Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

lauri po na impresiononi me njohurite tuaja per lufterat e Muhamedit a.s ,por siq duket ju vetem se e keni kuptu si lufte si nje gje e keqe por nuk e keni analizu luften si lufte pse kan ndodhur keto luftera,sa jo musliman jane vrare ne keto luftera dhe nese jane vrare pse jane vrare.kJo trgon me te vertet se Muhamedi a.s eshte moster si duhet me qene njeriu ne qdo situate dhe rretane si ne lufte si ne paqe ,si ne shtepi si ne rruge si burre shteti dhe si prinder e qka eshte me kryesorja si rob i All-llahut dhe si pejgamber i fundit pra vule e pejgambereve.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk je i informuar mire per ate muhametin tend lol
Keta jane betejat e tij te bera me shpate ne dore

1. Waddan, sulmi ne al-Abwa
2. Buwat, drejt Radwa
3. Ushayra, ne fushen e Yanbu
4. Peleshja e pare ne Badr ne ndjekjen e Kurz b. Jabir
5. Lufta ne Badr
6. Banu Sulaym, deri ne mrritjen e al-Kudr
7. Al-Sawiq, ne ndjekjen e Abu Sufyan b. Harb
8. Ghatafan
9. Bahran, a mine in the Hijaz
10. Perleshja e Uhud
11. Hamra'u'l-Asad
12. Banu Nadir
13. Hatu'l-Riqa of Nakhl
14. Last battle of Badr
15. Dumatu'l-Jandal
16. Al-Khandaq
17. Banu Qurayza
18. Banu Lhyan of Hudhayl
19. Dhu Qarad
20. Banu'l Mustaliq di Khuza'a
21. Tratati i Hudaybiyyah
22. Perleshja e Khaybar
23. Pelegrinazhi i fundit.
24. Pushtimi ne qytetin Mecca
25. Perleshja Hunayn
26. Ta'if
27. Perleshja ne Tabuk.
Nuk kemi c’te themi tjeter, nje shembull personal i Profetit Muhamet. Nje model i vecante per te rritur gjeneracione te reja ne ditet e sotme.

Lufta ka qene e ndaluar (Haram) per muslimanet, edhe pse ushtrohej dhune, presion ndaj muslimaneve ne fillim te shpalljes se Kur'anit Famelarte. T'gjithe keto luftera jane zhvilluar pasiqe idhujtaret kaluan cdo kufi, atehere erdhi urdheri nga Zoti per t'u mbrojtur.

Te tregoj ty dhe ca te tjereve nje gje, te cilen e dini por e fshihni ne zemrat e juaja. Duke qene se themeli eshte paqja dhe lufta eshte rast i pervecem, nuk ka arsye per te hapur lufte dhe sipas kendeveshtrimit Islam lufta behet vetem ne dy raste:

Se pari: Ne rast mbrojtjeje te jetes, nderit, pasurise apo vendit nga armiqte.

Ne lidhje me kete, Zoti I Madheruar thote ne Kur'an:

“Luftoni për hir të Allahut atë që ju luftojnë, por mos i kaloni kufijtë. Allahu nuk i do ata që i kalojnë kufijtë.” (El-Bekare, 190)

“E pse të mos luftojmë kur jemi nxjerrë nga shtëpitë dhe fëmijët tanë.” (El-Bekare, 146)

Se dyti: Ne rast mbrojtjes te thirjes dhe fteses per tek Allahu i Lartesuar, nese del ndonje pengese per te duke torturuar ate qe beson, duke penguar ate qe deshiron te hyje ne kete fe apo duke penguar thirresin ta komunikoje ate. Argumentin e saj e gjejme si me poshte:

“Dhe luftoni në rrugën e Allahut kundër atyre që ju sulmojnë, por mos e teproni se Allahu nuk i do ata që e teprojnë (e fillojnë luftën). Dhe luftoni, ata kudo që t`i zini, dëbojni prej vendit ata, sikurse ju përzunë ata juve. Provokimi (fitneja) është më e rëndë se vrasja. Mos i luftoni ata pranë xhamisë së shenjtë (Qabes), deri në atë cast që ata t`ju luftojnë juve aty, e nëse ju sulmojnë, atëherë sulmoni edhe ju ata. (El-Bekare, 190-193)

Pra, sic po e sheh... "..kunder atyre qe ju sulmojne, por mos e teproni..", dhe " e nese ju sulmojne, atehere sulmoni edhe ju ata". Ky ajet sigurisht qe eshte per ata qe shohin mire te lexojne si me syza si pa syza >)

Ky ajet perfshin ceshtjen e meposhtme:

a) Urdheri per te luftuar ata qe e fillojne agresionin, per t`i vene fre agresionit te tyre. Lufta per te mbrojtur jeten eshte dicka legjitime ne cdo legjislacion. Kjo eshte e qarte ne ajetin e meposhtem:

“Luftojini për hir të Allahut ata që ju luftojnë.”

b) Ndersa ata qe nuk fillojnë lufte, nuk lejohet te fillohet lufta me ta sepse Allahu i Lartesuar e ka ndaluar agresionin, sic ka ndaluar edhe padrejtesine. Ai thote:

“Mos e teproni, se Allahu nuk i do ata që i kalojnë kufijtë.”

Ajeti tjeter:

“Në qoftë se ata anojnë kah paqja, ano edhe ti kah ajo, e mbështetju Allahut. Ai dëgjon dhe di. Nëse duan të mashtrojnë me të (me paqen), ty të mjafton Allahu.” (El-Enfal, 61, 62)

Ky ajet urdheron te anohet kah paqja nese armiku anon kah ajo ,edhe nqfs ky anim i tij eshte mashtrim...!

Dhe se fundi, sa i perket postimit tend:

“Përse të mos e luftoni një popull që thyen zotimet e veta dhe tentuan të dëbojnë të dërguarin? Në të vërtetë ata e filluan të parët luftën. A u frikësoheni atyre? Më e drejtë është t`i frikësoheni Allahut, nëse jeni besimtarë. Luftoni ata, Allahu i dënon dhe I mposht ata nëpërmjet jush, kurse juve ju ndihmon kundër tyre dhe shëron zemrat e njerëzve besimtarë. Ai mënjanon brengat nga zemrat e tyre. Allahu ia pranon pendimin atij që do. Ai i di të fshehtat dhe i zgjidh çështjet me urtësi.” (Et-Teube, 13,15)

Kur idhujtaret u grumbulluan dhe sulmuan se bashku muslimanet, Allahu i Lartesuar i urdheroi muslimanet t`i luftonin te gjithe ata. Pra, cfare shpate u perdor ketu, ne cfare menyre ? Le te pergjigjet nje njeri me logjike te shendoshe, mundesisht:lexim:
 

king

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi ne xhamia e medrese?
Do ishte ma mir qe ne trojet Shqiptare xhamiave dhe medreseve tu vihet dryni.
Kombi Shqiptar qe te ec perpara, duhet patjeter te zhduk islamin.
po te mos ishte islami kishte perfunduar shqiperia si pershembull ato vendet ku shperthejn bomba
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Lover. Une po te flisja per veprimtarine e Muhametit gjate jetes se ti. Dhe nuk jane hipotezat e mija, por studime te historjaneve, ku Muhametin e sjellin si lufetare dhe gjakpires. Ata qe shkruan ti jane pikerisht ata "lendet kimike" per larjen e trurit qe ke perdorur ti dhe shoket e tu, dhe qe perdoren ne ata shkolla qe po flasim ne teme.
Nje shembull:
- Eshte pikerisht ibn Ishaq qe flet per turturat e Profetit. Dhe per turturen dhe vrasjen e burrit te Safyah gjindet ne shume faqe te historjanit mysliman (dhe te gjithe kane si riferim kroniken e ibn Ishaq). Dhe besoj qe nje historjan mysliman eshte shume domethenes dhe bindes mbi jeten e Muhametit, qe e prezanton JO si nje njeri bamires, por si nje luftetare me shpate ne dore. Duke par vrasjet qe ka ne koshencen e tije.
Dhe nqs nuk mjafton kjo, u them edhe ne me detaje, ku dalin tortura te tmerrshme te Muhametit qe i ben te shoqit te Syfyah per te treguar se ku ishte thesari (te hollat). Kjo 3gon se Profeti jo vetem qe ishte nje gjakderdhes por edhe i dashuruar pas pasurise.
Ju kshilloj te hillni nje sy ngarjeve te qytetit te Khaybar, qytet te cilin Muahmeti e njihte shume mire. Si te mos mjaftonte gjak derdhja ne kete beteje, Profeti i ra lart e poshte per te gjetur pasurine e Ibn Kinana al-Rabi ,(i shoqi i Safyah). Dhe pasi nuk arriti te gjente ate qe kerkonte, e torturoj per vdekje at ebre te shkrete
-Ibn Hisham, "Al-Nabawiyya te Al-Sira (rruga e prophet)",perkthyer ne anglisht nga Stillman, 1979 (faqe,145, 146).

ps. E perkthyer nga Lauri nga italishtja
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Sa per Ibn Ishaq, thuhet se ka qene i krishter, pastaj ka pranuar Islamin me vone. Sa t'kem kohe me shume, do t'pergjigjem kismet me gjeresisht rreth postimit tend, insha-Allah. Nje gje tjeter duhet ditur ketu. Ti ke marre vetem nje paragraf. Aty behet fjale per lufte ndermjet dy paleve, muslimaneve dhe jomuslimaneve. Dihet qe ne lufte nuk ka meshire. Aii qe eshte futur ne lufte duhet te luftoje me te. Pra, ishte koha e luftes atehere. Kur nuk ka qene kohe lufte, Muhammedi a.s.i i ka lene te lire cifutet sikur ndodhi ne kohen kur ata thyen akt marreveshjen ndermjet muslimaneve dhe banoreve te medines ndermjet tyre...! Ishte marreveshja e pare qe ishte lidhur ku ishin vendosur disa pika... e cifutet nuk iu permbajten ketyre pikave. Atehere Muhammedi a.s. i la te largoheshin cifutet me krejte pasurine... vec armet ua mori sepse prape ishte kohe lufte qe te mos luftonin me ta kunder muslimaneve..Ndersa ti ke permendur vetem nje pjese te historise Lauri.

T'pershendes
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

O lover djali mos ma lodhe koken me histori se historit e perandorive te ndryshme te kohes dallojne shume pak njera nga tjatra dhe fundamenti baze i te gjithave ishte dhe mbetet dhuna, kuptohet kur nuk e ha me paqe. Si Persiane, romake, bizante, islame,.............qe besa sot amerikane qe po pushton boten me lule dhe vetem kur e sulmojne bene lufte. :puthdore:Kjo ishte rreth historise e sa i perket njohurive te mia eshte shue e vertete qe nuk kam te mjaftueshme andaj edhe po munodhem te mesoj, por, kjo dallon nga ajo qe te mos kesh fare e tu thuash te tjereve sa ste kane thene. nrroe librin o lover sa ja hargjite fletat te lexu te njejtin. :gjujpeshk:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Deshiron te tjera Lover???

-“Kulmin e gjakderdhjes e ka bere ne betejen e Fossato ne 627-en. Kur Muhameti sulmoj nje tribu’ ebrjesh, e vetmja qe kishte ngelur ne Medina, Banu Quraiza. Pas nje rrethimi te 25 ditesh ebrejte u dorzuan. Te pa knaqur vrane rreth 600-700 burra, grate dhe femijet i bene skllever(disa burime thone qe i shiten ne Siri si skllever). Ne Sira dhe ne Sahih Bukhari ka shume detaje te tjera dhe shume te perpikta mbi kete ngjarje”.(Sahih Bukhari, vol.IV libri 52. n, 280)

Ik tani e fli gjume se u be vone...
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Degjo djale se gjithmone qe hap faqen e forumit do te me dale perpara kjo teme edhe postimet e tua.Si fillim ketu nuk jemi ne bastore per te matur koeficentet,sepse nuk eshte as e nevojshme, fshati qe duket nuk do kallaus thone pleqte .Te gjithe ju ''besimtaret'' keni nje gabim qe mbase me kalimin e kohes do ta korrigjoni,qendra per ju mbetet besimi edhe kete e pranoj dhe e miratoj,por ju nuk keni anesore aspak, vertiteni vetem ne nje rreth dhe gjithmone takoheni atje ku niset,per cudi jeni te sigurt qe ''rruga'' juaj eshte gjithmone e drejta.Atehere duke te shfletuar fije per fije nje fjali bazuar edhe ne koeficentin tend po te pyes, lidhur vetem mbi besimin tend si musliman. Deri perpara shpalljes se Kuranit te madherueshem duke marre parasysh qe njerezit ishin analfabete, kishin nje zhvillim mendor me te kufizuar [ jo se tani nuk ka te tille] dhe shfaqjet apo shenjat e Allahut ishin minimale dhe besimi e shumta ishte tek ndonje lope apo gomar [jo per faj te njerezve po per faj te Allahut qe u vonua te dergoje librin e famshem][ besoj qe te dy biem dakord mbi pasjen e nje boshlleku kohor midis Ademit edhe Kuranit]miliona njerez ishin edhe kane vdekur si ''atheos'' ateiste [ pa zot] [e perseris jo per faj te tyre por per faj te kufizimeve mendore] mund te me pergjigjesh ti si ''besimtar'' se ku i ka cuar Allahu keta njerez,ne ferr apo parajse? Dhe te lutem mos me thuaj qe ka qene gjithmone fjala e Allahut ne toke,ose nese po, me shpjego ne c''fare forme ju vertetonte ai njerezve egzistencen e tij.Edhe te lutem te me flasesh per ate qe sot eshte besimi tend, per muslimanizmin [Islamin hajt ta themi edhe Aldabisht].

Me duket se vete je duke e treguar veten!
Gjene e pare qe gabove eshte kur the se fajin e ka Allahu qe popujt me perpara kane vdekur ateist.
Kjo eshte ne kundershtim me te gjithe fete.
Para se te vinte Kur'ani kishte libra tjere qe ishin teurati,inxhili,dhe zeburi.
Para ardhjes se ketyre librave Allahu xh.sh. kishte derguar fletushka se aq popull ne numer ka patur dhe rrethanat e atij populli ishin qe te besojne ne zot dhe ti largohen gjerave te gabueshme.
Qe te te flas duhet shume por une shkurtimisht.
Se pari kur ndodhi vrasja e pare ne bote (kabili vrau abilin) atyre iu kumtua ne ligjin e ademit se vrasja eshte e ndaluar sepse askujt nuk i jepet e drejta qe tia marre sjhpirtin dikujt pa te drejte.
Pas ati rasti vijne edhe shume pejgambere ose profete sic quhen me rendomt,edhe atyre u ka ardhun fletushka te ndryshme si pune ligji per ate popull i cili ka jetu.(Suhufe ibrahime ve musa),ky ajet tregon se shum perpara Kur'anit,jan urdhnu qe te bejne mire dhe ti largohen pabesise.
Allahu nuk e denon asnje popull te cilit nuk i ka derguar profet,ktu e ke pergjigjen.
Edhe para ardhjes se Kur'anit ,kishte njerez me intelekt te zhvilluar por te cilet i permbaheshin ligjit te asaj kohe,dhe ata kane besuar ne zot.
Allahu xh.sh.thot ne Kur'an:La jukelifullahu nefsen il-la vusaha" qe do te thote,Nuk kerkon Allahu me shume nga njerezit pertej mundesise se tyre:.
Pra sa kan patur zhvillim intelekti per aq edhe do te denohen ose shperblehen.
Fjala e Allahut ka qene para dhe me vete krijimin e botes dhe me ndarjen e tokes nga planetat e tjera,se kjo kalon ne nje lende tjeter.
Egzistimi i Allahut argumentohet me krijimin e tokes dhe qiellit,sepse asgje nuk egziston nga vetvetiu pervec tij,Sikur qe gjithcka ka krijuesin e vete ,edhe bota ka krijuesin e vete.
U dha njerezve mend qe ata te zbulojne se egziston nje fuqi mbinatyrore qe i ka rregulluar te gjitha gjerat ne toke dhe ajo qe i ka rregullu sendet duhet te jete i vetem dhe i pamvarur.
Kemi shum per te fol i nderuar.
Une te pershendes me selam-Paqe,Allahu te udhezofte!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Deshiron te tjera Lover???

-“Kulmin e gjakderdhjes e ka bere ne betejen e Fossato ne 627-en. Kur Muhameti sulmoj nje tribu’ ebrjesh, e vetmja qe kishte ngelur ne Medina, Banu Quraiza. Pas nje rrethimi te 25 ditesh ebrejte u dorzuan. Te pa knaqur vrane rreth 600-700 burra, grate dhe femijet i bene skllever(disa burime thone qe i shiten ne Siri si skllever). Ne Sira dhe ne Sahih Bukhari ka shume detaje te tjera dhe shume te perpikta mbi kete ngjarje”.(Sahih Bukhari, vol.IV libri 52. n, 280)

Ik tani e fli gjume se u be vone...

Nuk desha te te kundershtoj shume por ne sahihul buhari IV nuk ka numer 280,por ky vellim fillon nga numri m1395,dhe ate hadithi qe fillon eshte:
Sahihul Buhari - në gjuhën shqipe
KREU - IV-

KAPITULLI PثR ZEQATIN, me fjalë të All-llahut xh.ah.:
"Falni namazin dhe jepni zekatin!"
Ibn Abbasi r.a. ka thënë:
Më ka treguar Ebu Sufjani r.a. dhe përmendi fjalët e Pejgamberit s.a.v.s. duke thënë:
"Na urdhëron faljen e namazit, dhënien e zekatit, vizitën e farefisit dhe modestinë...."

1395. - Na ka rrëfyer Ebu Asim-Dahhak ibn Mahled duke transmetuar nga Zekerijja bin Is-haku, e ky nga Jahja b. Abdull-llah b. Sajfijje, kurse ky nga Ebu Ma'bedi, e ai nga Ibn Abbasi r.a. se Pejgamberi s.a.v.s. e dërgoi Muadhin për në Jemen dhe i tha: "Thirri ata të dëshmojnë se nuk ka Zot tjetër përveç Një, te vetmit All-llah, se unë jam pejgamber i All-llahut, dhe nëse ata i binden kësaj, atëherë informoi dhe mësoji se All-llahu u ka caktuar si detyrë faljen e pesë kohëve të namazit brenda një dite dhe një nate. Nëse edhe këtë e respektojnë, atëherë njoftoi se All-llahu u ka vënë si detyrë të japin zekatin e pasurisë së tyre, që do të mirret nga të pasurit e mesit të tyre dhe t'u jepet të varfërve në mesin e tyre".

Hadithi me ate numer ne buhari eshte:
280. Na ka treguar Ismaili, i cili thotë se ia ka transmetuar vëllau i tij nga Sulejmani,ky nga Sherik b. Abdullah b. Ebu Nemira, i cili ka deklaruar se ka dëgjuar Enes b. Malikun r. a. se si fliste për natën kur Pejgamberi s. a. v. s. udhëtoi për në Isra nga Mesxhidul-Harami:
"Erdhën tre melek,para se t`i vijë Shpallja,ai flente në Mesxhidul-Haram. I pari melek i tha:
"Kush është ai në mesin e tyre?
- Ai që është më i miri nga ata - tha meleku tjetër.
- Merreni më të mirin nga ata! -tha meleku i tretë.
Kjo ishte e tërë,dhe ai nuk i pa ato derisa një natë i erdhën,sipas asaj që i pati parë zemra e tij,ndërkaq Pejgamberit s. a. v. s i flenin sytë;ashtu është te të gjithë pejgamberët: iu flejnë sytë kurse zemrat nuk iu flejnë. Atëherë i mori Xhibrili dhe u ngritën në qiell. "53


Mos shkruj gjera qe nuk jane te sakta.Te fala nga struga
 
Redaktimi i fundit:

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Shume mire e ke qe thua Lexoni mo Lexoni , po me mire eshte tja thuassh dhe vetes kete gje se ti pervec kuranit s'ke lexuar asgje

Goca une sa per dijenin tende kam lexuar me shume sa qe ke ti dite ne jeten tende,jo muaj e vite.
Kam magjistru vashez e vogel ne moshen 26 vjecare dhe ate ti se ke idene se me cprofil flet,mos u ngut se nuk te ben mire ngutja.
Sa per dijenin tende nuk kam magjistru ne lemine e fese por dicka qe ti vetem mund qe ta enderrosh.
Te fala nga struga pa ofendime!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

MR Struga se pari te kerkoj ndjese qe dhe une te kam klikuar per te bere kundershtimin e rradhes, pasi ka mjaft ketu qe po ju kundershtojne
Se dyti , mora guximin t'ju kundershtoj , per t'ju sqaruar ( meqe pretendoni se keni lexuar shume , perderisa ne beni thirje dhe ne te tjereve te lexojme ) ne ate c'ka ju keni shkruar se "FETE JANE FENOMENE TE LINDURA BASHKE ME NJERIUN "
Nuk kam deshire te zgjatem fare ne kete pike por druaj se e keni jo gabim , po tmerresisht shume gabim ,pasi lindja e feve daton shume, shume, shuuuuume vone me lindjen e njeriut , pra qe me ben te mendoj se ju s'keni lexuar asnje liber tjeter vec atyre fetare
Nese ju paganizmin e quani fe gaboheni ! Jam dakort qe fete ne te cilat ti dhe shume te tjere mbi planet aderoni dhe besoni jane mbeshtetur mbi paganizmin, por paganizmi ne vetevete nuk quhet fe

Se treti , meqe te gjithe te thone se e ke gabim , pranoje i dashur se s'behet hataja , tek e fundit ne nje shkolle me shume do shkonte nje liber Atesit se nje liber fetar
Nese ka njerez palenti qe duhet te bertasin sa kane ne koke , jane ateistet !
Nese ka njerez qe duhet te respektohen ne planet , jane ateistet.
Mos u habitni nese do dale ndonjehere ndonje lende ateiste se asgje nuk eshte per t'u cuditur
Kush e mendonte ne vitet 70 se celulari sot do ishte gati gati ne mode deri dhe femijete vegjel jane perdorus te tij
Po internetin e mendonte njeri ...?
Dhe nje liber ateistesh neper shkolla fetare perpiquni ta imagjinoni se ju ben mire per shendetin mendor

Edhe njehere po ta perseris e nderuar!
Fete jane te lindura me njeriun.
ka patur popuj pa,pallate te medha,pa televizore e makina,pa veshje moderne por kurre nuk ka patur popuj pa tempuj fetare,asnjehere,qe nga njeriu i pare Ademi qe te gjithe e pranojne se eshte njeriu i pare ne bote dhe deri ne shkatrrimin e botes .

ti thua pranoe se e ke gabim,Cka kam un gabim.
Cka hyn ktu gabimi me ateizmin dhe celularin.
Nese une te jap citate te Kur'anit ku thuhet shembulli i sulmit nga qielli i nje popuuli me zogj qe hidhnin dhe me gure ne mes te cilet e bene dynjane si gjethi i pertypur,qe simbolizon hedhjen e bombes,Suretul Fil,deshiron te dish edhe dicka,Kur;ani eshte liber qe mund ta kluptojne vetem ata qe jane te mencur,pra per te mencurit.
Muhammedi a.s.s ka thene :
Edinu huvel akl,femen la aklelehu la dinelehu:
Feja eshte mendje kush nuk ka mend nuk ka edhe fe,pra per njeriun i cili nuk ka mend nuk ka as edhe denim ne boten tjeter.
Nje liber ateistesh do na beje mire! po mua keq nuk me ben keq asnje liber,tjeter eshte nese une ate e pranojk apo jo.
Por te flasish ne nje shkolle ku mesohet per fene kunder fese eshte apsurde mi goce!
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Me duket se vete je duke e treguar veten!
Gjene e pare qe gabove eshte kur the se fajin e ka Allahu qe popujt me perpara kane vdekur ateist.
Kjo eshte ne kundershtim me te gjithe fete.
Para se te vinte Kur'ani kishte libra tjere qe ishin teurati,inxhili,dhe zeburi.
Para ardhjes se ketyre librave Allahu xh.sh. kishte derguar fletushka se aq popull ne numer ka patur dhe rrethanat e atij populli ishin qe te besojne ne zot dhe ti largohen gjerave te gabueshme.
Qe te te flas duhet shume por une shkurtimisht.
Se pari kur ndodhi vrasja e pare ne bote (kabili vrau abilin) atyre iu kumtua ne ligjin e ademit se vrasja eshte e ndaluar sepse askujt nuk i jepet e drejta qe tia marre sjhpirtin dikujt pa te drejte.
Pas ati rasti vijne edhe shume pejgambere ose profete sic quhen me rendomt,edhe atyre u ka ardhun fletushka te ndryshme si pune ligji per ate popull i cili ka jetu.(Suhufe ibrahime ve musa),ky ajet tregon se shum perpara Kur'anit,jan urdhnu qe te bejne mire dhe ti largohen pabesise.
Allahu nuk e denon asnje popull te cilit nuk i ka derguar profet,ktu e ke pergjigjen.
Edhe para ardhjes se Kur'anit ,kishte njerez me intelekt te zhvilluar por te cilet i permbaheshin ligjit te asaj kohe,dhe ata kane besuar ne zot.
Allahu xh.sh.thot ne Kur'an:La jukelifullahu nefsen il-la vusaha" qe do te thote,Nuk kerkon Allahu me shume nga njerezit pertej mundesise se tyre:.
Pra sa kan patur zhvillim intelekti per aq edhe do te denohen ose shperblehen.
Fjala e Allahut ka qene para dhe me vete krijimin e botes dhe me ndarjen e tokes nga planetat e tjera,se kjo kalon ne nje lende tjeter.
Egzistimi i Allahut argumentohet me krijimin e tokes dhe qiellit,sepse asgje nuk egziston nga vetvetiu pervec tij,Sikur qe gjithcka ka krijuesin e vete ,edhe bota ka krijuesin e vete.
U dha njerezve mend qe ata te zbulojne se egziston nje fuqi mbinatyrore qe i ka rregulluar te gjitha gjerat ne toke dhe ajo qe i ka rregullu sendet duhet te jete i vetem dhe i pamvarur.
Kemi shum per te fol i nderuar.
Une te pershendes me selam-Pa

qe,Allahu te udhezofte!
"Njeriu aq sa me teper e zvogelon mekatin, Allahu aq me teper ia zmadhon mekatin. Dhe njeriu aq sa me teper e zmadhon mekatin, Allahu aq me teper ia zvogelon mekatin!"(Fudajl iben Ljadi).
Duke mos dashur te zgjatem shume sepse me duhet te largohem,po ta formuloj pyetjen ne baze te pergjigjes qe ti me ke dhene te cilen e kam shenuar me te kuqe.Nqs Allahu nuk e denon nje popull te cilit nuk i ka derguar profet, do te thote qe ata shkojne ne parajse?Nje tjeter pyetje, me aq sa dihet ka pasur ndonje profet qe ka devijuar fjalen e Allahut dhe te jete denuar per kete veprim? Nqs Allahu ju dha mend njerezve per te zbuluar egzistencen e tij,pse per faj te parardhesve te tyre njerezit duhet te lindin si mekatare, a nuk na dha mend Allahu qe te mund te drejtojme nje jete pa mekate?Dhe si perfundim nese do te kesh miresine te ma perkethesh ne pak fjale te varfera thenien e ketij dijetarit me te cilen kam hapur fjaline [meqense je edhe i ketij profili] do ta dija per nder.
Faleminderit!
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Deshiron te tjera Lover???

-“Kulmin e gjakderdhjes e ka bere ne betejen e Fossato ne 627-en. Kur Muhameti sulmoj nje tribu’ ebrjesh, e vetmja qe kishte ngelur ne Medina, Banu Quraiza. Pas nje rrethimi te 25 ditesh ebrejte u dorzuan. Te pa knaqur vrane rreth 600-700 burra, grate dhe femijet i bene skllever(disa burime thone qe i shiten ne Siri si skllever). Ne Sira dhe ne Sahih Bukhari ka shume detaje te tjera dhe shume te perpikta mbi kete ngjarje”.(Sahih Bukhari, vol.IV libri 52. n, 280)

Ik tani e fli gjume se u be vone...

Heren tjeter, mos perdor terma qe nuk din t'i perkthesh.Une i kuptoj, ne cfaredo gjuhe qofshin keto terma te betejave, por te tjeret nuk i kuptojne. Fossato eshte ne Italisht me duket. Beteja quhet "Beteja e Hendekut", e jo e Fossatos. Gjate kesaj beteje, fisi kurejsh dhe aleatet e tyre, duke pare qe kishin mbetur te paaktivizuar, filluan te mendojne ne alternativa te tjera. Keshtu menduan qe te kerkojne ndihme nga fisi cifut Benu Kurejdha, me te cilet Profeti a.s. kishte nenshkruar traktatin (kushtetuten) dhe ata e kishin pranuar. Atyre do tu kerkonin qe te sulmonin femijët dhe grate e muslimaneve nga brenda. Kjo do te bente qe muslimanet te largoheshin nga hendeku per tek familjet e tyre dhe kurejshet do mund ta kalonin hendekun. Me kete do i rrethonin muslimanet nga lart dhe nga poshte. Rrethimi zgjati 24 dite, jo 25 dite.
Fisi Benu Kurejdha kishte shkelur marreveshjen qe kishin bere me muslimanet, andaj, pas fitores se muslimaneve ne ate beteje, ata pranuan gjykimin e Sad ibnu Muadhit, pra, te vritet t'gjithe burrat qe kishin shkelur marreveshjen dhe kishin marre pjese ne lufte kunder muslimaneve, grate te merren si roberesha dhe tu konfiskohen pasurite.

Megjithese Islami eshte fe e paqes dhe meshires, tradhetine dhe pabesine ndaj atdheut dhe bashkekombasve, nuk e fal. Ata te gjithe kishin marre pjese ne kete tradheti. Pabesia e tyre nuk ishte si ajo e Benu Nedir, te cilet Profeti a.s. i detyroi te shpernguleshin nga tokat e tyre. Benu Kurejda u treguan te pabese mu ne kohe lufte dhe po te kishin hyre ne veprim, ky do te ishte fundi i muslimaneve.

Dicka tjeter qe e justifikon vrasjen e te gjithe burrave te fisit, eshte se ne Medine jetonin dhe hipokritet, t'cilet dhe ata prisnin castin per t'vepruar kunder Profetit a.s. dhe muslimaneve. Nese Profeti a.s. do e toleronte veprimin e Benu Kurejdha, kjo do i nxiste dhe me shume hipokritet ne veprime kunder muslimaneve.

Shtojce:

Disa orientaliste lidhur me kete pike thone qe Profeti a.s. e kishte ne plan qe ti deboje dhe ti vrase cifutet, qe me ardhjen ne Medine dhe priste vetem rastin e volitshem.

Ajo qe e kundershton fuqishem dicka te tille eshte se Profeti a.s. me te arritur ne Medine nenshkroi se bashku me cifutet dhe t'gjithe banoret e tjere, traktatin (kushtetuten) ku cifutet konsideroheshin si nje bashkesi me muslimanet dhe banorët e tjere, dhe kishin te drejtat dhe detyrat e tyre.

Profeti a.s. e dinte se duke qene Profet i fundit, nje marreveshje e tille, do te lexohej dhe degjohej deri ne diten e fundit te kesaj bote. Per kete, nese do kishte si qellim eleminimin e cifuteve qe ne fillim, nuk do kishte nenshkruar marreveshje me ta.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

"Njeriu aq sa me teper e zvogelon mekatin, Allahu aq me teper ia zmadhon mekatin. Dhe njeriu aq sa me teper e zmadhon mekatin, Allahu aq me teper ia zvogelon mekatin!"(Fudajl iben Ljadi).
Duke mos dashur te zgjatem shume sepse me duhet te largohem,po ta formuloj pyetjen ne baze te pergjigjes qe ti me ke dhene te cilen e kam shenuar me te kuqe.Nqs Allahu nuk e denon nje popull te cilit nuk i ka derguar profet, do te thote qe ata shkojne ne parajse?Nje tjeter pyetje, me aq sa dihet ka pasur ndonje profet qe ka devijuar fjalen e Allahut dhe te jete denuar per kete veprim? Nqs Allahu ju dha mend njerezve per te zbuluar egzistencen e tij,pse per faj te parardhesve te tyre njerezit duhet te lindin si mekatare, a nuk na dha mend Allahu qe te mund te drejtojme nje jete pa mekate?Dhe si perfundim nese do te kesh miresine te ma perkethesh ne pak fjale te varfera thenien e ketij dijetarit me te cilen kam hapur fjaline [meqense je edhe i ketij profili] do ta dija per nder.

E para,nese Allahu nuk e denon nje popull qe nuk i ka dergu profet,do te thote se ata shkojne ne parajse?
Pergjigja eshte jo,nuk shkojne ne parajse,nuk do te thote se ai i cili nuk ka be mekat duhet te shkoje ne parajse.
Per njerezit te cileve nuk u ka arritur fjala e Zotit dhe kan vdekur si te tille,ka nje ven te posacem i cili nuk eshte per te perjetu as te mirat e parajses as te ferrit sic i quan ti,pra as xhennet as xhenem.,por nje vend i vecante ne te cilin do te jene te vendosur edhe ata qe kane te meta psiqike.
Po me krijimin e Ademit a.s. ai u vendos te jetoje ne parajse(xhennet) iu ndalu nje peme,vetem per tu provu se sa eshte njeriu i durushem .
Ai u genjye nga gruaja e tij te cilen e genjeu shejtani djalli dhe si denim u largua nga parajsa dhe u vendos ne toke.
NGA ajo kohe u paraqit edhe e permuajshmja tek grate sic jane menstuacionet,ne xhennet nuk mundeshin te lindin as te kryejne mardhenie sexuale.Allahu e ka ditur se njeriu eshte gabimtar dhe toka ishte e bere per njeriun,por vetem e la te kuptoje njeriu se eshte krijese qe edhe mund qe te gaboje,dhe ka nje krijese e cila e vezhgon,pastaj e denon ose e shperblen.
Mbas zbritjes se tij nga parajsa ne toke me se miri e pershkruan Kurani ,aty tregohet si zbriti nga parajsa,pastaj sqarimi sa kohe Ava ose eva ndejti vete ne bote,e zbriti edhe ademin ne Arafat i nderuar,atje i bashkoi dhe filloi te popullohet toka.
Arafati ndodhet ne afersi te MEKES.
Allahu ia dha mendjen njeriut nepermjet te se ciles edhe vete do zbulonte egzistimin e Allahut,sic ishte rasti i Ibrahimit a.s. te cilit ende nuk i kishte ardhur shpallja nga ana e Zotit xh.sh.ai arriti te zbuloje se as dielli as hena nuk mund te jene zot,pasi ata perendojne,ata zhduken,Krijues duhet te jete ai i cili gjithcka krijon dhe zhduk,e jo vete te zhduket.
Tjetra,njerezit nuk lindin si mekatare,askush nuk e pohon kete.
Njerezit lindin te paster nga mekatet,por me kalimin e kohes ai do edukohet dhe do te marre rrugen e mbare ose rrugen e keqe,tek i cili ndikon:Familja,rrethi ku jeton.
Krijoi Meleket,engjujt qe kane vetem nje natyre qe eshte natyra e se mires,
Krijoi djallin i cili ka natyren e se keqes,dhe njeriun e la te zgjedhe ne mes te mires dhe te keqes sepse njeriun e deshi me shume nga te gjithe krijesat e veta,per ate thot :E KRIJOVA njeriun ne formen me te bukur.
 
Last edited by a moderator:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Struga+

Vetem nje permiresim desha ta beje, sigurisht qe ke gabuar ne drejtshkrim. Ke thene " dhe ka nje krijese e cila e vezhgon," Ke dashur te thuash ka nje KRIJUES padyshim. T'pershendes
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Librat që përmendët nuk janë libra historik por mitologjik dhe si të tillë nuk mund të merren për bazë.
Si mun te jene mitologjik,kush ta ka msu kete.
Mitet imagjinohen,realet preken,shihen ndjehen.
Shiko,Kuranin e ke ne dore dhe nuk eshte mit lali,edhe bibla lexohet shikohet preket,si thua jane mitologji,gjithsesi aq e kape.
 
Last edited by a moderator:

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Struga+

Vetem nje permiresim desha ta beje, sigurisht qe ke gabuar ne drejtshkrim. Ke thene " dhe ka nje krijese e cila e vezhgon," Ke dashur te thuash ka nje KRIJUES padyshim. T'pershendes

flm,e ke te sakte!
Flm edhe njehere!
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Shiko,Kuranin e ke ne dore dhe nuk eshte mit lali,edhe bibla lexohet shikohet preket,si thua jane mitologji,gjithsesi aq e kape.
Nuk e kisha fjalën për librin si materie por për historitë që ai trajton.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

E keni bere kete fare teme:

-sme kape tii mua....
- jo ti sme kape mua....

per nje gje jam mese i sigurte se spo e kapni njeri -tjetrin :ciaoo:per te tjerat te shohim ne vazhdim :gjujpeshk:
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Une shoh dy probleme me futjen e Ateizmit ne shkollat fetare.

Se parie shte pamundesia ime per te besuar se ateizmi eshte nje ide aq e zhvilluar saqe mund te mesohet si nje lende e organizuar, gje qe sipas njohurive te mia nuk eshte arritur akoma qofte edhe ne sistemet komuniste ku feja eshte pare si opium ndaj popullit. Nuk dua te them se kjo eshte e pamundur, por nuk e shikoj te mundur per momentin.

Se dyti e shikoj kete paksa si cenuese te lirise se sistemit arismor privat. Nese sistemi arsimor privat lejohet te egzistoj, shteti bashke me kete liri krijon edhe nje list kerkesash, nje liste kufijsh dhe nje grupim mundesish te kufizuara brenda nje korrnize qe gjithnje duhet te jete paralele me nje forme arsimi te pergjithshem publik.

Nuk mohoj dyshimet se shkollat fetare, sidomos ato islamike mund te sherbejne si ure lidhese midis enderrimtareve per te krijuar individe gjysmake dhe te indoktrinuar ato qe e frekuentojne ate institucion, por kjo per mendimin tim vjen si rrjedhoj e mos reagimit te mjaftueshem te organeve perkatese dhe shoqerise, sidomos atyre qe e frekuentojne ate institucion arsimor.

Debati per karakterin paqesor te Islamit apo vete profetit muhamed eshte shume i kote. Historia dhe vete Kurani tregojne se Muhamedi ishte luftetare shpate gjate jetes se tij. Kurani dhe historia e deshmojne ate si te tille. Te flitet per karakter dhe orientim paqeje te islamit dhe muhamedit pastaj? Teper ironike.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Une shoh dy probleme me futjen e Ateizmit ne shkollat fetare.

Se parie shte pamundesia ime per te besuar se ateizmi eshte nje ide aq e zhvilluar saqe mund te mesohet si nje lende e organizuar, gje qe sipas njohurive te mia nuk eshte arritur akoma qofte edhe ne sistemet komuniste ku feja eshte pare si opium ndaj popullit. Nuk dua te them se kjo eshte e pamundur, por nuk e shikoj te mundur per momentin.

Se dyti e shikoj kete paksa si cenuese te lirise se sistemit arismor privat. Nese sistemi arsimor privat lejohet te egzistoj, shteti bashke me kete liri krijon edhe nje list kerkesash, nje liste kufijsh dhe nje grupim mundesish te kufizuara brenda nje korrnize qe gjithnje duhet te jete paralele me nje forme arsimi te pergjithshem publik.

Nuk mohoj dyshimet se shkollat fetare, sidomos ato islamike mund te sherbejne si ure lidhese midis enderrimtareve per te krijuar individe gjysmake dhe te indoktrinuar ato qe e frekuentojne ate institucion, por kjo per mendimin tim vjen si rrjedhoj e mos reagimit te mjaftueshem te organeve perkatese dhe shoqerise, sidomos atyre qe e frekuentojne ate institucion arsimor.

Debati per karakterin paqesor te Islamit apo vete profetit muhamed eshte shume i kote. Historia dhe vete Kurani tregojne se Muhamedi ishte luftetare shpate gjate jetes se tij. Kurani dhe historia e deshmojne ate si te tille. Te flitet per karakter dhe orientim paqeje te islamit dhe muhamedit pastaj? Teper ironike.

O cfar DEMAGOGU!
Se pari te them se qysh nga aeroplani kuptohet se je nje antiislamist!
E dyta nuk ke etike dialogu,
dhe e treta emrat e pervecem nuk shkruhen me germe te vogel,por me te madhe,ti kete e din por deshiron qe ta minimizosh vleren e nje njeriu qe historia botnore e ka karakterizu si njeriun me te drejte,me human,me tolerant.
Per te gjitha keta qe ti shkrova,kerko nje sqarim dhe nje e ka nje te ti sqaroj.
Po te quash frekuentuesit e instituteve islame ,si individe gjysmak,ti lali se meriton respektin as te familjes tende,mbase edhe nuk e ke.
Ti nga paraqitja jote tregohesh se je nje komunist,bile i perbetuar.
Mban ne profil nje vrases te muslimaneve dhe gjith atyre njerezve perparimtare.
Paske nje shpirt te semure.
:NE ZEMRAT E TYRE KA NJE SEMUNDJE E CILA SA VJEN E ZGJEROHET.Ti je kY!
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

O cfar DEMAGOGU!
Se pari te them se qysh nga aeroplani kuptohet se je nje antiislamist!
E dyta nuk ke etike dialogu,
dhe e treta emrat e pervecem nuk shkruhen me germe te vogel,por me te madhe,ti kete e din por deshiron qe ta minimizosh vleren e nje njeriu qe historia botnore e ka karakterizu si njeriun me te drejte,me human,me tolerant.
Per te gjitha keta qe ti shkrova,kerko nje sqarim dhe nje e ka nje te ti sqaroj.
Po te quash frekuentuesit e instituteve islame ,si individe gjysmak,ti lali se meriton respektin as te familjes tende,mbase edhe nuk e ke.
Ti nga paraqitja jote tregohesh se je nje komunist,bile i perbetuar.
Mban ne profil nje vrases te muslimaneve dhe gjith atyre njerezve perparimtare.
Paske nje shpirt te semure.
:NE ZEMRAT E TYRE KA NJE SEMUNDJE E CILA SA VJEN E ZGJEROHET.Ti je kY!

Ai qe pretendon se ka bere mastera qe ne moshen 26 vjecare nuk flet me kete gjuhe!
Lum ju per kuranin qe keni dhe ju ka mesuar te jeni largpames e te mos fyeni te tjeret ne bisede
Veti e te gjith atyre qe kane lexuar kuranin tend largpames jane keto ...!!!!?????
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Edhe njehere po ta perseris e nderuar!
Fete jane te lindura me njeriun.
ka patur popuj pa,pallate te medha,pa televizore e makina,pa veshje moderne por kurre nuk ka patur popuj pa tempuj fetare,asnjehere,qe nga njeriu i pare Ademi qe te gjithe e pranojne se eshte njeriu i pare ne bote dhe deri ne shkatrrimin e botes .

ti thua pranoe se e ke gabim,Cka kam un gabim.
Cka hyn ktu gabimi me ateizmin dhe celularin.
Nese une te jap citate te Kur'anit ku thuhet shembulli i sulmit nga qielli i nje popuuli me zogj qe hidhnin dhe me gure ne mes te cilet e bene dynjane si gjethi i pertypur,qe simbolizon hedhjen e bombes,Suretul Fil,deshiron te dish edhe dicka,Kur;ani eshte liber qe mund ta kluptojne vetem ata qe jane te mencur,pra per te mencurit.
Muhammedi a.s.s ka thene :
Edinu huvel akl,femen la aklelehu la dinelehu:
Feja eshte mendje kush nuk ka mend nuk ka edhe fe,pra per njeriun i cili nuk ka mend nuk ka as edhe denim ne boten tjeter.
Nje liber ateistesh do na beje mire! po mua keq nuk me ben keq asnje liber,tjeter eshte nese une ate e pranojk apo jo.
Por te flasish ne nje shkolle ku mesohet per fene kunder fese eshte apsurde mi goce!

Kush ka mend s'ka nevoje per fe Aty ku mbaron llogjika fillon dhuna Aty ku mbaron mendimi fillon erresira Dhe kush s'ka mend eshte i erret ne mendimet e veta , prandaj kerkon mbeshtetje ne gjerat qe si ka pare
Sa per boten tjeter as qe ma ndien fare, se kam lexuar Momin e antikitetit une qe as ai si besonte pallavrat qe thonte Zeusi me perendite e tjera lart ne qiell.
Perhapte fjale Zeusi qe njerezit te silleshin mire e ti benin atij fli se me ererat e flive duhet te jetonte ai
Kur Momi sbesonte kushedi sa shekuj perpara eres sone ne boten e pertejme , mendja me ka len emua te besoj sot ne shek e 21 se ka gjyq ne boten tjeter
hahahhahahhahhahahhahahaha
Doemos qe s'do i kuptosh keto rradhe pagane qe te shkorova pak me lart me perzonazh Momin, pasi ne kuranin tend nuk lejohet te lexosh libra te tjere "fetare" ( e futa ne thonjeza fetare pasi nuk eshte liber fetar po meqe ju thoni se ka pas fe qe ne kohen e eves dhe ademit une e quajta te tille vec t'ju beja qejfin juve ) pasi vetem kurani eshte i zbritur nga qielli e si i tille vetem ai duhet respektuar
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

"njeriu qe historia botnore e ka karakterizu si njeriun me te drejte,me human,me tolerant." - C'fare shakaje
rrej ma bukur i thojm nshkoder se ket se han as gomari.

- Mbase eshte e udhes qe ju ta shoqeroni argumentin tuaj me shembuj konkret, pre ndryshe ajo qe thoni s'ka sesi te kete rendesi.

Une antiislam?! Aspak, une jam realist. Nuk thashe asgje qe nuk eshte dhe asgje qe eshte thjeshte opinion, por dicka qe eshte fakt e thene dhe e rithene gjithandej. Infidel po, por jo antiislam. Kam bindjet e mia dhe as qe dua t'ia di c'fare feje i perkisni ju kur dua ti shprehe ato. Gjithesi ato s'kane qene dhe s'jane asnjehere fyese.

Nuk quaj frekuntuesit e institucioneve islame, quaj ato instuticione islame te cilat perhapin vehabizmin. Por gjithesi dicka mungon gjithandej ne ato institucione; ky eshte elementi shqiptar.
S'kam nevoje per rrespekt. Ketu s'jam per te fituar rrespekt, tek e fundit si do doja te arrija dicka te tille me foto dhe te dhena qe ruajne anonimatin tim?

Une nuk mund te bej "dialog" ne virtualitet. Ku isha i paetike ne argumentet e mia se nuk e mora vesh, jo se eshte me rendesi por nese isha pse te mos bej kujdes heren tjeter.
Une komunist apo aq me teper nga paraqitja? LOL vetem dy veta ketu kam takuar ne person, por ju sic duket me njohet dhe me e cuditshmja besoni vertete se me njihni vetem se keni lexuar nje shkrim timin.

Sma merr menja se ke taku nej heran nejken me binje ma tdjathta se mu njet tane.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kur njerezit me fame boterore kane thene fjale te urta dhe te arta rreth Kur'anit Famelarte dhe Profetit Muhammed a.s., kujt i intereson se cfare thone piunat e shahut ??? Koha gjithmone ka treguar dhe po tregon se Islami eshte fe e paqes, Muhammedi a.s. ishte ndryshe nga se c'thuhet nga armiqte e Islamit. Rruga e perhapjes se fese mbeshtetet mbi faktin se vet fuqia e fteses se vazhdueshme ne Islam eshte me e forte se fuqia e shpates. Sot nuk ka shpate qe eshte duke i shtyre perendimoret dhe te tjeret te futen ne Islam. Eshte shpata e gjuhes ajo qe e kryen kete pune.

"Realistat" le te marrin shembull nga njerezit e tille se cfare kane thene :

Will Durant, autor bashkekohor amerikan. Libri i tij “Historia e civilizimit”, i shkruar ne 30 vellime, konsiderohet si njeri nder librat me te njohur, i cili flet mbi historine e civilizimit njerezor. Ne vell. 13. f. 68, 69, ai shkruan:

“Kur’ani, qysh prej katërmbëdhjetë shekujsh, vazhdon të mësohet përmendësh dhe të ruhet në mbamendjen e muslimanëve, duke ua ndriçuar imagjinatën dhe duke fisnikëruar moralin e miliona e miliona njerëzve. "​

Kur’ani eshte liber, me te cilin muslimanet kane hyre ne Evrope si sundimtare dhe gjykues. Fenikasit, hyne ne Evrope si tregtare, cifutet si skllever, duke kerkuar vendstrehim, ndersa muslimanet hyne si urdherues. Muslimanet, me ndihmen e Kur’anit, ia mbajten Evropes ndezur pishtarin e diturise. Si orientit (lindjes) ashtu edhe oksidentit (perendimit), ia mesuan filozofine, astronomine, mjekësine, poezine dhe i dhane shpirt trurit dhe diturise se vdekur te grekeve. Kur bota ishte katandisur ne erresiren e injorancës, keta njerez, e perhapen driten anembane botes, duke vene keshtu themelet e diturive te reja.” :gjujpeshk:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Fenikasit, hyne ne Evrope si tregtare, cifutet si skllever, duke kerkuar vendstrehim, ndersa muslimanet hyne si urdherues. Muslimanet, me ndihmen e Kur’anit, ia mbajten Evropes ndezur pishtarin e diturise.

Pse nga kush iknin keta apo kush i shiti? Sa per shkencen ta kam thene kahere ajo eshte kontinuitet qe nuk ka te ndalur, dhe, detin e saj e plotesoi edhe nje pjese e kultures dhe shkences te popujve qe veten e quajne vende islamike, por, nuk munde te mendosh apriori perndryshe ne te kunderten sot do kishim mundur te themi se bota shkencore krishtere po i jep drite erresires qe dominon ne lindje. :lexim::lexim:Shkenca nuk ndahet ne besime fetare ajo eshte kontinuitet qe vazhdon :ciaoo:
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Per prejardhjen e cifutev kemi folur edhe ne tema tjera etj etj. Ekzistojne mjaft te dhena kitrrush, qe flasin per ndalimin e mendimit te lire dhe veprave te shkrimtareve te ndryshem, te cilet Inkuizicioni i konsideroi se jane ne kundershtim me frymen kishtare. Historia i shenoi rastet e shkeljes flagrante te te drejtave te mjaft autoreve skolastike. Nder ata te cilet u denuan nga ky gjyq, ishin edhe: Berengari nga Tursi (v. 1050), Abelari nga Bati (v. 1120), Ivan Skot Eriugeniu (v. 1225), Xhon Viklifi (1328-1384), si dhe shume e shume ″heretike″ te tjere, me te cilet Kisha me vrazhdesi i qeroi hesapet.

Per ta kuptuar ashpersine e inkuizicionit qe u ushtrua kunder mendimtareve, shkencetareve dhe reformisteve evropiane, mund te përmendim edhe ate se ne vitin 1557 ne Kembrixh te Anglise, ne menyre solemne u dogjen edhe eshtrat e reformatoreve (tanime te mbytur) Martin Bucer dhe Paul Fagius, si dhe librat e tyre ″heretike″.

Keto ishin ligje te Kishes. Sipas dogmes kishtare, stiva ishte nje denim adekuat per ″heretiket dhe librat e tyre″, sepse sipas Kishes ″zjarri sheron″ (ingis sanat). Keto ishin akte te tmerrshme qe u ushtruan kunder njerezve te diturise dhe fjales se shkruar. Normal qe ka qene e nevojshme edhe te kerkohet falje nga Papa per keto krime te kryera ne te kaluaren. Sa i perket shkences dhe muslimaneve te sodit, eshte faji yne qe e kemi lene anash, asgje me shume, por dita dites shihet nje drite e bardhe, nje zgjim, qe rralle kush po e sheh.

p.s. Urdehri papnor per debimin e jo te krishtereve nga Spanja datonte qe nga shek. XIII (edhe pse Inkuizicioni spanjoll u themelua ne vitin 1480), qe dmth se permes ketij akti juridik kishtar legalizohet dhuna kunder te gjithe jo-krishtereve, madje edhe kunder dijetareve, heretikeve etj.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Te lumte, kesaj radhe ke folur Hashimce :ciaoo:demek si Hashim Thaci me dipllomaci :gjujpeshk:
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk është mbrojtje e mirë e argumentave me copy paste pa citim autori. Kjo është taktikë e vjetër e myslimanëve të hershëm të cilët ishin kopjac të këqinj të babilonasve, grekëve të lashtë, persëve, egjiptianëve dhe vetë hebrenjve të cilëve i morën edhe fenë. Pastaj nga këtu lind ajo çfarë quhet ''shkencë islame'' ose të paktën ajo që pretendohet si e tillë.
 
Redaktimi i fundit:
Top