Ana e padukshme e fajit

sofia

Antarë i Respektuar
Po cish do pranonit ju?
Pak farez kosi per te zene qumeshtin?
Ore, ajo e tha qe nuk e pranon qe meshkujt dhe femrat te lahen ne gjire te ndryshme. Jetojme duke mbyllur syte ndaj kaq shume pabarazive, po nuk na nevojitet edhe kjo per te qene me shume te pabarabarte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Ore, ajo e tha qe nuk e pranon qe meshkujt dhe femrat te lahen ne gjire te ndryshme. Jetojme duke mbyllur syte ndaj kaq shume pabarazive, po nuk na nevojitet edhe kjo per te qene me shume te pabarabarte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nuk ka barazi ne bote dhe nuk ka perse te kete, pabarezia te con barazi se jemi te gjithe te pabarabarte.

Nuk jemi numra ku une e ti jemi te barabarte.

Ti je ti e une jam une, sjemi te barabarte, jemi qenie, ti ze nje vend te caktuar une ze nje vend te caktuar, boshllekun qe e ze ti une nuk mund ta ze une. Edhe e kunderta.


Tani sa per temen cdo vend ka normat e veta, e normat jane rregulla mbi nje familje, mbi nje fis, mbi nje kulture te caktuar. Nuk mund te presim nga njerezit ne kabul te vishen e te sillen si mund te sillet dikush ne metropolet e perendimit. Metropolet mund ti perbuzin nje vend si kabuli por nuk mund te nenshtrojne normat e tyre ndaj nje vendi tjeter e nuk mund te kerkojn qe ne nje vend si kabuli te kete barazi midis gjinive sic mund te kete ne paris, londer apo nyc. Normat ndryshojne me kohen, dhe ndryshojne pak nga pak, sa me shpejt ndryshojne aq me e madhe eshte kundereagimi dhe aq me e madhe eshte perplasja midis feministeve, atyre qe duan te ruajn normat, meshkujve koke vogel, dhe midis familjes.

Nuk mund te mos mendosh qe nuk do kete perplasje brenda ne familje nese e bija apo i biri i ne nje familje ne kabul neser vishet si me qene me mes to londres, parisit apo nyc. Rruges do e perdhunonin me sy, ndoshta naten me veper, familjet e tjera do i perdhunonin me pergojim. Bukuria per tu pare eshte dhe si vishet njera nuk eshte nje justifikim per per ta prekur ate por njekohesisht nuk mund te mos presesh miresjellje nga nje hiena kur gjahu e tundon ate.


Ti mund te thuash qe spo flasim per kabulin dhe perendimin. E vertet por ne keto 30 vite ka nje ndrydhim stermadhor midis te emes dhe te bijes, midis gjyshes e mbeses.

Nje grup femrash ne Shqiperi vishen dhe e tejkalojn normern e metropoleve perendimore, dhe po ne te njejten tavoline mund te jete ulur e ema apo gjyshja qe nga e veshura mund te duket sikur te jete e nje bote 300 vite ne te kaluaren. Edhe televizonet atje e acarojne me keq punen me pervesitetet e tyre ne media. Nuk shfaqin nje gje familjare pervec se perversitete.

Normal qe do perdhunojn me sy. E normal qe do dali nje qe do perdhunoj me veper. Faji nuk eshte i saj por njokohesisht nje femer duhet te marre parasysh cfare lloj lloj njerezish ka ne kete bote.


Prandaj ne emrigrim ke perplasje kulturash ku emigrantet nuk kane pare femra si ne vend te vete. E ne shqiperi ke perplasje normash ku njeres i del bytha e te emes kycet lol

Nuk mund te presesh te njejtin rezultat cga cdo individ po ti lesh nje cope torte te mire perpara. Diabeticet/gayt e shmangin. Disa ngopen me sy se kane bakllava nga gruaja ne shtepi
E disa nuk perdorin as pirun, e shqyejn me duar e goj :D
 
Nje pyetje nga fundi salles.
Po ne bregdet ku femrat jane pothuajse te “zhveshura” ,per syrin e nje mashkulli sidomos, çfare duhet bere?

P.s Tek tema e veshjeve vetem ca forma te mbuluara duken dhe une sa here hy aty vesh çizmet mos rreshqas nga jarget.

Dolem komplet ne teme tjeter tani lool

Ath njeriu vishet sipas vendit dhe rrethanave ku ndodhet

qe do te thote ne plazh normal qe do vishesh me rroba plazhi, ama nuk mund te vishesh me bikini kur del ne rruge per te shkuar ne shkolle ose ne pune.

Edhe per temen e veshjes mire qe u shprehe qe qenke manjak qe mos postoj me foto te mijat atje. Nuk jam imazh qe mund te abuzohet pa miratimin tim :p

me kapishe nashti? lool
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Ju ka ndodh ndonjehere te dilni ne rruge, ne hesapin tuaj, mberthy deri ne gryke dhe papritmas ti bjere borise noi kafshe aty afer dhe t’ju therras emra. E pra, se ka fajin veshja, e ka fajin kafsha qe esht rrit ne pyll!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Si e ka ajo emrin Emily ratjawoski?

Qet foto provokative, thote e drejta ime, dhe pastaj thot mos me gjyko nga paraqitja. Jam me shume se trupi im?

Si me te gjykojm tjeter kur je e mbuluar me nje fije pe :D

E te akuzojne per seksist perv etj ,:D
 

Tip

Antarë i Respektuar
Kam idene me aq sa e njoh une anetarin ne fjale ne kete forum @Barnaba eshte historian serioz jo pervers mbi te gjitha. Por sic thote populli me mire syri se nami Lol

Shyqyr qe sja di me tej historikun thuj! :p
pyt @MaYaDa pyt se ajo e njef mir...

Leje ca shkru ktu ai si cun i mir me kultur, po ta dish mendimin e tij te vertet rreth ksaj teme i ve block direkte pehvehzid :p
 

sofia

Antarë i Respektuar
lool lool loollool
Nuk ka barazi ne bote dhe nuk ka perse te kete, pabarezia te con barazi se jemi te gjithe te pabarabarte.

Nuk jemi numra ku une e ti jemi te barabarte.


Ti je ti e une jam une, sjemi te barabarte, jemi qenie, ti ze nje vend te caktuar une ze nje vend te caktuar, boshllekun qe e ze ti une nuk mund ta ze une. Edhe e kunderta.

Tani sa per temen cdo vend ka normat e veta, e normat jane rregulla mbi nje familje, mbi nje fis, mbi nje kulture te caktuar. Nuk mund te presim nga njerezit ne kabul te vishen e te sillen si mund te sillet dikush ne metropolet e perendimit. Metropolet mund ti perbuzin nje vend si kabuli por nuk mund te nenshtrojne normat e tyre ndaj nje vendi tjeter e nuk mund te kerkojn qe ne nje vend si kabuli te kete barazi midis gjinive sic mund te kete ne paris, londer apo nyc. Normat ndryshojne me kohen, dhe ndryshojne pak nga pak, sa me shpejt ndryshojne aq me e madhe eshte kundereagimi dhe aq me e madhe eshte perplasja midis feministeve, atyre qe duan te ruajn normat, meshkujve koke vogel, dhe midis familjes.

Nuk mund te mos mendosh qe nuk do kete perplasje brenda ne familje nese e bija apo i biri i ne nje familje ne kabul neser vishet si me qene me mes to londres, parisit apo nyc. Rruges do e perdhunonin me sy, ndoshta naten me veper, familjet e tjera do i perdhunonin me pergojim. Bukuria per tu pare eshte dhe si vishet njera nuk eshte nje justifikim per per ta prekur ate por njekohesisht nuk mund te mos presesh miresjellje nga nje hiena kur gjahu e tundon ate.


Ti mund te thuash qe spo flasim per kabulin dhe perendimin. E vertet por ne keto 30 vite ka nje ndrydhim stermadhor midis te emes dhe te bijes, midis gjyshes e mbeses.

Nje grup femrash ne Shqiperi vishen dhe e tejkalojn normern e metropoleve perendimore, dhe po ne te njejten tavoline mund te jete ulur e ema apo gjyshja qe nga e veshura mund te duket sikur te jete e nje bote 300 vite ne te kaluaren. Edhe televizonet atje e acarojne me keq punen me pervesitetet e tyre ne media. Nuk shfaqin nje gje familjare pervec se perversitete.

Normal qe do perdhunojn me sy. E normal qe do dali nje qe do perdhunoj me veper. Faji nuk eshte i saj por njokohesisht nje femer duhet te marre parasysh cfare lloj lloj njerezish ka ne kete bote.


Prandaj ne emrigrim ke perplasje kulturash ku emigrantet nuk kane pare femra si ne vend te vete. E ne shqiperi ke perplasje normash ku njeres i del bytha e te emes kycet lol

Nuk mund te presesh te njejtin rezultat cga cdo individ po ti lesh nje cope torte te mire perpara. Diabeticet/gayt e shmangin. Disa ngopen me sy se kane bakllava nga gruaja ne shtepi
E disa nuk perdorin as pirun, e shqyejn me duar e goj :D
e
Me duket se ti nuk e kupton se cfare eshte pabarazia. Jo i dashuri im, ne nuk jemi numra dhe as ndryshore, por si meshkujt dhe femrat ne tabelen e klasifikimit te gjallesave jane nje gjini e lloj i perbashket: homo sapiensis. Dikur paraardhesit tane kane jetuar ne familje matriarkale ku roli i gruas ishte vendimtar, me vone ne familje patriarkale ku roli i mashkullit eshte vendimtar e tani supozohet se jemi ne nje familje "demokratike" ku ndarja e vendimeve "behet" ne menyre te barabarte.
Qe une jam vetvetja e di, edhe qe ti je zoteria juaj e di, po ligji ne na sheh si te barabarte. Ashtu duhet te na shohe edhe gjykatesi, pavaresisht sa te ndryshem jemi ne menyren e jeteses. Ashtu sic duhet te na shohin edhe prinderit, por kur rreth nesh pabarazia lind qe te prinderit qaj hallin presidentit.
Per televizionet : Ne cilin vit jeton: 2000? Veshja nuk eshte perversitet(veprimet e nje perversi perbejne perversitet) sidomos ne televizone ku konkurrojne me njeri tjetrin me cilesi. Te te thoja se te pakta jane edhe emisonet qe nuk jane te pershtatshme per te gjithe familjen. Ti meqe i quan perversitete ne dore e ke pultin ta ndryshosh stacionin ose ta fikesh fare tv sepse ka shume funksionalitete.
Nuk e kuptoj perseri se ne cilin vend jeton ti qe paska aq shume femra qe nuk i pershtaten jeteses dhe vishen duke tejkaluar normen edhe te vendeve perendimore. Njehere cfare quan norme ti? Sa i gjate eshte fundi, bluzja, fustani, minifundi e te gjitha me radhe? Per masen trupore mund te permendesh "norme" per te cilesuar mesataren e pergjithshme mes tyre, po midis rrobash jo. Nuk te lejon as industria. I vetmi nocion qe i perafrohet eshte nocioni "mode", po moda nuk eshte norme. Leri femrat te vishen sic duan, po mbroje nqs sheh dike qe eabuzon ne rruge sepse jane bere eksperimente sociale qe njerezit kaloojne dhe nuk bejne asgje vecse shohin.
Komenti mbi embelsirat eshte banal i dashur. Atij qe e ka detyruar nje femer me dhune te kryeje marredhenie seksuale iu thafte gjuha dhe i ngecte jeta ne fyt!
Te jap nje keshille: Mos komento jeten e nje femre, nqs nuk je femer! Ate qe shikon ti jashte" normes" neser do te jete nje prind dhe ndoshta mund t'i pershtatet normes qe ti percakton neser-pasneser. Nje femije/adoleshent lere te shijoje jeten dhe mos i ngul veshtrimin tend keqedashes sepse derisa ecen krah per krah me nenen, eshte dikush qe i del ne krah dhe e mbron dhe e lejon per me teper. Cfare kujdestarie ke ti ne kete pjese?
Dhe mos fol me per veshjet se padashur po i hedh fajin viktimes qe u vesh. Tha mire @The-Cook ne repliken e tij :
Veshja e nje Femre sado provokuse te jet zdo thot qe esht dyqan I hapur secili mund te hy e te dali sipas qefit.
Ki pak respekt per femren te lutem! Respekti nuk tregohet vetem ne 8 Mars! Dhe une i dorezoj fleten e gjyqit te ndarjes gjykates se Apelit!loolloolloollool
 

sofia

Antarë i Respektuar
Ia edhe neser e behen 3 dite
Si muhabeti i teatrit ?
Te lutem tani! Qenieve qe perdhunohen i kushon gjithe jeten ky kujtim! U be nami nqs disa dite nuk i lejojme te marrin fryme te qete perdhunuesit? Meritojne me shume...
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Te lutem tani! Qenieve qe perdhunohen i kushon gjithe jeten ky kujtim! U be nami nqs disa dite nuk i lejojme te marrin fryme te qete perdhunuesit? Meritojne me shume...
Sikur thashe mos e beni mos flasim e diskujtojme
Thashe ca do ndodhe

Para ca kohesh ishte e abuzuar edhe njera nga i ati qe nxori top channel sherbimin,por asnje sdoli ne proteste.

Nganjehere ca gjera sikur jane ne mode ?
 

sofia

Antarë i Respektuar
Sikur thashe mos e beni mos flasim e diskujtojme
Thashe ca do ndodhe

Para ca kohesh ishte e abuzuar edhe njera nga i ati qe nxori top channel sherbimin,por asnje sdoli ne proteste.

Nganjehere ca gjera sikur jane ne mode ?
Me vjen keq sepse nuk i ndjek shume lajmet keto kohe, madje edhe kete rast e kam lexuar perciptasi. Po ndonjehere tejmbushet kupa me abuzime dhe nqs e ke vene re histori te tilla po transmetohen ose po tregohen keto kohe kudo. Mjafton nje rast dhe bum! Prandaj, edhe dolen ne protesta.
Ti nuk the asnje nga keto, po nga keto protesta dhe peticioni qe eshte ngritur synohet edhe trembja e perdhunuesve per te mos kryer me veprime ileale. Nuk mund te te them se vala e protestave per Floyd nuk ndikoi edhe ne Shqiperi, po kupa here pas here derdhet!
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Me vjen keq sepse nuk i ndjek shume lajmet keto kohe, madje edhe kete rast e kam lexuar perciptasi. Po ndonjehere tejmbushet kupa me abuzime dhe nqs e ke vene re histori te tilla po transmetohen ose po tregohen keto kohe kudo. Mjafton nje rast dhe bum! Prandaj, edhe dolen ne protesta.
Ti nuk the asnje nga keto, po nga keto protesta dhe peticioni qe eshte ngritur synohet edhe trembja e perdhunuesve per te mos kryer me veprime ileale. Nuk mund te te them se vala e protestave per Floyd nuk ndikoi edhe ne Shqiperi, po kupa here pas here derdhet!
???
Gjithsesi me pelqen optimizmi yt :)
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Nuk kam lexuar per ngjarjen pervec ca shkrimeve ketu, as temen se lexova te gjithen se me lodhi shkrimtari, por pashe mire fotot e demostrueseve...
Nuk me kujtohen emrat e 4 hungarezeve qe benin parade nudo kundra dhunes mbi femrat... rezultati sipas istat ne hungari 1 ne 5 femra eshte e dhunuar ...pra asgje nuk ndryshoj.
Ajo qe me beri pershtypje ishte qe nese hungarezet zgjodhen te ishin pothuajse nudo, apo gjysem nudo keto te tonat kane zgjedhur shkrime ...shkrime qe jane aq banale, aq te pafinese dhe te pafeminilitet e me keto shkrime kerkojne ti shohin si femra..te jene te vleresuara..
Dikush do mendoje provokime ..apo force ne keto demostruese por sjan asgje me shume se publicitet mishi vulgar..
uroj te jete nje insiative adoleshente e jo nga ndonje organizate perfituese.
Gjithesesi une jam femer por shkrime te tilla sme perfaqesojne e nese do isha e dhunuar do ndihesha e ofenduar nga keto fjali..
Perdhunuesit me siguri zgjedhin kofsh me te njoma e me te fshehura se ato...dua te them sjan te denja as per nje perdhunues lere me per te dhunuarat!!!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nuk kam lexuar per ngjarjen pervec ca shkrimeve ketu, as temen se lexova te gjithen se me lodhi shkrimtari, por pashe mire fotot e demostrueseve...
Nuk me kujtohen emrat e 4 hungarezeve qe benin parade nudo kundra dhunes mbi femrat... rezultati sipas istat ne hungari 1 ne 5 femra eshte e dhunuar ...pra asgje nuk ndryshoj.
Ajo qe me beri pershtypje ishte qe nese hungarezet zgjodhen te ishin pothuajse nudo, apo gjysem nudo keto te tonat kane zgjedhur shkrime ...shkrime qe jane aq banale, aq te pafinese dhe te pafeminilitet e me keto shkrime kerkojne ti shohin si femra..te jene te vleresuara..
Dikush do mendoje provokime ..apo force ne keto demostruese por sjan asgje me shume se publicitet mishi vulgar..
uroj te jete nje insiative adoleshente e jo nga ndonje organizate perfituese.
Gjithesesi une jam femer por shkrime te tilla sme perfaqesojne e nese do isha e dhunuar do ndihesha e ofenduar nga keto fjali..
Perdhunuesit me siguri zgjedhin kofsh me te njoma e me te fshehura se ato...dua te them sjan te denja as per nje perdhunues lere me per te dhunuarat!!!
Keto jane vetem 2 vajza(dhe 2 nga gjithe protestuesit jane shume pak per te vleresuar), po une kam pershtypjen se tregonin qe jane afta per t'i ndaluar fenomenin e perdhunimin ndaj tyre. Po vertet ishte e papershtatshme! Edhe dicka: kjo proteste lindi idene e rregjistrit elektronik per perdhunuesit, keshtu qe nqs miratohet ne kuvend (nqs nuk i del ndonjerit prej tyre akuza e perdhunimit nqs kane perdhunuar) dhe dekretohet nga presidenti do te sjelle permbajtje.
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Keto jane vetem 2 vajza(dhe 2 nga gjithe protestuesit jane shume pak per te vleresuar), po une kam pershtypjen se tregonin qe jane afta per t'i ndaluar fenomenin e perdhunimin ndaj tyre. Po vertet ishte e papershtatshme! Edhe dicka: kjo proteste lindi idene e rregjistrit elektronik per perdhunuesit, keshtu qe nqs miratohet ne kuvend (nqs nuk i del ndonjerit prej tyre akuza e perdhunimit nqs kane perdhunuar) dhe dekretohet nga presidenti do te sjelle permbajtje.
Une mendoj qe ca sjellje jashte normales jane "semundje", e si te tilla duhen trajtuar...
Ne vend te bejne mitingje le te bejne fakte ... te denuncuarit te denohen... por kjo nuk ndodh gjithmone , e meqense nuk ke siguri ne shtet le te bejne protesta sa te duan e te cdo lloj forme prap do kete raste ...
Si nuk u pa nje proteste kur dhunueset e denuncuar ecin rrugeve te lire?!
I vetmi denim qe di qe vertet me ka cuditur eshte ne ligjin e te burgosurve ( di qe njerez te tille ne burg i bejne te vuajne shume vete te burgosurit )
Ps. Rregjistri elektronik per dhunuesit ??? Nga vete emertimi me ben mishin pucerr...
Duhen ligje, gjykate, shtet !
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
lool lool loollool
e
Me duket se ti nuk e kupton se cfare eshte pabarazia. Jo i dashuri im, ne nuk jemi numra dhe as ndryshore, por si meshkujt dhe femrat ne tabelen e klasifikimit te gjallesave jane nje gjini e lloj i perbashket: homo sapiensis. Dikur paraardhesit tane kane jetuar ne familje matriarkale ku roli i gruas ishte vendimtar, me vone ne familje patriarkale ku roli i mashkullit eshte vendimtar e tani supozohet se jemi ne nje familje "demokratike" ku ndarja e vendimeve "behet" ne menyre te barabarte.
Qe une jam vetvetja e di, edhe qe ti je zoteria juaj e di, po ligji ne na sheh si te barabarte. Ashtu duhet te na shohe edhe gjykatesi, pavaresisht sa te ndryshem jemi ne menyren e jeteses. Ashtu sic duhet te na shohin edhe prinderit, por kur rreth nesh pabarazia lind qe te prinderit qaj hallin presidentit.
Per televizionet : Ne cilin vit jeton: 2000? Veshja nuk eshte perversitet(veprimet e nje perversi perbejne perversitet) sidomos ne televizone ku konkurrojne me njeri tjetrin me cilesi. Te te thoja se te pakta jane edhe emisonet qe nuk jane te pershtatshme per te gjithe familjen. Ti meqe i quan perversitete ne dore e ke pultin ta ndryshosh stacionin ose ta fikesh fare tv sepse ka shume funksionalitete.
Nuk e kuptoj perseri se ne cilin vend jeton ti qe paska aq shume femra qe nuk i pershtaten jeteses dhe vishen duke tejkaluar normen edhe te vendeve perendimore. Njehere cfare quan norme ti? Sa i gjate eshte fundi, bluzja, fustani, minifundi e te gjitha me radhe? Per masen trupore mund te permendesh "norme" per te cilesuar mesataren e pergjithshme mes tyre, po midis rrobash jo. Nuk te lejon as industria. I vetmi nocion qe i perafrohet eshte nocioni "mode", po moda nuk eshte norme. Leri femrat te vishen sic duan, po mbroje nqs sheh dike qe eabuzon ne rruge sepse jane bere eksperimente sociale qe njerezit kaloojne dhe nuk bejne asgje vecse shohin.
Komenti mbi embelsirat eshte banal i dashur. Atij qe e ka detyruar nje femer me dhune te kryeje marredhenie seksuale iu thafte gjuha dhe i ngecte jeta ne fyt!
Te jap nje keshille: Mos komento jeten e nje femre, nqs nuk je femer! Ate qe shikon ti jashte" normes" neser do te jete nje prind dhe ndoshta mund t'i pershtatet normes qe ti percakton neser-pasneser. Nje femije/adoleshent lere te shijoje jeten dhe mos i ngul veshtrimin tend keqedashes sepse derisa ecen krah per krah me nenen, eshte dikush qe i del ne krah dhe e mbron dhe e lejon per me teper. Cfare kujdestarie ke ti ne kete pjese?
Dhe mos fol me per veshjet se padashur po i hedh fajin viktimes qe u vesh. Tha mire @The-Cook ne repliken e tij : Ki pak respekt per femren te lutem! Respekti nuk tregohet vetem ne 8 Mars! Dhe une i dorezoj fleten e gjyqit te ndarjes gjykates se Apelit!loolloolloollool
E mire ne meshkujt do dalim nga kjo tema meqe nuk jemi femra te komentojm mbi jeten e nje femre.
Cdo kush ka te drejt te komentoj e cdokush ka te drejt te injoroj.

Edhe kjo puna e mediave eshte njesoj, nuk eshte ceshtje ndryshimit te stacionit. Puna e mediave te informoj popullin, te edukoj. Asgje me shume e asgje me pak....jo te perhapi perversitet. Nuk eshte se jane kanale me pages e faji i tyre qe i blen ti a une. Prandaj ka rregulla ne media, prandaj ka norma, por shqiperi hesapi. Gjejn, bejne.

Ajo puna e embelsires sado banal te jete eshte nje fakt. Se edhe puna e dyqanit eshte njesoj. Vjen hajduti pa u ndjer lol

Eksperiemtet sociale jane pa pike domethenie sepse ato nxjerin nje rezultat te gabuar, sepse individi e ha demin dhe nxjerin indivin hero ose frikacak. Dhe mbas ketyre exsperimentesh jeta vazhdon po njesoj. Per te bere ndryshim duhet te ndryshosh shoqerine dhe ta mesosh per te mbrojtur nje individ nga nje tjeter e si fillim duhet te kesh ligje te rrepta. E ligjet e rrepta nuk shkojne dhe aq kollaj me mendje hapesine e kohes sotme apo me mangesine e veshjeve.


Ligji si sheh te gjithe te barabarte. Kush ka me shume ndikim ka me shume te drejta. Kush ka me shume pare ka me shume te drejte. Etj
Edhe ne familje, pse jeton ne demokraci nuk nenkupton nje njeri nje vote. Kur te punosh e te fusesh lek ne shtepi ndoshta prinderit do te lejojn te votosh. Ska democraci ne familje, ne familje ke babe ke edhe nene. Vlera e votes vares sipas pozites njerit ndaj tjetrit, dhe ata prinder mund te pyesin mendimin e vajzes apo te djalit a mund mos ta pyesin ate. Edhe ne kohera ky kryefamiljarja ishte gruaja, edhe kur ishte burri si bija dhe si i biri ndiqninin udhezimet e prinderve. Sot eshte bote tjeter, nuk je ne demokraci por ne lajthitshmeri. Ku e bija, i biri apo edhe prinderit duan privatesine e vete e qejfin e vete. Pa norma ska familje e ska shoqeri. Normat i krijon shoqeria. Batic zbatic edhe rreptesia e normave. Vale vale

Edhe sikur te marrin 100 femij ti rrisin ne nje ishull pa takuar njeri tjeter, ata kane per te krijuar cdo gje qe ka perjetuar njeriu pergjate historise nga ana sociale. Sepse jemi qenie sociale.
 
Top