaratë. “Nord Stream 1”, gazsjellësi kryesor që transporton gazin rus në Gjermani dhe prej andej në pjesën tjetër të Evropës, pritet t’i...
Nëse pyetni një mashkull se çfarë mendon se kërkojnë femrat në një lidhje të re, ata do t’ju thonë se shikojnë kryesisht pamjen, statusin, financat e tij. E vërteta duket se është krejt ndryshe, sipas një sondazhi të ri të kryer së fundmi. Sipas këtij hulumtimi, 60,000 gra janë pyetur se çfarë kërkojnë tek një mashkull dhe 90% e tyre kanë dhënë të njëjtën përgjigje. KJO ESHTE KARAKTERISTIKA NR. 1 qe kerkojne femrat tek meshkujt Përgjigja që dhanë shumica e grave ishte mirësjellja! 90% e të anketuarve janë përgjigjur se duan në krah të tyre një burrë të sjellshëm. Hulumtimi përfshinte gra nga e gjithë bota, të kombësive të ndryshme dhe statusit social, dhe përgjigja nuk ishte e ndryshme. Sipas të njëjtit sondazh, 45% e grave që morën...
“The Sun” ka publikuar analizën e gazetares dhe studiueses, Mercy Muroki për emigrantët shqiptarë që shkojnë në Britani. Në shkrimin e saj me titull “Shqiptarët ekspozojnë mashtrimin e azilit” thuhet se “Një raport ka zbuluar se 40 për qind e atyre që hynë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla ishin shqiptarë.” Në vetëm gjashtë javë këtë verë, 1075 persona nga vendi ballkanik kaluan kanalin, ndërsa vitin e kaluar 757 shqiptarë kaluan Kanalin me varka të vogla. “E vërteta është se një pjesë e madhe jo të gjithë e atyre që kalojnë nuk janë nga vendet e shkatërruara nga lufta. Ata që kanë kërkuar ta mohojnë këtë, duhet të ulin kokën me turp për të qenë kaq të pamend. Po Shqipëria është një vend tmerrësisht i varfër...
Para pak ditësh është rrahur Luigj Marku, i njohur në rrjetin social “TikTok” për thirrje ekstremiste. Ai ishte “LIVE” në këtë rrjet sociale, kur papritmas u rrah nga disa persona e që sipas informacioneve për “JOQ Albania” është zbuluar identiteti i dy të rinjve shqiptarë. Bëhet fjalë për dy të rinj nga Kosova të cilët kanë gjurmuar Markun në kohën kur ka dalë live në llogarinë e tij në TikTok dhe e kanë dhunuar. Lexo Edhe: Të njëjtat burime konfirmojnë se bëhet fjalë për bandën e një shqiptari nga Kosova të quajtur Fitim. ”Fitimi nga kosova ishte futur me kta live, gashi quhet ky mjekroshi, se kta jan si band kan gjith ato miliona, i shpenzojne kot dhe i kishin ber be qe do ta kapnin”. Ngjarja ndodhi pak ditë më parë në një...
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, nuk e ka lëshuar rastin që të marrë pjesë në natën përmbyllëse të festivalit ndërkombëtar Sunny Hill, që u mbajt nga data 4 e deri më 7 gusht në Parkun e Gërmisë në Prishtinë. Duket se Kurti e shijoi në maksimum atmosferën e krijuar natën e kaluar. Ai i publikoi pamjet e realizuara nga telefoni i tij në rrjetet sociale. Madje kreu i qeverisë u pa të bënte fotografi dhe video dhe Sunny Hill. Për katër ditë në këtë festival, pati një numër të madh të pjesëmarrësve.https://klankosova.tv/
Një tjetër paralajmërim vjen për institucionet shqiptare pas sulmit kibernetik të bërë disa javë më parë. Përmes faqes “Homeland Justice” ose “Drejtësia e Atdheut”, hakerat paralajmërojnë se do të nxjerrin të dhëna të tjera sekrete të qeverisë shqiptare. Sipas asaj që shkruhet në “Homeland Justice” qeveria shqiptare po bën gjithçka që korrupsioni mos zbulohet, por dokumentet që hakerat pretendojnë të nxjerrin së shpejti qytetarët shqiptarë do të surprizohen. “Së shpejti do të jeni dëshmitarë të surprizave të jashtëzakonshme në emrin tonë… Qeveria e Shqipërisë bën gjithçka që korrupsioni i saj të mos ekspozohet. Së shpejti do të jeni dëshmitarë të surprizave të jashtëzakonshme në emrin tonë…”Home - Lapsi.al
Pas ngjarjes që tronditi gjithë Shqipërinë ku humbi jetën një 7-vjeçare në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga ana e oficerit të policisë Arjan Tase, është shkarkuar i gjithë zinxhiri drejtues i Drejtorisë Vendore për Kufirin dhe Migravionin në Vlorë. Policia e Shtetit Shkarkohet i gjithë zinxhiri komandues i Drejtorisë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Vlorë dhe personat përgjegjës, për moszbatimin e masave shtesë për parandalimin e ngjarjeve me mjetet lundruese, në zonat bregdetare. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Drejtues Madhor Gledis Nano, pas analizës së hollësishme në lidhje me ngjarjen e ndodhur mesditën e sotme, në Potam, Himarë, ku humbi jetën një 7-vjeçare, si pasojë e goditjes nga një mjet...
Si ndikojnë lajmet në pritshmërinë e njerëzve dhe nxitin ndryshime ekonomike Nga Christoph Görtz Lajmet për një rritje të madhe të page, mund t’ju nxitin të rezervoni restorantin më të bukur që keni pranë për të festuar, apo t’ju inkurajojnë të shkoni dhe të bëni blerje në një qendër tregtare, edhe para se shtesa e pagës të depozitohet në llogarinë tuaj bankare. Studimet më të fundit, tregojnë se në thelb kjo është ajo që ndodh edhe në një shkallë më të gjerë ekonomike, kur raportohen lajme në lidhje me teknologjitë e ardhshme. Pritshmëritë në lidhje me përparimet teknologjike, janë të lidhura me një pasuri më të madhe në të ardhmen. Kur shohim teknologji të reja si rrjetet celulare 5G, apo dronët që do të shpërndajnë produktet nga...
Studiuesit panë se si baballarët ndërvepronin me fëmijët e tyre dhe bënë skanime MRI të trurit të tyre. Baballarët janë njerëzit më të rëndësishëm në botë. Ata kujdesen për fëmijët e tyre, i rrisin ato me shumë dashuri dhe sa më shumë kohë kalon aq më të pranishëm janë bërë, shkrua Living. Ka rezultuar se ata i kushtojnë më shumë vëmendje vajzave të tyre, transmeton lajmi.net. Në një studim u përfshinë 52 baballarë djemsh ose vajzash të moshës 1-2 vjeç. Studiuesit panë se si baballarët ndërvepronin me fëmijët e tyre dhe bënë skanime MRI të trurit të tyre. Ata zbuluan se gjinia e fëmijës ka një efekt të drejtpërdrejtë në mënyrën se si është dhe marrëdhënia baba fëmijë. Baballarët kanë një përgjigje më të madhe ndaj fytyrave të...
Emanuela Sako Gratë myslimane që mbajnë perçe nuk pranojnë mjekët meshkuj gjatë lindjes së fëmijëve. Për disa kjo mund të duket e çuditshme, por për besimin mysliman është një sjellje që duhet ta ketë çdo femër. Mjekët shprehen se shpeshherë e kanë të vështirë që të përballen me dëshirat e pacienteve, pasi jo gjithmonë mund të mundësohet që ekipi i mjekëve që duhet të asistojnë në lindje të jetë i përbërë nga meshkuj. Përtej këtyre problemeve, Fatma Naçi rrëfen historinë e saj dhe shpjegon shkaqet se përse nuk ka dashur që gjatë lindjes së fëmijëve të asistojë me mjek meshkuj. Fatma është një ndër ato gra që besimin në zot e ka në zemër dhe për këtë arsye ndjek ritet fetare. Përveçse e përkushtuar ndaj fesë ajo është...
Ballkani gati të shpërthejë?! BE duhet të marrë urgjentisht masa Pas krizës ekonomike e financiare, asaj të emigrantëve, Brexit, luftës në Ukrainë dhe problemeve të tjera të pazgjidhura me të cilat përballet Bashkimi Evropian, zgjerimi duket se po shihet aktualisht si një problem dhe sfidë për unionin, dhe jo si pjesë e një zgjidhje të mundshme. Nga ana tjetër, Serbia dhe Ballkani Perëndimor janë në tërësi një hapësirë ??e vogël, por shumë e larmishme, ende në një proces transformimi, dhe që është ende peng i mosmarrëveshjeve dypalëshe dhe të brendshme, që nuk sheh alternativë ndaj “rrugës evropiane”, por që krijon ende hapësirë për aktorë të tjerë në skenën ndërkombëtare. Zgjerimi ka qenë prej kohësh një forcë shtytëse për...
“U prehtë në paqe!”, Rama mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të ish-Presidentit Nishani Kryeministri i Shqipërisë, njëkohësisht edhe kryetari i Partisë Socialiste ka reaguar përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, në lidhje me ndarjen nga jeta të ish-presidentit Bujar Nishani. Ndërsa ka postuar një foto bardhezi të ish-kreut të shtetit Bujar Nishani, Rama e ka shoqëruar me një mesazh të shkurtër duke i shprehur ngushëllime familjes së të ndjerit. "U prehtë në paqe! Ngushëllime familjes," shkruan Rama. Kujtojmë se pak ditë më parë Bujar Nishani u nis drejt Gjermanisë për një trajtim më të specializuar për sëmundjen autoimune të mëlçisë, të cilën ia përkeqësoi COVID-19, por që nuk arriti të mbijetojë. Nishani...
Policia e Shtetit shënon sot 101-vjetorin e krijimit të saj. Në ceremoninë e organizuar për këtë rast, ministri i brendshëm Saimir Tahiri ka vlerësuar kontributin e punonjësve të policisë ndër vite dhe kërkoi rritje të luftës ndaj çdo forme paligjshmërie. “13 Janari pa asnjë dyshim është një ditë e shënuar për policinë e shtetit dhe për të gjithë ne sepse festojmë 101 vjetorin e themelimi të saj. Nuk ka njeri që nuk dallon që arritjet e policisë së shtetit gjatë këtyre viteve janë të mëdha. Ky është moment për të kuptuar që sfidat që kemi përpara janë më të mëdha se ato që kemi arritur deri më të tani. Për të gjitha hapat që kemi arritur,duhet të falenderojmë ata që nuk janë kursyer në ndihmën dhe asistencën e tyre për ta bërë...
Ç’ne ky titull? – do të më thonë të paduruarit. Ju ftoj të gjithëve t’i hidhni një sy emisionit “Gjurmë Shqiptare” të datës 16 janar të këtij viti dhe të dëgjoni drejtuesin Mema. I cili, i ndihmuar nga dy profesorë të nderuar, shpalosi të vërtetën e gjithëkohshme e të llagartë për prejardhjen e banorëve të Dropullit, që, me gjak dhe humor të prishur në kohë pandemie, morën, para kohe a tamam në kohë, dozën a mësimin e parë të këtij viti prej Marinit: Gjaku s’ bëhet ujë!!! Po shkenca dhe e vërteta? Ato, po. Bëhen ujë e bëhen krunde! Dhe do të shpjegohem më poshtë. Le të më lejohet të shtoj fillimisht se pakica kombëtare greke në Shqipëri, në radhët e së cilës bëj pjesë, është prej kohësh tópos i preferuar i “Gjurmëve”. Me maskë a pa...
Avionët rusë hyjnë në Suedi e Danimarkë, përgatiten ushtritë! Danimarka dhe Suedia njoftuan se një avion spiun rus ka shkelur hapësirën e tyre ajrore, për këtë arsye të dy vendet kanë thirrur për spjegime ambasadorët rusë. Zyrtarë daneze pohuan se shkjelja e hapësirës ajrore të këtij vendi u regjistrua mbrëmjen e së premtes në lindje të ishullit Bornholmit. Pas kësaj, i njëjti avion ka fluturuar drejt Suedisë. “Ambasadori rus është thirrur pë këtë shkelje të re të hapësirës ajrore”, shkroi në twitter ministri i Jashtëm danez, Jeppe Kofod, i cili e cilësoi këtë ngjarje “të papranueshme dhe tejet shqetësuese në sfondin e agresionit rus në Ukrainë”. Ministria e jashtme suedeze pohoi se e njëjta gjë do të ndodhë edhe të dërguarin...
Zyrtari i holandez degjeneron Ramën me letrën e hapur: Në spitalet tuaja nuk ka fasho, është ferr mund të vdèsësh atje Një shtetas holandez i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ku i ka treguar peripecitë dhe kalvarin që iu desh të përjetonte pas një aksidenti që e detyroi të shkonte në spitalin e Traumës. Ton Daans, ish-këshilltar në fushën e riedukimit në ministrinë e Drejtësisë gjatë kohës kur ky institucion drejtohej nga Etilda Gjonaj, tregon në letër se ishte rrëzuar në një trotuar pak ditë më parë në Tiranë. Sipas holandezit, trajtimi mjekësor në Spitalin e Traumës ishte një ferr për të, për shkak të kushteve të këqija dhe infrastrukturës së dobët. LETRA Letër e hapur Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë I dashur...
“Rama u shoqërua nga policia gjermane”/ Çfarë ndodhi në Frankfurt me kryeministrin shqiptar “Policia shqiptare shoqëron kryeministrin Rama, refuzoi mbajtjen e maskës në avion” ishte ky një ndër titujt që mbante sot gazeta e njohur gjermane ‘Der Spiegel’. Në artikull shkruhet se kreu i qeverisë shqiptare shkaktoi një skandal në bordin e avionit të linjës ‘Lufthansa’. “Edi Rama shkaktoi një skandal në bordin e avionit të Lufthansa, gjatë valës së katërt të pandemisë së koronavirusit. Kryeministri shqiptar nuk ka dashur të mbajë maskë. Kur edhe piloti nuk arriti të zgjidhte konfliktin, erdhi policia federale. Vetëm pasi bindi një punonjës të Ministrisë së Jashtme Federale të thirrur me ngut, Rama më në fund pranoi të zbatonte...
Berisha premton se do iu prijë protestave kundër rritjes së çmimeve: Demokratët presin të na shohin në betejë me Ramën. Ish-kryeministri Sali Berisha ka premtuar se do të ndërmarrë protesta në Shqipëri kundër rritjes së çmimeve në Shqipëri. “PD në këtë formë siç është sot, ka vetëm një institucion, grupin parlamentar dhe komisionin e rithemelimit që është i përkohshëm. PD ka nevojë jetike për institucionet e saj, për të gjithë strukturën që duhet të ketë. Demokratët presin të shohin PD në betejë me Edi Ramën. A i keni parë ata që veshin lëkurën e qingjit dhe shkojnë në dyqane? Populli pret valën tjetër të protestave dhe do udhëhiqen nga PD-ja. Ju e dini shumë mirë se ç’vjedhjesh janë bërë në energjinë elektrike dhe tallja qesharake e...
Jep dorëheqjen kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha "Personalisht investova gjithcka për një zgjidhe që do ti shërbente PD dhe transparencës. Sot nuk dua të ndalem se çfarë ka ndodhur, Fatkeqësisht përpjekja ime për të mbajtur një PD të basshkuar nuk pati sukses. Për këtë arsye I vetëdijshëm për peshën që mora mbi vete, kam vendosur të hedh një hap pas duke u dorëhequr nga detyra e kryetarit."- tha Basha g.shqip
Tirana, kryeqyteti me cilësinë më të keqe për të jetuar në Europë, ndër të fundit në botë Tirana renditet si kryeqyteti me cilësinë më të keqe për të jetuar në Europë dhe ndër të fundit në botë, sipas Numbeo, sistemi më i madh i të dhënave për koston dhe cilësinë e jetesës. Çmimet e larta të shtëpive në raport me të ardhurat, ndotja, fuqia e ulët blerëse, koha e qëndrimit në trafik, sistemi i pafavorshëm i kujdesit shëndetësor, janë disa nga treguesit që e bëjnë kryeqytetin shqiptar të pozicionohet keq në këtë renditje. Në renditjen e re të vitit 2022, Tirana është në vendin e 229, në përkeqësim nga viti i mëparshëm kur ishte në pozicionin e 222. Kryeqyteti shqiptar renditet ndër të fundit në botë, nga 255 qytetet që janë marrë...
FOTOT e VIDEO/ Tirana mbushet plot për Ditën e Verës, mijëra njerëz shijojnë festën e bukur Mijëra qytetarë nga i gjithë vendi zgjodhën Tiranën për të festuar Ditën e Verës. Bashkia e Tiranës ka organizuar një sërë aktivitetesh për të gjitha grupmoshat, duke filluar që nga fëmijët dhe deri tek të rriturit, duke bërë që mijëra qytetarë të vërshojnë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Në stage përballë Kryeministrisë u ngjitën artistë të të gjitha zhanreve muzikorë, duke filluar nga Ansambli Popullor, Filarmonia, Artistë dhe grupe të rinj, por edhe artistë të afirmuar. Të shumtë ishin të apasionuarit pas automobilizmit. Sheshi “Skënderbej” u kthye sot në një ambient argëtues fëmijët, por dhe të rriturit patën mundësi të bëjnë foto me...
Policia kërcënon qytetarët që protestuan: Kush bllokon rrugët, do të ndiqet penalisht Mijëra qytetarë u tubuan dje në qendër të Tiranës për gati 4 orë duke kërkuar nga qeveria që të ndërhyjë për të zbutur rritjen “e çmendur” të çmimeve të karburantit dhe mallrave të tjerë ditët e fundit. Folësit që morën mikrofonin kërkuan një paketë fiskale, në mënyrë që të ndihmohen qytetarët dhe sidomos shtresat me të ardhura të pakta. Fillimisht protesta u mbajt para kryeministrisë, por më pas qytetarët bllokuan disa nga kryqëzimet kryesore duke ndalur qarkullimin e automjeteve. Në fillim policia e lejoi këtë situatë duke krijuar korridore të tjera kalimi për automjetet. Nuk munguan edhe momentet e tensionit pas ndërhyrjes së forcave të rendit...
22/02/2022 Nga Carl-Johan Karlsson “World Crunch” Shkrimtarja e famshme Xhejn Ostin, shkroi në vitin 1816 se “çdo njeri është i rrethuar nga një lagje plot me spiunë vullnetarë”. Sot kjo “lagje” po bëhet disi më e madhe, teksa jetët dhe ekonomitë tona të dixhitalizuara, por nxjerrin në pah “lumenj” gjithnjë e më të thellë të të dhënave private nga jeta e përditshme e qytetarëve. Natyrisht, kjo ka sjellë me vete edhe një debat gjithnjë e më të zjarrtë, mbi atë se çfarë do të thotë në të vërtetë “vullnetar” dhe “spiunim”, në një botë ku mbikëqyrja nuk është vetëm e kudogjendur. Megjithatë ajo po shpallet si një kusht kryesor për sigurinë tonë private dhe kolektive. Një shembull i mirë na vjen së fundmi nga Danimarka, ku policia daneze...

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top