Perse nuk blini libra ne vend te kafeve, cumcakizave apo cigareve?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?

P.S. morra si shembull librat, por mund te merrja si shembull cfaredolloj aktiviteti tjeter zhvillues
 

TruLLajKaa

Shqiptare
eh kosto oportune-zgjedhja e alternatives me te mire ne mes alternativave tjera te mundshme...duhet te heqim dore nga nje mundesi per te zgjedhe nje mundesi tjeter qe ne mendojme qe eshte me e mire....
ti leme kafet anash per te blere nje liber...
kafe pime cdo dite...kurse librin e blejm sot por na mbetet per shume kohe...
mesiguri shpesh na ndodhe te mendojme nje kafe kushton 0.50-1euro kurse libri 10euro e tutje...ma lire eshte ta pime nje kafe...kjo ndodhe kur nuk behet zgjedhja e duhur...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Sepse librat jane te merzitshem, s'para merren me thashetheme, s'para flasin per personazhet vip etj etj...

Sepse te rinjte nuk stimulohen dhe nuk nxiten drejt vlerave, sepse ne shoqeri sot nuk vleresohet i dituri, por matrapazi, mistreci dhe karagjozet kane sukses.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
eh kosto oportune-zgjedhja e alternatives me te mire ne mes alternativave tjera te mundshme...duhet te heqim dore nga nje mundesi per te zgjedhe nje mundesi tjeter qe ne mendojme qe eshte me e mire....
ti leme kafet anash per te blere nje liber...
kafe pime cdo dite...kurse librin e blejm sot por na mbetet per shume kohe...
mesiguri shpesh na ndodhe te mendojme nje kafe kushton 0.50-1euro kurse libri 10euro e tutje...ma lire eshte ta pime nje kafe...kjo ndodhe kur nuk behet zgjedhja e duhur...

pergjigja e pyetjes?

se leksionin e mikros e ke mesuar mire:)
 

TruLLajKaa

Shqiptare
nuk them qe nuk blejne fare libra
ata qe jane ne shkolla te mesme librat i kane te obliguara...
ne fakultettek disa disa profesore i ke edhe librat e obliguara...thjeshte ata qe mendojne qe ju duhen librat i blejne...

por mendoj qe kryesisht drejtohen tek blerja e librave shkollore...jo ndonje liber shtese,sepse mendojne qe te lexosh eshte humbje kohe kurse me pi nje kafe eshte kenaqesi me e madhe sepse ke shoqeri kurse duke lexuar perveq librit je vetem...
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Cimcakezet i pertyp : Librat vetem truri i pertyp dmth nuk i ndjen shijen direkt
Kafen e pi : Librat i thith por prap shijen e mer me vone
me pak fjale jemi kthyer ne njerez qe na pelqejne kenaqsite direkte duke mos pranuar kenaqsine qe te sjell nje liber kur e lexon pastaj eshte dhe ajo qe tha Nostra kemi protipe njerez te gabuar :)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Sepse librat jane te merzitshem, s'para merren me thashetheme, s'para flasin per personazhet vip etj etj...

Sepse te rinjte nuk stimulohen dhe nuk nxiten drejt vlerave, sepse ne shoqeri sot nuk vleresohet i dituri, por matrapazi, mistreci dhe karagjozet kane sukses.

Hajd te te kiss çik se mi ke marre fjalet nga gjuha...:p :p

Perveç kesaj do shtoja qe nuk ka dhe publicitet te mirfillte te librit.Ketu p.sh ka biblioteka ose librari kafene,qe ti shkon lexo njer liber e njekohesisht mund te njohesh dhe njerez te rinje.
Pastaj Brici,nje kafe kushton 100 lek maksimumi ndersa nje liber kushton dhjetefish.Nuk e kane ate idene e kursimet qe he nuk po pij nje kafe per 10 dite e po blej nje liber.
Motra ime qe blente shume libra gjithmone i thoshin,te ka lene mendja ty.Me ato lek mund te blesh nje pale jeans,apo ndonje gje tjeter...
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Tani Adoleshenca,qe ne Shqiperi eshte nje moshe shume e komplikuar; Nuk eshte puna se ata cfare shikojne ne shtepi bejne, porse ata kopjojne nga njeri tjetri dhe te gjitha i vene ne perdorim. Do te them per te gjithe adoleshentet, me nje perjashtim shume te rralle. Pastaj ku i gjejne keto adoleshentet leket ??' qe mbushin klubet qe ne mengjes ,me cigare, me birra e plot gjera te moshes se tyre? kjo do te thote qe familja ja pleteson kushtet ne vend qe ti thote qe keto parate duhet ti shpenzoni per Librate etj etj
Tani une spo i fuse te gjithe ne nje thes sepse ka dhe nga keto qe e marrine seriozishte ket pune te studimeve dhe librave por ka dhe ''PLOTE nga keto qe i duket vetja qe jan mjafte te ''rriture dhe te diture'' per te lezuare nje libere '' ose ka dhe nga keto qe sduan tja dine fare te lexojne sepse kohen e lire ato e kunsemojne duke pare tv ne kompjutera ne kafene xhiro etj. Per mendimin time duhet dhe familja ti qendroje pran ketyre te rive qe ato ti kushtojne rendesi jetes se tyre te perditshem problemeve te tyre shoqerore e sociale sepse kjo do ndikoje ne jeten e tyre me von kure te rriten .
 
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?

P.S. morra si shembull librat, por mund te merrja si shembull cfaredolloj aktiviteti tjeter zhvillues


Ne vendet ne zhvillim, koha e lire eshte nje komoditet i rralle. Kurse ne vendet perendimore, shpesh te rinjte kane shume kohe ne dispozicion sa nuk dine ta mbushin, (ketu bejme pjese dhe ne).
Dhe menyra me e mire eshte bareve, kafeneve, muhabet per shtate pale qejfe, zbavitje nga me te ndryshmet.

Shumica preferojne pikerisht te shpenzojne paret ne kafene sepse kenaqesia e te shijuarit eshte me e madhe se ajo e te lexuarit. :lexim:
Keta te rinje jan njerez qe jane te dedikuar pas kenaqesive te castit.
Nuk i kam aspak zili!

Patjeter qe dhe zbavitja nuk duhet te lihet menjane, por ajo mbi te gjitha duhet te jete e shendetshme. Mund te merresh me nje aktivitet, disa merren me sport, te tjere harxhojne kohe duke u praktikuar nje hobi te tyre, duke shkruajtur apo duke pikturuar.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
po ca libra aman, dpo harxhojne leket ata per budalliqe.
mami dhe babi ja u jep leket me qeras dashnoren, e me ble cigare te hapura per vete eper shoket.
ca do beje me librin ai apo ajo?
jeta ehste bere e evshtire sot, skane kohe per libra, kokurrenca e femrave e madhe, duhet me u mbajt e me u vesh se ta merr tjetra te dashurin. ku ju dalin leket per libra?
apo qe ti shajne dhe shoket: ik o peshkop.
ahuuuu rini me halle kjo
 

eldi

trafikante
Kurse une per vete sa te blej rroba pse te mos blej gjera te mira per te ngrene, ose per te mbushur celularin????
Ose ose sa te rri te ha, pse te mos shkoja ne nje vend jasht tirane per fundjav???
Kete gje e bej una dhe nuk me ngel fare mundesi per te menduar per librin.....
 

ida angel

:)
V.I.P
sepse te lexuarit e te mesuarit kerkon mundim e perkushtim,e rinia e sotme (perfshi dhe veten kuptohet )eshte pak pertace kur vin puna te ulesh te mesosh dhe kjo si pasoj e nenvlersimit te asaj qe jep dija !
te tundon me shume dalja per kafe e blerja gjerave vetjake sesa nje liber qe vetem kur e shikon si volum te ben me dhimbje koke pa arsyetuar mire se cila jane avantazhet qe ajo te ofron.
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?

P.S. morra si shembull librat, por mund te merrja si shembull cfaredolloj aktiviteti tjeter zhvillues

Rrijn per te vetmen arsye sepse i pelqen me shume te pine kafe sesa te lexojn libra, dhe kjo nuk shpjegohet dot nga kosto-oportuniti. Ti kerkon te masesh madhesit shoqerore, me indikator te themi, ekonomik me baza matematikore, por nuk funksionon kshu. Mua me pelqen me shume te ha cokollata dhe hamburger se sa ushqime qe te bejn mire per shendetin, dhe sme plas fare se ca thot kosto-oportuniteti, se ca eshte me e mire e me frytdhenese, un dua ashtu dhe pike! Nje shembull ky.

Nje shembull tjeter jan mallarat e lluksit. Ma mer mendja se ne micro e ke studiuar kte teori. Vlen aty kosto-oportunite? Jo, sepse variabilet ndryshojn, nuk eshte me cmimi por vleresimi social qe ka rendesi, arritjet, statusi. Kshu qe, kur cmimi ulet, ulet dhe kerkesa e ktyre mallrave edhe se kosto-oportuniti do thoshte te kunderten ne kondita normale.

Mund te perdoresh kosto-oportunitetin kur madhesit jan te analizueshme dhe te vleresueshme me te dhena numerike. Permasat e problemit thjeshtezohen dhe meren vec indikatoret qe te nevojiten per "matjen", sepse edhe matematika nuk mund te mari parasysh te gjitha viariabilet qe influencojn nje problem. Kjo eshte nje metode praktike ekonomike per vleresimin e investimeve dhe nuk mund te perdoret larte e poshte per madhesi sociale qe per me shume influencohen nga deshirat dhe nga psikollogjia e relacionet e heshtura qe eshte e veshtire te analizohen. Analiza, kuptimi dhe shpjegimi i ksaj situate qe ke sjell ti nuk mund te matet me madhesi te tilla. Nevojitet segmentimi i kerkeses dhe nje studim i thell i sjelljeve te konsumatoreve brenda saj per te kuptuar tamam. Dhe sic e shef dhe vet, kto jan me shume analiza shoqerore sesa ekonomiko-matematikore. Matematika ktu mund te perdoret vec per te krijuar statistika mbi te cilat me von bazohen firmat per te ofruar produktet. Pra, se u trasha, kosto-oportuniteti ska te bej fare me kte situate qe ke sjell ti. Per me shume, ky i fundit, Dhe kur perdoret per te vleresuar nje investimente meret me pinca, sepse jo gjithmon kosto-ja eshte pika e pare ne analize, por i nenshtrohet strategjise.

ps: Se harrova te shtoja dicka. Kjo tema duhet te jet tek diskutimet shoqerore sepse ska te bej fare me financen!
 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Rrijn per te vetmen arsye sepse i pelqen me shume te pine kafe sesa te lexojn libra, dhe kjo nuk shpjegohet dot nga kosto-oportuniti. Ti kerkon te masesh madhesit shoqerore, me indikator te themi, ekonomik me baza matematikore, por nuk funksionon kshu. Mua me pelqen me shume te ha cokollata dhe hamburger se sa ushqime qe te bejn mire per shendetin, dhe sme plas fare se ca thot kosto-oportuniteti, se ca eshte me e mire e me frytdhenese, un dua ashtu dhe pike! Nje shembull ky.

Nje shembull tjeter jan mallarat e lluksit. Ma mer mendja se ne micro e ke studiuar kte teori. Vlen aty kosto-oportunite? Jo, sepse variabilet ndryshojn, nuk eshte me cmimi por vleresimi social qe ka rendesi, arritjet, statusi. Kshu qe, kur cmimi ulet, ulet dhe kerkesa e ktyre mallrave edhe se kosto-oportuniti do thoshte te kunderten ne kondita normale.

Mund te perdoresh kosto-oportunitetin kur madhesit jan te analizueshme dhe te vleresueshme me te dhena numerike. Permasat e problemit thjeshtezohen dhe meren vec indikatoret qe te nevojiten per "matjen", sepse edhe matematika nuk mund te mari parasysh te gjitha viariabilet qe influencojn nje problem. Kjo eshte nje metode praktike ekonomike per vleresimin e investimeve dhe nuk mund te perdoret larte e poshte per madhesi sociale qe per me shume influencohen nga deshirat dhe nga psikollogjia e relacionet e heshtura qe eshte e veshtire te analizohen. Analiza, kuptimi dhe shpjegimi i ksaj situate qe ke sjell ti nuk mund te matet me madhesi te tilla. Nevojitet segmentimi i kerkeses dhe nje studim i thell i sjelljeve te konsumatoreve brenda saj per te kuptuar tamam. Dhe sic e shef dhe vet, kto jan me shume analiza shoqerore sesa ekonomiko-matematikore. Matematika ktu mund te perdoret vec per te krijuar statistika mbi te cilat me von bazohen firmat per te ofruar produktet. Pra, se u trasha, kosto-oportuniteti ska te bej fare me kte situate qe ke sjell ti. Per me shume, ky i fundit, Dhe kur perdoret per te vleresuar nje investimente meret me pinca, sepse jo gjithmon kosto-ja eshte pika e pare ne analize, por i nenshtrohet strategjise.

ps: Se harrova te shtoja dicka. Kjo tema duhet te jet tek diskutimet shoqerore sepse ska te bej fare me financen!

Trendeline, mos u fut ne udhe pakrye, se tema nuk flet per vlefshmerine e kostos oportune, por po shpjegon cfare eshte kosto oportune!

Une fola "in vulgus" per te dhene nje shebull te konceptit!
Dhe duke konsideruar qe kosto oportune eshte "VLERA APO MIREQENJA E PREJARDHUR NGA ZGJEDHJA E PRODHIMIT, KONSUMIT, KEMBIMIT TE NJE TE MIRE APO NJE SHERBIMI ME NJE TJETER QE SIPAS TEJE ESHTE ME E MIRE"

Krahasimi behet fare mire edhe ne jeten e perditshme.
Nese ti zgjedh te shkosh ne kafene ne vend qe te shkosh ne teater, do te thote qe kafeneja ka nje kosto oportune me te madhe ne vlerat e tua. Pra te jep nje kenaqesi, mireqenje me te madhe se teatri!
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?Trendeline, mos u fut ne udhe pakrye, se tema nuk flet per vlefshmerine e kostos oportune, por po shpjegon cfare eshte kosto oportune!

Une fola "in vulgus" per te dhene nje shebull te konceptit!
Dhe duke konsideruar qe kosto oportune eshte "VLERA APO MIREQENJA E PREJARDHUR NGA ZGJEDHJA E PRODHIMIT, KONSUMIT, KEMBIMIT TE NJE TE MIRE APO NJE SHERBIMI ME NJE TJETER QE SIPAS TEJE ESHTE ME E MIRE"
Krahasimi behet fare mire edhe ne jeten e perditshme.
Nese ti zgjedh te shkosh ne kafene ne vend qe te shkosh ne teater, do te thote qe kafeneja ka nje kosto oportune me te madhe ne vlerat e tua. Pra te jep nje kenaqesi, mireqenje me te madhe se teatri!


Ti mund te kesh folur "IN VULGUS", por ky shembulli qe ke dhen ti ska te bej fare me financen dhe nuk e shpjegon aspak realisht cfare esht kosto-oportuniteti. Mendova se ktu trajtohej tema nga nje pik pamje financiare, dhe dhash nje pergjigje te tille. Mesa shof un ky eshte nenforumi i finances, dhe sinqerisht e them, nuk mendoj se financjeret e vrasin shume nese te rinjte blejn duhan apo arme (nese nuk i blejn ne shuma te medha, kuptohet!). Pastaj, "nese tema nuk flet per vlefshmerine e kostos oportune" ateher si mund ta shpjegoj "cfare eshte kosto oportune"?

Perkufizimin e ksaj praktike e di un, por gjithsesi flm per freskimin. Me duket se ti e ke kuptuar te gjithe kte ne nje dimensione tjeter, "ndryshe" te themi. Cdo kush NUK mund te perdor matjen sipas kosto-oportunitetit te mundesive te ndryshme qe i paraqiten, e te thuash te kunderten do te thot te bazohesh ne themele qe nuk jan aspak te tilla. Po ta shpjegoj pak se ku e kam llafin. Meqe ti po e analizon fenomenin ne nje dimension social, po ta shtjelloj nga kjo ane.

Nje llogaritje e tille i referohet raportit mundesi-arritje, ose me pak fjale, "in vulgus" pra, mundesis per te marre maksimumin nga zgjidhja e nje alternative midis te tjerave te mundeshme qe mund te plotesojn te njejten "deshire" dhe te ket te njejten kosto (kafeneja dhe teatri nuk jan te krahasueshme sepse kan kosto te ndryshme! Po ashtu dhe alternativat e tjera qe jan dhen me siper!). Gjithsesi kjo nuk shpjegon cfare realisht ndodh.
1. Preferencat e qenieve njerezore nuk mund te vihen ne krahasim, per faktin e thjesht sepse kta te fundit nuk kan nje ide fikse te cfare realisht kerkojn. Kto deshira ndryshojn ne kohe ne mnyre te pa perkufizueshme per analizen.
2. Njohuria e alternativave te ndryshme eshte e limituar dhe dallimi i pasojave qe mund te vijn nga njera apo tjetra eshte e pasakte, kjo fale asimetrive informative. Nga ana tjeter, kostoja qe duhet te ndermeret, qofte kjo dhe vec psikologjike apo sociale, eshte teper e larte dhe kalon vleren e kostos ne situata normale per te patur mallin qe eshte objekt analize. Kjo ndodh dhe fal sjelljeve skorrekte qe gjenden ne treg gjithandej, e jo vec aty. Shkurt, ne nje dimension ekonomik vlen alternativa e pare me shum, e kunderta ndodh ne nje dimesion social.

Tani per te kuptuar me mire dhe ata qe nuk marrin shum vesh nga kto lloj sgjedhjesh po bej nje shembull. Si mund te mati nje konsumator i thjesht qe ska nocione ekonomie apo finance kosto-oportunitetit midis dy produkteve sic mund te jen dixan dhe dash dhe qe kushtojn gati njesoj? Dy produkte qe kan te njejtin funksion dhe i perkasin te njejtes familie, krahasimi esht me i lehte ne kte raste, prandaj sgjidhja duhet te jet me e thjesht. A mundet te behet ky krahasim?

Sigurisht qe mundet!! :D Konsumatoreja e thjeshte, e zen se eshte ajo gjyshja e publicitetit te Ace-s, se ajo ka eksperience nga kto pune, mund ti krahasoj kto dy produkte. Si mundet? Ateher, marim nje mbules, marim nje pal gersher dhe e ndajm mbulesen ne dysh, marim nje vazo me salce dhe hedhim te njejten sasi salce ne te dyja copat e mbuleses te prer ne gjyse, marim dy lavatrice dhe fusim ne secilen pjeset e mbuleses te bera pise me salce, i ngarkojm lavatricet me te njejten sasi hilaci dhe programojm te njejten temperature, presim sa te mbaroj larja dhe krahasojm produktet se kush eshte lare me mire, ne kte mnyre kemi vleresuar dhe matur kosto-oportunitetin e zgjedhjes midis dy produkteve, yeah!!!! Me ne fund!! Sa nga ju e konsumatoret e thjesht e kan ber kte?? :D
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?

P.S. morra si shembull librat, por mund te merrja si shembull cfaredolloj aktiviteti tjeter zhvillues

:D.kosto oportune.para 2 mesimesh kishim per te........

Sa per temen,une ashtu veproj,nuk harxhoj shum per kafe,i ruaj per te blere libra apo gjithcka tjeter me te domosdoshme,per me teper.shpesh here kursej dhe 10 lekshat qe mos ti kerkoj prinderve para per shpenzimet e mia......
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?


Ti mund te kesh folur "IN VULGUS", por ky shembulli qe ke dhen ti ska te bej fare me financen dhe nuk e shpjegon aspak realisht cfare esht kosto-oportuniteti. Mendova se ktu trajtohej tema nga nje pik pamje financiare, dhe dhash nje pergjigje te tille. Mesa shof un ky eshte nenforumi i finances, dhe sinqerisht e them, nuk mendoj se financjeret e vrasin shume nese te rinjte blejn duhan apo arme (nese nuk i blejn ne shuma te medha, kuptohet!). Pastaj, "nese tema nuk flet per vlefshmerine e kostos oportune" ateher si mund ta shpjegoj "cfare eshte kosto oportune"?

Perkufizimin e ksaj praktike e di un, por gjithsesi flm per freskimin. Me duket se ti e ke kuptuar te gjithe kte ne nje dimensione tjeter, "ndryshe" te themi. Cdo kush NUK mund te perdor matjen sipas kosto-oportunitetit te mundesive te ndryshme qe i paraqiten, e te thuash te kunderten do te thot te bazohesh ne themele qe nuk jan aspak te tilla. Po ta shpjegoj pak se ku e kam llafin. Meqe ti po e analizon fenomenin ne nje dimension social, po ta shtjelloj nga kjo ane.

Nje llogaritje e tille i referohet raportit mundesi-arritje, ose me pak fjale, "in vulgus" pra, mundesis per te marre maksimumin nga zgjidhja e nje alternative midis te tjerave te mundeshme qe mund te plotesojn te njejten "deshire" dhe te ket te njejten kosto (kafeneja dhe teatri nuk jan te krahasueshme sepse kan kosto te ndryshme! Po ashtu dhe alternativat e tjera qe jan dhen me siper!). Gjithsesi kjo nuk shpjegon cfare realisht ndodh.
1. Preferencat e qenieve njerezore nuk mund te vihen ne krahasim, per faktin e thjesht sepse kta te fundit nuk kan nje ide fikse te cfare realisht kerkojn. Kto deshira ndryshojn ne kohe ne mnyre te pa perkufizueshme per analizen.
2. Njohuria e alternativave te ndryshme eshte e limituar dhe dallimi i pasojave qe mund te vijn nga njera apo tjetra eshte e pasakte, kjo fale asimetrive informative. Nga ana tjeter, kostoja qe duhet te ndermeret, qofte kjo dhe vec psikologjike apo sociale, eshte teper e larte dhe kalon vleren e kostos ne situata normale per te patur mallin qe eshte objekt analize. Kjo ndodh dhe fal sjelljeve skorrekte qe gjenden ne treg gjithandej, e jo vec aty. Shkurt, ne nje dimension ekonomik vlen alternativa e pare me shum, e kunderta ndodh ne nje dimesion social.

Tani per te kuptuar me mire dhe ata qe nuk marrin shum vesh nga kto lloj sgjedhjesh po bej nje shembull. Si mund te mati nje konsumator i thjesht qe ska nocione ekonomie apo finance kosto-oportunitetit midis dy produkteve sic mund te jen dixan dhe dash dhe qe kushtojn gati njesoj? Dy produkte qe kan te njejtin funksion dhe i perkasin te njejtes familie, krahasimi esht me i lehte ne kte raste, prandaj sgjidhja duhet te jet me e thjesht. A mundet te behet ky krahasim?

Sigurisht qe mundet!! :D Konsumatoreja e thjeshte, e zen se eshte ajo gjyshja e publicitetit te Ace-s, se ajo ka eksperience nga kto pune, mund ti krahasoj kto dy produkte. Si mundet? Ateher, marim nje mbules, marim nje pal gersher dhe e ndajm mbulesen ne dysh, marim nje vazo me salce dhe hedhim te njejten sasi salce ne te dyja copat e mbuleses te prer ne gjyse, marim dy lavatrice dhe fusim ne secilen pjeset e mbuleses te bera pise me salce, i ngarkojm lavatricet me te njejten sasi hilaci dhe programojm te njejten temperature, presim sa te mbaroj larja dhe krahasojm produktet se kush eshte lare me mire, ne kte mnyre kemi vleresuar dhe matur kosto-oportunitetin e zgjedhjes midis dy produkteve, yeah!!!! Me ne fund!! Sa nga ju e konsumatoret e thjesht e kan ber kte?? :D

Trendeline mund te me shpjegosh cik çfare kupton me kosto-oportunitet???:ciaoo:
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Tani le ti themi troc un ekafe spi po ashtu edhe cigare po pa çemcakiz nuk rri,librat nuk i blej sepse i marr tek bibloteka e komunes keshtuqe lexoj edhe nga cemcakizat nuk heq dore.Pastaj nese do leja leket e cemcakizave menjeane per te blere libra duhet te kalonin te pakten 3 muaj qe te bleja nje liber.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Trendeline mund te me shpjegosh cik çfare kupton me kosto-oportunitet???:ciaoo:

Ta jap une pastaj linkun e kesaj qe ka thene trendelina:)

Sa per mos ngaterruar ata qe keto gjera nuk i kane pare me sy...
Mos ngaterro koston oportune te investimeve dhe koston oportune te MKTG me konceptin e gjere te KOSTOS OPORTUNE!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Sepse ne shumicen e rasteve tek ne shume me pak deme do me bente nje caffe, camcakez apo nje cigare se sa nje liber ( kush mbeti pa bere liber ke ne ). :ciaoo:
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
LEKSION MBI KOSTO OPORTUNITETIN:

kosto oportune eshte alternativa me e mire nga e cila heqim dore,per te zoteruar nje te mire apo sherbim.......
psh: kemi nje liste gjerash qe na duhen:.....
1.pantallona
2.fsutan
3.bluze
4...........etj..........

sasia e parave na mjafton vetem per 1 nga keto produkte.....atehere duke i listuar ne do veme t paren ate produkt qe e kemi me te nevojshem.......
un psh zgjedh pantallonat.dhe themi se kosto oportune epantallonave esht bluzja meqe ishte edyta ne liste per nga nevoja...........
 

xhebrail

Mangup me Licenc
hahahha Une blej libra...
edhe bibloteka ime shtepiake permban mbi 2000 tituj qe vlejne shume ma teper tanii se sa kan vlere ne momentin kur jan blere...
 

sensuu

sweet
V.I.P
Une nuk i blej,ja marr nje komshiu qe ka nje biblioteke shuuuuuuuuuuuuuuuuuuume te madhe me libra te vjeter.(flas per libra joshkollore)....Ai m'i jep perhere ,ngaqe une jam cik korrekte dhe ja kthej perhere:D
Kam nevoje te bej pushim,se e kam koken me problem(sinuzit).........s'me le rehat:(

Ndersa per ata qe nuk lexojne mendoj se pertojne,ju ka hipur vetja ne qejf.Sa keq!
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Ta jap une pastaj linkun e kesaj qe ka thene trendelina:)

Sa per mos ngaterruar ata qe keto gjera nuk i kane pare me sy...
Mos ngaterro koston oportune te investimeve dhe koston oportune te MKTG me konceptin e gjere te KOSTOS OPORTUNE!

Cfare cfare cfare???? Koston oportune ne marketing dhe koncepti i gjere?? Njohuria gjithmon me ka interesuar, po pres shtjellimin per konceptin e gjere te kostos oportune pra dhe te aplikimin ne marketing. Vallaj me koncept te gjera se ai qe kam prezantuar siper zore se gjendet, por nese eksiston, jam e gatshme ta lexoj!! Marketingu ka te bej me influencimin e konsumatorit dhe kosto-oportune ska te bej fare ktu, nuk merrkeni vesh ju. Marketing ka te bej me larje truri, se nje konsumator ska si ta bej nje zgjedhje midis produkteve ne baze te kostos-oportune, se lexove shembullin me siper?

Sa per dijeni, Nuk ka link per ate qe kam shkruar me siper sepse jan njohuri te ngrumbulluara ne vite dhe te adaptuara, por nese gjendet, do isha kurioze te shifja kush paska shkruar njesoj si un, paraqite pra. Nuk jam shum tip qe ka durim te perkthej artikuj te te tjereve un, sic ishte perkthimi definicionit tend. Cfare kam per te then, qofte edhe tema ekonomike, mundohem sa me shume ti them me fjalet e mia. Nuk eshte nevoja per te perdorur fjale te medha per te qen e ditur, por mesa duket jo te gjithe e mendokan kshu!

Bianca, perkufizmin se cfare esht kosto oportune, dhe jo cfare konsideroj un si te tille, e ke ne rreshtin 12-13-14 te postimit me siper. Nuk e kishe lexuar apo sta zuri syri?

Epo ksaj i thon dreq o pune. O goce, ti ke krahasuar alternativa qe NUK KAN TE NJEJTEN KOSTO jo me qe as nuk i japin zgjidhje te njejtes nevoj!! Qofte kjo kudo, ne marketing pra e zem se eshte, ne finance, ne prodhim, ne shitje/blerje te mallrave, nese nuk kan te njejten kosto nuk eshte nevoja te perdoret kosto-oportune per te analizuar sgjidhje te ndryshme! Ca kosto oportune thua ti kur aty ske bazat e aplikimit moj? I keni lexuar librat mire ju apo cfare? Iki i fusni nje perseritje se eshte per te ardhur keq qe kush studion ekonomi te bej gafa te tilla..

Kshu, e coni kte teme andej nga diskutimet shoqerore po e them dhe nje her, se ska te bej Fare me financen kjo, dhe eshte ofez per ke ka studiuar realisht ekonomi dhe i ka per zemer kto argomente te flitet ne kte mnyre degraduese per argomente te tilla!

Nejse, ohu dhe un mundohem e humb kohe kot, mendoni ca te doni. Faja ime. ciao!
 
Redaktimi i fundit:

xhebrail

Mangup me Licenc
Une nuk i blej,ja marr nje komshiu qe ka nje biblioteke shuuuuuuuuuuuuuuuuuuume te madhe me libra te vjeter.(flas per libra joshkollore)....Ai m'i jep perhere ,ngaqe une jam cik korrekte dhe ja kthej perhere:D
Kam nevoje te bej pushim,se e kam koken me problem(sinuzit).........s'me le rehat:(

Ndersa per ata qe nuk lexojne mendoj se pertojne,ju ka hipur vetja ne qejf.Sa keq!

Sdi a e ke ndi kete thenjen

"Njehere budalla eshte ai qe huazon nje liber e tre here budalla eshte ai qe e kthen prape librin "
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Cfare cfare cfare???? Koston oportune ne marketing dhe koncepti i gjere?? Njohuria gjithmon me ka interesuar, po pres shtjellimin per konceptin e gjere te kostos oportune pra dhe te aplikimin ne marketing. Vallaj me koncept te gjera se ai qe kam prezantuar siper zore se gjendet, por nese eksiston, jam e gatshme ta lexoj!! Marketingu ka te bej me influencimin e konsumatorit dhe kosto-oportune ska te bej fare ktu, nuk merrkeni vesh ju. Marketing ka te bej me larje truri, se nje konsumator ska si ta bej nje zgjedhje midis produkteve ne baze te kostos-oportune, se lexove shembullin me siper?

Sa per dijeni, Nuk ka link per ate qe kam shkruar me siper sepse jan njohuri te ngrumbulluara ne vite dhe te adaptuara, por nese gjendet, do isha kurioze te shifja kush paska shkruar njesoj si un, paraqite pra. Nuk jam shum tip qe ka durim te perkthej artikuj te te tjereve un, sic ishte perkthimi definicionit tend. Cfare kam per te then, qofte edhe tema ekonomike, mundohem sa me shume ti them me fjalet e mia. Nuk eshte nevoja per te perdorur fjale te medha per te qen e ditur, por mesa duket jo te gjithe e mendokan kshu!

Bianca, perkufizmin se cfare esht kosto oportune, dhe jo cfare konsideroj un si te tille, e ke ne rreshtin 12-13-14 te postimit me siper. Nuk e kishe lexuar apo sta zuri syri?

Epo ksaj i thon dreq o pune. O goce, ti ke krahasuar alternativa qe NUK KAN TE NJEJTEN KOSTO jo me qe as nuk i japin zgjidhje te njejtes nevoj!! Qofte kjo kudo, ne marketing pra e zem se eshte, ne finance, ne prodhim, ne shitje/blerje te mallrave, nese nuk kan te njejten kosto nuk eshte nevoja te perdoret kosto-oportune per te analizuar sgjidhje te ndryshme! Ca kosto oportune thua ti kur aty ske bazat e aplikimit moj? I keni lexuar librat mire ju apo cfare? Iki i fusni nje perseritje se eshte per te ardhur keq qe kush studion ekonomi te bej gafa te tilla..

Kshu, e coni kte teme andej nga diskutimet shoqerore po e them dhe nje her, se ska te bej Fare me financen kjo, dhe eshte ofez per ke ka studiuar realisht ekonomi dhe i ka per zemer kto argomente te flitet ne kte mnyre degraduese per argomente te tilla!

Nejse, ohu dhe un mundohem e humb kohe kot, mendoni ca te doni. Faja ime. ciao!


Sipas teje zonje dituria, kostoja oportune zbatohet per produktet me te njejten kosto ? :eek:hh::eek:hh::eek:hh: E ku eshte vlera e kostos oportune ketu ?

Ju e dini cfare studioni andej nga Italia, apo si studioni ...
 

Trendelin

FULL OF PATOS
kosto-oportune, ke sy te lexosh...jan dy fjale, te paren e shef? KOSTO. Eshte nje pjese e definicionit, shko lexo teorin Ohuuuuuuuu skam nerva te merrem me. ciao
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Degjo po te bej nje shembull se paskam kohe sot per te humbur kot. E zem qe te prodhosh nje molle te duhen 3 ore kohe ndersa per te prodhuar nje banane 2, kjo do te thot qe me 1ore ti mund te prodosh 1/2 e bananeve, (ke ne dispozicion te dyja alternativat por koston prap se prap ti do e kesh, koston e pergjithsme!!!!qe eshte po e njejta!!!!do dhe ca pikcuditese te tjera!!!!!!!!!). Kjo do te thot qe me nje ore je ne gjendje te prodhosh 1/2 e bananes, dmth nje ore pune kushton gjys banane. Perderisa ti ske shume ore kohe ne dispozicion por prap se prap ke disa kosto fikse, nese do te prodhosh nje moll me shume, kosto e saj do jet 1/2*3, dmth costoja e nje ore pune sipas prodhimit te nje gjys bananeje per numrin e oreve te nevojshme per te prodhuar nje molle, prandaj, kosto-oportuniteti i nje molle ne krahasim me ate te nje bananeje eshte 3/2. Me fjale te tjera, per te prodhuar nje molle duhet te heqesh dore nga 1.5 banane, por kosto punes eshte e njejte!!!!!!

Ky eshte shembull libri, nga me banalet do shtoja. Boll vertet tani.
 
Redaktimi i fundit:

bella

Anëtar i Nderuar
Nje nga konceptet me te rendesishme ne mikroekonomi eshte KOSTO-OPORTUNITETI, qe e thene ne fjale te varfera, do te thote zgjedhja e nje te mire X ne vend te nje tjetre Y.

Tani doja te dija nga ju, perse shume te rinj preferojne te mos blejne libra qe te zhvillojne intelektin por preferojne te rrine kafeneve, te hane fara luledielli, apo te blejne dicka tjeter?

P.S. morra si shembull librat, por mund te merrja si shembull cfaredolloj aktiviteti tjeter zhvillues

Shoqeria jone eshte nje shoqeri e imponuar nga grupi, e drejtuar nga grupimet, dmth ecin sipas turmes...cben njeri ben edhe tjetri.Kjo eshte nje simptome e rende dhe nje virus i perhapur me shpejtesi ne shoqerine e vendit tone.
Nuk ka me veprime individuale-personale por vetem sjellje dhe veprime te imponuara dhe te detyruara nga grupet.
Nje shembull banal.....Nuk mund te thuash jo nje ftese qe te bejne shoket e shoqet sepse me pas ata do te perflasin me grupin e shoqerise dhe keshtu qe do behesh si i thone barsaleta e shoqerise....dhe kjo ndodh pikerisht me moshat me te reja si 14-20 vjec, kur ne fakt rinia ka mundesi te zgjedhe kohen e saj...ta organizoj dhe ta menaxhoj ate sepse e ka ne dispozicionin e saj....Edhe nje liber, nje liber i bukur, nje liber istruktiv eshte nje qejf dhe kenaqesi me vete.
Por rinia shqiptare preferon te rrije kafeneve sepse edhe shembujt e nje njeriu qe eshte pseudo i sukseshem eshte ai nje njeriu kokebosh. Sepse sic duket ne aparence, ekonomiset mire ai qe hap nje lokal sesa ai qe lexon, dhe se respektohet e ka me shume shok ky i pari sesa ai qe ben 5 vjet shkolle i cili quhet nje budalla i shkrete.....Ja pra, rinia jone ka kete mendje te "ndritur",....me mire te themi te prishur.

Gjithashtu problemi qendron edhe tek sensibilizimi qe i duhet bere te rinjve, femijeve dhe te rritureve per librin......E nese rinia jone nuk ka mundesi ta blejne nje liber, egzistojne biblotekat ku mund te hapesh nje kartele dhe te marresh nje liber e ta lexosh.
Por biblotekat duhet te jene te pasura me libra te llojeve te ndryshme e autoreve te ndryshem.Ku zgjedhja te jete nje mundesi.
 
Top