Ana e padukshme e fajit

sofia

Antarë i Respektuar
Sepse devijimin e bere ti e dashur
Askund askush nuk tha - mire ja beri se doli e zhveshur
Sepse do ishte spekulim, asnjeri se ka haberin se cfare vesh ajo vajze!

Ceshtja e veshjes eshte fenomen me vete, dhe problem me vete.
Ngacmimet seksuale ekzistojne ne cdo moshe, ne cdo ambient, ne cdo aspekt
Jane te paevitueshme
Elementet?
Jane nje syresh
Nuk eshte vetem veshja, ka shume...
Mund te evitohen?
Jo ,sepse mendjet e semura nuk evitohen po aq as nuk parashikohen
Ama kur perballesh nuk ke pse heziton te tregosh, por coje ne vendin ku i takon
Kur ndodh qe mos e besh?
Kur ekziston frika..
Une permenda qe e drejta e individit per t'u veshur bazohet ne kodin ligjor dhe kur nuk ekziston ndonje rregull specifike njeriu eshte i lire, pastaj ju sollet shembullin e nuditetit dhe u pergjigja ndaj saj mbi ceshtjen e perdhunimit. Nqs ke sy perdhunues, me mire te jesh i verber!
 

Vajza

V.I.P
Po zemer, jam shume e sigurt. Ti pikerisht si komediani "materializon" femren. Femra pertej pamjes eshte nje qenie njerezore i dashur dhe te vishesh ne menyren qe do nuk do te thote qe te kesh deshire te perdhunohesh sepse nuk do te quhej fare perdhunim. K**** nuk quhesh kur perdhunohesh, quhet ai tjetri k**** qe nderhyn ne punen tende. Vec ta dish nuk e ben me pak te fajshem!


I dashuri eshte ne tjeter aspekt. Perdhunimi konsiderohet si kryerja e marredhenieve seksuale pa deshiren e njerit partner, madje i detyruar. Ketu eshte koncepti i gabuar qe ti sjell. Mos ngaterro seksin per kenaqesi me perdhunimin sepse nuk eshte aq kenaqesi! Dhe rrobat permbajne mesazh, po jo gjithemone deshire seksuale kur jane "provokative" aq me teper mesazh : eja me perdhuno! Ki respekt te pakten per kedo qe eshte perdhunuar
Mos mi deformo fjalet e dashur Sofi :)
Nuk flas per grat e perdhunuara ne kohet e luftes as per ato gra apo femra qe jane aBuzuar e perdhunuar ne keto tani . E as per ato qe vishen provokative ne vend apo pa vend. Pra Sofi , behu mburoja e vetes tende dhe mos i jep shkak njerezve te te shohin si objekt seksual ? . Veshja brenda normave, nuk te ben me pak te zgjuar . Civilizimi nuk eshte tek e zhveshura .pra mos u be objekt e deshirave te ulta . :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Bath bath po nje kokerr.

Ajo cka sot ka marre fund eshte institucioni i familjes, edukata qe po i induktojme brezit te ri duke e justifikuar gjoja me lirine e te drejtave.
Dhe eshte per te ardhur keq ne cfare derexheje po e cojme kete brez duke qene gjoja modern!
Modernizimi nuk vjen ne fjalorin vulgar qe perdoret, as tek veshjet, as te shthurja e brezit.. .por te konceptet mbi krijimin te karakterit.
Te arsimohen kjo eshte detyrim mbi veten...
Nuk po te kuptoje Mone pse po i lidh rastet e dhunimeve me familjen dhe lirite e sotme. Te garantoje me jete se dhunimet ne shoqerine tone kane egzistuar edhe ne kohen e nenave dhe gjysheve tona madje, madje kane qene edhe me te shpeshta o Mone. Pra edhe nenat e gjyshet tona qe mbeshtilleshin kembe e krye jane dhunuar. Pse s'kan patur guximi per tu lajmeruar kjo eshte ceshtje tjeter. Se paku sot disa po marrin guximin dhe po lajmerohen dhe ne po mendojme se eshte bere nami. Perkundrazi institucionet por dhe ne si shoqeri do duhej ti mbeshtesnim ne zerin e tyre.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Mos mi deformo fjalet e dashur Sofi :)
Nuk flas per grat e perdhunuara ne kohet e luftes as per ato gra apo femra qe jane aBuzuar e perdhunuar ne keto tani . E as per ato qe vishen provokative ne vend apo pa vend. Pra Sofi , behu mburoja e vetes tende dhe mos i jep shkak njerezve te te shohin si objekt seksual ? . Veshja brenda normave, nuk te ben me pak te zgjuar . Civilizimi nuk eshte tek e zhveshura .pra mos u be objekt e deshirave te ulta . :)
nqs nuk e ke ne pergjithesi, me mire mos fol fare, sepse lendon gjithe ato qe jane dhunuar dhe ato qe jane perdhunuar ose ato qe kane perjetuar tentativa perdhunimi! Mburoja e mendjes behesh me mendje dhe jo me veshje! Demokratizimi eshte te pranimi i njeriut ashtu sic eshte me apo pa rroba,me apo pa mendime!
 

Vajza

V.I.P
nqs nuk e ke ne pergjithesi, me mire mos fol fare, sepse lendon gjithe ato qe jane dhunuar dhe ato qe jane perdhunuar! Mburoja e mendjes behesh me mendje dhe jo me veshje! Demokratizimi eshte te pranimi i njeriut ashtu sic eshte me apo pa rroba,me apo pa mendime!
Kur ske turp be cfar duash! - eshte nje shprehje .

Do flas Sofi , sepse e kam fjalen e lire si ty :)
Ose vetem per ty eshte demokracia

P.s dhe njeher mos mi interpreto fjalet, po kuptoje thelbin e bisedes .

Kalo mire.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Po zemer, jam shume e sigurt. Ti pikerisht si komediani "materializon" femren. Femra pertej pamjes eshte nje qenie njerezore i dashur dhe te vishesh ne menyren qe do nuk do te thote qe te kesh deshire te perdhunohesh sepse nuk do te quhej fare perdhunim. K**** nuk quhesh kur perdhunohesh, quhet ai tjetri k**** qe nderhyn ne punen tende. Vec ta dish nuk e ben me pak te fajshem!

"Po, te kam kuptuar" thote kjo, dhe vijon te interpretoj komentin tim si justifikim per perdhunim... Eh medet...

Qendrimi im eshte ky: do marresh vemendje seksuale (shikime, etj.) nese ekspozon shalet deri te fundshpina! Dhe kjo vemendje eshte teresisht e justifikuar. Qafshe mua, cfare do thuash... se 'eshte veshur me xhinse te shkurtra nje pellembe sepse ka vape'?! E kupton hipokrizine... edhe vap sa duhen gjithe shalet jashte, por edhe material xhinse...?! Poashtu, do bej naiven femra, dhe s'do i marri ne konsiderate fare instiktet e mashkullit per t'i hedhur syte nga shalet e femres kur i ekspozon teresisht?! Edhe une kam kapur femra duke me ngulur syte ne trup kur kam qene ne plazh apo kur kam pasur t-shirt te ngusht qe tregon formen e trupit, por s'u kam thene "heee, u lageee ti perverse?!"...

E perseris: nuk eshte arsye per perdhunim. E kisha fjalen per vemendje seksuale.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
E jep shembullin: minifund me gjysmen e prapanices zbuluar, etj.

E sqarova me heret kete gje. Jo vetem shembujt e siperpermendur, por edhe sikur lakuriq te dalin nuk do ishte argument per te justifikuar perdhunimin. Nuk jam kafshe te justifikoj perdhunimin.

OK, tani e kuptoj pak me mire. Ngacmimet te llojit "m'a greh" jane vertet vulgare. Nuk e kisha degjuar ndonjehere kete gje sepse kam shume kohe qe jetoj jashte Shqiperise.

Gjithsesi, i qendroj kendveshtrimit tim se protestuesja nuk ka zgjedhur fjalet e duhura per te shprehur indinjaten e saj. E ka ulur retoriken ne nivelin e idioteve...
@Barnaba jam shume i sigurt se numri i vajzave qe vishen me minifunde e zbuluar ketu ke ne eshte i njejte dhe proporcional me vendet tjera dhe nuk di pse e Gjyzel Hasani e ka kap veshjen me dhunimin e na e beri teme debati edhe ne.
Nga ajo qe jetoje dhe shof sot une me kete syrin tim them se keto gocat qe vishen "kshu" gati, gati jane me se paku raste dhunimi. Thjeshte ketu raste dhunimi jane rastet e varfera, pa mbeshtetje shteterore dhe shoqerore. Thjeshte rastet me te pafajshme ne shoqeri. E dhunon roja i shkolles. Goca lajmeron drejtorin. E dhunon edhe drejtori. Goca lajmeron policin. E dhunon edhe polici. Goca lajmerohet ne qendrat e ndihmes. E dhunojne edhe ata. Goca var veten. Dhe, dhe fatkeqesisht nuk jane te pakta keto raste. Kjo ska te beje as me fustanin qe ka vesh e as me gjoksin qe ka nxjerre.

Sa i perket parollave qe nxoren gocat ne shesh jane me e pakta qe bene. Rruget tona jane mbushe me fjalor banal te burrave musteqosh e leshdredhur te kafja e lagjes qe etiketojne cdo femer qe kalon andej duke i ja henger cdo pjese te trupit te saj.

E gerditshme.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Kur ske turp be cfar duash! - eshte nje shprehje .

Do flas Sofi , sepse e kam fjalen e lire si ty :)
Ose vetem per ty eshte demokracia

P.s dhe njeher mos mi interpreto fjalet, po kuptoje thelbin e bisedes .

Kalo mire.
Ekziston dicka me e lire se turpi per te te mbajtur! Turpi i perket grave te lagjes. Ekziston ligji.
"Po, te kam kuptuar" thote kjo, dhe vijon te interpretoj komentin tim si justifikim per perdhunim... Eh medet...

Qendrimi im eshte ky: do marresh vemendje seksuale (shikime, etj.) nese ekspozon shalet deri te fundshpina! Dhe kjo vemendje eshte teresisht e justifikuar. Qafshe mua, cfare do thuash... se 'eshte veshur me xhinse te shkurtra nje pellembe sepse ka vape'?! E kupton hipokrizine... edhe vap sa duhen gjithe shalet jashte, por edhe material xhinse...?! Poashtu, do bej naiven femra, dhe s'do i marri ne konsiderate fare instiktet e mashkullit per t'i hedhur syte nga shalet e femres kur i ekspozon teresisht?! Edhe une kam kapur femra duke me ngulur syte ne trup kur kam qene ne plazh apo kur kam pasur t-shirt te ngusht qe tregon formen e trupit, por s'u kam thene "heee, u lageee ti perverse?!"...

E perseris: nuk eshte arsye per perdhunim. E kisha fjalen per vemendje seksuale.
Atehere je ne temen e gabuar, sepse terheqja seksuale behet edhe nga larg, po perdhunimi behet vetem nga afer!
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
@Barnaba jam shume i sigurt se numri i vajzave qe vishen me minifunde e zbuluar ketu ke ne eshte i njejte dhe proporcional me vendet tjera dhe nuk di pse e Gjyzel Hasani e ka kap veshjen me dhunimin e na e beri teme debati edhe ne.
Nga ajo qe jetoje dhe shof sot une me kete syrin tim them se keto gocat qe vishen "kshu" gati, gati jane me se paku raste dhunimi. Thjeshte ketu raste dhunimi jane rastet e varfera, pa mbeshtetje shteterore dhe shoqerore. Thjeshte rastet me te pafajshme ne shoqeri. E dhunon roja i shkolles. Goca lajmeron drejtorin. E dhunon edhe drejtori. Goca lajmeron policin. E dhunon edhe polici. Goca lajmerohet ne qendrat e ndihmes. E dhunojne edhe ata. Goca var veten. Dhe, dhe fatkeqesisht nuk jane te pakta keto raste. Kjo ska te beje as me fustanin qe ka vesh e as me gjoksin qe ka nxjerre.

Sa i perket parollave qe nxoren gocat ne shesh jane me e pakta qe bene. Rruget tona jane mbushe me fjalor banal te burrave musteqosh e leshdredhur te kafja e lagjes qe etiketojne cdo femer qe kalon andej duke i ja henger cdo pjese te trupit te saj.

E gerditshme.

O vlla, e kam sqaruar qe nuk po justifikoj as perdhunimin, dhe as ngacmimet vulgare. E kisha fjalen vetem per vemendjen seksuale, dhe e lidha konkretisht me retoriken e protestueses.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
O vlla, e kam sqaruar qe nuk po justifikoj as perdhunimin, dhe as ngacmimet vulgare. E kisha fjalen vetem per vemendjen seksuale, dhe e lidha konkretisht me retoriken e protestueses.
Askund nuk te kam shkruar qe po e arsyeton. Une po jap mendimin tim se s'ka te beje vemendja seksuale me dhunimin.
 
Une po jap mendimin tim se s'ka te beje vemendja seksuale me dhunimin.


po si o nuk paska.

Me te ardh nje femer ty si mashkull ne tavoline e veshur serioze jo provokuese dhe nje femer me dekolte te hapur ku i duket gjoksi jashte, me minifund ku i duken kofshet e formuara te bukura shalet e gjata. Ti si mashkull qe je ku do te shkonin syte dhe kush do te zgjonte fantazi seksuale?

Normal qe veshja eshte art of seduction ndryshe nese ti se pranon ket une dhe gjithe femrat e tjera ja fusim kot qe kurohemi dhe vishemi bukur kur dalim me ndonje cun qe na pelqen ne takim.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
@Barnaba nese nxjerr nje foto me t-shirt te ngushte tek tema e misterit do te jap voten time te trete lol

Behet fjale per epoken para 'lockdown'... Tani, nese postoj foto me t-shirt te ngushte, me fytyre te fshehur dhe me kete nickname femeror qe kam, do me pyesi ndonje antar i ri "sa muaj shtatzane je?". lool
 
Behet fjale per epoken para 'lockdown'... Tani, nese postoj foto me t-shirt te ngushte, me fytyre te fshehur dhe me kete nickname femeror qe kam, do me pyesi ndonje antar i ri "sa muaj shtatzane je?". lool

lool lool

a mund te te pyes kush eshte babai te pakten? :p lol
 

sofia

Antarë i Respektuar
po si o nuk paska.

Me te ardh nje femer ty si mashkull ne tavoline e veshur serioze jo provokuese dhe nje femer me dekolte te hapur ku i duket gjoksi jashte, me minifund ku i duken kofshet e formuara te bukura shalet e gjata. Ti si mashkull qe je ku do te shkonin syte dhe kush do te zgjonte fantazi seksuale?

Normal qe veshja eshte art of seduction ndryshe nese ti se pranon ket une dhe gjithe femrat e tjera ja fusim kot qe kurohemi dhe vishemi bukur kur dalim me ndonje cun qe na pelqen ne takim.
Ky qe thua ti nuk quhet dhunim dhe as nuk jep te drejte per perdhunim, eshte terheqje seksuale dhe kjo ceshtje nuk e ka vendin tek kjo teme ne kete lloj forme.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
po si o nuk paska.

Me te ardh nje femer ty si mashkull ne tavoline e veshur serioze jo provokuese dhe nje femer me dekolte te hapur ku i duket gjoksi jashte, me minifund ku i duken kofshet e formuara te bukura shalet e gjata. Ti si mashkull qe je ku do te shkonin syte dhe kush do te zgjonte fantazi seksuale?

Normal qe veshja eshte art of seduction ndryshe nese ti se pranon ket une dhe gjithe femrat e tjera ja fusim kot qe kurohemi dhe vishemi bukur kur dalim me ndonje cun qe na pelqen ne takim.
Seriozisht i ke perzi pelqimin me dhunimin. :unsure:
 
Ky qe thua ti nuk quhet dhunim dhe as nuk jep te drejte per perdhunim, eshte terheqje seksuale dhe kjo ceshtje nuk e ka vendin tek kjo teme ne kete lloj forme.


ore keni pire gje apo sdoni me kuptu lol

Me fal cfare eshte perdhunimi?

Mos valle eshte instikt seksual dhe me pas mardhenie seksuale kunder deshires?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
ore keni pire gje apo sdoni me kuptu lol

Me fal cfare eshte perdhunimi?

Mos valle eshte instikt seksual dhe me pas mardhenie seksuale kunder deshires?
Po moj pikerisht ky eshte perdhunimi po kjo s'ka te beje me pelqimin qe kam une ndaj cices tende ?
Mua mundet me me pelqy por deri sa pa deshiren tende nuk e prek une jam ne rregull me veten, me ty, me ligjin dhe me normat shoqerore dhe etike. ?
 

sofia

Antarë i Respektuar
jo perdhuunimi eshte kryerja e marredhenieve seksuale te detyruara. Instiktin seksual e ke per 1 sekuence, po ka nje ndryshim te madh mes instiktit dhe kryerjes,Mos ngaterro termat, sozi im i forumot. Po te jap nje shembull te thjeshte:
Dikush qe te pelqen ne bar, vjen e te jep nje pije nqs pranon, dikush qe te pelqen serish te versulet. E para eshte terheqje seksuale, kurse e dyta eshte terheqje seksuale+dhunim. Keto asnjehere nuk mund te barazohen bashke. Duhet te bejme -dhunimin tek e dyta, ose +dhunimin tek e para. Ndryshimi: drastik
 
Seriozisht i ke perzi pelqimin me dhunimin. :unsure:

clidhje ka kjo qe thua kitra?

ore te bera pyetje si mashkull qe je. Kush femer te terheq ty nga keto poshte A apo B?

A.

woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
B.


BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
 

Attachments

 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0
 • BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  7.8 KB · Shikime: 0
 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0
 • BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  7.8 KB · Shikime: 0
Top