Momente me veten!!((krijime personale te anetarve)

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Dikur per pak u dashurova me nje peme fiku ... kishte nje ndarje te cuditshme ne ndarjen e degeve dhe dikush e kishte grricur levoren e leshonte nje leng te bardhe te ngjashem me qumeshtin . Gjethet i kishte pak te ashpra , por peshperima qe jehonte nen eren pranverore , me jepte nje ndjesi qetesie , sikur dikush me recitonte vargje dashurie .
Shyqyr qe e preu komshiu , se beri nje shtese pa leje ... se do kisha rene ne dashuri me ate peme me fruta te embla 😂
per syte e ballit qesha se lidhe me kojshin,por eshte shumee e bukurrrrr.
 

Punk1

Antarë i Respektuar
U be kohe,qe momente s`kam.
...ditet shuhen si petalet,netet vallzojne si perla te zeza nen driten e henes.
Ky shpirt njelloj,here ne nje dallge , here ne nje tjeter,s`mund te them,not kam mesuar.
Tek uji te perkdhel shpinen , syte percjellin kaltersine e detit,shkruajme ne yjet qe s`duken, veshtrojme diellin , syte lotojne,sikur nje femije qe ben faj, dhe s`dine te shfajsohet.
keshtu,jeta heq nje carcaf ven nje tjeter,dhe ne jetojme nje dite dhe presim nje tjeter.
Jetes i mjaftojne mysafiret,ej,mos harro dhe une dhe ti te tille ishim dhe jemi.
Mysafire te saj,por ndoshta per pak dhe ajo ishte mysafir i joni,aty ,aty ku ndalon kohen dhe fikson nje kujtim.
Sa me fat kujtimi qe thej kohen,ate te pathyeshmen,te forten,ate qe s`ka meshire,s`fal,s`ndalon,dhe shpesh kercenon.
Por kjo s`duhet te na friksesoj,sic erdhem me nje te qajtme,le te shpresojme qe do largohemi me nje buzeqeshje.
Ja u shkrua dhe nje moment me veten e vetes tjeter times.
ah,sa vetvete kemi dhe ne,por gjithesesi origjinalen duhet ta kujdesim te mos e zeri gjumi i rende i kohes.
Mi mbushe syte me lot tani 😁
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Kushdo që ka përjetuar vetmin,e ka përjetuar shpesh edhe të bërin monolog me vete .Kështu më ndodhi dhe mua me kalimin e kohës.Gjithçka kishte të bënte me "rritjen" ,dhe në krye të çdo vitit rrethi i shoqëris sa vinte e ngushtohej.Dhe ja adoleshenca më gjeti thuajse vetëm ,e distancuar dhe i vetmi person ku mbështetesha ishte vetja ime .Ajo që e gërryen personin e vetmuar është fjala e mbajtur në vetvete ,por ashtu natyrshëm shpesh veten e gjeja duke bërë monolog ,dhe mund të them që askush nuk më ka ngritur në këmbë në situatat e vështira veç saj .Shpesh e pyesja veten nëse jam e çuditshme,apo diçka nuk shkon me mua që unë përfundoja vetëm për vete me të,dhe vetja më buqeshte nga pasqyra duke më thënë që jan të tjerët që nuk të përshtaten ty.Në ambjentet shoqërore isha shumë e qet,madje edhe kur më lëndonin dhe më bezdisnin unë thjesht buzëqeshja ,por sa shkoja në shtëpi dhe kyçesha me veten bëhesha shumë agresive ...qaja ,bërtisja doja të mos dëgjoja asnjë njeri ,as veten duke monologuar .Rebeshi kalonte dhe dielli lindte përsëri,dhe gjithë ai rebesh ngelte në të shkuarën bashkë me kujtimet e tjera. Ngrihesha ,buzëqeshja dhe i kërkoja falje vetes për atë agrisivitet dhe premtoja se do bëhesha më e fortë dhe më solare me veten .Me kalimin e kohës e arrita mund të them,por ........
Ka vazhdim por po përtoj,kaq për sot 🤍
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Jetoj
Shikoj këtë botë të varfër si funksionon
I miri në kandar më pak se i ligu përfundon
E vërteta më poshtë se gënjeshtra qëndron
Njerëzit jan pa ndjenja veshur me maska
Errësirë pa fund dhe dritë zor se paska
Gjykohesh nga të pabes,që qëndrojn në maj
Nga dredhakët e shtirur që të bëjnë me faj
Sa shumë thashetheme o zot mbizotrrojnë
Si ka mundësi këta rob veten e vet se shikojnë
Më vjen tu bërtas atë egoizmin e shëmtuar
T'ua gërvisht të vërtetën e ti nxjerr zbuluar
Nuk mundem e vetme që ti përballoj
Ama karakterin e kam të fortë,
për këdo që do sulmoj
Jam realiste ti them çfarë meriton
Le të mbetem më e keqa
Se llogaris atë opinion
Unë nuk di dredhi ,ti them gjërat ashtu siç janë
Nëse kam diçka shpirti im dot sta mban
S'di thashetheme apo të të mbaj lojën
Jam aq rebele sa di të ta mshel(mbyll) gojën 😊
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Jetoj
Shikoj këtë botë të varfër si funksionon
I miri në kandar më pak se i ligu përfundon
E vërteta më poshtë se gënjeshtra qëndron
Njerëzit jan pa ndjenja veshur me maska
Errësirë pa fund dhe dritë zor se paska
Gjykohesh nga të pabes,që qëndrojn në maj
Nga dredhakët e shtirur që të bëjnë me faj
Sa shumë thashetheme o zot mbizotrrojnë
Si ka mundësi këta rob veten e vet nuk shikojnë
Më vjen tu bërtas atë egoizmin e shëmtuar
T'ua gërvisht të vërtetën e ti nxjerr zbuluar
Nuk mundem e vetme që ti përballoj
Ama karakterin e kam të fortë,
për këdo që do sulmoj
Jam realiste ti them çfarë meriton
Le të mbetem më e keqa
Se llogaris atë opinion
Unë nuk di dredhi ,ti them gjërat ashtu siç janë
Nëse kam diçka shpirti im dot sta mban
S'di thashetheme apo të të mbaj lojën
Jam aq rebele sa di ta mshel(mbyll) gojën 😊
Sa e bukur❣️
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Shkrim i viteve 2007 2008 besoj🤣

I marrosun jam mas tejet
ftyra jote vec m'del n'anerr
her si shtrig e her si zan
her si burr her si jatam

n'chat kerken s,la me t'gerga
fol pa fol i ve un ban
i marrosun jam mas tejet
m'duket vedi krejt hajvan

ti je yll ,drita e syve t'mi
t'ka fal zoti vec per mu
mu ne chat perpara tejet
m'duket vedi pa ken hu

jena njoft tuj u shkru n'chat
ti ne zyr e un n'shtrat rat
thurme plane e ca nuk shkrume
tash 6 vjet vec su takume

miken vitet, na dulen thijat
ti qan tujat,po ske pa 'tmijat
ftyra jote m'del vec n'anerr
si sme dole nji her n'kamer

gjithom m'thu qe te vjen marre
edhe n'pun t'percjell jatam
un me shpres po kaloj vitet
per me pa kush a matan 🤣
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Shkrim i viteve 2007 2008 besoj🤣

I marrosun jam mas tejet
ftyra jote vec m'del n'anerr
her si shtrig e her si zan
her si burr her si jatam

n'chat kerken s,la me t'gerga
fol pa fol i ve un ban
i marrosun jam mas tejet
m'duket vedi krejt hajvan

ti je yll ,drita e syve t'mi
t'ka fal zoti vec per mu
mu ne chat perpara tejet
m'duket vedi pa ken hu

jena njoft tuj u shkru n'chat
ti ne zyr e un n'shtrat rat
thurme plane e ca nuk shkrume
tash 6 vjet vec su takume

miken vitet, na dulen thijat
ti qan tujat,po ske pa 'tmijat
ftyra jote m'del vec n'anerr
si sme dole nji her n'kamer

gjithom m'thu qe te vjen marre
edhe n'pun t'percjell jatam
un me shpres po kaloj vitet
per me pa kush a matan 🤣
O Qukk me nis ore noj krijim apo bejte per letersine.
 

Ohana

Antarë i Respektuar
Natë...
Një heshtje shurdhuese mbizotëron sonte,ku vetëm tik-taket e orës kërcasin në sfond.
Tik-tak...tik-tak...E cuditërisht më kujtuan ritmin e rrahjeve të zemrës tënde.
Sonte qenka një nga ato netë të shpeshta kur udhëtoj pas në kohë e vij tek ti.
Ti më pret krahë hapur,me buzëqeshjen që më falte jetë,e ashtu si fëmijë strukem në kraharorin tënd e rri gjatë,aq gjatë sa shpirti im mbushet plot.
I mungon kaq shumë jetës sime,saqë shpesh herë përpiqem mos të zgjohem nga gjumi kur takohemi në ëndrra.
E kur zgjohem ndjej një dëshirë kaq të madhe të të nxjerr prej ëndrrash e të rri me ty.
Më mungon aroma jote nanë,zëri yt që ishte aq shplodhës për veshët e mi.
Këshillat e tua aq me vlerë për jetën time.
Do doja të të kisha shijuar pak më shumë.
Të t'a shprehja edhe më shpesh se sa shumë të kam dashur e do të të dua deri në ditën kur të takohemi në përjetësi.
Deri atëherë do mundohem të jem një shembull i mirë për njerëzit që më rrethojnë, ashtu si t'i ishe për këdo që kishe afër.
Krenare përjetë që në venat e mia rrjedh gjaku yt...


Dedikuar gjyshes 😊
 

Baboon

12... forget about it!
Trokitje gotash, qelqi puth qelqin.
-Gezuar!
Njezërsha kumbojnë tingujt nen gojet e ndryshme..
Dhe pyetja e zakonshme
-Hë si je? Si ishte andej?
Gelltit mallëngjimin tok me shijen e alkoolit, dhe përgjigjesh gati heshturazi, por gati i vetëdijshëm.
-Mir'
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Trokitje gotash, qelqi puth qelqin.
-Gezuar!
Njezërsha kumbojnë tingujt nen gojet e ndryshme..
Dhe pyetja e zakonshme
-Hë si je? Si ishte andej?
Gelltit mallëngjimin tok me shijen e alkoolit, dhe përgjigjesh gati heshturazi, por gati i vetëdijshëm.
-Mir'
Awwww vdes të të lexoj tyyy 😍♥️
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Natë...
Një heshtje shurdhuese mbizotëron sonte,ku vetëm tik-taket e orës kërcasin në sfond.
Tik-tak...tik-tak...E cuditërisht më kujtuan ritmin e rrahjeve të zemrës tënde.
Sonte qenka një nga ato netë të shpeshta kur udhëtoj pas në kohë e vij tek ti.
Ti më pret krahë hapur,me buzëqeshjen që më falte jetë,e ashtu si fëmijë strukem në kraharorin tënd e rri gjatë,aq gjatë sa shpirti im mbushet plot.
I mungon kaq shumë jetës sime,saqë shpesh herë përpiqem mos të zgjohem nga gjumi kur takohemi në ëndrra.
E kur zgjohem ndjej një dëshirë kaq të madhe të të nxjerr prej ëndrrash e të rri me ty.
Më mungon aroma jote nanë,zëri yt që ishte aq shplodhës për veshët e mi.
Këshillat e tua aq me vlerë për jetën time.
Do doja të të kisha shijuar pak më shumë.
Të t'a shprehja edhe më shpesh se sa shumë të kam dashur e do të të dua deri në ditën kur të takohemi në përjetësi.
Deri atëherë do mundohem të jem një shembull i mirë për njerëzit që më rrethojnë, ashtu si t'i ishe për këdo që kishe afër.
Krenare përjetë që në venat e mia rrjedh gjaku yt...


Dedikuar gjyshes 😊
Like it 🤍
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
IMG_20221129_160315.jpg
Mendime të zbrazëta që të bllokojnë të gjithë frymëmarrjen ...po pikërisht ajo psherëtima mbytëse që ti e çliron për lehtësim
Pastaj ngrihesh në këmbë,dhe fillon bën ecje të përsëritura nëpër dhomë duke u përpjekur të dalësh nga ajo gjendje
Bën sikur merresh me diçka por dora nuk i përgjigjet asaj që duam të bëjmë por i përgjigjet pikërisht asaj që kemi në mendje,dhe në fund e gjejmë veten përsëri të ulur në vendin ku ishim.Normal këmbët nuk të mbajnë,dhe të duket sikur qëndrimi ulur është shërim për ty në ato çaste .Mendimet e zbrazëta këtë herë marrin kuptim dhe në mendjen tënde vjen emri që të ka sjell në atë gjendje ,por pastaj ti ngrihesh në këmbë se krenarinë e ke më të fortë dhe shkel çdo gjë duke i hedhur përtokë të gjitha,bashkë me mendimet.Reflekton ,dhe pasi lodhesh nga ecjet e shmangies së mendimeve boshe ,arsyeton dhe përfundon diku largë asaj që ndiejmë duke përqafuar atë që duhet ....
 

Punk1

Antarë i Respektuar
Shiko fotografinë 1954801
Mendime të zbrazëta që të bllokojnë të gjithë frymëmarrjen ...po pikërisht ajo psherëtima mbytëse që ti e çliron për lehtësim
Pastaj ngrihesh në këmbë,dhe fillon bën ecje të përsëritura nëpër dhomë duke u përpjekur të dalësh nga ajo gjendje
Bën sikur merresh me diçka por dora nuk i përgjigjet asaj që duam të bëjmë por i përgjigjet pikërisht asaj që kemi në mendje,dhe në fund e gjejmë veten përsëri të ulur në vendin ku ishim.Normal këmbët nuk të mbajnë,dhe të duket sikur qëndrimi ulur është shërim për ty në ato çaste .Mendimet e zbrazëta këtë herë marrin kuptim dhe në mendjen tënde vjen emri që të ka sjell në atë gjendje ,por pastaj ti ngrihesh në këmbë se krenarinë e ke më të fortë dhe shkel çdo gjë duke i hedhur përtokë të gjitha,bashkë me mendimet.Reflekton ,dhe pasi lodhesh nga ecjet e shmangies së mendimeve boshe ,arsyeton dhe përfundon diku largë asaj që ndiejmë duke përqafuar atë që duhet ....
Awwww sa bukur paske shkruar ! Te ngelet qejfi ta lexoj ne darke , se s kam shume kohe tani 😜
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Trokitje gotash, qelqi puth qelqin.
-Gezuar!
Njezërsha kumbojnë tingujt nen gojet e ndryshme..
Dhe pyetja e zakonshme
-Hë si je? Si ishte andej?
Gelltit mallëngjimin tok me shijen e alkoolit, dhe përgjigjesh gati heshturazi, por gati i vetëdijshëm.
-Mir'
Welcome back baboon :)
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Awwww sa bukur paske shkruar ! Te ngelet qejfi ta lexoj ne darke , se s kam shume kohe tani 😜
Hap sëndukun se kam flokë tepër abllaxhëm 🤣🤣🤣
@Bebw po te themm,agapi im pukuuu po sillet shume keq. :p
Me ka humb shkelqimiii. :(
Unë të them shëtitja dorën po ty nuk t'a bën ajo e uruar corazon që t'i ngresh dorë agapit 😂😂😂
 

Rrelse

Prej kuksi o Bush😜
E dashur, e ke parasysh atë rimelin që e ngacmon me duar padashje? Shpërbëhet mbi sipërfaqen e syve nga pakujdesia, harron që ti je zbukuruar, e më pas kujdesesh që ta pastrosh dhe rivendosësh sërish...
Siç ndodh me "bojën" e zezë të syve, ashu duhet të marrim e nën kontroll ca papastërtira, që thjesht mundohen të lënë njollë mbi ne, por me solucioniet njohuri, pjekuri, dhe durim, ia del..
Askush dhe asgjë nuk duhet lënë të deportojë negativisht në shpirtrat tanë, se kemi një privilegj që : i shtypim si mushkonjat në verë, duke mos i lënë të na thithin gjakun si shushunja..
Ti je vetë xixëllonja e jetës tënde, ke atë magji që të shkëlqesh e në mes të ditës dhe jo vetëm.
Andaj , tregoje veten në çdo kohë, pa revoltë dhe arrogancë, je sharmante dhe ji unike për forcën që të karakterizon!
 

Punk1

Antarë i Respektuar
E dashur, e ke parasysh atë rimelin që e ngacmon me duar padashje? Shpërbëhet mbi sipërfaqen e syve nga pakujdesia, harron që ti je zbukuruar, e më pas kujdesesh që ta pastrosh dhe rivendosësh sërish...
Siç ndodh me "bojën" e zezë të syve, ashu duhet të marrim e nën kontroll ca papastërtira, që thjesht mundohen të lënë njollë mbi ne, por me solucioniet njohuri, pjekuri, dhe durim, ia del..
Askush dhe asgjë nuk duhet lënë të deportojë negativisht në shpirtrat tanë, se kemi një privilegj që : i shtypim si mushkonjat në verë, duke mos i lënë të na thithin gjakun si shushunja..
Ti je vetë xixëllonja e jetës tënde, ke atë magji që të shkëlqesh e në mes të ditës dhe jo vetëm.
Andaj , tregoje veten në çdo kohë, pa revoltë dhe arrogancë, je sharmante dhe ji unike për forcën që të karakterizon!
Bjeri 😜
 

E**A**

Antarë i Respektuar
Një poezi për @Soulmind t’a lexojë kur të zgjohet nga gjumi 😁🤗

Fundvit

Vitet ikin
Njerëzit nxitojnë

Për ku nxitojnë?
Përse nxitojnë?

Përherë nxitojnë
Diçka duan të të provojnë

Çfarë duan të të provojnë?
Kujt duan t’ja provojnë?

Nuk di
Duket sikur përherë kanë kë të sfidojnë

Jetgjatësinë e diellit duan të parashikojnë
Buzëqeshjen e hënës duan të ngadalsojnë

Si lindi universi duan të të tregojnë
Shpejtësinë e dritës duan të tejkalojnë

Pyetjet “përse?” duhet të përfundojnë
E ardhmja, e panjohura, përse të ekzistojnë?

Një mesazh në përjetësi duan të dërgojnë
Ekzistencën e tyre duan të të provojnë

Kujt duan t’ja provojnë?
Përse nxitojnë?

Në fundvit ndalojnë dhe mendojnë
Këtë copëz jetë përse të mos e shijojnë.

Natën 😁
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Një poezi për @Soulmind t’a lexojë kur të zgjohet nga gjumi 😁🤗

Fundvit

Vitet ikin
Njerëzit nxitojnë

Për ku nxitojnë?
Përse nxitojnë?

Përherë nxitojnë
Diçka duan të të provojnë

Çfarë duan të të provojnë?
Kujt duan t’ja provojnë?

Nuk di
Duket sikur përherë kanë kë të sfidojnë

Jetgjatësinë e diellit duan të parashikojnë
Buzëqeshjen e hënës duan të ngadalsojnë

Si lindi universi duan të të tregojnë
Shpejtësinë e dritës duan të tejkalojnë

Pyetjet “përse?” duhet të përfundojnë
E ardhmja, e panjohura, përse të ekzistojnë?

Një mesazh në përjetësi duan të dërgojnë
Ekzistencën e tyre duan të të provojnë

Kujt duan t’ja provojnë?
Përse nxitojnë?

Në fundvit ndalojnë dhe mendojnë
Këtë copëz jetë përse të mos e shijojnë.

Natën 😁
Talent i pazbuluar! 😁🤗
 
Top