Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Do doja te thoja dicka per shume pjesmarres ne kete tem, nuk jan Deshmitaret e Jehovait qe i thon keto mendime por Bibla, ne i trasmetojm tek te tjeret.
Duhet te keni parasysh se Krishterimi bazohet ne Bibel dhe jo ne filozofin e njerzve, per shume dogma (si triniteti etj) ju keshilloj te shkoni mbrapa ne vite dhe gjeni piken ku filozofia Greke (kryesish ajo Platonike) bashkohet me Krishterimin. Nese nuk kini te qarta keto gjera eshte jo dobiprurse te diskutojm.
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Zakonishte mundohemi qe te flasim gjithmon me respekte te njerzit, por nese ju nuk jeni mesuar me nje te folur te till dhe kur i flisni njerze ju drejtoheni me "ti" etj.....eshte problemi jua.

e di si eshte problemi lal une kam respekt per fete e tjera .......kur me vijne ne dere deshmitaret e jehovait u them flm shume por nuk jam e interesuar te degjoj ato qe keni per te me thene kam besimin tim dhe nuk dua te degjoj mbi besimin tuaj, me kaq teorikisht duhet te hiqni dore e te ikni ne punen tuaj por joooo s`behet fjale duhet te vazhdoni me tej......kesaj i them besdisje dhe miresjellje e shtirur
lali mos u shqetesoni shume per ate qe jam mesuar apo nuk jam mesuar une sepse edhe ky shqetesim eshte i shtirur ashtu si ai respekti me buzeqeshjen vesh me vesh
 
e di si eshte problemi lal une kam respekt per fete e tjera .......kur me vijne ne dere deshmitaret e jehovait u them flm shume por nuk jam e interesuar te degjoj ato qe keni per te me thene kam besimin tim dhe nuk dua te degjoj mbi besimin tuaj, me kaq teorikisht duhet te hiqni dore e te ikni ne punen tuaj por joooo s`behet fjale duhet te vazhdoni me tej......kesaj i them besdisje dhe miresjellje e shtirur
lali mos u shqetesoni shume per ate qe jam mesuar apo nuk jam mesuar une sepse edhe ky shqetesim eshte i shtirur ashtu si ai respekti me buzeqeshjen vesh me vesh

E shoh sa respekt keni.
Pastaj me sa dite une qe "shrtirem" respekti eshte per njerzit qe perkasin feve te ndryshme dhe jo fete e tjera.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Sa e di une, Deshmitareve te Jehovait iu keshillohet qe te mos e vazhdojne shkollimin e larte sikurse edhe te mos i kushtojne kohe pasioneve te tyre ne kohen e lire, si dhe transfuzioni i gjakut eshte i ndaluar. Nqfs e kam gabim, le te me peremiresoje Princi, flm.
 
Sa e di une, Deshmitareve te Jehovait iu keshillohet qe te mos e vazhdojne shkollimin e larte sikurse edhe te mos i kushtojne kohe pasioneve te tyre ne kohen e lire, si dhe transfuzioni i gjakut eshte i ndaluar. Nqfs e kam gabim, le te me peremiresoje Princi, flm.

C'eshte e verteta mundohemi ti kushtojm sa me teper kohe sherbimit (vepres te predikimit) sepse profecia qe tha Jezui per ditet e fundit perputhet me ditet e sotme.
Nga momenti qe nje person nuk shkel parimet Biblike (dhe vazhdimi i shkolles se lart nuk eshte nje mekat) eshte i lire ti marri vet mendimet, disa nga shoqeria ime e vashduan universitetin dhe predikojn ne kohen e lire te tjer menduan se me mire eshte ti kushtohen me teper sherbimit.
Sa per kohen e lire, nese bene nje program te rregullt dhe i permbahesh ati do e gjesh edhe kohen per tu argetuar.
Shume her merremi edhe me sporte te ndryshme, kur kemi die pushim nga puna shkojm dhe ne vende turistike, jo shume larg, per te pjekur (si tip pikniku) dhe per tu argetuar.
Sa per gjakun po eshte e vertet nuk pranojm.
I bindemi Perendis ne te gjitha gjerat dhe nuk do e shmangim kete edhe pse ne disa raste eshte e veshtir.
Nese do te benim vullnetin e Perendis vetem ne gjerat qe interesojn cili do te ishte kuptimi do te beheshim edhe ne si te Krishteret e tjer qe u jan larguar mesimeve te Bibles dhe e kan mbushur me doktrina pagane.
 
u kenaqe sot duke qeshur...o cun.......po kujdes mos bie nga karigia............dhe na thyhen ndonje gisht..................dhe nuk ke ca i kthen pergjigje njerezve.........

Nuk e kuptoj kete inatin tuaj gjithsesi secili ka mendimin e vet.
Sa per informacion ne ate moment isha ne krevat dhe jo ne karrige.
Andej nga ju me gishte u pergjigjeni njerzve!!!???
 
Last edited by a moderator:

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Me ben pershtypje sepse nuk mjaftohni te dini vetem gjerat qe juju interesojn por shkoni edhe me tej , dicka qe shume sot nuk e kan.
Jan shume te verteta ato qe permende dhe kush me te vertet bene kerkime serioze i njeh, ndryshimi i vetem eshte ringjallja.
Eshte shkruar "paga qe paguan mekati eshte vdekja" dhe "do te ringjallen si te drejtet edhe ata qe praktikuan ligesi".
Shkrimet thon se do te ringjallen te gjith ne sistemin e ri dhe se do te gjykohen nga veprat e tyre pas ringjalljes dhe jo nga veprat qe praktikuan me par.
Do te kisha shume deshir te bisedonim me gjer dhe te trgoja arsyet perse ne besojm se parajsa dhe ferri nuk ekzistojn.

Me te vertete qe ka filluar te me pelqeje ky besim fetar,vrisni perdhunoni beni c''tu doje qejfi,sido qe te jete do te ringjalleni si te drejte .Ju lutem pak me shume info per kete besim se dua te behem antar.Megjithate me kujtohet para disa vjetesh ne nje fshat te Peqinit me duket, nje vajze e cila e semure me leucemi nuk pranonte transfuzionin e gjakut, dua te them qe eshte nje pike qe une pajtohem plotesisht.Nese vullneti i Zotit eshte qe te semuresh me nje semundje vdekjeprurese atehere duhet ti bindesh ketij vullneti, dhe jo atij njerzor sic eshte mjekesia,do te keshilloja qe te gjithe besimtaret ti binden vullnetit te zotit,bota padyshim do te ishte me e bukur.
 
Me te vertete qe ka filluar te me pelqeje ky besim fetar,vrisni perdhunoni beni c''tu doje qejfi,sido qe te jete do te ringjalleni si te drejte .Ju lutem pak me shume info per kete besim se dua te behem antar.Megjithate me kujtohet para disa vjetesh ne nje fshat te Peqinit me duket, nje vajze e cila e semure me leucemi nuk pranonte transfuzionin e gjakut, dua te them qe eshte nje pike qe une pajtohem plotesisht.Nese vullneti i Zotit eshte qe te semuresh me nje semundje vdekjeprurese atehere duhet ti bindesh ketij vullneti, dhe jo atij njerzor sic eshte mjekesia,do te keshilloja qe te gjithe besimtaret ti binden vullnetit te zotit,bota padyshim do te ishte me e bukur.

Nuk ju kuptova qarte nese e kishit me kunj......... por gjithsesi po ju pergjigjem.
Sa per ringjalljen e te vdekurve Shkrimrt flasin per ata qe nuk paten mundesin ta njihnin vullnetin e Perendis.
Shume vjet me par ishte e ndaluar per njerzit e thjesht te lexonin Shkrimet e Shenjta dhe Pjesa me e madhe edhe po te gjenin nje Bibel nuk mund ta lexonin sepse sic e dim Biblen e kishin vetem prifterinjt te cilet e kishin ne latinisht dhe greqisht.
Pra nuk ishte i gjith faji i njerzve por nje pjes te fajit e kishin edhe prifterinjt qe i kan lene ne erresit njerzit.
Por nuk thuhet dicka e qart persa i perket njerzve qe kan mundesi (psh ne ditet e sotme) qe ta njohin vullnetin e Perendis dh vazhdojn te bejn padrejtesi.
Nuk permendet asnje pik ne Shkrime se eshte vullneti i Perendis qe ne te persojm nje semundje apo dicka te keqe.
Mund te lejoj disa gjera por jo ti shkaktoj.
 

arbes

Antar Aktiv
Kur shohim perfitimet kolosale te kishave apo xhamive, po keta perse mos perfitojne nga injoranca kolektive e njerezve ?
Ti nostra nga e din se kishat dhe xhamite perfitojne?
mos ke qene ndonje pastot ne kishe,ose mos hje ndonje hoxhe?Neper xhami askush nuk perfiton materialisht,por shpirterisht.
Une per esapin tim shkoj rregullisht ne xhami dhe deri me sot njeri nuk me ka ofru leke.]
Ti Nostra e ke shume gabim ta thuash ate fjale.
Deshmitaret e jehovait jane njerez te cilet e kishin humbur identitetin e tyre dhe qe eshte me e keqja te ofrojne gjthcka vetem per te te afruar tek ata.
Kur njeriu mundohet qe me leke te bleje dikend do ta gjeje ndonje hata sic i ka gjetur.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Shoqeria e Kulles se Rojes dhe e Trakteve me qender ne Bruklin, Nju-Jork, i meson pasuesit e saj se Ati eshte Zoti i pushtetshem, emri i te cilit eshte Jehova. Gjithashtu, sipas tyre, Jezusi nuk ka egzistuar gjithmone, por ka qene nje krijese/qenie e krijuar, me emrin e Krye Engjellit Mikael. Shpetimi vjen permes veprave te mira qe ben njeriu, si p.sh. permes sasise se librave qe shesin anetaret cdo muaj (qe njihen ndryshe me emrin “kuota mujore).


Me sa di une emri jehova quhet zoti dhe skam degjuar me asnje vend kete shpifje qe jezusi ska eksistuar ne bibel thuhet qe jehovai solli birin e tij ne ndihme te njerezve po nejse secili thot ate qe din .

Kurse sa per leke qe marin me rrevista ke paguar ndonjehere ti kur dalin ne rruge e japin rrevista ???
rrevistat me ate qe di une blihen me lek nga vete deshmitaret e jehovait te cilet bejne oferta dhe kto oferta i perdorin per rrevistat te cilat jepen falas dhe nuk shiten !!!
 

EMANUEL_78

hajduti
Nuk e kuptoj kete inatin tuaj gjithsesi secili ka mendimin e vet.
Sa per informacion ne ate moment isha ne krevat dhe jo ne karrige.
Andej nga ju me gishte u pergjigjeni njerzve!!!???

andej nga une dhe nga shkruajne te gjithe te tjeret.......shkruajne ne tastjere me gishta........nuk e di me ca shkruhet andej nga deshmimtaret e ku e di une se te kujt jeni.........nese je keqkuptuar dhe e ke mare qe duhet ti nxjerresh gishtin te gjithe anetareve qe i je pergjigjur,me behet qejfi.....se tregon qe edhe imagjinata juaj pervec se zotit.......kalon ndonjeher edhe te dobiclleqet........
 
Last edited by a moderator:

Kejla

Anëtar Aktiv
E shoh sa respekt keni.
Pastaj me sa dite une qe "shrtirem" respekti eshte per njerzit qe perkasin feve te ndryshme dhe jo fete e tjera.

hallall shoku , konfirmove ate qe thashe qe ne fillim , edhe ktu u bere i besdisshem
respekte lal
 

iLirjam

Antar i fv.al
Me kujtojne sulmet ndaj muslimaneve kur thone se i paguajn.

Hoxhet paguhen me rrog.


kam nje pyetje per kta qe kan lexuar biblen,,

kush e ka shkruar ne bibel,,,qe femra esht posht mashkullit,,pra ne kuptimin qe mashkulli ka te drejta me shum se femra diqka e till,

kush e ka shkruar kte ne bibel????
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Nuk e kisha fjalen per Hoxhet. Kur nuk di perse eshte fjala, pyet te pakten ose hesht.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Parimi kryesor natyror i ekzistences qendron ne pranimin e shumellojmshemrise se krijimit.Krijimi eshte i bazuar ne cdo rast ne ekulibrin e forcave kundershtuese.Eshte ky fakt qe ben te qendrueshem materien qe nga forma me elementare deri tek ajo me e komplikuar qe jemi ne njerezit.Ne jumens biings,duke marre nje fakt te thjeshte kuptueshem nga te gjithe,jemi femer e mashkull.Nuk mund te ishim ndryshe,sepse nuk do te ekzistonim.Po te hyme ne detaje me te thella,ate te menyres se mendimit individual,krijimit te bindjeve personale ne cdo drejtim,ne i kemi atao te ndryshme.sa me te ndryshme ti kemi,aq me natyrshme qendrojne.Sa me te njejta ti kemi,aq me deformueshem jemi.Barazia nuk ekziston.Perderisa jemi te krijuar nga e ndryshmja nuk mund te kerkojme te nivelojme ne nje nivel te njejte te gjithe.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Pse nuk eshte ndryshuar bibla nga kreret e kishes katolike.Harruat qe ato arriten ne ate pike ku nuk lejonin popullin ta lexonte ate.Mire qe ndryshuan ne shekuj ,a here qe u ndryshonin deshirat personale te drejtuesve qe zgjidheshin,por arriten deri ne kufirin qe edhe pse e ndryshuar me gabimet e njepasnjeshme te tyre nuk e lejonin as ta lexonin ashtu te gabuar.Harruat qe jua lexonin ne latinisht gjermaneve,anglezeve dhe te tjereve.Jua lexonin ne nje gjuhe qe nuk e kuptonte kush.Harruat qe arriten te mallkonin qe nga Xhordano Brunon deri tek Darvini.Harruat qe nuk lane shkencetar pa e vene ne shenjester,deri tani ne shekujt moderne.
A nuk eshte kjo nje forme e diktatures mendimore?
A jane permiresuar keta klerike,qe kane uzurpuar pikepamjen mbi zotin sot?
Mos te hidhem tek Kisha Ortodokse dhe Xhamite Islame.
Te gjithe kane bere gabime gjate rruges se tyre.Kane bere aq shume gabime ne kundershtim me besimin e vertete qe pretendojne se mbrojne dhe zhvillojne.Jane bere boll luftra fetare ku jane vrare me miliona njerez te pafajshem.
Gabimi i tyre me i madh ka qene qe nuk pranonin bashkejetesen e pikpamjeve te ndryshme me besimet,ose kendveshtrimet e tjera.Kuptoni vetem Krishtin ne Bibel dhe do te kuptoni gjithe kete teme.Krishti doli kunder dogmes se vjeter fetare, e cila spo edukonte me njerezit,por po i degradonte ne skllever te mjere.Krishti krisi te vjetren,por nuk kaluan as 6 shekuj dhe gjitha puna e tij u permbys nga te ashtuquajtur idhtare te tij.Krishti doli qe na bente me te qendrushem nga c'ekulibrimi yne i zakonshem njerezor,por prape sot nje prift ortodoks i myzeqese pi konjak sa i do qejfi ne nje bar te Fierit,ose nje tjeter prift Italian kapet nga policia per pedofili.

Nuk jam kunder qe te besosh ne fene tende.Jam kunder,vetem atehere kur mundohesh te shtypesh tjetrin qe nuk mendon njesoj si ty.Nuk je i ndaluar te jesh katolik,ortodoks,myslyman,deshmimtar i Jehovait,ateist,pagan..etj,por muk ke asnje te drejte te ndalosh,percmosh,sulmosh,uresh,paragjykosh,tallesh, njerzit e jo besimit te tend te besojne ne ate qe duan.
Deshimtaret e Jehovait kane te drejte ta shikojne Zotin dhe biblen ashtu sic ata e mednojne.Ashtu sic e kane kete te drejte katoliket dhe cdo besim tjeter.
Reth Krishtit ata besojne ate qe duan te besojne.E kane per vete grupin e tyre,qe kane te njeten bindje.
pse duhet te behet kurioz,ose futhundesh nje dikush dhe tu thote qe ju jeni mashtrues e te tjera.Ai vete,cfare synon ne kete rast?Ke merr per baze krahasuese te vertete?Ate qe thone katoliket?Ai qe ne fillim eshte gabim.
Pse duhet ta marrim ate qe thone katoliket(ose ortodokset,ebraiket) si te vertete absolute.Pse e kane thene ata,apo pse e kane thene me pare ata.
Prandaj vjen ne fund mbyllja llogjike.te gjithe duhet te respektojme njeri tjetrin ne bindjet e tyre.Nuk kemi pse i themi qe e ke gabim.Eshte njesoj si te thuash:E ke gabim,sepse nuk mendon njesoj si une.
Dogmat dhe idolet jane vete librat fetare qe i sulmojne ne radhe te pare.Jemi ne njerezit qe e kemi shendruar eksperiencen shpirterore mijeravjecare njerezore ne libra te pakuptueshem abstrakte.
Ne prej atyre librave kemi harruar vetem nje dicka shume te rendesishme,thelbin e mire te tyre.Dhe prifterinjte dikur zgjidheshin nga bashkesia ne baze te sasive te dijeve dhe perkushtimit ndaj se drejtes,dinjitetit dhe moralit.
Persa i perket deshmimtareve te Jehovait (nuk jam vete i tille),kam pare vetem njerez serioze,te perkushtuar deri ne sakrifice.Ashtu sic kame pare dhe biseduar me prifterinj katolike dhe protestane shume te pergjegjshem dhe me nivel ndergjegjesor shume te larte.
Keshtu do te doja te ishin te gjithe dhe prifterinjte dhe hoxhet,por ata mbajne pak pozicion te larget nga pozicioni i njeriut te thjeshte.Ai qe beson duke pare vete njerezit dhe realititetin prane tyre,ndoshta eshte me afer realizimit te se mires se bindjes se tij.
Te gjithe punojne per nje qellim,por jo te gjithe e kuptojne dhe e zbatojne ate drejt dhe njesoj.
 
Ti nostra nga e din se kishat dhe xhamite perfitojne?
mos ke qene ndonje pastot ne kishe,ose mos hje ndonje hoxhe?Neper xhami askush nuk perfiton materialisht,por shpirterisht.
Une per esapin tim shkoj rregullisht ne xhami dhe deri me sot njeri nuk me ka ofru leke.]
Ti Nostra e ke shume gabim ta thuash ate fjale.
Deshmitaret e jehovait jane njerez te cilet e kishin humbur identitetin e tyre dhe qe eshte me e keqja te ofrojne gjthcka vetem per te te afruar tek ata.
Kur njeriu mundohet qe me leke te bleje dikend do ta gjeje ndonje hata sic i ka gjetur.

Kur i dhemb dikujt nuk i pelqejn mendimet e te tjeret, pse mendimi i Nostres ishte i gabuar per sa i perket besimit mysliman apo se nuk ju erdhi mire dhe pse te jet i vertet ne besimin tim sepse mos ju pelqen ti godisni te tjeret me genjeshtra kalamajsh.
A jeni ne metra apo jo, po flisni gjera qe edhe feijet nuk do i besojn.
Cila eshte "hataja" qe na paska gjetur dhe nuk e paskam kuptuar.
 
andej nga une dhe nga shkruajne te gjithe te tjeret.......shkruajne ne tastjere me gishta........nuk e di me ca shkruhet andej nga deshmimtaret e ku e di une se te kujt jeni.........nese je keqkuptuar dhe e ke mare qe duhet ti nxjerresh gishtin te gjithe anetareve qe i je pergjigjur,me behet qejfi.....se tregon qe edhe imagjinata juaj pervec se zotit.......kalon ndonjeher edhe te dobiclleqet........

Do doja te ju jkeshilloja qe nese nuk keni iden me te vogel perse futen ne nje tem me mire te mos e beni dhe nese do nje biset serioze te keshilloj te besh pak kerkime sepse une me thashethemet qe degjon secili dhe i beson nuk mund te merrem.
 
Last edited by a moderator:
Hoxhet paguhen me rrog.


kam nje pyetje per kta qe kan lexuar biblen,,

kush e ka shkruar ne bibel,,,qe femra esht posht mashkullit,,pra ne kuptimin qe mashkulli ka te drejta me shum se femra diqka e till,

kush e ka shkruar kte ne bibel????

Une do te thosha per pergjegjesi sesa per te drejta.
Aresyeja eshte se burri u krijua i pari dhe iu dha detyra si kreu i familjes por kjo nuk do te thot se i jep te drejten te bej cfare te doj.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Une do te thosha per pergjegjesi sesa per te drejta.
Aresyeja eshte se burri u krijua i pari dhe iu dha detyra si kreu i familjes por kjo nuk do te thot se i jep te drejten te bej cfare te doj.

un kam lexuar nje citat biblik ne gjermanisht,,i cili thoshte se,,

Die Frau ist dem Manne Untertan.

qe do te thot ne shqip,,,gruaja esht sherbetore e burrit,,esht diqka qe komandohet nga burri,,,gruaja esht posht burrit,

nuk e di si do ti binte perkthimi i fjal per fjale,,,por kuptimet jan ato qe lartpermenda,,
 

EMANUEL_78

hajduti
Do doja te ju jkeshilloja qe nese nuk keni iden me te vogel perse futen ne nje tem me mire te mos e beni dhe nese do nje biset serioze te keshilloj te besh pak kerkime sepse une me thashethemet qe degjon secili dhe i beson nuk mund te merrem.

shume shume flm...per keshillen(edhe pse nuk te kerkoji njeri keshilla)..........dhe nese nuk ke ndermend te merresh me thashetheme..........mos e quaj veten deshmimtar i jehovait........
 
Last edited by a moderator:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Sa qesharake
te shikosh se sa pandershmerisht sillen dy ''dyqane'' te medhaja kundrejt nje ''kioske'' sic eshte ne rrastin tone sekti i DJ....Ka pushtuar frika Muslimanet dhe te Krishteret dhe bejne cdo e mos te na paraqesin ketu se produktet e tyre fanatike jane me te mira se te DJ.....Kaq me frike e keni ???
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Sa qesharake
te shikosh se sa pandershmerisht sillen dy ''dyqane'' te medhaja kundrejt nje ''kioske'' sic eshte ne rrastin tone sekti i DJ....Ka pushtuar frika Muslimanet dhe te Krishteret dhe bejne cdo e mos te na paraqesin ketu se produktet e tyre fanatike jane me te mira se te DJ.....Kaq me frike e keni ???

Ne flasim me pasuesit e librave te shenjta, ashtu sic na ka urdheruar ZOTI, e kjo padyshim qe eshte kulture e te biseduarit, e kurrsesi frike.

Thote ZOTI ne Kur'anin Famelarte:

" Ithtarët e Librit mos i polemizoni ndryshe vetëm ashtu si është më së miri..."
(Ankebut: 46).
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

E cuditshmja eshte se ne universtiet ketej kemi nje lend te rekomanduar qe merret ne vit te pare. Lenda quhet "World Religions" (Fete e botes). I studiojme te gjitha, Hinduism, Budism, Taoism, Confucius, Islam, Christianity, Judaism, e disa te tjera. Por asnjehere nuk kemi folur per Deshmitaret e Jehovait...
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

E cuditshmja eshte se ne universtiet ketej kemi nje lend te rekomanduar qe merret ne vit te pare. Lenda quhet "World Religions" (Fete e botes). I studiojme te gjitha, Hinduism, Budism, Taoism, Confucius, Islam, Christianity, Judaism, e disa te tjera. Por asnjehere nuk kemi folur per Deshmitaret e Jehovait...

Nuk eshte nje fe por eshte nje sekt, i fese Kristjane,
 

Abigeila

Anëtar i ri
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Cuditerisht thone se nuk paguhen.Por si mbijeton nji familje e cila e perfshire e gjitha tek kjo fe,shpenzon pothuajse gjithe diten ne interes te saj???Mendoj se edhe vet logjika tregon se dicka perfituese marrin.
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Une kam tezen te kjo fe ..eshte fiksuar aq shume sa qe gjithe kohen e shpenzon duke ja dedikuar demshmitarve te Jehovait .Madje jo vetem kohen por dhe leket ...ca mer pension apo te ardhura te tjera i con aty.
Kaq thelle ka ndikuar kjo fe te ajo sa qe e ka shkeput dhe nga njerzit e saj .

Mua me duket dicka absurde nje gje e tille ,kane shume gjera ekstreme .
 

arbes

Antar Aktiv
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Po nese keta Jehovaistet thirren ne emer te jehovait atehere eshte ideologji qe pason nje person.
Islami eshte fe e cila fton ne drejtesi dhe nuk thote pasoni Muhammedin,se do ishte edhe kjo fe materiale,por thuhet paso islamin .
Vetem ne fene islame njerezit urdherohen te besohet ne nje Zot,ndersa te tjerat thone besoni krishtin qe nuk eshte zot,besoni jehuden i cili nuk eshte zot,buden etj etj,pra te gjitha ftojne ne pasimin e nje individi,pervec islamit.
 

immortale

Antar Aktiv
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

deshmitaret e jehovait jane spiuna te cia-s dmth ca nga ata jo te gjithe ata tjeret jane thjesht kuklla te shefave te tyre, kjo dmth eshte organizate fitimprurese
 
Top