Ana e padukshme e fajit

Ledia

❤Shkodrane❤
Veshja ska te bej eshte e vertet por kur jetojme ne nje bote qe ka njerez te semure duhet pas kujdes per veten. Nuk e shikoj normale qe ne shkolle ne pune te vishesh me cica jashte. Me rroba ku te dalin cdo gje sheshit
Jam pro protestave qe po behen ne tirane por disa shkrime qe kishin bere neper trup mu duken ekzagjerime
 

Ledia

❤Shkodrane❤
Sdi te hap teme ne forum po e vej ketu ket shkrimin ta ndaj me ju

Pedofili nuk eshte njeri i seumre, por njeri i keq. Ai wshtw njeri grabitqar, që nuk di dhe nuk do të kontrolloje instiktet e tij perverse. Njeriu i semure kur e di, që ka një sëmundje, e cila u bën keq të tjerëve, u shmanget, sidomos fëmijëve. Pra nuk kemi te bëjmë me sëmundje, por me ligwsi tw mirwfillte. Pedofili rri gjate gjithe kohws duke menduar se si do ta fusi në kurrth prenë e tij, fëmijën dhe për asnjë çast, nuk i vjen keq. Perkundrazi, rri gjithe kohen duke fantazuar e menduar per femijen dhe kurthin, që duhet ti ngreje, që të mund ta kapë e ta përdorë si objekt seksual, qw ta abuzojë e shfrytëzojë, pa mëshirë. Pedofilia është mënyra e të trajtuarit të fëmijës një “gjë” dhe nuk ka të bëjë me dashurinë. Pedofilia është krimi më i keq, që mund të bëjë njeriu.. Lira Gjika
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Kurse ne nje gjykate ktu tek une, avokati mbrojtes i te akuzuarit per perdhunim nxorri tangat me dantelle te viktimes perpara jurise duke thene “ta shifje si ishte vesh. Kishte veshur tanga me dantelle”! Sigurisht pas kesaj plasen protestat.
Shiko fotografinë 1741375
Mu rrenqeth mishi tani qe e lexova.
Kam ca vite qe evitoj lajmet e tilla pikerisht sepse sme pelqen menyra se si 'perdoren' per te justifikuar aktin e perdhunimit.
Kerkohet gjithmon gabimi te viktima.


Keto 'teori' vlejn dhe per baballaret, gjyshet, kusherinjt, xhaxhat, te dashurin e mamit?!


Per nje gje me vjen shum keq... qe shum raste nuk denoncohen sepse viktima fajeson veten me shum sec po boni ju me keto teori.
Shprehin TURP pervec dhimbjes
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Sdi te hap teme ne forum po e vej ketu ket shkrimin ta ndaj me ju

Pedofili nuk eshte njeri i seumre, por njeri i keq. Ai wshtw njeri grabitqar, që nuk di dhe nuk do të kontrolloje instiktet e tij perverse. Njeriu i semure kur e di, që ka një sëmundje, e cila u bën keq të tjerëve, u shmanget, sidomos fëmijëve. Pra nuk kemi te bëjmë me sëmundje, por me ligwsi tw mirwfillte. Pedofili rri gjate gjithe kohws duke menduar se si do ta fusi në kurrth prenë e tij, fëmijën dhe për asnjë çast, nuk i vjen keq. Perkundrazi, rri gjithe kohen duke fantazuar e menduar per femijen dhe kurthin, që duhet ti ngreje, që të mund ta kapë e ta përdorë si objekt seksual, qw ta abuzojë e shfrytëzojë, pa mëshirë. Pedofilia është mënyra e të trajtuarit të fëmijës një “gjë” dhe nuk ka të bëjë me dashurinë. Pedofilia është krimi më i keq, që mund të bëjë njeriu.. Lira Gjika
Semundje eshte,derisa eshte nje devijim
Se gje e shendoshe seshte.

Nese seshte semundje mendore si mund te trajtoher nje baba qe abuzon me femijen e vet?
 

Ledia

❤Shkodrane❤
Semundje eshte,derisa eshte nje devijim
Se gje e shendoshe seshte.

Nese seshte semundje mendore si mund te trajtoher nje baba qe abuzon me femijen e vet?
se eshte maskara spyt per asgja
Po ta them alla shkodrance ai baba eshte gjak i nyt .
 

Tip

Antarë i Respektuar
Propozoj ligje me te ashpra per perdhunimmin ne Shqiperi si me poshte vijon lol


Në Kinë, përdhunuesi mund të dënohet me vdekje të menjëhershme ose tredhje.
Fjalë për fjalë, ai është i privuar nga instrumenti i dhunës!

Në Korenë e Veriut, përdhunuesi dënohet me vdekje me pushkatim, dhe viktima mund të bashkohet me skuadrën.

Në Afganistan viktima mund të bëhet ekzekutori.
Autorët e krimit, pësojnë dhunë seksuale dhe më pas dënohen me vdekje.

Në Rusi, dënohen nga 3 deri në 10 vjet.

Në Egjipt, praktikohet ndalimi i krimit, në formën më të çuditshme.
Përdhunuesi lihet pa rroba në mes të të gjithëve.

Në vendet e ulëta, dënohen me nga 4 deri në 15 vjet, por dhunë do të thotë edhe puthje me zor.
Me siguri, djemtë në këtë vend nuk janë të parët që japin puthjen.

Autori i mëkatit në Iran është i dënuar me varje apo pushkatim.
Dhe nëse nuk shpallet fajtor, nga disa mrekulli, arrin të shmangë dënimin me vdekje, por bllokohet për jetë ose e torturojnë.

Vendet arabe janë të njohur për ligje mizore.
Përdhunuesi i dënuar, vritet menjëherë pas përfundimit të gjyqit.

Por në Izrael, ata janë më të butë me kriminelët.
Përdhunuesi është burgosur për një periudhë prej 4-16 vjet.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, personi i dënuar është i privuar nga jeta brenda 7 ditëve pas vendimit.
Të paktën ai ka mundësinë për t’i thënë lamtumirë familjes së tij.

Denimi me i frykshem do ishte qe “perllunusat” ti izoloshin me i dhom me @Barnaba per 1 jav :p
 

Darius

DENY IGNORANCE
Ka disa mendje te semura qe nuk arrijne te konceptojne lirine e te tjereve (sidomos te femrave) te vishen apo te shprehin personalitetin e tyre. Asgje, e perseris, asgje ne veshjen e nje femre nuk i autorizon meshkujt te perdorin dhune ndaj saj. Mund te ndihemi te provokuar, mund ta kuptoj, sepse pjesa me e madhe e meshkujve e kemi trurin ne pantallona, po asgje me teper nqs femra nuk eshte dakord.
 
Ka disa mendje te semura qe nuk arrijne te konceptojne lirine e te tjereve (sidomos te femrave) te vishen apo te shprehin personalitetin e tyre. Asgje, e perseris, asgje ne veshjen e nje femre nuk i autorizon meshkujt te perdorin dhune ndaj saj. Mund te ndihemi te provokuar, mund ta kuptoj, sepse pjesa me e madhe e meshkujve e kemi trurin ne pantallona, po asgje me teper nqs femra nuk eshte dakord.

Cfare do te thuash me kete mendje te semura?! Lol
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Per nje gje me vjen shum keq... qe shum raste nuk denoncohen sepse viktima fajeson veten me shum sec po boni ju me keto teori.
Shprehin TURP pervec dhimbjes
Nuk denoncohen prej turpit por edhe prej dhimbjes qe duhet te perjetojne perseri gjate procesit gjyqesor (sepse nuk ja u ben fare te lehte viktimave) duke e ditur qe ne gjykate do te nxjerrin ne shesh te gjith historine tende seksuale + kto gjestet me tangat ne ajer qe jane thjesht te neveritshme!
 
Do të ishte pikërisht shkrimi i Artanit që do të provokonte shkrimin tim (Elona Caslli) sot dhe shumë reagime mbrëmjen e djeshme.
Me keqardhje të thellë, më duhet të pohoj se në Shqipëri kultura e debatit është as më pak e as më shumë veçse primitive.

E quaj primitive për sa kohë, fyerja dhe etiketimi përdoret si argument. Gjatë mbrëmjes së djeshme, qoftë unë dhe qoftë Artani, u etiketuam me mbiemra cilësorë të ndryshëm, që për higjienë mendimi nuk po i rendis këtu.
Megjithatë, duhet nënvizuar fakti se debati kërkon argumentin që përballet me argumentin dhe jo argumentin që përballet me fyerjen. Në mungesë argumenti, mund të heshtni por kurrsesi të fyeni. Fyerja nuk bën gjë tjetër veçse diagnostikon nivelin tuaj kulturor dhe një distancë të dhimbshme që keni me botën e qytetëruar. Uroj të ndërgjegjësoheni sa më shpejt për këtë distance dhe të punoni me veten për ta shkurtuar këtë të fundit. Në rast të kundërt do të hyni dhe do të dilni nga jeta pa marrë vesh se ç’është.
Të rikthehemi tek statusi i Artanit. Kur e postova dje e quajta – Njerëzisht nga Artan Gjyzel Hasani.
Pse e quajta njerëzor si status? E quajta njerëzor sepse në mendjen time u projektua si një bisede e një babai me të bijën e tij. Dhe më rierdhi ndërmend Celentano me vargjet e këngës- Pas pak kohësh do të dalësh mbrëmjeve dhe mua nuk do të më zërë gjumi.
Të rikthemi tek thelbi i artikullit, i cili u kundërshtua aq shumë dhe aq përdhunshëm.
Thelbi i artikullit nuk kishte të bënte me një rast të personalizuar, ndonëse në komentet e përdhunshme u vu re prirja për ta personalizuar në një rast konkret.
Të dashura vajza dhe gra, kur dalim nga një pub, orëve të vona, marrim gjithmonë një taksi, ose na shoqëron gjithmonë dikush? Pse e bëjmë këtë?! Pse nuk shkojmë në zemër të natës vetëm në shtëpi? Tek e fundit, kemi të gjithë të drejtën e botës, për të ecur krejt të vetme drejt shtëpisë. Askush nuk duhet të na e cënojë këtë të drejtë.
E bëjmë sepse ka gjasa që rrugës për në shtëpi, në zemër të natës, të përballemi me një hajdut, me një të droguar, me një përdhunues.
E pra, historia e një vajze që nuk mund të lëvizë e vetme natën është e lashtë sa vetë njerëzimi. Kështu ka qenë, kështu është dhe fatkeqësisht kështu do të jetë dhe rrjedhimisht do të jetë ekzistojnë gjithmonë dy pyetje që prindi do t’i bëjë fëmijës para se ky i fundit të dalë në mbrëmje- A do të vonohesh dhe me kë do të kthehesh?!
Pra, pavarësisht se ekzistojnë ligjet, dënimet, protestat dhe gjithçka tjetër, në zemër të natës do të jetë gjithmonë një i droguar, një hajdut dhe një përdhunues tek cepi i murit. Nuk mund ta zhdukim ekzistencën e tyre dhe si rrjedhim duhet të mësojmë dhe të mbrohemi prej tyre.
Duhet edhe të mbrohemi nga jeta ose e thënë shkurt ekzistojnë dhe ato që quhen “ masa mbrotjëse në jetë’. Dhe artikulli i Artanit, nuk bën gjë tjetër veçse e merr të mirëqënë ekzistencën e përhershme të përdhunuesve dhe shtjellon një mendim bazuar mbi statistika në shoqëri të ndryshme, për ta parandaluar një përdhunim. Nuk na nevojitet një përdhunues i dënuar me vdekje sa na nevojitet një vajzë e papërdhunuar.
Një nga pikat që nënvizohet në artikull është veshja e një vajze. E parë nga larg, gjithkush ka të drejtë të veshë atë çka do dhe askush nuk ka të drejtë ta prekë kundër dëshirës.
Shumë në rregull. Por sa e arritshme është kjo në shoqërinë që jetojmë?! Rikthehemi tek situata e taksisë. Pse e marrim taksinë, në mbrëmje vonë? Sepse e dimë fort mirë, që ai i droguari apo përdhunesi tek cepi i murit, nuk e ka fare idenë e konventës së të drejtave të njeriut dhe sifida jonë për t’u kthyer krejt të vetme në shtëpi me siguri nuk do ta kthjellojë atë. Dhe si rrjedhim marrim masat mbrojtëse duke porositur një taksi.
Pika e dytë që nënvizohet është sjellja e një vajze. Kushdo që ka kaluar periudhën e adoleshencës, me siguri i rikujton këshillat e përhershme të prindërve- Mos u fol të panjohurve dhe mos u jep konfidencë të tepruar atyre. Çfarë do të thotë kjo me pak fjalë?!
Një vajze mund t’i qëllojë shpesh të gjendet përballë një situate me një të panjohur. Për shkak të mungesës së përvojës jetësore në jetë, mund të qëllojë që sjellja e saj e çlirët dhe krejt e sinqertë, të rezultojë fatale për këtë të fundit dhe të bjerë pre e një përdhunimi. Pra, shkurt, një nga masat e mbrojtëse ndaj jetës është edhe një sjellje e caktuar kundrejt të panjohurve.
Në artikull statistikat citohen nga titujt e librave dhe vërtetësia e tyre është lehtësisht e verifikueshme.
Sigurisht që autori i artikullit nuk jep formulën e pëdhunimeve. Pasi nëse do të ekzistonte një skemë e caktuar se si ndodh një përdhunim, do ta kishim luftuar këtë skemë prej kohësh dhe nuk do të kishte më as viktima, as përdhunues, as burgje dhe as gjyqtarë.
Përvojat e përdhunimeve sa janë të përbashkëta aq janë dhe të përveçme. Në artikullin në fjalë sillet një këndvështrim i cili bazohet në përvoja dhe situata konkrete dhe në studime konkrete.
Ky artikull nuk është përgjigje për minorenen e përdhunuar nga roja i shkollës dhe nga një grup adoleshentësh. Kushdo që e interpreton si të tillë, e deformon sikundër kushdo që e interpreton si mbrojtje të përdhunuesve nuk ka kuptuar asgjë.
Në fund të artikullit nënvizohet fakti se vajzat shqiptare shpeshherë kanë një veshje të papërmbajtur. Ky është një fakt i pamohueshëm. Kujtdo i ka qëlluar të ecë rrugëve të Tiranës dhe të kthejë kokën teksa ka parë veshjen e papërmbajtur të një vajze.
A e meriton një veshje e papërmbajtur një përdhunim? Aspak. A e provokon një veshje e papërmbajtur një përdhunim? Faktet tregojnë që po.
Atëherë, përballë këtyre fakteve kokëfortë, do të mbrohemi apo do t’i sfidojmë hapur me një veshje të papërmbajtur?!
Do të marrim taksinë apo të kthemi krejt vetëm në shtëpi natën?!
Diskutimi mbetet i hapur.
Një gjë tjetër që bie në sy është që krejt rastësisht, nuk pashë një kritikë kaq të ashpër dhe kaq të fortë ndaj deklaratës Kodheliane. Dhe duhet të risjellim ndërmend faktin se deklarata Kodheliane ishte një poshtërim i drejtpërdrejtë i të gjitha grave që punojnë në arsim. Dhe në deklaratën e saj nuk kishte tituj librash apo pasqyrë statistikore, por veçse një bashkësi fyerjesh që lëshoheshin pa kufij drejt figurës së mësueses. Kujtojmë se Kodheli është deputete në parlamentin shqiptar sikundër kujtojmë dhe faktin që ajo paguhet nga taksat tona dhe ka detyrë të na përfaqësojë.
 

Monique

With or Without u
Nuk po kuptohet se askush nuk po justifikon perdhunimin....ama vulgariteti nuk mund dhe ska sesi te jete nje e vertete e detyrueshme!
Personalisht nuk e pranoj!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Po: e bazon artikullin e vet te studime Artani, po studimi i atij studiuesi eshte po aq i thyeshem sa nje derrase e klabur. Thjesht lexo me poshte:
Në një anketë të vitit 2012 të realizuar nga një task forcë qeveritare kundër Dhunës Seksuale dhe për Parandalimin e saj 46% e të anketuarve besonin që ishte e vërtetë që femrat që veshin rroba të ngushta, transparente dhe ekspozuese të pjesëve të turpit e gjoksit janë më të predispozuara për të joshur predatorët seksualë.
Një e treta e 1000 të anketuarve nga Amnesty International ne vitin 2005 në Angli besonin që një grua që vishet me rroba që I zbulojnë hiret trupore dhe që sillen në mënyrë flirtuese kanë pjesën e tyre të fajita në një përdhunim.
Një studim në Brazil nxorri që 58.5% e të anketuarve ishin dakord që “gratë që vishen me rroba provokuese, të ngjitura pas trupit dhe që ekpozojnë shumë lakuriqësi kanë gjysmën e fajit nëse sulmohen seksualisht dhe 76% e te anketuarve ( burra dhe gra) mendonin se nje grua qe del ne publik me bluze transparente, pa sytiena, ekspozon publikisht deshiren e saj seksuale.


Cfare vertetesie perben fjala e dikujt qe eshte ne rruge dhe pyetet papritur? Sa prej tyre kane mundesi qe te jene perdhunuar ndonjehere apo sa prej tyre mund te kene perdhunuar ndonjehere???
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Ne fakt un cdo mesazh e kthej ne personale sepse skam lexuar aq shum libra sa ju... sepse preferoj ti prek gjerat me duart e mia... ti perjetoj se sa ti imagjinoj duke mixuar germat.
Me pelqen te njoh njerzit dhe te gerrmoj thell ne historit e tyre dhe ti ndjej ne nje far menyre te miat.

Kam vite qe nuk vi ne shqiperi dhe 20 qe jam larguar por prap si prap nuk mendoj te jet ceshtje mentaliteti sepse perdhunime ka gjithandej neper bote dhe me siguri faji nuk eshte i shorts nga i cili dalin tulet e bythes.
Tjeter gje eshte etika dhe rregullorja e veshjes ne vende te caktuara si shkolla apo puna ( sbesoj se shkoni ne pun pa recipeta apo me kerthize jasht) dhe vlen dhe per meshkujt!

Lexova sot ne mjes komentin e @Vajza rreth veshjes ne krevat: ka meshkuj qe kur jan pa kalamoj neper kemb, rrin gjith kohes pa boxer fare verdall neper shtepi por s'eshte e thanme qe po i japin bypass partneres ti hidhet siper ?


Para ca muaj perfundova ne nje debat rreth perdhunimit brenda 4 mureve te shtepis: sex kunder deshires te partneres.
Si e komentoni kete? A mund te quhet perdhunim nese flasim per nje cift burre e grua, ku kjo e dyta ka thene JO dhe ai ska pyetur fare dhe e ka futur mbajta djathtas pa pyetur fare per gjendjen psikoloģjike te gruas qe ishte komplet jo-prezente?!
 

Vajza

V.I.P
Ne fakt un cdo mesazh e kthej ne personale sepse skam lexuar aq shum libra sa ju... sepse preferoj ti prek gjerat me duart e mia... ti perjetoj se sa ti imagjinoj duke mixuar germat.
Me pelqen te njoh njerzit dhe te gerrmoj thell ne historit e tyre dhe ti ndjej ne nje far menyre te miat.

Kam vite qe nuk vi ne shqiperi dhe 20 qe jam larguar por prap si prap nuk mendoj te jet ceshtje mentaliteti sepse perdhunime ka gjithandej neper bote dhe me siguri faji nuk eshte i shorts nga i cili dalin tulet e bythes.
Tjeter gje eshte etika dhe rregullorja e veshjes ne vende te caktuara si shkolla apo puna ( sbesoj se shkoni ne pun pa recipeta apo me kerthize jasht) dhe vlen dhe per meshkujt!

Lexova sot ne mjes komentin e @Vajza rreth veshjes ne krevat: ka meshkuj qe kur jan pa kalamoj neper kemb, rrin gjith kohes pa boxer fare verdall neper shtepi por s'eshte e thanme qe po i japin bypass partneres ti hidhet siper ?


Para ca muaj perfundova ne nje debat rreth perdhunimit brenda 4 mureve te shtepis: sex kunder deshires te partneres.
Si e komentoni kete? A mund te quhet perdhunim nese flasim per nje cift burre e grua, ku kjo e dyta ka thene JO dhe ai ska pyetur fare dhe e ka futur mbajta djathtas pa pyetur fare per gjendjen psikoloģjike te gruas qe ishte komplet jo-prezente?!
Sdua te replikoj por nqs me permende te them dicka . Jam kontra perdhunimit dhe abuzimit . Por kur flasim per veshjen ,cdo veshje ka vendin e duhur dhe kohen e duhur .
Me kujtove nje shoqe , ne oren e anatomis kishim provim me goje , dhe kjo u ul ne banken e pare tu ja ekspozu gjoksin mesuesit (vetem ajo sishte veshje per shkoll). Une flas qe ne instucionet shtetrore duhet te jesh veshur ndenjesisht . Ne shkoll shkohet per te mesuar , e jo per te promovuar trupin. Shembullin me lart ja dhash Sofies sepse i interpretonte fjalet e mia. Pra mendja na ruan gjithsecilit. Mendja e shendosh di te analizoje gjerat ,pastaj te veproje. :)
 
Si e komentoni kete? A mund te quhet perdhunim nese flasim per nje cift burre e grua, ku kjo e dyta ka thene JO dhe ai ska pyetur fare dhe e ka futur mbajta djathtas pa pyetur fare per gjendjen psikoloģjike te gruas qe ishte komplet jo-prezente?!

Po perdhunim quhet!

Cfare beri gruaja nuk i ra me ndonje abazhur kokes?

Apo nese eshte rast me perseritje e divorcoj e denoncoj ne polici?
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Sdua te replikoj por nqs me permende te them dicka . Jam kontra perdhunimit dhe abuzimit . Por kur flasim per veshjen ,cdo veshje ka vendin e duhur dhe kohen e duhur .
Me kujtove nje shoqe , ne oren e anatomis kishim provim me goje , dhe kjo u ul ne banken e pare tu ja ekspozu gjoksin mesuesit (vetem ajo sishte veshje per shkoll). Une flas qe ne instucionet shtetrore duhet te jesh veshur ndenjesisht . Ne shkoll shkohet per te mesuar , e jo per te promovuar trupin. Shembullin me lart ja dhash Sofies sepse i interpretonte fjalet e mia. Pra mendja na ruan gjithsecilit. Mendja e shendosh di te analizoje gjerat ,pastaj te veproje. :)
Dhe skam asgje kundra ketu
Jam e para qe beja qeshje te hidhur kur me thonin "vish nje bluze cik me decolté dhe shife qe te ven 10 dhe ty" dhe gjeja me e hidhur e ksaj historie eshte qe me vente 6 sepse isha e vetmja qe e kundershtoja dhe nuk pranoja batuta me sfond seksual. Por jo te gjith e menduan ashtu dhe degjova ne background "hai rotto i coglioni. Prova ad essere meno bigotta"... isha vetem 14 vjece dhe ai zeri ishte femeror.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Po perdhunim quhet!

Cfare beri gruaja nuk i ra me ndonje abazhur kokes?

Apo nese eshte rast me perseritje e divorcoj e denoncoj ne polici?
Nuk e di nese e denoncoj ne perfundim ?
Ama pati plot kunder sepse sipas tyre duhet te kishte luftuar me gjith forcat qe kishte..
Sepse "mbase ai se pati te qart" etj etj


Ky eshte komenti fundit qe dua te bej per sot sepse hapet nje plage e vjeter:
Ne ato momente, me kedo te jesh mik/shok/te posa njohur/te huaj apo partner, mund te ndodh te mos kesh fuqi te ulerasesh dhe te insistosh JO. Mund mos te jesh ne gjendje ta shtysh por prap si prap perdhunim eshte... sepse je duke ber sex me nje trup pa ndjenja... me nje trup symbyllur qe derdh lot sepse nuk gjen brenda saj forc per te luftuar.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Nje pyetje nga fundi salles.
Po ne bregdet ku femrat jane pothuajse te “zhveshura” ,per syrin e nje mashkulli sidomos, çfare duhet bere?

Aty shifet dhe komentohet negativisht ajo qe shkon me e mbuluar se te gjitha (psh. Musulmanet)

Zgjidhja do te ishte:vec e vec femra dhe meshkuj ?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Aty shifet dhe komentohet negativisht ajo qe shkon me e mbuluar se te gjitha (psh. Musulmanet)

Zgjidhja do te ishte:vec e vec femra dhe meshkuj ?
Vec e vec shkojme ne banjo, por jo gjithmome

Jemi gjallesa dhe jemi gjallesa tufe, sjemi tek si tigrat
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Koteditesia e ketyre diteve eshte e mbushur, ne TV dhe jo vetem, me tule, cica, bythe, pub, disco, terr, qoshe, droge, pedofil, i cmendur.
Kjo per mua nuk eshte gje tjeter por tendence frikacakesh, ne fakt ne jemi popull frikacak, per te mbuluar realitetin e hidhur me shoshe.

Ne, nga mos guximi, nuk arrijme dote ta pranojme se dhunuesi, ne te shumten e rasteve, madje jo vetem ne vendin tone, eshte njeriu i veshur me kollare, me taksen tone dhe me forcen e pushtetit. Ai eshte mesues, profesor, administrator, polic, shef policie, nepunes, boss, punonjes mireqenie, mjek, inxhinier e jo rralle edhe prokuror e gjyqtar. ?

Eshte e tnerrshme se si ne paguajme dhubuesit me taksen tone dhe pretendojme t'i arsyetojme ne njefar menyre. E ne funde ne çirremi se pse te dhunuarat nuk lajmerohen. Ore a se shihni qe keto dite me e sulmuar del e dhunuara se dhunuesi? :(
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nje pyetje nga fundi salles.
Po ne bregdet ku femrat jane pothuajse te “zhveshura” ,per syrin e nje mashkulli sidomos, çfare duhet bere?

P.s Tek tema e veshjeve vetem ca forma te mbuluara duken dhe une sa here hy aty vesh çizmet mos rreshqas nga jarget.
N0, une e thashe mendimin tim: po pati dikush sy perdhunues, me mire te jete i verber!
Nuk e di nqs ju ka ardhur linku i nje peticioni qe te krijohet nje rregjister elektronik me emrat e te gjithe perdhunuesve. Jua ka derguar njeri?
 
Top