Ateistet Pergjigjen Per Ju

Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

kam menduar se ateistet jan disi me te zgjuar,,,por te jen njerzit kaq INJORANTA nuk kam par as ne temat fetare!!!!!!!

po ti kur do te kuptosh se po mos te kishte Djell,,,edhe me ujn vetem sdo te kishte jet?????????????????????

dhe kur do te mundeni te shikoni sistemin djellor,,si nje trup te vetem!!!!

kur te mundeni te shikoni sistemin djellor si nje trup te vetem,,,at´her do te kuptin i rendesin e Djellit!!!!

qe ju dhjefsha me shkenctar,,e me big bang,,e ne shkoll e universitet!!!!!

po ju qenkeni me kokfort se fetaret!!!!! dhe 100 mij her me injoranta!!!!!!!!!!!!!!!!!


po kur do e kuptosh qe smerren dot si nje trup i vetem ,sepse njeri ka funksion me ta madh se tjetri,,,,,,,,,ta paralelizuam me zemren ,,,,atehere nqs sdo kishte oksigjen zemra sdo popmponte........pra dielli do ishte kot pa ujin qe permban elementin kryesor qe eshte oksigjeni ,,,,dhe kjo e ben ujin me te rendesishem se dielli qe ne perberje te ujit ka oksigjen,,,,,,,,,,tani nuk tha njeri qe dielli seshte i rendesishem por uji ka nje perqindje me te madhe se dielli ne kete sistem.......me qarte se kaq nuk e shpjegoj dot ,.......e kokeforti ne kete rast je ti sepse gjithmone ne te njeten vrime i bie.........
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

kam menduar se ateistet jan disi me te zgjuar,,,por te jen njerzit kaq INJORANTA nuk kam par as ne temat fetare!!!!!!!

po ti kur do te kuptosh se po mos te kishte Djell,,,edhe me ujn vetem sdo te kishte jet?????????????????????

dhe kur do te mundeni te shikoni sistemin djellor,,si nje trup te vetem!!!!

kur te mundeni te shikoni sistemin djellor si nje trup te vetem,,,at´her do te kuptin i rendesin e Djellit!!!!

qe ju dhjefsha me shkenctar,,e me big bang,,e ne shkoll e universitet!!!!!

po ju qenkeni me kokfort se fetaret!!!!! dhe 100 mij her me injoranta!!!!!!!!!!!!!!!!!


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Ore vella i dashur, ne e kuptojme shume mire rendesine e diellit, por ti nuk e kupton rendesine e ujit. Sistemi diellor nuk eshte nje trup, eshte nje perberje trupash, duke filluar nga Dielli e deri tek Neptuni. Te gjithe bashkeveprojne me njeri tjetrin, si ne cdo sistem tjeter. Edhe nuk ke pse ofendon as shkencetaret, as shkollen e as universitetet. Dhe kur kemi fakte qe e mbeshtesim teorine tone, nuk quhemi kokeforte, por njerez qe dine te mbrojne tezen e tyre. Sa per injorante, ti as nuk e ke idene se kush jemi ne. Nuk mund te quash injorant dike qe te shpjegon nje gje kaq te madhe, sic eshte universi, dhe sidomos fillimin e tij.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

po kur do e kuptosh qe smerren dot si nje trup i vetem ,


Oj kasfshe e frymzuar nga kafsha,,,SISTEMI DJELLOR ESHT NJE TRUP I VETEM dhe PIK.

dhe ndersa fetaret kan profet,,,

ju keni shkenctar,,,e njejta gje,,

nese fetaret,,,mbrojn me c´do kush ato qe u kan then profetet,,

ju provoni me c´do kusht te mbroni ato qe u kan then shkenctaret,,

nese fetaret adhurojn profetet e tyre,,,

ju adhuroni shkectaret e juaj,,,

KURSE UN,,,,BESOJ,,,dhe ADHUROJ vetem te paret e mi,,,,nga te cilet trashigoj kte gjak dhe kte dije qe kam!!!!!!!


ju pershendes edhe nje her me kte geng te gjithve!!!!!!!!!!!!

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko nuk ke dal ti ktu per te me treguar profesionim tim mua.....shiko skam ndermend te ta shpjegoj prap ate qe kam shkruar 101 mije here..

me trego atehere nese te dyja digjen pse nuk po kemi djegje po kur po behen bashke po formojne ujin??????
nuk ka lidhje qe e ke profesion dhe qe mundesh me dite me shume se tjerte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Duke qene se Universi ka nje fillim, do te thote qe e ka nje fund. Energjia, sic e dime, nuk zhduket, por shnderrohet. Pra nga fundi i nje universi, kjo energji ku shkon? Nje pergjigje eshte: Energjia shperndahet ne hapesire, duke lene mbetje neper pika te ndryshme te hapesires. Keto mbetje energjie jane te afta per te krijuar materien.
Dua te bej nje paralelizem me nje yll. Vdes njeri, lind tjetri nga mbetjet e yllit te vdekur.

o i nderuar si mund te lind nje njeri prehj atij qe eshte i vdekur a ka mundesi apo ju e keni gabim???????
prej nje shkaterrime qe behet cope e hi te lind nje yll edhe kjo paska mundesi !!!!!!!!!?????????????????
sa e di une aty ku ka plasje aty nuk mundet te kete asgje tjeter pos shkatrrimit. apo edhe ketu po gaboj ?????
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

me trego atehere nese te dyja digjen pse nuk po kemi djegje po kur po behen bashke po formojne ujin??????
nuk ka lidhje qe e ke profesion dhe qe mundesh me dite me shume se tjerte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


o njeri ta kam thene dhe njeher qe ske dal me be ti si i zgjuar ktu.........oksigjeni dhe hidrogjeni reaksionin e bashkimit e kane me shperthim,,clirim energjie ,,,,,,,,,nga ndodh kjo??????? sepse te dy digjen ,,,,,,,
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju


Oj kasfshe e frymzuar nga kafsha,,,SISTEMI DJELLOR ESHT NJE TRUP I VETEM dhe PIK.

dhe ndersa fetaret kan profet,,,

ju keni shkenctar,,,e njejta gje,,

nese fetaret,,,mbrojn me c´do kush ato qe u kan then profetet,,

ju provoni me c´do kusht te mbroni ato qe u kan then shkenctaret,,

nese fetaret adhurojn profetet e tyre,,,

ju adhuroni shkectaret e juaj,,,

KURSE UN,,,,BESOJ,,,dhe ADHUROJ vetem te paret e mi,,,,nga te cilet trashigoj kte gjak dhe kte dije qe kam!!!!!!!


ju pershendes edhe nje her me kte geng te gjithve!!!!!!!!!!!!
edhe une si ty e besoj kete gje po smund te mohoj teorit pa pasur argumenta te forte........

une te pershendes me kete tekstin.......

T`parët në luftra gjakun dhanë
Dhe k`to male sa shumë panë
Në lahutë një plak vajton
Për k`to male zë këndon

Këndoj male se sytë s`shikojnë
Malet dhimbshëm zënë tregojnë
Pamë ne bijtë që n`betejë ranë
Pamë ne nënat që si qanë

Ref
Dëgjoj thirrjen e të parëve
Bir ti kokën pas kthe
S`ju harroj kurrë ju o etër
Sa t`jem gjalle mbi k`të dhe
Dëgjoj thirrjen e të parëve
Bir dardanësh ti je
Historia nuk mbulohet
Sa t`ketë jetë mbi k`të dhe

Dëgjoj thirrjen e të parëve
Bir ti kokën pas kthe
Nuk e lajnë gjithë lumenjtë bashkë
Gjakun tuaj mbi dhe
Toka çahet dridhen malet
Cmënden detrat nën re
Mos harroni kurrë o njerëz
Bijtë e kujt jemi ne .....
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o i nderuar si mund te lind nje njeri prehj atij qe eshte i vdekur a ka mundesi apo ju e keni gabim???????
prej nje shkaterrime qe behet cope e hi te lind nje yll edhe kjo paska mundesi !!!!!!!!!?????????????????
sa e di une aty ku ka plasje aty nuk mundet te kete asgje tjeter pos shkatrrimit. apo edhe ketu po gaboj ?????


shiko e di ti ligjin e ruajtjes dhe shenderrimit te energjise??????// ke degjuar ndonjeher ???????
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o i nderuar si mund te lind nje njeri prehj atij qe eshte i vdekur a ka mundesi apo ju e keni gabim???????
prej nje shkaterrime qe behet cope e hi te lind nje yll edhe kjo paska mundesi !!!!!!!!!?????????????????
sa e di une aty ku ka plasje aty nuk mundet te kete asgje tjeter pos shkatrrimit. apo edhe ketu po gaboj ?????

Ngelet energjia, qe as nuk krijohet nga hici, dhe as nuk zhduket ne hic. Thjesht shnderrohet. Dhe energjia eshte e afte te krijoje materie.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Ore vella i dashur, ne e kuptojme shume mire rendesine e diellit, por ti nuk e kupton rendesine e ujit. Sistemi diellor nuk eshte nje trup, eshte nje perberje trupash, duke filluar nga Dielli e deri tek Neptuni. Te gjithe bashkeveprojne me njeri tjetrin, si ne cdo sistem tjeter. Edhe nuk ke pse ofendon as shkencetaret, as shkollen e as universitetet. Dhe kur kemi fakte qe e mbeshtesim teorine tone, nuk quhemi kokeforte, por njerez qe dine te mbrojne tezen e tyre. Sa per injorante, ti as nuk e ke idene se kush jemi ne. Nuk mund te quash injorant dike qe te shpjegon nje gje kaq te madhe, sic eshte universi, dhe sidomos fillimin e tij.

ne rradh te par more vlla i dashur,,, sistemi djellor berbehet nga shum trupa,,,por nga jasht ai esht nje trup i vetem,,,ashtu si trupi jot,,qe perbehet nga shum organe,,por esht nje trup i vetem,,,ndersa ty te perkufizohet qenja me lekur,,sistemit i perkufizohet me drit!!! dhe mbrenda drites te gjitha bashkupunojn me njera tjetern,,
dhe asnjeher nuk te thash se uj ska rendesi,,por te thash se gjithshka cfar esht mbrenda sitemit ka rendesi te madhe dhe ta pa zevendesueshme!!!!!

e dyta per te ardhur tek faktet e mbeshtetura me teorin,,,,ajo esht nje teori qe mund te praktikohet mbrenda nje laboratori,,,i cili as vet nuk funksjonon pa energji elektrike,,,qe do te thot pa energjin as uj ne ate laborator nuk esht i rendesishem,,qe i bien 1+1 = 2 - 1=1 e njejta gje per dy krahet..

dhe sa per shpjegimin e universit,,,,ne rradh te par njeriu duhet te studjoj A,,,,B,,,,C e me rradh,,,dhe shkenca prara se te mundohet te spjegoj universin,,,,duhet te spjegoj sistemin djellor ne te cilin jetojm,,,sepse e shikoj qe e paska kapercyer pa ditur as 10% mbi te!!

dhe ksaj i bie,,,sikur te kalosh nga B,,,,tek ZH. dhe me pas te me spjegoj dicka????

po kur shkenca ste paska then deri sot se sistemi djellor esht nje trup i vetem,,dhe esht i panvarur ne funsjonimin e tij.. c´far do te me tregoj mua,,,
perralla fizike dhe austronomie ???

me vjen keq por vertet jam zhgenjyer nga ateistet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1- Shkenca e njeh teresisht sistemin diellor. :) Dhe ai eshte e vertete qe sillet si nje trup i vetem. Ajo qe ti thua ne lidhje me driten nuk ka kuptim, sepse drita, eshte si vale ashtu dhe grimce dhe duke qene e tille, nuk ka kufij fare. Pra nuk e kufizon dot sistemin Diellor.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1- Shkenca e njeh teresisht sistemin diellor. :) Dhe ai eshte e vertete qe sillet si nje trup i vetem. Ajo qe ti thua ne lidhje me driten nuk ka kuptim, sepse drita, eshte si vale ashtu dhe grimce dhe duke qene e tille, nuk ka kufij fare. Pra nuk e kufizon dot sistemin Diellor.

shkenc e njeh tersisht sistemin djellor?????

shiko ti shoku,,lexo ne postat e me siperme dhe kerko llogjiken e pjeses se fundit te diskutimit,,pastaj mundohet te lidhesh llogjiken e gjith diskutimit,,,sepse nuk kemi koh ti riperserisim te njejtat gjera nga fillimi vetem per te mbushur mendjen ty.

dhe qe shkenca nuk njeh as 10% mbi sistemin djellor,,,kte e di te sigurt,,per vet faktin qe uj per shkencen esht me i rendesishem se djelli,,

dhe e dyta,,sikur shkenca ta kishte pranuar deri sot qe sistemi djellor esht nje trup i vetem,,,nuk do te kishte dal kurr ne konkluzjonin se uj esht elementi me i rendesishem,,, perllogaritjet e ksaj teorie,,,jan te mjerueshme!!!!! gjithashtu i mjerueshem esht edhe fakti qe ju nuk mendoni asgje,,,por prisni qe te gjitha tjau thon disa injorant qe edhe prejardhjen e njeriut e kan lidhur me majmunin!!! pra cmund te presesh nga dikush qe e konsideron njeriun kafsh??? asgje me shum se teori kafshe te argumentuara per te kuptuar vetem ata qe mendojn si kafsh!!!
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

1- Nuk thashe qe Sistemi diellor eshte nje trup, por qe sillet si nje trup. Megjithate po te ndjekim llogjiken tende dhe galaktika jone sillet si sistemi yne diellor. Megjithate Dielli eshte nje pike fare e padukshme ne te. Milky_Way_galaxy_sun05.jpg
Keshtu sipas kesaj llogjike, nuk ka rendesi as Dielli. Po qendra e galaktikes. Ne te cilen mendohet te kete nje vrime te zeze.
 

Attachments

 • Milky_Way_galaxy_sun05.jpg
  Milky_Way_galaxy_sun05.jpg
  28.7 KB · Shikime: 0
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o ty te rrofshin qendrat dhe vrimat e zeza dhe te bardha,,,,+

e shikoj qe e vetmja gje qe nuk doni ta pranoni,,dhe me c´do kush doni te gjeni dicka me te rendesishem,,esht mohimi i rendesisi se djellit..

por ky sistem ne te cilin ne jetojm,,,,quhet sistem djellor,,,
dhe fillon nga ktu..((((((( oieufgh2k gh1 0 dhe mbaron ktu)))))))) jasht kllapave elemenetet e tjera jan te pa rendesishme,,

dhe ne jetojm mbrenda kllapave,,dhe sikur ajo zeroja e madhe te pushoj se funksjonuari,,esht njelloj sikur njeriut ti pushoj zemra,,,

dhe pastaj vrimat e zeza dhe te bardha kerkoj se do i gjesh dhe mund te futesh ne to e te shpetosh!!!
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

O Ilirjam. Vrimat e zeza, jane objekte astronomike. Nuk jane ato qe mendon ti. Asnje nuk po mohon rendesine e Diellit, por thjesht po e krahasojme ate me te ujit dhe mua me rezulton qe uji eshte me i rendesishem. :) Dhe po ta them pse. Po nuk pate info per vrimat e zeza (nuk ke faj per kete) lexo me poshte:
http://sq.wikipedia.org/wiki/Vrima_e_zezë
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

O Ilirjam. Vrimat e zeza, jane objekte astronomike. Nuk jane ato qe mendon ti. Asnje nuk po mohon rendesine e Diellit, por thjesht po e krahasojme ate me te ujit dhe mua me rezulton qe uji eshte me i rendesishem. :) Dhe po ta them pse. Po nuk pate info per vrimat e zeza (nuk ke faj per kete) lexo me poshte:
http://sq.wikipedia.org/wiki/Vrima_e_zezë

po ky esht problemi sepse nuk ka se si te rezultoj ty se uj esht me i rendesishem,,,por te rezulton sepse bazohesh ne kto linkat dhe enterpretimet,,qe kan munges njohurie mbi sistemin,,,dhe si pasoj bejn teori vetem me njohurin qe pocedojn,,

tani ik se me cat K,,, me linka dhe vidjo,,, se nuk e kam me ndermend te harxhoj frym me juve ,,tek e fundit DJELLI ESHT AI QE ESHT,,,,dhe koka e carl shkenctarit,,aq ka dhe me ato ben teori,,,aq din dhe aq thot,,, tani mirupafshim,,dhe shiko,,se po u rrezua kjo teori e carl shkenctarit nga ndonje shkenctar qe i besoni me shum,,se mua apo me shum se carlit,,,pershembull po u rrezua nga hawkingu,,,nuk dua te degjoj te thush se kam patur te drejt,,sepse do tju therras te gjithve zogj kurvash!!!!!!!!!! kapito?????????????
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

po ky esht problemi sepse nuk ka se si te rezultoj ty se uj esht me i rendesishem,,,por te rezulton sepse bazohesh ne kto linkat dhe enterpretimet,,qe kan munges njohurie mbi sistemin,,,dhe si pasoj bejn teori vetem me njohurin qe pocedojn,,

tani ik se me cat K,,, me linka dhe vidjo,,, se nuk e kam me ndermend te harxhoj frym me juve ,,tek e fundit DJELLI ESHT AI QE ESHT,,,,dhe koka e carl shkenctarit,,aq ka dhe me ato ben teori,,,aq din dhe aq thot,,, tani mirupafshim,,dhe shiko,,se po u rrezua kjo teori e carl shkenctarit nga ndonje shkenctar qe i besoni me shum,,se mua apo me shum se carlit,,,pershembull po u rrezua nga hawkingu,,,nuk dua te degjoj te thush se kam patur te drejt,,sepse do tju therras te gjithve zogj kurvash!!!!!!!!!! kapito?????????????

Kush eshte Carli???
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Sistemi diellor pa planetet perreth nuk do te quhej i tille dhe do te ishte vetem nje yll i vetem si shume te tjere. Ku ka uj ka edhe jete. Uji eshte baze e jetes. Jo vetem ne toke ka uje por gjindet me shumice ne univers. Dielli luan rol ne jeten ne toke por, edhe uji luan rolin kryesore. Sic tha edhe Hbk me nje fjale pa ujin dielli do te shendriste kot dhe nuk do te kishte fare vlere.

Shkurt hesapi, dielli nuk eshte zot dhe nuk mund te quhet i tille po as uji nuk eshte zot. Jane thjesht ne sherbim te jetes ashtu si edhe oksigjeni dhe elementet tjera.

Big bengu nuk ka si te spjegohet ndryshe kur shohin galaksite tjera duke u larguar nga njera tjetra, sdo mend se logjikisht vie deri te perfundimi qe ne fillim ishin ne nje pike te perbashket dhe shperthimi i shperndau ato. Lexova ku folet per energjine e lire qe ekzistonte para big bang-ut dhe se ajo energji perbehej nga grimcat. Sipas kesaj del se maeria ekzistonte edhe atehere dhe prap po dalim tek mendimi i mehershem i Kantit se materia ka ekzistuar pa fillim. Teoria e big bengut pikerisht e rrezon kete. Pra nuk ekzistonte asgje e kur thot asgje do te thot as koha, as hapesira, as energjia si grimca.

Shkencetaret qe po tentojne ta spjegojne ne CERN me perplasjen e dy grimcave si mini big bang, krijimin, me kete nuk e hedhin poshte aspak anen teologjike te krijimit sic mendonte dikush me larte por perkundrazi. Qe ekziston edhe antimateria ajo gje dihet sepse cdo gje e krijuar eshte dy gjinishe perfshire ato qe i dijme dhe qe nuk i dijme ( kjo gje u eshte zbuluar 1500 vite me pare beduineve e shkretetires, jo se kishin aftesi ata per gjera te tilla). Ata nuk krijojne ndonje grimce tjeter nga ajo perplasje. Ne univers ndodhin procese pambarim te shendrrohet materia ne antimaterie dhe e kunderta. Ata vetem se e vertetojne thenjen teologjike te ekzistimit edhe te krijesave te padukshme per syrin tone ne nje dimension tjeter, pra krijesa nga antimateria. Nga ana tjeter po harrojne se jane vete qenie intelegjente qe e kane projektuar dhe planifikuar tere ate makineri dhe rruget e udhetimit te grimcave si dhe perplasjen me precizitet maksimal dhe se ajo gje nuk po ndodhe pa nderhyrje intelegjente nga jasht. Me kete ekdsperiment vertetojne qe edhe big bengu nuk ndodhi vetevetiu pa nje nderhyrje intelegjente nga jasht. Prap del qe me qellim dhe planifikim ndodhi edhe big- bangu- i madh. Edhe po ta marrim si te vertete energjine e lire, ajo energji do te duhej te ekzistonte edhe me pare dhe asgje nuk ndodhi. Tani po del paradoksi kohe, ekzistonte energjia me pare apo jo, nese koha nuk ekzistonte?

Eshte edhe nje teori e re qe po qarkullon e qe quhet String Theory apo Teoria e Telave, ku tentohet te shkohet pertej Big Bang duke hipotezuar se ndodhen multiverset qe vibrojne shume afer njera tjetres por edhe ajo mbetet teori edhe me e larget dhe e veshtire per tu vertetuar se teoria e Big Bang.

Tani ndegjova per kete teori.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

shiko e di ti ligjin e ruajtjes dhe shenderrimit te energjise??????// ke degjuar ndonjeher ???????

a mundesh te na e sqarosh kete ligj?????
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Ngelet energjia, qe as nuk krijohet nga hici, dhe as nuk zhduket ne hic. Thjesht shnderrohet. Dhe energjia eshte e afte te krijoje materie.

po si vetvetiu u krijua kjo energji , ma sqaroni.??????
si ka mundesi vet te krijohet dhe te behet shendrrimi e te mos humbet???????
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Energjia nuk krijohet. Thjesht ekziston.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

dhe krejt ne fund edhe nje pyetje a po e shihni se krejt kete univers qe ju po mundoheni ta beni dike me dominant se tjetrin ,here ujin ,here djellin pa me thoni a eshte All-llahu ai qe i krijoj ne menyre aq precize sa qe njera nuk mundet pa tjetren apo vet u krijuan duke e dite se per diell kemi kaq % nevoje e per uje kaq% sa i keni thene ju. kjo vlen per te tret Iliriamin ,V-raven dhe Hbk ?

Gafi,,,a e ke kuptuar ndonjeher se pse un si besoj allahut?????

sepse un i besoj Zotit !!!!

dhe sepse un si besoj muhametit,,,dhe nuk ju bindem ligjeve te njeriut,,,por i bindem ligjeve te natyres,,dhe te natyralitetit njerzor,,

nuk ju bindem librave te shkruar nga dora e njeriut,,,,por u bindem gjerave qe jan te shkruara ne natyr,,e cila esht e vetmja gje qe mund te thuash me plot gojen qe esht shkruar jo nga qenja njerzore,,por nga nje shkrimtar qe per shkronja perdor elemente natyrore,,

dhe kjo esht e gjitha,,muhameti per mua esht thjesht nje filozof kopjac i krishtit,,,qe esht munduar te ndertoj nje labirent,,i cili per mua nuk ka funsjonuar,,sepse un e kam gjetur rrugen per te dal jasht tij,,,dhe per te dal jasht tij,,,duhet te jesh 99nc!!! sepse ndryshej do vdesesh mbrenda kufive te labirentit ,,,dhe gjith jeta jote do te rezultoj qe ka qen e roberuar,,nga nje krijes jo me e zgjuar se tij,,

dhe fakti qe ka nje fuqi te mbinatyrshme,,,nuk e ben kuranin te mbinatyrshem,,,,dhe kte ta kam then shum her,,,sepse mbinatyrshmeria e kuranit,,esht then edhe para se te shkruhej kurani,,, dhe ajo pjesa tjeter jan vetem ligje njeriu,,te argumentuara me dijen qe njeriu ka patur deri ne ate koh,,,,ne te cilen edhe esht shkruar,,

dhe a e din se c´far dua te them shkurtimisht,,,

kjo esht njesoj,,,sikur ti te jesh nisur per ne nje ditinacjon,,,,por nuk e din se ku do shkosh,,dhe per me keq nuk e din as qe distinacjoni egziston ne te vertet,,pra nisesh per nje distinacjon te fantazuar,,,dhe pa pritur te vjen dikush dhe te argumenton te vetmen gje,,,te argumenton fuqishem egzistencen e distinacjonit,,,,dhe ti je i detyruar te pranosh,,sepse ai esht i pa kundershtueshem,,,dhe ai qe te tregon egzistencen e distinacjonit,,
duke perfituar nga argumenti qe te ka dhen per egzistencen e distinacjonit,,,,te jep edhe disa kshilla dhe te ben edhe disa ligje te cilat ne te vertet nuk kan te bejn me rrugen qe te con ne destinacjon,,sepse ne destinacjon ai nuk ka qen as vet,,,por te ka genjyer per te vetmen arsye,,qe ti deri ne vdekje ti besosh asaj rruge,,,dhe emri i tij te jetoj ne perjetsi ne kte bot,,,,mundeisht ai te behet princ i nje rruge qe te con ne nje distinacjon,,,qe smund ta shikosh pa vdekur,,dhe kur te vdesesh,,,nuk mund te tregosh askujt se ai te ka genjyer,,,sepse distinacjoni mund te arrihej edhe duke mos perfillur ligjet qe te kishte ven muhameti,,dhe ti gjat gjith jetes tende i ke besuar ati njeriu,,dhe ke pranuar te shesesh natyralitetin tend,,,dhe te behesh si ai,,,pra ke pranuar per tu transformuar ne muhamet gjat gjith jetes,,dhe gjat gjith jetes ke mohuar egzistencen e nje djali qe duhej te egzistonte si ai djali,,dhe jo si muhameti,,dhe ideja esht kjo,,,qe ti kur ishe ne kte jet,,,nuk i solle ksaj jete nje gaf,,por i solle nje muhamet,,te cilen kjo jet e ka patur nje her ne gjirin e saj,,,dhe ne krahun tjeter,,,nuk i dhe ksaj jete dicka qe se ka patur asnjeher ne gjirin e saj,,pra nuk i solle ate qe ne te vertet ishe,,,dhe per te cilen kishe ardhur ne jet

shpresoj te me kesh kuptuar sa do pak,,,edhe pse un me sa duket duhet te kerkoj qe ne nenforumet fetare te hapet nje tem e re,,,FEJA E NJERIUT,,dhe te gjitha pyetjet te mi drejtoni ne ate tem
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Energjia nuk krijohet. Thjesht ekziston.

A ka fakte qe argumenton kete "thjesht ekziston" lool.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ENERGJIA AS NUK KRIJOHET DHE AS NUK ZHDUKET. AJO SHNDERROHET.
Eshte ligj fizike qe nuk mund te hidhet poshte. Ashtu si ligjet e gravitetit per shembull.
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Gafi,,,a e ke kuptuar ndonjeher se pse un si besoj allahut?????

sepse un i besoj Zotit !!!!

dhe sepse un si besoj muhametit,,,dhe nuk ju bindem ligjeve te njeriut,,,por i bindem ligjeve te natyres,,dhe te natyralitetit njerzor,,

nuk ju bindem librave te shkruar nga dora e njeriut,,,,por u bindem gjerave qe jan te shkruara ne natyr,,e cila esht e vetmja gje qe mund te thuash me plot gojen qe esht shkruar jo nga qenja njerzore,,por nga nje shkrimtar qe per shkronja perdor elemente natyrore,,

dhe kjo esht e gjitha,,muhameti per mua esht thjesht nje filozof kopjac i krishtit,,,qe esht munduar te ndertoj nje labirent,,i cili per mua nuk ka funsjonuar,,sepse un e kam gjetur rrugen per te dal jasht tij,,,dhe per te dal jasht tij,,,duhet te jesh 99nc!!! sepse ndryshej do vdesesh mbrenda kufive te labirentit ,,,dhe gjith jeta jote do te rezultoj qe ka qen e roberuar,,nga nje krijes jo me e zgjuar se tij,,

dhe fakti qe ka nje fuqi te mbinatyrshme,,,nuk e ben kuranin te mbinatyrshem,,,,dhe kte ta kam then shum her,,,sepse mbinatyrshmeria e kuranit,,esht then edhe para se te shkruhej kurani,,, dhe ajo pjesa tjeter jan vetem ligje njeriu,,te argumentuara me dijen qe njeriu ka patur deri ne ate koh,,,,ne te cilen edhe esht shkruar,,

dhe a e din se c´far dua te them shkurtimisht,,,

kjo esht njesoj,,,sikur ti te jesh nisur per ne nje ditinacjon,,,,por nuk e din se ku do shkosh,,dhe per me keq nuk e din as qe distinacjoni egziston ne te vertet,,pra nisesh per nje distinacjon te fantazuar,,,dhe pa pritur te vjen dikush dhe te argumenton te vetmen gje,,,te argumenton fuqishem egzistencen e distinacjonit,,,,dhe ti je i detyruar te pranosh,,sepse ai esht i pa kundershtueshem,,,dhe ai qe te tregon egzistencen e distinacjonit,,
duke perfituar nga argumenti qe te ka dhen per egzistencen e distinacjonit,,,,te jep edhe disa kshilla dhe te ben edhe disa ligje te cilat ne te vertet nuk kan te bejn me rrugen qe te con ne destinacjon,,sepse ne destinacjon ai nuk ka qen as vet,,,por te ka genjyer per te vetmen arsye,,qe ti deri ne vdekje ti besosh asaj rruge,,,dhe emri i tij te jetoj ne perjetsi ne kte bot,,,,mundeisht ai te behet princ i nje rruge qe te con ne nje distinacjon,,,qe smund ta shikosh pa vdekur,,dhe kur te vdesesh,,,nuk mund te tregosh askujt se ai te ka genjyer,,,sepse distinacjoni mund te arrihej edhe duke mos perfillur ligjet qe te kishte ven muhameti,,dhe ti gjat gjith jetes tende i ke besuar ati njeriu,,dhe ke pranuar te shesesh natyralitetin tend,,,dhe te behesh si ai,,,pra ke pranuar per tu transformuar ne muhamet gjat gjith jetes,,dhe gjat gjith jetes ke mohuar egzistencen e nje djali qe duhej te egzistonte si ai djeli,,dhe jo si muhameti,,dhe ideja esht kjo,,,qe ti kur ishe ne kte jet,,,nuk i solle ksaj jete nje gaf,,por i solle nje muhamet,,te cilen kjo jet e ka patur nje her ne gjirin e saj,,,dhe ne krahun tjeter,,,nuk i dhe ksaj jete dicka qe se ka patur asnjeher ne gjirin e saj,,pra nuk i solle ate qe ne te vertet ishe,,,dhe per te cilen kishe ardhur ne jet

shpresoj te me kesh kuptuar sa do pak,,,edhe pse un me sa duket duhet te kerkoj qe ne nenforumet fetare te hapet nje tem e re,,,FEJA E NJERIUT,,dhe te gjitha pyetjet te mi drejtoni ne ate tem

o burr i dheut a po te ndal kush me mendu qka te duash.jo as qe e kam nder mend me te ndal. po te ndalesh dhe ta analizosh mire atehere jam i bindur se nuk do flisje keshtu .
po mire me trego ti si u be qe ky univers te krijohet ne kete menyre dhe qe dielli te eshte ne qender rastesishte ?????? edhe nje gje o burr i dhuet jo ti nuk je dal nga labirinti qe po e përmend po ti ke mbet dhe as qe je afru me hy aty po je mbet ne hyrje fatkeqesishte.
dhe nese veq kam pranu te jem nje djal tjeter ty te pengon shume apo mos ke frige qe kjo urrejtje qe ke ndaj neve pot e kthehet dhe po te ben edhe ty nje si ne.
une e di per qka kam ardhe ne kete jete i nderuar , por mjerisht ju nuk jeni duke e dite kete.
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

po ky esht problemi sepse nuk ka se si te rezultoj ty se uj esht me i rendesishem,,,por te rezulton sepse bazohesh ne kto linkat dhe enterpretimet,,qe kan munges njohurie mbi sistemin,,,dhe si pasoj bejn teori vetem me njohurin qe pocedojn,,

tani ik se me cat K,,, me linka dhe vidjo,,, se nuk e kam me ndermend te harxhoj frym me juve ,,tek e fundit DJELLI ESHT AI QE ESHT,,,,dhe koka e carl shkenctarit,,aq ka dhe me ato ben teori,,,aq din dhe aq thot,,, tani mirupafshim,,dhe shiko,,se po u rrezua kjo teori e carl shkenctarit nga ndonje shkenctar qe i besoni me shum,,se mua apo me shum se carlit,,,pershembull po u rrezua nga hawkingu,,,nuk dua te degjoj te thush se kam patur te drejt,,sepse do tju therras te gjithve zogj kurvash!!!!!!!!!! kapito?????????????jo ka ndodh e kunderta.....po faji eshte i joni qe merremi me nje personn qe nuk pranon as faktin qe dielli eshte yll........
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

ENERGJIA AS NUK KRIJOHET DHE AS NUK ZHDUKET. AJO SHNDERROHET.
Eshte ligj fizike qe nuk mund te hidhet poshte. Ashtu si ligjet e gravitetit per shembull.

Mund te na argumentosh me ndonje fakt se energjia nuk krijohet apo s'ka fillim ? Ndonje mendim te ndonje shkencetari, i bazuar ne fakte ?
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

o burr i dheut a po te ndal kush me mendu qka te duash.jo as qe e kam nder mend me te ndal. po te ndalesh dhe ta analizosh mire atehere jam i bindur se nuk do flisje keshtu .
po mire me trego ti si u be qe ky univers te krijohet ne kete menyre dhe qe dielli te eshte ne qender rastesishte ?????? edhe nje gje o burr i dhuet jo ti nuk je dal nga labirinti qe po e përmend po ti ke mbet dhe as qe je afru me hy aty po je mbet ne hyrje fatkeqesishte.
dhe nese veq kam pranu te jem nje djal tjeter ty te pengon shume apo mos ke frige qe kjo urrejtje qe ke ndaj neve pot e kthehet dhe po te ben edhe ty nje si ne.
une e di per qka kam ardhe ne kete jete i nderuar , por mjerisht ju nuk jeni duke e dite kete.

shiko tani,,nese dalim jasht ligjeve personale te muhametit,,qe kan te bejn me gjuhen,,me mynyren e faljes,,me trajtimet e gjinis,dhe disa tjera qe jan te dukshme qe jan ligje njeriu dhe jo vullnet i Zotit,,

at´her ne bashkohemi bashk ne nje pik,,e cila esht qe ka ZOT,,

dhe nese do te diskutosh me mua,,per mynyrat se si esht emundur kjo,,apo kjo..at´her un do te flas me ty me deshir deri neser ne mengjes,,

Djelli nuk esht ne qender rastesisht,,,,sepse kjo esht apsurditet,,

dhe pas nje shprthimi si big bangu,,,,dicka si nje sistem djellor nuk do te egzistonte,,,sepse pas nje shperthimi dicka si sistemi djellor do te ishte i pa mundur,,,por edhe ne rast se do te ishte e mundur,,,sistemi djellor ka disa perllogaritje egzakte,,te cilat nuk mund dhe nuk mund te jen rastesi,

mirpo,,,se tani dua te dal diku,,,dhe pikrisht tek pjesa ku dyshoj tek krijusi,,dhe dyshoj tek aftesit e tij per te me ndihmuar ne,,,ne rast te mos funksjonimit te Djellit!!!

sepse ne kendveshtrimin tim,,,ashtu si piramidat e egjyptit me enigmen e tyre,,,jan edhe sistemet djellore,,,

po te shkosh ne egjypt,,do te shikosh pjes ku esht provuar te behet piramid,,por sesht arritur,,dhe pak me tutje pjes tjeter qe serish nuk esht arritur,,dhe ne fund duke praktikuar,,esht arritur piramida perfekte qe ishte e planifikuar,,

kurse ne hapsir,,shikon lloje sistemesh,,,te cilat nuk jan njelloj,, dhe ky sistemi jon,,ne kendveshtrimin tim,,dhe ne bindjen time,,,pa mar parasysh se kush e krijoj,,,ai esht i panvarur tashme,,,krijusi i dha jeten sistemit,dhe sistemi te dha jeten ty,,,sikur ty te pushoj zemra,,,sistemi nuk mund te ndihmoj te ringjallesh,,flas praktikisht,,, ashtu sikur po ti pushoj zemra sitemit ton,,do te thot se ai ka vdekur,,,dhe gjithshka do te shkatrrohet,,jeta e gjall mbrenda kti sistemi do te vdes,,,dhe pikrisht per kte,,rendesia me e madhe per Jeten,,qendron tek zemra,,,dhe zemra e jetes esht Djelli!!!
 
Titulli: Ateistet Pergjigjen Per Ju

Mund te na argumentosh me ndonje fakt se energjia nuk krijohet apo s'ka fillim ? Ndonje mendim te ndonje shkencetari, i bazuar ne fakte ?

E=mc2(ne katror). Pra do te thote qe energjia eshte ne perpjesetim te drejte me masen dhe katrorin e shpejtesise se drites. Kjo tregon qe, aty ku ka mase, ka edhe energji.
Ligji i ruajtjes dhe shnderrimit te energjise eshte nje ligj qe mund te provohet vetem me ane te eksperimentit. Mund te shohesh dhe teorine e relativitetit te Einstein per kete gje, e shpjegon shume qarte dhe bukur.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 6 26.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 8 34.8%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 13.0%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 1 4.3%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 8.7%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 13.0%
Back
Top