Dicka cilesore ju lutem!!

Nje thenie, nje mendim.
Nje ankese apo shqetesim.
Thjesht te jete dicka qe permban nje kuptim.

Ps: Tema nuk eshte me shaka.
Postoni nese vertete keni dicka qe zgjon nje diskutim, nje dicka sociale apo kulturore. Qofte luftrash ne rajone apo paqesore.
Ne te kundert le te rri si nje teme e vetme cilesore. BOSh.
 
"Mos u dashuroni me zemër, ju dashuroni me shpirtë të mbarsur me histori, nuk dashuroni nese nuk vuani dhe nuk është dashuri nëse nuk keni frikë nga humbja.
Por kur ti e do, ti jeton, ndoshta keq, ndoshta mire, por jetoni. Pastaj ti vdes kur ndalon së dashuruari, zhdukesh kur nuk je më i dashur. Nëse dashuria të lëndon, shëroni plagët tuaja dhe besoni, a je gjallë sepse ti jeton për atë që do dhe për ata që të duan"
IMG_20220606_175813.jpg
Alda Merini ♡
shqip by Lauri
 
Kush flet keq për ty e bën sepse është i pakënaqur me veten.
Nëse vuan, ai fiton. Nëse nuk të intereson, ti fiton!
Injoron zërat që të vijnë në vesh.
Njerëzit shpesh kanë nevojë të flasin keq për të tjerët,
sepse ndihen të frustruar nga jeta.
Distancohu, dhe lëri pas vetes njerêz të cilët nuk kanë asnjë vlerè e virtyt!
 
Kush flet keq për ty e bën sepse është i pakënaqur me veten.
Nëse vuan, ai fiton. Nëse nuk të intereson, ti fiton!
Injoron zërat që të vijnë në vesh.
Njerëzit shpesh kanë nevojë të flasin keq për të tjerët,
sepse ndihen të frustruar nga jeta.
Distancohu, dhe lëri pas vetes njerêz të cilët nuk kanë asnjë vlerè e virtyt!
Sakte!
 
"Mësues, si mund të shërohem nga sëmundja ime? "
"Nuk është kura me të cilën duhet të merresh tani. Në këtë moment jeni të ftuar të qëndroni në simptomë, në diskomfort, në siklet. Mos kërkoni mënyra shpëtimi Qëndroni në atë që është tani. Dëgjojeni, ngjyroseni në të, mbaje në zemër, flisni me të, kushtojini vëmendje. Për aq kohë sa të duhet kohë. Është koha për të dëgjuar thellë. Ti vetë. "
"Po por kam frikë nga sëmundja ime. "
"Sepse na mësuan të fshijmë çdo simptomë në trupin tonë si një fshirëse që korrigjon menjëherë një gabim të lapsit. Kur, nga ana tjetër, mësuesi ynë më i madh është i njëjti gabim. Pa të ne nuk do të ishim në gjendje të bënim përvoja dhe të rriteshim, gjithnjë e më shumë. Sëmundja dhe gabimi janë shpirtra të mëdhenj që vijnë tek ne për të na zgjuar. Ata janë ambasadorët e shpirtit. "
"Mësues, por sëmundja dhemb. "
"Nuk është sëmundja që dhemb. Por përpjekja jonë për t'i shpëtuar. Mendoni për gruan në punë: nëse ajo mund të kërcejë përmes dhimbjes së saj, dhimbja pakësohet; nëse e refuzon, e ndjen edhe më shumë. Jemi thirrur të përjetojmë sëmundje të zemrës. Jo më me trurin "
"Dhe a do të vijë kura? "
"Shërimi do të vijë. Nga vetja jote. Dhe nuk do të ketë rëndësi për ju të shëroheni nga sëmundja juaj. A doni thjesht të jetoni Dhe përkushtohuni për të dëgjuar çdo thirrje të shpirtit tuaj.
Ndoshta kjo nuk është kura e vërtetë? "

Georgios Georgiadis​

1665229305781.png
 
Diku ne Scotland pas vititeve 1880!
- Nje fshatar i varfer po punonte token e tij me parmende.
Degjon nga larg disa klithma (thirrje) per ndihme dhe me sensin e mire dhe human qe e karakterizon, braktis menjehere punen dhe vrapon drejt zerit te holle te nje femije te vogel qe kerkonte ndihme sepse po mbytej ne nje mocal kenete aty prane!
Zgjat kreherin e barishteve qe perdorte ne punen e perditshme qe ta kape femija i vogel, i jep kurajo me fjale optimiste qe te mos kete frike sepse tashme ai (femija i vogel) nuk ishte vetem, zhytet deri ne brez ne mocalin e kenetes duke sakrifikuar edhe vete jeten e tij, per ta shpetuar!
Me shume mundime/siklete arrin ta shpetoje femijen e vogel, e qeteson me fjale te embla dhe kurajuese, e pastron nga balta dhe llumi i kenetes, e puth dhe e perkedhel me dashamirsi dhe e siguron qe tashme "everything it's over now" ! (tashme gjithcka ka mbaruar- eshte jashte rrezikut per jeten)
Diten e neserme, perpara shtepise se vjeter te fshatarit ndalon nje karroce e madhe dhe e lustruar, terhequr nga dy kuaj te bukur dhe te fuqishem dhe nga ajo zbret nje aristokrat i pashem dhe me kapele cilindrike te kushtueshme.
I drejtohet fshatarit te varfer: Hey you sir, Ju keni shpetuar dje tim bir sepse po mbytej ne kenete. Me cilin kam kenaqsine te flas (kush jeni ju) dhe cfar mund te bej per Ju? Jam ne gjendje qe t'ju mbuloj me flori per kete nder te madh qe i keni bere familjes sone!
Fshatari i varfer pasi u prezantua, i tha Gentelmenit te pasur qe nuk kishte nevoje per asgje, (edhe pse ishte ne kushte te veshtira ekonomike) dhe gjithcka e kishte bere per humanizem dhe miresi, dhe pas kesaj, nuk hezitoi asnje cast per ta pershendetur zoterine me mirsjellje duke i lene te kuptoje qe biseda dhe njohja midis tyre kishte mbaruar dhe e rendesishme ishte qe femija i zoterise kishte shpetuar!
Zoteria me kapele te bukur dhe te madhe cilindrike, falenderoi fshatarin e varfer per nderin qe i kishte bere, e pershendeti dhe dha urdher qe karroca te nisej, mirpo ne nje cast/fragment minuti, vuri re qe ne oborrin e shtepise se fshatarit qe i kishte shpetuar te birin, sapo doli nje femije i vogel per te luajtur!
Dha urdher menjehere qe karroca te ndalej, dhe zbriti perseri nga karroca dhe iu drejtua perseri fshatarit:
-E kuptoj krenarine dhe thjeshtesine e Juaj, por me lejoni qe tju lutem qe te pakten shkollimin dhe arsimin e metejshem te femijes se Juaj, ta marr une ne ngarkim, pra cdo shpenzim te tij per shkollim apo arsim te larte te kaloje ne shpenzimet nen shpenzimet e mia!
Please Sir!
Fshatari i varfer me dyzim por me sensin e mire, e pranoi kete pakt dhe punet ashtu shkuan......
- Djali i fshatarit te varfer skocez, u shkollua, asimua, zhvilloi studimet e larta per mjekesi dhe shkencen mikrobiologjike sipas pasionit te tij dhe nje dite te bukur me diell- zbuloi PENICILINEN nje zbulim madheshtor dhe me vlere per mbare njerezimin!
Ky femije i vogel dikur, rezultoi te ishte zbuluesi i madh : ALEXANDER FLEMING!!! ( 6 August 1881/ 11 March 1955) London-England ne moshen 73 vjecare!


Synthetic_Production_of_Penicillin_TR1468.jpg
Mirpo legjenda nuk mbaron ketu:
- Diku ne kohe, femija i vogel i Lordit anglez qe po mbytej ne kenete, vite me pas (December-1943) u semur rende por shpetimin e gjeti pikerisht ne zbulimin e madh te asaj kohe te Aleksander Fleming, pra tek Penicillina e famshme!
E pra, cuditerisht/rastesisht ky femije i dikurshem ishte vete: Sir Winston Churchill !

06b157e9ac60a05079dea47d2253ad69_0.jpg


#########################################################

Cilesia e postimit?
- Miresia dhe zemergjersia e cdokujt prej nesh kurre nuk shkon kot, ajo heret apo vone "perkthehet"/kthehet ne miresi dhe fat per cilindo!
Tregohuni te sjellshem dhe zemergjere me cilindo ne jete, heret apo vone jeta do ti "vendose mbi tavoline" gjithsekujt llogarine!
Perpiquni qe kjo llogari te kete kosto te renda sa me te vogla per ju, dhe mbi ju te mbizoteroje mendimi/opinioni i mire, paqja dhe harmonia me veten dhe me ambjentin qe ju rrethon! :)
 
Ne jetojmë në një botë ku i duam gjërat menjëherë. Por, nëse shohim rreth nesh, Zoti na jep vazhdimisht një mësim të thellë: Gjithçka është një proces dhe kërkon kohë. Zoti mund t'a kishte bërë që fëmija të lindte për në një moment, por Ai e projektoi atë që të duhej 9 muaj. Një farë mund të ishte bërë lis masiv brenda një dite, por Ai e hartoi atë për të marrë qindra vjet. Misioni i Profetit mund të kishte përfunduar brenda një ose dy viti. Por, Zoti e projektoi atë për të zgjatur njëzet e tre vite.
Jo gjithmonë do t'i shihni frytet e punës suaj menjëherë. Ndoshta s'do mund ti shohësh as në të gjithë jetën tënde. Mos u dekurajoni. Të gjitha gjërat kërkojnë kohë. Dhe cdoo gjë kalon nëpër një proces që nuk mund ta shpejtoni. Prandaj, suksesi varet nga durimi!
 
Video e parë është publikuar me 14 shtator dhe në 3 javë ka ka marë 1.6 mln shikime duke kaluar në videon më të shikuar të këtij kanalit në YouTube që ka që nga 2019 që publikon video për të apasionuarit e makinave DW REV - Cars & Mobility


Screenshot 2022-10-12 at 11.23.53 AM.pngVideo e dytë është publikuar pak ditë më parë me 8 tetor dhe që tani ka 140 000 klikime, një trend shumë pozitiv sepse në pak ditë ka kaluar shikmet që kanë video të publikuar vite më parë.

 
Kjo video është 46 min por nëse nuk keni durim ja vlen t'a shikoni sek e para dhe thjesht 3 min nga fundi (min 39 deri në 42)

 
Top