Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Po kisha a ishte kundershtari me i madh i arsimit ne bote.
Mos e harro inkvizacionin qe digjeshin te gjalle dijetaret.Edhe librat u digjeshin pse thonin se toka rrotullohet.Sipas msimeve te kishes,toka nuk rrotullohet,nuk leviz,dhe shkruaj ca si u dogjen ata te mjeret dijetare.

Kjo eshte e pavertete. Prifterinjet ishin njerez te shkolluar qe ne kohe te hereshme. Kisha ka qene kunder ideve qe kane qene kunder pushtetit te saj, jo kunder shkollimit. Keto jane dy gjera te ndryshme, njera ndalon shkollimin ne cdo pike tjetra seleksioinon se c'fare duhet te mesohet. A nuk ishin pjese e hierarkise se kishes Shen Akunas, Shen Augustini & Co apo edhe vete Martin Lutheri? Ne shqiperi kjo flet me se miri:

Fra Pali i Hasit (botue në veprën e Budit)
Fra Francesco Maria da Lecce vj.1700
Fra Francesco M. Rossi
P. Tom Marcozzi
ءt Leonard de Martino
Pater Gjergj Fishta (opera omnia)
ءt Shtjefen Gjeçovi (opera omnia)
ءt Pashko Bardhi
ءt Pal Dodaj
ءt Marin Sirdani
ءt Vinçenc Prendushi
ءt Anton Harapi
ءt Ambroz Marlaskaj
ءt Justin Rrota (opera omnia)
ءt Martin Gjoka (Kompozime muzikore)
ءt Bernardin Palaj (opera omnia)
ءt Donat Kurti (opera omnia)
ءt Antonin Fishta
ءt Benedikt Dema (opera omnia)
ءt Gjon Shllaku
ءt Jakob Marlekaj (opera omnia)
ءt Paulin Margjokaj (opera omnia)
ءt Viktor Volaj
ءt Danjel Gjeçaj
ءt Vinko Malaj
Buda, Bardhi, Bodgani...

Te gjithe keto kane gjene perfaqesues te kishes katolike por qe kane kontribuar aq shume per edukimin dhe clirimin e shqiptarve po ashtu sic kane kontribuar edhe per gjuhen, artin, kulturen e pse jo sportin (vllaznia ne vitin 1919 eshte krijuar me inisjativen e perfaqesuesve te kishes, klubi i pare shqiptar.)
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kjo eshte e pavertete. Prifterinjet ishin njerez te shkolluar qe ne kohe te hereshme. Kisha ka qene kunder ideve qe kane qene kunder pushtetit te saj, jo kunder shkollimit. Keto jane dy gjera te ndryshme, njera ndalon shkollimin ne cdo pike tjetra seleksioinon se c'fare duhet te mesohet. A nuk ishin pjese e hierarkise se kishes Shen Akunas, Shen Augustini & Co apo edhe vete Martin Lutheri? Ne shqiperi kjo flet me se miri:

Fra Pali i Hasit (botue në veprën e Budit)
Fra Francesco Maria da Lecce vj.1700
Fra Francesco M. Rossi
P. Tom Marcozzi
ءt Leonard de Martino
Pater Gjergj Fishta (opera omnia)
ءt Shtjefen Gjeçovi (opera omnia)
ءt Pashko Bardhi
ءt Pal Dodaj
ءt Marin Sirdani
ءt Vinçenc Prendushi
ءt Anton Harapi
ءt Ambroz Marlaskaj
ءt Justin Rrota (opera omnia)
ءt Martin Gjoka (Kompozime muzikore)
ءt Bernardin Palaj (opera omnia)
ءt Donat Kurti (opera omnia)
ءt Antonin Fishta
ءt Benedikt Dema (opera omnia)
ءt Gjon Shllaku
ءt Jakob Marlekaj (opera omnia)
ءt Paulin Margjokaj (opera omnia)
ءt Viktor Volaj
ءt Danjel Gjeçaj
ءt Vinko Malaj
Buda, Bardhi, Bodgani...

Te gjithe keto kane gjene perfaqesues te kishes katolike por qe kane kontribuar aq shume per edukimin dhe clirimin e shqiptarve po ashtu sic kane kontribuar edhe per gjuhen, artin, kulturen e pse jo sportin (vllaznia ne vitin 1919 eshte krijuar me inisjativen e perfaqesuesve te kishes, klubi i pare shqiptar.)

argumentet i ke tamon,por Xhordano Brunion kush e dogji te gjall,sa e sa shkollovane jane djegur e internu vetem pse i kan shku kunder msimeve te krishterizmit.
Mos keqkuptohemi nuk jam kunder fese kristiane,por thuaj edhe tjetren ane.
Hoxha Tahsin cka beri per alfabetin shqip,Naimi,Samiu dhe Abdyli kush jane.
Apo edhe kta kan qene kristiane.
Te gjithe edhe shumica e prifterinjve te cilet ishin ne kohet e hershme(shqiptare)kan shkruar me shkrimin arab,por ti leme keta gjera se i ikem temes me te modhe.
Selame dhe futja edhe nje verejtje,se me duket nuk guxon njeri ty te te kundershtoe.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Me duket se edhe kjo teme e arriti fundin!
Selame te gjitheve
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

"ti alfonc je shume i vogel per te fut hunden aty ku kerkohet sinqeritet i madh."

- Kjo eshte shume ofenduese per mua, megjithate eshte kompliment kur behet nga mediokerra si ju.

Argumenti im ka qene thjeshte logjik i pa lidhur me asnje fe apo besim fetar. .

Kjo eshte gjysma e se vertetes.
Ja ta sjell un gjysmen tjeter qe e ke shkru 1 faqe me perpara dhe qe e ke harru 1 dit me pas


Argumenti ishte qe te jeshe njerei i mire dhe i ditur nuk eshte e nevojshme qe te jesh besimtar aq me teper musliman. .

E sheh veten ku je ?
Un jam musliman, por asnjehere ne jete nuk i kam then dikujt se sduhet te jet katolik, sepse un rrespektoj kishen aq sa ti kurr nuk do ta kishe rrespektuar nje xhami. Por rrespektoj edhe katoliket si ty e si tjeret. Edhe pse ju kshtu e rrespektoni njeri tjetrin

 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Te gjithe keto kane gjene perfaqesues te kishes katolike por qe kane kontribuar aq shume per edukimin dhe clirimin e shqiptarve

Kjo me paska shpetuar pa e pa
Te gjitha keto jan shume te verteta. Bile bile, ata (prifterinjte) kontribojne edhe sot e ksaj dite, an e mban botes, edhe ne SHBA.
Ja njeri nder ta, nje prift katolik e trim, shqiptar e bujar, i cili pa iu trembur syri thot : neve (populli kosovar) nuk ka merituar lirine nga Beogradi, dhe Millosheviqi eshte dashur me i rjep 1.900.000 QEN (spaku nuk i thot kosovareve njerz, por qena) , ashtu siq i rjepi ata ne Srebrenice.

 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

No coment !!!
 
Redaktimi i fundit:

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Qita njerez po na perqajn neve , me te vertet kam rrespekt per shume misionar krishter se kan kontribu per arsim vatan e kulur sikurse qe kan ba sum hoxhallar edhe shum njerez intelektual shqiptare .

Po padyshim kjo osht marre , ni thirres i fes me ba kta ksi fymje kjo osht kulminacion i se keqes ...
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

No comment !!!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

,Naimi,Samiu dhe Abdyli kush jane.
Apo edhe kta kan qene kristiane.

kta kan qen Shqiptar,,,rob te vetvetes,,dhe kur shqiptari esht rob i vetvetes,,,i bjen te jet rob i qenjes shqiptare,,dhe si i till ai edhe komandohet nga qenja shqiptare,,dhe gjenerali i pergjithshem qe komandon qenjen shqiptare,,,e komandon ne ate mynyr,,qe qenja anti shqiptare mos ta kuptoj ate,,

:bye:
 

Vajza

V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi eshte dukuria e cila perendoi me kohe.
Njerezit te cilet e konsiderojne veten e tyre ateist,ende se kane kuptuar cka eshte ateizmi.
Ateizmi nuk eshte lende,ateizmi eshte imagjinata e komunisteve per gjoja bashkim vllazrim te gjith shqiptareve pa mos e futur ne mes fene.
Ateizmi pappapappa lali!
Ku je o patriot, ku?? ??
 
Top