Flasim per fjalen siper

asaa.JPG
Okay. Kjo tema si indicie kishte mendimin e Lev-it (@LeVoyageur) qe tha mund te diskutojme cdo teme nga A ne ZH.
Edhe m'u kujtua ajo loja qe themi alfabetin me mendje, kur tjetri thote STOP, ne gjejme emrat me ate germe qe ka rene. Ne kete rast, une po e mendoja ndryshe.
Anetari siper thote nje Shkronje. Ai qe vjen poshte do te thote nje fjale qe fillon me ate shkronje duke e shoqeruar me 1 mendim, nje koncept, nje quote, nje fenomen, nje emer dhe i jep kuptimin, etj. Pra cfaredo qe ai do te sjelle.

Po e ilustroj qe te jete me e kuptueshme:
Une them K. Anetari qe vjen poshte ta zeme thote fjalen: katror. Dhe shkruan cfare deshiron rreth katrorit. Meqe po m'kujtohen ca vargje t'miat, do shkruaja:
"Katrore! Vija te drejta bashkohen ne pika prerese.
4 vija te njejta, 4 pika ne cep, 4 kende te barabarta.
Nuk ndryshojne Asnjehere! Mbi njeri tjetrin, mozaik i jetes".

A e kuptuat apo jo??? 😁

Tani shkronja pasardhese do jete:
i

2fa39d8fa62559be9a6b7ea7936eac86.gif
 
(Heshtja)
Jo te gjithe kuptojne gjuhen e heshtjes, sikur jo te gjithe dine te lexojne nje shpirt te bukur dhe brilant.
Shpirtra te bukur djajte i kane frike, sepse madheshtine e tyre e duan, por smund ta kene kurre!

(I pamënd)
 
Konak
  • 1. Vend shërbimi a bujtinë ku mund të hanin e të kalonin natën udhëtarët gjatë një udhëtimi. Kërkonin (zinin) konak.
  • 2. Dhomë a kthinë zakonisht në katin e parë të shtëpisë, që shërbente për të pritur miqtë; dhomë. Konaku i shtëpisë. Konaku i zjarrit. Ka konak më vete. Shtëpi me tre konakë.
  • 3. Shtëpi banimi, banesë; familje. Konak i madh (i ri). Hapi çeli konak bëri shtëpi të re; krijoi familje, u martua. I fiku (i shoi) konakun. E mbante konakun hapur. E kishte konakun plot. (fjale/al)

C
 
Se kisha menduar kurre se kjo bote eshte kaq e ndyre, sepse gjithmone kam jetuar mes librave sa mes njerezve, e tashme ndjej se jam rritur, ose pjekur ne shpirt si i thone, per te kuptuar se nuk dihet te gabosj se gabimet paguhen dhe shtrenjte!

U
 
Dhurata
Gjest apo veprim(si të doni 😋) me anë të cilës mund të shprehim emocionet apo vlerësimet që kemi për dikë
M
 
Dashuria, eshte loja e jetes, per te harruar plaget e saj.
Pres qe me fal te me thote, e jeta se ka ndermend, por as une...

Q
 
Si nuk e kupton që të dua pa t'a thënë..!?!
Të dua nuk mund të them. Por që të dua, ti e di.
Kështu di unë të dua dikë...pa ja thënë 💞🤷

D*
 
Dashurine e kam kerkuar ne njerez te rritur ne mendje, por ndodh ndonjehere te gabojme ne vendimet tona, sepse na eshte dukur "ferra Brahim"

A
 
A e shikon çfarë dhurate ke përrreth, Zot i madh bëri detin rreth teje, asgjë nuk të duket kjo?
Dielli jeta dashuria... 💞...:)

M*
 
Mesimi me i madh i jetes eshte te perballesh me madheshtine e detit qe ke cdo dit ne shikimin tend, e te kuptosh se bizhdilet ne breg, jane ata qe duan te te percmojne, e poshterojne sepse ashtu u pihet...!

T
 
Dashuria te mbush shpirtin falni sapo te mundeni . Mos e ngarkoni trupin kot me negativitet sepse jemi thjeshte pasagjer ne kte bote te rrejshme.

D: Degjo shume e fol pak .

D-duajeni dhe respektojeni nenen e baben sa i keni gjalle e mos i béni te derdhin lot se me bekimin e tyre dyert e parajses i keni te hapura .

Peperina.


O
 
Oratori
Lidhet me estetiken e te folurit.
Te flasesh sakte, bukur, pa gabime,(cit. @E**A** ) me shprehi te pasura dhe sa me qarte. (kete cilesi te fundit PS-ja psh e ka ndryshe: sa me koklavitur qe te mahnisin masen dhe te mos merret vesh cfare thuhet) 😁

A
 
Top