Flasim per fjalen siper

asaa.JPG
Okay. Kjo tema si indicie kishte mendimin e Lev-it (@LeVoyageur) qe tha mund te diskutojme cdo teme nga A ne ZH.
Edhe m'u kujtua ajo loja qe themi alfabetin me mendje, kur tjetri thote STOP, ne gjejme emrat me ate germe qe ka rene. Ne kete rast, une po e mendoja ndryshe.
Anetari siper thote nje Shkronje. Ai qe vjen poshte do te thote nje fjale qe fillon me ate shkronje duke e shoqeruar me 1 mendim, nje koncept, nje quote, nje fenomen, nje emer dhe i jep kuptimin, etj. Pra cfaredo qe ai do te sjelle.

Po e ilustroj qe te jete me e kuptueshme:
Une them K. Anetari qe vjen poshte ta zeme thote fjalen: katror. Dhe shkruan cfare deshiron rreth katrorit. Meqe po m'kujtohen ca vargje t'miat, do shkruaja:
"Katrore! Vija te drejta bashkohen ne pika prerese.
4 vija te njejta, 4 pika ne cep, 4 kende te barabarta.
Nuk ndryshojne Asnjehere! Mbi njeri tjetrin, mozaik i jetes".

A e kuptuat apo jo??? 😁

Tani shkronja pasardhese do jete:
i

2fa39d8fa62559be9a6b7ea7936eac86.gif
 
S’ka më keq se të të bëjnë lypëse, e pastaj të të tregojnë se si duhet përgjigjur një lypseje ….

E përpunuar nga ‘Tregtari i Venedikut’


K
 
Ë- është e drejta lirisë për këdo, por nuk do thotë të kalosh limitet e etikës, ndërgjegjes, virtytit.

A
 
Festë.
Ku miqtë,kushurinjtë apo kolegët e punës mblidhen për një ditlindje,fejesë martesë.

Y.....
 
Ylberi
Ylberi ngjyra ngjyra o sa bukuri
Ngjyra më e bukur për mua je ti
Dashuri dashuri la la la li li li 🤣


H
 
Ylli qe Eshte me afer tokes Eshte Dielli.
Ylli qe shkelqen me shume per syt e mi
Ylli qe me kujton te shtrenjtin tim
Ylli me te cilin nuk iki kurre pa i then naten e mire ( Edhe pse me degjon Por nuk me pergjigjet dot )e pastaj te mbyll syt e lumtur
Ylli i vetem eshte ..

H
 
Hiroshima
Qyteti ku SHBA,hodhi bombën atomike dhe shkaktoi me mijëra të vdekur e shum dëme materiale☹️☹️😪😥

Nj.....
 
Haressë. Jo rastësisht është krijuar kujtesa e shkurtë. Disa gjëra duhet futur në vendin e duhur.

J
 
@Raniaa
Nje anetare mjaft e kendshme, e qete, gjakftohte, e drejtperdrejte, vajze me parime e cila ruan kufijte me cdokend, kerkon dhe jep respekt, s'ka frike t'i thote gjerat si i mendon.

V
 
Vjeshta është mike e mendimeve të mia.
Gërmat lodrojnë me rënien e gjetheve, stolisur si nukleide me ngjyrat e tokës dhe jetës.
Sa fjalë kam shkruar ne ditarin e jetês për çdo stinë, por titulli mbetet gjithmonë Vjeshtë...

 A
 
Berati.
Kam dëgjuar që është një qytet i bukur,edhe pse nuk kam qenë asnjëherë.
Ndoshta mund ta vizitoj së shpejti.

T......
 
Top