"Feja" e shqiptarit.

Titulli: "Feja" e shqiptarit.

ti burrel me duket se ke deshir vetem ti pshtjellosh gjerat,,,

po nese sjan shqiptar katoliket e shqipris ,,,,si mund te jen at´her myslimanet ????

o shoku burrels,,ne shqiptar jemi te gjith,,por problemi esht se disa nga ne i ka marr dreqi afer vetes,,,,dhe sdin se c´far bejn,,,
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

kurse ky tjetri,,me zor pret qe te thot dikush diqka per katoliket apo per fen e shqiptarit,,,dhe te vi ta pys nje her,,ke ndonje argument se me duhet ti shoh se ndryshe nuk me kenaqet shpirti,,, ncncnc


ju lutem jeni ne topikun e fes se shqiptaris,,,,ju kemi pritur dhe percjellu si shqiptar,,dhe do vazhdojm tju presim e tju percjellim si te till,,,


nese keni diqka lidhur me konceptin e fes se shqiptarit,,jeni te mirpritur te shtoni pyetje nga me te ndryshmet,,dhe ne do ju pergjigjemi pyetjeve tuaja pa dallim se nga kush vin,
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

pakica e krishtere ne shqiperi nuk jan shqiptar te paster duam apo nuk duam ne ,sepse ne asnje arkive historike ato nuk shkruhen si shqiptar por si roman-katolike dhe grek ortodoks.

Shqiptaret e pare u shpallen ne krahinen e Matit dhe Dibres duke perfshire dhe Krujen ku jane totalisht mysliman duke hequr disa katunde ardhacakesh qe i sillinin vendikasit si lypsa dhe puntore.

....el. Se Burr nuk je, eshte e ndaluar te hashe groshe para se te futesh ne fv. IDIOT me plot kuptimin e fjales, gjeje ndonje shkrim diku te shkruar nga dikush si ti dhe sillja Loverboy-it se po i qeshe edhe prapanica nga gezimi. Shqiptaret jane me te vjeter se turku dhe romaket apo nuk e lexove temen. Te keni turp dhe faqe te zeze per keta qe shkruani, o rrace e kaqe.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Dhe mund te jet e vertet kjo qe thua ti po ja qe sakohe qe koha evuloi shoqeria u emancipua dhe kerkoi te verteten dhe e gjeti ate :) . Secili esht i lir te kerkoj ate qe deshiron dhe te doj ate qe mendon se esht me i mir per te pa cenuar te tjeret. Feja esht besim individual qe i perket individeve te caktuar .
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

pakica e krishtere ne shqiperi nuk jan shqiptar te paster duam apo nuk duam ne ,sepse ne asnje arkive historike ato nuk shkruhen si shqiptar por si roman-katolike dhe grek ortodoks.

Shqiptaret e pare u shpallen ne krahinen e Matit dhe Dibres duke perfshire dhe Krujen ku jane totalisht mysliman duke hequr disa katunde ardhacakesh qe i sillinin vendikasit si lypsa dhe puntore.

:eek:hh::eek:hh::eek:hh:

Une habitem me guximin tuaj per te thene gjithnje gjerat e gabuara me vetedije.

Te krishteret e besimit katolik nuk njihen me emer tjeter pervec se katolik ne shqiperi si nga institutionet ashtu edhe nga individed qe marrin vesh sadopak nga kjo bote. Ne anglisht ato quhen Roman Catholic dhe nuk do te isha i habitur qe ju me aq pak sa tregoni sesa dini te jeni bazuar ne fjalet qe keni degjuar kur keni qene emigrant ne angli se e njejta gje mund te jete e vertete edhe ne shqip.

Ndersa per shqiptaret e besimit ortodoks ajo nuk eshte e vertete, pervec nese ju referoheni te dhenave te kishes ortodokse greke. Shqiperia ka kishen e vet ortodokse, qe quhet Kisha Autoqefale Ortodokse Shqipetare dhe e gjithe ideja e saj eshte per tu shkeptur sa me shume nga kisha ortodokse greke. Megjithate ka shqiptare qe akoma identifikohen jo me KAOSH-in por me kishen ortodokse greke. Preferenca individual bazuar edhe ne shperblime shume shpesh, politika te njohura keto per greket dhe institucionet e tyre.

Shqipetaret e pare nuk jane shpallur ne krahinen e matit. Nuk e di se ku bazoheni ne ato qe thoni pervecese paditurise tuaj per ato qe thoni.

Nese i referoheni pavarsise kjo eshte shume e pavertete ne historine e kombit tone. Nese i refereheni preferencave tuaja per te emeruar historine sipas deshires tuaj duke lene menjane te gjitha faktet historike atehere ju keni shume te drejte.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

pakica e krishtere ne shqiperi nuk jan shqiptar te paster duam apo nuk duam ne ,sepse ne asnje arkive historike ato nuk shkruhen si shqiptar por si roman-katolike dhe grek ortodoks.

Shqiptaret e pare u shpallen ne krahinen e Matit dhe Dibres duke perfshire dhe Krujen ku jane totalisht mysliman duke hequr disa katunde ardhacakesh qe i sillinin vendikasit si lypsa dhe puntore.

Hapu maj tok' ma mir.

Ta ka than edhe nje her tjeter, ty historin e Shqiptarit ta ka msu Turku pa tjeter.

Kur nje musulman merr guximin te dyshoj ne pastertin e Shqiptareve te besimit te Krishter, asht kulmi i injorances.

Po kush asht Sqiptar i paster mar meturin gabelo-Turke?
Jeni ju musulmanet?
Ju qe shkoni e luteni ne xhamiat e Turkt me emra sulltanesh Turq, qe nuk e gjen me tra pika nje fjal te shkrume Shqip,
qe perdorni gjuhen gabelo-Arabe per tju lutur Zotit se Shqipen ju ka ba haram Allahu i Arabit.

Kush, ju jeni Sqiptar?
Ju jeni brenga e Kombit, qe na keni mbet n'der.

Prandaj, zhdukja e islamit nga trojet Shqiptare duhet te jet nje prioritet Kombetar.

Nuk pa shkruj ma se nuk ja vlen, uuuuuuuu ça mi ka çu nervat.

P.S Ju Mod e F.V Mas e leni ma me shkru kut lloj tipit.
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Hapu maj tok' ma mir.

Ta ka than edhe nje her tjeter, ty historin e Shqiptarit ta ka msu Turku pa tjeter.

Kur nje musulman merr guximin te dyshoj ne pastertin e Shqiptareve te besimit te Krishter, asht kulmi i injorances.

Po kush asht Sqiptar i paster mar meturin gabelo-Turke?
Jeni ju musulmanet?
Ju qe shkoni e luteni ne xhamiat e Turkt me emra sulltanesh Turq, qe nuk e gjen me tra pika nje fjal te shkrume Shqip,
qe perdorni gjuhen gabelo-Arabe per tju lutur Zotit se Shqipen ju ka ba haram Allahu i Arabit.

Kush, ju jeni Sqiptar?
Ju jeni brenga e Kombit, qe na keni mbet n'der.

Prandaj, zhdukja e islamit nga trojet Shqiptare duhet te jet nje prioritet Kombetar.

Nuk pa shkruj ma se nuk ja vlen, uuuuuuuu ça mi ka çu nervat.

P.S Ju Mod e F.V Mas e leni ma me shkru kut lloj tipit.

kurse ketij te nderuari nese mundeni beni shkronjat e medha qe ta shohin edhe tjeret qfare kulture dhe qfare te shprehuri ka.
dhe sidomos zmadhone kete pjesen ketu :
Prandaj, zhdukja e islamit nga trojet Shqiptare duhet te jet nje prioritet Kombetar.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Prandaj, zhdukja e islamit nga trojet Shqiptare duhet te jet nje prioritet Kombetar.

Prioritet kombtar duhet te jet zhdukja e gjithshkaje qe esht anti kombtare,

pa mar parsysh fare se ciles fe apo cilit angazhim i perkasin,,

flas mbrenda permbrenda kombit,,dhe kufive te tij.

jo me an te luftes,,por me an te paqes dhe argumentave,,ne mynyr qe midis shqiptarve,,ato te zhduken vet me kalimin e kohes,,
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

feja e shqiptarit eshte shqiptaria e kane thene mire te paret tane...keshtu dhe duhet hequr cdo gje gjemb nga kemba e kombit tone qe te marrim fryme lirisht.....
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

kisha dashur qe tani tia bej nje pyetje iliriamit ,nese ke marr leternjoftimin (Id) dhe pasaporten tani neve ne Kosove jemii Kosovar .A thua nese feja e shqiptarit eshte shqiptaria po e kosovarit cila na qenka feja ??????
mos valle kosovaria??????????

tashi te besh sikur skupton esht e leht,,,por pyetja jote esht serjozisht e pa llogjikshme,,,


Kosova nuk esht komb,,,esht thjesht emri i nje zone ku shtrihet nje pjes e madhe e kombit,,,

kosova nuk e fitoj pavarsin,,,,sepse ishte nje komb ne vete mbrenda kosoves,,

por sepse mbrenda kosoves ishin 90% shqiptar,,

kosova e fitoj pavarsin,,,,posht flamurit te gjirgj kastriotit,:dance:

posht ati flamuri dhe asaj kurore,,,qe nuk din te humbas kurr,,

tani gjeje ti kush esht feja e kosovarit,,,,dhe kush esht ai qe i dha vertet Kosoves Lirin.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

tashi te besh sikur skupton esht e leht,,,por pyetja jote esht serjozisht e pa llogjikshme,,,


Kosova nuk esht komb,,,esht thjesht emri i nje zone ku shtrihet nje pjes e madhe e kombit,,,

kosova nuk e fitoj pavarsin,,,,sepse ishte nje komb ne vete mbrenda kosoves,,

por sepse mbrenda kosoves ishin 90% shqiptar,,

kosova e fitoj pavarsin,,,,posht flamurit te gjirgj kastriotit,:dance:

posht ati flamuri dhe asaj kurore,,,qe nuk din te humbas kurr,,

tani gjeje ti kush esht feja e kosovarit,,,,dhe kush esht ai qe i dha vertet Kosoves Lirin.

e prej atrye 90% a e din sa kan qene musliman a po don me te tregu. nese vjen ne kosove me marr leternjoftimin tani ke per ta pare se qka jemi ne.nese pyetja jem eshte pa logjike ateher mendimi yte ehste edhe ma palidhje
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Prioritet kombtar duhet te jet zhdukja e gjithshkaje qe esht anti kombtare,

pa mar parsysh fare se ciles fe apo cilit angazhim i perkasin,,

flas mbrenda permbrenda kombit,,dhe kufive te tij.

jo me an te luftes,,por me an te paqes dhe argumentave,,ne mynyr qe midis shqiptarve,,ato te zhduken vet me kalimin e kohes,,
anti kombetare qenka feja islame a ?
sepse e ndalon me adhuru tjeter pos All-llahu.
sepse ndalon vjedhjen ,drogen prostitucioni ,e ndalon alkoholin, per kete duhet te zhduket?
sepse urdheron te respektohet prindi ,i vjetri,mysafiri,udhetari i varferi per kete duhet te zhduket?
sepse na meson se duhet qe nga lindja deri ne vdekje te kerkojme dituri dhe mos te mbesim mbrapa tjerve per kete duhet zhduke.
sepse na meson se duhet te respektohet prijesi ,mesuesi punedhenesi drejtori per kete duhet te zhduket?
e po te adhurohej All-llahu atehere keto tjerat vet do vinin dhe nuk do ishin problem me u zbatu
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

festoj dhe pashket festoj dhe kurban bajramin festoj krishtllindjen dhe vitin e ri sbesoj se kjo gje me ben njeri pa fe
ne shqiperi egziston toleranca fetare dhe kjo eshte ne te miren e popullit shqipetar
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

anti kombetare qenka feja islame a ?
sepse e ndalon me adhuru tjeter pos All-llahu.
sepse ndalon vjedhjen ,drogen prostitucioni ,e ndalon alkoholin, per kete duhet te zhduket?
sepse urdheron te respektohet prindi ,i vjetri,mysafiri,udhetari i varferi per kete duhet te zhduket?
sepse na meson se duhet qe nga lindja deri ne vdekje te kerkojme dituri dhe mos te mbesim mbrapa tjerve per kete duhet zhduke.
sepse na meson se duhet te respektohet prijesi ,mesuesi punedhenesi drejtori per kete duhet te zhduket?
e po te adhurohej All-llahu atehere keto tjerat vet do vinin dhe nuk do ishin problem me u zbatu
un nuk thash te zhduket per kete,,,

por nese feja jote,,mua me urdheron ne mynyren e saj, te kem nje emer abdullahmanrraxhim,,at´her kjo esht anti kombtare dhe duhet te zhduket c´do tendenc e till,,,

apo se sheh ti kte si anti kombtare????
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

apo nese feja jote,,,me meson mua ta dua ate me shum se kombin tim,,

a esht kjo direkt anti kombtare????
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

apo nese feja jote,,,me meson mua ta dua ate me shum se kombin tim,,

a esht kjo direkt anti kombtare????

Feja te meson ta mbrosh atdheun, bile e ke obligim fetar (ne Islam). Pastaj, kur eshte krijuar kombi si komb, e kur feja ?
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Feja te meson ta mbrosh atdheun, bile e ke obligim fetar (ne Islam). Pastaj, kur eshte krijuar kombi si komb, e kur feja ?

te meson ta mbrosh atdheun,,,

por te meson ta duash fen me shum se atdheun,,,

dhe kjo i bjen qe ti ta mbrosh atdheun ne emer te fes,,,dhe jo ne emer te atdheut dhe te atdhetarve,

feja te thot ta mbrosh atdheun,,,qe mos te guxoj kush ta prishi qetsin e saj,,,

kurse atdheu kerkon qe mos te kuxoj kush te prishi qetsin e atdheut,,

 
Redaktimi i fundit:
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

pastaj kombi si komb esht krijuar qe nga kur u krijua njerzimi,,,

esht tjeter gje qe kuptimi i vertet ti esht zbuluar vetem nga Gjergj Kastrioti, ne vitet 1400-1500,,,qe do ti binte jo me shum se 900 apo 1000 pas kuranit,,

por nese ti ke argument vjetersin e dickaje,,,at´her pse nuk behesh katolik??

pasi bibla esht 500 vjet me e vjeter se kurani,
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

e prej atrye 90% a e din sa kan qene musliman a po don me te tregu. nese vjen ne kosove me marr leternjoftimin tani ke per ta pare se qka jemi ne.nese pyetja jem eshte pa logjike ateher mendimi yte ehste edhe ma palidhje


esht e pa llogjikshme more shoku,,sepse edhe nese populli kosovar esht 99.9 perqind musliman,

e drejta per ta kerkuar pavarsin,,,,erdhi si shkak i te qenit gjak i gjargj kastriotit,,dhe nuk erdhi si shkak i te qenit musliman,,sepse askush nga vellezrit tuaj nuk ju erdhi ne ndihm,,pervec vellezerve te gjakut tuj shqiptar,,dhe miqve te vertet te tyre.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

ILirjam:

por nese ti ke argument vjetersin e dickaje,,,at´her pse nuk behesh katolik??

pasi bibla esht 500 vjet me e vjeter se kurani

Mos u fut andej se nuk te zen gjumi, kot e ke. Nje genjeshter mund te jetoje edhe 10 shekuj ndoshta...???

Mes gjithë librave fetarë që ekzistojnë sot, Kurani është libri i vetëm që ka privilegjin e të qenurit i përpiluar dhe i miratuar nga Profeti, të cilit iu zbrit shpallja. Azvesta, libri i Zjarrputistëve, u përpilua 1.500 vjet pas vdekjes së autorit. Hindu Vedas u shkruan qindra vjet pas vdekjes së dijetarëve, të cilët ishin përshkruar si autorët e tyre. Ramajana u përcoll gojarisht derisa u shkrua, 1.600 vjet pas ngjarjes. Bagdad Gita ishte në mendjet e njerëzve për qindra vjet para se të fillonte të shkruhej. Testamenti i Vjetër u përpilua nga më shumë se 40 autorë. Një vështrim i përciptë në disa fakte kryesore sugjerojnë se morri ca kohë që Bibla të shfaqej si një version përfundimtar i shkrimeve. Bibla përfshin 66 libra, të ndarë midis Testamentit të Vjetër dhe të Ri. Megjithatë disa besime të krishtera besojnë se ka 73 kapituj. Mbi 40 autorë të ndryshëm nga të gjitha sferat e jetës e shkruan Biblën: barinj, fermerë, bërësa tendash, fizikantë, peshkatarë, priftërinj, filozofë dhe mbretër. Profeti Musa trasmetohet se ka shkruar pesë librat e parë të Biblës, të referuara si Pentateuku; themelimi i Biblës. Apostulli Pal shkruajti 14 libra (më tepër se gjysmën) e Testamentit të Ri. Për plotësimin e shkrimeve morri gati 1.500 vjet. Bibla u shkruajt gjatë një periudhe 1.500 vjeçare, rreth vitit 1.450 p.e.s (kohën e Musës) deri në 100 e.s. Shumë dijetarë janë dakord se ‘Jobi’ është libri më i vjetër në Bibël, i shkruar nga një israelit i panjohur rreth 1.500 p.e.s. të tjerat duke përfshirë edhe atë të ‘Pentateukut’ (pesë librat e parë të Biblës) janë librat më të vjetër në Bibël, të shkruar midis 1.446 dhe 1.406 p.e.s. Libri i Malakias u shkrua rreth 400 vjet p.e.s.

Libri i Zbulesës është libri më i ri i Testamentit të Ri, i shkruar rreth vitit 95 e.s. Bibla u shkrua në tre gjuhë: hebraishte, armenishte dhe koine greke. I tërë Testamenti i Ri siç ne e njohim atë sot u pranua në vitin 375 e.s. Testamenti i Vjetër kishte qenë i pranuar më parë si një tekst i shenjtë, shumë kohë para ardhjes së krishtit. Dorëshkrimi thuajse më i vjetër, i plotë i Biblës tashmë ekziston në Kodeksin e Vatikanit, i cili daton qysh prej gjysmës së parë të shekullit të katërt. ثshtë i vendosur në librarinë e Vatikanit në Romë. Fragmente të tjera më të vjetra të Biblës ekzistojnë, megjithatë –një copëz e vogël e Biblës së Gjonit u gjet në Egjipt, duke datuar para fillimit të shekullit të dytë. (Gjenden aktualisht në Librarinë Rajmond në Mançester, Angli.) Këto fakte rreth Biblës sigurojnë një provë autentike të formatit të shkruar disa qindra vjet pas ikjes së autorëve të tyre.

Në anën tjetër, Kurani është shkrimi i vetëm hyjnor, që u përpilua gjatë jetës së Profetit, i cili sipas Kuranit ishte marrësi i tij. Vetëm tre ishin që e dinin mesazhin e Kuranit para se ai t’i shqiptohej njeriut : Zoti, engjëlli Xhibrail dhe Profeti Muhammed. Në burimet historike të pranuara nga muslimanët, engjelli Xhibrail ishte lidhja midis Hyjnores dhe Profetit. Profeti do të merrte shpalljen dhe do ta përsëriste pas Xhibrailit, i cili do t’a mësonte në mendjen e tij dhe pastaj do t’a shqiptonte atë tek njerëzit dhe do t’i udhëzonte ata për t’a shkruar, pasi ai vetë nuk kishte mundësi të lexonte apo të shkruante.

Nga dita që ai morri shpalljen e parë deri sa ndërroi jetë, gjithçka që Profeti Muhammed merrte nga shpallja, i thuhej edhe popullit, të cilët e mësonin përmendësh në mendjet e tyre si dhe e shkruan në materiale të mundshme për shkrim. Në kohën kur Profeti ndëroi jetë, Kurani ishte tashmë i shkruar në formën e një libri nga fillimi deri në fund. Transmetohet se Profeti a.s. e ka aprovuar Kuranin pasi e ka dëgjuar atë nga burra dhe gra, të cilët e kishin memorizuar dhe shkruar atë. Një kopje e këtij Kurani ishte nëduart e gruas së tij Hafsa bint Omar. Si rrjedhim, kjo përdorej si kopja kryesore për bërjen e dublikime gjatë kohës së Kalifit të Ebu Bekrit, Omarit, Othmanit dhe Aliut.
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Mos u fut andej se nuk te zen gjumi, kot e ke. Nje genjeshter mund te jetoje edhe 10 shekuj ndoshta...???

at´her me rri ktej pra ti,,,dhe mos me del me andej,,,me matriale te shkruara nga ata qe duan te mbrojn me c´do kusht secilen fe ne fjal,,

sepse te njejta shkrime mund te sjell edhe un tani qe argumentojn biblen me te vjeter,,

por un po te ftoj qe ti te bazohesh ne eksperjencen tende llogjike dhe mendore,,pa patur nevoj te degjosh se c´far kan then te tjeret.a te meson feja ta duash fen me shum se atdhun??????
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Une te solla vetem ca argumente per te zotet e mendjes, por e shoh qe nuk ben pjese ti aty, andaj t'pershendes, kosite pak desktopin sa rrin >)
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Une te solla vetem ca argumente per te zotet e mendjes, por e shoh qe nuk ben pjese ti aty, andaj t'pershendes, kosite pak desktopin sa rrin >)

aha sbej pjes un aty,,


un bej pjes aty,,ku ti sdo mundesh kurr te besh pjes,

dhe persa i perket desktopit,,nuk jam un ai qe pergadit matriale,,,

un jam ai qe i shkruan per momentin,,pa ju referuar kerkimeve ne googel,

dhe per ti kopjuar e sjellur ne forum,,

argat nuk mund te behem un,,,ato qe i jap i jap nga truri im dhe vetem i imi,,
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Une te solla vetem ca argumente per te zotet e mendjes, por e shoh qe nuk ben pjese ti aty, andaj t'pershendes, kosite pak desktopin sa rrin >)

vlen per tu then edhe dicka tjeter ne lidhje me ty,,,

sepse ju keshtu veproni pothuajse te gjith,,,,,kur doni te kerkoni shpetim ne diskutim,,provoni ta kerkoni ate duke u perpiqur qe te ulni personalisht diskutuesit,,,duke i fyer personalisht,,ne mynyr qe ata te dalin nga rrjedha normale e diskutimit,,dhe ne mynyr qe pyetja ne fjal,,ta kaloj si diqka e pa vlefshme,,,,

por gjithsisi un po e shtroj edhe nje her per ty,,dhe per te gjith besimtaret mysliman ne pergjithsi,,pasi tek ajo kjo shikohet me e theksuar dhe e qart,,

a ju meson feja qe ta doni fen me shum se atdhen??????
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

esht e pa llogjikshme more shoku,,sepse edhe nese populli kosovar esht 99.9 perqind musliman,

e drejta per ta kerkuar pavarsin,,,,erdhi si shkak i te qenit gjak i gjargj kastriotit,,dhe nuk erdhi si shkak i te qenit musliman,,sepse askush nga vellezrit tuaj nuk ju erdhi ne ndihm,,pervec vellezerve te gjakut tuj shqiptar,,dhe miqve te vertet te tyre.
je i sigurt per keto qe po thua apo ?
qe te sulmosh islamin duhet te dish qfare meson islami .askush nuk te thot qe ta besh emrin gjitheqysh musliman por feja islami as te lejon qe femijes tia vendosesh emrin e ndonje kafsh si p.sh mace ose qen. dhe ne fund te fundit tu paska pergjegj edhe lovery rreth atdheut shume mire.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

vlen per tu then edhe dicka tjeter ne lidhje me ty,,,

sepse ju keshtu veproni pothuajse te gjith,,,,,kur doni te kerkoni shpetim ne diskutim,,provoni ta kerkoni ate duke u perpiqur qe te ulni personalisht diskutuesit,,,duke i fyer personalisht,,ne mynyr qe ata te dalin nga rrjedha normale e diskutimit,,dhe ne mynyr qe pyetja ne fjal,,ta kaloj si diqka e pa vlefshme,,,,

por gjithsisi un po e shtroj edhe nje her per ty,,dhe per te gjith besimtaret mysliman ne pergjithsi,,pasi tek ajo kjo shikohet me e theksuar dhe e qart,,

a ju meson feja qe ta doni fen me shum se atdhen??????
po na meson All-llahu qe ta duam me shume se qdo gje ne menyre qe duke e dashur All-llahun dhe duke zbatura urdherat e tij ta duam pastaj edhe atdheun dhe nese na kerkohet prej nesh edhe jeten ta japim duke e mbrojtur ate. por jo te behemi si disa patriot qe qirren duke then se ne e duam atdheun me se shumti e kur po i zgjedh populli qe ata te udheheqin shtetin ,atdheun tone dhe te tyre ata nese vie ne pyetje karriga e bute ta harrojne atdheun .e kjo eshte pasoje qe nuk i besojne dhe nuk i frigohen All-llahu s.v.t.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

po na meson All-llahu qe ta duam me shume se qdo gje ne menyre qe duke e dashur All-llahun dhe duke zbatura urdherat e tij ta duam pastaj edhe atdheun dhe nese na kerkohet prej nesh edhe jeten ta japim duke e mbrojtur ate. por jo te behemi si disa patriot qe qirren duke then se ne e duam atdheun me se shumti e kur po i zgjedh populli qe ata te udheheqin shtetin ,atdheun tone dhe te tyre ata nese vie ne pyetje karriga e bute ta harrojne atdheun .e kjo eshte pasoje qe nuk i besojne dhe nuk i frigohen All-llahu s.v.t.

kjo ska te bej me politikanet fare nje her,,,

sepse politikaneve shqiptar per te qen patriot,,nuk ju nevoitet besimi ne allah apo ne krisht,,,por besimi ne kushtetuten e shqipris,,qe ne kte aspekt esht Zoti i shoqeris shqiptare,

tani allahu te meson,,ta duash me shum se c´do gje,,,,

c´far do te thot kjo?????

qe c´do gje te jet e allahut,,

ai te meson ty qe ti,,,Zotin ta quash allah,,

te meson te flasesh arabishten,,dhe te harrosh shqipen,,

pastaj ku mbetet permbledhja e identitetit tend,,,ne te qenit mysliman?????

pastaj ne momentin qe allahu te meson ta duash me shum se atdhen,

a do te thot kjo direkt anti atdhetare????

nese te meson ta duash me shum se atdhen,,,

at´her i bjen qe gjithshka qe perben atdheun,,,,te jet nje send i pa vlefshem,,,

c´far do te thot kjo???

qe gjuha shqipe,,,kultura shqipe dhe tradita shqipe,,ta kaloj ne plan te dyt dhe te dal jasht si dicka qe sesht e rendesis se par,,

pra ne botkuptimin tend,,,,nuk ka rendesi gjuha qe flet,,ajo le te harrohet,,pasi vler ka vetem dashuria ndaj allahut per ju,,

por sikur te vazhdonte kjo kshtu per disa shekuj,,,shqipja do te humbiste fare si gjuh dhe do te kthehej ne arabisht,,

un se kuptoj,,,kur disa nga ju,,,akuzojn te tjeret qe sjan te zotet e mendjes,,,

dhe vet smund ta kuptoni,,apo me sakt nuk doni ta kuptoni,,qe feja esht anti kombtare dhe anti atdhetare,,sidomos feja myslimane,,

dhe kte po e pohoni vet,,,
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Ti qe deri dje ishe nga ata qe thonin se Dielli eshte Zoti yne, tani thua ndryshe, nuk pritet t'kuptosh ndonjehere mesazhin Islam ne lidhje me atdhedashurine dhe gjithqka tjeter. Andaj, sqaroje hesapet se pari me besimin tend, qite n'terezi vetveten, sepse ne kete menyre nuk do t'kuptosh asgje nga asnje besim fetar.
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Ti qe deri dje ishe nga ata qe thonin se Dielli eshte Zoti yne, tani thua ndryshe, nuk pritet t'kuptosh ndonjehere mesazhin Islam ne lidhje me atdhedashurine dhe gjithqka tjeter. Andaj, sqaroje hesapet se pari me besimin tend, qite n'terezi vetveten, sepse ne kete menyre nuk do t'kuptosh asgje nga asnje besim fetar.

po c´rendesi ka objekti ku besoj un,,,,me kto qe po themi ne tashi,,

dhe sa per djeni,,,koncepti im per diellin nuk ka ndryshuar dhe nuk ndryshon,,,

pasi djelli esht Zot,,,,dhe esht Zoti i natyres,,,natyra pa djellin nuk mund te funksjonoj,,,dhe nuk mund te vazhdoj jeta,,
prandja rrim ne tem,,po te them edhe nje her,,,dhe mos me ikni nga nje cep ne tjetrin,,,

sepse ktu nuk esht problemi c´far ka then ilirjam dhe loverboy,,

por c´far thon parimet,,dhe c´far thot feja myslimane ne lidhje me atdheun tend
 
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Ti nje gje duhet ta dish ILirjam. Njeriu eshte i krijuar qe te doje disa gjera dhe favorizoje me shume se te tjerat. Ai e do pasurine, femijet, familjen, te afermit, shoket, dhe ne mesin e shume gjerave tjera ai e do edhe atdheun e tij. Dashuria per atdheun eshte instinkt i mbjellur ne shpirtra, i cili e ben te qete njeriun kur qendron ne te dhe mallengjehet per te kur eshte jashte dhe larg tij. Sado qe njeriu te deshiroje te largohet prej tij, deshira per kthim mbetet perhere e varur ne kujtesen e tij. Mu per kete, nje i urte ka thene: Tri tipare gjenden tek tri lloje krijesash:

1. Deveja mallëngjehet për vendin e saj edhe nëse ka qëndruar larg tij kohë të gjate.

2. Zogjtë mallëngjehen për foletë e tyre edhe nëse atje është thatësirë e nuk ka ushqim, dhe

3. Njeriu për atdheun e tij edhe nëse tjetri i sjell më shumë dobi

Thene me fjale tjera, dashuria per atdhe eshte sikurse dashuria per vetvete, pasurine, e te ngjashme, pra...gjera instinkte ne njeriun qe as nuk levdohet per dashurine e tyre por as nuk jane domosdoshmeri te besimit. A nuk sheh se si t'gjithe njerezit, besimtare e pabesimtare, jane bashkepjesemarres ne kete dashuri...???

Pra, vizioni islam per atdheun eshte jashte cdo ndikimi racor. Vatanizmi në Islam dmth dashuria e individit per atdheun dhe vendin e tij si dhe permbushja e obligimeve dhe detyrave te ligjshme karshi tij…!

Mos harroj te them edhe nje gje qe duhet ditur ju dhe ca te tjere ketu qe ndoshta se kane ditur. "Vatani islam", eshte bota Islame me te gjitha tokat e saja, sado te medha apo te vogla te jene, madje qofte edhe tere bota me kete kuptim, ajo eshtë vatan Islam.

Shteti Islam eshte shtet ideologjik qe formohet ne baza te ideologjise Islame dhe te dispozitave e sistemit qe burojne prej tij. Andaj ai nuk eshte shtet territorial, i kufizuar me kufij tokesor, as shtet etnik i kufizuar me kufij etnik, nacional apo racor. Por ai eshte shtet ideologjik qe shtrihet deri atje ku arrin ideologjia e tij.

Pra, Atdheu ne Islam nuk eshte territorial ILirjam, dhe domethenia gjeografike nuk pushton domethenien fetare te atdheut. Ai eshte i themeluar ne baza fetare dhe si i tille eshte shume me i gjere, edhe ne aspektin kuptimor por edhe ne ate territorial. Kudo qe mundesohet lirshem praktikimi i fese per muslimanet, ai konsiderohet atdhe i tyre.
Atdheu ne Islam nuk urrehet perderisa nuk eshte shkak ai per urrejtje racore. Po e kuptove kete postim, mire. Po se kuptove, s'kam c'te beje, s'mirrem më me ju.

Me t'mira =)
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 4 28.6%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 7 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 2 14.3%
 • 4-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 5-Ne duart e kohes.

  Votat: 1 7.1%
Back
Top