"Feja" e shqiptarit.

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.


un mendoj se vajzat shqiptare,,,sido qe tja lejojm un dhe ti vetes,,ato e kan te drejten e tyre per te zgjedhur vet,,serbosllavin ose po te dojn ndonje afrikan te tipi sterr i zi :lopate: esht e drejta e tyre more shoku,,pasi martesa ne kuptimin e vertet te saj,,esht diqka qe lind si pasoj e nje dashurie,,dhe kjo nuk varet nga kombesia apo ngjyra,,
kete e kemi te shprehur edhe ne Kanun.

Ok e drejta e tyne osht plotesisht pajtona me ta , mirepo po ta theksoj

PSE SHIPERIA ME QEL INSTITUTE PER LIDHJEN E MARTESAVE ME TA , JO DASHURI PO BIZNIS .

TJETRA ATA (SERBET) QE VIJNE JAN NJEREZ TE DESHTUM QE NUK KAN MUJT ME GJET FEMNA EN SERBI E VIJN NE SHQIPERI KU SHIPTARET AQ MIKPRITSA puth JAN JAU ZGJEDHIN FEMRAT E BUKURA PER ME I MARR

DASHNIA KTU SKA TE BAJ FARE ZOTNI ...
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

serjozisht e paske thën fatkeqsisht,,sepse u bë pikrisht shkak që të vura sërish gisht,,,për të thën që pikrisht ai që na la larrgggg,,,ishte sundimi 500 vjecar turko arab,,,,,dhe për ta përsërit sërish Pashkon dhe nrimat e mia që,,,feja e shqiptarit ësht dhe mbetet Shqiptaria,

mE VJEN KEQ SE MRAPA JUVE JU LA REGJIMI ENVERIST , SEPSE EHE SHTETET TJERA TE RAJONIT KAN QEN NEN PUSHTIMIN OSMAN PO SOT JAN SUPERZHVILLIMORE , KESHTUQE VET (HAJNIA , RRENAT , PSEUDO-NAIONALIZMI , KRIMINALITETI ) QITO JAN puth NA KAN LAN MRAPA , E PER KREJT KTO ESHTE NI ILAQ VEQ - FEJA

NJE POPULL QE SKA BESIM ATHER SKA VLERA
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

E per me ta argumentu ket fakt se feja - religjioni eshte baza edhe e kombit ma se miri osht kan me ju referu rastit te izraelit , qe ishin pa shtet , mirepo gjithmone besonin ne at token e premtume - ja arriten qellimit , pse sepse kan besu thell , ose arabeve te pagane qe ishin te ndare ne fise me ardhjen e fese islame , per nje periudhe te shkurter arriten dhtrirjen ne tri kontinente me ni territor enorm .

Keshtuqe nese si popull skemi besim atehere kurr nuk kemi me mujt me i realizu aspiratat tona !!!
 

dursun

Antar Aktiv
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Për këtë arsye këtu janë se nuk praktikojnë e anashkojn fejën Islame , keshtuqë mos të ken pengesa për martesat shkinore., sepse shkaut nëse prezentohesh sikur Musliman qikën e vet nuk ja jep .
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Ti qenke vetjak e vogël që krahasohesh vetëm me komb ,,ndersa une ndihem shumë ma hapt dhe e fuqishëm sepse mbrapa e kam fejën e madhe.
Une ndihem natyrisht ma pasur se ti .. sepse psiqikisht logjikoj karakteri im përbëhet nga feja Islame i predikume nga një rrënje dhe ate kombin predikoj dega se e ka të bëjë nga rrënja.

Dur dur bir dakika arkadash,,,

sepse Kombi im esht edhe komb por edhe fe mbrenda vetes,,problemi esht se ti nuk arrin ta kuptosh ate,,pasi qe flala Shqiptar te tregova edhe nje her se sesht thjesht nje titull,,qe percakton nje komb,,,ashtu si serb apo turk,,,emri shqiptar percakton nje karakter dhe nje kultur unike ne europ,
jan te pakt ata njerez qe mund te arrijn te jen 100% shqiptar,,por kur ata arrijn ate perqindje,,,behen pa diskutim nje nga figurat me te rendesishme te kontinentit e me gjer,,

Pastaj,,,,pasuria e vertet qe me thua ti mua,,,un ndihem me i pasur se ti,,

pasuria e vertet,,nuk percaktohet nga madheshtia e copes apo e organizates,,,,feja juaj mund te ket ndoshta nje permas gjigande,,por ndoshta smund te vlej as sa nje copez e vogel e shkeputur nga diamanti qe perben shpirtin shqiptar,,
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

emri shqiptar,,,dhe ilir,

permab nje bokuptim me vete qe smund te gjesh ne asnje nga emrat qe percaktojn kombe tjera,,
 

dursun

Antar Aktiv
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Dur dur bir dakika arkadash,,,

sepse Kombi im esht edhe komb por edhe fe mbrenda vetes,,problemi esht se ti nuk arrin ta kuptosh ate,,pasi qe flala Shqiptar te tregova edhe nje her se sesht thjesht nje titull,,qe percakton nje komb,,,ashtu si serb apo turk,,,emri shqiptar percakton nje karakter dhe nje kultur unike ne europ,
jan te pakt ata njerez qe mund te arrijn te jen 100% shqiptar,,por kur ata arrijn ate perqindje,,,behen pa diskutim nje nga figurat me te rendesishme te kontinentit e me gjer,,

Pastaj,,,,pasuria e vertet qe me thua ti mua,,,un ndihem me i pasur se ti,,

pasuria e vertet,,nuk percaktohet nga madheshtia e copes apo e organizates,,,,feja juaj mund te ket ndoshta nje permas gjigande,,por ndoshta smund te vlej as sa nje copez e vogel e shkeputur nga diamanti qe perben shpirtin shqiptar,,
Arkadaş abartma çok yorumu ;)
Sepse me këtë ndijeni frymëzohesh personalisht apo me ca bashkëtoret ....për fatkeq me mendimin tande nuk shprehen të gjithë Shqipëtarët.... shih se koha është ndryshuar , andaj jemi bërë me shumicë që e japim jetën edhe për fe ( kështu na urdheron Zoti )
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Arkadaş abartma çok yorumu ;)
Sepse me këtë ndijeni frymëzohesh personalisht apo me ca bashkëtoret ....për fatkeq me mendimin tande nuk shprehen të gjithë Shqipëtarët.... shih se koha është ndryshuar , andaj jemi bërë me shumicë që e japim jetën edhe për fe ( kështu na urdheron Zoti )

jepe jeten ti per fen,,,por me mua mos e kruaj,,sepse nese ta marr un jeten,,,do te thot se do te gjykohesh aty per aty,,dhe sdo te ket dit gjykimi tjeter per ty

[youtube]_zeXd9vhcsI[/youtube]
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

emri shqiptar,,,dhe ilir,

permab nje bokuptim me vete qe smund te gjesh ne asnje nga emrat qe percaktojn kombe tjera,,

Padyshim e vertete , ne mburremi qe konsiderohemi si autokton te ballkanit , Ilir , Shqiptar etj , mirepo besimi shpirtereor eshte diqka qe nuk ka te bej fare as me kombin as me racen apo gjuhen , shte diqka qe sicili njeri e ndien ne vehten e tij , sepse tek e fundit te gjith kemi vleren tone , pa marre parashysh te gjitha komponentet .

Dhe ne fudn do ti referohem nje ajeti Kuranor ku Zoti I Gjithedijshem thot :


O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam prej një mashkulli dhe një femre, ju bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete…”(Huxhuratë, 13).
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Padyshim e vertete , ne mburremi qe konsiderohemi si autokton te ballkanit , Ilir , Shqiptar etj , mirepo besimi shpirtereor eshte diqka qe nuk ka te bej fare as me kombin as me racen apo gjuhen , shte diqka qe sicili njeri e ndien ne vehten e tij , sepse tek e fundit te gjith kemi vleren tone , pa marre parashysh te gjitha komponentet .

Dhe ne fudn do ti referohem nje ajeti Kuranor ku Zoti I Gjithedijshem thot :


O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam prej një mashkulli dhe një femre, ju bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete…”(Huxhuratë, 13).

Besimi shpirtëror ka të bëj me besimin në shpirt,,,at´her kërkoje shpirtin duke ndjekur rrugën që të udhezon shpirti,,gjëje rrugen më të mir për të arritur të qenurit shqiptar dhe shikoje se sa më shum ti afrohesh,,aq më shum do ta ndjesh zotin,,,provoje të bëhesh shqiptar me gjith shpirt,,në c´do moment të jetës tënde,,,kur të takohesh dhe të flasesh me njerzit,,ju trego që je shqiptar,,dhe nëse ju jep fjalën për dicka,,,mbaje fjalën si shqiptar,,,kur të shikosh dikë që ësht duke vuajtur bëhu shqiptar,,,dhe do ta shikosh se do mbledhësh pluse tek Zoti i madh,,,më shum se me c´do mynyr tjetër,,sa me shqiptar i madh të jesh,,aq më shum do ta ndjesh zotin,,,,dhe do ta kuptosh se kush ësht në të vërtet besimi shpirtëror,,i shpirtit,,dhe kush ësht vërtet shpirti jot.
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Besimi shpirtëror ka të bëj me besimin në shpirt,,,at´her kërkoje shpirtin duke ndjekur rrugën që të udhezon shpirti,,gjëje rrugen më të mir për të arritur të qenurit shqiptar dhe shikoje se sa më shum ti afrohesh,,aq më shum do ta ndjesh zotin,,,provoje të bëhesh shqiptar me gjith shpirt,,në c´do moment të jetës tënde,,,kur të takohesh dhe të flasesh me njerzit,,ju trego që je shqiptar,,dhe nëse ju jep fjalën për dicka,,,mbaje fjalën si shqiptar,,,kur të shikosh dikë që ësht duke vuajtur bëhu shqiptar,,,dhe do ta shikosh se do mbledhësh pluse tek Zoti i madh,,,më shum se me c´do mynyr tjetër,,sa me shqiptar i madh të jesh,,aq më shum do ta ndjesh zotin,,,,dhe do ta kuptosh se kush ësht në të vërtet besimi shpirtëror,,i shpirtit,,dhe kush ësht vërtet shpirti jot.


Mi trego ti mua referencat e shkruara apo verset e ndryshme , te cilat jan te mbeshtetura ne fakte morale dhe shkencore te kesaj feje SHQIPTARISHTES qe une ti referohem .

Religjioni eshte nje Dhurate nga Zoti i Madh per popujt ne pergjithesi , ndersa kombi , kultura , raca , gjuha jane poashtu ato dallimet qe Zoti e ka paisur secilin popull ne veqanti.

FEJA - KA KARAKTER TE PERGJITHSHEM PA DALLIM RAE GJINIE GJUHE ETJ ETJ

KOMBI - KA KARAKTER SPECIFIK DHE SHKON NDARASI .
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Në lashtësi duke filluar që me pellazgët e mes ilirëve deri në krijimin e Bizantit nga Konstandini i Madh, dy kultet kryesore të adhurimit tënatyrës kanë qenë Kulti i Gjarprit dhe Kulti i Diellit. Me vendosjen dhunshme të kristianizmit si fe të regjimit arrijmë në mesjetë, vitet 1300-1400, kur gjysma e popullsisë së Arbrit ishte ende pagane 5,
Kaq mjafton per te bere te ditur se geni i shqiptareve nuk eshte i lidhur pazgjidhshmerisht me fene.Krahasuar me fene shqiptari e ka me te theksuar ndjenjen e atdhedashurise.Pavaresisht percarjeve qe fut feja tek ne ne momente rreziku shqiptaret e kane treguar se nuk jane aq te ndare sa duken ne aparence.E theksova edhe me siper ceshtja e besimit fetar eshte individuale.Le ta respektojme individualitetin e cdonjerit prej nesh dhe te mos e kanalizojme ne ceshtje masive dhe kombetare.Nga ky diskutim per mendimin tim askush nuk del i fituar persa i perket aspektit fetar.
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

kaq mjafton per te bere te ditur se geni i shqiptareve nuk eshte i lidhur pazgjidhshmerisht me fene.krahasuar me fene shqiptari e ka me te theksuar ndjenjen e atdhedashurise.pavaresisht percarjeve qe fut feja tek ne ne momente rreziku shqiptaret e kane treguar se nuk jane aq te ndare sa duken ne aparence.e theksova edhe me siper ceshtja e besimit fetar eshte individuale.le ta respektojme individualitetin e cdonjerit prej nesh dhe te mos e kanalizojme ne ceshtje masive dhe kombetare.nga ky diskutim per mendimin tim askush nuk del i fituar persa i perket aspektit fetar.

pajtohem deri ne nje mase me ty mos te them 100 %
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Mi trego ti mua referencat e shkruara apo verset e ndryshme , te cilat jan te mbeshtetura ne fakte morale dhe shkencore te kesaj feje SHQIPTARISHTES qe une ti referohem .

un po te ftoj qe ti ti referohesh vetes,,shpirtit pra,,,ti a me fole per besimin shpirteror apo jo????
Religjioni eshte nje Dhurate nga Zoti i Madh per popujt ne pergjithesi , ndersa kombi , kultura , raca , gjuha jane poashtu ato dallimet qe Zoti e ka paisur secilin popull ne veqanti..

religjoni esht nje dhurat nga zoti,,te cilin ai ja dha c´do populli,

dikush esht munduar qe ta shtri te vetin me an te dhunes,,dikush se ka evuluar fare,,apo te pakten e kan harruar,,,kto jan fatkeqsi qe kan ndodhur si pasoj e luftrave dhe pushtimeve,,,qe ne rastin ton kan qen nder me te egrat,,,sigurisht kjo ka filluar si pasoj e nje zilie qe na kan pasur,,,prandaj te thash dhe po te them edhe nje her,,,besimi ne shpirt,,do te thot ti referohesh shpirtit,

FEJA - KA KARAKTER TE PERGJITHSHEM PA DALLIM RAE GJINIE GJUHE ETJ ETJ

Shqiptari i permbledh mrenda gatimit te tij te gjitha kto qe po thua ti,,

dhe tani po i referohem perseri kanunit,,qe thot kanuni e njef njeriun shpirt per shpirt,,,dhe ne kte nen te vetem,,percaktohet gjithshka persa i perket dashuris qe shqiptari ka per shumllojshmerin e rracave te tjera,,c´do qenje qe ka shpirt,,qoft ka sakat zezak kinez apo serb burr apo grua,,i ri apo i moshuar,,pra c´do shpirt ka te drejt te barabart me shpirtin tjeter,,
KOMBI - KA KARAKTER SPECIFIK DHE SHKON NDARASI .

ne rastin ton mbrenda fjales shqiptar,,percaktohet edhe kombi esht rruga qe duhet ndjekur,,,
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

un po te ftoj qe ti ti referohesh vetes,,shpirtit pra,,,ti a me fole per besimin shpirteror apo jo????


religjoni esht nje dhurat nga zoti,,te cilin ai ja dha c´do populli,

dikush esht munduar qe ta shtri te vetin me an te dhunes,,dikush se ka evuluar fare,,apo te pakten e kan harruar,,,kto jan fatkeqsi qe kan ndodhur si pasoj e luftrave dhe pushtimeve,,,qe ne rastin ton kan qen nder me te egrat,,,sigurisht kjo ka filluar si pasoj e nje zilie qe na kan pasur,,,prandaj te thash dhe po te them edhe nje her,,,besimi ne shpirt,,do te thot ti referohesh shpirtit,Shqiptari i permbledh mrenda gatimit te tij te gjitha kto qe po thua ti,,

dhe tani po i referohem perseri kanunit,,qe thot kanuni e njef njeriun shpirt per shpirt,,,dhe ne kte nen te vetem,,percaktohet gjithshka persa i perket dashuris qe shqiptari ka per shumllojshmerin e rracave te tjera,,c´do qenje qe ka shpirt,,qoft ka sakat zezak kinez apo serb burr apo grua,,i ri apo i moshuar,,pra c´do shpirt ka te drejt te barabart me shpirtin tjeter,,


ne rastin ton mbrenda fjales shqiptar,,percaktohet edhe kombi esht rruga qe duhet ndjekur,,,


Nuk muna me than qashtut se kjo nuk qendron , religjioni osht Zgjedhje prej Zotit ,

smuna me than une Pse Muhamedin a.s Jezusin ose Isen a.s. e ka zgjedhe Zoti e jo Hajdar fistekun tash une spo dufka me shku hapav te tina , em vjen keq gabim je !!!
 

dursun

Antar Aktiv
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

jepe jeten ti per fen,,,por me mua mos e kruaj,,sepse nese ta marr un jeten,,,do te thot se do te gjykohesh aty per aty,,dhe sdo te ket dit gjykimi tjeter per ty

[youtube]_zeXd9vhcsI[/youtube]
Mos na trishto lepurat ketu ore zotri ,,, gjykimit të rrejshëm nuk frigona aspak .
Gëzohem vetëm nëse Zoti ka të shkruar shpirti im të mirret vetëm me urdherin e rrugës së TIJ.
-Ti putet maje pervehti
une mburrem fjalëve të Allahut.
çdo njeri lind dhe vdes ,,, konstato se Zoti është e pavdekshëm .
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Mos na trishto lepurat ketu ore zotri ,,, gjykimit të rrejshëm nuk frigona aspak .

un nuk po te trishtoj more zotri,,,por ti me the se jeni te gatshem te jepni jeten per fen,,,e c´far do te me thuash ti me kte????

un po te them edhe nje her,,,ne luft kunder shqipes,,nuk mund te vdesesh per zotin,,,sepse esht ai qe me jep mua pastaj te drejten dhe forcen qe ta marr jeten ty,,sa do i madh te jesh ne fe dhe ne organizim.


[youtube]5_4zLC_kFIw[/youtube]
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Nuk muna me than qashtut se kjo nuk qendron , religjioni osht Zgjedhje prej Zotit ,

smuna me than une Pse Muhamedin a.s Jezusin ose Isen a.s. e ka zgjedhe Zoti e jo Hajdar fistekun tash une spo dufka me shku hapav te tina , em vjen keq gabim je !!!


Zoti i ka zgjedhur te gjith ata qe ka krijuar dhe qe mban ne jet,,,sa her ata do te flasin dhe per kte te ken te drejt,,zoti do te forcoj zerin e tyre,,dhe kjo ska ndodhur vetem me muhametin dhe jesusin,,por ndodh c´do dit me c´do njeri,
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

80% e shqiptarev jan myslimane madje dhe pse ka qene nje perplasje nga vitet 90 deri ne 1997 feja myslimane po i rikthehet normalitetit edhe ne shqiperi me ndimen e vellezerve nga kosova dhe maqedonia shqiptare.

Muhamedi ka thene se shtylla e pare per te qene mysliman eshte te besosh dhe te vertetetosh se ka nje zot dhe ai eshte i gjithfuqishmi.

shumica e shqiptareve besojne kete gje atehere te jeni te bindur se jeni myslimane te denje dhe drejt rruges qe na tregon profeti muhamed.

ne ballkan per venc myslimaneve te tjeret jan jevgj greko-rumune dhe sllav.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Muhamedi ka thene se shtylla e pare per te qene mysliman eshte te besosh dhe te vertetetosh se ka nje zot dhe ai eshte i gjithfuqishmi.

po kte njerzimi e ka ditur perpara se ta thoshte muhameti,,,sepse 500 vejet para tij e kishte then jesusi,,dhe kjo esht e dokumentuar,,

dhe pastaj a din ti diqka rreth asaj qe mund ta ket then Zeusi,,

apo ku e din ti se ne bibloteken e aleksandris nuk u djegen dhe shkatrruan shum fakte ne lidhje me kto qe po flasim???
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Populli shqipetare,eshte popull interesi.

esht semundje individuale e c´do njeriu dhe ska te bej me popullin,

ngopi barkun buk ti popullit shqiptar,,dhe jepu te drejta te barabarta me c´do qytetar tjeter te botes,,,dhe do shikosh pastaj qe sgjen nje popull qe te qendron me besnik dhe me pa interes se populli shqiptar,,
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

80% e shqiptarev jan myslimane madje dhe pse ka qene nje perplasje nga vitet 90 deri ne 1997 feja myslimane po i rikthehet normalitetit edhe ne shqiperi me ndimen e vellezerve nga kosova dhe maqedonia shqiptare.

Muhamedi ka thene se shtylla e pare per te qene mysliman eshte te besosh dhe te vertetetosh se ka nje zot dhe ai eshte i gjithfuqishmi.

shumica e shqiptareve besojne kete gje atehere te jeni te bindur se jeni myslimane te denje dhe drejt rruges qe na tregon profeti muhamed.

ne ballkan per venc myslimaneve te tjeret jan jevgj greko-rumune dhe sllav.

Nga cdokush mund te nxirret nje mesim. Mbase nga ju mesimi me i mire qe mund te nxirret eshte te behesh sa me pak si ju.

Shqipetaret qe besojne se egziston nje qenie e mbinatyrshme mbase mund te jene shumica, por kjo nuk i ben ato kategorikisht muslimane. Mos u beni edhe ju si nje turk qe fliste shqip (po, po ishte nga turqia me origjine shqiptare si disa te tjere ketu ne forum) qe me tha se te gjithe njerezit lindin musliman. Pergjithesimet tentojne te jene gjithnje ne anen e gabuar te argumentit, por gjithnje mbeten menyra e preferuar e juaja per te biseduar.

Ne Ballkan sipas jush ka musliman, greke, rumune, sllave dhe jevgj por nuk paska shqiptar :eek:hh::eek:hh::eek:hh:?

Thenje si kjo me bejne te dyshoj ne perfeksionin e krijuesit. Sepse nji njeri si ju shfaqet shume larg asaj pike pasi i mungojne shume gjera, mbi te gjitha sinqeriteti dhe ndjenja e vertetesise.

Vertete qe mund te pritet pak nga ju kur eliminoni te qenurit e shqiptarve ne rajonin e ballkanit. Por edhe nese pershkrimi juaj nuk behet mbi baza etnike edhe ne bazat e besimeve fetare ju po thoni nje genjeshter te madhe. Kroatet dhe Sllovenet jane ne pergjithesi katolike. Bullgaret, Serbet, Maqedonet, Malazezet, Greket kane kishat e veta megjithse te gjithe perfshihen ne listen e te krishtereve. Shqipetaret kane nje numer te konsiderueshem muslimanesh, por pa lene pas edhe popullsine e krishtere, katolike dhe ortodokse, besimet e tjera dhe mosbesuesit.

Globalizmi vertete qe ka edhe anet e veta te keqija, pasi i jep mundesi cdo qenieje per te prishur qetesine e tjetrit me ane te revolucionit te tij ne komunikim.
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Zoti i ka zgjedhur te gjith ata qe ka krijuar dhe qe mban ne jet,,,sa her ata do te flasin dhe per kte te ken te drejt,,zoti do te forcoj zerin e tyre,,dhe kjo ska ndodhur vetem me muhametin dhe jesusin,,por ndodh c´do dit me c´do njeri,

Mire pra shume , mirepo jo gjithseilit ja ka dhen mundesine qe te krijohet pa BABE

Apo jo gjithsecili mund te ket ndikim te madh saqe edhe deti te qahet etj etj ...
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Nga cdokush mund te nxirret nje mesim. Mbase nga ju mesimi me i mire qe mund te nxirret eshte te behesh sa me pak si ju.

Shqipetaret qe besojne se egziston nje qenie e mbinatyrshme mbase mund te jene shumica, por kjo nuk i ben ato kategorikisht muslimane. Mos u beni edhe ju si nje turk qe fliste shqip (po, po ishte nga turqia me origjine shqiptare si disa te tjere ketu ne forum) qe me tha se te gjithe njerezit lindin musliman. Pergjithesimet tentojne te jene gjithnje ne anen e gabuar te argumentit, por gjithnje mbeten menyra e preferuar e juaja per te biseduar.

Ne Ballkan sipas jush ka musliman, greke, rumune, sllave dhe jevgj por nuk paska shqiptar :eek:hh::eek:hh::eek:hh:?

Thenje si kjo me bejne te dyshoj ne perfeksionin e krijuesit. Sepse nji njeri si ju shfaqet shume larg asaj pike pasi i mungojne shume gjera, mbi te gjitha sinqeriteti dhe ndjenja e vertetesise.
QUOTE]

E para fjal MUSLIMAN - nuk eshte ndojgje qe deshmon te kunderten e besimit , kuptimi bukfal i saj eshte te jesh i nenshtruar Krijuesit

Siq eshte rasti me fjalen ORTODOKS qe i bjen besimdrejte


Keshtuqe asnje njeri nuk ben te preket pse quhet musliman sepse te pakten te gjithe synojme te jemi Musliman ne kuptimin bukfal te saj apo edhe ORTODOKS

Mirepo tek njehesimi i Zotit bien ndesh BESIMTARET E VERTETE me njerezit tjere qe QUHEN "MUSLIMAN" APO TE NENESHTRUAR NDAJ KRIJUESIT .
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Sepse nuk eshte njejte te jesh besimtar si musliman
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Mire pra shume , mirepo jo gjithseilit ja ka dhen mundesine qe te krijohet pa BABE

Apo jo gjithsecili mund te ket ndikim te madh saqe edhe deti te qahet etj etj ...

at´her kerkoje BABEN,,,sepse nganjeher mund ta gjesh edhe aty ku sta kishte marr mendja kurr me par,

dhe gjithsecili jep ndikim per aq sa ka nevoj,,,,at´her kur deti u ndante ne dysh,,,ishte e vetmja mynyr per te shpetuar dhe ndikuar,,kurse sot ka mynyra te ndryshme,,,,,,per tu njohur me njeri tjetrin dhe per te ndikuar tek njeri tjetri,,


[youtube]RzHgAg75vjY[/youtube]
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

at´her kerkoje BABEN,,,sepse nganjeher mund ta gjesh edhe aty ku sta kishte marr mendja kurr me par,

dhe gjithsecili jep ndikim per aq sa ka nevoj,,,,at´her kur deti u ndante ne dysh,,,ishte e vetmja mynyr per te shpetuar dhe ndikuar,,kurse sot ka mynyra te ndryshme,,,,,,per tu njohur me njeri tjetrin dhe per te ndikuar tek njeri tjetri,,


[youtube]RzHgAg75vjY[/youtube]

Une pajtohna pjeserisht me ty dhe te them sinqerisht me pelqen debati me ty , sepse nuk po fol bloff

Nashta prej aspektit pozitiv (qe ti per interpreton ) edhe qysh po qasesh ne teme ne mendimet e tjereve reflekton edhe me nuanca negative , po padyshim ka te vertet prej asj qe pe flet .
 

black pan

Ro$$onero Panther !!!
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

E sai perket BABES TE GJITHE E DIJME SE JEZUSI (ISA a.s.) u krijua pa babbe .
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

Nga cdokush mund te nxirret nje mesim. Mbase nga ju mesimi me i mire qe mund te nxirret eshte te behesh sa me pak si ju.

Shqipetaret qe besojne se egziston nje qenie e mbinatyrshme mbase mund te jene shumica, por kjo nuk i ben ato kategorikisht muslimane. Mos u beni edhe ju si nje turk qe fliste shqip (po, po ishte nga turqia me origjine shqiptare si disa te tjere ketu ne forum) qe me tha se te gjithe njerezit lindin musliman. Pergjithesimet tentojne te jene gjithnje ne anen e gabuar te argumentit, por gjithnje mbeten menyra e preferuar e juaja per te biseduar.

Ne Ballkan sipas jush ka musliman, greke, rumune, sllave dhe jevgj por nuk paska shqiptar :eek:hh::eek:hh::eek:hh:?

Thenje si kjo me bejne te dyshoj ne perfeksionin e krijuesit. Sepse nji njeri si ju shfaqet shume larg asaj pike pasi i mungojne shume gjera, mbi te gjitha sinqeriteti dhe ndjenja e vertetesise.

Vertete qe mund te pritet pak nga ju kur eliminoni te qenurit e shqiptarve ne rajonin e ballkanit. Por edhe nese pershkrimi juaj nuk behet mbi baza etnike edhe ne bazat e besimeve fetare ju po thoni nje genjeshter te madhe. Kroatet dhe Sllovenet jane ne pergjithesi katolike. Bullgaret, Serbet, Maqedonet, Malazezet, Greket kane kishat e veta megjithse te gjithe perfshihen ne listen e te krishtereve. Shqipetaret kane nje numer te konsiderueshem muslimanesh, por pa lene pas edhe popullsine e krishtere, katolike dhe ortodokse, besimet e tjera dhe mosbesuesit.

Globalizmi vertete qe ka edhe anet e veta te keqija, pasi i jep mundesi cdo qenieje per te prishur qetesine e tjetrit me ane te revolucionit te tij ne komunikim.

pakica e krishtere ne shqiperi nuk jan shqiptar te paster duam apo nuk duam ne ,sepse ne asnje arkive historike ato nuk shkruhen si shqiptar por si roman-katolike dhe grek ortodoks.

Shqiptaret e pare u shpallen ne krahinen e Matit dhe Dibres duke perfshire dhe Krujen ku jane totalisht mysliman duke hequr disa katunde ardhacakesh qe i sillinin vendikasit si lypsa dhe puntore.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: "Feja" e shqiptarit.

pakica e krishtere ne shqiperi nuk jan shqiptar te paster duam apo nuk duam ne ,sepse ne asnje arkive historike ato nuk shkruhen si shqiptar por si roman-katolike dhe grek ortodoks.

Shqiptaret e pare u shpallen ne krahinen e Matit dhe Dibres duke perfshire dhe Krujen ku jane totalisht mysliman duke hequr disa katunde ardhacakesh qe i sillinin vendikasit si lypsa dhe puntore.

Ka ndonje info me te gjere rreth kesaj, ndonje fakt Burrel ???
 
Top