Ateistet Pergjigjen Per Ju

alfonci

Veri investigatio
Duke qene se ne nenforumet e besimtareve te krishtere, katolik dhe atyre mysliman egziston nje teme e tille po ju jap mundesi anetareve qe te shuajn kureshtjen e tyre duke ju drejtuar pyetje edhe pjeses tjeter qe nuk beson ne nje qenie te plotfuqishme, ne qenie te mbinatyrshme qe eshte ne kontroll te gjithesise.

Diskutim te kendeshem!
 
Po drejtoj kete pyejte pas nje diskutimi qe shikova tek nje teme ne nenforumin e filozofise. Do te deshiroja t'ia drejtoja kete pyetje ateisteve te forumit. Per besimtaret e ndryshem qellimi kyresor i jetes eshte per te arritur te shelbohet, per te arritur ne jeten e pasosur ne parajse por meqe ju nuk besoni ne qeniet e mbinatyrshme, ne nje zot te gjithckaje apo ne nje jete te dyte jam kurioz te di se cili eshte qellimi juaj ne jete.

A jane qellimet tuaja ne jete, thjeshte tokesore per te arritur suksese te ndryshme, per te bere karriere, per te qene dhe per te bere?

flm
 
Qellimet e mia jane teresisht tokesore, ne favor te shoqerise dhe te jetes.

Une nuk jetoj me qellimin per te shkuar ne parajse, perkundrazi jetoj me bindjen qe parajsa eshte ne toke, kjo varet se sa pozitive dhe te ndergjegjesuar do jemi ne njerezit.

Disa njerez per hir te nje jete imagjinare flijojne kete te ver8n, madje duke na e bere sa me malore ne qe jetojme per kete jete. Kjo duket tragjedia e njerezimit.

Kerkoj ndjese qe u zgjata disi :)
 
nostra.....po sikur te besoje nje dite ti???
kam nje parandjenje qe do besosh:D
 
nostra.....po sikur te besoje nje dite ti???
kam nje parandjenje qe do besosh:D

Ti s'di as te formulosh nje fjali...

Cfare te besoja? Kush te ka lene idene ty qe une nuk di c'eshte besimi ...

Nuk jetoj ne shoqeri une...

Si thoshte nje pedagogu im disa pyetje as heshtjen nuk e meritojne.:gjujpeshk:
 
te besosh tek Zoti!se per kete flitet!
se une mendoj qe njeriu qe ne femijeri,mesohet te besoje tek Zoti.
edhe mos mu drejto me ashpersi se s'te ka njeri frike.
 
Pyetja jote meriton pergjigje firmen tende ne fakt.

Pikerisht ky eshte indokrinimi me negativ, t'ia shplash femijes trurin qe kur eshte i mitur dhe kur nuk ka force logjike, por eshte thjesht nje majmun qe kopjon bukur apo jo ate qe i transmetohet, pa perpunim, peshim.

Zotin si term edhe une ne femijeri e kam hasur si te gjithe, por them se jam rritur ;)
 
Si e justifikoni besimin tuaj ? Ne cka bazohet filozofia juaj ?
 
Nje teme e kendshme qe ja vlen nje pergjigje dhe nga une si ateist qe mendoj se jam. por meqe ju nuk besoni ne qeniet e mbinatyrshme, ne nje zot te gjithckaje apo ne nje jete te dyte jam kurioz te di se cili eshte qellimi juaj ne jete. ne nje qenie te mbinatyrshme? po dhe mund te besoja po pse detyrimisht tek zoti dhe jo tek disa qenie qe mund te ndodhen disa mijra vjet larg nesh dhe thane hajt ti leshojme keta ne toke dhe shohim cdo behet, gje te cilen mund ta beje dhe njerzimi i sotem pas disa dekadave zhvillim teknollogjik dhe shkencor ,besoj se te dhashe nje pergjigje te shkurter mbi nevojen e njeriut per te besuar jo detyrimisht ne zot por ne shkence.Qellimi im ne jete? Ta jetoj jeten sa me mire te jete e mundur, Per parajsen? ja u kam lene besimtarve besoj se do ishte shum e merzitshme perjetesia.RRESPEKTE.
 
Cfare jane emocionet/ndjenjat per ju?
 
Cfare e ben nje nejri qe te jete i tille? (ateist/e)
 
Thjesht pse jetoni, kisha dasht me dite... Cili eshte qellimi i jetes..???
 
Perse duhet te mendojme per gjera qe nuk i perkasin kesaj bote kur nuk njohim mire akoma kete bote.
Per mua universi eshte nje humnere e pafundme dhe bota eshte nje pike uji qe bie me nje shpejtesi dhe te mendosh se kjo pike nuk varet asgjekundi dhe pret derisa si vije fundi.
 
Ne po bejme pyetje po mesa po shikojme asnje nuk po na u pergjigjka.
 
Thjesht ne qfar besoni ose nuk besoni as ne nje Hippo .... cila eshte arsya qe te jesh ateist e te mos besosh ne ZOT
 
Redaktimi i fundit:
Ne po bejme pyetje po mesa po shikojme asnje nuk po na u pergjigjka.
Un nuk jam ateist, por i pafe dhe kjo ka ndryshim te madh po deshe ta shpjegoj.
Une besoj ne zot por menyra sesi e servirin fete nuk me pelqen aspak.
Ne i gezohemi jetes qe kemi te mirave qe na vijne prej saj dhe mundohemi te jem i sa me rracionale me kete jete se pastaj nuk i dihet ose me mire ngaqe nuk u besojme atyre qe thojne fete nuk jemi aq pragmatiste.
 
Nuk di shume per ateista as qe dua te ndegjoj shume per ta po kjo ska me rendesi po nuk po e di a mundeni mem kuptu nje pyetje qe po dua me jav bo Pse nuk Besoni ne asgje?, mire e tha princesha cili eshte qellimi i jetes tuaj ?
 
Qellimet e mia jane teresisht tokesore, ne favor te shoqerise dhe te jetes.

Une nuk jetoj me qellimin per te shkuar ne parajse, perkundrazi jetoj me bindjen qe parajsa eshte ne toke, kjo varet se sa pozitive dhe te ndergjegjesuar do jemi ne njerezit.

Disa njerez per hir te nje jete imagjinare flijojne kete te ver8n, madje duke na e bere sa me malore ne qe jetojme per kete jete. Kjo duket tragjedia e njerezimit.

Kerkoj ndjese qe u zgjata disi :)

O Nostra, ne fakt, qellimi i fese (te pakten asaj se krishtere) eshte te te krijoje nje "parajse ne toke".
Feja te ndihmon te ndihesh mire shpirterisht gjate jetes...Nese ti ndihesh keq, atehere do te thote qe nuk ke kuptuar mesazhin e saj!
 
O Nostra, ne fakt, qellimi i fese (te pakten asaj se krishtere) eshte te te krijoje nje "parajse ne toke".
Feja te ndihmon te ndihesh mire shpirterisht gjate jetes...Nese ti ndihesh keq, atehere do te thote qe nuk ke kuptuar mesazhin e saj!

me cdo menyre te jete e mundur ???
 
Cfare jane emocionet/ndjenjat per ju?
Dyshoj se ke dashur te besh nje pyetje me spec, duke thene qe nese nuk beson nuk ndjen.. e ku e di une.
Si fillim duhet te te them qe koncepti i ndjenjes ka ardhur fillimisht nga materia. Psh kur te pickon bleta, e ndjen ti ? Eshte fizike pra, pavaresisht cfare evolimi ka marre me pas.
Emocionet apo ndjenjat jane te njejta per te gjithe njerezit dhe besimi fetar nuk ka aspak ndikim ne to.

Cfare e ben nje nejri qe te jete i tille? (ateist/e)
Besoj se ateist behesh duke studiuar, duke hulumtuar e kerkuar te ver8n, duke peshuar dhe reflektuar.
Per tu bere besimtar, nuk ke nevoje per asnje nga kushtet e mesiperme, madje injoranca eshte kusht optimal. Per me shume lexo pjesen e kuqe te firmes time.

Thjesht pse jetoni, kisha dasht me dite... Cili eshte qellimi i jetes..???
Nese per ty qellim i jetes eshte pikerisht besimi ne Zot, ti nuk je zot/zonje e jetes tende dhe me vjen keq te ta them qe jeta jote s'paska ndo1 qellim. Sipas teje une besoj ne zot dhe jeta ime s'ka me nevoje per asgje tjeter, misioni u krye lol sa thjeshte ...sa qesharake ahhahhah
O Nostra, ne fakt, qellimi i fese (te pakten asaj se krishtere) eshte te te krijoje nje "parajse ne toke".
Feja te ndihmon te ndihesh mire shpirterisht gjate jetes...Nese ti ndihesh keq, atehere do te thote qe nuk ke kuptuar mesazhin e saj!

Briciolo, thua valle nuk ka njerez qe e kane kuptuar "mesazhin" e vazhdojne te ndjehen keq, apo me keq ?

Une di qe feja nuk deshiron te krijoje nje parajse ne toke, edhe historia keshtu e di... mund ta lexosh edhe ti.
Feja mund te jete opium per njerezit e dobet psiqisht dhe me probleme te ndryshme, per njerezit pa perkrahje etj etj

Nuk eshte e drejte te themi qe te kuptosh mesazhin e fese qenka celsi i te ndjerit mire.

Dikur kjo feja jote perdorte indulgjencat, kryqezatat, sot pedofiline...

Sa here valle ndryshon nje qellim i mire ?:eek:hh:

Juaji Nostra :)
 
Thjesht pse jetoni, kisha dasht me dite... Cili eshte qellimi i jetes..???

po tu pergjigjem si nje ateist/agnostik


Zoti egziston por jeta nuk eshte mision , jeta eshte liri jeta eshte arritje jeta eshte per sukses jeta eshte per tje jetuar .
 
Dyshoj se ke dashur te besh nje pyetje me spec, duke thene qe nese nuk beson nuk ndjen.. e ku e di une.
Si fillim duhet te te them qe koncepti i ndjenjes ka ardhur fillimisht nga materia. Psh kur te pickon bleta, e ndjen ti ? Eshte fizike pra, pavaresisht cfare evolimi ka marre me pas.
Emocionet apo ndjenjat jane te njejta per te gjithe njerezit dhe besimi fetar nuk ka aspak ndikim ne to.


Une kam dashur te bej ate pyetje pasi kam pershtypjen qe cdo gje qe nuk ka rrjedhe logjike per ateistet nuk eshte edhe e pranueshme. Pra duke qene se fete nuk jane rrjedhe e nje arsyetimi logjik te asaj cfare predikojne, te asaj qe ka ndodhur, te asaj qe do te ndodhe dhe menyra sesi ato kane rrjedhur qe nga fillimet e tyre.

Pra nese kjo eshte e vertete, atehere pse qendrojne ndjenjat, pse eshte ajo dhimbja pa perjashtuar dhe rastet kur te pickon bleta, por do e vija theksin tek ndjenjat e dashurise, tek ndjenjat e mallit etj... psh per nje te aferm, per nje te dashur, per atdheun, per nje moment ne te shkuaren...

Nese gjera te tilla ndodhin dhe jo si rrjedhoje e ndikimit fizik, por atij psikologjik dhe emocional ne nje kohe kur nuk kane shume kuptim nese i arsyeton, por ja qe ndodhin gjera te tilla.

*Ju jeni ateist qe besoni ne nje qenie te mbinatyshme, besoni se egziston nje zot diku, por nuk e pranoni ate ne menyren sesi fete e predikojne apo nuk besoni se zoti eshte inegzistent?

Flm per pergjigjet,
 
*Ju jeni ateist qe besoni ne nje qenie te mbinatyshme, besoni se egziston nje zot diku, por nuk e pranoni ate ne menyren sesi fete e predikojne apo nuk besoni se zoti eshte inegzistent?

Flm per pergjigjet,

Per mua Zoti si koncept eshte vetem nje kufi logjik i njerezimit, ku ky i fundit fiton dita-dites terren.

Une mendoj qe gjithcka qe nenkuptohet me te mbinatyrshme, s'eshte asgje tjeter vecse nje dukuri e natyrshme, te cilen akoma nuk kemi arritur ta kuptojme.
Normalisht qe fete te bejne akoma me shume agnostik sesa mund te jesh natyrshem. Duhet te ndryshojne radikalisht dhe te pershtaten me nivelin kulturor te shoqerise se sotme. Nuk ka asnje mundesi qe nje shkrim te i shkruar mbi 1000-vjet me pare, te jete perjetesisht bashkekohor. Njerezit dalin cdo dite e me shume nga erresira, feja nuk ia doli misionit te saj.
 
Besoj se ateist behesh duke studiuar, duke hulumtuar e kerkuar te ver8n, duke peshuar dhe reflektuar.
Per tu bere besimtar, nuk ke nevoje per asnje nga kushtet e mesiperme, madje injoranca eshte kusht optimal. Per me shume lexo pjesen e kuqe te firmes time.


Nese i ben ato qe thua ti, studion hulumton per te kerkuar te verteten, e duke peshuar e reflektuar, atehere te gjitha keto nuk te cojne ne ateizem por ne besimin se verte egziston nje zot.

P.s nuk e dija qe ishit kaq ateist i forte ne bindjet e tua nostra.
 
Besoj se ateist behesh duke studiuar, duke hulumtuar e kerkuar te ver8n, duke peshuar dhe reflektuar.
Per tu bere besimtar, nuk ke nevoje per asnje nga kushtet e mesiperme, madje injoranca eshte kusht optimal. Per me shume lexo pjesen e kuqe te firmes time.


Nese i ben ato qe thua ti, studion hulumton per te kerkuar te verteten, e duke peshuar e reflektuar, atehere te gjitha keto nuk te cojne ne ateizem por ne besimin se verte egziston nje zot.

P.s nuk e dija qe ishit kaq ateist i forte ne bindjet e tua nostra.

Nuk ka ateist te forte apo te dobet, ka ateist ose jo ateist.

Nese ti mendon qe duke studiuar arrin tek besimi, me thuaj pse besojne edhe njerezit qe nuk dine te shkruajne apo te lexojne ?

 

Attachments

 • mn_mfk609d_religion.jpg
  mn_mfk609d_religion.jpg
  93.4 KB · Shikime: 74
 • religious-leaders-up2date.jpg
  religious-leaders-up2date.jpg
  19.4 KB · Shikime: 57
 • noreligion.jpg
  noreligion.jpg
  42.5 KB · Shikime: 67
Nostra ti i beson teoris se evolucionit i besoj edhe une nje pjese te madhe te saj mir po me cfar mund ta mohosh se nje fuqi mbinatyrore nuk e ka shtyr at evoulim ???
 
Ateizmi eshte fare e thjesht per ta kuptuar. Ata nuk besojne tek ekzistenca e zotit...

Ashtu si fete e tjera dhe ajo ka deget e saja. Ajo interesantja per mua ishte "Ateizm Praktik" ku te tille ateist jo vetem qe nuk dine shume informacione mbi zotet, por edhe jan indiferent ndaj tyre dhe feve te ndryshme.

Zgjedhja e tyre...

Me thene te drejten, pa fyer asnje ketu... "I urrej disa postime ketu ku thone pse jetoni, ca qellimi keni, sikur zoti i tyre qe i besojne ata eshte qellimi i jetes se tyre? Po sikur tju pyesin juve pse jetoni, cdo thoni? Jetoni per zotin, apo jeton per vete?"

Ne disa aspekte edhe mbase nuk i miratoj disa gjera te ateisteve, por per disa, si psh indiferencen e feve dhe temave te tilla ua vleresoj jasht mase, sepse po percahet njerezia, dhe jua garantoj qe do vi nje dite qe njeriu do besoj vetem tek vetvetja dhe duart e tija. Ate po e shohim dhe ditet e sotme dhe e kemi pare dhe kemi mesuar nga evolucioni, po nejse, teme tejter ajo.

(ps. ky eshte i vetmi forum shqipetar qe kam pare ku temat e feve nuk mbarojne... sme pelqen, po hajt mo)
 
(ps. ky eshte i vetmi forum shqipetar qe kam pare ku temat e feve nuk mbarojne... sme pelqen, po hajt mo)[/QUOTE]


Ketu egzistojne dy opsione, ose ju nuk vizitoni ndonje forum tjeter shqiptar, ose ju nuk po thoni te verteten. Fatkeqesisht forumet shqiptare jane te mbushura plot me tema fetare.

Shqipetari keshtu e ka patur gjithmone gjate historise, te flase shume per gjera qe si interesojne.
 
(ps. ky eshte i vetmi forum shqipetar qe kam pare ku temat e feve nuk mbarojne... sme pelqen, po hajt mo)Ketu egzistojne dy opsione, ose ju nuk vizitoni ndonje forum tjeter shqiptar, ose ju nuk po thoni te verteten. Fatkeqesisht forumet shqiptare jane te mbushura plot me tema fetare.

Shqipetari keshtu e ka patur gjithmone gjate historise, te flase shume per gjera qe si interesojne.

Per te genjyer nuk genjej, te pakten per ato forume qe kam vizituar... po sa per komentin e fundit ke te drejte, sido qe mund ta kesh thene.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 9 31.0%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 10 34.5%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 10.3%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 2 6.9%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 6.9%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 10.3%
Back
Top