Ateistet Pergjigjen Per Ju

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

jo ka ndodh e kunderta.....po faji eshte i joni qe merremi me nje personn qe nuk pranon as faktin qe dielli eshte yll........

more shoku,,faji juaj esht sepse nuk po arrini te me kuptoni mua,,,se te kam then 1000 her,,djellin mund ta quash edhe llampe,,,sepse edhe llampa ben drit,,por nuk jan njesoj,,,

po mir ata qe ndricojn naten rreth henes,,quhen djell???
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

more shoku,,faji juaj esht sepse nuk po arrini te me kuptoni mua,,,se te kam then 1000 her,,djellin mund ta quash edhe llampe,,,sepse edhe llampa ben drit,,por nuk jan njesoj,,,

po mir ata qe ndricojn naten rreth henes,,quhen djell???

Duhet te kuptosh dicka, qe dielli jone eshte nje yll si gjithe te tjeret, me madhesi mesatare, pasi ka edhe shume me te vegjel, dhe shume me te medhenj.
Ato qe ndricojne rreth henes jane galaktika, yje, nebuloza gazi etj etj.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

E=mc2(ne katror). Pra do te thote qe energjia eshte ne perpjesetim te drejte me masen dhe katrorin e shpejtesise se drites. Kjo tregon qe, aty ku ka mase, ka edhe energji.
Ligji i ruajtjes dhe shnderrimit te energjise eshte nje ligj qe mund te provohet vetem me ane te eksperimentit. Mund te shohesh dhe teorine e relativitetit te Einstein per kete gje, e shpjegon shume qarte dhe bukur.

Sic e dime, elektronet furnizohen me energji, atehere, cili eshte burimi i kesaj energjie?
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Sic e dime, elektronet furnizohen me energji, atehere, cili eshte burimi i kesaj energjie?

Elektronet ZOTEROJNE energji. Ato nuk furnizohen.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Duhet te kuptosh dicka, qe dielli jone eshte nje yll si gjithe te tjeret, me madhesi mesatare, pasi ka edhe shume me te vegjel, dhe shume me te medhenj.
Ato qe ndricojne rreth henes jane galaktika, yje, nebuloza gazi etj etj.


nga se perbehen kta yje qe ndricojn rreth henes,,dhe yje dhe yll,,,a nuk esht nje term i njejt per dy gjera te ndryshme???
sepse Djelli ndricon,,,por lenda berberse rendesia,,pozicjoni,,,dhe ajo qe mund te ket ne mes qe nuk digjet kurr,,,duhet ti japin llogjikisht nje status tjeter nga termi qe perdoret edhe per yjet qe shihen ne driten e henes,,

se nuk kam ndonje kundershtim un o shoku,,,,mund ta quash edhe ndricues,,,nuk me prish pun mua,,e kuptoj se c´far do te me thuash
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

nga se perbehen kta yje qe ndricojn rreth henes,,dhe yje dhe yll,,,a nuk esht nje term i njejt per dy gjera te ndryshme???
sepse Djelli ndricon,,,por lenda berberse rendesia,,pozicjoni,,,dhe ajo qe mund te ket ne mes qe nuk digjet kurr,,,duhet ti japin llogjikisht nje status tjeter nga termi qe perdoret edhe per yjet qe shihen ne driten e henes,,

se nuk kam ndonje kundershtim un o shoku,,,,mund ta quash edhe ndricues,,,nuk me prish pun mua,,e kuptoj se c´far do te me thuash

Yje=numri shumes, trajta e pashquar
Yll=numri njejes, trajta e pashquar
Edhe yjet e tjere ndricojne, kane perberje pothuajse te njejte me diellin, yllin tone. Ka edhe yje me planete qe rrotullohen rreth ketoj ylli, po ashtu si sistemi yne diellor. Ato qe ndricojne rreth henes, nuk jane vetem yje, por edhe nebuloza gazi, galaktika, e lloj lloj sistemesh te tjera.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Elektronet ZOTEROJNE energji. Ato nuk furnizohen.

Nuk eshte e vertete. Dielli duhej, qe shume me heret te ishte harxhuar, per arsye se cdo dite Diellit, 564 miliona atome hidrogjen i shnderrohen ne helium qe te prodhoje energji per vete. Prej nga i vjen Diellit kjo energji dhe ne vecanti hidrogjeni ?
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nuk eshte e vertete. Dielli duhej, qe shume me heret te ishte harxhuar, per arsye se cdo dite Diellit, 564 miliona atome hidrogjen i shnderrohen ne helium qe te prodhoje energji per vete. Prej nga i vjen Diellit kjo energji dhe ne vecanti hidrogjeni ?

Sipas llogaritjeve, ka dale qe Dielli jone do te shuhet pas rreth 5 miliard vitesh, duke pasur parasysh masen e tij dhe sasine e hidrogjenit qe zoteron. Pra, sasia e hidrogjenit qe zoteron eshte jashtezakonisht e madhe, aq sa gjithsej i duhet rreth 10 miliard vjet qe te shuhet plotesisht dhe te shnderrohet ne xhuxh te bardhe.
Dielli, si cdo gje tjeter, eshte materie, dhe materia zoteron energji.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Pra po kuptohet qe cdo gje qe e ka fillimin, ka edhe mbarimin. Qe dmth se ekzsiton nje Krijues, ne te kunderten, ky ligj nuk do te ekzistonte fare. Sikur qe njeriu i humb aftesite e veta gjate kalimit te kohes ashtu edhe nje dite llamba e jetes se tij do te shuhet. Gjithashtu edhe gjithesia eshte duke perparuar vazhdimisht ne drejtim te shkaterrimit dhe shperberjes. Sepse, energjite ekzistuese ne bote, gradualisht jane duke u zbehur; atomet shnderrohen ne energji, dhe energjia aktive shnderrohet ne pasive dhe te palevizshme. Njehere, kur te ndahen atomet ne menyre te barabarte dhe uniforme, nuk do t'mbetet asgje pos qetesise absolute dhe palevizshmerise. Prandaj, eshte e pamundur qe te konsiderohet materia si esence e perhershme ose substance e qenies, dhe nuk ka zgjidhje tjeter vecse te pranohet bota si e krijuar.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Pra po kuptohet qe cdo gje qe e ka fillimin, ka edhe mbarimin. Qe dmth se ekzsiton nje Krijues, ne te kunderten, ky ligj nuk do te ekzistonte fare. Sikur qe njeriu i humb aftesite e veta gjate kalimit te kohes ashtu edhe nje dite llamba e jetes se tij do te shuhet. Gjithashtu edhe gjithesia eshte duke perparuar vazhdimisht ne drejtim te shkaterrimit dhe shperberjes. Sepse, energjite ekzistuese ne bote, gradualisht jane duke u zbehur; atomet shnderrohen ne energji, dhe energjia aktive shnderrohet ne pasive dhe te palevizshme. Njehere, kur te ndahen atomet ne menyre te barabarte dhe uniforme, nuk do t'mbetet asgje pos qetesise absolute dhe palevizshmerise. Prandaj, eshte e pamundur qe te konsiderohet materia si esence e perhershme ose substance e qenies, dhe nuk ka zgjidhje tjeter vecse te pranohet bota si e krijuar.

Por energjia eshte e pamundur te krijohet nga hici dhe te shnderrohet ne hic. Kjo eshte ligj fizike, njesoj si ligji i gravitetit per shembull.
Materia nuk eshte esence e perhershme. Energjia po.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

okay,,,,,, at´her djelli esht nje Yll,,,mua nuk me shqeteson ky term..

mua me shqeteson dicka tjeter,,pa mar parasysh se a e krijoj dikush sistemin ton djellor,,,apo ai u krijua vetvetiu,,

di qe ai tani esht i panvarur ne funksjonimin e tij,,,,

sikur nje Or e madhe,,,qe bie ne nje oqean,,dhe lodron ne oqean sikur nje anije nendetse,,dhe e vetmja shpres qe te vazhdoj funksjonimin,,nvaret tek bateria qe ka me vete,,,

ashtu esht ajo qe un dua te them per sistemin djellor,,,,qe ai mund te shkatrrohet vetem me shuarjen e djellit,,,

sepse djelli esht zemra e tij,,,dhe kjo ben djellin me te rendesishem se gjithshka tjeter,,

sepse veglat e tjera ora i ka me vete te gjitha,,,dhe te gjitha jan te rendesishme,,,por ajo i ka me vete ato,,,,dhe tani me,,,rendesia me e madhe per te vazhduar funksjonimin,,,qendron tek bateria,,

un nuk di se si tja u spjegoj me ndryshej ate c´far dua te them,,sepse kjo esht e qart,,,

Djelli esht Zemra e jetes,,,ku c´do shpres e jetes mbranda sistemit te tij,,nvaret tek ai,,,ashtu si dhe shdo shpres per funksjonimin e ores ne oqean,,nvaret tek bateria e saj...

mirupafshim :)
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Por energjia eshte e pamundur te krijohet nga hici dhe te shnderrohet ne hic. Kjo eshte ligj fizike, njesoj si ligji i gravitetit per shembull.
Materia nuk eshte esence e perhershme. Energjia po.

Por, sipas ligjit te 2-te te termodinamikes, entropia ose zvogelimi i energjise termike, na meson se edhe pse nuk mund ta caktojmë daten e paraqitjes se botes, bota ka pasur fillimin e saj. Nxehtesia ne bote eshte duke u zvogeluar dhe duke rene ne menyre graduale, sikur 1 cope e hekurit te shkrire qe gradualisht liron nxehtesine e tij ne ajer, derisa ne fund temperatura e hekurit do t'barazohet me temperaturen e objektit dhe te ajrit qe e rrethon ate.

Sikur te mos kishte ekzistuar fillimi ose pika fillestare e botes, t'gjitha atomet ekzistuese do t'shin shperbere dhe shnderruar ne energji, pakufi para shume vitesh me heret. Gjate te kaluares se larget, nxehtesia e botes kishte mberritur deri te fundi i saj, sepse, gjate shnderrimit te saj te njepasnjeshme dhe te vazhdueshme, materia eshte transformuar ne 1 energji te humbur. Nuk eshte e mundur qe e tere energjia e humbur te shnderrohet perseri ne materie dhe sasi, komfor botes se qenies.

Sipas ligjit te lartpermendur, pasi qe te harxhohet njehere energjia, nuk mund te paraqiten me veprimet dhe reaksionet kimike. Por, duke ditur qe veprimet dhe reaksionet kimike jane ende duke ndodhur, ateherë jeta ne toke eshte e mundshme, dhe 1 trup i madh si dielli eshte i pjesetueshem cdo dite dhe cdo nate ne 300 mije milione tonelata, eshte e qarte se bota e ka fillimin e saj ne kohe. Qe dmth se edhe energjia ka nje Krijues.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Puna eshte se energjia nuk humbet. Ajo thjesht shnderrohet.
Ligji i parë i termodinamikës, rreth konservimit/ruajtjes së energjisë
Rritja e energjisë së një sistemi të mbyllur është e barabartë me sasinë e energjisë së shtuar sistemit me anë të nxehtësisë, minus sasinë e humbur të të punës së bërë të sistemit në rrethinë.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Pika ku deri me sot ka ngecur teoria e Big-Bang, eshte koha nga 0 deri ne 10 ne fuqi -14 sekonda. Te lutem mund ta shohesh pak kete videoi qe shpjegon eksperimentin ne CERN. Akoma nuk ka perfunduar, por do te perfundoje se shpejti. Kur te dalin rezultatet, mund te ballafaqohemi perseri bashke. :):)

 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

okay,,,,,, at´her djelli esht nje Yll,,,mua nuk me shqeteson ky term..

mua me shqeteson dicka tjeter,,pa mar parasysh se a e krijoj dikush sistemin ton djellor,,,apo ai u krijua vetvetiu,,

di qe ai tani esht i panvarur ne funksjonimin e tij,,,,

sikur nje Or e madhe,,,qe bie ne nje oqean,,dhe lodron ne oqean sikur nje anije nendetse,,dhe e vetmja shpres qe te vazhdoj funksjonimin,,nvaret tek bateria qe ka me vete,,,

ashtu esht ajo qe un dua te them per sistemin djellor,,,,qe ai mund te shkatrrohet vetem me shuarjen e djellit,,,

sepse djelli esht zemra e tij,,,dhe kjo ben djellin me te rendesishem se gjithshka tjeter,,

sepse veglat e tjera ora i ka me vete te gjitha,,,dhe te gjitha jan te rendesishme,,,por ajo i ka me vete ato,,,,dhe tani me,,,rendesia me e madhe per te vazhduar funksjonimin,,,qendron tek bateria,,

un nuk di se si tja u spjegoj me ndryshej ate c´far dua te them,,sepse kjo esht e qart,,,

Djelli esht Zemra e jetes,,,ku c´do shpres e jetes mbranda sistemit te tij,,nvaret tek ai,,,ashtu si dhe shdo shpres per funksjonimin e ores ne oqean,,nvaret tek bateria e saj...

mirupafshim :)

Patjeter qe vepron i pavarur. Normalisht qe me me shkaterrimin e diellit do te shkaterrohet komplet sistemi. E kam shume te qarte ate qe do te thuash. Une shpresoj te kem qene i qarte ne argumentat e mia. Mirupafshim, kalofshi mire. :)
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

E kam pare ate video, sic e ka cekur edhe Alko ne postimin e tij te fundit ne kete teme, ashtu e kam edhe une mendimin, deri atehere, flasim perseri pas rezultatit >)
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

more shoku,,faji juaj esht sepse nuk po arrini te me kuptoni mua,,,se te kam then 1000 her,,djellin mund ta quash edhe llampe,,,sepse edhe llampa ben drit,,por nuk jan njesoj,,,

po mir ata qe ndricojn naten rreth henes,,quhen djell???


o sa njeri i trash paskeni qen........per nga struktura e ndertimtit te tij eshte yll ,,,,,si psh kur themi mal themi per nga struktura e ndertimit apo fushe dhe pastaj secili ka emertimet e vecanta mali i tomorrit,fusha e myzeqese ............qe ta kuptosh vihet nje emertim i pergjithshem per struktura nedertimi te ngjashme e pataj vihet nje emertim i vecante per secilen.. ......dhe ylli i sistemit tone ka emertimin dielll.........
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o sa njeri i trash paskeni qen........per nga struktura e ndertimtit te tij eshte yll ,,,,,si psh kur themi mal themi per nga struktura e ndertimit apo fushe dhe pastaj secili ka emertimet e vecanta mali i tomorrit,fusha e myzeqese ............qe ta kuptosh vihet nje emertim i pergjithshem per struktura nedertimi te ngjashme e pataj vihet nje emertim i vecante per secilen.. ......dhe ylli i sistemit tone ka emertimin dielll.........

okay o i holl,,,

sa do i trash te kem qen,,nuk jam dhe skam qen kurr me i trash se ata qe i japin ujt rendesi me te madhe se djellit,,,

dhe qe besojn se prejardhja e baballarve te tyre,,,ishte nga Majmuni,,,:)
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

okay o i holl,,,

sa do i trash te kem qen,,nuk jam dhe skam qen kurr me i trash se ata qe i japin ujt rendesi me te madhe se djellit,,,

dhe qe besoj se prejardhja e baballarve te tyre,,,ishte bga Majmuni,,,:)


te pakten e morre vesh pse dielli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

te pakten e morre vesh pse deilli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........

po ca argumentash me solle more????? ncncncn shiko prap ky me kto carl sagenat,,


ej te kam then qe nga dita e par,,se djelli per mua nuk esht yll,,ngaqe per mua,,ka nje rendesi tej e te madhe,,,e konsideroj si zot te kti sistemi djellor,,dhe te thash dhe te kam then gjat gjith kohes qe mund ta quash edhe llamp po te duash,,, por kur te thash e djelli sesht yll,,desha te them ne te vertet se nuk esht ai qe te ka mesuar shkenca,,por me i rendesishem,,nejse

argumentat qe ti me sjell per ujn,,,,jan SHUM injorante te pakten per mua,,,

sepse te gjith deri tani,,,,keni then gjera te kunderta nga njeri tjetri,,por te gjith oer te mbrojtur nje gje te njejt,,,

por problemi ishte ktu,,,,se sistemi djellor funksjonon si nje trup i vetem,,,,qe ty me sa duket nuk po ta rrok!!!!!!

ashtu si nje Or qe ben TIK TAK TIK TAK,,, dhe mbrenda saj,,ka shum paisje akrepa etj etj.,,qe jan shum te rendesishem per te ber te mundur funksjonimin e saj,,,,

por ajo Or tani esht ne nje oqean,,,dhe jetgjatsia e saj,,nvaret nga bateria qe ka me vete,,dhe ajo esht gjeja me e rendesishme qe Ora te vazhdoj punen,,

ashtu si sitemi djellor,,, qe ka djellin gjen me te rendesishme,, o i holli im.
:grusht3:
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

te pakten e morre vesh pse deilli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........

po ca argumentash me solle more????? ncncncn shiko prap ky me kto carl sagenat,,


ej te kam then qe nga dita e par,,se djelli per mua nuk esht yll,,ngaqe per mua,,ka nje rendesi tej e te madhe,,,e konsideroj si zot te kti sistemi djellor,,dhe te thash dhe te kam then gjat gjith kohes qe mund ta quash edhe llamp po te duash,,, por kur te thash e djelli sesht yll,,desha te them ne te vertet se nuk esht ai qe te ka mesuar shkenca,,por me i rendesishem,,nejse

argumentat qe ti me sjell per ujn,,,,jan SHUM injorante te pakten per mua,,,

sepse te gjith deri tani,,,,keni then gjera te kunderta nga njeri tjetri,,por te gjith per te mbrojtur nje gje te njejt,,,

por problemi ishte ktu,,,,se sistemi djellor funksjonon si nje trup i vetem,,,,qe ty me sa duket nuk po ta rrok!!!!!!

ashtu si nje Or qe ben TIK TAK TIK TAK,,, dhe mbrenda saj,,ka shum paisje akrepa etj etj.,,qe jan shum te rendesishem per te ber te mundur funksjonimin e saj,,,,

por ajo Or tani esht ne nje oqean,,,dhe jetgjatsia e saj,,nvaret nga bateria qe ka me vete,,dhe ajo esht gjeja me e rendesishme qe Ora te vazhdoj punen,,

ashtu si sitemi djellor,,, qe ka djellin gjen me te rendesishme,, o i holli im.
:grusht3:
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

une te solla argumentat te akumuluara nga mendimi im se skam ngel une ti marr gjerat shabllon ashtu sic mi japin shkenctaret e te mos i i arsyetoj,,,,,,,fakti qe studioj per kimi industriale me ka bere qe ta shof rendesine e ujit me nga afer........dhe asnjeher ste ka thene njeri qe dielli ska rendesi ...........por te kemi thene gjithmone qe pa ujin ne toke dielli tamam do kishte funksionin e nje llampe........kshu qe rendesia e diellit eshte e lidhur ngushte me faktin qe ne toke ka uje...........dhe rendesia e baterive behet e rendesishme se ora punon me bateri se po te ishte me kurdisje ora do kishin rendesi baterite......kshu o i trashi im :grusht3:
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

te pakten e morre vesh pse deilli eshte yll...........dhe prejardhja skan qene nga majmuni .......sepse dhe ktu e ke gabim konceptin kishte tipare te ngjashme me majmun por nuk ishte majmun sepse ke lloj - lloj majmunesh si oragontangun,shimpanze,gorrillat nuk eshte se eshte nga kta lloj majmunesh..........

sa per ate tjtren skam ndermend ti hyj prap atij diskutimit kush eshte me i rendesishem se te solla gjithe ato argumenta dhe stu mbush menja .........

po ca argumentash me solle more????? ncncncn shiko prap ky me kto carl sagenat,,


ej te kam then qe nga dita e par,,se djelli per mua nuk esht yll,,ngaqe per mua,,ka nje rendesi tej e te madhe,,,e konsideroj si zot te kti sistemi djellor,,dhe te thash dhe te kam then gjat gjith kohes qe mund ta quash edhe llamp po te duash,,, por kur te thash e djelli sesht yll,,desha te them ne te vertet se nuk esht ai qe te ka mesuar shkenca,,por me i rendesishem,,nejse

argumentat qe ti me sjell per ujn,,,,jan SHUM injorante te pakten per mua,,,

sepse te gjith deri tani,,,,keni then gjera te kunderta nga njeri tjetri,,por te gjith oer te mbrojtur nje gje te njejt,,,

por problemi ishte ktu,,,,se sistemi djellor funksjonon si nje trup i vetem,,,,qe ty me sa duket nuk po ta rrok!!!!!!

ashtu si nje Or qe ben TIK TAK TIK TAK,,, dhe mbrenda saj,,ka shum paisje akrepa etj etj.,,qe jan shum te rendesishem per te ber te mundur funksjonimin e saj,,,,

por ajo Or tani esht ne nje oqean,,,dhe jetgjatsia e saj,,nvaret nga bateria qe ka me vete,,dhe ajo esht gjeja me e rendesishme qe Ora te vazhdoj punen,,

ashtu si sitemi djellor,,, qe ka djellin gjen me te rendesishme,, o i holli im.
:grusht3:
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

une te solla argumentat te akumuluara nga mendimi im se skam ngel une ti marr gjerat shabllon ashtu sic mi japin shkenctaret e te mos i i arsyetoj,,,,,,,fakti qe studioj per kimi industriale me ka bere qe ta shof rendesine e ujit me nga afer........dhe asnjeher ste ka thene njeri qe dielli ska rendesi ...........por te kemi thene gjithmone qe pa ujin ne toke dielli tamam do kishte funksionin e nje llampe........kshu qe rendesia e diellit eshte e lidhur ngushte me faktin qe ne toke ka uje...........dhe rendesia e baterive behet e rendesishme se ora punon me bateri se po te ishte me kurdisje ora do kishin rendesi baterite......kshu o i trashi im :grusht3:


kurse un nuk studjoj,,por jam shkenctar i natyres,,,dhe ajo qe thoni ju,,nuk esht se djelli nuk ka rendesi,,,

por Uj ka rendesi me te madhe se djelli,,, dhe kjo esht injoranca,,,

dhe aq me keq,,kur e pranoni qe ato jan te lidhura ngusht me njera tjetren,,,dhe qe pa njera tjetren nuk funksjonojn,,

at´her si ka mundesi qe uj te jet me i rendesishem???? sepse ju ka then karl sageni,,


ju thash qe te benit nje perllogaritje,,te cilen un e kam ber me shum se 10 her deri tani,,,per te par perqindjen e rendesis se djellit dhe te ujt,,dhe that qe duhet koh per te ber,,,kjo mjafton per te kuptuar se sesht e ber kurr nga ju,,,dhe ju flisni duke u bazuar vetem ne perllogaritjen e nje elementi,,,dhe sja kini iden per elementin tjeter... dhe aq me keq,,kur me that se shkenca e njeh mir sistemin djellor,, por deri sot vetem deri ne hen ka arritur te shkoj,,,ndoshta te dergoj nje rrobot edhe deri ne mars,,
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju


pyetje per ateistet!!!!

1
perse planetet sillen rreth djellit????

2
nga se vin temperaturat e ndryshme ne tok????

3
c´far rroli luaj temperaturat ne Jeten ton,,,dhe ne fjalen jet ne pergjithsi???

nese esht e vertet ajo qe thoni,,qe shkenca e njeh mir sistemin djellor,,at´her pergjigjuni sa me qart!!!
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju


pyetje per ateistet!!!!

1
perse planetet sillen rreth djellit????

2
nga se vin temperaturat e ndryshme ne tok????

3
c´far rroli luaj temperaturat ne Jeten ton,,,dhe ne fjalen jet ne pergjithsi???

nese esht e vertet ajo qe thoni,,qe shkenca e njeh mir sistemin djellor,,at´her pergjigjuni sa me qart!!!

1-Sepse cdo trup ka force gravitacionale, qe ben qe trupat te kene tendencen te terhiqen mes njeri tjetrit. Duke qene se dielli eshte shume me i madh se planetet e tjere, atehere graviteti i diellit eshte shume me i madh ne krahasim me te tjeret. Pra dielli i terheq trupat rreth vetes. Por duke qene se planetet dhe dielli jane te rrumbullaket, kane dhe forcen qendersynuese, gje qe shpjegon levizjen rrethore rreth diellit.

2-Ka shume faktore qe ndikojne ne temperaturat e ndryshme te tokes. Por kryesore eshte largesia me diellin, dhe sasia e rrezatimit diellor qe vjen ne toke.

3-Temperatura eshte nje nga gjerat me te rendesishme ne funksionimin e jetes ne toke. Qeniet e gjalla nuk mund te mbijetojne ne temperatura ekstreme.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Si erdha jeta ne toke?
Nqs besoni ne teorine e evolucione pse eshte ndaluar evolucioni...pse nuk dalin specimene te reja?
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Si erdha jeta ne toke?
Nqs besoni ne teorine e evolucione pse eshte ndaluar evolucioni...pse nuk dalin specimene te reja?

Krijimin e jetes e kam shpjeguar me perpara. Evolucioni nuk ka ndaluar, por eshte nje proces qe kerkon qindra mijera deri ne miliona vite per te dale nje specie e re.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nem nje nr postimi ku e ke shpjeguar...ose link
Pastaj ku shifen shenjat e evolucionit...sepse une nuk them te dali nje ekzemplar i ri nga sot neser...por disa shenja evolucioni duhet te jene te dukshme.... jemi ne vitin 2010... as nje shenje minime?
fig12_3.jpg
 

Attachments

  • fig12_3.jpg
    fig12_3.jpg
    37.8 KB · Shikime: 0

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nem nje nr postimi ku e ke shpjeguar...ose link
Pastaj ku shifen shenjat e evolucionit...sepse une nuk them te dali nje ekzemplar i ri nga sot neser...por disa shenja evolucioni duhet te jene te dukshme.... jemi ne vitin 2010... as nje shenje minime?
fig12_3.jpg

Asnje shenje nuk mund te dallohet qofte edhe per 10000 vjet. Sepse faktikisht nuk krijohen speciet e reja. Speciet ekzistuese mundohen te pershtaten me habitatin e tyre.
Mund te shohesh kete video, eshte shume e qarte.
 

Attachments

  • fig12_3.jpg
    fig12_3.jpg
    37.8 KB · Shikime: 0
Top