Ana e padukshme e fajit

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ia cf mendon nje pedofil dhe nje perdhunues.

-Ohhh mossss ka njerez qe dalin ne protesteeeee,tani sdo e bej meeee
Ah fak
Vetem kjo protesta sme duhej.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Me vjen keq sepse nuk i ndjek shume lajmet keto kohe, madje edhe kete rast e kam lexuar perciptasi. Po ndonjehere tejmbushet kupa me abuzime dhe nqs e ke vene re histori te tilla po transmetohen ose po tregohen keto kohe kudo. Mjafton nje rast dhe bum! Prandaj, edhe dolen ne protesta.
Ti nuk the asnje nga keto, po nga keto protesta dhe peticioni qe eshte ngritur synohet edhe trembja e perdhunuesve per te mos kryer me veprime ileale. Nuk mund te te them se vala e protestave per Floyd nuk ndikoi edhe ne Shqiperi, po kupa here pas here derdhet!
Perdhunuesit kane per te perdhunuar. Num trembet perdhubuesi nga protesta e nga peticione. Viktima ka plot.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Une mendoj qe nje perdhunues ka crregullime te qarta psikollogjike,pra nese dikush eshte si dyshuar,apo kryen veprime tilla,ligji duhet veproje mbi te,sic vepron mbi dike tjeter,kur kryen nje veper penale.
Ketu mbyllet muhabeti,sepse ne nuk mund te protestojme ne forme kaq te shthurur se sic thote jana,pervec se ulim vleren etike te femres,fyejme dhe djemt dhe bijt tane.
Nje perdhunues eshte nje karakter i semure,dhe ndaj nje njeriu te tille s`ka shume sens protesta, ose futet ne burg ose reablitim.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Perdhunuesit kane per te perdhunuar. Num trembet perdhubuesi nga protesta e nga peticione. Viktima ka plot.
Atehere po te tregoj nje rast perdhunimi qe u perhap me shpejt se gjatesia e drites ne gjithe Shqiperine. Nje ish-profesor i imi kishte perdhunuar vajza ne shkollen ku jepte mesim dhe pikerisht kur emri i tij u be publik, doli sheshit nje ngjarje tjeter: Avokati i tij kerkoi ndihme per ndryshimin e deshmise sepse pati frike nga trajtimi i emrit te tij ne shoqeri. Te te dali emri publikisht si perdhunues eshte dicka teper e madhe: nuk merr dikush ne pune dike qe eshte perdhunues, askush nuk i afrohet sikur te jete virus me permasa gjigante, askush nuk i jep te drejte.Mos te harrojme qe nqs behesh perdhunues i nje vajze dhe perseri nuk ke ndryshuar qendrim, perseri do te perfshihesh ne raste perdhunimi. Kjo eshte menyra e duhur per te denuar kedo qe bredh i lire: me statusin e perdhunuesit.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Edhe prinderit duhet ti mbajnd afer femijet e te flasin hapur me ta. :)
Ti je i cuditshem. Familja duhet te kete demokraci ne vetvete, qe edhe femijet te ndihen mire me vetbesim dhe te barabarte. Vetem keshtu nuk do te kene droje femijet te flasin me prinderit. Po nqs prindi eshte perdhunues, si mund te flase me femijen? Ashtu sic tha @Marla familja eshte gjeneze e te gjitha ngjarjeve. Duke qene se nuk ka formule per t'iu shmangur abuzimit kur je me i dobet se gjahtari, le te mesojme me te vegjlit qe te jesh perdhunues nuk eshte fenomen qe mrekullon dhe pershpejton boten, po fenomen qe bie keto te kuunderta! Te pakten te kemi nje brez qe te mos i vuaje abuzimet.
 
Shyqyr qe sja di me tej historikun thuj! :p
pyt @MaYaDa pyt se ajo e njef mir...

Leje ca shkru ktu ai si cun i mir me kultur, po ta dish mendimin e tij te vertet rreth ksaj teme i ve block direkte pehvehzid :p

@Barnaba edhe ne momentin qe u pastrua imazhi jot prej perversi ne forumin virtual vjen ky @Tip dhe ngre akuza te forta rreth integritetit tend. :p lool
Gjithesesi ai zgjodhi tipin e femres A. Dmth eshte i pa rrezikshem per shoqerine forumore, si dhe larg kesaj teme qe flet per perllunime lool

A.
woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg


p.s.
Integritet = (emer) sic percaktohet nga fjalori, eshte cilesia e te qenit i ndershem ose me parime te forta morale. Njerezit me integritet njihen pergjithesisht si te besueshem, te ndershem dhe te mire.
 

Attachments

 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0
 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0

sofia

Antarë i Respektuar
@Barnaba edhe ne momentin qe u pastrua imazhi jot prej perversi ne forumin virtual vjen ky @Tip dhe ngre akuza te forta rreth integritetit tend. :p lool
Gjithesesi ai zgjodhi tipin e femres A. Dmth eshte i pa rrezikshem per shoqerine forumore, si dhe larg kesaj teme qe flet per perllunime lool

A.
woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg


p.s.
Integritet = (emer) sic percaktohet nga fjalori, eshte cilesia e te qenit i ndershem ose me parime te forta morale. Njerezit me integritet njihen pergjithesisht si te besueshem, te ndershem dhe te mire.
prape ti me keto fotot? pupupupupupupupupu
 

Attachments

 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0
 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
@sofia mendoj qe forma e diskutimit qe sjell ti e disa antare tjere ketu ka dy degzime,qe ne fakt ngjajne si te njejta por nuk kane gje te perbashket.
Degzimi i pare eshte kur nje mashkull qe perdhunon me dhune nje femer,ketu kemi rastin klasik abuziv qe duhet te nderhyj ligji dhe te mbrohet viktima.
Ndersa degzimi i dyte eshte se si shoqeria ne tersi shikon sjelljen dhe si vlerson nje femer,ketu problemet jane te lidhura ngusht me sintomat e ptriarkalizmit te shoqerise.
Ketu ka vend per protesta,per mbeshtetje sociale dhe mbi te gjitha ndergjegjsim.
Pse?
Sepse femra tashme ne 2020,duhet te jete e pavarur sa ekonomikisht po aq dhe fizikisht ne sjellje dhe veshje.
dhe pika e pare per te ecur para nje shoqeri duhet te shkolloj,edukoj femren,me pas shoqeria e rritur nga ajo vete ndryshon dalengadale.
Eshte nje sintom e lige ,e keqe dhe abuzive kur nje femer kercenohet qe do humb vendin e punes nese s`ben seks me shefin.
Ketu jane derivatet qe calojne ne shoqerine tone,per keto arsye do kuptoja protesten e shume te nje rrangu dhe natyre tille.
Ama te prostestosh per nje perdhunues abuziv qe shpesh here vrasin dhe viktimat dhe aq me teper ne nje gjuhe shume vulgare sme thote gje.
Perdhunues tille futen direkt ne burg dhe mbaron historia aty.
por `PErdhunuesi`i rrezikshem i shoqerise dhe qe duhet te ndjeje frike,eshte ai me makine te shtrejt tullac e 150 kg,mosha e baballarve tane qe shkon duke flirtuar e genjyer femra 15-16 vjece per te plotesuar preversitetin e ti patollogjik seksual.
Ose ai qe ka nje post drejtues dhe detyron personelin femer,te heq breket ne zyre se ndryshe iku puna.
Ketu ka vend per shume e shume diskutim,por duhet serviret drejt .
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Atehere po te tregoj nje rast perdhunimi qe u perhap me shpejt se gjatesia e drites ne gjithe Shqiperine. Nje ish-profesor i imi kishte perdhunuar vajza ne shkollen ku jepte mesim dhe pikerisht kur emri i tij u be publik, doli sheshit nje ngjarje tjeter: Avokati i tij kerkoi ndihme per ndryshimin e deshmise sepse pati frike nga trajtimi i emrit te tij ne shoqeri. Te te dali emri publikisht si perdhunues eshte dicka teper e madhe: nuk merr dikush ne pune dike qe eshte perdhunues, askush nuk i afrohet sikur te jete virus me permasa gjigante, askush nuk i jep te drejte.Mos te harrojme qe nqs behesh perdhunues i nje vajze dhe perseri nuk ke ndryshuar qendrim, perseri do te perfshihesh ne raste perdhunimi. Kjo eshte menyra e duhur per te denuar kedo qe bredh i lire: me statusin e perdhunuesit.
Nese nje perdhunues ben vitet e burgut atehere ty si mendje hapur a nuk mendon se ai e vuajti krimin qe beri dhe ska perse te vazhdoj te vuaj ende?

Ku ndryshon krimi i ketij ne krahasim me dike qe u fut ne burg per arsye se goditi dike me thike dhe e la me pasoja te renda? Perse ky mos te marri po ate status dhe te vuaj edhe mbas lirise?


Ose dikush qe u fut ne burg pse ngiste makiken shpejt e la dike te paralizuar? A duhet te vuajn edhe keta me keto statuse mbas kryerjes burgut?


Diskriminim lol


Ne te treja rastet viktmat vuajne....
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nese nje perdhunues ben vitet e burgut atehere ty si mendje hapur a nuk mendon se ai e vuajti krimin qe beri dhe ska perse te vazhdoj te vuaj ende?

Ku ndryshon krimi i ketij ne krahasim me dike qe u fut ne burg per arsye se goditi dike me thike dhe e la me pasoja te renda? Perse ky mos te marri po ate status dhe te vuaj edhe mbas lirise?


Ose dikush qe u fut ne burg pse ngiste makiken shpejt e la dike te paralizuar? A duhet te vuajn edhe keta me keto statuse mbas kryerjes burgut?


Diskriminim lol


Ne te treja rastet viktmat vuajne....
Mendon se burgu lehteson mekatin e kryer? Viktimat do te vuajne, po ne te treja rastet nuk do te kemi me viktima te reja. E ka nje rrezik ky dhe e di cili eshte: Vetvrasja e perdhunuesit/kriminelit nga presioni qe i ushtron shoqeria.
 
Redaktimi i fundit:

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Mendon se burgu lehteson mekatin e kryer? Viktimat do te vuajne, po ne te treja rastet nuk do te kemi me viktima te reja. E ka nje rrezik ky dhe e di cili eshte: Vetvrasja e perdhunuesit nga presioni qe i ushtron shoqnia.
Pervdisa e lehteson
Per disa jo
Po te tre mund te vetevrihen?
Ne te treja rastet viktimat vuajne.

Dhe perse shoqeria te kete presion vetem ndaj nje perdhunuesi, e jo dy te tjereve?
Mendon se nje i paralizuar apo nje qe eshte lene me pasoja mos valle keta jane me te pavleshem nga nje qe eshte perdhunuar, apo krimi ndaj tyre nuk eshte aq i rende?


Dhe a do te mendomim ne se denimi i tyre eshte i mjaftueshem po te ishim ne viktima?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Ti je i cuditshem. Familja duhet te kete demokraci ne vetvete, qe edhe femijet te ndihen mire me vetbesim dhe te barabarte. Vetem keshtu nuk do te kene droje femijet te flasin me prinderit. Po nqs prindi eshte perdhunues, si mund te flase me femijen? Ashtu sic tha @Marla familja eshte gjeneze e te gjitha ngjarjeve. Duke qene se nuk ka formule per t'iu shmangur abuzimit kur je me i dobet se gjahtari, le te mesojme me te vegjlit qe te jesh perdhunues nuk eshte fenomen qe mrekullon dhe pershpejton boten, po fenomen qe bie keto te kuunderta! Te pakten te kemi nje brez qe te mos i vuaje abuzimet.
Nje femij e nje prind mund te kene marredhenie te mira e mund te flasin hapur me njeri tjetrin pavaresisht cfare etikimi mund te vesh ti, demokratik, socialist, mbreteri, diktator, oligarki, republik, meritokraci etj
 

sofia

Antarë i Respektuar
Pervdisa e lehteson
Per disa jo
Po te tre mund te vetevrihen?
Ne te treja rastet viktimat vuajne.

Dhe perse shoqnia te kete presion vetem ndaj nje perdhunuesi, e jo dy te tjereve?
Mendon se nje i paralizuar apo nje qe eshte lene me pasoja mos valle keta jane me te pavleshem nga nje qe eshte perdhunuar, apo krimi ndaj tyre nuk eshte aq i rende?


Dhe a do teendomim ne se denimi i tyre eshte i mjaftueshem po te ishim ne viktima?
Me fal per ty se e kisha harruar qe ta shtoja kriminel. Denimi per perdhunuesit eshte shume modest , prandaj edhe eshte marre kjo nisme. Nuk mendoj se denimi i krimineleve te krimeve te tjera eshte i mjaftueshem, por ky regjister publik eshte eksperimentuar ne shume vende perendimore per te evituar rastet e pereritura dhe per te parandaluar rastet e reja . le te sherbeje si eksperiment si fillim mbi organet me te larta te shtetit per vendimin qe do te marrin. Nqs ketu eshte gjithcka e vulosur, ne rastet e tjera kerkohen shume me shume prova sepse denimi nuk eshte kaq modest sa per perdhunuesit. Ke te drejten tende te nenshkruash nje peticion te ri per t'ia drejtuar kuvendit!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nje femij e nje prind mund te kene marredhenie te mira e mund te flasin hapur me njeri tjetrin pavaresisht cfare etikimi mund te vesh ti, demokratik, socialist, mbreteri, diktator, oligarki, republik, meritokraci etj
Nuk i vura etikete, por doja te theksoja ate qe ti i dole kundra:
Ska democraci ne familje, ne familje ke babe ke edhe nene. Vlera e votes vares sipas pozites njerit ndaj tjetrit, dhe ata prinder mund te pyesin mendimin e vajzes apo te djalit a mund mos ta pyesin ate.
Pa i dhene liri femijes dhe pa i krijuar kushte qe te hapet, veshtire se do te hapet. Ishe ne kundershti me vetveten ketu.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Nuk i vura etikete, por doja te theksoja ate qe ti i dole kundra:

Pa i dhene liri femijes dhe pa i krijuar kushte qe te hapet, veshtire se do te hapet. Ishe ne kundershti me vetveten ketu.
Se ju nuk kuptoni cfare eshte familja, barazia e demokracia :)
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Me fal per ty se e kisha harruar qe ta shtoja kriminel. Denimi per perdhunuesit eshte shume modest , prandaj edhe eshte marre kjo nisme. Nuk mendoj se denimi i krimineleve te krimeve te tjera eshte i mjaftueshem, por ky regjister publik eshte eksperimentuar ne shume vende perendimore per te evituar rastet e pereritura dhe per te parandaluar rastet e reja . le te sherbeje si eksperiment si fillim mbi organet me te larta te shtetit per vendimin qe do te marrin. Nqs ketu eshte gjithcka e vulosur, ne rastet e tjera kerkohen shume me shume prova sepse denimi nuk eshte kaq modest sa per perdhunuesit. Ke te drejten tende te nenshkruash nje peticion te ri per t'ia drejtuar kuvendit!
Po nese perdhunuesi i hedh ne gjyq per diskriminim e per dem ?


Viktimat jane te lenduar po njesoj
Venia ne list e nje perdhunuesi nuk e ben ate me pak te rrezikshem
Por i shton denimin, dhe ai denimin e ka kryer. Ska perse te vazhdoj denimin jasht burgut.Mund ta denosh me vdekje
Qofte te menjehershme a kshu vdekje me pune krahu lol
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Po nese nje 13 vjecar dhunon nje 12 vjecare a duhet te futet edhe ky ne listen e famshme? Dhe sa kohe duhet te rri aty?


Nese jeni mendjehapu e antidikriminues
Nje liste e tille eshte diskriminuese. Eshte burgim i perjetshem. Dhe ne disa vende kunder kushtetutes
 
Redaktimi i fundit:
Po nese nje 13 vjecar dhunon nje 12 vjecare a duhet te futet edhe ky ne listen e famshme? Dhe sa kohe duhet te rri aty?


Nese jeni mendjehapu e antidikriminues
Nje liste e tille eshte diskriminuese. Eshte burgim i perjetshem. Dhe ne disa vende kunder kushtetutes


13 vjecari ka bere krim por eshte i mitur. shkon ne riedukim jo ne burg deri sa te mbushe moshen varet sa vite denim merr nga gjykata
 

sofia

Antarë i Respektuar
Po nese nje 13 vjecar dhunon nje 12 vjecare a duhet te futet edhe ky ne listen e famshme? Dhe sa kohe duhet te rri aty?


Nese jeni mendjehapu e antidikriminues
Nje liste e tille eshte diskriminuese. Eshte burgim i perjetshem. Dhe ne disa vende kunder kushtetutes
Po akti i perdhunimit me trego eshte apo jo diskriminues? Cilen nga te drejtat e individit mbron dhe sa 100% te te drejtave te individit shkel? Fjala eshte per perdhunim dhe nuk i jap vetes me shume konfidenca se kam, prandaj per rastin e dhunimit mund te konktaktosh me organizuesti nqs je i interesuar. Ne liste perfshihet cdo rast perdhunimi, po ne fund te fundit fiirma eshte personale, keshtu qe nese per ty perben problem mos e voto. Dhe jane pikerisht vendet perendimore qe e kane aplikuar kete vendim...vendet qe perthithen te parat demokracine.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
13 vjecari ka bere krim por eshte i mitur. shkon ne riedukim jo ne burg deri sa te mbushe moshen varet sa vite denim merr nga gjykata
I mitur i mitur por demin e ben te madh
Per viktimen eshte njesoj
Edhe per familjen e viktimes


Merre pak personale


Nese nje nga keto moshat 10, 15, 19, 30, 60, 90
Do qellonte nje te aferm tend, mendon per ju do bente ndryshim mosha e vrasesit?
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Se sa arriten ato gocat ne proteste me shkrimet ne kembe, qe gati gati i dhunuan gjithe TV, mediat madje dhe ne vet FV-ja, shifni lajmet. Nga dje kemi disa perdhunues me pak. Kemi nje shef policie perdhunues, ca roje, ca mesues. Me nje proteste tjeter, neser ne Shkoder, do kemi dhe me pak. A do te ndalet dhunimi. Jo! Por munde te kemi me pak dhunues ose me shume dhunues prapa grilave.

Dikush permendi dhe burgun. Seriozisht ndjehem i tronditur. Te mendosh se nje dhunues do dal nga burgu kokelarte eshte me shume se cmenduri. Nese se besoni futuni ne lekuren e tyre dhe analizoni dy minuta: disa vite jete te humbura, po familja, po femijet? Po bashkeshortja? Po???? Eh sa po ka jeta?
E si do e mendonit jeten ju nese femija juaj e kupton se ju jeni dhunues? Cfare rendesie do kishte frymarrja yte edhe sikur asnje dite burg te mos mbanit? Ej paramebdojeni veten tuaj. Nje dhunues para vajzes tende kur ajo e ka kuptuar tashme kete gje. Besoj se ajo ajo dhe as ne nuk do te ndiheshim shume rehat ne mos me keq se vet viktima:unsure:

Njerez lajmeroni cdo dhunim. Mos hezitoni. Lajmi juaj ju jep LIRI.

 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Po akti i perdhunimit me trego eshte apo jo diskriminues? Cilen nga te drejtat e individit mbron dhe sa 100% te te drejtave te individit shkel? Fjala eshte per perdhunim dhe nuk i jap vetes me shume konfidenca se kam, prandaj per rastin e dhunimit mund te konktaktosh me organizuesti nqs je i interesuar. Ne liste perfshihet cdo rast perdhunimi, po ne fund te fundit fiirma eshte personale, keshtu qe nese per ty perben problem mos e voto. Dhe jane pikerisht vendet perendimore qe e kane aplikuar kete vendim...vendet qe perthithen te parat demokracine.
Une nuk po mbroj perdhunimet, as perdhunuesit

Por eshte diskriminim te ndeshkosh akoma me tej nje grup te caktuar mbasi ai/ajo te kete kryer denimin. Eshte dy here burgim.


Nejse kete se permenda per si teze per ti mbrojtur une
 
Redaktimi i fundit:

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
@Marla se harrova ta shruaja atje

Po ai i mituri ka dhunuar nje tjeter
Si nuk mund te lista e dhunuesve?


Pra nje 13 vjecuar duhet te vuaj gjithe jeten edhe pse ne gjendje te lire?


Keto punet me lista jane te rrezikshme se fusin lloj lloj atje.

Po keta qe dinin per ngacmime e nuk thoshnin gje te cila list futen?
 

sofia

Antarë i Respektuar
@Marla se harrova ta shruaja atje

Po ai i mituri ka dhunuar nje tjeter
Si nuk mund te lista e dhunuesve?


Pra nje 13 vjecuar duhet te vuaj gjithe jeten edhe pse ne gjendje te lire?


Keto punet me lista jane te rrezikshme se fusin lloj lloj atje.

Po keta qe dinin per ngacmime e nuk thoshnin gje te cila list futen?
@ZoteriaJuaj mos e guxo te viktimizosh perdhunuesin! Mendon se mund te falet i mituri? Derisa ishte ne gjendje te perdhunoje, eshte i gatshem te ndermarre edhe pasojat e ketij perdhunimi. Ti mos e jep firmen tende se sa ta shtrish kete bisede per mijera postime. Per fleksibilitet une do te dergoj linkun e peticionit dhe qartesohu vete aty : Sign the Petition . Per mua si femer eshte i nevojshem peticioni per te spastruar cdo mizerie cdo parazit qe na kalon perpara kembeve dhe e ndjejme veten te rrezikuar! Dhe mos e interpreto me listen sipas synimit tend!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Une nuk po mbroj perdhunimet, as perdhunuesit

Por eshte diskriminim te ndeshkosh akoma me tej nje grup te caktuar mbasi ai/ajo te kete kryer denimin. Eshte dy here burgim.


Nejse kete se permenda per si teze per ti mbrojtur une
Do isha me e forte nqs do te ishte 3 here bugim! Jua tregova rastin e ish-profesorit tim, mendon se nuk do t'i shpetoje me veshtiresi burgut? Keta ndyrsira i kane duart te lyera me pislliqe po ua fshehin mengat e kemishes dhe do e gjejne patjeter mundesine per te dale jashte heret. Do ta gjejne lehte nje menyre sepse te tille sistem kemi. Po nuk eshte aq modest perdhunimi apo dhuna sa te perfundoje me nje burg te thjesht.
 
Top