Perse nuk blini libra ne vend te kafeve, cumcakizave apo cigareve?

Levina

L.E.V.I.N.A
Sot, interneti dhe platformat e tjera dixhitale te marrjes se informacionit jane te shumta, vertet lexohet me pak, dhe kjo seshte pozitive por edhe te ulesh te lexosh 500 faqe histori dashurie nga Daniel steel apo Nicolas Sparks seshte normale. Te lexosh Tolstoin, Simon De Bovuar, Kadarene apo ndonje autobiografi ok, por reklamat nga vitrina e librit nuk ua imponojne nje lexim te tille, dhe ne vend te ketyre reklamojne ate mallin e lire te konsumit, qe eshte totalisht humbje kohe.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Sot, interneti dhe platformat e tjera dixhitale te marrjes se informacionit jane te shumta, vertet lexohet me pak, dhe kjo seshte pozitive por edhe te ulesh te lexosh 500 faqe histori dashurie nga Daniel steel apo Nicolas Sparks seshte normale. Te lexosh Tolstoin, Simon De Bovuar, Kadarene apo ndonje autobiografi ok, por reklamat nga vitrina e librit nuk ua imponojne nje lexim te tille, dhe ne vend te ketyre reklamojne ate mallin e lire te konsumit, qe eshte totalisht humbje kohe.
Ti je dashuri ne tere dimensionin e fjales. Love you.

Sa per temen,seleksionim leximi.
Te lexosh por te dish clexon.
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Sipas temes .

Sepse librat skan as kafein as nikotin .
Kishte qen njeri qe dojke ma lan duhanin e kafen se pijke 3 paketa e 5 kafr n dit
I thot nje shoku vet . Mundoje me e lan dhe blej çumçakiza . E nejse ky provon 2 -3 dit mirpo filloj me u hardallos nga truni.
Vjen nje dit dhe i thot shokit t'vet qe duhanin e kafe smund ta lej por mir qe kisha kto dyja po ma ...nanen se mi shtove dhe çumçakizat n'kosto ??
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Pe: Perse nuk blini libra ne vend te kafeve, cumcakizave apo cigareve?

një nga konceptet e tjera te mikroekonomise është edhe 'utility' (dobi me duket se i bie shqip). Me i llaf konsumatoret konsumojne ato produkte që i rrisin atyre lumturine e tyre...kshu që marrin me shume lumturi nga produktet e tjera sesa nga librat.
Tani qe po e lexoj, kur qekam be edhe ekonomiste une? ? ? ?
 

Ketrush

Anëtar i ri
E nderuara Trendeline,

Uroj që puth yt te jete ne ate lartesi sa te kete te pakten aftesine per te me kuptuar drejte njehere e mire.

E nenshkruara (une) nuk futet ne forum per te treguar aftesite e saja letrare apo intelektuale, as per te marre merita që nuk i perkasin dhe as per ti dhene mend qenieve që nuk jane te prira per te "nxene".

Shpeshhere ve re që me citon duke mu drejtuar drejtperdrejte dhe sinqerisht me lind gjithmone dyshimi te te injoroj (te bej sikur ti nuk ekziston) apo te te pranoj keshtu sic je;
Perfundimisht, natyra ime humane me ben te jem altruiste dhe racjonale.
Po mos ekzistoje ti, nuk do dilja ne pah une!

Respekte
Briciolo
????
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Leximi shtesë jashtë shkollës është për ata që kanë prirje për lexim. Pastaj teknologjia ngadal po i zhduk edhe librat në format letreje.
Mbase edhe trendet e kohës!

Unë për vete e dua librin dhe pos atyre profesional, mezi pres të lexoj zhanre tjera përveç shkencore ?
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Shume e vertete dhe shume e domosdoshme.
Me kalimin e kohës do bëhet e domosdoshme (besoj e ke fjalën për e-books).
Tani vërtetë të kursen kohë gjatë projekteve nëse duhet të këpusësh pjesë dhe ti analizosh.
 
Redaktimi i fundit:

Lucifer

Listening to a liar is like drinking warm water.
Kush ka deshire te lexoje seshte e thene qe te heqi dore nga keto te tjerat.
 

Bastardo_Dentro

Hypa Vidhit Zbrita Vidhit Piva Uje Nvrim Tvidhit
Hum e thjeshte si blejm se mendojn ata te zotit tone jehova me na i sjell librat ne shpi pa harxhu pare
 

Baboon

12... forget about it!
Ska lidhje me duhanpiresit por me speciet e rralla injorante qe sju pelqejne librat.
Normal normal edhe unë shaka po boja, por mua nuk më shqetësojnë këta, sepse shumica nuk lexon mua më shqetësojnë këta që lexojnë kanë një bagazh intelekti ze edhe pushtet dhe çfarë bëjnë me të....
 

Baboon

12... forget about it!
Hi there cute animals and friends ?

Paketa, cimcakiza,cakmake, cigare të hapme urdhoni ????
 
Top