Ana e padukshme e fajit

Monique

With or Without u
@Monique askush nuk po themi se ca veshje ndoshta nuk se jane pak te egzagjeruara sidomos te mosha e re por them se nuk se eshte e theksuar ne mase te madhe.
Ata jane te rinje, kalamaj, qe edhe munde te vishen pak per dukje apo per ti rene ne sy dikujt nje te dashuri apo per te terhequr vemendjen. Por, por nuk e besoje se e bejne me qellimin per t'i dhunuar apo se e duan dhunimin e aq me pak kjo te jepet si e drejte per t'i dhunuar.
Kur thua Monike duket sikur po perpiqesh te me bindesh per dicka
Ku lexove nga une qe justifikova apo bera me faj dike?
Femijet jane produkt i joni, e si dikur prinderit deri ne nje moshe nuk lejonin te benim apo vishnim cte na shkrepej ,sepse ishim femije....ath e njejta duhet te jete e sot.
Femijet duhet te jetojne femijerin e tyre.
Veshjet e tilla, make up e cdo gje qe hyn te e ekzagjeruara eshte devijim nga mosha.
 

Monique

With or Without u
Sigurisht, ne rruge nuk ka kod veshjeje te pakten ne ditet normale! Le te edukohen perdhunuesit dhe te ndalohet e gjithe fryma e se keqes qe i ushqen, po jo menyra se si i pelqen nje individi te vishet. Kjo nuk perben shkelje kushtetuese dhe as te te drejtave te njeriut! Perdhunimi po!
Po e drejte ...mundesisht edhe lakuriq pse jo
Ska kod veshje ,por ka kod etik dhe moral...qe lidhen me veten dhe personin qe gjithkush eshte
 

sofia

Antarë i Respektuar
Askush si del ne mbrojte perdhunuesit madje ne ka gje me te ndyre nga krimet qe denohen me ligj per mua jane 1. pedofilia 2. perdhunimi pra abuzimi seksual si me te mitur si me te rritur.

Autori ju drejtohet viktimave se si te mos behen te tilla dhe te mos bien pre e agresionit te perdhunuesve. Fundja kete duhet te beje edukimi ne familje edukimi ne shkolle dhe me pas shoq eria civile.

Gjithesesi nuk eshte vetem perceptimi i tij. Shume te huaj madje dhe mua me vrasin syte nje femer gjysem te zhveshur me cica e byth jashte me make up dhe floke te krehura nga parukerite per te shkuar neper shkolla apo kafet e kotesise se lagjeve.

Mos u beni puritane por realiste. Analizoni shkakun per te eleminuar pasojat.
Jo , i del qe nga familja tek avokati, te gjyqtari qe e fal e keshtu shkon kjo pune. Cfare rregullohet ne shoqeri? Asgje. Perceptimi i tij eshte jodemokratik dhe i te gjithe te tjereve qe mendojne se veshja eshte problemi eshte problematik. C'mund te themi per rastin e kesaj vajzes? Mos shkoi ne shkolle me veshje te tilla? Edukata familjare para se te kape femrat per veshjen, duhet te kape meshkujt qe te mos jene agresore te ardhshem. Po e di cfae dhemb me teper? Fakti qe keta agresore nuk jane familjare, po kryefamiljare. Tashme nuk di kujt t'i zesh bese
 

sofia

Antarë i Respektuar
Po e drejte ...mundesisht edhe lakuriq pse jo
Ska kod veshje ,por ka kod etik dhe moral...qe lidhen me veten dhe personin qe gjithkush eshte
Kodi moral i perket individit dhe jo ligjit. Po, nqs del lakuriq ne rruge, policia nuk mund te te preke as me majen e thoit sepse nuk ke bere asnje veprim gabim. Veshje te tilla ne rruge shihen si forma prostitucioni dhe kjo eshte e padrejte. Evokojme kohe te se shkuares kur ne fakt jetojme ne te tashmen!
 

Vajza

V.I.P
Koha eshte e njejte ,por njerezit jane ndryshe
Po ti @sofia meqense polica ste prek as nje fije floku , do dilje nudo ne rruge!?

Dhe nuk do ndryshohet gjendja e nje populli ,perpara se ato te ndryshojne veten e tyre!
 

Monique

With or Without u
Bath bath po nje kokerr.

Ajo cka sot ka marre fund eshte institucioni i familjes, edukata qe po i induktojme brezit te ri duke e justifikuar gjoja me lirine e te drejtave.
Dhe eshte per te ardhur keq ne cfare derexheje po e cojme kete brez duke qene gjoja modern!
Modernizimi nuk vjen ne fjalorin vulgar qe perdoret, as tek veshjet, as te shthurja e brezit.. .por te konceptet mbi krijimin te karakterit.
Te arsimohen kjo eshte detyrim mbi veten...
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Po vi ne Shqiperi per vere te dal nudo rrugve se nuk me kapka ligji. Vertete nuk ekziston nje ligj rreth nudizmit ne publik?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Lexojeni me kujdes. Autori nuk fajeson askund viktimen.

Nese nuk e kuptoni nje shkrim, te pakten mos e deformoni.
Ne fakt Gjyzeli nuk akuzonte vetem viktimen ne fjale por te gjitha "viktimat". Madje ajo biseda e tij me mikun Kanadez ishte paksa e coroditshme.

Ja po sjelle perfundimin e shkrimit te Gjyzelit me kanadezin dhe nje foto nga nje dite e zakonshme ne Toronto e cila per nga veshja pak shume gjason me qytetet tona.

A duhet tu biem ne qaf shkaku i veshjeve?

20200605_235714.jpg
20200605_235617.jpg
 
Jo , i del qe nga familja tek avokati, te gjyqtari qe e fal e keshtu shkon kjo pune. Cfare rregullohet ne shoqeri? Asgje. Perceptimi i tij eshte jodemokratik dhe i te gjithe te tjereve qe mendojne se veshja eshte problemi eshte problematik. C'mund te themi per rastin e kesaj vajzes? Mos shkoi ne shkolle me veshje te tilla? Edukata familjare para se te kape femrat per veshjen, duhet te kape meshkujt qe te mos jene agresore te ardhshem. Po e di cfae dhemb me teper? Fakti qe keta agresore nuk jane familjare, po kryefamiljare. Tashme nuk di kujt t'i zesh bese

Une problemin e shof qe ne gjeneze.

Gjeneza eshte individi qofte ky femer apo mashkull. Gjeneza eshte familja qe meson individin si te resepktoje normat dhe etikat e shoqerise. Rregulla keto te vendosura nga njerezimi i qyteteruar per te na diferencuar nga kafsha.

Pastaj vjen shoqe ria, dhe me pas institucionet shteterore ndihmuese (mbeshtjetje personave te dhunuar) edukuese (arsimi apo fushatat e sensibilizmit per problemin ne fjale) apo ndershkuese ( forca ligjore polici prokurori gjykate burgu) varet se ke etape zgjedh individi si sherbim publik nga shteti.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Cfare bej une, eshte e drejte e imja dhe nqs nuk cenoj te drejtat e te tjereve, jam plotesisht ne rregull. Mos e banalizoni situaten nga ceshtja e perdhunimit te nuditeti. Jo te gjitha ato qe perdhunohen jane nudo dhe jo te gjitha ato qe perdhunohen jane te veshura ne menyre "provokative" per meshkujt. Jo, koha nuk eshte e njejte. Dje ishte shi, sot eshte rrebesh. Dje ishte diktature, sot eshte demokraci. Nuk e kuptoj me cfare e lidh fjaline e fundit, po njeriu do nje njeri per te ndryshuar konceptin mbi lirine.
Koha eshte e njejte ,por njerezit jane ndryshe
Po ti @sofia meqense polica ste prek as nje fije floku , do dilje nudo ne rruge!?

Dhe nuk do ndryshohet gjendja e nje populli ,perpara se ato te ndryshojne veten e tyre!
 

Monique

With or Without u
Ne fakt Gjyzeli nuk akuzonte vetem viktimen ne fjale por te gjitha "viktimat". Madje ajo biseda e tij me mikun Kanadez ishte paksa e coroditshme.

Ja po sjelle perfundimin e shkrimit te Gjyzelit me kanadezin dhe nje foto nga nje dite e zakonshme ne Toronto e cila per nga veshja pak shume gjason me qytetet tona.

A duhet tu biem ne qaf shkaku i veshjeve?

Shiko fotografinë 1741335
Shiko fotografinë 1741336
Pse ne Kanada pedofilizmi apo perdhunimi eshre tabu?
Ne cdo vend te botes ekziston.
Sikunder veshja ka bere gjithnje dallimin midis nje femre e cila shitet e asaj qe eshte ne rruge te saj
Sot sbejne dallim me dhe ky eshte fakt
E gjithe bota nje vend eshte
 
Ne fakt Gjyzeli nuk akuzonte vetem viktimen ne fjale por te gjitha "viktimat". Madje ajo biseda e tij me mikun Kanadez ishte paksa e coroditshme.

Ja po sjelle perfundimin e shkrimit te Gjyzelit me kanadezin dhe nje foto nga nje dite e zakonshme ne Toronto e cila per nga veshja pak shume gjason me qytetet tona.

A duhet tu biem ne qaf shkaku i veshjeve?

Shiko fotografinë 1741335
Shiko fotografinë 1741336


Varet si e kupton ti.

Une nuk influencoj ke mendjet e te tjereve, dhe as dua ta bej ne fakt.
 

Vajza

V.I.P
Po vi ne Shqiperi per vere te dal nudo rrugve se nuk me kapka ligji. Vertete nuk ekziston nje ligj rreth nudizmit ne publik?
Ishalla mos behemi si Rusia , femrat me ordinere qe zvishen nudo rrugeve , dhe shtet me me shume vrasje (prinder -femij) . Pse! Sepse tek ato nuk egziston piken e ndershmeris as e moralit e as te etikes .
Pa kod familjar dhe ne veshje.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Kam lexuar vetem nje pjese shume te vogel te gjerave qe jane shkruar, dhe ju kerkoj ndjese nese po devijoj nga thelbi i bisedes. Por me lejoni nje nderhyrje me ane te nje skeci te shkelqyer te humoristit (stand up comedian) me te talentuar aktualisht, Dave Chappelle. Thelbi: mos u anko per vemendje seksuale kur je veshur pikerisht per ate gje.

Ky do e kishte shkaterruar fare protestuesen qe pyet "a po t'a ngref?"..."Nuk je k*rve... por ke veshur uniform k*rve" lool lool lool
 
Kam lexuar vetem nje pjese shume te vogel te gjerave qe jane shkruar, dhe ju kerkoj ndjese nese po devijoj nga thelbi i bisedes. Por me lejoni nje nderhyrje me ane te nje skeci te shkelqyer te humoristit (stand up comedian) me te talentuar aktualisht, Dave Chappelle. Thelbi: mos u anko per vemendje seksuale kur je veshur pikerisht per ate gje.

Ky do e kishte shkaterruar fare protestuesen qe pyet "a po t'a ngref?"...
Eh true!
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
@sofia, je e sigurt qe po kupton cfare po shkruaj, kur i jep mospelqim?

p.s. je ne te drejten tende te te mos pelqej opinioni im, por thjesht kureshtar nese e ke kuptuar apo jo.
 

Vajza

V.I.P
Cfare bej une, eshte e drejte e imja dhe nqs nuk cenoj te drejtat e te tjereve, jam plotesisht ne rregull. Mos e banalizoni situaten nga ceshtja e perdhunimit te nuditeti. Jo te gjitha ato qe perdhunohen jane nudo dhe jo te gjitha ato qe perdhunohen jane te veshura ne menyre "provokative" per meshkujt. Jo, koha nuk eshte e njejte. Dje ishte shi, sot eshte rrebesh. Dje ishte diktature, sot eshte demokraci. Nuk e kuptoj me cfare e lidh fjaline e fundit, po njeriu do nje njeri per te ndryshuar konceptin mbi lirine.
Goce ti permende se mund te dalesh ne rrug dhe pa rroba. Per mendimin tim nese te sheh femija ime , mundem te denoncoj , pra edhe te drejtat kane kufi , cdo gje me limit .

Per fjalin e fundit e kisha qe : po nuk ndrusham ne , as gjendja jone sdo ndryshohet :) .
 

Monique

With or Without u
Rastin e vajzes apo shume vajzave do e shihja ne kendveshtrimin tjeter
Shoqeria jone qe nga nje ane predikon mbi lirite e zhveshjes dhe nga ana tjeter nuk eshte aq e hapur sa te pranoj pa paragjykuar se nje vajze 15 vjecare mund te kete te dashur.
Pra vajza ne rastin konkret , u perdhunua sepse abuzuesi e kercenoi me faktin se dispononte foto me nje djale!
Pra ne shoqeria moderne pranojme te shohim vajzat bythejashte por jo ne shoqerine e nje moshatari?!
Cfare paradoksi!
Frika e saj qe mos merrej vesh dashuria apo lidhja apo cfaredo qofte, beri qe ajo te binte pre e abuzimit.. perse?
Sepse do denohej nga familja?
Ne litar coni edhe ata prinder me gjithe abuzuesin!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Ishalla mos behemi si Rusia , femrat me ordinere qe zvishen nudo rrugeve , dhe shtet me me shume vrasje (prinder -femij) . Pse! Sepse tek ato nuk egziston piken e ndershmeris as e moralit e as te etikes .
Pa kod familjar dhe ne veshje.
Nuk e kuptoj kete devijim nga biseda. Nuditeti nuk e justifikon aktin e perdhunimit! Si do te ndoheshe nqs dikush prane teje do te perdhunohej? Do ta pyesje si je veshur, apo do kerkoje drejtesi? Veshja eshte thjesht aksesor, krijon nje paraqitje, po ndergjegja krijon nje njeri!
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Heres tjeter kur te jem ne club dhe te shof nje mashkull hot nuk eshte faji im qe eshte vesh hot per nje synim. Mbasi ti ofroj nje pije dhe ai ta kete pranuar, kjo do te thote qe ai jep miratimin e tij dhe do e kap me zor lool
 

Vajza

V.I.P
Nuk e kuptoj kete devijim nga biseda. Nuditeti nuk e justifikon aktin e perdhunimit! Si do te ndoheshe nqs dikush prane teje do te perdhunohej? Do ta pyesje si je veshur, apo do kerkoje drejtesi? Veshja eshte thjesht aksesor, krijon nje paraqitje, po ndergjegja krijon nje njeri!
Ja po te jap nje shembull ,ndoshta cik pa lidhje po shpresoj do me kuptosh .

Zeje se je ne dhome gjumi me te dashurin ose burrin ,si te duash paramendoje . Dhe per nat vesh pixhame , por nje nate e vecon dhe vesh fustan nate , dhe cfar mesazhi i jep ti te dashurit!? Sonte dua "gjume" :p apo S..? lool

Pra kur del ne rruge me gjysem cica jasht me fal per shprehjen , e me bycen e njom cfar mesazhi jep? Per ke vishesh ashtu ti? Besoi isha e qart
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Kam lexuar vetem nje pjese shume te vogel te gjerave qe jane shkruar, dhe ju kerkoj ndjese nese po devijoj nga thelbi i bisedes. Por me lejoni nje nderhyrje me ane te nje skeci te shkelqyer te humoristit (stand up comedian) me te talentuar aktualisht, Dave Chappelle. Thelbi: mos u anko per vemendje seksuale kur je veshur pikerisht per ate gje.

Ky do e kishte shkaterruar fare protestuesen qe pyet "a po t'a ngref?"..."Nuk je k*rve... por ke veshur uniform k*rve" lool lool lool

Kam lexuar vetem nje pjese shume te vogel te gjerave qe jane shkruar, dhe ju kerkoj ndjese nese po devijoj nga thelbi i bisedes. Por me lejoni nje nderhyrje me ane te nje skeci te shkelqyer te humoristit (stand up comedian) me te talentuar aktualisht, Dave Chappelle. Thelbi: mos u anko per vemendje seksuale kur je veshur pikerisht per ate gje.

Ky do e kishte shkaterruar fare protestuesen qe pyet "a po t'a ngref?"..."Nuk je k*rve... por ke veshur uniform k*rve" lool lool lool

A mundem ta kemi iden se cfare veshjesh, ky Dave, quan veshje seksuale? Apo cfare sjelljesh quan sjellje seksuale? Apo se te gjithe ato qe vishen me holl dhe sillen me lirshem dhunohen? Une mendoje se te dhunimi nuk ka te beje veshja. Dhunimet jane mjafte dhe shume te perhapura edhe ne vendet ku mbulesa praktikohet. Eshte shume e lehte ta vertetojme kete gje. Ke plot statistika andaj nuk e kuptoje pse po lidhet dhunimi me veshjen.

Sa i perket asaj shprehjes se vajzave " a po ta ngref" them se eshte piketim i menyres se protestimit.
@Barnaba nese jeton ne ndonjeren nga qytetet tona kjo shprehja "po ma ngreh" eshte nder me te perdorurat ne rruge ndaj grave. Andaj ate fjali proteste une e kuptova me shume si dhimbje se sa si deshtim.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Zeje se je ne dhome gjumi me te dashurin ose burrin ,si te duash paramendoje . Dhe per nat vesh pixhame , por nje nate e vecon dhe vesh fustan nate , dhe cfar mesazhi i jep ti te dashurit!? Sonte dua "gjume" :p apo S..? lool
I jep mesazhin mbaj 2 metra distance ne krevat se sot esht vape....ose mundesisht me mire fare, fli ne cimento lool
 

Monique

With or Without u
Nuk e kuptoj kete devijim nga biseda. Nuditeti nuk e justifikon aktin e perdhunimit! Si do te ndoheshe nqs dikush prane teje do te perdhunohej? Do ta pyesje si je veshur, apo do kerkoje drejtesi? Veshja eshte thjesht aksesor, krijon nje paraqitje, po ndergjegja krijon nje njeri!
Sepse devijimin e bere ti e dashur
Askund askush nuk tha - mire ja beri se doli e zhveshur
Sepse do ishte spekulim, asnjeri se ka haberin se cfare vesh ajo vajze!

Ceshtja e veshjes eshte fenomen me vete, dhe problem me vete.
Ngacmimet seksuale ekzistojne ne cdo moshe, ne cdo ambient, ne cdo aspekt
Jane te paevitueshme
Elementet?
Jane nje syresh
Nuk eshte vetem veshja, ka shume...
Mund te evitohen?
Jo ,sepse mendjet e semura nuk evitohen po aq as nuk parashikohen
Ama kur perballesh nuk ke pse heziton te tregosh, por coje ne vendin ku i takon
Kur ndodh qe mos e besh?
Kur ekziston frika..
 

sofia

Antarë i Respektuar
@sofia, je e sigurt qe po kupton cfare po shkruaj, kur i jep mospelqim?

p.s. je ne te drejten tende te te mos pelqej opinioni im, por thjesht kureshtar nese e ke kuptuar apo jo.
Po zemer, jam shume e sigurt. Ti pikerisht si komediani "materializon" femren. Femra pertej pamjes eshte nje qenie njerezore i dashur dhe te vishesh ne menyren qe do nuk do te thote qe te kesh deshire te perdhunohesh sepse nuk do te quhej fare perdhunim. K**** nuk quhesh kur perdhunohesh, quhet ai tjetri k**** qe nderhyn ne punen tende. Vec ta dish nuk e ben me pak te fajshem!
Ja po te jap nje shembull ,ndoshta cik pa lidhje po shpresoj do me kuptosh .

Zeje se je ne dhome gjumi me te dashurin ose burrin ,si te duash paramendoje . Dhe per nat vesh pixhame , por nje nate e vecon dhe vesh fustan nate , dhe cfar mesazhi i jep ti te dashurit!? Sonte dua "gjume" :p apo S..? lool

Pra kur del ne rruge me gjysem cica jasht me fal per shprehjen , e me bycen e njom cfar mesazhi jep? Per ke vishesh ashtu ti? Besoi isha e qart

I dashuri eshte ne tjeter aspekt. Perdhunimi konsiderohet si kryerja e marredhenieve seksuale pa deshiren e njerit partner, madje i detyruar. Ketu eshte koncepti i gabuar qe ti sjell. Mos ngaterro seksin per kenaqesi me perdhunimin sepse nuk eshte aq kenaqesi! Dhe rrobat permbajne mesazh, po jo gjithemone deshire seksuale kur jane "provokative" aq me teper mesazh : eja me perdhuno! Ki respekt te pakten per kedo qe eshte perdhunuar
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
A mundem ta kemi iden se cfare veshjesh, ky Dave, quan veshje seksuale? Apo cfare sjelljesh quan sjellje seksuale?

E jep shembullin: minifund me gjysmen e prapanices zbuluar, etj.


Apo se te gjithe ato qe vishen me holl dhe sillen me lirshem dhunohen? Une mendoje se te dhunimi nuk ka te beje veshja. Dhunimet jane mjafte dhe shume te perhapura edhe ne vendet ku mbulesa praktikohet. Eshte shume e lehte ta vertetojme kete gje. Ke plot statistika andaj nuk e kuptoje pse po lidhet dhunimi me veshjen.

E sqarova me heret kete gje. Jo vetem shembujt e siperpermendur, por edhe sikur lakuriq te dalin nuk do ishte argument per te justifikuar perdhunimin. Nuk jam kafshe te justifikoj perdhunimin.

Sa i perket asaj shprehjes se vajzave " a po ta ngref" them se eshte piketim i menyres se protestimit.
@Barnaba nese jeton ne ndonjeren nga qytetet tona kjo shprehja "po ma ngreh" eshte nder me te perdorurat ne rruge ndaj grave. Andaj ate fjali proteste une e kuptova me shume si dhimbje se sa si deshtim.

OK, tani e kuptoj pak me mire. Ngacmimet te llojit "m'a greh" jane vertet vulgare. Nuk e kisha degjuar ndonjehere kete gje sepse kam shume kohe qe jetoj jashte Shqiperise.

Gjithsesi, i qendroj kendveshtrimit tim se protestuesja nuk ka zgjedhur fjalet e duhura per te shprehur indinjaten e saj. E ka ulur retoriken ne nivelin e idioteve...
 
Top