Dicka cilesore ju lutem!!

In Albanian mythology, it is said that Prizren and Tetovë, high in the sky, used to be one city. But as they fell to the ground, the Sharr Mountains split them in two.

Interestingly enough, this is exactly what a view from the sky reflects

@Desa 😁

75411305-0D9B-4F8A-9860-7831F02D9019.png
 
In Albanian mythology, it is said that Prizren and Tetovë, high in the sky, used to be one city. But as they fell to the ground, the Sharr Mountains split them in two.

Interestingly enough, this is exactly what a view from the sky reflects

@Desa 😁

Shiko fotografinë 1951413
Woow interesante 😍

p.s. në një faqe virtuale sllavo maqedonase, ku gjithçka përvetësohet në favor të tyre, është postuar një këngë tradicionale tetovare, ku përveç gjuhës sllave gjithçka tjetër është shqiptare lol lol
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
“Nuk mund të largohem nga kjo botë e të mos them të vërtetën se unë jam shqiptare”

“Nëna ime ishte nga Epiri dhe babai nga Shqipëria. Ai ishte një mësues letërsie dhe urrente priftërinjtë”, ka deklaruar diva në biografinë e saj në IDM.


Thuhet se gjatë xhirimeve të filmit “Odissea” në vitin 1968, në momente pushimi të dy aktorët bisedonin së bashku në një gjuhë që nuk ishte e askujt tjetër nga trupa e filmit.

Kur gazetarët e kanë pyetur se cilin gjuhë flisnin dhe përgjigja e Irene Papas ka qenë: Flasim gjuhën shqipe. Unë jam shqiptare nga Greqia dhe Fehmiu është shqiptar nga Jugosllavia.

 
Sa më pëlqen filozofia e mendimit ke kjo pjesa 😁

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Hope when you take that jump
You don't fear the fall
Hope when the water rises
You built a wall
Hope when the crowd screams out
It's screaming your name
Hope if everybody runs
You choose to stay
Hope that you fall in love
And it hurts so bad
The only way you can know
You give it all you have
And I hope that you don't suffer
But take the pain
Hope when the moment comes you'll say
I, I did it all
I, I did it all
I owned every second that this world could give
I saw so many places
The things that I did
Yeah, with every broken bone
I swear I lived
Hope that you spend your days
But they all add up
And when that sun goes down
Hope you raise your cup
Oh, oh
I wish that I could witness
All your joy
And all your pain
But until my moment comes, I'll say
I, I did it all
I, I did it all
I owned every second that this world could give
I saw so many places
The things that I did
Yeah, with every broken bone
I swear I lived
Oh, whoa-oh-oh-oh, oh-oh
Oh, whoa-oh-oh-oh, oh-oh
Oh, whoa-oh-oh-oh, oh-oh
Oh, whoa-oh-oh, oh, whoa-oh-oh
(With every broken bone)
I swear I lived
(With every broken bone)
I swear I
I, I did it all
I, I did it all
I owned every second that this world could give
I saw so many places
The things that I did
Yeah with every broken bone
I swear I lived
Oh, whoa-oh-oh-oh, oh-oh
Oh, whoa-oh-oh-oh, oh-oh
I swear I lived
Oh, whoa-oh-oh-oh, oh-oh
Oh, whoa-oh-oh, oh, whoa-oh-oh


Me rëndësi është të themi: I swear I LIVED
 
“Të heshtësh nuk do të thotë se nuk kam asgjë për të thënë, apo se ajo që shoh më përshtatet. Heshtja ime do të thotë: "Unë e kuptoj kush je dhe nuk ja vlen as vëmendjen time".
Heshtja nuk është bosh por është... plot përgjigje. Vetëm kur arrini të “heshtni”, duke shmangur diskutimet e kota, tregoni inteligjencën dhe mençurinë tuaj. Kjo është lloji i filozofisë që nuk ka lindur për t'u mësuar, por për t'u "praktikuar". 🤷
IMG_20220111_123409.jpg
 
Jeta eshte e bukur, dhuroni miresi, buzeqeshje dhe mos lendoni askend, sikurse dhe askujt nuk i vjen mire kur i ndodh.
Bej mire, e nese nuk ke mundesi keq mos bej🙏
 
Dikur, u takuan ne rruge e Drejta dhe e Shtrembta.
-U pershendeten dhe e Drejta si e drejte qe ishte i tregoi te drejten....
Mirpo e Shtrembta, si e shtrembet qe ishte, shtrembet e mori thenien e se Drejtes dhe e Shtrembet mbeti gjithe jeten!

......................
Cilesia e thenies?
-Zgjidhini njerzit me te cilet shoqeroheni sepse njerzit e shtrembet dhe te gabuar, kurre nuk do t'ju kuptojne.
Ata do te mbeten gjithmone ne vogelsine e tyre, te shtrembet dhe te ligj dhe kurrsesi te dobishem per shoqerine tuaj! :)
 
I bëra kompliment një vajze sot.
I thashë je shumë e bukur,e më pëlqen mënyra sesi kujdesesh për veten.
🤗🤗😊Ajo u përgjigj duke me thënë faleminderit,edhe se unë isha shum e mirë edhe e sjellshme.
Kjo ishte gjëja më e bukur që më ndodhi sot😘😘.
Edhe pse nga darka u mërzita pak💛💛🧡
Ndonjëherë një fjal e bukur të zbukuron ditën.
Edhe nëse ti jep rrespekt,atë do të marrësh në shkëmbim.
 
Nje dite Jezus dhe nje dishepull i tij po ecnin rruges dhe ne nje pjese te rruges, prane saj ne nje cep, ishte ulur nje njeri i verber dhe i veshur keq i cili po lypte lemoshe!
Dishepulli (ndjekesi) i Jesuzit i prekur nga lypesi i verber dhe fukara, i drejtohet Jezusit:
- Imzot, Ju qe keni kaq fuqi dhe sens drejtesie, pse nuk beni dicka per kte lypes te verber dhe fukara?
Pse nuk ja ktheni driten e syve qe edhe ai i shkrete te shohe dhe ti gezohet familjes se tij dhe jetes, apo nuk jeni i zoti ta beni kte gje?
Jezusi me mencurine, shpirtin e madh dhe sensin e drejtesise qe e karakterizonte iu pergjigj:
- Po jam ne gjendje te bej gjithcka, jam ne gjendje qe ti lutem Zotit qe t'ja ktheje shikimin ktij lypesi te verber, mirpo njekohesisht duhet te jem ne gjendje qe te shpik/sajoj edhe nje genjeshter per gruan e tij e cila po harliset pak me tej me burrat e botes, dhe kur ky lypes i shkrete ta shohe me syte e tij tradhtine bashkshortore, natyrisht qe nuk do ti gezohet as gruas dhe familjes se tij dhe as jetes!!!
Jam ne gjendje te bej shume gjera te mira por kurrsesi nuk jam ne gjendje te Genjej!
****************************************

Cilesia e postimit?
Ideja eshte e thjeshte ke baba:
- Zoti eshte i madh dhe fuqiplote, Ai i ndan rrisqet/fatin gjithsekujt ne kte Bote, eshte ne gjendje te beje Drejtesi Hyjnore dhe pa kompromis, (Drejtesia Hyjnore-eshte shume me e ndryshme dhe eque-barabarte sesa drejtesia qe kemi krijuar neve humanet mbi kte bote), eshte i meshirshem dhe i paqte me cilindo mbi kte bote, kurrsesi nuk eshte fals dhe genjeshtar, Ai nuk prodhon dot genjeshtra dhe hile, por ama di te "hakmerret" me cilindo qe ndjek me bindje rrugen e gabuar!
Religjioni bazohet ne besim dhe ne vetvete besimi bazohet mbi dicka te drejte dhe logjike!
 
I bëra kompliment një vajze sot.
I thashë je shumë e bukur,e më pëlqen mënyra sesi kujdesesh për veten.
🤗🤗😊Ajo u përgjigj duke me thënë faleminderit,edhe se unë isha shum e mirë edhe e sjellshme.
Kjo ishte gjëja më e bukur që më ndodhi sot😘😘.
Edhe pse nga darka u mërzita pak💛💛🧡
Ndonjëherë një fjal e bukur të zbukuron ditën.
Edhe nëse ti jep rrespekt,atë do të marrësh në shkëmbim.
Ku ndodhi kjo mrekulli?
 
Ku ndodhi kjo mrekulli?
Aty ku punoj unë,vjen çdo ditë një vajzë simpatike dhe pin kafen e mëngjesit.
Një ditë mungonte kamarierja dhe dal unë të shërbej.
At ditë i bëra kompliment dhe ma ktheu komplimentin.
Më bëri përshtypje se ishte vajzë me këmbë në tokë dhe shum e sjellshme.
Mua më pëlqejnë njerzit e sjellshëm e sidomos femrat e tilla.
Ka dhe femra që të shohin shtrembër nëse ti i komplimenton.
 
"Nëse jeni në paqe me ndërgjegjen tuaj, asnjë fjalë nuk mund t'ju dëmtojë" 🙂🙃
 
Aty ku punoj unë,vjen çdo ditë një vajzë simpatike dhe pin kafen e mëngjesit.
Një ditë mungonte kamarierja dhe dal unë të shërbej.
At ditë i bëra kompliment dhe ma ktheu komplimentin.
Më bëri përshtypje se ishte vajzë me këmbë në tokë dhe shum e sjellshme.
Mua më pëlqejnë njerzit e sjellshëm e sidomos femrat e tilla.
Ka dhe femra që të shohin shtrembër nëse ti i komplimenton.
Ato qe shofin shtrember jane ato qe marin si kompliment “te ha kete e ate” lol
 
There is an old Eastern saying, that says so:
"Who plants Tamarinds, does not collect Tamarinds"
This is because the Tamarindo takes at least 90 years to give its first fruits, from this consideration comes an ancient teaching.
A young boy once met a wise old tamarind grower and asked him:
Grandpa, why do you plant tamarinds if you already can't never be able to harvest them?"
And then the wise old grandfather laid down his tools, asked the boy to sit next to him, lit a pipe, and after three long puffs he spoke these words:
"Because the ground is mine and I do what I think"!!!
And since then, the young man understood the great teaching and began to make his own facts in life!!!

Cilesia e ktij postimi?
- Cdo njeri qe sheh punen e tij ne jete dhe nuk fut hundet ne punet e te tjereve, jeton 100 e kusur vite, dhe arrin biles te mbledhe tamarindi! :)

JIhPs6b.png
 
"Askush nuk i kushtonte vëmendje syve të sajë.
Të gjithë mendonin se ajo ishte e lumtur sepse rrinte gjithmonë e buzëqeshur."
 
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 1 12.5%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 4 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 1 12.5%
 • 4-Engjulli im.

  Votat: 2 25.0%
 • 5-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 6-Ne duart e kohes.

  Votat: 0 0.0%
Back
Top