“Rama u shoqërua nga policia gjermane”/ Çfarë ndodhi në Frankfurt me kryeministrin shqiptar

“Rama u shoqërua nga policia gjermane”/ Çfarë ndodhi në Frankfurt me kryeministrin shqiptar​

1650048855090.png
“Policia shqiptare shoqëron kryeministrin Rama, refuzoi mbajtjen e maskës në avion” ishte ky një ndër titujt që mbante sot gazeta e njohur gjermane ‘Der Spiegel’.
Në artikull shkruhet se kreu i qeverisë shqiptare shkaktoi një skandal në bordin e avionit të linjës ‘Lufthansa’. “Edi Rama shkaktoi një skandal në bordin e avionit të Lufthansa, gjatë valës së katërt të pandemisë së koronavirusit. Kryeministri shqiptar nuk ka dashur të mbajë maskë. Kur edhe piloti nuk arriti të zgjidhte konfliktin, erdhi policia federale.

Vetëm pasi bindi një punonjës të Ministrisë së Jashtme Federale të thirrur me ngut, Rama më në fund pranoi të zbatonte rregulloret e parashikuara kundër coronavirusit, si të gjithë pasagjerët e tjerë në bordin e Lufthansa.

Linja ajrore më pas i ricaktoi atij dhe delegacionit të tij prej dhjetë anëtarësh një fluturim tjetër për në Shtetet e Bashkuara.” -shkruhet në artikullin e ‘Der Spiegel’.
1650048879942.png
Shkrimi bëri jehonë në media, ndërsa nuk vonoi reagimi i qeverisë shqiptare. Në një postim në twitter, drejtori i Komunikimit në kryeministri Endri Fuga sqaroi se incidenti të cilit i referohet media gjermane, është një lajm i vjetër dhe nuk ka lidhje me maskën anticovid.

“Lajm i vjeter, per nje incident qe ne thelb nuk kishte vendosjen e maskes, por sjelljen e pahijshme te njerit prej anetareve te ekuipazhit. Ndjesa e kompanise u pranua qe ate dite.” shkruan Fuga ndërsa publikon edhe letrën e ndjesës së kompanisë ndaj kryeministrit Rama.
1650048893682.png
“Shkëlqesi,
në emër të Lufthansa German Airlines, kërkojmë ndjesë që ju dhe familja juaj jeni zbritur nga fluturimi LH442 i Lufthansa nga Frankfurt në Detroit më 3 dhjetor 2021 dhe na vjen thellësisht keq për çdo shqetësim që ka shkaktuar ky ndalim. Ne ju kërkojmë ndjesë veçanërisht juve dhe familjes suaj, nëse sjellja e disa anëtarëve të ekuipazhit u perceptua si e papërshtatshme dhe nuk u trajtua me ndjeshmërinë dhe maturinë e nevojshme”, thuhet në letrën e ndjesës nga Deutsche Lufthansa AG, Lufthansa Aviation Center, e publikuar në reagimin e drejtorit te Komunikimit në Kryeministri.
Si u zbulua incidenti në bordin e avionit?
Shefi i Lufthansas, Carsten Spohr, së fundmi e përmendi incidentin në një intervistë në Spiegel, në fillim të këtij muaji. Edhe pse shefi i linjës ajrore nuk e përmendi emrin e Ramës, ai theksoi se nuk kishte asnjë trajtim preferencial kur bëhej fjalë për detyrimin për të mbajtur maskë – as për një kryetar qeverie”, thuhet në shkrimin e medias gjermane Der Spiegel, e cila hulumtoi mbi incidentin që i referohej shefi i Lufthansas dhe publikoi sot incidentin me kreun e qeverisë, Edi Rama.


Top Channel
 
Keto shkrime behen kur dy Shtete nuk i kan relatat dhe Diplomacin e ndersjellte ne ujera te qeta, Nuk merret Qeveria Gjermane me kto lloj ‘incidentesh’ se nuk ju intereson fare as Rama ndonje Qeveritar Shqiptar. Po Rama mendon se ka ‘Lluksin’ te bej si “Cowboy” me Gjermanin apo me ndonje shtet tjeter Europian?!
Me shume kam peshe une ne Gjermani qe paguaj taksa se Rama!
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 3 23.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 5 38.5%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 1 7.7%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 7.7%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 15.4%
 • 6-Elena.

  Votat: 1 7.7%
Back
Top