Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk është mbrojtje e mirë e argumentave me copy paste pa citim autori. Kjo është taktikë e vjetër e myslimanëve të hershëm të cilët ishin kopjac të këqinj të babilonasve, grekëve të lashtë, persëve, egjiptianëve dhe vetë hebrenjve të cilëve i morën edhe fenë. Pastaj nga këtu lind ajo çfarë quhet ''shkencë islame'' ose të paktën ajo që pretendohet si e tillë.

Mos t'i kishin bartur njohurite e hershme e mos t'i kishin perkthyer ne gjuhe te ndryshme, ti sot, akoma do kishe fjetur me kafshe, sikur ne mesjete. Muslimanet, jo vetem qe i barten, por edhe i zhvilluan me tej. Si mendon ti qe njerezimi ka perparuar? Nga shkalla e pare ne shkallen e 100-te ??? Padyshim se shkalle shkalle. Aty ku e lane njerezit e hershem, e vazhduan te mevonshmit, ashtu si edhe sot e vazhdojne. Askush nuk ka thene asnjehere qe Islami i shpiku gjerat. Islami me shume e futi te menduarit logjik ne shkence, shikimin e eksperimenteve objektivisht. Deri tek Islami, njerezit mirreshin vetem me filozofi. Muslimanet iu rreken per here te pare semundjeve, operimeve etj. Nuk them se s'ka pasur gjate historise studime si te majat inkat dhe ato qe s'i dime, por pas nje hapesire boshe. Muslimanet filluan serish duke marre njohjet nga te gjithe popujt per rreth dhe duke i zhvilluar me tej, kuptohet ne bashkepunim me te krishteret dhe hebrenjte. Letren e pare ne Evrope e sollen muslimanet nga kinezet psh etj. Nuk ishin muslimanet si Evropa sot, qe nuk pranon Turqine vetem pse Vatikanit nuk i pelqen, ose te mohojne se nga ku i moren njohurite. Ata treguan se ky eshte Aristoteli, ky Platoni, ky Arkimedi etj, dhe kurre nuk i fshehen dhe ti marrin meritat vetem per vete, sic bejne sot europianet bashke me juve. Si mendon ti se si filloi Renesanca ? Nga terri filluan te mendojne ? Ummm...Por prap e moren aty ku mbeti shoqeria Islame, dhe me vone i fshehen meritat e tyre sepse nuk bente t'ua lenin meritat "mooreve" (keshtu quheshin muslimanet ne Spanjen Islame, Andaluzi). Me fjale tjera, inatgjinje te paskrupull !!! Dhe sot po dalin akoma gjerat ne shesh, sepse sot nuk jane sikur atehere. Kane filluar ti kthejne gjerat ne vendin e tyre te duhur. Ti po ta njihje shkencen, do t'i perkuleshe muslimaneve per te arriturat qe i dhane , por si gjithmone katolikocentriket fshihen nen petkun e ateizmit. Sepse ateisti i vertete qe eshte pa paragjykime, i respekton muslimanet per te arriturat shkencore qe i ben ashtu si Gëte e shume te tjere, qe ju per ata jeni bakterie te paperfillshme.

Mirembetsh !
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Këto janë përralla me Nastradinin nën efektin e çajit të hashashit dhe opiumit afgan. Bota islame sot është në çdo aspekt të jetës 700 vjet pas asaj perëndimore. Kjo është e vërtetë në çdo fushë të jetës, nqs bota islame na paska qënë burimi i dijes dhe i progresit si ka mundesi që ka 700 vjet që nuk evoluon? Ka rreth 700 vjet që bota islame nuk ka dhënë asnjë kontribut në shoqërinë njerëzore, edhe pse ka qënë jo vetëm e papushtuar por mbi të gjitha edhe ka kontrolluar resurse mjaft të gjëra, falë perandorisë Osmane.

Edhe kontributet e mëparshme të botës islame nuk i dedikohen aspak kulturës islame. Më shumë se gjysma e shkencëtarëve "islamë" në fakt ishin persë. Më tej, shumë prej dijes së dalë në atë kohë prej botës islame ishtë në thelb një përpunim i dijes së egjyptianeve, persëve, grekëve dhe romakëve të lashtë, që prej gjeometrisë, astronomisë, filozofisë, etj etj. Sa për kuriozitet Arabia përpara përhapjes së islamit quhet ''Felix Arabia'' që do të thotë ''Arabia e lumtur''. Civilizimet para islame në fakt kanë qënë shumë herë më të begata dhe avancuara se ato islame. Një shembull i rëndomte është se në Greqinë e lashtë njerëzit merreshin jo vetëm me shkencë e art, por edhe me sport, kurse bota islame nuk e njeh sportin, ç'ka tregon shpirtin e saj të varfër e të thatë si vetë shkretëtira ku jetonin. Po ashtu arkitektura e botës islame ishte shumë herë me inferiore se ajo Greko-Romake duke mos llogaritur arkitekturën e vjedhur nga persët që pëfshin stilin e xhamive me harqe dhe vjedhjen nga Bizanti që bëri perandoria Turke. Po kështu edhe legjislacioni dhe oraganizimi socialo-politik në botën islame ishte shumë herë më i padisiplinuar, dhe primitiv se ato greko-romake. Mos harrojmë edhe influencën që pati Kodi i Justinianit i cili u kopjua një pjesë edhe nga Muhamedi.

Periudha e errët mesjetare në Europë dhe rënia e saj vinte si pasojë e kafshëve me kryq në gjoks. Nqs nuk do kishte pasur kryqëzata, nuk do kishte pasur as pushtim të gjatë arab në Spanjë si edhe as Perandori Otomane. Ringritja e Europës fillon në periudhën e pushtimit turk të Konstandinopojës ku u dogj bibloteka dhe universiteti. Shumë dijetarë të këtij qyteti lëvizën për në perëndim dhe kryesisht Firence e cila u bë edhe djepi i Rilindjes Europiane. Qëndrat e Rilindjes Europiane ishin larg kontakteve me botën arabe kështu që europianët nuk huazuan asgjë nga 'Dija islame'. Një pjesë e dijetarëve lëvizi edhe drejt Voskopojës ku ndikuan në lulëzimin e mëvonshëm të këtij qyteti vital dhe me shumë kulturë. Një shembull mjaft i qartë është Spanja që ju vetë po e citoni. Gjatë pushtimit të gjatë arab ajo nuk u shqua për asgjë dhe ishte pikërisht periudha kur ajo u çlirua nga pushtimi islamik për të shpërthyer në një super fuqi eksploratore. Dhe kjo nuk erdhi me ndihmën e shkencës arabe të cilët na paskan zbuluar edhe Amerikën para Kolombit. Ky i fundit përdori hartat e muslimanëve (tek një hulumtim amatoreskt) për të gjetur tokën e premtuar por vetëm se në mendjen e tij ishte nisur për në Indi.

Mjafton të shikohet ndriçimi islam në tokat shqiptare. Pushtimi 500 vjeçar islamik në Shqipëri nuk la asnjë gjurmë civilizimi. Mjafton të hidhen sytë nga trashëgimia europiane mesjetare ku përfshihen veprat artistike, kështjellat, urat, ndërtesat, artin muzikor dhe madje edhe sportet. Në Shqipëri nuk u ndërtua asgjë e tillë, asgjë nuk mbeti që të të lejë mbresa edhe pse bënim pjesë tek një perandori mjaft e fuqishme e kohës. Absolutisht asnjë lloj arti, shkence apo dije nuk u zhvillua kur vetëm 100 kilometra më tej Europa po fillonte të lulëzonte ekonomikisht dhe nga ana kulturore.

Dhe së fundmi nuk i përkas katolikocentrizmit, madje nuk besoj në ekzistencën e këtij të fundit pasi është një mit dhe një armik imagjinar i krijuar neo-myslimanët me mendjen në shek e XIII. Madje mos kishte ekzistuar fare katoliçizmi Europa sot do ishte në një tjetër dimension zhvillimi, të pa perceptueshëm për mendjen e sotme njerëzore por jeta ka qënë dhe do të jetë përherë e mbushur me pengesa.

Kaloni mirë.
 
Redaktimi i fundit:

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

I ngaterron gjerat i nderuar.

Gjerat shkojne keshtu: evropianet zhvillojne, evropianet ndalojne se zhvilluari, bota islame i viziton veprat e evropianeve dhe nxjerr disa rezultate, evropianet zgjohen (rilindja) dhe bota islame bie ne gjume.

Gjithsesi kjo ka lidhje te pakta me futjen e ideve progresiste ne medrese, qe te thuhet se mungojne eshte e gabuar. Por te thuhet se ato jane aq prezente sa duhet prape eshte e pavertete.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Cilet europian zhvilluan ? Greket nuk ishin europian, romaket nuk zbuluan asgje. Greqia eshte Azi. Po te ishte akoma Bizanti, Turqise i kishin thene Europe, kinse para muslimaneve. Kur thua europiant zhvillojne, sigurisht e ke fjalen per greket. Po indianet nuk jane europiane, por kane shkrime 10. 000 vjecare kur greket s'ekzistonin fare. Kinezet poashtu nuk jane europiane, as babilonasit s'ishin, as fenikasit e as sumeret, por kane lënë shkrime e gjurme kur europa ishte amazon. Cili europian zbuloi dicka ?
Nese i quan europian greket, ata moren nga egjiptasit shume.

Ndersa rreth asaj qe thoni se shumica e shkencetareve ishin pers, ata prap ishin musliman pa dallim kombi. Dhe kjo deshmon njeherazi se Islami nuk perdori inkuzicion kunder dijes por e stimuloi ate. Nje besim qe i dha krah dijes dhe prioritet, nuk mund t'i dalesh kunder dhe te tentosh ta veshesh me petkun e inkuzicionit. Ju te dy mundoheni ta ndani Islamin ne pers dhe arab. Islami me Krishterimin jane larg nga ky aspekt, diametralisht ne kahje te kunderta. As edhe nje shkencetarë e mendimtarë nuk u vra gjate kohes se lulezimit Islam.

Biblioteka e Aleksandrise nuk u shkaterrua nga muslimanet sic tentohet t'i mvishet, por nga romaket. Thash edhe nje here, njerez shume me te medhenje se ju e cmojne Islamin, edhe pse nuk i takojne ketij besimi. Ndersa ju, jeni vetem fluska qe kot mundoheni ta grryeni shkembin.

Kur jane futur muslimanet ne Egjipt, koptët i priten me gezim, ngase muslimanet i liruan ata prej shtypjes. Lexoni me shume rreth kesaj ceshtje, ju keshilloj per te miren tuaj.

- Sa per temen, kisha me thene se ateizmi mesohet ne medrese pa ju rënë ndermend juve per kete ceshtje. Cfare mendojne disa qe flitet ne medrese pervec si kane besuar popujt e mehershem gabimisht. Aty hyn edhe ateizmi. Ateizmi nuk ka dalur sot, por ekziston bashke me njerezimin. Ndonje budallai i ka rene ndermend sot dhe mendon se eshte i pari ateist. Jo or lal, ka pasur edhe me heret budallenje te tille, madje edhe para Darwinit. I pari ishte Faraoni i Egjiptit, pastaj Hamani, vjen tani Nabukodeneseri etj...! Prap per kete te fundit mund t'themi se ka besuar ne dic..! Kemi mbretin Nemrud ne kohen e profetit Ibrahim a.s. (Abrahamit), qe i thoshte Ibrahimit, une sjell vdekjen, do t'thote jam "zot" e keshtu me rradhe.

Ju pershendes
 
Redaktimi i fundit:

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

"Greqia eshte Azi.":eek:hh::eek:hh::eek:hh:

Cili europian zbuloi dicka ? :eek:hh::eek:hh::eek:hh:


"Ndersa rreth asaj qe thoni se shumica e shkencetareve ishin pers, ata prap ishin musliman pa dallim kombi."

- Gjepura, Perandoria Perse ka shkelqyer shekuj perpara se islami te njihej si fe dhe ti prezantohej botes. Pervec kesaj feja qe eshte praktikuar atje ka qene: Zoroastrianizmi, nje fe e praktikuar akoma ne Irani, megjithse ne numer shume, shume te vogel.

"Dhe kjo deshmon njeherazi se Islami nuk perdori inkuzicion kunder dijes por e stimuloi ate."
- Vetem gjuhet qe jane humbur si rrjedhoje e pushtimeve te Islamisteve do te kuptonit se c'fare kjo nenkupton. Shiko vende si Algjeria, Maroku apo Egjipti ku kishin kulturat e tyre, identitetet e tyre, gjuhet e tyre dhe c'do gje te veten. Islami i vuri te gjithe ne gjuhe. Me e keqja i bere te gjithe te flasin arabisht dhe te perqafojne kulturen arabe.

Doni te flisni per gjera qe s'keni mundesi. Me e keqja ti impononi te tjereve genjeshtrat tuaja.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Cila gjuhe ? Perse kapesh per gjuhe ? Ata ishin arab. S'kishin se si ta nderronin gjuhen kur ishin arab-foles. Sikur Amerika sot psh...! Mos eshte duke ua futur me dhune gjuhen njerezve ? Jo, por e merr ngase eshte gjuhe e shkences. Per kete arsye e moren edhe popujt e tjere gjuhen arabe, sepse ne ate kohe ishte gjuhe e dijes. Dhe do jete gjithmone per ate qe deshiron te merr njohje burimore te filozofeve grek, indian, kinez, arab, pers etj...! Te lutem, mos bjer me dy kembet e tua ne grope vet. Merak e keni ju standartin e dyfishte. Edhe latinishtja nje kohe ishte gjuhe e dijes dhe e morren popujt. Kjo qe ben ti, quhet shkurtpamesi dhe mosperdorim i logjikes. Mos valle operonin syte perset, para se te vinte Islami ?
Cfare zbulime kishte persia ? Kurrcfare ...! Humbje koti, derisa u kanalizuan me Islam. Zoroastrizmi s'ishte shkence. Jo gjyshja ime ishte shkencetare atekohe, se lante te lumi rroba ne menyre rutinore lool. Zoroastrizmi s'ka lidhje me shkencen. Ndersa ketu po flitet per te arriturat shkencore.
 
Redaktimi i fundit:

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Perandoria Romake është një shembull i ekzistencës së gjeopolitikës si degë shkencore, madje disa studjues seriozë historik ia atribuojnë lindjen e kësaj shkence politike me Romën e Lashtë. Përveç politikave të Romës të cilat ishin të ndërthurura në bazë të interesave dhe gjeografisë kemi ndërtimin e një infrastrukture rreth Mesdheut për të favorzizuar tregtinë, ndërtimin e rrugëve tregtare tokësore për të lidhur provincat me njëra tjetrën, ndërtimin e një politike që respektonte traditat dhe besimet fetare në hapsirën e saj si dhe rrugët detare dhe zhvillimi i tyre si një element strategjik. Nga do që Perandoria Romake shkonte përhapte civilizimm dhe mund të pretendohet me të drejtë se ishte ajo që ndërtoi themelet e Europës. Por kulmi i kësaj perandorie do arrihej kur vendosi në hapsirën europiane Paxa Romana, një hapsirë politike ku mbizotëronte paqja e vendosur nga Roma në të gjithë territorin e saj. Të gjitha perandoritë e tjera që vijojnë janë munduar përherë të imitojnë Romën por pa arritur sukses. Të pretendosh se Roma nuk arriti asgjë përbën një absurditet. Psh në vitet 60 para erës sonë çdo qytetar romak në Romë kishte ujë të rrjedhshëm 24 orë në shtëpinë e tij, kjo si pasojë e tubacioneve të ujit ku romakët shquheshin në ndërtimin e tyre.

Shumë e nënçmojnë zhvillimin shkencor që kanë pasë popujt e lashtë (ata që njohim dhe ata që akoma si njohim). Kemi fakte shkencore të pretenduara nga arabët si shpikje, të cilat i hasim edhe te popuj fort më të lashtë se ta. Një pikë interesante është djegja e Biblotekës së Aleksandrisë nga Kalifati arab. Në fakt djegjet për këtë biblotekë nuk ishin risi pasi ishin romakët e Jul اezarit që e dogjën të parët por jo plotësisht. Ata dëmtuan një pjesë të saj, gati 40000 papiruse dhe kjo ndodhi në vitin 47 para erës sonë. Por fundin ja dha gjenerali islamik Amr Ibnel-as me fjalët e tij të njohura "Nëse librat nuk tregojnë atë që është shkruar në Kuran atëherë do të shkatërrohen, sepse nuk thonë të vërtetën, nëse librat thonë atë që është shkruar në Kuran do të shkatërrohen njëlloj sepse janë të pavlerë, vetëm Kurani ka vlerë". Egjiptianët po lëvronin shkencë 5000 vjet më parë dhe ishin njohës të shkëlqyer të astronomisë. Një komb i pafat që iu vodh gjithçka dhe së fundmi humbi edhe vetdijen kombëtarë kur u arabizua në rrjedhën e historisë. Dhe përjshtim nuk bëri as Persia e lavdishme.

Po të flasim për qytetërimet, ate pers në veçanti, kemi një panorame krejt tjetër. 60% e Iranit sot ka metamorfozë arabe dhe kjo si pasojë e pushtimit të dhunshëm arab dhe imponimit të islamit. Duke parë fuqizimin e arabo-islamikëve persët propozuan sistemin e ndërsjelltë territoresh me ndarje natyrore lumin Tigër. Fati i keq i priu banorët e kryeqytetit pers pas pushtimit arab pasi një pjesë u evakua dhe një pjesë të pafatësh ngelën pas. Të zënë rob ata u përballën me teorinë e famshme, ''Islamin apo vdekjen'' dhe shumica njohën vdekjen. Persia nuk kishte nevojë për islam, kishte besimin e vet, një ndër më të lashtët nga i cili vodhën barbarisht hebrenjtë për të mos thënë pastaj për islamikët. Problemi pers ishte strategjik sepse përbënte pengesë në përhapjen e arabizmit në Afganistan, Indi, Kinë si dhe në Lindje të Largët. Kalif Omari zhduku të gjithë mësuesit e filozofisë së Zoroastranizmit, gjithashtu edhe çdo gjurmë që mund të përbënte problem në brezat e ardhshëm. Luftrat për Persinë nuk ishin të reja, pasi ajo luftonte vazhdimisht edhe Bizantin por kurrë nuk kishin luftuar për të çfarrosur njëra-tjetrën. Pse iranianët e sotëm e kanë të vështirë të dinë se cili ishte Zarathustra, Darius, Kreksi, Sajrus, Persopolis ndërsa Muhamed resurullah e mësojnë me zorr që në vegjëli? Gjithashtu e kanë të vështirë të mësojnë se ai lulzimi i diturisë arabe ndodhi thjesht për shkak të dijeve që zotëronte qytetërimi pers (që fillonte që nga koha e Havasë me Ademin) dhe aspak prej injorantëve gjakatarë arabë që zotëronin vetëm artin e gamiles dhe njohuri të gjëra për çajin. Zhdukja e civilizimit pers përbënte detyrë në kushtetutën kuranore në të cilën islami duhet të mbizotëroi dhe ky nuk ishte i vetmi. Përmëndim gjithashtu Egjiptin dhe Babiloninë që sot vetë quhen arabë me plot krenari. Sepse janë arabizuar me rrënjë dhe çështë më e rëndësishmja, metamorfoza arabe gjenetike.

Egjipti quhet pjesë e botës arabe, një emërtim përgjithsues dhe aq i çuditshëm. Egjitpianët e sotëm nuk kanë asgjë të përbashkët me egjiptianët e lashtë sepse janë asimiluar në arabë nën efektim islamizëm. Pra me plot gojë mund të themi se qytetërimi egjiptian u zhduk nën rrjedhën e kohës duke u orientuar maksimalisht drejt Arabisë, si nga ana gjenetike ashtu nga ana gjuhësore dhe kulturore. Pra përveç denigrimit kulturor i cili nuk mjafton, kemi të bëjmë edhe me shfarrosje dhe asimilime kultorore.
 
Redaktimi i fundit:

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Cila gjuhe ? Perse kapesh per gjuhe ? Ata ishin arab. S'kishin se si ta nderronin gjuhen kur ishin arab-foles.
Ke ndonjë burim historik për këtë citat? Ose ndonjë studujes që e mbështet këtë tezë?

Cfare zbulime kishte persia ? Kurrcfare ...! Humbje koti, derisa u kanalizuan me Islam.
Lol
 
Redaktimi i fundit:

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Asht e kot me argumentu me ju mar zotni, ju jeni i binun ne budallekun tuj dhe i mroni idet e gabume me kokfortsi jo me dije.

Ne zonat rurale te Algjerise dhe vendeve te tjera te permendura me siper akoma flitet gjuha e vjeter, popujt berbere jane shembulli me konkret dhe i veshtire per tu hedhur tutje per kedo qe ka marrur nje klase antropologjie per kete rajon. Kultura, gjuha, arti dhe cdo gje e tyre u shua sapo erdhi pushtimi barbar i arabeve. Te tjerat? S'kemi nevoje te shkojme askund, te ndalemi ne shqiperi per ti vertetuar keto fenomene. Ku t'ia filloj, qe nga muzika, ushqimi, sjellja, besimi dhe perberesit e tjere te kultures.

Nuk kerkoj t'iu bind asesi, por te qendroj sa me prane se vertetes.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Aleksander:

Ti vetem se je duke i vertetuar ato qe une i thash deri me tani.

Roma ka vendosur rregulla shoqerore, por nuk ishte e para, dhe nuk eshte shkence ajo "shtimi i rrugeve". Ishte Atlantida qe edhe sot nuk dihet si dhe nga perdornin energjine. Pastaj piramidat ne Egjipt qe gabimisht u mvishen koheve te faraoneve. Per kete shkak e ceka me heret dhe thash se ka patur edhe me pare civilizime qe studionin. Roma normal qe ka meritat e veta ne shkencat sociale, por te benin zbulime dhe te mirreshin me to si lëmi kontinuale, nuk e benin si ne Islam. Shkolla me e vjeter ne bote eshte ne Kajro. Themelet dhe farat e shkences moderne i vunë gjate kohes se lulezimit Islam. Spitalet e para u hapen po ne ate periudhe. Jo vetem qe u hapen, por ata e kishin kuptuar se vendi per spitale duhej te ishte i vecante, me ajer te pastert, dhe larg qendrave te banimit. Ne nuk ua mohojme te tjereve te arriturat, sepse i shikojme si vazhdimesi per permiresimin e jetes se njeriut. E gjithe ajo cfare duam ne eshte, t'i ipen meritat e veta ne te arriturat edhe muslimaneve , e qe jane te arritura voluminoze. T'i fshehesh ato eshte si te tentosh ta fshehesh buallin me nje fije kashte. Edhe sot i ke emertimet arabe per shume gjera nga astronomia e poshte...! Sepse ishte per kohen gjuhe e dijes dhe e shkences. Al-Kemia, Algoritmet (Al-kuarithm) etj... jane terma arabë, ne baze te llogaritmeve kemi sot kompjuterin. Te thuash se ne i bëmë keto vet pa i dhënë Al-Kuarithmit meritat e tij ne zbulimin e llogaritmeve, eshte absurd.

Sa per pyetjen rreth gjuhes arabe, merre shembull Ameriken sot, ku ka popuj te ndryshem, por te gjithe e mesojne dhe flasin gjuhen angleze. Asimilimin nuk ua bënë me dhune muslimanet. Ajo ishte gjuhe e modes dhe ajo u ngulit. Sot ke plot pasardhes shqiptaresh ne Amerike, qe nuk i dinë 2 fjale shqip. Kend do e fajesosh ketu ? Koptet ne Egjipt ishin te krishtere, t'cilet kerkuan ndihme nga muslimanet arabe, t'ju ndihmojne e te clirohen nga bizantinet. Ata i urrenin bizantinet sepse perndjekeshin nga ata, madje edhe shkencetaret, ku edhe jane vrare nga bizantinet. Gjuha e kopteve ishte e afert me gjuhen arabe (gjuhe semite). Andaj, per ta s'ishte e veshtire te flisnin gjuhen arabe me vone. Merre shembull Algjerine qe flet edhe gjuhen frenge, pastaj Maroku gjuhen portugeze. Kjo eshte deshmi se nuk eshte perdorur dhune fare, por e nevojes per ta mesuar gjuhen e pushtuesit, ne menyre qe te kuptohen me ta.


Per Alfoncin:

Kjo deshmon qe ne s'kishim kulture fare dhe ishim mishmash romako-bizantin, as popull ne vete akoma jo, por pjese e Perandorise Romako-Bizantine, deri me bashkimin e fiseve, pra me ardhjen e Kastriotit. Ndryshe, si e spjegon ti fshierjen nga kujtesa nese ishim ilir apo jo ? Edhe sot e kesaj dite nuk duhet me siguri, nese jemi vertet pasardhes te ilireve, dhe kete e thone shume studijues. Pastaj gjuha, perse nuk u nderrua tek ne ? Eshte normale ta marresh kulturen kur te sundon 500 vite Roma, 500 vite Turku, ashtu si sot qe e marrim kulturen amerikane deri edhe ne veshje hip-hop. Ama gjuhen te ta humb...Kjo nuk pin uje po nuk deshirove vet.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Asht e kot me argumentu me ju mar zotni, ju jeni i binun ne budallekun tuj dhe i mroni idet e gabume me kokfortsi jo me dije.

Ne zonat rurale te Algjerise dhe vendeve te tjera te permendura me siper akoma flitet gjuha e vjeter, popujt berbere jane shembulli me konkret dhe i veshtire per tu hedhur tutje per kedo qe ka marrur nje klase antropologjie per kete rajon. Kultura, gjuha, arti dhe cdo gje e tyre u shua sapo erdhi pushtimi barbar i arabeve. Te tjerat? S'kemi nevoje te shkojme askund, te ndalemi ne shqiperi per ti vertetuar keto fenomene. Ku t'ia filloj, qe nga muzika, ushqimi, sjellja, besimi dhe perberesit e tjere te kultures.

Nuk kerkoj t'iu bind asesi, por te qendroj sa me prane se vertetes.hahahaha i lexova te gjitha komentet sidomos ne ket faqen e fundit vjen thua ktu " ASHT E KOT ME ARGUMENTUE ME JU " a mund ta di qka ke argumentu ? se shum do doja ta di ? sepse asgje spo shoh , ke argumentu ma shum me rritje shkronjash te mdhaja edhe duke qit ksi gjona si kjo " :eek:hh::eek:hh: " spash naj send tjeter :p
Loverboy mos dil jasht teme se spo i len tjert me komentu se spo kan qka :p
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Roma ka vendosur rregulla shoqerore, por nuk ishte e para, dhe nuk eshte shkence ajo "shtimi i rrugeve". Ishte Atlantida qe edhe sot nuk dihet si dhe nga perdornin energjine. Pastaj piramidat ne Egjipt qe gabimisht u mvishen koheve te faraoneve. Per kete shkak e ceka me heret dhe thash se ka patur edhe me pare civilizime qe studionin. Roma normal qe ka meritat e veta ne shkencat sociale, por te benin zbulime dhe te mirreshin me to si lëmi kontinuale, nuk e benin si ne Islam. Shkolla me e vjeter ne bote eshte ne Kajro. Themelet dhe farat e shkences moderne i vunë gjate kohes se lulezimit Islam. Spitalet e para u hapen po ne ate periudhe. Jo vetem qe u hapen, por ata e kishin kuptuar se vendi per spitale duhej te ishte i vecante, me ajer te pastert, dhe larg qendrave te banimit. Ne nuk ua mohojme te tjereve te arriturat, sepse i shikojme si vazhdimesi per permiresimin e jetes se njeriut. E gjithe ajo cfare duam ne eshte, t'i ipen meritat e veta ne te arriturat edhe muslimaneve , e qe jane te arritura voluminoze. T'i fshehesh ato eshte si te tentosh ta fshehesh buallin me nje fije kashte. Edhe sot i ke emertimet arabe per shume gjera nga astronomia e poshte...! Sepse ishte per kohen gjuhe e dijes dhe e shkences. Al-Kemia, Algoritmet (Al-kuarithm) etj... jane terma arabë, ne baze te llogaritmeve kemi sot kompjuterin. Te thuash se ne i bëmë keto vet pa i dhënë Al-Kuarithmit meritat e tij ne zbulimin e llogaritmeve, eshte absurd.

Sa per pyetjen rreth gjuhes arabe, merre shembull Ameriken sot, ku ka popuj te ndryshem, por te gjithe e mesojne dhe flasin gjuhen angleze. Asimilimin nuk ua bënë me dhune muslimanet. Ajo ishte gjuhe e modes dhe ajo u ngulit. Sot ke plot pasardhes shqiptaresh ne Amerike, qe nuk i dinë 2 fjale shqip. Kend do e fajesosh ketu ? Koptet ne Egjipt ishin te krishtere, t'cilet kerkuan ndihme nga muslimanet arabe, t'ju ndihmojne e te clirohen nga bizantinet. Ata i urrenin bizantinet sepse perndjekeshin nga ata, madje edhe shkencetaret, ku edhe jane vrare nga bizantinet. Gjuha e kopteve ishte e afert me gjuhen arabe (gjuhe semite). Andaj, per ta s'ishte e veshtire te flisnin gjuhen arabe me vone. Merre shembull Algjerine qe flet edhe gjuhen frenge, pastaj Maroku gjuhen portugeze. Kjo eshte deshmi se nuk eshte perdorur dhune fare, por e nevojes per ta mesuar gjuhen e pushtuesit, ne menyre qe te kuptohen me ta.
''Shtrimi rrugëve'' pasqyron zhvillimin e një Perandorie. Psh Perandoria Otomane në 500 vjet në trojet shqiptare shtroi veç 200 km rrugë ndërsa Perandoria Austro-Hungareze nga viti 1916-1919 shtroi 615 km rrugë. Perandoria më e madhe e historisë njerëzore është ajo mongole, por mongolët deri vonë banonin në kampe dhe çadra pasi qytetet ishin të panjohura për ta. Nga ana e forcës ushtarake zinin vendin e parë ndërsa nga ana shkencore linin shumë për të dëshiruar. Duke qënë në një periudhë historike ku forca fizike luan rolin vendimtar shumë civilizime barbarësh bënë emër. Më 29 Maj 1453 Konstandinopoja ra në duart e Sulltan Mehmetit dhe u kthye në Stamboll. Të vrarë mbeten 10 mijë ushtarë dhe vet Konstandini i fundit, Paleologu. Në këtë mënyrë mori fund historia e Bizantit, mbas 12 shekujsh jetese. Por ideja e madhështisë romake vazhdoi. Sulltani u tregua kopjac i mirë i perandorit bizantin dhe midis titujve që mbante, një listë me të vërtet e madhe me epitete, vuri edhe titullin “اezar” si dhe “mbret i Muslimanëve dhe Romanëve” (romanë/romake quanin veten Bizantinët) duke e quajtur kështu veten trashëgimtar të Romës. Veç Sulltanit ekzistonin edhe shumë pretendime të tjera si “trashëgimtar” të Romës, këta ishin Cari i Rusisë (vet fjala Car ka prejardhje nga fjale اezar) por edhe pasardhësit e Otonit (ndërtues i Perandorisë Romake të Shenjtë të Kombit Gjerman) te cilët qeverisën në qëndër të Gjermanisë derisa perandoria e tyre u shkatërrua nga Napoleoni.

Bota arabe ra në kontakt me egjiptianët e lashtë të cilit ishin njohës të mirë të anatomisë si rezultat i mumifikimit të të vdekurve. Nuk kishte asnjë mundësi reale që arabët e shkretëtirës në Gadishullin Arabik të binin në gjurmën e shkencës pa rënë në kontakt më parë me civilizime shumë herë më të përparuara se ata vetë. Lulëzimi i qytetërimit islamik vinte pikërisht nga mungesa e qytetërimeve 'konkurente' pasi perëndimorët e krishterë ishin zhytur në errësirën e kishës mesjetare ku shkenca përbënte heretizëm. Por qytetërimi perëndimor ndriçoi vetë kur u ndërgjegjësua dhe filloi braktisjen e fesë që u pasua nga Revolucioni francez dhe ai industrial. Në momentin që qytetërimi islamik përballet me forcën e vërtetë të atij europian fillon edhe degradimi i tij dhe ngecja në vënd. Dhe errësira vazhdoi megjithëse arabët u gjëndën nën juridiksionin e një prej perandorive më të fuqishme të kohës dhe çështë më e rëndësishmja, bota islame ishte e papushtuar nga një qytetërim i huaj.

Islami përvetsoi dijet dhe zhduku qytetërimet nga i mori. Tjetër gjë është bashkëjetesa si proçes historik dhe shoqëror dhe tjetër gjë është çfarrosja dhe vjedhja e dijeve. Roma e çfarrosi Kartagjenën, mund ti ketë vjedhur edhe dije por kjo nuk ka rëndësi. Gjithashtu Roma pushtoi edhe Egjiptin por nuk e bëri si vetja, nuk ia ndryshoi stilin e jetesës, nuk i imponoi zakonet dhe traditat e veta, dhe çështë më e rëndësishmja, nuk i bëri romak. Situata sillet ndryshe me pushtimet arabe sidomos me Persinë. Përveç vjedhjes barbare në dije, gjitashtu edhe në besim pasi e cituam njëherë që besimi pers ishte një nga më të vjetrit dhe Zarathustra ishte shpikësi i parë i monofesë, kemi edhe ndryshim gjenetik të popullsisë si dhe shkëputjen nga traditat origjinale të popullsisë autoktone që u pushtua. Nqs X mbretëri pushton Y mbretëri dhe e imponon të sillet si vetja atëherë nuk quhet bashkëjetesë por çfarrosje traditash në këtë rast ose me një fjalë, asimilim. Por Irani i sotëm ka edhe 60% metamorfozë arabe në genet e tyre, pra janë 60% semitë ndryshe nga popullsia fillestare para pushtimit që ishin arianë të pastër dhe të bardhë. Pra formula është e thjeshtë, arabët pushtuan Persinë, asimiluan banorët autoktonë duke i imponuar kulturën islame si kulturë arabe që është, i vodhën edhe dijet dhe vijueshmëria e qytetërimit pers u pre në mes dhe kjo përplasje nuk ishte edhe aq paqësore sa propagandohet nëpër xhami. Rastin që ju jepni me amerikanët e sotëm është banal. Në të kundërt nga arabët mesjetarë amerikanët nuk kanë ardhur në Shqipëri ushtarakisht dhe ti imponojnë shqiptarve gjuhën angleze meqë disa shqiptar në SHBA paskan harruar shqipen. Nuk shkuan persët në Arabi dhe harruan traditat dhe zakonet por ndodhi krejt e kundërta me shpatën e imponimit në mes.

Europa hodhi në kosh të plehrave gjithë shkencën e saj në vitet e mejsetës së hershme dhe arabët ishin aty për të kërkuar. Në momentin kur ajo zgjohet nga efekti i drogës dhe e vetdijshme për gabimin që kishte bërë, qytetërimi i ndritur islamik do mbetej veç një histori e së kaluarës.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kush ka mend s'ka nevoje per fe Aty ku mbaron llogjika fillon dhuna Aty ku mbaron mendimi fillon erresira Dhe kush s'ka mend eshte i erret ne mendimet e veta , prandaj kerkon mbeshtetje ne gjerat qe si ka pare
Sa per boten tjeter as qe ma ndien fare, se kam lexuar Momin e antikitetit une qe as ai si besonte pallavrat qe thonte Zeusi me perendite e tjera lart ne qiell.
Perhapte fjale Zeusi qe njerezit te silleshin mire e ti benin atij fli se me ererat e flive duhet te jetonte ai
Kur Momi sbesonte kushedi sa shekuj perpara eres sone ne boten e pertejme , mendja me ka len emua te besoj sot ne shek e 21 se ka gjyq ne boten tjeter
hahahhahahhahhahahhahahaha
Doemos qe s'do i kuptosh keto rradhe pagane qe te shkorova pak me lart me perzonazh Momin, pasi ne kuranin tend nuk lejohet te lexosh libra te tjere "fetare" ( e futa ne thonjeza fetare pasi nuk eshte liber fetar po meqe ju thoni se ka pas fe qe ne kohen e eves dhe ademit une e quajta te tille vec t'ju beja qejfin juve ) pasi vetem kurani eshte i zbritur nga qielli e si i tille vetem ai duhet respektuar

KUr nje njeri shan fene e dikuj tjeter llogarite se eshte armik i ati tjetrit.
Per fjalorin tim jam pergjegjes ne ate qe shkruaj,une shkruaj te pakten pa ironi dhe pa share asnje fe,se feja ime nuk me lejon te shaj te tjeret,por kur eshte fjala te flas drejt atehere edhe para perandorit do e them ate qe eshte e vertete.
Ty nuk te tha njeri te besosh ne boten tjeter,ti bej si te duash,por mos u "kap" me mua se jemi larg nga njeri tjetri ne ide!bile shume larg!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Këto janë përralla me Nastradinin nën efektin e çajit të hashashit dhe opiumit afgan. Bota islame sot është në çdo aspekt të jetës 700 vjet pas asaj perëndimore. Kjo është e vërtetë në çdo fushë të jetës, nqs bota islame na paska qënë burimi i dijes dhe i progresit si ka mundesi që ka 700 vjet që nuk evoluon? Ka rreth 700 vjet që bota islame nuk ka dhënë asnjë kontribut në shoqërinë njerëzore, edhe pse ka qënë jo vetëm e papushtuar por mbi të gjitha edhe ka kontrolluar resurse mjaft të gjëra, falë perandorisë Osmane.

Mos fol me kesi fjalori se te pakten nuk paske njohuri mbi islamin si fe dhe islamin si shkence!
Perparimi i nje feje tregon se ne zemer te evropes islami lulezon,bile me hov shume te modh.
A ka stagnim,kur feja me e perhapur ne bote eshte feja islame!
Tjetra,Kujto lali nga kush u shpik algjebra,muzika,letersia.
Kur perandoria islame (Osmane) ishte ne europe,te gjithe shtepite islame kishin banjo,dhoma te ndara,ndersa franca perparimtare e hidhte deri me 1870 pisllikun(nevojen)neper rruget e parisist.
Biblioteka me e modhe ka qene ne nje qytet qe ti vetem mun ta kesh degjuar nga ndeshjet e futbollit,pra Ne kordoba te spanjes ishte biblioteka dhe spitali i pare ne bote qe sherbente falas per te gjithe njerezit,biblioteka me e modhe,pastaj vinte e dyta ne aleksandri,perseri te muslimanet.
Universiteti me i vjeter,al-Az-hari ne kairo,qe eshte mbi 1000 vjete,shteti i pare qe beri kushtetute ishte i formuar nga Muhammedi as.
Sa per komunist i tille je,Pse ke vendos se pari ate foto qe simbolizon komunizmin,vrasjen dhe antiislamizmin.
Ti ke nje hero te modh i cili ishte dhe vdiq sio i djatht,Azem Hajdari,ke Salen etj.Ti zgjodhe komunistin me te eger.
Aspekti ekonomik:
Me thuaj se sa eshte e zhvilluar bota islame ne Dubai,pra ne Emiratet arabe,ne Oman,Pastaj pak ne lindje,Malajsia si te duket,po rri o lali se flet me dioptri te shemtuar.
Nese ti krahason ekonomin e egjyptit ose te saudise me ekonomine e Rumanise dhe Serbise ose te shume vendeve ne europe,perseri je snob!
er zbulimin e amerikes ende lexon me duket enciklopedine e Vatikanit.Lexo pak dhe shih se si u orientu Njeriu per ne Amerike,mos e merr kallup Bllokaden Kontinentale.
Lere indine ,ajo eshte vetem nje menim i shkenctarve.
gjithsesi pres nga ty reagim me argumentues.
 
Last edited by a moderator:

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Algjebra dhe astronomia zhvillohej nga egjiptianët e lashtë dhe nga babilonasit në kohën kur arabët para islamik dinin të prodhonin veç frerët e devesë së shkretëtirës. Nqs flasim për art dhe muzikë, edhe sot në kohën moderne është i panjohur për botën islame, siç janë të panjohura dhe demokracia dhe shumë koncepte të tjera të jetës shoqërore. Shumë dije nga ato që pretendohen si të zbuluara nga islami ekzistonin shekuj përpara lindjes së vetë kësaj feje dhe një rast i tillë është anatomia e egjiptianëve të lashtë nga ku u lindën edhe spitalet. Mos u bëj qesharak kur citon Dubain kur dihet mirë që është një koloni amerikane dhe si e tillë do mbetet gjithë jetën. Shiko më përtej se Dubai që të kuptosh se bota islame nuk evoluon prej 7 shekujsh e mykur në çdo aspekt shoqëror. Pse kanë ngecur në vend këto vende?

Krahasime foshnjarake shtetesh kokë më kokë dikur i bëja kur isha në shkollë fillore ku frymëzoheshim nga kampionati botëror i futbollit. Për të krahasuar shtetet duhen plotësuar disa kritere që të vihen në anët e kundërta të peshores, si numri i popullsisë në raport me tokën që zotëron, GDP-ja e cila përsëri nuk matet kokë me kokë me GDP-në e një vendi tjetër pasi raporti banorë-hapsirë territoriale është i ndryshëm. Psh Izraeli i vogël e ka GDP 160 miliardë dollarë, ka 7 milionë banorë dhe një hapsirë gati sa Republika e Shqipërisë. Nqs do i merrnim të gjitha vendet islame së bashku përsëri ekonomia e tyre do ishte shumë herë më e dobët se ajo izraeilte, përherë duke respektuar raportin njerëz-hapsirë territoriale, në të kundërt i përket absurditetit dhe qesharakes.

Nuk ke si pretendon për një reagim argumentues kur në rradhë të parë nuk di si të drejtohesh pa etiketime, nuk di të lexosh postimet paraardhëse, si dhe kur nuk dallon dot që avatari im i përket një pikture të William Blake (nqs ke dëgjuar ndonjëherë për të) dhe mos flasim për art të të shprehurit pastaj.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Algjebra dhe astronomia zhvillohej nga egjiptianët e lashtë dhe nga babilonasit në kohën kur arabët para islamik dinin të prodhonin veç frerët e devesë së shkretëtirës. Nqs flasim për art dhe muzikë, edhe sot në kohën moderne është i panjohur për botën islame, siç janë të panjohura dhe demokracia dhe shumë koncepte të tjera të jetës shoqërore. Shumë dije nga ato që pretendohen si të zbuluara nga islami ekzistonin shekuj përpara lindjes së vetë kësaj feje dhe një rast i tillë është anatomia e egjiptianëve të lashtë nga ku u lindën edhe spitalet. Mos u bëj qesharak kur citon Dubain kur dihet mirë që është një koloni amerikane dhe si e tillë do mbetet gjithë jetën. Shiko më përtej se Dubai që të kuptosh se bota islame nuk evoluon prej 7 shekujsh e mykur në çdo aspekt shoqëror. Pse kanë ngecur në vend këto vende?

Krahasime foshnjarake shtetesh kokë më kokë dikur i bëja kur isha në shkollë fillore ku frymëzoheshim nga kampionati botëror i futbollit. Për të krahasuar shtetet duhen plotësuar disa kritere që të vihen në anët e kundërta të peshores, si numri i popullsisë në raport me tokën që zotëron, GDP-ja e cila përsëri nuk matet kokë me kokë me GDP-në e një vendi tjetër pasi raporti banorë-hapsirë territoriale është i ndryshëm. Psh Izraeli i vogël e ka GDP 160 miliardë dollarë, ka 7 milionë banorë dhe një hapsirë gati sa Republika e Shqipërisë. Nqs do i merrnim të gjitha vendet islame së bashku përsëri ekonomia e tyre do ishte shumë herë më e dobët se ajo izraeilte, përherë duke respektuar raportin njerëz-hapsirë territoriale, në të kundërt i përket absurditetit dhe qesharakes.

Nuk ke si pretendon për një reagim argumentues kur në rradhë të parë nuk di si të drejtohesh pa etiketime, nuk di të lexosh postimet paraardhëse, si dhe kur nuk dallon dot që avatari im i përket një pikture të William Blake (nqs ke dëgjuar ndonjëherë për të) dhe mos flasim për art të të shprehurit pastaj.

Fjala muzike rrjedh nga gjuha arabe shoku aleks,
Gjithashtu edhe gitara rrjedh nga arabja.
Ibn haldunin ibn sinane dhe shume te tjere ia ka zili e tan bota ,vetem ju injorantet me xhufke nuk i pranoni.
Apo edhe Ibn Sina nuk ka qene musliman,as edhe Ibn Halduni ska qene musliman.
Po dr.Feridi nga Gostivari qe zbuloi viagren,apo edhe ky nuk eshte musliman.
Mos te te numeroj njerezit si gete i cili kur pranoi islamin tha:paskam jetuar ne erresire te plote".
po ti gjithmon edhe dashurine edhe urrejtjen gjithmone beje me maturi sepse mbase nje dite edhe ti do te pranosh te verteten.
Muhammedi a.s. ka thene:"Mikun duaje me maturi se nje dite mund te behet armiku ytmpor edhe armikun urreje me maturi se nje dite mun te behet miku yt.
Ke shume per te mesuar ne kete forum,por tema pak e dallashiti muhabetin qysh nga fillimi!
Tjetra,te lem dubain,po ta marrim malajsine apo edhe ate ta lem,po singapurin,po turqine.
Pastaj te paskan informu keq se izraeli nuk i ka 7 milion banore,se me gjeografi qenke pak i lodhur.
Cka te shohim afer dubain,ujin?
Nese kerkohen edhe prenotimet me thuaj ku kerkojne te shkojne ne Serbi apo ne Egjypt,ne Hvar apo ne Kasablanka,ndoshta edhe kasablanken mos naj nxjerrish ne europe.
 
Redaktimi i fundit:

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Qeke edhe etimolog shoku? Muzika ishte pjesë e rëndësishme e kulturës së lashtë greke, por rrënjët i ka më të thella se kaq që datojnë në vitet 7000 para erës sonë në Kinën e largët. Muzika arabe është veç disa grumbuj tingujsh në formë pëllitje gomari që quhet ilahi, mos i ngatarro gjërat tani.

Nuk mjafton përkatësia fetare e emrit për ta bërë edhe Ferid Muratin mylsiman. Madje ai ka qënë pjesëtar i kishës babtiste amerikane por mesa duket nuk e njihke fare dhe ia citon emrin kot së koti vetëm se tingëllon si mysliman. Ndërsa për sa i takon Izraelit ai ka 7 milionë banorë, regjistrim i vitit 2008. Nuk e kisha fjalën për diasporën hebreje që i kalon 14 milionë banorët kështu që kjo habi e juaja mund të deshifrohet si lodhje e juaj gjeografike dhe jo e imja, pra një autogol.

Tjetra, Malajzia (që as emrin nuk di tia shkruash), Turqia dhe Singapori kanë patur pozita kyçe gjeostrategjike gjatë luftës së ftohtë dhe janë ndihmuar nga perëndimi si aleate të tyre por përsëri mbeten nën ombrellën amerikane.

اa lidhje ka se ku prenotohen pushimet verore?

Kur e paska pranu Gëte islamin? :D Po اurçilli e pranoi? Po Volteri? lol
 
Redaktimi i fundit:

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Se a e ka pranu nuk e di. E di që kishte një admirim të madh për Islamin dhe thot "Nëse Islami është të nënshtruarit Zotit, atëherë të gjithë jemi muslimanë"

Goethe: "The teachings of Islam can fail under no circumstances. With all our systems of culture and civilization, we cannot go beyond Islam and, as a matter of fact, no human mind can go beyond the Koran."

Gëte: "Mësimet e Islamit nuk mund të dështojnë në asnjë rrethanë. Me tërë sistemin tonë të kulturës dhe civilizimit, ne nuk mund të shkojmë përtej Islamit, në fakt, asnjë mendje njerëzore nuk mund të shkojë përtej Kur'anit."

Mund të gjesh thënje të Gëtes rreth islamit sa të duash në net kundër në fillim dhe pro në fund.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Qeke edhe etimolog shoku? Muzika ishte pjesë e rëndësishme e kulturës së lashtë greke, por rrënjët i ka më të thella se kaq që datojnë në vitet 7000 para erës sonë në Kinën e largët. Muzika arabe është veç disa grumbuj tingujsh në formë pëllitje gomari që quhet ilahi, mos i ngatarro gjërat tani.

Nuk mjafton përkatësia fetare e emrit për ta bërë edhe Ferid Muratin mylsiman. Madje ai ka qënë pjesëtar i kishës babtiste amerikane por mesa duket nuk e njihke fare dhe ia citon emrin kot së koti vetëm se tingëllon si mysliman. Ndërsa për sa i takon Izraelit ai ka 7 milionë banorë, regjistrim i vitit 2008. Nuk e kisha fjalën për diasporën hebreje që i kalon 14 milionë banorët kështu që kjo habi e juaja mund të deshifrohet si lodhje e juaj gjeografike dhe jo e imja, pra një autogol.

Tjetra, Malajzia (që as emrin nuk di tia shkruash), Turqia dhe Singapori kanë patur pozita kyçe gjeostrategjike gjatë luftës së ftohtë dhe janë ndihmuar nga perëndimi si aleate të tyre por përsëri mbeten nën ombrellën amerikane.

اa lidhje ka se ku prenotohen pushimet verore?

Kur e paska pranu Gëte islamin? :D Po اurçilli e pranoi? Po Volteri? lol

Kur flet per Ilahi kujdes ti,se me duket je tuj prek shume njerez qe i takojne islamit!
Fjala ilahi nuk ka te beje aspak me muziken,se ilahia nuk lexohet me muzike o trampolina a vatikanit!
Gete e pranoi islamin lali dhe ate nese nuk e ke te qarte hyr njehere :Historia e njerezve me eminente qe pranuan islamin.
Cercili ishte si puna yte,nje Mason dhe asgje tjeter.
Une te thash se fjala musik rrjedh nga gjuha arabe.
Ti permena disa shtete islame qe jane perparimtare e nuk te thashe se nen ombrellen e kujt jane.
Mbase edhe amerika hyn ne europe.

Malajsia shkruhet malajsia,e jo malajzia,se te mali i zi e ke mendjen.
Nese vlora quhet vlore nuk thuhet as valone e as durresi drac,po emri shkruhet ashtu sic edhe eshte ne origjinal.
Ferid Murati ka qene pjestar i kishes Baptiste,opopo,po une e njoh personalisht ate mo lali,Mos edhe Bin Laden dhe Jusuf el Kardavi jane Baptiste dhe ne se paskemi ditur.
Prenotimet hy dhe ate mire bile,se njerezit prenotojne neper ato vene ku ia vlen per te shku se i kan kushtet per ti vizitu,jan shume me perpara sesa ata vigvamet e vatikanit tend.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Tema: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese megjithese ka devijuar nga fillesa, na tregon se sa te uritur kemi qene ne anetaret per te debatuar ne keso drejtime, deri ne ate mase sa ca kan nderru edhe nick name per te dalur nga vetja, nga ajo qe jemi mesuar ta shofim.
Une kisha degjuar se njeriu si qenje humane eshte mire te hidherohet e te fitoj se hidherohu e humb eshte barazi me zero. Pra une ju beje thirrje qe debatit se paku ti japim frymen e lire dhe rrjedhen e tij se nga nje debat i mire se paku dikush qe sillet ketej per te mesuar meson dic, kshu si puna ime, e ne anen tjeter nga nje debat me tentativa imponimi nuk ka gje positive perveqese ngulfatje dhe ikje nga debate sepse njerezi nuk kan kohe te shahen ne virtualitet edhe pse te gjithe dine dhe munden ta bejne nje gje te tille.

Po e filloj duke potencuar se njerezimi gjithnje ka ngarendur pas mendimit shkencor sepse ajo i ofronte, i ofron dhe do ti ofroj edhe ne te ardhmen rahati dhe kulturë. Nisur nga kjo duke shikuar ne retrospektive shofim kjarte ngarendjet e njerzimit sin e te kaluaren poashtu edhe ne te sotmen. Deshem nuk deshem nga kjo ngarendje e kuptojme se ku eshte zhvilluar shkence dhe ku po zhvillohet sot.

Per mendimin tim askush nuk munde te krekoset se eshte ema apo babai i shkences, aq me pak besimet fetare, sepse besimet fetare cilado qofshin ato une mendoj se me shume i kan bere deme se sa dobi shkences, andaj edhe gjithnje kan ndenjur ne nje situate konfliktuoze te heshtur e here here te acaruar.

Gjithashtu nuk munde te arrijme asku me mendimin: Po te mos ishte ky zbulim cfare do te ndodhte apo pot e mos e zbulonte ky popull kete cfare do behej? Sepse e shumta te shumtes qe munde te ndodhte ishte te shtyhej ai zbulim edhe ca vite apo dekada dhe te zbulohej nga dikush tjeter. Nga kjo une mendoj se zbulimet shkencore dhe shkenca ne pergjithesi eshte zhvilluar NGA dhe ME nevojat njerezore. Po sikur te mos zbulohej zjarri apo rrota qe konsiderohen si zbulimet qe kan bere kthesa? Po nuk kishte assesi si te mos zbuloheshin sepse ishin imperative i kohes.

Andaj tentimet se po te mos ishim ne bota do ishte erresire jane cilimilleqe te kaluara sepse shkenca eshte kontinuitet qe zhvillohet dhe plotesohet panderprere.

E kush kishte ndikim me te madhe ne te? Une them ata qe gjithmon kan paguar dhe blere dijen ja kan mbajtur edhe anen. Ata qe kan shitur mendje skan pare e as spo shohin driten. Pra shkencen most a lidhim me shpirteroren ( e kam fjalen per besimet fetare ketu) se ajo zhvillohet edhe pa te.

PS. Aleksandrit i beje thirrje ti kthehet debatit, sepse ka dhene nje shembull te mire te debatuesve. Nuk ka shkuar duke i ikur debatit. Ka zgjedhur metoden duke e ndjekur debatin. Kush ishte fitues? Te gjithe ata qe mesimin e gjejne kudo. Se paku une po. :gjujpeshk:
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Jam duke e përcjellur këtë debat ka dy ditë. Nuk keni nevojë të etiketoni njëri me llagape të ndryshme, të rritur jeni të gjithë. Me maturi dhe rrespekt për njëri tjetrin arrihet të debatohet, ani çka që kemi mendime të kundërta? Nuk keni nevojë të nxeheni.

Ps. Kitrra, sa i perket nickut, e di për cilin po mendon dhe cili shkrim të ka ngjallur dyshimin por je gabuar. Larg janë si përsona edhe me fizik edhe me përsonalitete:)
 
Redaktimi i fundit:

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

E kush kishte ndikim me te madhe ne te? Une them ata qe gjithmon kan paguar dhe blere dijen ja kan mbajtur edhe anen. Ata qe kan shitur mendje skan pare e as spo shohin driten. Pra shkencen most a lidhim me shpirteroren ( e kam fjalen per besimet fetare ketu) se ajo zhvillohet edhe pa te.

PS. Aleksandrit i beje thirrje ti kthehet debatit, sepse ka dhene nje shembull te mire te debatuesve. Nuk ka shkuar duke i ikur debatit. Ka zgjedhur metoden duke e ndjekur debatin. Kush ishte fitues? Te gjithe ata qe mesimin e gjejne kudo. Se paku une po. :gjujpeshk:[/QUOTE]

Kitrra,mos i thuj njeriut cka te beje,sepse ai asnje argument nuk dha ne lidhje me temen,ne debat fundja ,nuk kerkohet fitues por mirkuptim te ndersjell,qe me se paku leka nuk deshti nje gje te tille.
Feja asnjehere nuk i ka bo dem shkences,se paku feja islame.
Kur ne Kur'an tregohet ne suretul Jasin,se si sillet hena dhe dielli poashtu edhe toka,ne fene tjeter u paraqit inkvizicioni,qe galileo dhe te tjeret digjeshin per te tilla menime dhe kur,para 500 viteve,Kur'ani para 1400 vitesh e tregoi se cfar forme ka toka,etjk etj.Cfar demi i bene shkences,vetem se shkenca perfitoi nga argumentet e librave te shenjte.Kur flitte islami per renien e lire.isak njutnit as stergjysherit nuk i kishin lindur.
Gjithsesi ti flet me gjuhen e urrejtjes e jo te arsyesh.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Mr. Struga + me befason me kapacitetet tuaja prej nje argumentometri. Une pretendoja se mjet mates i argumenteve ishte dhe eshte opinion thithesi e jo opinion beresi, e, sa per mirkuptimin e ndersjelle une si opinion thithes i kam gjetur ca postime me poshte, por, ndoshta nuk i keni verejte nga ngarendja per te kundershtu.

Lidhur me ndikimet negative qe ka patur feja ndaj njerezimit i ke ketej rrotull. Mjafton te klikosh e ti gjesh. I ke ketej rrotull, madje ca jane permendur edhe ne kete teme , por, pergjigja e zakonshme: ''Ashtu nuk thote feja. Jane devijime njerezore qe jane bere ne emer te besimit.''. :gjujpeshk:

Lidhur me urrejtjen time them te drejten te duartrokas se ke aftesi telepatike. Kam i cik sikur cdo njeri normal, dhe, edhe pse ca gjera nuk i pranoj se paku jam tolerant ndaj tyre.
Psh. Nuk munde ta pranoje se si ''Zoti'' u tall me njerezit miliona vite te tera dhe vetem para 1400 vitesh u kujtua tua dergoje vellimin e - IV - te mirsjelljes dhe organizimit jetsore. :gjujpeshk:
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

KUr nje njeri shan fene e dikuj tjeter llogarite se eshte armik i ati tjetrit.
Per fjalorin tim jam pergjegjes ne ate qe shkruaj,une shkruaj te pakten pa ironi dhe pa share asnje fe,se feja ime nuk me lejon te shaj te tjeret,por kur eshte fjala te flas drejt atehere edhe para perandorit do e them ate qe eshte e vertete.
Ty nuk te tha njeri te besosh ne boten tjeter,ti bej si te duash,por mos u "kap" me mua se jemi larg nga njeri tjetri ne ide!bile shume larg!

Nuk te kam share fene dhe s'kam asnje aresye ta bej nje gje te tille
Jemi larg eshte e vertet se ju pretendoni qe besoni ne fene islame , po ketu ne forum drejtoheni me shoku
Kam "frike " se keni nuk e keni mesuar akoma se ata qe drejtohen me shoku , nuk i lejon "Zoti " i tyre te besojne ne ZOT!
Nese te kam fyer sinqerisht te kerkoj ndjese , pasi komunikimi virtual shpesh te ben te krijosh keqkuptime
Uroj te kaloni nje dite apo nate te bukur
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Psh. Nuk munde ta pranoje se si ''Zoti'' u tall me njerezit miliona vite te tera dhe vetem para 1400 vitesh u kujtua tua dergoje vellimin e - IV - te mirsjelljes dhe organizimit jetsore.

Harresa eshte cilesi e krijeses, jo e Krijuesit. Nese beson ne Zotin si Krijues, atehere duhet t'besosh edhe ne cilesite e Zotit, se Zoti nuk eshte krijese, qe t'i kujtohet dic me vone. Pastaj, ne nuk e dimë te ardhmen. Kush tjeter perpos Krijuesit e din me mire se cfare i nevojitet krijeses ?

p.s. Nuk ka pasur popull qe s'ka pasur te derguar, qe nga njeriu i pare Ademi a.s.. Ka pasur edhe libra, qe ti i quan vellime. Ka pasur edhe fletushka. Keshtu ishte deri tek Profeti Muhammed a.s. ku u dergua si vula e Profetizmit, meshire per mbare njerezimin, dhe Kur'ani si kushtetute njerezore deri ne diten e kiametit per te gjithe njerezit, vertetuas i shpalljeve te mehershme (pasiqe librat tjera te shpallura u tjetersuan). Thene me fjale tjera, Zoti nuk u tall sic thua ti, po njerezit talleshin, deri sa u vinte denimi. Edhe sot ndodhe ashtu, njerezit tallen me Krijuesin, por kur u vjen shpirti tek fyti, aq te f0rte jane saqe vdekjen s'mund ta sfidojne. Kthehen perseri ne dhe, tek Krijuesi.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nuk te kam share fene dhe s'kam asnje aresye ta bej nje gje te tille
Jemi larg eshte e vertet se ju pretendoni qe besoni ne fene islame , po ketu ne forum drejtoheni me shoku
Kam "frike " se keni nuk e keni mesuar akoma se ata qe drejtohen me shoku , nuk i lejon "Zoti " i tyre te besojne ne ZOT!
Nese te kam fyer sinqerisht te kerkoj ndjese , pasi komunikimi virtual shpesh te ben te krijosh keqkuptime
Uroj te kaloni nje dite apo nate te bukur

Allahu xh.sh. thote:"Vertete ne e kemi derguar ate (Kur'anin) dhe ne ate e mbrojme.
Nuk ka nevoje feja qe nje njeri te mundohet ti bind njerezit te besojne ose jo,se paku duhet ata qe dine dicka te sigurte ,tua percjellin te tjereve,ndersa vete njeriu heret ose vone do te dfrejtohet drejt Islamit.
E nderuar,u ne nuk e kam ne fjalorin tim thenien"shoku',nuk qenkemi kuptuar mire,e dyta,ne fene islame nuk eshte e pelqyer te thuhet zotrni,ose zotri,ndersa qenke keq e informuar se nese thua shoku Zoti nuk na dashka.
Po Imagjinate mi motra.
Personalisht une ndjehem i fyer nese dikush e shan fene time islame,dhe neqoftese une provokoj dicka ne lidhje me fete ,mire eshte te merreni me mua jo me fene.
Jo si ai Aleksis dhe alfoncoja(te dy komunistet)qe quajne ilahite si pellitje .
Si te duket kjo a nuk eshte fyerje.?
Nese flitet per pellitje ka kujt duhet ti thuhet.
Po shumica ktu nuk kapen per ate cka shkruhet,por vetem per ate qe i kovenon.
Gjithsesi qofshe e falur motra permetare!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Mr. Struga + me befason me kapacitetet tuaja prej nje argumentometri. Une pretendoja se mjet mates i argumenteve ishte dhe eshte opinion thithesi e jo opinion beresi, e, sa per mirkuptimin e ndersjelle une si opinion thithes i kam gjetur ca postime me poshte, por, ndoshta nuk i keni verejte nga ngarendja per te kundershtu.

Lidhur me ndikimet negative qe ka patur feja ndaj njerezimit i ke ketej rrotull. Mjafton te klikosh e ti gjesh. I ke ketej rrotull, madje ca jane permendur edhe ne kete teme , por, pergjigja e zakonshme: ''Ashtu nuk thote feja. Jane devijime njerezore qe jane bere ne emer te besimit.''. :gjujpeshk:

Lidhur me urrejtjen time them te drejten te duartrokas se ke aftesi telepatike. Kam i cik sikur cdo njeri normal, dhe, edhe pse ca gjera nuk i pranoj se paku jam tolerant ndaj tyre.
Psh. Nuk munde ta pranoje se si ''Zoti'' u tall me njerezit miliona vite te tera dhe vetem para 1400 vitesh u kujtua tua dergoje vellimin e - IV - te mirsjelljes dhe organizimit jetsore. :gjujpeshk:

Mos u merr me imagjinata!
Ne asnje rast feja nuk ndikon negativisht ne njerezimin.
Ne asnje rast feja nuk lejon vrasje,pergojime,prostitucion,alkoolizmin,genjeshtren,drogen,vjedhjen etj etj,ku qendron negativiteti mo i nderuar?
Sa per vitet,1400 vite me pare u perfundu misioni i pejgamberllekut,te derguarve,ose te zgjedhurve,dhe perfundimi i shpalljeve.
Ne asnje liber te shpallur nuk gjinden gjera te cilat permbajne konfrontime,ose marrezira.
Kur'ani erdhi si liber i fundit dhe i perkryer dhe ne vete permban mrekullira qe quhen Mu'xhize.
Nese pyet cfar mrekuullira ateher te tregoj,nese ke interesim,per luftrat,per fiziken,per sjelljen e hekurit nga nje planet tjeter ne toke,per pasurine nentoksore,per shume e shume gjera te cilat shkenca ne te cilenm shumica referoheni ju,ende nuk jane te sigurte!
Te fala,selam,paqe per te gjithe nga Struga!
 
Redaktimi i fundit:

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kurani permban mrekulli morre nuk e kuptoni .Atehere mbajini per vete keto mrekulli se ne masoneve nuk na duhen.
Ju lutem te gjithe pjeses tjeter te mos postoje me ne kete teme se kemi arritur numerin 50 te postimeve vetem ne kete teme,le te kuptojne disa qe ketu nuk eshte forumi allah uekber dhe se ka edhe tema te tjera.
Injorimi eshte ilaci me i mire per injorancen.
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Pa emocione thotë kur etiketon lart e poshtë si ''komunist'', si trampolinë e Vatikanit e monsinjor lol. Iron Leon, injoranca shërohet, mund të jetë në gradë të lartë infektimi por gjëndet përherë një zgjidhje. Problemi qëndron tek fenomeni i mëndjeshkuljes që imponon besimin tek një idiotllik sepse duhet të besohet pavarsisht se në ç'grade është idiotlliku. E pastaj fluturon mendja si gomari duke pretenduar për shkencë islame kur vetë bota islame nuk evolon prej 7 shekujsh. Realiteti i sotëm anashkalohet nga arabët dhe nga simpatizantët e tyre ku arabët dalin si kopjacë të këqinj kur kishin në dorë shkencën dhe dijet e gjithë botës dhe nuk ditën të bënin asgjë me to. Në momentin kur europianët u zgjuan nga gjumi rifilluan zhvillimin shkencor aty ku i kishte mbetur nga ndërpreja e imponuar nga kisha mesjetare. E kundërshtoi po deshe idetë e tyre të vyera dhe do vishesh me petkun e kryqtarit sepse për këta individë me vizion mesjetar bota ndahet në të krishterë dhe myslimanë.
 
Top