Perse nuk blini libra ne vend te kafeve, cumcakizave apo cigareve?

Gjermoni

Antar Internacional
Se skam kohe per tu marr me libra edhe ne rradh te dyt si kam qef Librat ;) dhe ne rradh te trret kushtojn shum ;)
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Pse mi Bricio hahen librat mi goc,ca te pertypin njerezit gjithe diten ???
Ketu njerezit me mire flasin ne tel sesa te lexojne libra ,nuk sheh nje me liber ne dore,kurse diku ne nje vend tjeter edhe ne tren apo bus me libra neper duar i sheh njerezit.
Kete pyetje nuk ja kam drejtuar kujt por e kam bluar shpesh ne mendjen time per t'ja drejtuar dikujt.Si nuk sheh njeri duke blere libra ???
Ne fakt une kohet e fundit jam shume e apasionuar pas librave ne gjuhe te huaj edhe gramatike te jete e marr e lexoj,por ne fakt edhe nuk kam gjetur neper librari ate qe kam kerkuar.
 

genxi

Anëtar i ri
une si ha librat se duan me shume kohe se te pish nje kafe apo te hash ndonje gje tjeter ...dmth thjesh asrsye kohe
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
une si ha librat se duan me shume kohe se te pish nje kafe apo te hash ndonje gje tjeter ...dmth thjesh asrsye kohe

E di ti qe nje liber ne muaj te kushton mesatarish me pak lek dhe kohe se 30 kafe dhe 30 paketa cigaresh ne muaj?
 

albstudent

FORCAT RENEA
ehhh po njeriu ka nevoj dhe per kafe dhe per cigare pastaj edhe librat i blen kshu po ta maresh sic thu ti i bi qe te lexosh vec libra gjith diten
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
ehhh po njeriu ka nevoj dhe per kafe dhe per cigare pastaj edhe librat i blen kshu po ta maresh sic thu ti i bi qe te lexosh vec libra gjith diten

Bobo me trego njecik kur ke lexuar per here te fundit nje liber jashteshkollor,nese ke lexuar kuptohet???
 

genxi

Anëtar i ri
E di ti qe nje liber ne muaj te kushton mesatarish me pak lek dhe kohe se 30 kafe dhe 30 paketa cigaresh ne muaj?
ja ke fut kot :kercim: me sa kam pare andej nga qyteti kohen qe humb duke pire 3 kafe te del fiks me lexu 1 liber ...kurse kjo ekonomia ska te ben fare mendoj une per te rijt e sotem ..dhe jam i sigurt se nuk e le kush librin pa blere se ska mundesi... (te ralle jan )
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
ja ke fut kot :kercim: me sa kam pare andej nga qyteti kohen qe humb duke pire 3 kafe te del fiks me lexu 1 liber ...kurse kjo ekonomia ska te ben fare mendoj une per te rijt e sotem ..dhe jam i sigurt se nuk e le kush librin pa blere se ska mundesi... (te ralle jan )

O i dashur ,jo librat e detyrueshem per te lexuar (se ne fakt edhe ato pertojne studentat t'i lexojne),behet fjale per nje roman kulturor,erotik,romantik,edukues etj etj (mendje zhvillues-ues-ues-ues:))
 

genxi

Anëtar i ri
O i dashur ,jo librat e detyrueshem per te lexuar (se ne fakt edhe ato pertojne studentat t'i lexojne),behet fjale per nje roman kulturor,erotik,romantik,edukues etj etj (mendje zhvillues-ues-ues-ues:))
hahahhaa sa kam qesh nejse po me kthen 2 here pergjigje ne te kundert me ate qe shkruaj une ...:kercim: kshu eshte qe te lexosh shume libra hahah (shaka)
babai im ka nje koleksion me libra te asaj kohe dhe sado i keq te jet libri po te lexosh 2-3 faqet e para duhet me e ngrene te terin ,,,, ((ekonomia = buxhetin ose leket i kan ))
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Cfare cfare cfare???? Koston oportune ne marketing dhe koncepti i gjere?? Njohuria gjithmon me ka interesuar, po pres shtjellimin per konceptin e gjere te kostos oportune pra dhe te aplikimin ne marketing. Vallaj me koncept te gjera se ai qe kam prezantuar siper zore se gjendet, por nese eksiston, jam e gatshme ta lexoj!! Marketingu ka te bej me influencimin e konsumatorit dhe kosto-oportune ska te bej fare ktu, nuk merrkeni vesh ju. Marketing ka te bej me larje truri, se nje konsumator ska si ta bej nje zgjedhje midis produkteve ne baze te kostos-oportune, se lexove shembullin me siper?

Sa per dijeni, Nuk ka link per ate qe kam shkruar me siper sepse jan njohuri te ngrumbulluara ne vite dhe te adaptuara, por nese gjendet, do isha kurioze te shifja kush paska shkruar njesoj si un, paraqite pra. Nuk jam shum tip qe ka durim te perkthej artikuj te te tjereve un, sic ishte perkthimi definicionit tend. Cfare kam per te then, qofte edhe tema ekonomike, mundohem sa me shume ti them me fjalet e mia. Nuk eshte nevoja per te perdorur fjale te medha per te qen e ditur, por mesa duket jo te gjithe e mendokan kshu!

Bianca, perkufizmin se cfare esht kosto oportune, dhe jo cfare konsideroj un si te tille, e ke ne rreshtin 12-13-14 te postimit me siper. Nuk e kishe lexuar apo sta zuri syri?

Epo ksaj i thon dreq o pune. O goce, ti ke krahasuar alternativa qe NUK KAN TE NJEJTEN KOSTO jo me qe as nuk i japin zgjidhje te njejtes nevoj!! Qofte kjo kudo, ne marketing pra e zem se eshte, ne finance, ne prodhim, ne shitje/blerje te mallrave, nese nuk kan te njejten kosto nuk eshte nevoja te perdoret kosto-oportune per te analizuar sgjidhje te ndryshme! Ca kosto oportune thua ti kur aty ske bazat e aplikimit moj? I keni lexuar librat mire ju apo cfare? Iki i fusni nje perseritje se eshte per te ardhur keq qe kush studion ekonomi te bej gafa te tilla..

Kshu, e coni kte teme andej nga diskutimet shoqerore po e them dhe nje her, se ska te bej Fare me financen kjo, dhe eshte ofez per ke ka studiuar realisht ekonomi dhe i ka per zemer kto argomente te flitet ne kte mnyre degraduese per argomente te tilla!

Nejse, ohu dhe un mundohem e humb kohe kot, mendoni ca te doni. Faja ime. ciao!


E nderuara Trendeline,

Uroj qe puth yt te jete ne ate lartesi sa te kete te pakten aftesine per te me kuptuar drejte njehere e mire.

E nenshkruara (une) nuk futet ne forum per te treguar aftesite e saja letrare apo intelektuale, as per te marre merita qe nuk i perkasin dhe as per ti dhene mend qenieve qe nuk jane te prira per te "nxene".

Shpeshhere ve re qe me citon duke mu drejtuar drejtperdrejte dhe sinqerisht me lind gjithmone dyshimi te te injoroj (te bej sikur ti nuk ekziston) apo te te pranoj keshtu sic je;
Perfundimisht, natyra ime humane me ben te jem altruiste dhe racjonale.
Po mos ekzistoje ti, nuk do dilja ne pah une!

Respekte
Briciolo
 

xhebrail

Mangup me Licenc
trendelin...
Mos u merr me kete tipken se kjo e ka tripin aty se duhet te jete pak ne qender te vemendjes...

Vetem lexoje qfare pyetje ka parashtruar edhe atehere do e kuptosh sa intelegjente eshte....


Pse humbni kohen me televizor e nuk lexoni libra?

Pse flini gjume e nuk lexoni libra ?

hahahahhahahahhha
 

albstudent

FORCAT RENEA

Bobo me trego njecik kur ke lexuar per here te fundit nje liber jashteshkollor,nese ke lexuar kuptohet???para 2 javesh kam lexuar JOSHUA GOLDSTEIN - INTERNATIONAL RELATIONSHIPS .. lexoj kur kam koh libra jashtshkollor
 

bella

Anëtar i Nderuar
Po kush te ka thene ty Bri se nuk blejme libra ne :p

Nje liber ne 4 muaj edhe e ble une...jo per gje po moj Bri, po kam shpenzuar aq leke me libra si shkollore e si jashteshkollore sa tani dua te shpenzoj cdo cdo jave nga 50 leke per cimcakiz sa te veje kostoja e gjithe librave qe kam blere per 15 vjet me rradhe LOL

Se cimcakizin atehere as e njihja ca ishte, e me pas nuk blija se blija Algjebren :D....keshtu qe...tani e kam te mbushur mendjen qe do i bej ca leke rrush e kumbulla per qejf pastaj te shohim LOL
 

njoni

llahtaria vete
Perse nuk blini libra ne vend te kafeve, cumcakizave apo cigareve?

Po pse mos te pi kafe e cigare, ne vend qe te blej libra?

Librat te qerrojne, plus qe si kam qejf. lol
 

pulcina86

❤️
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?

P.S. morra si shembull librat, por mund te merrja si shembull cfaredolloj aktiviteti tjeter zhvillues


Sepse duhet te qarkulloj ekonomia :D
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
un preferoj te rri ne kafe tu u be tap me shoqnine se ka me lezet shok shoqe tuf dhe kur kam kohe te lire fara luledjelli tek cepi lagjes dhe i cigare magjike me vete libra nuk blej se smu hyne ne pune ci du ?? po kam blere gazete naten e vitit te ri se mu donte me ndez oxhakun nuk kish leter ne shtepi rrinija do jet pije sex drog se ka menjen ke librat kan dal jasht mode
 

^_^-Dj

DeeJaY
briciolo kujt i thua respekt ti ta morim vesh ??? ti tuash flm dikujt ne forum virtualisht pa pik lidhjet a ju keni pjerdh per zotin :lol:

PS: respekti shifet ne real menyra se si sillet personi me ty sy per sy jo si disa ktu qe e mojn veten per te respektum e te nderum e skam pik lidhje as me edukaten as me respektin jan fallco komplet kok e kembe vetem te bojn figur te mire me tjeret pa lidhje i tako i respekto i kupt5o dhe me ne fund e merr vesh qe svlejn dy lek nejse PS: argoments closed ;)
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
sepse librat nuk demtojne shendetin .(te pjerdhin nga mendja , po hajt mo(
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Mendja e nje te riu te sotem nuk eshte tek Librat por tek argetimi dhe gjithqka qe nuk ze vend shum ne mendje.Ne ditet e sotme shum shum pak lexohen Librat nga te rinjet,por edhe nuk ka asgje te keqe qe te pish kafe dhe te blesh nje liber dikush edhe kte e ben,kafet jan te perditshme,librin e blen e lexon dhe te mbetet mund ta lexosh cdo her qe deshiron.

Nje keshill: le te marin librat e te shkojn ne kafiteri dhe aty te lexojn nje liber gjat kohes qe pi kafe :)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
briciolo kujt i thua respekt ti ta morim vesh ??? ti tuash flm dikujt ne forum virtualisht pa pik lidhjet a ju keni pjerdh per zotin :lol:

PS: respekti shifet ne real menyra se si sillet personi me ty sy per sy jo si disa ktu qe e mojn veten per te respektum e te nderum e skam pik lidhje as me edukaten as me respektin jan fallco komplet kok e kembe vetem te bojn figur te mire me tjeret pa lidhje i tako i respekto i kupt5o dhe me ne fund e merr vesh qe svlejn dy lek nejse PS: argoments closed ;)

Respekt ne fund te fjalise eshte shprehje gjuhesore per te mbyllur nje shkrim drejtuar dikujt.

Faleminderit s'i kam thene kujt ne virtualitet...:)

Persa i perket pjeses tjeter te shrimit, jam dakort me ty, megjithate ata qe duan te bejne figura te mira e te keqija ne virtualitet s'me interesojne shume, se une personalisht nuk sillem ne jeten reale 100% sic sillem ne virtualitet.
Ka raste kur them te verteten, ashtu sic ka raste qe genjej, ashtu sic ka raste qe bej rolin e budallait, ashtu sic ka raste qe pergjigjem sa per te ngritur nervat, ashtu sic ka raste qe sillem si superiore, ashtu sic ka raste qe jam e perulur ndaj forumisteve..Ne jeten reale gjithe keto gjera nuk kam kohe ti bej:)
 

*deliza*

VIP
V.I.P
E kam thene dhe ne nje teme tjeter, dikur me heret se fatkeqsisht rinia shqiptare eshte ne nje udhe pa krye., vazhdimisht shfaqet nje joseriozitet, nje papjekuri, nje rini rebele qe nuk ka kohe te mendoje per libra. me shume parapelqejne te rrin neper kafene, te ecin rrugeve poshte e larte, te pengoje vazhdimisht te tjeteret, te bertasin te ulerasi.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Sepse Libra blihet kur do te lexosh liber,,,cumcakizat kur don qe goja te rri e fresket gjat dites,,cigaret per ata qe e pin,,,jan diqka e perditshme dhe e veshtri te rrin pa te,
dhe kafet jan diqka tradicjonale ne gjith boten,pihen kudo,sidomos kafet e mengjesit,

por shkak qe sblihen librat besoj se smund te jet kjo qe((njerzit shpenzojn para ne fusha te tjera,,,,cumcakizat cigaret dhe kafet,,mund ti konsumosh edhe duke lexuar liber,,,pa mar parasysh demet apo te mirat qe te bejn ne fusha tjera,,,kto skan lidhje me leximin!!!!

njerzve ju mungon deshira per te lexuar,,,dhe disa te tjerve deshira per te krijuar,,,kurse disa te tjer shkrujan vetem per te fituar,,,,dhe kto behen shkak qe libri ska sukses me shum se cumcakizi duhani apo kafja!!!
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Libra jashteshkollor shqip mi sjellin nga shqiperia: "Sdua asgje une" i them "vetem ca libra". Ne bibloteken e shtepise 75% i kam libra shqip. Ndersa librat e huaj i marr ne bibloteken shteterore (mbaj shenim emrat e shkrimetareve, titujt dhe gjerat me kryesore te librit ne nje liber shenimesh qe nese me duhet dicka mbi ate teme, di si ta gjej librin shpejt). Librat shqip dhe interneti jane te vetmet me te cilat une mund te "komunikoj" ne shqip.

Persa i perket kosto oportunitetit (opportunity cost) ka te beje me vendimin e njeriut, dhe sa ai i kupton vlerat e alternativave qe ka. Ne te vertete eshte mendimi i njeriut sic e thash, por te rinjte sot bejne shume si shoqeria, pasi jane te varur nga ajo. Mendojne se do gjykohen nga shoqeria nese shihen duke blere nje liber, kur duhet te jene ne kafene apo ne nje bar.
 

entila

Anëtar i ri
kjo eshte e vertete! por per rastin tim jo.
gjithsesi do ishte dicka pogresive per hapje horizonti e pse jo te besh paqe me librat!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
1 liber kushton 5-10 mije lek
nje cemcakiz 100 lek
nje ore brenda forumit virtual e pacmuar
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Tani kur librin skemi mundesi ta sigurojme pa lek,do bejme si do bejme dhe disa pare do ti harxhojme edhe per te.Por sot jemi ne epoken e internetit dhe shumicen e informacionit kemi mundesi ta sigurojme on line.
 
Top