Flasim per fjalen siper

asaa.JPG
Okay. Kjo tema si indicie kishte mendimin e Lev-it (@LeVoyageur) qe tha mund te diskutojme cdo teme nga A ne ZH.
Edhe m'u kujtua ajo loja qe themi alfabetin me mendje, kur tjetri thote STOP, ne gjejme emrat me ate germe qe ka rene. Ne kete rast, une po e mendoja ndryshe.
Anetari siper thote nje Shkronje. Ai qe vjen poshte do te thote nje fjale qe fillon me ate shkronje duke e shoqeruar me 1 mendim, nje koncept, nje quote, nje fenomen, nje emer dhe i jep kuptimin, etj. Pra cfaredo qe ai do te sjelle.

Po e ilustroj qe te jete me e kuptueshme:
Une them K. Anetari qe vjen poshte ta zeme thote fjalen: katror. Dhe shkruan cfare deshiron rreth katrorit. Meqe po m'kujtohen ca vargje t'miat, do shkruaja:
"Katrore! Vija te drejta bashkohen ne pika prerese.
4 vija te njejta, 4 pika ne cep, 4 kende te barabarta.
Nuk ndryshojne Asnjehere! Mbi njeri tjetrin, mozaik i jetes".

A e kuptuat apo jo??? 😁

Tani shkronja pasardhese do jete:
i

2fa39d8fa62559be9a6b7ea7936eac86.gif
 
Durim!

Rumiu thote se te durosh do te te thote te jesh largpames. Te shikosh gjembin por te shijosh trendafilin, te shohesh naten duke menduar per diten!
Une them se durim eshte vetem te duash. Njeriu duron atehere kur don!

E
 
Net.
Netet ishin te qeta,net pranvere.
yjet flinin qetesisht nen tentellin e tyre te lulezuar.
...net me yje.
Y
 
Forca Sole ,tema jote do ja kalojë temës së @E**A** 🤣
Fjalët janë pasuri e pashtershme do thoja unë 😁
Më plq shumë kjo temë seriozisht 😁

P
 
Hmm P kam shum gjera te bukura qe mund ti pershkruaje me germen P 🙈😝😂😂

Pranvera...

Pranvera , Vera , Vjeshta dhe dimri 😝

M
 
Hena.
Hena u shua ne agimin e hershem,dielli lindi ,njerzia ,si nje dite e nje dite u fut ne rutinen e mengjesit.
N.
 
jazëk

Jazįk fjale turke qe perdoret sa here zhgenjehemi.
Sa keq- gjynah. Shpreh merzitje.
Epo pra,
Jazëk ju qofte po nuk e shpallet kete teme, fituese te javes 🤣🤣

S
 
Mos m’a gjuj diellin me gur 🤣

@Hilarious përshëndetja për ty 🤗😁H

Ja ja

😝
J
Jeta është e bukur,por unë jam më e bukur 😝
Javët duken vite kur zërin nuk të ndjejë,vitet shekuj ,kur pranë vetes nuk të gjejë
S
Stop se ngela duke edituar 🤣
Sa bukur sot,u kënaqëm shumë duke ndenjur kot 🤣

Ll
 
"Dhimbje" - ndjesi qe te ngushton gjoksin. Frymemarrja te vret.

Termet,
Shqiperia nen nje qiell te hapur...
Shtepia e vogel hapi dyert per familjen e madhr nga gjiri Lalzit...
Zemrat u bashkuan
Dhimbja na beri Një.

C
 
Sa shpejt u nxitove 😁

Llasticë u tregove 😁

Dhe e vërtetove 😁

Ciu ciu 😁

Ps.
Shtesat hanë sa për gallatë për shkronjat S, Ll, Dh, C

E
 
Empatik
Definition: Nje njeri qe harron veten per dike tjeter. Derdh lotin e tij qe t'mos i duhet te fshije syte e tjetrit.


G
 
Guri..

Guri i rënd ne vendin e vet thot populli..

Saimir

Sa i mir ky djal..dmth une 😝

Tirana.

Tirana kryeqytet i ShqiperisZh


 
zhurme
zhurme zhurme shume zhurme shume zhurme
ky eshte forumi jone
forum i kontradites
i luftes i paqes
erresires dhe drites 😁😁😁

A
 
Era

Emrin tënd e degjoj n'erë, m'duket të shoh ty
Buzëqeshjen tënde e zërin tënd
Mua mi sjell era
Më ecë ngadalë nëpër qiell sikur t'ishe zanë
Emrin tënd e degjoj n'erë, m'duket të shoh ty

Sa budalla ky Mc Kresha. Ku sjell gje era 🤣🤣

Ç
 
Top