Ana e padukshme e fajit

Barnaba

Antarë i Respektuar

Attachments

 • BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  7.8 KB · Shikime: 0
 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0
 • BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  7.8 KB · Shikime: 0
 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0

sofia

Antarë i Respektuar
Sigurisht qe ka C, madje D, E.....po femrat nuk jane shkronnja Marla, femrat jane qenie njerezore dhe kjo qe po ben ti eshte pabarzi gjinore dhe diskriminim ne nje fare pike. Terheqja seksuale nuk do te thote se ai do ta perdhunoje! Per me teper eshte foto. Perdhunimin e kryen kur femren e gjen me te dobet se veten
clidhje ka kjo qe thua kitra?

ore te bera pyetje si mashkull qe je. Kush femer te terheq ty nga keto poshte A apo B?

A.

woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
B.


BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
 

Attachments

 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0
 • BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  7.8 KB · Shikime: 0
 • woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  woman-in-black-picture-id608011551?s=612x612.jpg
  14.2 KB · Shikime: 0
 • BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  BEaHSQrvQ6mRAcVveKMg8whB9XLwov6o1HXemlHAC&usqp=CAU.jpg
  7.8 KB · Shikime: 0
Sigurisht qe ka C, madje D, E.....po femrat nuk jane shkronnja Marla, femrat jane qenie njerezore dhe kjo qe po ben ti eshte pabarzi gjinore dhe diskriminim ne nje fare pike. Terheqja seksuale nuk do te thote se ai do ta perdhunoje! Per me teper eshte foto. Perdhunimin e kryen kur femren e gjen me te dobet se veten


hahahaa une them sot te marrim fryme thelle te numerojme deri ne 10 pastaj te lexojme ate qe tjetri ka shkruar pa pasur parasysh mendimin tone por te bashkebiseduesit e kam fjalen.

Tani dolem tek pabarazia gjinore dhe une femra diskriminoj femren lol
 

sofia

Antarë i Respektuar
hahahaa une them sot te marrim fryme thelle te numerojme deri ne 10 pastaj te lexojme ate qe tjetri ka shkruar pa pasur parasysh mendimin tone por te bashkebiseduesit e kam fjalen.

Tani dolem tek pabarazia gjinore dhe une femra diskriminoj femren lol
Kete e kisha seriozisht. Ai postim eshte diskriminues
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Jo nuk bazohem ne filma. Une nuk jetoj ne Shqiperi dhe nuk mund te flas per Shqiperi por ktu ku jetoj ke plot kalamaj me pantallona "te shkurtra" (pak a shume si me poshte se nuk po gjeja dot nje foto tjeter ilustruese) qe eshte e tepert per syte e mi. Por sic e thashe, ceshtje tjeter kjo.
51viPDY7KgL._SS600_.jpg
:geek:?
 

Attachments

 • 51viPDY7KgL._SS600_.jpg
  51viPDY7KgL._SS600_.jpg
  26.8 KB · Shikime: 0
 • 51viPDY7KgL._SS600_.jpg
  51viPDY7KgL._SS600_.jpg
  26.8 KB · Shikime: 0
tashi i 6 mujah burg do e kishabo per ket...burgu per burra o :p

Propozoj ligje me te ashpra per perdhunimmin ne Shqiperi si me poshte vijon lol


Në Kinë, përdhunuesi mund të dënohet me vdekje të menjëhershme ose tredhje.
Fjalë për fjalë, ai është i privuar nga instrumenti i dhunës!

Në Korenë e Veriut, përdhunuesi dënohet me vdekje me pushkatim, dhe viktima mund të bashkohet me skuadrën.

Në Afganistan viktima mund të bëhet ekzekutori.
Autorët e krimit, pësojnë dhunë seksuale dhe më pas dënohen me vdekje.

Në Rusi, dënohen nga 3 deri në 10 vjet.

Në Egjipt, praktikohet ndalimi i krimit, në formën më të çuditshme.
Përdhunuesi lihet pa rroba në mes të të gjithëve.

Në vendet e ulëta, dënohen me nga 4 deri në 15 vjet, por dhunë do të thotë edhe puthje me zor.
Me siguri, djemtë në këtë vend nuk janë të parët që japin puthjen.

Autori i mëkatit në Iran është i dënuar me varje apo pushkatim.
Dhe nëse nuk shpallet fajtor, nga disa mrekulli, arrin të shmangë dënimin me vdekje, por bllokohet për jetë ose e torturojnë.

Vendet arabe janë të njohur për ligje mizore.
Përdhunuesi i dënuar, vritet menjëherë pas përfundimit të gjyqit.

Por në Izrael, ata janë më të butë me kriminelët.
Përdhunuesi është burgosur për një periudhë prej 4-16 vjet.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, personi i dënuar është i privuar nga jeta brenda 7 ditëve pas vendimit.
Të paktën ai ka mundësinë për t’i thënë lamtumirë familjes së tij.
 
 • Përqafim
Reactions: Tip

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Me vjen keq qe me paska zan gjumi tull dje...

Pra veshja e viktimës ka ndikuar, jo vetëm në sulmin nga Predatori, por edhe në lirimin e tij nga prangat nën motivin që viktima ishte e veshur në mënyrë të tille që predatori e kishte menduar prostitutë ....
Është vetë viktima që duhet të mbrojë veten duke e bërë vetën sa më pak të sulmueshme.

a egziston dicka me fyese per gjinin tone dhe per me teper per femijet, vajzat, femrat e perdhunuara?

Wtf?! Ne 2020 ne vend te udhetojme ne Mars, diskutojme akoma 'si u josh perdhunuesi'
A ju kapt diarrea te gjithve per nje jav se skam fjal me te embla... biles kto jan me te emblat qe kam.
Isha femije. U rrita perpara kohe. Vishja bluze XXXXL qe te 'zhdukesha' dhe prap si prap sulmohesha me batuta shikime etj etj ah po, kishin te drejt... isha kafsh arrogante dhe me zor thoja nje ciao; egziston sjellje me joshese?
Kam ber luft me veten deri sa u rrita dhe nje dit vendosa qe FAJI ishte i tyre dhe jo i trupit tim. I kam injoruar, tallur, denigruar, detyruar te perballen me opinionin publik.
Ky eshte dhe motivi pse reagoj ne nje far menyre dhe me batuta dhe ngacmime dhe pastaj te jap shkelmin.
ASKUSH KA TE DREJT TE PREKET PA DESHIREN E SAJ/TIJ.
Nuk ka justifikim.
Nuk ka dhe pik
As veshja as sjellja.
Mbaje brenda brekeve nese je njeri dhe jo kafsh ( kerkoj ndjes kafsheve qe jan me human se ne)
 

Bastardo_Dentro

Hypa Vidhit Zbrita Vidhit Piva Uje Nvrim Tvidhit
si boni e ju kjo semindje sosht lindur sot... e me nje protest do e rregulloni ... e kan mendore jan fjera qe kan ndodh e do ndodhin gjithnje ne shqiperi bie ne dukje duke qen popull i vogel ne numer por bota ka pafundsisht te tille sosht gjo e mire po tashi jan semundje... kujdesuni per femijet e ishalla se kemi kismet thuaj
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Jo nuk e fajson viktimen, po kerkon te gjeje shkakun e perdhunimit tek ajo dhe kjo eshte dhune per se dyti
kjo shprehja "po ma ngreh" eshte nder me te perdorurat ne rruge ndaj grave. Andaj ate fjali proteste une e kuptova me shume si dhimbje se sa si deshtim.
?? per ju te dy.
Kitrren e njifja dhe me vjen mir ta rilexoj
Sofia je zbulim i ri.

Nejse... fundja ketu komentet ishin 'soft' por kam lexuar dhe gjera me te renda.
Me qen se ju paska kap fiksimi i shembujve...
E din si me duket kjo pune?

"Eh nuk ja ke pa fotot ne insta? Cudi qe nuk e ka perdhunuar dhe i ati"

"Epo ishte e pire... po te kishte qen ne shtepi duke pare netflix siper divanit, sdo ta kishte perdhunuar njeri"

"Ajo njifej si Rrugaçe, cfaj ka filani qe ja futi brenda?"

Mund te vazhdoj pafund sepse thelbi nuk ndryshon por a nuk do ishte me mire, te fillonte riedukimi i meshkujve qe nga familja?

"Epo ai mashkull eshte..."
"Meshkujt jan te gjithe derra"


Ky artikull eshte denigrues si per femren qe shifet si objekt dhe si per mashkull qe shifet si kafsh pa kontroll mbi instiktet.


Ps: ndonjehere josh me shum nje e veshur me burqa deri te kembet se sa nje e veshur me brek sepse e para eshte mister! Eshte e ndaluar! Eshte surpriz! (Kjo e thene nga femra musulmane. Puna me ka lidh me to dhe te flasim dhe per kto gjera )
 

Summertime

Antarë i Respektuar
Sa shume qenkan thene...
Per mua ceshtja eshte e ketille:
Perdhunuesi eshte fajtor gjithmone. Ne kete akt ka dicka kafsherore, pra aspak njerezore apo ne perputhje me ate qe e kemi cilesuar si njerezore. Perdhunuesi mund te jete i keqedukuar, me devijime te renda te personalitetit apo crregullime te tjera, probleme vetpermbajtje apo ku di une. Ne cdo rast duhet te denohet. Cdokush duhet ta dije qe nje veper e tille eshte e denueshme, sidomos ndaj minoreneve.
Por nga ana tjeter ajo qe duam per veten dhe femijet tane eshte qe mos biem viktime e nje njeriu te tille. Si ta arrijme kete? Duke u marre me cdo perdhunues te mundshem, te hapur apo te fshehte? Kete s'e bejme dot. Atehere duhet te ruhemi. Keshtu ruhemi nga vendet jo te pershtatshme, psh naten vone vetem ne nje vend te erret apo te rrezikshem nuk dalim; nga shoqeria jo e pershtatshme qe mund te na coje diku me mashtrime e te na lere vetem me dike qe perben rrezik; apo dhe nga veshja provokuese.
Kush eshte e drejte dhe kush eshte e mire per ty jane dy gjera te ndryshme. Mendoj qe kete po mundohet te thote autori i artikullit. Nuk eshte e drejte te te perdhunojne, por nese kjo ndodh c'me hyn ne pune mua drejtesia?! Jeta ime, e femijes tim eshte shkaterruar. Mund te luftoj ne parim per kete, por bej mire te ruhem nderkohe.
Veshja nxit, nuk eshte se nuk nxit. Fundja gjoksin jashte nuk e nxjerrim sepse eshte shume vape apo jo?! Dhe nje bluze apo kanotjere pak me lart te njejten freski do na sillte. Por gjithcka ne vendin e duhur dhe momentin e duhur dhe sipas qellimit te duhur.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Sa shume qenkan thene...
Per mua ceshtja eshte e ketille:
Perdhunuesi eshte fajtor gjithmone. Ne kete akt ka dicka kafsherore, pra aspak njerezore apo ne perputhje me ate qe e kemi cilesuar si njerezore. Perdhunuesi mund te jete i keqedukuar, me devijime te renda te personalitetit apo crregullime te tjera, probleme vetpermbajtje apo ku di une. Ne cdo rast duhet te denohet. Cdokush duhet ta dije qe nje veper e tille eshte e denueshme, sidomos ndaj minoreneve.
Por nga ana tjeter ajo qe duam per veten dhe femijet tane eshte qe mos biem viktime e nje njeriu te tille. Si ta arrijme kete? Duke u marre me cdo perdhunues te mundshem, te hapur apo te fshehte? Kete s'e bejme dot. Atehere duhet te ruhemi. Keshtu ruhemi nga vendet jo te pershtatshme, psh naten vone vetem ne nje vend te erret apo te rrezikshem nuk dalim; nga shoqnia jo e pershtatshme qe mund te na coje diku me mashtrime e te na lere vetem me dike qe perben rrezik; apo dhe nga veshja provokuese.
Kush eshte e drejte dhe kush eshte e mire per ty jane dy gjera te ndryshme. Mendoj qe kete po mundohet te thote autori i artikullit. Nuk eshte e drejte te te perdhunojne, por nese kjo ndodh c'me hyn ne pune mua drejtesia?! Jeta ime, e femijes tim eshte shkaterruar. Mund te luftoj ne parim per kete, por bej mire te ruhem nderkohe.
Veshja nxit, nuk eshte se nuk nxit. Fundja gjoksin jashte nuk e nxjerrim sepse eshte shume vape apo jo?! Dhe nje bluze apo kanotjere pak me lart te njejten freski do na sillte. Por gjithcka ne vendin e duhur dhe momentin e duhur dhe sipas qellimit te duhur.
@Sensual dhe shume tjere. Do shkruaje per here te fundit ne kete teme, jo nga arsyeja qe te munde dike me debate, por nga arsyeja e kapjes se kesaj teme nga NE ne cepin e gabuar. Andaj mos ta merr askush personale por nuk munde te rezistoje pa bere dhe ca pyetje:
Keni lexuar statistika mbi dhunimet?
Po raporte mbi dhunimet?

Nese jo atehere kshu: Fatkeqesisht, e them ne piskame, fatkeqesisht, numri me i madhe i dhunimeve ndodhin nga njerez apo institucione te cilet ne me taksat tona i paguajme per mireqenien tone dhe femijes tone.
Pra dhunimet, fatkeqesisht, ne nje mase te madhe ndodhin ne: kishe, xhami, cerdhe, shkolle, instituciine edukimi, universitet, vende pune, institucione shteti e kshu me radhe. Pra dhunimet behen nga njerez qe realisht do duhej dhe paguhen nga taksa jone per perkujdesje.

Pra kjo kerkesa per ti edukuar brezat tone per tu fshehur, per te mos u veshur apo heshtja jone ndaj dhunuesve, te cilet them te drejten secili nga ne njeh nje, eshte thjeshte nje banalitet ne vete.
Ne do duhej tu theni brezave tane dhe madje dhe vete te ngrenim zerin ne piskame qe dhe ataku me i vogel i ngacmim / dhunimit ye lajmerohet.

Shoqeria jone gjithje eshte marre vetem kryesin e aktit dhe duke anashkaluar pjesmarresit tjere.

Rasti konkret. Mediat shkruajne se dhunuesin e njihnin te gjithe. Drejtori i shkolles cfare bente aty apo ishte bashkedhunues? Po kujdestari i klases? Po arsimtaret tjere? Roja i shkolles? Mirembajtesit e shkolles? Pedagogu i shkolles? Ku ishin keta?!

Ju gjithnje thirreni te veshja, te prinderit. Mire une kam nje pyetje. Sa femije kemi pa prinder apo vetem me njerin prinde? A duhet ti dhunojme ata? Kush kujdeset per ta?

Une jam qe ta ngrejme zerin ne piskame sepse femijet dhe ne vete si shoqeri po dhunohemi, ne te shumten e rasteve, nga njerez qe paguhen nga taksat tona.

Mos bezerja jone dhe tendenca jone per te mbuluar dhunimet me veshje dhe me mos kujdes thjeshte eshte tendence per te mbuluar berllogun qe kemi dhe kjo eshte nje gje e lige.
Pra ne jemi nje shoqeri askushes.

Ja shembulli tjeter qe ndodhi mbreme;
Dhunim nga institucionet edukuese e deri ne shef policie. Tmerr.


20200606_081820.jpg
 
Last edited by a moderator:

The-Cook

Antarë i Respektuar
Veshja e nje Femre sado provokuse te jet zdo thot qe esht dyqan I hapur secili mund te hy e te dali sipas qefit
Asnje e Askush ska te drejt tja shkaterroj jeten e askujt!
Per mendimin tim veshja mund te jet provokuese pos nuk esht shkaku I nje perdhunimi. Shkaku vje (prap mendimi im) personi qe arrin deri aty deri diku ka te meta mendore ose ka prej atyre qe kalojn nje jet te ter duke planifikuar per ket dit prap te meta mendore
Perdhunimi nuk qe ndodh vetem ne shqiperi ndodh ne ter boten e asnje nuk thot jo po filania ishte me mini high heels apo ku di un esht e drejta e sajt te veshet si tja doj qefi e jo e drejta e dikujt tjeter qe ta perdhunoj
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Premtoj qe se lexova artikullin.

Denim Day.

Ne gjykate ne Itali shpalli te pafajshem nje perdhunues sepse sipas gjykates italiane vajza i kishte aq xhinset e ngushta sa ishte e pamumdur tia kishte hequr perdhunuesi pa bashkepunimin e kesaj.

Veshja ska te beje pike.
Eshte devijim,semundje quajeni cte doni,por viktima seshte fajtor.

Shkrimet i pashe dhe une e te them e te drejten sikur u fol me shume per shkrimet te kembet se sa per ceshtjen. Dhe me la nje shije mesatare diku mes " nuk zgjidhet ceshtja keshtu" dhe 2 "a eshte provokim apo me e thelle se sa mendohet"
 

Darius

DENY IGNORANCE
Per mendimin tim nuk e ka fajin situata, veshja, etj, sepse na ka rastisur te gjithve te dalim me ndonje femer edhe te thote qe ska qejf te beje seks, por kjo sdo te thote qe do e perdhunojme...

Perdhunuesi eshte njeriu me i ulet qe mund te egzistoje por edhe me i rrezikshmi, sepse kur arrin te abuzoje me nje qenie njerzore, atehere ai person eshte i afte te beje gjithçka.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Premtoj qe se lexova artikullin.

Denim Day.

Ne gjykate ne Itali shpalli te pafajshem nje perdhunues sepse sipas gjykates italiane vajza i kishte aq xhinset e ngushta sa ishte e pamumdur tia kishte hequr perdhunuesi pa bashkepunimin e kesaj.

Veshja ska te beje pike.
Eshte devijim,semundje quajeni cte doni,por viktima seshte fajtor.

Shkrimet i pashe dhe une e te them e te drejten sikur u fol me shume per shkrimet te kembet se sa per ceshtjen. Dhe me la nje shije mesatare diku mes " nuk zgjidhet ceshtja keshtu" dhe 2 "a eshte provokim apo me e thelle se sa mendohet"
Kurse ne nje gjykate ktu tek une, avokati mbrojtes i te akuzuarit per perdhunim nxorri tangat me dantelle te viktimes perpara jurise duke thene “ta shifje si ishte vesh. Kishte veshur tanga me dantelle”! Sigurisht pas kesaj plasen protestat.
26FC8BEE-BCE2-43AA-855D-4644CA3F06E8.jpeg
 
Top