Ateistet Pergjigjen Per Ju

Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

jo nuk esht dhe smund te jet,,

sepse elementet fillestare te big bangut,,po i pergadit njeriu!!!

dhe un e pash teorin,,dhe shpjegimi i saj filloj kshu!!! qe skishte asgje,,pastaj linden disa elemente te vogla, te cilat duke u perplasur me njerat tjeter,,e nejse etj etj,,

por si fillim lindi dicka,,aty ku skishte asgje,,

dhe tani per ta vertetuar teorin e big bangut,,nese ajo funksjonon pa nje element te shejt,,,

prisni dhe mos postoni me ne kte tem,,, dhe te shikojm a do mund te lind ndonjher nje post vetvetiu,,pas ksaj postes time!!!

hajde te presim,:brrr

O Ilirjam qe te lindi dicka nga ajo qe thua ti, duhet te kete lende qe ecen me shpejtesine e drites, ose energjite paster. Kete krijon LHC, energji te paster, dhe e vendos ne drejtime te kunderta qe te perplasen. Kjo krijon lenden. Nuk pres qe ti ta kuptosh kete po nuk ka gje. Megjithate po ta them.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

O Ilirjam qe te lindi dicka nga ajo qe thua ti, duhet te kete lende qe ecen me shpejtesine e drites, ose energjite paster. Kete krijon LHC, energji te paster, dhe e vendos ne drejtime te kunderta qe te perplasen. Kjo krijon lenden. Nuk pres qe ti ta kuptosh kete po nuk ka gje. Megjithate po ta them.

nuk pret ti qe un ta kuptoj kete,,nncncnc


a e din si esht puna,,se un te dhiej ne idhuj ty,,sepse u a lexoj letrat ne xhep,,

dhe nuk pres qe ta kuptosh ti sesi,,por di qe rastesia mund te ndodh nje her,,,me nje objekt,,,,apo dy her,,,me dy ebjekte!!

por te thash edhe nje her tjeter,,te thuash se djelli,,esht rastesisht 333 mij her me i madh se toka,,,dhe toka 333 mij her me e vogel,,

te thuash se planetit te par ne sistem i duhen 88 dit per tu sillur nje her rreth djellit,,,dhe te thuash se koha ndahet ne 4 stin,,

te thuash se gjitha kto perllogaritje egzakte,,,jan rastetsi,,,

esht njelloj si te thuash,,,se posta ime shkruhet vet,,,tani skam nevoj ta perseris 1000 her,,

dhe sa per informacjon,,,un jam ilirjami,,,,kam koh ne forum,,,ti je i ri dhe nuk me njeh mir,,por te siguroj se do me njohesh me kalimin e kohes,,dhe per kte ta garantoj,,edhe sikur te mos vish me ne forum,,do te degjosh per mua,,,historia e forumit fillon me mua,,dhe e jo vetem e kti forumi,,por e ati ne pergjithsi


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1- Nuk tha njeri qe eshte rastesi. Rastesi eshte qe ndodhi ketu, por mund te kishte ndodhur ne nje vend tjeter, por qe do te kishte ndodhur keshtu si po ndodh nuk eshte fare rastesi. Natyra funksionon ne baze te nje raporti. Dhe cdo gje ne natyre ka nje raport.
2- Ky raport nuk percaktohet pastaj verehet, por eshte verejtur pastaj eshte percaktuar. Pastaj Dielli eshte rreth 100000000 here me i madh se toka dhe kete mund te ta provoj.
3- Meqe ti je i vjeter ne forum, nuk dmth qe nuk ben gabime, as qe ne te rinjte nuk duhet te flasim. Llogaritjet i ke me poshte:

diametri i Diellit = 1,392,000 km
diametri i Tokes = 12,742 km
vellimi i sferes eshte 4/3 π r3
vellimi i Diellit = 982936738657703508218898.27829795 km3
vellimi i Tokes = 6901111267224296.8261856811264041 km3
raporti = 142431660.72774414503137579178924 here
ose nese e merr si rreze:
raporti = 109.24501648092921048501020247999 here
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ej shko dhe merri informacjonet ne weba ti dhe hajde ktu tek un,,,por mua fjelet me vin vet ne vesh,,nuk lexoj gazeta!!!

bashkoj 333 mij toka bashk,,dhe do formosh madhesin e djellit!!!

e ke me 100% ,, te thash se je i ri,,,sepse po me ngatrron me disa te tjer qe je msuar ti shikosh neper tema,,
por mos harro se per sa koh un jam ne forum,,te gjith jan ne nje sproz!!!
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ej shko dhe merri informacjonet ne weba ti dhe hajde ktu tek un,,,por mua fjelet me vin vet ne vesh,,nuk lexoj gazeta!!!

bashkoj 333 mij toka bashk,,dhe do formosh madhesin e djellit!!!

e ke me 100% ,, te thash se je i ri,,,sepse po me ngatrron me disa te tjer qe je msuar ti shikosh neper tema,,
por mos harro se per sa koh un jam ne forum,,te gjith jan ne nje sproz!!!

Informacionet nuk i marr neper weba. Informacionet i kam marre nga librat e shkolles. Pastaj shume njerez i shtremberojne gjerat ndaj eshte me e sakte te lexosh infon se sa ta degjosh. Perllogaritjen ta bera. Dhe ta kam bere vete nuk e vodha nga as1 vend. Ti vazhdo beso ate qe degjon, po mos degjo ndo1 qe te shan ndo1 dite dhe i beson dhe asaj. Kujdes.
Pyetje: Cfare eshte sproz???
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Informacionet nuk i marr neper weba. Informacionet i kam marre nga librat e shkolles. Pastaj shume njerez i shtremberojne gjerat ndaj eshte me e sakte te lexosh infon se sa ta degjosh. Perllogaritjen ta bera. Dhe ta kam bere vete nuk e vodha nga as1 vend. Ti vazhdo beso ate qe degjon, po mos degjo ndo1 qe te shan ndo1 dite dhe i beson dhe asaj. Kujdes.
Pyetje: Cfare eshte sproz???

me fal se u ngatrrova,,,,te gjith jan ne provim desha te thoja,,,

por do ta kuptosh me kalimin e kohes,,te thash edhe nje her tjeter,,

per sonte,,,,naten!!!
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju


me fal se u ngatrrova,,,,te gjith jan ne provim desha te thoja,,,

por do ta kuptosh me kalimin e kohes,,te thash edhe nje her tjeter,,

per sonte,,,,naten!!!

Gjume te embel. :)
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

videon e pash shpejt e shpejt...une kerkoj pergjigje nga ju...videot mund ti kerkoj dhe vete.... gjithsesi flm qe e solle
Nga dolen kto "substancat e duhura ne atmosfere, dy me te rendesishmet ishin cianidi i hidrogjenit HCN dhe amoniak NH3."
Edhe pse u formua pikerisht adenina, nga elementet qe ekzistonin atehere ne toke...mund te krijojej dicka tjeter...
Se pastaj teoria me ADN-ARN ok besohet....por pse dolen pikerisht kto HCN dhe NH3...

Ka rastesi perfekte?

Si e shpjegoni formimin e nje proteine te vetme ?


shiko e di si eshte puna ju ndonjeher beni pyetje palidhje .........shume mire kto pyetje mund te kishit marre pergjigjet ne librat shkollor sic jane KIMIA ,FIZIKA..........seshte faji jone qe ju nuk i keni studiuar me interes se mendonit se pergjigja eshte te Kurani.........kshu qe per pyetje qe nuk keni gjetur dot pse-ne ne librat shkollor si KIMI dhe FIZIKA atehere mune te na pyesni...........
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Ke degjuar per reaksione kimike qe ndodhin vetvetiu?

si psh cilat jane ato ,kam deshire ti kuptoj dhe te di me shume per to ????
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Bashkeveprimi mes He dhe H psh?
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Bashkeveprimi mes He dhe H psh?

po dhe keto reaksione po u bekan rastesishte apo??????? dhe qfar fitojme me bashkimin e ketyre dy elementeve?????????????
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Nuk tha njeri qe ndodhin rastesisht. Ky reaksion behet vetvetiu, pa ndihmen e njeriut apo te nje qenieje supreme.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko e di si eshte puna ju ndonjeher beni pyetje palidhje .........shume mire kto pyetje mund te kishit marre pergjigjet ne librat shkollor sic jane KIMIA ,FIZIKA..........seshte faji jone qe ju nuk i keni studiuar me interes se mendonit se pergjigja eshte te Kurani.........kshu qe per pyetje qe nuk keni gjetur dot pse-ne ne librat shkollor si KIMI dhe FIZIKA atehere mune te na pyesni...........
Shiko e di si eshte puna, ne rradhe te pare se kam une fajin qe ju keni hyr ne forum te beni "lufte" dhe te provokoni muslimanet....
E dyta, une te thash qe nuk jam muslimane...
E treta, nqs e ke kaq veshtire te pergjigjesh...spo te detyron njeri ta besh...
E 4 se di ti sa kam mesuar une, une po te ve ty ose kush pergjigjet me ne kete teme pikerisht te shof se cili eshte mendimi dhe qendrimi jot...
Kujdes me kete sjelljen se sdo te sjelli asgje te mire...Mos mendo qe je superior nesh.... dhe ne jemi nje grumbull budallenjsh qe smarim vesh asgje...Dhe shyqyr qe ke studiuar ti me shume shume interes fiziken...dhe na shpetove...
Ste ka ofenduar njeri ne kete forum ... e as besoj qe do e bej...
Keshtu qe me shume respekt kur shprehesh... sepse sta ka borxh njeri!

Ne toke normalisht kishte dhe substanca te tjera, keto qe thashe une ishin ato 2 qe bashkevepruan me njera tjetren. Adenina nuk ekzistonte ne toke perpara bashkeveprimit. Videon ta solla sepse jane gjera qe i kam thene shume here, dhe sinqerisht nuk kam me nerva t'u pergjgijem pyetjeve qe u jam pergjigjur kushedi sesa here.
Ti a e di cfare eshte atmosfera?
Nqs i ke thene dhe here te tjera , eshte shume kollaj te me vesh linkun e postimit ku e ke thene.... pse merzitesh ti?
Nqs ske nerva, mos i hy kesaj pune... dhe vlen dhe per ty pergjigja qe i dhash shokut tend....
dhe po e di cfare eshte atomosfera, por une te pyeta pse kjo rastesi e madhe qe u formua pikerisht adenina? mund te formoheshin substanca te tj...pse u formua pikerisht kjo...
Por nejse... sme duhet me pergjigje nga ju... se me sa shof nuk dini te komunikoni.

Kalofshi mire !
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Shiko e di si eshte puna, ne rradhe te pare se kam une fajin qe ju keni hyr ne forum te beni "lufte" dhe te provokoni muslimanet....
E dyta, une te thash qe nuk jam muslimane...
E treta, nqs e ke kaq veshtire te pergjigjesh...spo te detyron njeri ta besh...
E 4 se di ti sa kam mesuar une, une po te ve ty ose kush pergjigjet me ne kete teme pikerisht te shof se cili eshte mendimi dhe qendrimi jot...
Kujdes me kete sjelljen se sdo te sjelli asgje te mire...Mos mendo qe je superior nesh.... dhe ne jemi nje grumbull budallenjsh qe smarim vesh asgje...Dhe shyqyr qe ke studiuar ti me shume shume interes fiziken...dhe na shpetove...
Ste ka ofenduar njeri ne kete forum ... e as besoj qe do e bej...
Keshtu qe me shume respekt kur shprehesh... sepse sta ka borxh njeri!
Kalofshi mire !


nqs u ndjeve e ofenduar pune per ty se ajo qe kam shprehur me teper se ofendim eshte keshille,,,,,,,dhe sa per ate une smund te kem nje mendim per nje gje ekzakte ,,pyetjet e tua skan nevoje per argument ose mendimin tim se jane ekzakte,,,,,,,,,,jane disa reaksione qe ndodhin vetvetiu ne kushtet normale dhe kto kushte jane standarte ,po gjss meqe tu duk ofendim po te jap pergjigje.....

Nga dolen kto "substancat e duhura ne atmosfere, dy me te rendesishmet ishin cianidi i hidrogjenit HCN dhe amoniak NH3."

është një shtresë gazesh që mbulon një trup qiellor. Ajo përbëhet shpesh nga një përzierje gazrash të ndryshëm, dhe mbahet e mbërthyer nga fuqia e rëndesës në trupat qiellorë,,,,dhe sic e dime atmosfera e tokes ka ne perberjen e saj, H ,N ,CO2 ,O2 ,O3,,,,ne kushte normale ,pra ne tepmeraturen e atmosferes ,ne shtypjen atmosferike,disa element mund te bashkeveprojne vet ,dhe kjo ka lidhje me vetite kimike dhe fizike te ktyre trupave,,,,dhe nuk eshte se krijohen vetem ato subctanca qe ju keni permendur,,,,,thjesht ato qelluan te jene te rendesishme,,,,,,,dhe seshte se subcatncat e tjera qe krijohen skane rendesi,,,,ky eshte nje shpjegim i shkurter po ti dish bazat e kimis dhe fizikes e kupton..............
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

nqs u ndjeve e ofenduar pune per ty se ajo qe kam shprehur me teper se ofendim eshte keshille,,,,,,,dhe sa per ate une smund te kem nje mendim per nje gje ekzakte ,,pyetjet e tua skan nevoje per argument ose mendimin tim se jane ekzakte,,,,,,,,,,jane disa reaksione qe ndodhin vetvetiu ne kushtet normale dhe kto kushte jane standarte ,po gjss meqe tu duk ofendim po te jap pergjigje.....

Nga dolen kto "substancat e duhura ne atmosfere, dy me te rendesishmet ishin cianidi i hidrogjenit HCN dhe amoniak NH3."

është një shtresë gazesh që mbulon një trup qiellor. Ajo përbëhet shpesh nga një përzierje gazrash të ndryshëm, dhe mbahet e mbërthyer nga fuqia e rëndesës në trupat qiellorë,,,,dhe sic e dime atmosfera e tokes ka ne perberjen e saj, H ,N ,CO2 ,O2 ,O3,,,,ne kushte normale ,pra ne tepmeraturen e atmosferes ,ne shtypjen atmosferike,disa element mund te bashkeveprojne vet ,dhe kjo ka lidhje me vetite kimike dhe fizike te ktyre trupave,,,,dhe nuk eshte se krijohen vetem ato subctanca qe ju keni permendur,,,,,thjesht ato qelluan te jene te rendesishme,,,,,,,dhe seshte se subcatncat e tjera qe krijohen skane rendesi,,,,ky eshte nje shpjegim i shkurter po ti dish bazat e kimis dhe fizikes e kupton..............

Une nuk u ndjeva e ofenduar...une te terhoqa vemendjen te kesh me kujdes se si shprehesh... kaq...
Dhe ne lidhje me ca te kam nenvizuar me siper...dmthn ishte thjesht nje koincidence qe u formua Arn...e me tej Adn...
Nejse... klm
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Pastaj Dielli eshte rreth 100000000 here me i madh se toka dhe kete mund te ta provoj.

diametri i Diellit = 1,392,000 km
diametri i Tokes = 12,742 km
u ktheva,,mirmengjes :)

diametri i djellit nuk esht 1,392,000 km>>>por esht 1,400,000 km
diematri i tokes nuk esht 12,742 km>>>por esht 12,756 km
me gjith ata ju ke afruar shum,,,duke qen se e ke llogaritur vet,,,komplimente,,sepse mua te thash se informacjonet me vin vet ne vesh,,dhe skam ndonje merit,,por nejse,,

pastaj se c´far ke mbatur ti qe te ka dal djelli 100,000,000, me i madh se toka un nuk e di,,,prandaj po te pres qe te ma sqarosh!!!
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Ore te nderuar antare dhe pjesa tjeter, kjo tema c''fare eshte se mua personalisht me ka humbur filli dhe nuk po e ndjek dot me?
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

u ktheva,,mirmengjes :)

diametri i djellit nuk esht 1,392,000 km>>>por esht 1,400,000 km
diematri i tokes nuk esht 12,742 km>>>por esht 12,756 km
me gjith ata ju ke afruar shum,,,duke qen se e ke llogaritur vet,,,komplimente,,sepse mua te thash se informacjonet me vin vet ne vesh,,dhe skam ndonje merit,,por nejse,,

pastaj se c´far ke mbatur ti qe te ka dal djelli 100,000,000, me i madh se toka un nuk e di,,,prandaj po te pres qe te ma sqarosh!!!

Ta thashe qe infot qe te vijne ne vesh mund te te vijne te shtremberuara(nuk e di per kete rast, duhet ta verifikoj). kam gjetur Vellimin. Qe eshte pjesa e hapsires qe ze nje trup.

pastaj aty ke dhe disa gabime te vogla:

te thuash se planetit te par ne sistem i duhen 88 dit per tu sillur nje her rreth djellit,,,dhe te thuash se koha ndahet ne 4 stin,,

te thuash se gjitha kto perllogaritje egzakte,,,jan rastetsi,,,Te gjitha keto me siper jane te gabuara. 1Koha eshte relative, 2 eshte nocion i krijuar nga njeriu. Gje qe do te thote qe njeriu e shpiku vete per tu orientuar me mire. Dhe ata qe e shpiken kohen perdoren astronomine per ta bere kete. Prandaj kemi 12 shenja astronomike (konstelacione), dhe 12 muaj viti. Prandaj kemi 24 ore ne nje dite-nate. Ose prandaj nje ore ka 60 min. Sepse njerezimi e ndertoi keshtu. Jo sepse gjeti nje ore ne rruge ose nje kalendar dhe tha wow. shikoje dhe e studioi. Per sa i perket planetit te pare eshte Merkuri dhe atij i duhen 58.646 +ose - 0.005 dite (7.2 min) per te kryer nje rrotullim te plote. Gje qe varet nga orbita vezake qe ben. Kur kjo orbite eshte e ndryshueshme dhe ciklike. Pra ndryshon por ne menyre ciklike. pra sa here qe kryhet nje rrotullim rreth Diellit kohezgjatja e nje viti ndryshon dhe nje here eshte 58.641 dite, ndersa mbas 10 rrotullimesh eshte 58.651 dite. Ja lista si me poshte:
r1= 58.641
r2= 58.642
r3= 58.643
r4= 58.644
r5= 58.645
r6= 58. 646
r7= 58.647
r8= 58.649
r9= 58 650
r10= 58.651
(ku plotesohet dhe cikli i ndryshueshmerise se orbites + ose - me 0.005 dite ose 7.2 min)
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

nuk e di se c´far po thua more shoku,,,, ato qe mua me vin ne vesh,,jan masat e verteta apsolute,,,

te rreshtoj un tani ty disa masa,,dhe kur te mbarosh pun me vertetimin e tyre,,,pastaj hajde ktu dhe me thuaj se kto qe me vin mua ne vesh mund te jen te gabuara,,,

ja te fillojm me mekurin,,

bga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 4,879 km

koha qe i nevoitet per tu sillur nje her rreth djellit 88 dit,,,dhe kur them dit,,e mbatur me ditet e tokes,,

largesia nga djelli,,,58 miljon kilometra,,

temperaturat,,minus 180,,,deri ne plus 430,,

vazhdojm me venusin,,

nga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 12,104 km,,

koha qe i nevoitet per nje sillje te plot rreth djellit,,,,225 dit,,,

largesia nga djelli,,,108 miljon km,,

temperatura plus 462,

vazhdojm me token,,

nga cepi ne cep,,,12,756km

koha per te rrutullisur nje her rreth djellit,,365 dit,

largesia nga djelli,,,150 miljon km,,

temperaturat,,minus 90 deri ne plus 60,

vazhdojm me marsin,,

nga cepi ne cep madhesia,,6794 km

koha per te ber nje rrotullim rreth djellit,, 687 dit,

largeia nga djelli,,228 miljon km,,

temperaturat,,minus 140 deri ne plus 20!!!!

tani kur te gjesh dicka gabim ne kto perllogaritje,,hajde dhe me kerko tjerat,,
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

nuk e di se c´far po thua more shoku,,,, ato qe mua me vin ne vesh,,jan masat e verteta apsolute,,,

te rreshtoj un tani ty disa masa,,dhe kur te mbarosh pun me vertetimin e tyre,,,pastaj hajde ktu dhe me thuaj se kto qe me vin mua ne vesh mund te jen te gabuara,,,

ja te fillojm me mekurin,,

bga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 4,879 km

koha qe i nevoitet per tu sillur nje her rreth djellit 88 dit,,,dhe kur them dit,,e mbatur me ditet e tokes,,

largesia nga djelli,,,58 miljon kilometra,,

temperaturat,,minus 180,,,deri ne plus 430,,

vazhdojm me venusin,,

nga cepi ne cep,,madhesia e tij esht 12,104 km,,

koha qe i nevoitet per nje sillje te plot rreth djellit,,,,225 dit,,,

largesia nga djelli,,,108 miljon km,,

temperatura plus 462,

vazhdojm me token,,

nga cepi ne cep,,,12,756km

koha per te rrutullisur nje her rreth djellit,,365 dit,

largesia nga djelli,,,150 miljon km,,

temperaturat,,minus 90 deri ne plus 60,

vazhdojm me marsin,,

nga cepi ne cep madhesia,,6794 km

koha per te ber nje rrotullim rreth djellit,, 687 dit,

largeia nga djelli,,228 miljon km,,

temperaturat,,minus 140 deri ne plus 20!!!!

tani kur te gjesh dicka gabim ne kto perllogaritje,,hajde dhe me kerko tjerat,,


ska nevoje fare ti shikoj te tjerat ,kuptohet qe te toka sa i sakte qe je,,,,nqs do te jesh absolut rrotullimi i tokes rreth diellit eshte 365 e 6 ore sepse 1 here ne 4 vjet kemi 366 dite kur shkurti ka 29 dite.........
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ne fakte akoma me i sakte do ishe po te thoshe: 365 dite, 5 ore, 48 minuta dhe 47 seconda (se kete vit u shtua nje sec e plote, pra erdhi viti i ri nje sec me vonese. ndaj mos u habit po te te vijne fjalet ne vesh qe eshte e 46 sec.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ska nevoje fare ti shikoj te tjerat ,kuptohet qe te toka sa i sakte qe je,,,,nqs do te jesh absolut rrotullimi i tokes rreth diellit eshte 365 e 6 ore sepse 1 here ne 4 vjet kemi 366 dite kur shkurti ka 29 dite.........

lol,,ke harruar te mbatesh sekontat,,,

me gjith ata,,un i mbata me dit,,dhe jo me or,,

por kuptohet edhe dicka tjeter,,,,qe un jam ALBERTI nga SHQIPRIA,,i lindur me daten 1,,, dhe ILIRJAM,,,

Nena ime quhet LIRI,,gjithashtu edhe atdheu ,,,mua me ka formuar ne te gjitha aspektet LIRIA,,,dhe jam i lir te marr c´do informacjon mbi gjithshka qe egziston,,,,nga idhujt e mi,,te cilet jan te gjith ILIR..

esht e veshtir te kuptohet nga ju,,dicka qe ska te bej vetem me perllogaritje,,

me gjith ata,,Historia ime,,,VAZHDON.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko e di si eshte puna ju ndonjeher beni pyetje palidhje .........shume mire kto pyetje mund te kishit marre pergjigjet ne librat shkollor sic jane KIMIA ,FIZIKA..........seshte faji jone qe ju nuk i keni studiuar me interes se mendonit se pergjigja eshte te Kurani.........kshu qe per pyetje qe nuk keni gjetur dot pse-ne ne librat shkollor si KIMI dhe FIZIKA atehere mune te na pyesni...........

Me fal, noten 3 e kam pasur si ne Kimi poashtu edhe ne Fizike, andaj pyeta ketu nga kurreshtja. Pyetja ime eshte, nqfs dini kuptohet:

Si e shpjegoni formimin e nje proteine te vetme ?

flm :)
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Me fal, noten 3 e kam pasur si ne Kimi poashtu edhe ne Fizike, andaj pyeta ketu nga kurreshtja. Pyetja ime eshte, nqfs dini kuptohet:

Si e shpjegoni formimin e nje proteine te vetme ?

flm :)
Kjo eshte ca jane dhe si ndertohen proteinat :
Proteinat janë lëndë organike, janë makromolekula të cilat kryesisht përbëhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oksigjenit, azoti si dhe rrallë herë edhe prej sulfurit. Proteinat janë baza kryesore të qelizave. Ato jo vetëm që i japin qelizave një strukturë, por janë edhe makina molekulare, ku bëjnë transportimin e materieve, pompojnë jonet, i katalizojnë reaksionet kimike si dhe i njohin materiet sinjalizues.
Elementet ndërtues për ndërtimin e proteinave janë proteinogjenet, gjegjësisht aminoacidet, të cilat përmes lidhjeve peptide krijohet një zinxhir. Tek njerëzit bëhet fjalë për 21 llojesh të aminoacideve, ku zinxhiri që përbëhet prej nën 100 aminoacide quhen dhe peptide dhe kur të krijohet zinxhiri më i gjatë atëherë mund të themi se bëhet fjalë për proteinë. Madhësia e një proteine sipas rregullës matet me kilo-Dalton (kDa). Proteina më e madhe tek njeriu është Titin dhe është diku 3600 kDa, përbëhet nga më shumë se 30.000 aminoacide dhe përmban 320 proteindomene. Numri për nga dallimi i zinxhirit aminoacide është gjigante. Formimi i një proteine, si dhe ndërtimi i saj është e koduar me gjenin përkatës.
Proteinat janë molekula që të gjitha qeniet njerëzore janë në gjendje t'i sintetizojnë nga atomi i karbonit (C). Proteinat janë molekula shumë të gjata, dhe përbëhen nga amino acidet që janë elementet përbërëse të proteinave.Proteinat janë elemente ndërtuese të organizmit tuaj, glucidet dhe lipidet janë gjithashtu të rëndësishme pasi që janë përbërës të organizmit.Proteinat janë furnizuesi i vetëm i azotit në organizëm që është i domosdoshëm për rritjen, dhe mbajtjen në jetë .Ato përtërihen pa ndalur, deri 250-300gr në ditë. Shpejtësia e përtëritjes ndryshon sipas proteinave. Ato plaken dhe fillojnë të shkatërrohen. Ky shkatërrim furnizon energji. 1gr proteine = 4kalori(Kcal)
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Tani edhe une kam nje pyetje.

Nese aminoacidet lidhen rastesisht sic pohohet nga evolucionistet se "rastesisht u krijua qeliza e pare", pse vetem aminoacidet e majta lidhen ndersa te djathtat nuk marrin pjes ne krijimin e jetes? Si e spjegoni kete kur dihet se rastesia ka pak gjasa te perseritet dy here e lere me gjate cdo lidhje? Si zgjedhen rastesisht vetem te djathtat?
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Tani edhe une kam nje pyetje.

Nese aminoacidet lidhen rastesisht sic pohohet nga evolucionistet se "rastesisht u krijua qeliza e pare", pse vetem aminoacidet e majta lidhen ndersa te djathtat nuk marrin pjes ne krijimin e jetes? Si e spjegoni kete kur dihet se rastesia ka pak gjasa te perseritet dy here e lere me gjate cdo lidhje? Si zgjedhen rastesisht vetem te djathtat?


po ta shpjegoje gjere e gjate sec jane aminoacidet:

Aminoacidet janë njësi themelore të molekulave proteinike. Në ndërtimin e molekulave proteinike marrin pjesë 20 lloje të aminoacideve. Të gjitha aminoacidet që marrin pjesë në ndërimin me molekulës proteinike janë të formës L.
Aminoacidet janë komponime organike me peshë të vogël molekulare, të cilat në molekulën e tyre kanë së paku një grup karboksil (-COOH) dhe një grup amin (-NH2). Prandaj, mund të thuhet se këto janë acide organike, në molekulën e të cilave gjenden së paku një grup amin. Të gjitha aminoacidet përmbajnë C, H, O, dhe N, përveç këtyre elementeve kimike përmbajnë edhe S. Formula molekulare e aminoacideve është:
R-CHNH2-COOH
R- e zëvëndëson mbetjen e aminoacideve që hyjnë në ndërtim të proteinave. Grupi anësor R është i lirë në vargje peptidike dhe ai e përcakton formën e proteinës në hapërsirë, funksionin dhe aktivitetin e saj biologjik. Dallohen dy forma sterike të aminoacideve: forma L dhe forma D. Aminoacidet që i takojnë formës L gjenden në proteinë. Grupi amin, (-NH), te numri më i madh i aminoacideve, është i lidhur për atomin e karbonit, i cili gjendet afër grupit karboksil, përkatësisht, për atomin e karbonit. Këto aminoacide quhen a-aminoacide. Atomi i karbonit, për të cilin është i lidhur grupi amin, është asimetrik, që do të thotë se aminoacidet janë komponime optikisht aktive, përveç aminoacidit më të thjeshtë – glicinës. Pra, kur aminoacidet gjenden në tretësirë, ato e kthejnë rrafshin e dritës së polarizuar. Meqënëse aminoacidet kanë një grup karbosil dhe një grup amin, ato veprojnë si acide dhe si baza, që do të thotë se kanë karakter amfotern.
Organizmi i njeriut është i aftë që disa aminoacide vetë t’i sintetzojë, kurse disa aminoacide, që nuk mund t’i sintetzojë, duhet t’i marrë përmes ushqimit, sepse janë të domosdoshme për jetë. Aminoacidet që mund t’i sintetizojë organizmi i njeriut quhen aminoacide joesenciale (aminoacide të zëvëndësushme), kurse aminoacidet që nuk mund ti sintetizojë quhen aminoacide esenciale (aminoacide të pazëvëndësueeshme).
Komponimi që krijohet me lidhjen e dy aminoacideve quhet dipeptid, me lidhjen e tri aminoacideve të njëjta ose të ndryshme krijohet tripeptidi e kështu me rashë. Me lidhjen e shumë peptideve krijohet komponimi që dë të jetë oligopeptid ose molekulë proteinike, që varet nga numri i aminoacideve. Në oligopeptide bëjnë pjesë molekulat e ndërtuara prej 2-10 aminoacidesh, në polipeptide ato të ndëruara prej 10-100 aminoacidesh, në proteina ato të ndërtuara prej më shumë se 100 aminoacidesh.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Hbk

Ti nuk je pergjigjur as ne pyetjen time e as ne pyetjen e Alko-s. Te them une tani dic, se pse skenari evolucionist me formimin e proteines eshte i pamundur. Do ta shohesh se si nuk ka mundesi te krijohet nje proteine e vetme, sepse sa e pash mua nuk me je pergjigjur fare.

Se pari, evolucionistet duhet ta dine se sekuenca e sakte e aminoacideve te duhura per formimin e 1 molekule proteine nuk eshte aq e thjeshte. Pervec kesaj, secili prej 20 llojeve te aminoacideve prezente ne kompozimin e proteines (nga me te thjeshtat) duhet te jete i majte. Ka 2 lloje aminoacidesh: "te majta" dhe "te djathta". Diferenca midis tyre eshte simetria e permbysur midis tre dimensioneve te strukturave te tyre, e cila eshte njesoj me simetrine e dores se majte me ate te dores se djathte.

Pastaj, aminoacidet e kujtdo prej ketyre tipeve mund t'lidhen lehtesisht me njera-tjetren. Nje fakt habites eshte zbuluar nga kerkimet: t'gjitha proteinat te bimet dhe kafshet, nga organizmi me i thjeshte tek ai me i nderlikuar, jane ndertuar nga aminoacide te majta. Nqfs sikur vetem 1 aminoacid i djathte te ngjitet me strukturen e 1 proteine, proteina behet e padobishme. Ne disa eksperimente, bakteriet, te cilave iu dhane aminoacide te djathta, i shkaterruan menjehere ato aminoacide dhe ne disa raste te tjera formuan nga komponentet e copezuara aminoacide te majta, qe te mund t’i perdornin.

Por, le te supozojmë per 1 moment se jeta erdhi ne ekzistence rastesisht, ashtu sic thone evolucionistet. Ne kete rast, aminoacidet e majta dhe te djathta qe u gjeneruan rastesisht duhet te jene prezente ne natyre ne sasi afersisht te barabarta. Prandaj, t'gjitha gjallesat duhet te kishin aminoacide te majta e te djathta ne organizmat e tyre, sepse kimikisht eshte e mundur per aminoacidet e te dy llojeve te kombinohen me njera-tjetren. Ne fakt, proteinat qe ekzistojne te te gjithe organizmat e gjalle jane ndertuar vetem nga aminoacide te majta apo jo???

Pyetja se si proteinat zgjedhin vetem aminoacidet e majta dhe se si asnje aminoacid i djathte nuk perzihet ne procesin e jetes eshte dicka qe akoma qendron perballe juve dhe evolucionisteve. S’ka asnje menyre per te shpjeguar 1 zgjedhje kaq precize dhe te ndergjegjshme.

Per me teper, kjo karakteristike e proteinave e shton me teper konfuzionin e "rastesise" se evolucionit. Qe nje proteine te gjenerohet, nuk eshte e mjaftueshme qe aminoacidet te jene ne nje numer te caktuar dhe te kombinohen me njera-tjetren. T'gjitha aminoacidet qe zgjidhen duhet te jene te majta dhe nuk duhet te ekzistoje asnje aminoacid i djathte midis tyre. Asnje mekanizem i seleksionimit natyror nuk mund te identifikoje aminoacidet e djathta qe mund te kene depertuar ne 1 sekuence aminoacidesh dhe te njohe se ky eshte nje gabim qe duhet ndrequr, duke larguar aminoacidin e padeshiruar. Kjo situate e hedh poshte plotesisht mundesine e rastesise.:lexim:
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Hbk

Ti nuk je pergjigjur as ne pyetjen time e as ne pyetjen e Alko-s. Te them une tani dic, se pse skenari evolucionist me formimin e proteines eshte i pamundur. Do ta shohesh se si nuk ka mundesi te krijohet nje proteine e vetme, sepse sa e pash mua nuk me je pergjigjur fare.

Ke dashur te thuash: si nuk ka mundesi te krijohet nje proteine e vetme rastesisht, apo jo?
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Po Alko, ashtu doja te thoja, flm :)
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko jeni ju qe as doni te kuptoni e as doni te mesoni,,,sepse aty tregohet shume qarte ndertimi i aminoacide dhe arsye e sjelles te tyre ne disa reaksione te ndryshme,,,,,,ju i meosni gjerat te gjitha te bazuar ne kuran dhe asnjeher sdilni nga bota e tij,,,,gjerat qe ju dini i lidhni gjithmone dhe kur ska fare lidhje,,,,sjane te mesuara logjikidsht por mekanikisht nga ana juaj ,dhe i keni mesuar ne kete variant po ua tregoj e kam pare dhe une vairantet qe i keni mesuar,ja po ua tregoj ate qe ju dini : http://www.harunyahya.org/other/evolucionit/evolucionit10.html ky eshte linku se ku ju i mesoni gjerat dhe i mesoni shabllon gjerat ,nuk arsyetoni asnjeher........
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top