"Feja" e shqiptarit.

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Pra, Atdheu ne Islam nuk eshte territorial ILirjam, dhe domethenia gjeografike nuk pushton domethenien fetare te atdheut.

loverboy,,,e lexova te gjith posten tende,,,un nuk e kundershtoj islamin ne disa parime,,sepse nuk mundem as un dhe as kurrkush,,,ashtu sic nuk mund ta kundershtoj biblen ne shum citate,,as un dhe as kurrkush,,

un e njoh fen islame shum mir,,ti mos mendo se un jam nje nga ata qe dua vetem te perhap urrejtje,,dhe skam ide per ato qe po flas,

por un e di shum mir,,feja islame,,,,te jep 99 te mira,,per te dhen pastaj nje te keqe,,qe do te kthehej 100% kunder teje dhe qenjes tende,,
dhe ajo esht e formuluar si e till,,dhe nuk ndryshon,,,

dhe pikrisht qe atdheun nuk esht territorjal loverboy,,

duhet te dish edhe disa shtylla tjera qe perbejn atdheun,,

qe jan ata qe kan lindur nga ai dhe,,pra shqiptaret me gjuhen kulturen dhe traditen e tyre,,simbolet kombtare,,qe perbledhin ne perberjen e tyre shpirtin shqiptar,,me dashurin dhe gjithshka qe e perben ate,,
dhe dashuria per atdheun,,,nuk esht vetem dashuria per dheun qe shtrihet gjat territorit,,apo kufirt atdhetar,,por esht nje dashuri me e madhe,te cilen feja myslimane e lufton dhe kerkon ne mynyren e saj qe dashuria per kto gjera te asimilohet,,

pra feja myslimane,,te thot duaje femijen tend,,

duaje familjen tende,,

duaje nenen tende,,, dhe ne fud te thot duaje fen me shum se te gjitha kto,,,

duhet ta kuptosh fell kuptimin e ksaj qe po te them,,

sepse nena jote,,,esht dicka me shum se vetem nje grua shqiptare,,,
nena jote,,,esht ajo qe te ka formuar ty,,dhe ti ke gjakun e saj,,gjuhen dhe kulturen e saj,,familja jote fillon nga dhoma ku ti me familjen tende mbledhesh per te fetsuar,,,

nga mahalla apo lagjja jote,,per te kaluar pastaj me qytetin tend,,

me krahinen tende,,e deri tek kufit ku nena jote ka shtrir pjellen e saj,,
dhe ju ka dhen njerzve ate gjak dhe ate gjuh qe perdor ti,,
per ti filluar pastaj tek nena e madhe qe esht kontinenti europjan,,

pra kjo esht familja jote,,te cilen feja te kerkon ta duash deri ne nje pik te caktuar,,dhe pastaj te thot ne mynyr direkte qe ta tradhtosh ate,,duke te mesuar qe ti ta duash fen me shum se te gjitha kto,,
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Feja" e shqiptarit.


loverboy,,,e lexova te gjith posten tende,,,un nuk e kundershtoj islamin ne disa parime,,sepse nuk mundem as un dhe as kurrkush,,,ashtu sic nuk mund ta kundershtoj biblen ne shum citate,,as un dhe as kurrkush,,

un e njoh fen islame shum mir,,ti mos mendo se un jam nje nga ata qe dua vetem te perhap urrejtje,,dhe skam ide per ato qe po flas,

por un e di shum mir,,feja islame,,,,te jep 99 te mira,,per te dhen pastaj nje te keqe,,qe do te kthehej 100% kunder teje dhe qenjes tende,,
dhe ajo esht e formuluar si e till,,dhe nuk ndryshon,,,

dhe pikrisht qe atdheun nuk esht territorjal loverboy,,

duhet te dish edhe disa shtylla tjera qe perbejn atdheun,,

qe jan ata qe kan lindur nga ai dhe,,pra shqiptaret me gjuhen kulturen dhe traditen e tyre,,simbolet kombtare,,qe perbledhin ne perberjen e tyre shpirtin shqiptar,,me dashurin dhe gjithshka qe e perben ate,,
dhe dashuria per atdheun,,,nuk esht vetem dashuria per dheun qe shtrihet gjat territorit,,apo kufirt atdhetar,,por esht nje dashuri me e madhe,te cilen feja myslimane e lufton dhe kerkon ne mynyren e saj qe dashuria per kto gjera te asimilohet,,

pra feja myslimane,,te thot duaje femijen tend,,

duaje familjen tende,,

duaje nenen tende,,, dhe ne fud te thot duaje fen me shum se te gjitha kto,,,

duhet ta kuptosh fell kuptimin e ksaj qe po te them,,

sepse nena jote,,,esht dicka me shum se vetem nje grua shqiptare,,,
nena jote,,,esht ajo qe te ka formuar ty,,dhe ti ke gjakun e saj,,gjuhen dhe kulturen e saj,,familja jote fillon nga dhoma ku ti me familjen tende mbledhesh per te fetsuar,,,

nga mahalla apo lagjja jote,,per te kaluar pastaj me qytetin tend,,

me krahinen tende,,e deri tek kufit ku nena jote ka shtrir pjellen e saj,,
dhe ju ka dhen njerzve ate gjak dhe ate gjuh qe perdor ti,,
per ti filluar pastaj tek nena e madhe qe esht kontinenti europjan,,

pra kjo esht familja jote,,te cilen feja te kerkon ta duash deri ne nje pik te caktuar,,dhe pastaj te thot ne mynyr direkte qe ta tradhtosh ate,,duke te mesuar qe ti ta duash fen me shum se te gjitha kto,,

Mos e prish kete postim me postime te tjera "I lire je". Kush nuk do te marre vesh eshte e kote qe zgjatesh me disa qe nuk duan te jene pak elastik ne diskutime. Kokefortesja do shkop dhe jo fjale.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

O burre i dheut, une e dua Kosoven me mish e me shpirt, ndoshta me shume se sa qe ti dhe te tjeret mendoni. Mburrem se jam shqiptar, keshtu ka dashur Zoti, te lindi ne Kosove, si shqiptar. Po te kishte dashur Zoti, do kisha lindur atje ne Arabi, apo ne Itali a ku ta di une por ja..Deshira e Zotit ka qene te lind si i tille, pra Shqiptar. Dhe padyshim se une s'kam perse te jem kunder vullnetit dhe caktimit te Zotit, andaj edhe mburrem me kete. Respektimi i disa figurave shqiptare s'te ben me shume shqiptare. Une ty s'te njoh, as ti mua. Ndoshta ti apo une kemi dhene me shume per atdheun se sa disa te tjere patriota me bateria, qe mburren qe jane shqiptare, i respektojne figurat kombetare shqiptare por kane ikur dhe nuk jane as sot te zotet te luftojne per te mbrojtur atdheun e tyre ne rast se do ishte e nevojshme, kush e di ???? Andaj, te kapesh per disa figura kombetare, dhe t'thuash se me mosrespektimin e tyre s'konsiderohesh shqiptare, une s'pajtohem fare.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.


kjo ska te bej me politikanet fare nje her,,,

sepse politikaneve shqiptar per te qen patriot,,nuk ju nevoitet besimi ne allah apo ne krisht,,,por besimi ne kushtetuten e shqipris,,qe ne kte aspekt esht Zoti i shoqeris shqiptare,

tani allahu te meson,,ta duash me shum se c´do gje,,,,

c´far do te thot kjo?????

qe c´do gje te jet e allahut,,

ai te meson ty qe ti,,,Zotin ta quash allah,,

te meson te flasesh arabishten,,dhe te harrosh shqipen,,

pastaj ku mbetet permbledhja e identitetit tend,,,ne te qenit mysliman?????

pastaj ne momentin qe allahu te meson ta duash me shum se atdhen,

a do te thot kjo direkt anti atdhetare????

nese te meson ta duash me shum se atdhen,,,

at´her i bjen qe gjithshka qe perben atdheun,,,,te jet nje send i pa vlefshem,,,

c´far do te thot kjo???

qe gjuha shqipe,,,kultura shqipe dhe tradita shqipe,,ta kaloj ne plan te dyt dhe te dal jasht si dicka qe sesht e rendesis se par,,

pra ne botkuptimin tend,,,,nuk ka rendesi gjuha qe flet,,ajo le te harrohet,,pasi vler ka vetem dashuria ndaj allahut per ju,,

por sikur te vazhdonte kjo kshtu per disa shekuj,,,shqipja do te humbiste fare si gjuh dhe do te kthehej ne arabisht,,

un se kuptoj,,,kur disa nga ju,,,akuzojn te tjeret qe sjan te zotet e mendjes,,,

dhe vet smund ta kuptoni,,apo me sakt nuk doni ta kuptoni,,qe feja esht anti kombtare dhe anti atdhetare,,sidomos feja myslimane,,

dhe kte po e pohoni vet,,,
ju i nderuar a po keni deshire vetem te postoni qe te jeni prej atyre qe ka postuar me se shumti gjate muajit apo qfarde eshte me ju. po te them edhe nje here une e dua All-llahun me shume se qdo gje madje edhe me shume se vehten time e le me me shume se atdheun a te pelqen ty kjo a jo nuk eshte problemi im. nese je aq burr dhe aq patriot dhe aq shume e doni kete atdhe pse burr i dheut nuk vjen te jetosh ne atdheun tend aq te qmuar.o burr i dheut une e kam te njohur qellimin tim ne kete bote.asnj njeri nuk mund ta caktoj se ke ta kete baba as nene por mundet me caktu se ku ka deshire me jetu dhe si me jetu.edhe kete problem e kam te zgjedhur une ,per juve nuk e di ?
dhe nja i bundur se ju ndoshta e njihni fene islame por e njihkeni veq siperfaqesisht e jo me zemer sepse nuk do kishit kete mendim.por prap se prap ju keni mendimin tuaj ne kemi mendimin ton ne ju respektojme mendimi tuaj prandaj edhe ju respektone mendimin tone
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

ju i nderuar a po keni deshire vetem te postoni qe te jeni prej atyre qe ka postuar me se shumti gjate muajit apo qfarde eshte me ju. po te them edhe nje here une e dua All-llahun me shume se qdo gje madje edhe me shume se vehten time e le me me shume se atdheun a te pelqen ty kjo a jo nuk eshte problemi im. nese je aq burr dhe aq patriot dhe aq shume e doni kete atdhe pse burr i dheut nuk vjen te jetosh ne atdheun tend aq te qmuar.o burr i dheut une e kam te njohur qellimin tim ne kete bote.asnj njeri nuk mund ta caktoj se ke ta kete baba as nene por mundet me caktu se ku ka deshire me jetu dhe si me jetu.edhe kete problem e kam te zgjedhur une ,per juve nuk e di ?
dhe nja i bundur se ju ndoshta e njihni fene islame por e njihkeni veq siperfaqesisht e jo me zemer sepse nuk do kishit kete mendim.por prap se prap ju keni mendimin tuaj ne kemi mendimin ton ne ju respektojme mendimi tuaj prandaj edhe ju respektone mendimin tone
shoki pse-ja nuk ka fund,,un nuk mund te rri duke shkruar sa her qe ka njerez qe shtrojn nje pse,,

sepse edhe ti,,po ta lexosh shkrimin tim,,jo sipefaqsisht por ne brendesi,,,do ta kuptoje

pse se kopton?????

sepse sesht e leht te dalesh nga labirenti qe ka formuluar muhameti,,dhe un e di shum mir kte,

dhe sesht e leht per ty ta kuptosh se feja jiote ta shtron me parajs deri ne momentin e fundit,,,,dhe ne momentin e fundit kupton se ajo ta ka marr parajsen,,,kto gjera duhet par me nje dashuri te madhe per njerzit sepse per ta zberthyer kuranin,,,,te duhet te pakten IQ permbi 170,,


pastaj sa i perket arsyeve pse nuk jetoj ne shqipri un,,,skan te bejn kto me temen dhe me kto qe po flasim zotri,,ato mund te jen te ndryshme,,por sdo te thet asgje per mua,,rendesi ka permua te rri shqiptar mbranda vetes,,dhe ta kem shqipen me vete ku do qe te shkoj,,

[youtube]4A6IkiSN5lM[/youtube]
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

....el. Se Burr nuk je, eshte e ndaluar te hashe groshe para se te futesh ne fv. IDIOT me plot kuptimin e fjales, gjeje ndonje shkrim diku te shkruar nga dikush si ti dhe sillja Loverboy-it se po i qeshe edhe prapanica nga gezimi. Shqiptaret jane me te vjeter se turku dhe romaket apo nuk e lexove temen. Te keni turp dhe faqe te zeze per keta qe shkruani, o rrace e kaqe.

o laurie a je mashkull apo femer akoma nuk e ke deklaruar por te pakten shkruaj tre rrjeshta se ngele vetem me nje .

une jam ekstremist ndoshta ne kuptimin e fjales per ti ju kundervene shpifesve te pakicave fetare qe kane punuar historikisht kundra kombit shqiptar ,
jam nacionalist dhe patriot shqiptar i paster shqiptar dhe largpames i intereseva kombetare te pakten ato themeloret.

dhe e kuptoj reagimin tend sepse aq mend ke ne koke , por nuk kuptoj se si mund te quash LoverBoi te tille ku shumica e forumit e kane lavderuar per sinqeritetin e tij dhe sjelljen konstruktive dhe pse eshte besimtar misliman.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

O burre i dheut, une e dua Kosoven me mish e me shpirt, ndoshta me shume se sa qe ti dhe te tjeret mendoni. Mburrem se jam shqiptar, keshtu ka dashur Zoti, te lindi ne Kosove, si shqiptar. Po te kishte dashur Zoti, do kisha lindur atje ne Arabi, apo ne Itali a ku ta di une por ja..Deshira e Zotit ka qene te lind si i tille, pra Shqiptar. Dhe padyshim se une s'kam perse te jem kunder vullnetit dhe caktimit te Zotit, andaj edhe mburrem me kete. Respektimi i disa figurave shqiptare s'te ben me shume shqiptare. Une ty s'te njoh, as ti mua. Ndoshta ti apo une kemi dhene me shume per atdheun se sa disa te tjere patriota me bateria, qe mburren qe jane shqiptare, i respektojne figurat kombetare shqiptare por kane ikur dhe nuk jane as sot te zotet te luftojne per te mbrojtur atdheun e tyre ne rast se do ishte e nevojshme, kush e di ???? Andaj, te kapesh per disa figura kombetare, dhe t'thuash se me mosrespektimin e tyre s'konsiderohesh shqiptare, une s'pajtohem fare.le le po rren se ti arab je hahahahahaa .aj tipi ilirjami paska thon Feja te thot duje ma shum fen se nanan etj etj un spo disha qe koka feja diqka , objekt ose krijes qe me desht feja osht prei Zotit qe ti ka qit obligimet e qasaj fes qe mi kry , qe nese i kryn siq duhet at'her adhuron All-llahun e jo fen na muslimant as profetin Muhammed A.S nuk e adhurojm dashni po amo adhurim jo sepse u kon njeri eh njeri , njeriun nuk adhurohet , sepse adhurimi eshte vetem per All-llahun ( ZOTIN ) , pra feja nuk thot adhurom mu sepse ska goj me fol po All-llahun me adhuru eh All-llahu osht qe na ka kriju tonve na ka dhon jeten na merr jeten eh pra edhe duhet me adhuru , kurse feja si thot ato gjona po All-llahu , sepse feja e ka ligjin fjalen e All-llahut KUR'ANI-n eh nuk eshte njeri apo ku ta di un , eh shteti at'dheu All-llahu nuk thot mos e duj All-llahun amo me krahasu at'dheun me All-llahun osht ni gabim i madh ose me adhuru at'dheun edhe njejten rast me adhuru edhe All-llahun osht ni gabim dashni per at'dhe duhet me pas sepse kur nuk ke dashni e me luftu per at'dhe at'he un ose ti ose aj si person nuk po e respekton as veten e vet te qati kombi qe i perket me ni fjal TRADHTAR , eh All-llahu ( ZOTI ) nuk thot mos e duj e mos lufto per vendin tond bilem bash thot qe me luftu PER ZOT e per AT'DHE qe dmth Zoti osht 1 tjerat jon 1 milion her mat vogla amo as dashni nuk osht e ndalume prei All-llahut me pas per kombin ton , edhe me adhuru komb e jo All-llahun osht diqka budallakin sepse qet komb e qeto gjona jon t'krijume prei All-llahut qe sot i kem sot nuk i kem , un smuj me adhuru kombin para All-llahut sepse kombi osht diqka e perkohshme sot e kom neser des edhe mo s'ekziston per mu kurse All-llahu osht dikush qe ka mem gjyku mu edhe thjesht me ni fjal All-llahu kejt kto gjona i ka kriju edhe munet me na marr n'qet moment eh mos me adhuru All-llahun po si atesitat majmuna ata thjesht jon BUDALL ska fjal tjeter per ta , ose kombin ose nanen ose diqka tjeter kejt qka jon t'krijume prei All-llahut nuk bon mu adhuru po dashni duhet me pas , po ma e keqja osht te na shqiptart qe qata mas shumti qe hajn me gojn edhe shiten trima e patriota skan m..t nbo... qajo ma e keqja se qata na kan marr n'qaf edhe jem nqet gjendje qysh jem na ka shkel rrota historis prei tyne eh as feja as naj send tjeter nuk na ka lon mbrapa se me punu me fen e All-llahut at'her shum ma perpara ishom kon ni send osht qe me KUR'AN spanja prei muslimanve 600 vjet a se di sakt ka perparau ngjdo aspekt si e kan lon anash KUR'AN-in kan deshtu ju pelqej juve ky send apo jo s'osht problem i jemi thjesht per mu sekzistoni .sja kthej kerkujt .
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

ti burrel me duket se ke deshir vetem ti pshtjellosh gjerat,,,

po nese sjan shqiptar katoliket e shqipris ,,,,si mund te jen at´her myslimanet ????

o shoku burrels,,ne shqiptar jemi te gjith,,por problemi esht se disa nga ne i ka marr dreqi afer vetes,,,,dhe sdin se c´far bejn,,,

nese do flasim per nacionalitetin shqiptar duhet te marrim arkivat e historise dhe te shikojme ku u permend emri shqiptar per here te pare.

shqiptari zgjodhi fene mislimane edhe i pershtatet si fe, katoliket dhe ortodokset nuk jan shqiptar sepse kete e kan konstatuar vete me sherbimet e sinqerta qe i kane bere armiqeve dhe ne vecanti fqinjeve.

nuk mund te gjesh nje te krishter shqiptar qe ka Bese qofte individuale qofte Besnik per atdheun,


une nuk mund ti them shqiptar dikujt qe flet shqip dhe mendon serbce e grekce,
nuk mund ti them shqiptar nje fetari centrist qe fene e ka vene para interesave kombetare,

tashti ju apo dikush tjeter te beje propogande dashamirese unike gazetareske sa te doje gjoja per bashkim kombetar sepse dhe une nuk jam kundra kesaj si interesaxhi i kombit tim , por duhet te flasim drejt qe te mos humbasim dhe ate qe kemi.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Hapu maj tok' ma mir.

Ta ka than edhe nje her tjeter, ty historin e Shqiptarit ta ka msu Turku pa tjeter.

Kur nje musulman merr guximin te dyshoj ne pastertin e Shqiptareve te besimit te Krishter, asht kulmi i injorances.

Po kush asht Sqiptar i paster mar meturin gabelo-Turke?
Jeni ju musulmanet?
Ju qe shkoni e luteni ne xhamiat e Turkt me emra sulltanesh Turq, qe nuk e gjen me tra pika nje fjal te shkrume Shqip,
qe perdorni gjuhen gabelo-Arabe per tju lutur Zotit se Shqipen ju ka ba haram Allahu i Arabit.

Kush, ju jeni Sqiptar?
Ju jeni brenga e Kombit, qe na keni mbet n'der.

Prandaj, zhdukja e islamit nga trojet Shqiptare duhet te jet nje prioritet Kombetar.

Nuk pa shkruj ma se nuk ja vlen, uuuuuuuu ça mi ka çu nervat.

P.S Ju Mod e F.V Mas e leni ma me shkru kut lloj tipit.

gabel jan katoliket e shqiperise sepse po ti shikosh jan dhe shum zeshkan si rumunet,
jeni dhe pakice e pa perfillshme dhe pa figura historike,

keni si simbol ne flamur .rroten. qe vetem neindi e kane dhe mundoheni te kopjoni veshjet kombetare duke hequr ksulat e zeza sllave dhe i shenderroni me qeleshe te bardha,

prifti kap vajzen e vet ja heq breket brenda ne kishe, ka prova per kete.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

shoki pse-ja nuk ka fund,,un nuk mund te rri duke shkruar sa her qe ka njerez qe shtrojn nje pse,,

sepse edhe ti,,po ta lexosh shkrimin tim,,jo sipefaqsisht por ne brendesi,,,do ta kuptoje

pse se kopton?????

sepse sesht e leht te dalesh nga labirenti qe ka formuluar muhameti,,dhe un e di shum mir kte,

dhe sesht e leht per ty ta kuptosh se feja jiote ta shtron me parajs deri ne momentin e fundit,,,,dhe ne momentin e fundit kupton se ajo ta ka marr parajsen,,,kto gjera duhet par me nje dashuri te madhe per njerzit sepse per ta zberthyer kuranin,,,,te duhet te pakten IQ permbi 170,,


pastaj sa i perket arsyeve pse nuk jetoj ne shqipri un,,,skan te bejn kto me temen dhe me kto qe po flasim zotri,,ato mund te jen te ndryshme,,por sdo te thet asgje per mua,,rendesi ka permua te rri shqiptar mbranda vetes,,dhe ta kem shqipen me vete ku do qe te shkoj,,

[youtube]4A6IkiSN5lM[/youtube]
eh more i nderuar shqipen ne flamur dhe ne zemer e kane edhe disa shtete tjera por ama nuk jane shqiptar.shqiponje kane edhe shkiet bile ata na akuzojne se ne e kemi vjedh kete simbol prej dinastise se tyre . ju mbajeni shqipen dhe hiq mos e leshoni askush nuk ua ndalon.neve nuk paskemi mundesi me kuptu fene islame kurse ju po e kuptonit sa qesharak qe dini te beheni nganjehere.ju me tuajat ne me tonat dhe kemi per ta marr vesh se kush eshte ne rruge te drejte
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Sinqerisht jeni bere disi te bezdisshem me keso diskutimesh. Po shikojme te njejtat debate, te njejtat ofendime dhe po perseriten here pas here. Kuptojeni qe jeni ndryshe dhe qe nuk do te jeni kurre dakort.

Gjithesecili nga ne ka te drejte te jetoje jeten e tij ashtu si deshiron ai dhe ashtu si mendon ai eshte me mire per te, ndonese menyra e jetes mund te ndryshoje, nuk do te thote se njera eshte me pak apo me shume gabim se tjetra.

Jetoni ne harmoni o njerez :ciaoo:
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

duaje nenen tende,,, dhe ne fud te thot duaje fen me shum se te gjitha kto,,,

Nuk thot duajeni fene me shum se te gjitha por duaje Zotin sepse Zoti eshte mbi gjithcka. Nuk do te kishe atedhe as nene as femij as shqiptare pa Zotin andaj mos i ndrysho gjerat sipas qejfit tend.

Nese do ta dish Zotin e kemi dhe duhet ta kete cdo njeri ne rend te pare dhe te gjitha tjerat jane fale Tij pra jan krijime.
 

dursun

Antar Aktiv
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Humbja e kohës është kot per debatim me Ilirjen e Agfa te cilet kanë kapacitetit e trurit sa të peshkut.
Po, me çfare legjimiteti mendoni se Shqipetarë të jesh , fejën Muslimane të kesh , konsiderohesh si perkatsi Arabe ... o burra feja Islame nuk është vetëm e Arabve, por feja Muslimane eshte e pranuar për gjithë njerzimin e persosur si libër perfundimtare dhe mbas librit të shenjtë i zbritur më vonë KUR'ANI nuk dotë jetë mrekullit e tjera përpos ligjeratës Kuran'ore.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Nuk thot duajeni fene me shum se te gjitha por duaje Zotin sepse Zoti eshte mbi gjithcka.

at´her nese Zoti ekziston dhe esht pjes e c´do njerit prej nesh,,

ke i bje te duam neve me shum se allahun?????

ne mynyr qe te duam ZOTIN

Nuk thot duajeni fene me shum se te gjitha por

te ben qe te dush fen me shum se te gjitha kto,,, dhe kjo i bjen e kundrta e qenjes tende,,


sepse jan ato qe fola un me siper qe duhet ti duash ne fillim,,,nese dashuria fllon qe nga familja,,
dhe dashuria praktike qe i jep ti asaj,,,,esht argumenti me i mir per zotin,,qe ti e don ate,,

zoti nuk kerkon te ja thuash,,,por kerkon ta besh,,

nese dashuria lind nga shpirti,,,

shpirti jot je ti,,

dhe nese ti e don shpirtin tend,,,dot thot te duash te gjith ata qe perbejn shpirtin tend,,
dhe nese ti do me shpirt ata qe perben shpirtin tend,,,

do te thot te duash me shpirt c´do njeri qe ka shpirt,,,

dhe nese do me shpirt c´do njeri qe ka shpirt,,

do te thot se ti e do me gjith shpirt Shpirtin e madh,,e do me gjith shpirt jeten,,,Zotin dhe gjithshka qe egziston,,,
 
Last edited by a moderator:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

hahahaha oo ILIRIAM a po e sheh qe po fol me veten tonde po i bon vetees tonde pytje e vetes tonde po ju pergjegjesh ? hahahahahah
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

hahahaha oo ILIRIAM a po e sheh qe po fol me veten tonde po i bon vetees tonde pytje e vetes tonde po ju pergjegjesh ? hahahahahah

mos u ba merak ti per ket sen,,,,sepse un po i pergjigjna temes,,,


edhe mos u ba merak per mu qe po mbes noj her pa argumente llogjike,,,

un e di se sa duhet kunderdoza,,,

dhe mjafton nje her per njeher,,,te kam than edhe nje her tjeter po ne kte tem,,,

Trimat menojn gat dhe nuk kan qef ne gjak.

ti ske arritur ta kuptosh akoma,,,

fillon dashuria per zotin,,,duke dashur allahun???

apo fillon dashuria per zotin duke dashur shpirtin???(((per te dashur pastaj gjithshka sipas rradhes,,))

dhe nese ai qe ta jep shpirtin,,esht pjes e shpirtit tend,,,dhe shpirti asht gjithshka qe ti ke ne te vertet,,,

si mund ta duash allahun me shum se shpirtin tend??????

ti mund te me thuash tani,,sa per te ber temen sallat,,se allahu duhet dashur me para,,sepse ai ta ka formuar shpirtin,,,

por nese allahu do te me kishte formuar shpirtin,,,,pse ne perberjen e shpirtit tim dhe shpirtit te c´do shqiptari,,,nuk mund te gjinden gjurmet e tij???? por gjurmet e mia,

te kam folur edhe nje her me siperm per besim e shpirtit,,por ti spo e shikon shpirtin tend se c´far ka mbrenda sepse ti mendon se mbrenda shpirtit hy me fjalen allah,,dhe jo me fjalen shpirt,,,,kjo nuk esht e leht ta kuptosh e di,,dhe e kam ditu qysh kur un kam ardh ne kte forum me lojen me pasoj,

ti mos u merzit se loja vazhdon,,,un pres vetem kohen se kur dhe si te jap kundradozen!!!!!!
 
Redaktimi i fundit:

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

at´her nese Zoti ekziston dhe esht pjes e c´do njerit prej nesh,,

ke i bje te duam neve me shum se allahun?????

ne mynyr qe te duam ZOTIN

Ti nuk e kupton sa gabim e ke. Nese mendon se Zoti eshte pjese e krijesave te tij gabohesh rende. Ai po, eshte shume afer dhe degjon e sheh cdo gje por nuk eshte pjes e krijesave. Ne jemi krijesa te Tij dhe, ekzistuam apo u zhdukem nuk ia pakesojme e as shtojme pushtetin e tij.

Ke problem me te kuptuarit logjik, nuk them se s'ke logjike, por menyra e te logjikuarit tend eshte e gabuar si dhe qasja ndaj gjerave.

Shih sipas logjikes tende.

Nese e do veten me shume se Zotin qe te krijon dhe te vdes dhe prap te krijon kur te doje, atehere do ta jipje jeten ti per veten tende dhe a do te mund ta ringjallje veten tende serish? Apo do ikje nje sekond e me pare nga kanosja e rrezikut nga armiku?

Nese e quan prindin "zot", a mundet prindi te ta ndaloj vdekjen dhe a mundet te te ringjalle serish me te njejtat karakteristika fizike dhe shpirterore e mendore?
Po Dielli, a mundet t'i bej keto?
Po Atedheu amund te te bej te pavdekshem dhe te te ringjalle serish dhe serish dhe serish?

Andaj mos mendo se ti je "pjese e Zotit" e as "Zot" sepse Zoti nuk ngjason me asnje nga krijesat dhe krijimet e Tij. Ai eshte i pavarur nga krijesat. Edhe shpirti eshte nga krijesat e tij.

Me vie mire qe debaton dhe mundohesh te analizosh dhe filozofosh per çeshtje abstrakte ne menyre qe te zbulosh te verteten duke bere pyetje apo analizuar me vete (nese e ke ket per qellim ne keto debate), por sa po e shoh, ti po tenton te japesh mesim akoma pa e kuptuar vet jeten e kesaj bote dhe "pse-te" e shumta qe lindin gjat rruges qe quhet jete. Sa po e verej je ende ne fillim te fillimit te rruges dhe ke shume rruge per te bere. Me kete nuk dua te them se une i di te gjitha pergjigjet sepse edhe une mesoj ende dhe kam per te mesuar edhe shume, por keto mendime qe po i shpreh ti , une i kam pasur para 22 viteve dhe kam kaluar shume nga atehere dhe ndryshuar shume botekuptimin tim te gabuar.

Uroj qe te te udhezoj Zoti me te verteten e Tij.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Sot thashe se ngatrova forumin dhe gabimisht hyra ne ndonje forum fetar....Besoj se fv-ja duhet te behet si dikur....Eshte turp ne nje forum Shqiptar te ne mbytin shqipfolsit....Dhe pak dhe do degjojme ndonje hoxhe ne forum...te na bertase ne arabisht se disa injorante kane filluar te flasin gjuhen e tyre araboturkomagjype....Smbaj mend me pare ne forum te liheshin persona me te meta mendore ose disa mbishkrime fetare....per keto jane forumet perkatse....
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

pergjigjen e ke mbrenda postes tende,,me te kuq te shkruar.

Ti nuk e kupton sa gabim e ke. Nese mendon se Zoti eshte pjese e krijesave te tij gabohesh rende. Ai po, eshte shume afer dhe degjon e sheh cdo gje por nuk eshte pjes e krijesave. Ne jemi krijesa te Tij dhe, ekzistuam apo u zhdukem nuk ia pakesojme e as shtojme pushtetin e tij.

pse mundohesh ta prishesh kuptimin e asaj qe kam then un????

zoti nuk esht pjes e mishit ton,,,por pa asnje diskutim ai esht pjes e shpirtit te secilit prej nesh.

Ke problem me te kuptuarit logjik, nuk them se s'ke logjike, por menyra e te logjikuarit tend eshte e gabuar si dhe qasja ndaj gjerave.

kete e ke ti,,,,prandaj dhe sme kupton mua!!!!

Shih sipas logjikes tende.

Nese e do veten me shume se Zotin qe te krijon dhe te vdes dhe prap te krijon kur te doje, atehere do ta jipje jeten ti per veten tende dhe a do te mund ta ringjallje veten tende serish? Apo do ikje nje sekond e me pare nga kanosja e rrezikut nga armiku?

ti mendon se kur un them duaje veten tende,,mendon se te ftoj qe ti te behesh arrogand,,,,por te duash veten tende,,,,me gjith shpirt,,
ti do te gjesh tek vetja jote shpirtin,,aq te madh sa ne te mund te marresh gjith boten..kurse ne rastin e juaj,,,gjen vend vetem per myslimanet,,

pastaj persa i perket a do ta jepja jeten per veten time????

edhe kjo ka te bej me shpirtin,,,sepse ti dhe c´do kush ne c´do rrethan,,nese i cenohet jeta,,,ai ne rradh te par lufton per shpirtin e vet,,pra per jeten e vet,,,kto tjerat vin sipas rradhes pra,,Nese e quan prindin "zot", a mundet prindi te ta ndaloj vdekjen dhe a mundet te te ringjalle serish me te njejtat karakteristika fizike dhe shpirterore e mendore?

Prindin zot?????? ti do vetem ta pshtjellosh punen dhe kjo esht e qart per mua,, sepse te gjith e din se ne konceptin tim qe kam shprehur,,
prindi nuk esht vetem nje baba dhe nje nen shqiptare.


Po Dielli, a mundet t'i bej keto?

Dielli esht dicka qe kujdeset per disa gjera shum shum shum me te medha se kto qe ja kerkon ti,,

Po Atedheu amund te te bej te pavdekshem dhe te te ringjalle serish dhe serish dhe serish?

atdheu ate pun ka,,,,sa her qe shqiptaret te vdesin,,,te tjer lindin.


Andaj mos mendo se ti je "pjese e Zotit" e as "Zot" sepse Zoti nuk ngjason me asnje nga krijesat dhe krijimet e Tij. Ai eshte i pavarur nga krijesat. Edhe shpirti eshte nga krijesat e tij.

Me vie mire qe debaton dhe mundohesh te analizosh dhe filozofosh per çeshtje abstrakte ne menyre qe te zbulosh te verteten duke bere pyetje apo analizuar me vete (nese e ke ket per qellim ne keto debate), por sa po e shoh, ti po tenton te japesh mesim akoma pa e kuptuar vet jeten e kesaj bote dhe "pse-te" e shumta qe lindin gjat rruges qe quhet jete. Sa po e verej je ende ne fillim te fillimit te rruges dhe ke shume rruge per te bere. Me kete nuk dua te them se une i di te gjitha pergjigjet sepse edhe une mesoj ende dhe kam per te mesuar edhe shume, por keto mendime qe po i shpreh ti , une i kam pasur para 22 viteve dhe kam kaluar shume nga atehere dhe ndryshuar shume botekuptimin tim te gabuar.

Uroj qe te te udhezoj Zoti me te verteten e Tij.

kurse un kto mendime qe i kam shprehur dhe i kam,,,,nuk i kam pasur as para 22 vitesh,,,dhe as pas 30 vitesh, mendimet e mia per kto gjera,,kan lindur te gatuara ne shpirtin tim,,futu pak me fell,,merr pjes vetem nga kjo tem,,,dhe do te kuptosh me shum se c´far ke kuptuar per 38 vjet qe ke jetuar.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Cyber, pse kapesh per bishti t'molles tani? Nqfs je i zoti te debatosh me fakte dhe te jesh nder ata qe meritojne te quhen te zotet e mendjes, vazhdo...Nqfs jo, atehere mos fut cpirra t'druve, se s'te shkon as kjo per dore.

ILirjam:

Zoti te udhezofte, s'je n'tok t'bukes.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.


Njeriu esht zot i vetes,,,ti je formuar ne ate mynyr,,,qe te jep mundesin e barabart ,,,ne mynyr qe ti ta mbrosh shpirtin qe ke mbrenda vetes,,dhe trupi jot duar dhe mendja dhe gjithshka qe perben trupin tend,,esht ber ne sherbim te shpirtit tend,,qe ti ta mash sa me gjat dhe ta shijosh sa me gjat shpirtin...shpirti esht jeta,,ne momentin qe ti e humbet,,ndahesh nga kjo jet,,dhe gjithshka qe mbetet esht ajo qe shpirti jot i ka dhen te tjerve,,,

dhe nese un dhe shqiptaret mbaj shpirtin e shqiptarit,,,edhe te tjeret qe vin pas nesh,,,trashigojn shpirtin e shqiptarit,,

shpirti esht ai qe rri ne jet,,,Shpirti Shqiptar me gjithshka qe e perben ate,,,

dhe ju jeni ne kte rast direkt anti kti shpirti qe duhet te trashigohet sa me tutje,

ai esht shpirti qe duhet ti japim jet,,dhe me te qenit mysliman ti je i programuar per te qen kunder tij..
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

kush e perben shqiptarin?,,,,shqiptaret me gjuhen dhe shpirtin e tyre,

dhe nese shpirtrat e shqiptarve nuk jan te bashkuar,,,qe edhe pas vdekjes ton,,,shpirti shqiptar dhe fjala shqiptar me gjith kuptimin e saj te ringjallet serish dhe serish,

shqipria dhe shpirti shqiptar do ta ket te veshtir te marr frym,, bashkimi i shpirtrave ton ne nje shpirt te vetem,,,sic esht shpirti shqiptar,,,perben fuqin,,per te qendruar shpirti shqiptar ne jet,,per jet te jeteve.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Cyber, pse kapesh per bishti t'molles tani? Nqfs je i zoti te debatosh me fakte dhe te jesh nder ata qe meritojne te quhen te zotet e mendjes, vazhdo...Nqfs jo, atehere mos fut cpirra t'druve, se s'te shkon as kjo per dore.

ILirjam:

Zoti te udhezofte, s'je n'tok t'bukes.

Do me fakte mjafton te lexosh postimet e tua...Nuk flas per keta turkoarabomagjypet e dores se dyte Blak_Devil & Co se as per armik nuk do e doja jo per gje po injoranca e tij eshte ne sasi te mahnitshme ti je me privilegjin te jesh i dores se pare......
Cuditem se kaq mire ju kane mesuar ata turkoarabomagjypet sa te beni propogande te perditshme ne per forume....
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

E shoh se nuk ke kacik te debatosh ne menyre te drejte sic ju takon njerezve qe kane sado pak mend ne koke, dhe si gjithnje, kur kundershtaret s'kane fakte, qeshen. Por mos ke dert, e kuptoj se zihesh ne vetvete >)
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

E shoh se nuk ke kacik te debatosh ne menyre te drejte sic ju takon njerezve qe kane sado pak mend ne koke, dhe si gjithnje, kur kundershtaret s'kane fakte, qeshen. Por mos ke dert, e kuptoj se zihesh ne vetvete >)

Me fal deri tani ti ke sjelle fakte ???
Fakt eshte nje liber ???
Fakt eshte zoti juaj qe nuk egziston por ju vazhdoni ta adhuroni ??
Fakt eshte se sjeni nje fe qe kerkon gjak ???
Fakt eshte se perdorni disa pjese nga ai libri qe thame dhe i paraqisni si te verteta ???
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Me fal deri tani ti ke sjelle fakte ???
Fakt eshte nje liber ???
Fakt eshte zoti juaj qe nuk egziston por ju vazhdoni ta adhuroni ??
Fakt eshte se sjeni nje fe qe kerkon gjak ???
Fakt eshte se perdorni disa pjese nga ai libri qe thame dhe i paraqisni si te verteta ???

T'gjitha keto jane fakte per te zotet e mendjes, jo per te lajthiturit:gjujpeshk:
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

T'gjitha keto jane fakte per te zotet e mendjes, jo per te lajthiturit:gjujpeshk:

jemi dakord pra ku qendron problemi....ti po te shkosh ne nje psikiater mer leter si i ikur per lesh ;).....
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

E shoh se nuk ke kacik te debatosh ne menyre te drejte sic ju takon njerezve qe kane sado pak mend ne koke, dhe si gjithnje, kur kundershtaret s'kane fakte, qeshen. Por mos ke dert, e kuptoj se zihesh ne vetvete >)

Loverboy,,,a mund ta pohosh me shkrimin tend,,,qe ti je anti shpirtit tend???? nuk mundesh e di!!!!!


por kjo esht e ndar ne dy pole,,,,ne njerin krah je ti,,

dhe ne tjetrin krah esht allahu

kuj do doje tja trashigoje shpirtin tend,,,,,shqiptarve apo myslimanve???

nese jau trashigon myslimanve a i bjen kjo qe te tradhtosh veten,,,

dhe ai bjen kjo qe shpirti jot te vdes????
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

a i bjen kjo pastaj qe shpirti jot te jet mbjellur ne tok,,,si dicka qe perbehet nga feja myslimane,,,dhe do te ringjallet si dicka e till,,,


dhe nese po,,,at´her po shpirtin shqiptar kush do ta mbjell per tu ringjallur si i till????

dhe per te vazhduar jeten shpirti shqiptar????

a i bjen qe shqiptaret??? POOOOO

at´her ti c´far je??

a ke deshir te jetoj Shpirti jot me shum,,pra shqiptaria dhe shqiptaret,
apo ke deshir qe kto shpirtra te shendrrohen ne mysliman te gjith,,dhe shqiperia dhe shpirti i saj te vdes???? sepse nese do te beheshin te gjith mysliman,,dhe nese do te vdisnim si te till,,pasardhsit tan normalisht qe do te trashigojn shpirtin ton,,dhe ne disa dekada shpirti shqiptar,,me gjuhen kulturen simbolet dhe gjithshka qe e perben ate,,VDES.
gjith kjo a i bjen mor vlla qe nese ti je shqiptar,,te qenurit mysliman te lufton ty ne mbrendesi te shpirtit per ta marr jeten ty dhe shpirtit tend me gjithshka qe e perben ate
 
Redaktimi i fundit:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Do me fakte mjafton te lexosh postimet e tua...Nuk flas per keta turkoarabomagjypet e dores se dyte Blak_Devil & Co se as per armik nuk do e doja jo per gje po injoranca e tij eshte ne sasi te mahnitshme ti je me privilegjin te jesh i dores se pare......
Cuditem se kaq mire ju kane mesuar ata turkoarabomagjypet sa te beni propogande te perditshme ne per forume....hahahhahahahahaha ma mir arab e turk se grek muj me thon , edhe pse asnjonen sjom amo mos ki frik se te lojm ktu veq me ni kusht nese bohesh synet :p
 
Top