Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Lauri

Anunnak
Ky shkrim i dedikohet kërkesës së fetarëve për futjen e fesë në shkolla. Ateistët për barazpeshë kërkojmë futjen e Ateizmit dhe Antiteizmit si lëndë mësimore nëpër medrese dhe xhami të Kosovës.

Të respektuar ateistë, arsyet pse po e kërkojmë futjen e lëndës “Ateizmi” nëpër xhamitë e republikës janë të shumta, por ndër të tjera do t’i theksojmë disa:

- Dëshirojmë që rinia jonë të jetë një rini e shëndoshë, e edukuar në bazë të parimeve shqiptare dhe jo atyre arabe.
- Dëshirojmë që Rinia jonë të jetë sa më larg aksioneve vetëvrasëse, mantilave të mbushur me dinamit dhe avionëve që hidhen në kullat binjake, e ateizmi është ai që mund t’i parandalojë këto dukuri degjeneruese dhe negative.
- Dëshirojmë që fëmijët tanë lirshëm dhe pa kurrfarë imponimi të mësojnë për ateizmin e tyre. Edukata ateiste nëpër xhami e madrese, do të ndikojë pozitivisht në rritën dhe zhvillimin intelektual të tyre.
- Dëshirojmë që me një edukim të mirëfilltë ateist, t’i rikthejmë në një jetë normale të gjithë njerëzit e pashpresë, për t’ua kthyer atyre vetëbesimin e humbur nga vështirësitë e jetës, dhe zhgënjimin që kanë pasur me zotin që nuk u ka ndihmuar.
- Dëshirojmë që Kosova të jetë një oazë paqeje dhe harmonie ndërfetare, e kompromisi më i mirë këtu është ateizmi.
- Dhe në fund, dëshirojmë që të jemi edhe në praktikë, pjesë e qytetërimit evropian dhe botëror, qytetërim i cili bazën e tij do ta ketë në konceptin e laicizmit.
Genco Kastrati
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

hahahahahahahahhahaha hahahahahahahaha a deshte edhe ne skijim me te dergu a jo hahahahahahahahahaha apo mos nuk ka bore sa duhet
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Mund te jete ateizmi nje lende?!
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Mund te jete ateizmi nje lende?!

edhe unë e dua përgjegjen e kësaj pyetjes?! Nejse kjo kërkesë tregon inteligjencën e ateistëve! Sikur ata janë të kapur pas fjalëve të shkencës a nuk mjafton biologjia e teoria e evolucionit për ta, tani duan edhe lëndë për Ateizmin :)!?

Kërkesë paradoksale gjithashtu edhe QESHARAKE LOL LOL LOL LOL
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kjo mu duk kerkesa me injorante qe kam ndegjuar ndonjehere...Te mesohet ateizem ne medrese????
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Mas Pari Shum Kisha Pas Deshir Me Dit Kush Eshte Ky Genco Kastrati Se Si Emer Po Duket Qe Nuk Eshte Nga Kosova , Por Me Duket Si Kta Ateistat E Shqiperis , Qe Nga Inati Nuk Din Me Qka Te Merren E Flliqin Kosoven Duke E Permend Emrin E Saj Mas Pari .


Por Nese Eshte Nga Kosova Dhe Te Dija Kush Eshte Pa e Bo Synet Se Kisha Lon :p


Edhe Shum Persona Qe Shkrujn Ksi Gjona Jan Katolik , Qaq Posht E Qesin Veten E Bojn Veten Ateist Veq Me Shkru Diqka N'Lidhje Me Fen Islame .
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Thirrem edhe mu t'nimoj, i kom do halete speciale :p

p.s. Eh, jep Zot mend aty ku s'ka :D
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

ske si e formulo ateizmin si lende se ska llogjike dhe kuptim kjo ishte gjeja me idiote qe kisha nigju naj here
mire qe doni me e fut po doni me e fut dhe ne xhami , mfal do tkerkoj vetem nje gje mos pi shume dhe sidomos kur je para kompjuterit se le nam ,
 

Aum

Anëtar i ri
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ahaha ,une them te futet lenda e humorit aty brenda , poashtu edhe ne shkollat laike te futet lenda e humorit :):)::)
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Perderi sa eshte lenda e fese dhe ateizmi fe ne fete eshte jam shume dakort te futet .Perderi sa dihet qe bota pas disa vitesh do jete myslimane pse mos te futet besoj se sprish pune njeriut .
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi eshte dukuria e cila perendoi me kohe.
Njerezit te cilet e konsiderojne veten e tyre ateist,ende se kane kuptuar cka eshte ateizmi.
Ateizmi nuk eshte lende,ateizmi eshte imagjinata e komunisteve per gjoja bashkim vllazrim te gjith shqiptareve pa mos e futur ne mes fene.
Ateizmi pappapappa lali!
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi eshte dukuria e cila perendoi me kohe.
Njerezit te cilet e konsiderojne veten e tyre ateist,ende se kane kuptuar cka eshte ateizmi.
Ateizmi nuk eshte lende,ateizmi eshte imagjinata e komunisteve per gjoja bashkim vllazrim te gjith shqiptareve pa mos e futur ne mes fene.
Ateizmi pappapappa lali!
Ua Struga, vertet?Po flet per imagjinate?Po besimi juaj ne perrallat per femije te moshes 6-7 vjecare lende quhet?Per sa kohe do te kete besimtare legjendash, per aq kohe do te kete edhe ateiste.Ore dua te te bej nje pyetje ,feja juaj kur ka lindur dhe deri atehere me ata miliona njerez qe kishin vdekur pa besuar ne ''Zot'' c''fare eshte bere, Zoti i ka derguar te virgjereshat apo ku i coi? Per temen; Behuni pak serioze se ne xhami nuk hyn dot po te kesh mjekren e majmunit te hequr jo te futesh ateizmin hahaha
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi eshte dukuria e cila perendoi me kohe.
Njerezit te cilet e konsiderojne veten e tyre ateist,ende se kane kuptuar cka eshte ateizmi.
Ateizmi nuk eshte lende,ateizmi eshte imagjinata e komunisteve per gjoja bashkim vllazrim te gjith shqiptareve pa mos e futur ne mes fene.
Ateizmi pappapappa lali!

hahahahahahahaha LOL LOL LOL
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kjo mu duk kerkesa me injorante qe kam ndegjuar ndonjehere...Te mesohet ateizem ne medrese????

Po mesimi i fese ne shkolla laike pse s'te duket injorance ..?

ske si e formulo ateizmin si lende se ska llogjike dhe kuptim kjo ishte gjeja me idiote qe kisha nigju naj here
mire qe doni me e fut po doni me e fut dhe ne xhami , mfal do tkerkoj vetem nje gje mos pi shume dhe sidomos kur je para kompjuterit se le nam ,


Ka , si formulohet kjo lende ne shkolla , ka
Pothuaj me mire mund te formulohet nje lende ateiste ne shkollat laike shqiptare se sa nje lende fetare
Psh ne hyrje te kesaj lende te shkruhet FEJA ESHTE OPIUM I POPUJVE Ti femije qe do rritesh e do behesh burre neser si deshiron te rritesh "bedele " per xhamine , apo djale per shqiperine ?

Mund te jete ateizmi nje lende?!
Pse jo ..? Ide e bukur ko e lendes ateiste
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kjo mu duk kerkesa me injorante qe kam ndegjuar ndonjehere...Te mesohet ateizem ne medrese????

Po te besh ne nje shkolle fene nuk eshte po e njejta injorance ???
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Po te besh ne nje shkolle fene nuk eshte po e njejta injorance ???

Po flasim per medresene ( shkollat fetare )..Ne nje vend ku mesohet per fene, per besimin ne Zot, per Kuranin, cfar vendi do kishte aty ateizmi, apo te mesosh te kunderten e asaj qe thash me heret??
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Po flasim per medresene ( shkollat fetare )..Ne nje vend ku mesohet per fene, per besimin ne Zot, per Kuranin, cfar vendi do kishte aty ateizmi, apo te mesosh te kunderten e asaj qe thash me heret??

Kur beja une shkollen ketu ne Gr ben dhe nje mesim qe quhet Feja deri diku meson vetem per fene Ortodokse por ne klasat e mesme fillon dhe meson per fete e tjera te botes...perse duhet te benin dicka te tille kur feja kryesore eshte ajo ortodokse ? Pastaj eshte e domosdoshme kamikazet e ardhshem te njohin pikat e dobta te armiqve te tyre qofshin ateiste ose te nje feje tjeter ......
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ua Struga, vertet?Po flet per imagjinate?Po besimi juaj ne perrallat per femije te moshes 6-7 vjecare lende quhet?Per sa kohe do te kete besimtare legjendash, per aq kohe do te kete edhe ateiste.Ore dua te te bej nje pyetje ,feja juaj kur ka lindur dhe deri atehere me ata miliona njerez qe kishin vdekur pa besuar ne ''Zot'' c''fare eshte bere, Zoti i ka derguar te virgjereshat apo ku i coi? Per temen; Behuni pak serioze se ne xhami nuk hyn dot po te kesh mjekren e majmunit te hequr jo te futesh ateizmin hahaha

Po ti mo lali njehere dalloe fenomenin fe dhe ateizem!
E dyta emri yt nese nuk e ke te qarte me shkrimin arab te shkruhet shejtan,qe perkthehet djall!
Cilet miliona njerez kane vdekur pa besuar ne Zot mo i nderuar.
Ti se pari spaske lidhje nga historia e religjioneve,sepse islami eshte fe e cila erdhi ne toke bashke me njeriun e pare Ademin,dhe ata qe kane jetuar ne ate kohe kan besuar ne Zot,qofte bijte e tij ,por qofte edhe ata qe e pasuan.
Nga e dinim ne se ademi eshte njeriu i pare,qe permenet edhe ne Kur'an,Bibel,pra ungjill,dhjata e vjeter dhe e re,Zebur dhe ne tevrat.
Te gjithe kane besuar.
Nese ne bote shetit dhe mun te gjesh popull pa makina,pa veshje,pa gradacela,por ne bote nuk ka asnje popull i cili nuk ka monumente fetare qofshin ata politeiste apo monoteiste.
Zeroja me xhufke nuk te shpeton per kete teme.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kur beja une shkollen ketu ne Gr ben dhe nje mesim qe quhet Feja deri diku meson vetem per fene Ortodokse por ne klasat e mesme fillon dhe meson per fete e tjera te botes...perse duhet te benin dicka te tille kur feja kryesore eshte ajo ortodokse ? Pastaj eshte e domosdoshme kamikazet e ardhshem te njohin pikat e dobta te armiqve te tyre qofshin ateiste ose te nje feje tjeter ......

Natyrisht qe ne greqi neper shkolla mesohet lenda e fese orthodokse sepse popullata i takon atij besimi.
Ne shume shtete te botes mesohen neper shkolla fete qe i perkasin popullates se ati veni.
Ktu ne maqedoni hyri lendahistoria e religjioneve.
Sa per kamikaze e ke gabim,se islami nuk thirr ne vrasje por ne mbrojtje te fese,vatanit dhe nderit.
Islami ka mbrojtur gjithmone njeriun nga e keqja dhe e ka urdheruar ne te mire.
Mos e urre islamin se nuk eshte fe e kamikazes,terrorizmin edhe islami e lufton,por urdheron ne fundamentalizem,qe do te thote praktikimi i fese ne baze,temel e jo nga gojedhenat.
Lexoni mo lali lexoni se ju ben mire per komunikim.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Po mesimi i fese ne shkolla laike pse s'te duket injorance ..?
Ka , si formulohet kjo lende ne shkolla , ka
Pothuaj me mire mund te formulohet nje lende ateiste ne shkollat laike shqiptare se sa nje lende fetare
Psh ne hyrje te kesaj lende te shkruhet FEJA ESHTE OPIUM I POPUJVE Ti femije qe do rritesh e do behesh burre neser si deshiron te rritesh "bedele " per xhamine , apo djale per shqiperine ?


Pse jo ..? Ide e bukur ko e lendes ateiste

Shkollat edhe ashtu kane qene laike deri ne shembjen e komunizmit.
Kane qene me tipare ateiste.
Fjalen e fese se eshte opium per popullin,eshte ideja e Marksit,mbase mun te keni nostalgji,por shkoi vapa me gushtin.
ne te gjitha shkollat ne lenden e bielogjise eshte mesuar se njeriu ka prejardhjen nga majmuni.
Sot e tere bota eshte e vetedijshme se njeriu nuk e ka prejardhjen nga majmuni.
Vertet speciet e hershme kan evoluar,po r bretkosa mbeti bretkose,majmuni majmun,njeriu njeri.
Ne Kur'an thuhet:Vertete e kam krijuar njeriun ne formen me te bukur:

Po lexoni mo lexoni.
 

Aleksandër

Imperator
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Nga e dinim ne se ademi eshte njeriu i pare,qe permenet edhe ne Kur'an,Bibel,pra ungjill,dhjata e vjeter dhe e re,Zebur dhe ne tevrat.
Te gjithe kane besuar.
Librat që përmendët nuk janë libra historik por mitologjik dhe si të tillë nuk mund të merren për bazë. Qytetërimi i lashtë pers psh shkon më tej se jetgjatësia e njerëzimit sipas librave të sipërcituar. Mos flasim pastaj për jetëgjatësinë e tokës që është totalisht absurde, tek Bibla 6000 vjeçare ndërsa tek Kurani e papërcaktuar por që varion deri tek 420.000 vjeçare. Pra gjithçka në këtë prizëm është non sens.

Ateizmi nuk është një ideologji, është thjesht mosbesim ndaj krijesave imagjinare me fuqi që mbinatyrshme prandaj e shoh absurde kërkesën e kësaj teme.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Po ti mo lali njehere dalloe fenomenin fe dhe ateizem!
E dyta emri yt nese nuk e ke te qarte me shkrimin arab te shkruhet shejtan,qe perkthehet djall!
Cilet miliona njerez kane vdekur pa besuar ne Zot mo i nderuar.
Ti se pari spaske lidhje nga historia e religjioneve,sepse islami eshte fe e cila erdhi ne toke bashke me njeriun e pare Ademin,dhe ata qe kane jetuar ne ate kohe kan besuar ne Zot,qofte bijte e tij ,por qofte edhe ata qe e pasuan.
Nga e dinim ne se ademi eshte njeriu i pare,qe permenet edhe ne Kur'an,Bibel,pra ungjill,dhjata e vjeter dhe e re,Zebur dhe ne tevrat.
Te gjithe kane besuar.
Nese ne bote shetit dhe mun te gjesh popull pa makina,pa veshje,pa gradacela,por ne bote nuk ka asnje popull i cili nuk ka monumente fetare qofshin ata politeiste apo monoteiste.
Zeroja me xhufke nuk te shpeton per kete teme.

Emo lali fenomen eshte feja?E dyta une e kam shume te qarte se c''fare shkruan emri im.Ata qe nuk dinin te lexonin mo i nderuar, ata qe nuk kishin fatin te lexonin fjalen e zotit mo, ti e quhan te njejte politezmin me monoteizmin mo?Domethene edhe ata qe besonin te vicat besonin ne zot mo Adem?Per Ademin e di ti mo, jo une se mua nuk ma ndjen per Ademin apo per Adamin mo.Po Budistet c''fare i quan ti mo?Ha mo se harova te te var xhufkat mo.
 
Redaktimi i fundit:

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Librat që përmendët nuk janë libra historik por mitologjik dhe si të tillë nuk mund të merren për bazë. Qytetërimi i lashtë pers psh shkon më tej se jetgjatësia e njerëzimit sipas librave të sipërcituar. Mos flasim pastaj për jetëgjatësinë e tokës që është totalisht absurde, tek Bibla 6000 vjeçare ndërsa tek Kurani e papërcaktuar por që varion deri tek 420.000 vjeçare. Pra gjithçka në këtë prizëm është non sens.

Ateizmi nuk është një ideologji, është thjesht mosbesim ndaj krijesave imagjinare me fuqi që mbinatyrshme prandaj e shoh absurde kërkesën e kësaj teme.

Nuk je larg te vertetes por librat ne fjale nuk jane mitologjike!
Mitologjia dhe librat fetare nuk kane asngje te perbashket.
Mite jane lugjeterit,divfi etj etj.
Fete jane fenomene te lindura bashke me njeriun.
pershendetje!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Emo lali fenomen eshte feja?E dyta une e kam shume te qarte se c''fare shkruan emri im.Ata qe nuk dinin te lexonin mo i nderuar, ata qe nuk kishin fatin te lexonin fjalen e zotit mo, ti e quhan te njejte politezmin me monoteizmin mo?Domethene edhe ata qe besonin te vicat besonin ne zot mo Adem?Per Ademin e di ti mo, jo une se mua nuk ma ndjen per Ademin apo per Adamin mo.Po Budistet c''fare i quan ti mo?Ha mo se harova te te var xhufkat mo.

Sic je vete kallup ashtu edhe gjerat i merr kallep.
Feja monoteiste eshte fe qe besohet ne nje Zot,ndersa politeiste ne shume zotra.
Te besuarit ne Vic more si te ta them,eshte te besosh ne nje dicka qe eshte e krijuar.
Te besosh ne buden eshte te lartesosh nje njei gjithashtu qe eshte i lindur.
Zoti nuk eshte i lindur,por egziston nga vetvetiu.
Budes i japin forme vend ku rrin ose edhe vici dihet se eshte i lidur,jeton,e therrin,ose nfgordh,ka ven ku rrin etj.
Zoti nuk ka vend te percaktuar ku rrin,eshte gjithkund,ai nuk ka lind dikend as eshte i lindur prej dikuj.
E O me xhufke te qofte me shnet!
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Sic je vete kallup ashtu edhe gjerat i merr kallep.
Feja monoteiste eshte fe qe besohet ne nje Zot,ndersa politeiste ne shume zotra.
Te besuarit ne Vic more si te ta them,eshte te besosh ne nje dicka qe eshte e krijuar.
Te besosh ne buden eshte te lartesosh nje njei gjithashtu qe eshte i lindur.
Zoti nuk eshte i lindur,por egziston nga vetvetiu.
Budes i japin forme vend ku rrin ose edhe vici dihet se eshte i lidur,jeton,e therrin,ose nfgordh,ka ven ku rrin etj.
Zoti nuk ka vend te percaktuar ku rrin,eshte gjithkund,ai nuk ka lind dikend as eshte i lindur prej dikuj.
E O me xhufke te qofte me shnet!

O kalllup po budistet qe nuk besojne ne zotin tend, sipas zotit tuaj ne ferr do te shkojne apo ne parajse?Ky ishte qellimi qe me kishe cituar per ere te pare dhe nuk mu pergjigje? Prandaj te bera kete pyetje mo kallup.Sepse mu pergjigje duke pyetur cilet miliona njerez kane vdekur pa besuar ne zot.Edhe degjon o xhufke,meso te lexosh te pakten ato qe ke shkruar vete. Me mungesen e hyjnise qendrore ne praktikat fetare dhe ne doktrinat budiste ne te gjithe epokat, ka bere qe budizmi te konsiderohet nga shume studiues bashkekohore si nje besim ateist .Po te pyes edhe njehere o kallup,milonat qe kane vdekur pa besuar ne zot do te shkojne ne ferr?
 

agfa13

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi ne xhamia e medrese?
Do ishte ma mir qe ne trojet Shqiptare xhamiave dhe medreseve tu vihet dryni.
Kombi Shqiptar qe te ec perpara, duhet patjeter te zhduk islamin.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ateizmi ne xhamia e medrese?
Do ishte ma mir qe ne trojet Shqiptare xhamiave dhe medreseve tu vihet dryni.
Kombi Shqiptar qe te ec perpara, duhet patjeter te zhduk islamin.
Jo vetem feja islame por te gjitha fete !!!!!Do jetonim me ne paqe dhe pa grindje,feja eshte politike e gjitha ska cduhet .........!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Qente lehin, karvani shkon perpara...! Keshtu i thone kesaj pune. Llomotitje sa te duash por...Kot fare >)
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

O kalllup po budistet qe nuk besojne ne zotin tend, sipas zotit tuaj ne ferr do te shkojne apo ne parajse?Ky ishte qellimi qe me kishe cituar per ere te pare dhe nuk mu pergjigje? Prandaj te bera kete pyetje mo kallup.Sepse mu pergjigje duke pyetur cilet miliona njerez kane vdekur pa besuar ne zot.Edhe degjon o xhufke,meso te lexosh te pakten ato qe ke shkruar vete. Me mungesen e hyjnise qendrore ne praktikat fetare dhe ne doktrinat budiste ne te gjithe epokat, ka bere qe budizmi te konsiderohet nga shume studiues bashkekohore si nje besim ateist .Po te pyes edhe njehere o kallup,milonat qe kane vdekur pa besuar ne zot do te shkojne ne ferr?

Ti vertete paske qene shejtan e bir shejtani.
Une tu pergjigja per ata miliona njerez te cilet kane jetuar me pare dhe nuk eshte e vertete se nuk kane patur besim,fe.
Po ti menon ashtu se aq e ke frymen per te menduar.
Koeficienti yt dhe i ktyre qe menojn se islami i demton keni koeficientin nen zero.
Nese keni dicka per debat bujrum,e nese deshironi lojra nervash atehere pres.
Nuk keni ende takat intelektual qe te debatoni me njerez te profileve te ndryshme,ju mundeni vetem me profilet antifetare dhe antinjerzore.
 
Top