Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kurani permban mrekulli morre nuk e kuptoni .Atehere mbajini per vete keto mrekulli se ne masoneve nuk na duhen.
Ju lutem te gjithe pjeses tjeter te mos postoje me ne kete teme se kemi arritur numerin 50 te postimeve vetem ne kete teme,le te kuptojne disa qe ketu nuk eshte forumi allah uekber dhe se ka edhe tema te tjera.
Injorimi eshte ilaci me i mire per injorancen.

i nderuar me vjen mire qe po na perkujoton se nuk eshte vetem kjo teme por ka edhe tema tjera ,atehere pse i nderuar futesh ketu nese kjo te pengon. ne e mbajme kuranin dhe krenohemi per kete. masonet do te krenoheshin shume nese ne librin e tyre do te ishte nje varg qfare gjendet ne kete Kuranin tone e ky varg eshte :
Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.
Kjo na bene krenar dhe na nderon.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

e sa i perket ateizmit neper xhami e medrese nuk e di pse kerkoni nje gje qe ne realitet ne keto dy vende qe ceken vazhdimishte flitet se qfare ndodhe me nje njeri qe eshte ateist si eshte perfundimi i tij,qka len ne kete bote dhe qka merr me vete.mundesishte te diskutohet per temen e jo te largoheni dhe te fyeni .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Me mire kjo imagjinata ime reale se nje imagjinate imagjinare e cila nuk ka ndodhur e as do ndodhi ndonjehere. Po valle vetem nga imagjinata te tilla munde te ndegjoshe per pushtime popujsh qe sollen drite. Ne tere boten e civilizuar, e tere bota intelektuale ka shkruar dhe shkruan ne superlativ per gjerat e keqija qe ka sjelle dhe sjelle roberija dhe pushtimi. Andaj gjithnje bota i kendon lirise e vetem ne shkrimet tuaja munde te gjeshe lavdine dhe mrekullit qe sollen pushtimet Islame dhe Arabe. Kesaj i thone mrekulli ne vete.
Apo mrekullit qenkan thirrjet per zhdukje te popujve tjere, nenshtrim te gjinies tjeter deri te trillimet njerezia nuk ndahen ne baze te virtyteve pozitive qe rrezatojne por ne baze te asaj cfare besojne.
Pra ky eshte mesimi qe na solli ''i plotfuqishme'', gjithkrijuesi i pakrijuar fuqia e te cilit shtrihet deri ne ate mase sa ne bote nuk munde te ndodhe asigje pa dijen dhe urdherin e tije. Kur kesaj i shtojme te gjitha ato vuajtje dhe masakra ditore qe behen ne bote ndaj femijeve qenie humane me te pafajshme dhe kur e nderlidhim kete me ate se e tera kjo behet me dijen dhe urdherin e te plottfuqishmit, nuk ka mendje te shendoshe e cila nuk do pyeste: Kush eshte ky masakrues i pakripe qe me fuqin, dijen dhe urdherin e tij lejon tere kete tragjedi ne qenjet me te pafajshme te botes? Apo valle kete dukuri do na e spjegoje ne vellimin e -V- qe do na vie ne te ardhmen.

Sa per dijen dhe shkencen leshojani nje sy ndarjeve buxhetore te te hyrave shtetrore per mesim, shkence dhe kulture per te mesuar se ku zhvillohet dhe ku ndodhe ajo! :gjujpeshk:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

.
Apo mrekullit qenkan thirrjet per zhdukje te popujve tjere, nenshtrim te gjinies tjeter deri te trillimet njerezia nuk ndahen ne baze te virtyteve pozitive qe rrezatojne por ne baze te asaj cfare besojne.
Pra ky eshte mesimi qe na solli ''i plotfuqishme'', gjithkrijuesi i pakrijuar fuqia e te cilit shtrihet deri ne ate mase sa ne bote nuk munde te ndodhe asigje pa dijen dhe urdherin e tije. Kur kesaj i shtojme te gjitha ato vuajtje dhe masakra ditore qe behen ne bote ndaj femijeve qenie humane me te pafajshme dhe kur e nderlidhim kete me ate se e tera kjo behet me dijen dhe urdherin e te plottfuqishmit, nuk ka mendje te shendoshe e cila nuk do pyeste: Kush eshte ky masakrues i pakripe qe me fuqin, dijen dhe urdherin e tij lejon tere kete tragjedi ne qenjet me te pafajshme te botes? Apo valle kete dukuri do na e spjegoje ne vellimin e -V- qe do na vie ne te ardhmen.


i nderuar kitrra na e sill nje argument qe thot se feja islame kerkon zhdukjen e popujve tjere.pasatj flasim por argument dhe jo perrala dhe endrra me sy qel te dikuj dikujte?qdo gje qe ekziston ne mes qiejve dhe tokes i takon dhe eshte krijuar me lejen dhe dijen e All-llahut.dhe asgje nuk mund te ndodhe e qe All-llahu mos te jete ne dijeni per kete.kjo bote eshte sprove per njeriun. si nje gjirollogari qe e kemi ne banke qka te dergojshe ne ate gjirollogari doe gjesh.nese grumbullon te holla do i kesh nese merr kredi aty do e kesh perseri borgjin dhe duhet ta lash se per ndryshe pason denimi.pra kjo bote eshte konto per ne boten tjeter.e atje pastaj ata qe kane e bere dhe po bejne dhe kane per te bere shkatrrime ne toke kan per te dhene llogari dhe njeriu nuk do mund te arsyetohet se nuk e kam dite kete se do beja mire.per kete mos u brengos fare.e sa i perket vellimi te 5 qe po e pret nuk ka vellime me. perveq qe do te ipet pasi te ringjalles libri me veprat tua e atehere e shohim kush ka qene ne fitim e kush ne humbje .kete e din me se mire All-llahu s.w.t.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kurani permban mrekulli morre nuk e kuptoni .Atehere mbajini per vete keto mrekulli se ne masoneve nuk na duhen.
Ju lutem te gjithe pjeses tjeter te mos postoje me ne kete teme se kemi arritur numerin 50 te postimeve vetem ne kete teme,le te kuptojne disa qe ketu nuk eshte forumi allah uekber dhe se ka edhe tema te tjera.
Injorimi eshte ilaci me i mire per injorancen.

po mir mo ironce,si te duash,askush nuk te tha te postosh.
Ti habitesh se njerezit kan deshire ne kete teme te debatojne,pse ti u thua njerezve cka duhet te bejne!
A mundohesh te imponosh dicka e cila nuk te eci.
Ti e bere si faraoni qe nuk besonte,e pastaj tha me beni nje pale shkalle qe te hypi lart e ta luftoj zotin.
Atehere i thane,a po kerkon te luftosh me ate te cilin ti thot se nuk egziston.
Papa,shko,se edhe ashtu masoneve gjithcka u pengon.Mbajeni ariel sharonin,se ju ben mire!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Me mire kjo imagjinata ime reale se nje imagjinate imagjinare e cila nuk ka ndodhur e as do ndodhi ndonjehere. Po valle vetem nga imagjinata te tilla munde te ndegjoshe per pushtime popujsh qe sollen drite. Ne tere boten e civilizuar, e tere bota intelektuale ka shkruar dhe shkruan ne superlativ per gjerat e keqija qe ka sjelle dhe sjelle roberija dhe pushtimi. Andaj gjithnje bota i kendon lirise e vetem ne shkrimet tuaja munde te gjeshe lavdine dhe mrekullit qe sollen pushtimet Islame dhe Arabe. Kesaj i thone mrekulli ne vete.
Apo mrekullit qenkan thirrjet per zhdukje te popujve tjere, nenshtrim te gjinies tjeter deri te trillimet njerezia nuk ndahen ne baze te virtyteve pozitive qe rrezatojne por ne baze te asaj cfare besojne.
Pra ky eshte mesimi qe na solli ''i plotfuqishme'', gjithkrijuesi i pakrijuar fuqia e te cilit shtrihet deri ne ate mase sa ne bote nuk munde te ndodhe asigje pa dijen dhe urdherin e tije. Kur kesaj i shtojme te gjitha ato vuajtje dhe masakra ditore qe behen ne bote ndaj femijeve qenie humane me te pafajshme dhe kur e nderlidhim kete me ate se e tera kjo behet me dijen dhe urdherin e te plottfuqishmit, nuk ka mendje te shendoshe e cila nuk do pyeste: Kush eshte ky masakrues i pakripe qe me fuqin, dijen dhe urdherin e tij lejon tere kete tragjedi ne qenjet me te pafajshme te botes? Apo valle kete dukuri do na e spjegoje ne vellimin e -V- qe do na vie ne te ardhmen.

Sa per dijen dhe shkencen leshojani nje sy ndarjeve buxhetore te te hyrave shtetrore per mesim, shkence dhe kulture per te mesuar se ku zhvillohet dhe ku ndodhe ajo! :gjujpeshk:

I lumi ti !
Po ku ke gjetur qe nje shtet islam te jete kolonizues i nje tjetri?
Po Egjyptin kush e mbante nen kthetra,po Jemenin,po Marokun e te tjera e te tjera,a islami i mbajti apo kryqezatat,duke filluar nga Spanja,Franca dhe Anglia!
Sa keq ja ke fut vetes mo i nderuar!
Ne cilen kohe muslimanet kan vrare e djegur?Kur muslimanet kan perdhunuar e plackitur?
Sa per kryqezatat mjafton te lexosh se cka ndodhi me muslimanet e Spanjes dhe te Sicilise,qe u zhduken me vrasje e me masakra.
Cka ndodhi me camerine e cila u asimilua dhe u dogjen vendbanime te tera.
Mos i hap plaget mo i nderuar.
Kur te krahasosh ne aspektin arsimor nje shtet islam dhe nje laik ose kryqtare ,eshte nje dallim i modh.
Ne Bagdad deri me 2003 kishte 9 Universitete dhe kjo gjithsesi u pengon "dashamireve" dhe shkuan dhe e dogjen,e rrenuan.
Vrasja e civileve ne Somali dhe Jemen nga kush u be?
Kush ben prova nentoksore duke provoku Cunamra?
Asnjehere shtetet islame nuk deshirojne gjera te cilat shkojne ne kundershtim me etiken njerzore.
Kush eshte prodhuesi me i madh i armeve ne bote?Per se i duhen,per te zhduk popuj.
Ka shume por tani per tani mjaftojne!
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

O ti Stragani sepse me duket qe koefidenca e tepert i ben keq komunikimit te ndersjellte midis dy njerezve te pa njohur.
Mrekullite e Kur'anit tuaj i pashe kur gjeagjezat e tij kushdo i interpreton sipas shpjegimit qe jep hoxha i katundit .
Dikush tha qe nuk ka patur popull qe nuk ka pasur te derguar qe te perhapte fjalen e Allahut ,dikush tjeter me tha qe per ata qe nuk kane pasur te derguar ka vende te vecanta dhe nuk shkojne as ne parajse as ne ferr.Kur te zgjidhni enigmat e gjeagjezave tuaja atehere hajdeni dhe na i spjegoni edhe ne.
O dijetar te kisha bere nje pyetje mbi nje thenje te nje dijetari dhe nuk me dhe pergjigje;"Njeriu aq sa me teper e zvogelon mekatin, Allahu aq me teper ia zmadhon mekatin. Dhe njeriu aq sa me teper e zmadhon mekatin, Allahu aq me teper ia zvogelon mekatin!"(Fudajl iben Ljadi).
Dhe per ta mbyllur kete diskutim injorant po supozoj qe sa me shume ta perhapni fjalen e Allahut aq me shume virgjeresha do te keni ne boten e pertejme,por ketu nuk ka aq injorante sa te mund te rritet kaq shume numeri i virgjereshave qe ju presin me padurim.Keni ngateruar adrese sepse sa me shume jo besimtaret njohin ju, aq me shume ata i largohen besimit qe ju propagandoni.Mbetet vetem nje kotesi qe nuk ka per tu sjelle virgjeresha por vetem dhimbje sysh nga koha qe kaloni per te kethyer ne udhen e ''zotit'' te pa udhet.
 
Last edited by a moderator:

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

O dijetar te kisha bere nje pyetje mbi nje thenje te nje dijetari dhe nuk me dhe pergjigje;"Njeriu aq sa me teper e zvogelon mekatin, Allahu aq me teper ia zmadhon mekatin. Dhe njeriu aq sa me teper e zmadhon mekatin, Allahu aq me teper ia zvogelon mekatin!"(Fudajl iben Ljadi).

i nderuar iron do te mundohem te te pergjegjem aq sa kam njohuri . i nderuar me qene dietar eshte pune shume e madhe dhe nder i madh por edhe pergjegjesi shume e madhe.
tek kjo pyetje qe keni parashtru i nderuar mendimi im dmth pergjegjja ime eshte kjo:Nese nje person mundohet ta zbatoj sa me shume islamin aq me shume mundohet te largohet nga mekatet e tij dhe keshtu mundohet pra te zvogloj gabimet e bere por ,nese bene nje gabim atehere gabimi i tij eshte shume i madh.kurse nese nje njeri qe bene gabime shume te medha dhe ne nje dite pendohet atij i zvoglohet thene me mire All-llahu ia fal mekatete e bera.ky eshte mendimi im e All-llahu e din me se miri.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

O ti Stragani sepse me duket qe koefidenca e tepert i ben keq komunikimit te ndersjellte midis dy njerezve te pa njohur.
Mrekullite e Karhanit tuaj i pashe kur gjeagjezat e tij kushdo i interpreton sipas shpjegimit qe jep hoxha i katundit .
Dikush tha qe nuk ka patur popull qe nuk ka pasur te derguar qe te perhapte fjalen e Allahut ,dikush tjeter me tha qe per ata qe nuk kane pasur te derguar ka vende te vecanta dhe nuk shkojne as ne parajse as ne ferr.Kur te zgjidhni enigmat e gjeagjezave tuaja atehere hajdeni dhe na i spjegoni edhe ne.
O dijetar te kisha bere nje pyetje mbi nje thenje te nje dijetari dhe nuk me dhe pergjigje;"Njeriu aq sa me teper e zvogelon mekatin, Allahu aq me teper ia zmadhon mekatin. Dhe njeriu aq sa me teper e zmadhon mekatin, Allahu aq me teper ia zvogelon mekatin!"(Fudajl iben Ljadi).
Dhe per ta mbyllur kete diskutim injorant po supozoj qe sa me shume ta perhapni fjalen e Allahut aq me shume virgjeresha do te keni ne boten e pertejme,por ketu nuk ka aq injorante sa te mund te rritet kaq shume numeri i virgjereshave qe ju presin me padurim.Keni ngateruar adrese sepse sa me shume jo besimtaret njohin ju, aq me shume ata i largohen besimit qe ju propagandoni.Mbetet vetem nje kotesi qe nuk ka per tu sjelle virgjeresha por vetem dhimbje sysh nga koha qe kaloni per te kethyer ne udhen e ''zotit'' te pa udhet.

Me sa duket e plotsove kushtin qe ti pergjigjesh edhe nick emrit tend shejtan!
Adab per ty qenka fjala shejtan per ty.
Askush ty nuk te ka thirr qe te besosh ose te pret virgjeresha ne boten e pertejme.
Nese me lejonte etika ime une te kisha thene dicka ty ne lidhje me virgjereshat,por ja qe nuk jam i nivelit qe te te fyej aq sa e kerkon..
Thenija per mekatin eshte e ketille ose eshte thene ne kete qellim.
Citatin ne lidhje me mekatin e ke shtremberuar.
Nuk eshte i tille por ky eshte citati:
"KA RASTE KUR MEKATARI MUND TA FITOE PARAJSEN,DHE KA RASTE KUR NJERIU I CILI KA BERE MIRE TE SHKOJE NE FERR".
Dhe ja si eshte sqarimi,por ti lidhe si te duash.
Njeriu i cili ka bere mekat,nderkohe qe ai mendjen e ka te ai mekat,merzitet pse ka gabuar,kerkon nga Zoti qe ta fale,dhe ai i afrohet xhennetoit,Ndersa ai i cili ka vepru mire,por mundohet qe ate te mire gjithmone ta permende ate te mire qe e ka bere,ai i afrohet xhehennemit sepse nuk lejohet qe nese ke bere nje te mire dhe gjithmon te krenohesh me ate mirsi dhe behesh kryenalte.
Per te tjerat me vone!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Sa i perket kolonive Islame ti e ke fare te carte se dy perandori me keso pikepamja provuan fatin e tyre, por, fati i perandorive eshte i tille ( jo vetem atyre me pikepamje islame), sa arrijne majen bien poshte, dhe, ca nga to kan kohezgjatje me te madhe e ca me te shkurter por gjithsesi fundosen. Por, roberia si koncept i roberise pa marre parasysh se nga kush vjen ajo mbetet roberi dhe ktheter. Madje sot ka edhe pushtime me te buta qe quhen pushtime te bardha, por, prap roberi mbeten. Lidhur me cunamin dhe ca gjera tjera them se jan i cik te renda per mua dhe ty. Nuk naj ngreh traktori kshu qe me mire i leme ne vendin e tyre. Per Irakun, Afganistanin e Pakistanin mjere populli per udheheqesit e tyre qe lejuan qe vendi i tyre te behet arene e ferkimeve dhe eksperimenteve te armatimeve me te reja te fuqive boterore. Keto jane psoje e perandorive te reja nese nuk e ke ditur qe luften e bejen ne teritore te huaja, krejtesisht te huaja.

Sa i perket Camerise, eshte plage e ytja dhe e imja, por, per ta dhjere ne fillim e dhjeu pushtuesi Turk. Ne kohe te tije, per nje rrospi princeshe serbe qe u martua me sullatnin, u lejoi shkollim, gjuhe, e qe besa edhe universitet. Mos harro ne ate kohe ne trojet Shqiptare, turku kishte lejuar shkolla ne gjuhen serbe e greke, por, ne shqipe assesi jo. Lidhur me keto pikpamje ke shkrime sa te duash ne kete forum dhe munde ta vazhdoshe atje ku ne e kemi lene.

Sa per te futmet qe une i kam bere vetes, beje kujdes mos harro, nje gisht ruaje per veti se te nevojitet.:gjujpeshk:
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

kitrra123:

vetem ne shkrimet tuaja munde te gjeshe lavdine dhe mrekullit qe sollen pushtimet Islame dhe Arabe.

Lexo ndonje liber tjeter, se ia hangre fletetet librave te njejte. Ke sa te duash shkrime qe vertetojne te kunderten e kesaj cfare thua ti, si nga ana e muslimaneve si nga ana e jo-muslimaneve, madje edhe sot e kesaj dite mbahen tubime te ndryshme per te treguar civilizimin arabo-Islam ne Europe.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

O dijetar te kisha bere nje pyetje mbi nje thenje te nje dijetari dhe nuk me dhe pergjigje;"Njeriu aq sa me teper e zvogelon mekatin, Allahu aq me teper ia zmadhon mekatin. Dhe njeriu aq sa me teper e zmadhon mekatin, Allahu aq me teper ia zvogelon mekatin!"(Fudajl iben Ljadi).
.

Iron Leon, ketu eshte fjala per mekatin ne syte e njeriut, "sa me teper e zvogelon dhe i duket i vogel ai mekat dhe e merr per asgje deri sa dikur nuk e pengon fare ta kryej, aq me teper i rendohet ai mekat pra Zoti ia rrit ate mekat dhe do te pergjigjet si per nje mekat te madh. Dhe e kunderta, sa me teper e rrit mekatin edhe pse eshte shum i vogel ai mekat si psh fyerja ose edhe mekat i madh, por ky njeri pasi ta kete bere nuk rri i qete duke u merakosur dhe ai i rritet e rritet ne syt e tij, Zoti aq me teper ia zvogelon ate mekat dhe kur te vie koha e dhenjes llogari, mekati per te cilin ky njeri eshte merakosur shume i eshte zvogeluar apo edhe ndoshta i eshte shenderruar ne miresi.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Ketu po argumentojne dy kampe: nje qe e quan veten te afte, demokrat, popull i zotit dhe adhurues i "i islamizimit". Megjithse ky grup nuk njeh arritjet me anen e shpates arrin te mohoje veshtiresite e paardhesve te vet. Per mendimin tim eshte e kote te argumentosh me dike qe eshte fanatik i paditurise se tij dhe eshte i pavullnet per te degjuar apo mesuar. Thjeshte mendon se ka te gjitha pergjigjet. Me e keqja nuk e shoh sesi mundet nje individ me moshe te rritur (mbi 18 vjece) te lartesoje "Ilsamizimin" e botes ne nje kohe kur kjo mrekulli per popull shqiptare perkthehet ne 5 shekuj roberim, humbje dhe regres. Gjithsesi per hire te besimit njeriu eshte i gatshem te shese familjen dhe nderin e saj, lere pastaj te flitet per kombin.

Ne anen tjeter kemi grupin e te moderuarve qe mbi te gjitha pranojne se jane qenie racionale, pranojne se mundesite e perceptimit dhe dija e tyre eshte e kufizuar. Por ajo qe i larteson ato eshte fakti se jane te kujdesshem te jene bindes, tolerues dhe qe i drejtohen bashkebiseduesit me respekt.

Beteja eshte e ashper, por askush nuk eshte fitues. Kemi ato qe bluajne dhe ato qe mendojne. Karakteristike e te pares eshte zhurma e se dytes qetesia, durimi dhe respekti.

Ateizmi ne xhami dhe medrese eshte i papranueshem jo vetem nga frekuentuesit e ketyre kulteve por edhe nga vete bazat e lirise. Ato qe frekunetojne keto kulte jane te arisimuar me idene se ateistet jane armiq te fese. Si ta trajtosh armikun? Pergjigja eshte e thjeshte, hiqe nga faqja e dheut. Tre pranosh idete e "armikut" pastaj eshte jo vetem e papranueshme por kunder besimit. Rezultati? Ateizmi eshte e pamundur qe te jete prezent ne institucionet fetare te siperpermendura, edhe ne qofte se ai do te arrinte te ishte i organizuar ne nje lende te vetme. Pse te mos zgjedhin vete njerezit? Kjo nuk eshte zgjedhje, eshte sikur te kerkosh referendum per te drejtat e minoritetit ne nje shoqeri te ndare ndersa e di qe qendrimi i shumices eshte plotesisht kunder pakices. Perfundimi? E pamundur te jete demokratike. Zgjedhje te tjera? Te tilla s'ka ose me mire nuk egzistojne ne sferen e arsyetimit tim.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Allahu xh.sh. thote:"Vertete ne e kemi derguar ate (Kur'anin) dhe ne ate e mbrojme.
Nuk ka nevoje feja qe nje njeri te mundohet ti bind njerezit te besojne ose jo,se paku duhet ata qe dine dicka te sigurte ,tua percjellin te tjereve,ndersa vete njeriu heret ose vone do te dfrejtohet drejt Islamit.
E nderuar,u ne nuk e kam ne fjalorin tim thenien"shoku',nuk qenkemi kuptuar mire,e dyta,ne fene islame nuk eshte e pelqyer te thuhet zotrni,ose zotri,ndersa qenke keq e informuar se nese thua shoku Zoti nuk na dashka.
Po Imagjinate mi motra.
Personalisht une ndjehem i fyer nese dikush e shan fene time islame,dhe neqoftese une provokoj dicka ne lidhje me fete ,mire eshte te merreni me mua jo me fene.
Jo si ai Aleksis dhe alfoncoja(te dy komunistet)qe quajne ilahite si pellitje .
Si te duket kjo a nuk eshte fyerje.?
Nese flitet per pellitje ka kujt duhet ti thuhet.
Po shumica ktu nuk kapen per ate cka shkruhet,por vetem per ate qe i kovenon.
Gjithsesi qofshe e falur motra permetare!

Te gjithe fetaret ndihen te fyer per sa u perkete besimeve te tyre fetare ...
Po sikur te ndiheshim dhe ne ateistet te fyer, qe jo vetem ju degjojme po rrime gjithe diten duke degjuarr lloj lloj gjerash te verteta e te pavertete c'do behej valle ..?

E kuptoni zoterinj apo myslimane , apo shoke te nderuar ( quajeni si te doni veten zgjidheni ku te doni grupimin tuaj ) qe ne kete bote kerkohet tolerance dhe jo fyerje mes njeri tjeterit
Dhunes dhe fyerjes per mendimin tim i ka ik koha Jemi shekuj shume mbrapa ne kohe te dhunes S'ka lezet tani te ndihesh i fyer tiu se tha dikush dicka qe se kupton
Meqe jemi te tema , le te kthemi ne fillim te bisedes Ca te keqe ka nje liber ateist ne nje shkollle fetare ....?
Uroj te me kesh kuptuar dhe te me pergjigjesh drejt
Te uroj gjithe te mirat !
Mirela :D
 

loyalx

Muslim
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Cka po deshironi ju ateista me n'a tregu neve, qe nuk ka Allah a? Baza e ateizmit cila eshte?
Cfare fiton prej ateizmit, ato dobi qe i ke thene ti edhe pa ateizem njerzit i kan bere, edhe ata me fe edhe ata pa fe!
Po rrini qaty nese doni me nejt, se mos po ju qesum na kushte juve, tani po deshtoni krejt!
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Te gjithe fetaret ndihen te fyer per sa u perkete besimeve te tyre fetare ...
Po sikur te ndiheshim dhe ne ateistet te fyer, qe jo vetem ju degjojme po rrime gjithe diten duke degjuarr lloj lloj gjerash te verteta e te pavertete c'do behej valle ..?

E kuptoni zoterinj apo myslimane , apo shoke te nderuar ( quajeni si te doni veten zgjidheni ku te doni grupimin tuaj ) qe ne kete bote kerkohet tolerance dhe jo fyerje mes njeri tjeterit
Dhunes dhe fyerjes per mendimin tim i ka ik koha Jemi shekuj shume mbrapa ne kohe te dhunes S'ka lezet tani te ndihesh i fyer tiu se tha dikush dicka qe se kupton
Meqe jemi te tema , le te kthemi ne fillim te bisedes Ca te keqe ka nje liber ateist ne nje shkollle fetare ....?
Uroj te me kesh kuptuar dhe te me pergjigjesh drejt
Te uroj gjithe te mirat !
Mirela :D

Te mira pac!
Moj mirele,po kuptoe se ateizmi nuk hyn ne grupen e feve,Nuk hyn ne asnje grup feje!.
Ti ke te drejte te ofendohesh nese dikush menimin tend per te mos besu ta shan,ose te nencmon.
Une nuk them se ti nuk din gje,une gjithmon u pergjigja ne provokimet e ketyre komunisteve,si alfonc-Putini.
e disa te tjere.
Pse e permenin gjithmon shpaten.
tungi
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Sa i perket kolonive Islame ti e ke fare te carte se dy perandori me keso pikepamja provuan fatin e tyre, por, fati i perandorive eshte i tille ( jo vetem atyre me pikepamje islame), sa arrijne majen bien poshte, dhe, ca nga to kan kohezgjatje me te madhe e ca me te shkurter por gjithsesi fundosen. Por, roberia si koncept i roberise pa marre parasysh se nga kush vjen ajo mbetet roberi dhe ktheter. Madje sot ka edhe pushtime me te buta qe quhen pushtime te bardha, por, prap roberi mbeten. Lidhur me cunamin dhe ca gjera tjera them se jan i cik te renda per mua dhe ty. Nuk naj ngreh traktori kshu qe me mire i leme ne vendin e tyre. Per Irakun, Afganistanin e Pakistanin mjere populli per udheheqesit e tyre qe lejuan qe vendi i tyre te behet arene e ferkimeve dhe eksperimenteve te armatimeve me te reja te fuqive boterore. Keto jane psoje e perandorive te reja nese nuk e ke ditur qe luften e bejen ne teritore te huaja, krejtesisht te huaja.

Sa i perket Camerise, eshte plage e ytja dhe e imja, por, per ta dhjere ne fillim e dhjeu pushtuesi Turk. Ne kohe te tije, per nje rrospi princeshe serbe qe u martua me sullatnin, u lejoi shkollim, gjuhe, e qe besa edhe universitet. Mos harro ne ate kohe ne trojet Shqiptare, turku kishte lejuar shkolla ne gjuhen serbe e greke, por, ne shqipe assesi jo. Lidhur me keto pikpamje ke shkrime sa te duash ne kete forum dhe munde ta vazhdoshe atje ku ne e kemi lene.

Sa per te futmet qe une i kam bere vetes, beje kujdes mos harro, nje gisht ruaje per veti se te nevojitet.:gjujpeshk:

Sa per camerine qe te dhimset she ty!
Perderisa camet e ruajten fene islame ata egzistonin,bile edhe si vilajet,(Vilajeti i Janines),por kur iu larguan fese islame ,atehere ata filluan te amrtohen me orthodokset grek,dhe feja nuk ua ndaloi atyre martesen,duke harru se greket kan qene e keqja e ballkanit gjithmone.
e pas ata u asimiluan totalisht,sepse nuk kishin asgje per te humb.
E humben fene islame,e humben gjuhen,e humben pasurine dhe ja u shkri nje popull qe kur Kosova numeronte 700.000 banore,Cameria numeronte afro 500.000 banore.
Kosova e mbajti fene islame,e ruajti e kultivoi,nuk u lejonte feja islame qe te martohen me jomuslimane dhe mbeten te paster dhe egzistojne edhe sot si shtet bile.
Ata pak shqiptare qe u largun nga feja ,fillun te martohen me serbe dhe perfundun shum keqe.
rrahman Morina pervec tradhtar vdiq edhe nga dora e sllavit,se skishte cka i duhej me pushtetit.
Edhe gjith ata si morina shkun per asgje.
Pra feja mbron,gjuhen,mbron moralin dhe vatanin.
Ata pak Came qe nuk pranun asimilimin,iken ne shqiperi dhe vetem ata e din se cka ndjejne ne shpirtrat e tyre per gjith ata sene qe ia morei greqia orthodokse.

SA PER gishtin,nuk jam nga ajo dore,se Feja islame,e ka ndaluar futjen e gjerave neper vene qe nuk jan bere per te fut.
Nuk e di sa me kuptove.?
Une i nderuar te thash,ja fute vetes ne menyr alegorike,se dole Bllof ne shkrimet e tua.
Livaten e kane muslimanet te ndaluar.
Ti mun ta mbash si te duash.
Pershendetje.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kinse i paske qejf alegorit, po me sa shifet sja paske haberin fare nga to, se sti kapka mendja fare. Une prap po te them mbaje nje gisht per vete se cdokujt i duhet per tu ballafaqu me veten, jo per tjeter. :gjujpeshk: Lidhur me camet qenke goxha mbrapa. Te thashe kemi bere muhabete e muhabete mbi camet dhe shqiptaret e kosoves dhe shitje - blerjen e tyre ( mu ashtu siq shiteshin dhe bliheshin skllavet e afrikes) qe e realizoi treshja e famkeqe Turqi-Serbi-Greqi. Kete nuk e ke te veshtire ta verifikosh se ka ndodhur ne kohe te vona madje per cudi e ke te caktuar edhe cmimin se sa kushtonte nje koke fryme shqiptari dhe cami pa llogaritur ketu femijet qe nuk llogariteshin fryme por shkonin me kopen, gjithnje sipas treshes famkeqe.

Shpjegimi dhe lidhja qe je munduar ti besh ceshtjes se Rrahman Morines eshte aq qesharak sa edhe i paskrupullt. Te tilla raste ke mjafte shume edhe sot ne Kosove. Ke psh. muslimanet e Restelices dhe Dragashit qe falen nga 5 here ne dite por qe punojne me planprograme serbe edhe pse sot jetojne ne Republiken e Kosoves. Kjo mua sme befason fare por ta morra si shembull se ai ndikimi fetar qe je munduar ta spjegosh nuk ka fare ndikim sidomos tek shqiptaret e Kosoves.

Kaq sa per momentin. :gjujpeshk:
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

- Dëshirojmë që rinia jonë të jetë një rini e shëndoshë, e edukuar në bazë të parimeve shqiptare dhe jo atyre arabe.
-i

Nese kjo bazohet ne studim duke hulumtuar ne popullin tone dhe duke analizuar mbi menyren dhe rregullat se si rritemi e jetojme, ateher ky parim bie posht si propozim sepse nje i ri atesit je ti, por ama nuk ke qen e as qe do t'behesh i shendoshe.
Ndersa ne anen tjeter nese ky forum ndonjeher do ta jap nje çmim nobel per nivelin edukates apo kultures, ti perveq se nuk do ta fitosh ate, as qe do te jesh i nominuar.

avionëve që hidhen në kullat binjakei
Ne as qe kemi kulla binjake. Vetem nese hedhim ne ere kullen e sahatit ne Tirane, ose uren e vjeter ne Prizren. E kjo nuk do te ndodhe sepse as njera e as tjetra nuk u ndertuan nga dora e ateisteve lol

Dhe në fund, dëshirojmë që të jemi edhe në praktikë, pjesë e qytetërimit evropian dhe botëror, qytetërim i cili bazën e tij do ta ketë në konceptin e laicizmit.
Genco Kastrati

Ne fund, ky Kastrati sikur nuk e ditka se laicizmi eshte vetem nje lule artificiale qe rrenjet e saja nuk gjinden askund, sepse ato as qe ekzistojne. Ai (laicizmi) eshte thjesht nje produkt qe nuk bazohet as ne qiell as ne toke. Nuk eshte as mish e as peshk, sepse ne teori ai paraqitet si mosnderhyres, si neutral ne çeshtje fetare, ndersa ne praktike injoron gjithqka. Vet termi laicizem e ka prejardhjen nga greqishtja (laie) , qe me aq sa kam gjet informacione un, ne shqip i bie njeri i paditun i paintelekt ose e thene ndryshe nje qenie e rendomte qe dallon nga tjerat vetem nga pamja por jo dhe nga mendja. Ndoshta kjo eshte arsyeja pse dikush si lauri merr per baze te qytetrimit laicizmin qe shkurt i bie mbetesh ne udhekryq duke mos marr asnje drejtim, dhe ne anen tjeter jeton me parimet e ateizmit qe edhe me shkurt i bie te mos besosh dhe te mos shpresosh ne asgje.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Kinse i paske qejf alegorit, po me sa shifet sja paske haberin fare nga to, se sti kapka mendja fare. Une prap po te them mbaje nje gisht per vete se cdokujt i duhet per tu ballafaqu me veten, jo per tjeter. :gjujpeshk: Lidhur me camet qenke goxha mbrapa. Te thashe kemi bere muhabete e muhabete mbi camet dhe shqiptaret e kosoves dhe shitje - blerjen e tyre ( mu ashtu siq shiteshin dhe bliheshin skllavet e afrikes) qe e realizoi treshja e famkeqe Turqi-Serbi-Greqi. Kete nuk e ke te veshtire ta verifikosh se ka ndodhur ne kohe te vona madje per cudi e ke te caktuar edhe cmimin se sa kushtonte nje koke fryme shqiptari dhe cami pa llogaritur ketu femijet qe nuk llogariteshin fryme por shkonin me kopen, gjithnje sipas treshes famkeqe.

Shpjegimi dhe lidhja qe je munduar ti besh ceshtjes se Rrahman Morines eshte aq qesharak sa edhe i paskrupullt. Te tilla raste ke mjafte shume edhe sot ne Kosove. Ke psh. muslimanet e Restelices dhe Dragashit qe falen nga 5 here ne dite por qe punojne me planprograme serbe edhe pse sot jetojne ne Republiken e Kosoves. Kjo mua sme befason fare por ta morra si shembull se ai ndikimi fetar qe je munduar ta spjegosh nuk ka fare ndikim sidomos tek shqiptaret e Kosoves.

Kaq sa per momentin. :gjujpeshk:

Une ta thash ate qe duheshte te ta them,ndersa ti,ende nuk e ke thene ate qe duhet ta thuash.
Na jep ndonje argument per ata qe i thua,treshe,turqi serbi greqi!

Gjith dynjaja e din se turqia dhe greqia skan shku asnjeher mir,e lere mo marveshjen!
Kshtu ju dhe ata si puna jote kerkojn qe shqiptaret ti ndjejn armiq muslimant e turqis.
Turqia mo djal per nji llaf hyri dhe e mori gjysmen e qipros,se e paska mik grekun!
Ajde llaf ajde.
Nivelin shkoqite njeher,deri ku mun te arrish me shpifje!
Selam-paqja e Allahut qofte mbi ju(shpetimi).
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Une jam shume daktort do ishte nje gje e mire ti tregonim nxeneseve qe po rriten, atyre qe do jene e ardhmja dhe faqen tjeter te monedhes dhe mos ti bejme lavazh truri vetem per nje fe (cilado qofte ajo).
Cdo person ka te drejte te beje zgjedhjet e tij ne kete jete dhe perkatesia fetare hyn tek ato zgjedhje. Disa thone ishte shpikje e komunisteve. Po revolucionin frances ku e kane lene apo rrezik ate dite ne klase kishin marre librat perkates se fese se tyre dhe jo te historise
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Une jam shume daktort do ishte nje gje e mire ti tregonim nxeneseve qe po rriten, atyre qe do jene e ardhmja dhe faqen tjeter te monedhes dhe mos ti bejme lavazh truri vetem per nje fe (cilado qofte ajo).
Cdo person ka te drejte te beje zgjedhjet e tij ne kete jete dhe perkatesia fetare hyn tek ato zgjedhje. Disa thone ishte shpikje e komunisteve. Po revolucionin frances ku e kane lene apo rrezik ate dite ne klase kishin marre librat perkates se fese se tyre dhe jo te historise

Me thenien tu tregonim,cka nenkupton?
Tu tregosh se njeriu eshte pasardhes i majmunit apo se feja eshte opium per popullin.
Marksi i ngrate ate e tha dhe nuk e tha ne venin e vete por ne rusi.
Ushtria e kuqe e juaja ishte ajo qe ftonte qe mos besohet ne fe ndersa nuk la cep te rusise pa kulte fetare.
Propaganda vetem per ta largu fene islame nga njerezit e ngritur.
Ne kohen e renesanses europjane shumica e dijetareve munoheshin qe te vin deri ne nje perfundim,njeriu a ka nevoje per besim apo jo?
Dhe te gjithe njezeri thane PO.
Besim,a ka fjale me te mire.
Cka ti msojm fmit,si piet droga,si luhet bixhozi apo si behet amoraliteti?
Po nuk ka fe ne bote qe e lejon,amoralitetin,bixhozin dhe opiumin,qofte droge qofte alkool.
Kush ka te drejt tani,ato qe te largojne rinine nga rruget e keqija apo ata qe i thuan rinise bej si te duash.
Rinia ka nevoje per edukim,bile edukim fetar.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

"Ne kohen e renesanses europjane shumica e dijetareve munoheshin qe te vin deri ne nje perfundim,njeriu a ka nevoje per besim apo jo?
Dhe te gjithe njezeri thane PO."


E kuptoni ju sa qesharak jeni ju apo jo? Po leme pas te gjitha kundershtimet e fese nga disa nga mendjet me te ndritura te 5 shekujve te fundit ne europe dhe thjeshte po perqendrohemi tek kohezgjatja e Rilindjes Europiane; shekulli XIV - XIVII. Si ishte e mundur qe njerezit e shekullit te XIV te mund te takonin ato te shekujve pasardhes per te biseduar per kete c'eshtje?!

"Cka ti msojm fmit,si piet droga,si luhet bixhozi apo si behet amoraliteti?"

Femijet duhet te mesohen sesi te jene te zotet e vetevetes, te jene te pergjegjeshem dhe te respektshem. Jepju mundesi te jene mendues dhe veprues te pavarur dhe te lire. Jepju shembull me sjelljen tuaj. Nuk eshte nevoja ti thuash se zoti te vret per t'ia bere te ditur se te vjedhesh eshte gabim. Nuk eshte nevoja qe zoti te perfshihet ne c'dogje dhe gjithkund. Nuk eshte e nevojshme kisha apo xhamia per te mesuar se marrja e nje jete eshte gabim kunder njerezimit. Mjafton ta edukosh femijen qe te mos ju beje te tejreve ate qe s'do ti pelqente t'ia benin te tjeret atij/asaj. Kjo nuk eshte ide e asnje feje. Kjo ka egzistuar qe perpara se te njiheshin fete e diteve tona si Krishterimi, Islami apo Judaizmi. Muhamedi dhe Jezusi s'kane qene ne kete bote akoma kur Sofokliu, Aristoteli & Co kane folur dhe mesuar ide te tilla. Bota ka qene e madherishme edhe para ardhjes se tyre.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Muhamedi dhe Jezusi s'kane qene ne kete bote akoma kur Sofokliu, Aristoteli & Co kane folur dhe mesuar ide te tilla. Bota ka qene e madherishme edhe para ardhjes se tyre.

As keta te dy s'kane qene kur kane folur Adami, Nuhu (Noa) dhe profetet me rradhe (per ide te tilla). Bota ka qene e madherishme edhe para ketyre. Muhammedi dhe Jezusi vetem se e kane vazhduar misionin e profeteve te tjere, pasiqe te gjithe kishin nje mision, te besosh ne Zotin NJE dhe te pashoq.
 

A2.

Kūki Yomenai
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Vizito pak medreset i nderuar kerkues i kesaj kerkese, une jam njeri prej tyre qe kam mesuar ne medrese dhe e kam perfunduar ate (ne Kosov - Medreseja Alaudin) dhe ekziston nje lende ne medrese, mesohet gjate kater vitete dhe quhet akaid (shqip. besimet) , perveq ateizmit mesohen edhe besimet tjera nga me te lashtet deri te keto te fundit. Besoj qe i njoh pak me shume ceshtjet atesite edhe pse jam besimtar i besimit Islam, per ta provuar kete pergjigju ne pyetjen e meposhtme...

Ne fakt cfar mohoni ju? Nese e mohoni nje Krijues ateher me sillini nje shembull te ckadoje e krijuar vetvetiu ose rastesisht ( le te jet me konkret) , po te mos egzistoni Zoti nuk e di pse do te kishte nevoj njerzimi per kete fjal ZOT ?!

Dhe Aristoteli me banden e tij ka qen prej atyre qe kan besuar qe egziston shtytesi i palevizshem - pra Zoti!!!
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

. Kjo ka egzistuar qe perpara se te njiheshin fete e diteve tona si Krishterimi, Islami apo Judaizmi. Muhamedi dhe Jezusi s'kane qene ne kete bote akoma kur Sofokliu, Aristoteli & Co kane folur dhe mesuar ide te tilla. Bota ka qene e madherishme edhe para ardhjes se tyre.


Veq kaq din ti ?
Aristoteli ishte dhe mbetet nder me te mdhejt e historise, por nuk ka qen i pari e as qe do te jet i fundit. Aristoteli ishte nxenes i dikujt, ashtu siq dikush ka qen nxenes i tij. Ai mesonte Aleksandrin e Madh, ndersa ate e mesonte Platon. Mesues i kti te fundit isha un, qe nuk mesoja nga as njeri, por nga librat. Ka qen nje kohe e veshtir per breza me radh lol. Ateher nuk ishin njerzit ata qe nga shkollimi botonin libra. por ishin ata qe nga disa libra me njefar menyre moren shkollimin dhe edukimin. Cilat ishin ato libra, po e gjete dhe ma tha ktu, do te them bravo per te paren her gjat gjith karieres sime ne kete forum.


Ata qe kerkojne ateizmin si lende neper shkolla, eshte e njejte si ata pak pasardhes se popullit goran qe jetojne ne Kosove te kerkojne qe gjuha e tyre te mesohet ne te gjitha shkollat shqipe. Ose ne serbine me rreth 70-80 mij shqiptare nga 8 milion banor qe ka ky shtet, un sot te kerkoj qe gjuhen time ta mesojne edhe ata nxenes serbe qe vijojne mesimet ne Beograd apo Novi Sad. Nuk ka shkolle ne bote qe fut nje lende per interes te nje individi.
Un e kuptoj se ndonjehere deshira e pakices synon ti thej vendimet e shumices. Por ama me perpara hap Sala kutite e votimit se sa ata pak ateiste shqiptar ta ndryshojne rrjedhen dhe menyren e shkollimit. Edhe nese ato kuti hapen, ateizmi si lende ne shkolla ku do te trokas do ti gjej dyart e mbyllura.
Nese ne kete bote do ti vij radha atyre qe shofin me nje sy te behen mbreter, ateher dmth se gjith njerzit tjere do te jen te verber. Kjo ndoshta dhe do te ndodhe, por ne nje planet tjeter me tjera krijesa. Jo ktu ku shumica shofim me dy sy.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Une ka kohe qe po sjelle argumente, por, ma ha mendja qe i sjelle kot sepse nuk ka kush t'i shoh ato. Ta kam cek me poshte dhe po ta cek prape se gjate pushtimit turk te tokave shqiptare ne keto toka lulezonin shkollat greke dhe serbe, kuptohet te lejuara nga turku, dhe, kete argument e ke ngado. :gjujpeshk:

Sa i perket marredhenjeve turko-greke, ato ishin te mira vetem kur ishte ceshtja shqiptare, e, sa i perket problemeve te tyre te kam thene me poshte se jan gjera te renda per mua dhe ty dhe nuk naj ngreh traktori. :ciaoo:Sa i perket Qipros nuk e di pse shkon aq larg. Merr atllasin dhe shpalos te kufiri greko-turk dhe shif se si e kan te rregulluar vijen bregdetare e merr vesh se sa e zonja eshte Turqia. Por, te lutem te mos diskutojme ne keto probleme gjeografike se nuk ja thoshe fare.
Sa per ate se une paskam mik grekun lirisht munde ta vertetoj se telepatia juaj qenka ekstremisht verberishte qorre, dhe, ketu nuk eshte vendi per patriotizem dhe krekosje.

Per mua armiku, pa marre parasysh cfare besimi i takon ( krishter, budist, islam, orthodoks, hebre, ateist .....) mbetet armik, ndersa serbi, turku dhe greku mbeten me theks te veqante sepse i sollen popullit tim tragjedi te parikuperueshme.

Kaq kesaj radhe :gjujpeshk:
 
Redaktimi i fundit:

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Argumenti ishte qe te jeshe njerei i mire dhe i ditur nuk eshte e nevojshme qe te jesh besimtar aq me teper musliman. Nuk eshte nevoja qe te kesh frike zotin per te mos u bere keq te tjereve, jane instiktet natyrale te njeriut qe i thone atij/asaj "JO" ne raste te tilla.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Jo di shume me shume sesa aq per keto autore. Arsyeja qe i kam permendur do te thote se kam lexuar dhe marrur klasa ne filozofi. Republika, antigona apo studime te pergjithshme per jeten dhe vepren e tyre jane vepra qe i kam studjuar. Por nuk e shikova te udhes te flas ketu per kete. Argumenti im ishte qe nuk eshte nevoja qe nje individ te jete fetar ne menyre qe ai/ajo te jete i moralshem, i sjellshem apo i rrespektshem. Keto jane virtyte te perdorura qe perpara se fete si Islami apo Krishterimi te kishin librat e tyre dhe t'ua mesonin besimtareve te tyre keto virtyte.

Une pelqej dhe e shoh me te arsyeshme te mos e shikoj problemin ne kontektsin e nje pjese t'ia imponoje nje tjetre por si mundesi zgjerimi mundesish mendimi per studentet. Qe ne fillim une kam qene kunder me argumentat e mia, sepse nga nje ane nese "lenda" e ateizmit ne shkollat fetare a mos do te thote se lendet fetare te jepen ne shkollat publike? Nuk do me pelqente aspak dicka e tille, sepaku ne shkollat e mesme dhe nivelet me te uleta se ai.
 

Struga+

Antar Aktiv
Titulli: Të futet lënda e Ateizmit nëpër xhami e medrese

Une ka kohe qe po sjelle argumente, por, ma ha mendja qe i sjelle kot sepse nuk ka kush t'i shoh ato. Ta kam cek me poshte dhe po ta cek prape se gjate pushtimit turk te tokave shqiptare ne keto toka lulezonin shkollat greke dhe serbe, kuptohet te lejuara nga turku, dhe, kete argument e ke ngado. :gjujpeshk:

Sa i perket marredhenjeve turko-greke, ato ishin te mira vetem kur ishte ceshtja shqiptare, e, sa i perket problemeve te tyre te kam thene me poshte se jan gjera te renda per mua dhe ty dhe nuk naj ngreh traktori. :ciaoo:Sa i perket Qipros nuk e di pse shkon aq larg. Merr atllasin dhe shpalos te kufiri greko-turk dhe shif se si e kan te rregulluar vijen bregdetare e merr vesh se sa e zonja eshte Turqia. Por, te lutem te mos diskutojme ne keto probleme gjeografike se nuk ja thoshe fare.
Sa per ate se une paskam mik grekun lirisht munde ta vertetoj se telepatia juaj qenka ekstremisht verberishte qorre, dhe, ketu nuk eshte vendi per patriotizem dhe krekosje.

Per mua armiku, pa marre parasysh cfare besimi i takon ( krishter, budist, islam, orthodoks, hebre, ateist .....) mbetet armik, ndersa serbi, turku dhe greku mbeten me theks te veqante sepse i sollen popullit tim tragjedi te parikuperueshme.

Kaq kesaj radhe :gjujpeshk:

Si eshte muhabeti i largsis se qipros nga turqia apo greqia!
Po a e din ti per cproblem flitet ne kete shtet.
Aty aspak nuk jan lejuar lirite fetare dhe komtare te turqve qe jane pakice ne qipro ,dhe nese nuk e din meso,se qiproja eshte greqi,por vetem gjeografikisht nuk eshte,njerezit jane grek,feja e tyre eshte ortodokse,e tere politika e qipros europjane eshte ne ambasaden greke.
Pra ska pas miqsi asnjehere mes grekve dhe turqve.
Ti logarite armik ke te duash,por mos i fut te tere ne nje thes.
 
Top