Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

dorkociaj

Antarë i ri
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Me falni kur jeni bere Deshmitar i Jehovait ju? Sepse jam shume e sigurt qe emrat biblik do ti dinit shume mire. Mgjithekete,shume faleminderit per mbrojtjen tuaj.
 

dorkociaj

Antarë i ri
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Per shkollimin nuk jemi kunder por ama nuk i kushtojme me shume rendesi sa cduhet(Pse dhe ata qe po bejne shkollen e larte mos kane gjetur pune?)
 

dorkociaj

Antarë i ri
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

E keni shume gabim.Ne xham a nuk perfitojne ata qe rrine atje nga djera e njerezve? Por te jeni te sigur qe Deshmitaret e Jehovait nuk i marrin njerezit me force,por ata vijne vijne me deshiren e tyre pa imponim. Mesa duket qenkeni informuar gabim.
FLM per mirekuptimin!
 

LoSsT

VIP
V.I.P
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

E keni shume gabim.Ne xham a nuk perfitojne ata qe rrine atje nga djera e njerezve? Por te jeni te sigur qe Deshmitaret e Jehovait nuk i marrin njerezit me force,por ata vijne vijne me deshiren e tyre pa imponim. Mesa duket qenkeni informuar gabim.
FLM per mirekuptimin!

Mesa shkrove me lart po kuptoj qe je femer, por emri i vendosur me duket si mashkull, vete po pyet prap vete po pergjigjesh, tani keto jane pasojat e ftohtit apo ndjheni te lodhur nga predikimi, lol
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

nuk e ka shkruar te plote ndaj,pastaj ti pse thua per emrin e saj shiko njeher tendin si e ke shkruar!!!
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

dhe ne nga predikimi nuk ndjehemi asnjeher te lodhur,pastaj dhe koha eshte ngrohur.!!!:p
 

LoSsT

VIP
V.I.P
Pe: Re: Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

dhe ne nga predikimi nuk ndjehemi asnjeher te lodhur,pastaj dhe koha eshte ngrohur.!!!:p

I kapke gjonat me vonese ti zogu, postimi im eshte me 1 shkurt i yti eshte mesi prillit, kan filluar njerezit te bejne plazh ne kete muaj. Hajde plak mos u merzit, i ka jeta kto pengesa...lol

Ps: Mire qe predikoni, po c`faj kemi ne qe na ngrini nga gjumi ne orar dreke, si shko gjumi si s`shko gjumi zilja berrr si buri urgjence, lol
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Me sa kam ndegju shum te ri dhe sidomos te reja femra ne shqiperi kan bere vetvrasje nga predikimi i ketyre deshimtareve te jehovait qe kinse po te vdesesh me heret shkon tek Zoti me shpejt , e nese eshte ndonje predikim i tille per kete arsyeje do i kisha vjerr(vare) ne publik si denim qe me i "dergu" te Zoti ma shpejt.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

ahahahhaha kto do jen vlonjatet ktu ku rri une kto shkojn shpi me shpi me fletushka si indiant e reklamave :p
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Te shpia ime kan ardhur vetem njeher. Ishte nje burre me nje goc te vogel. Ja nisi ajo goca: A beso te Perendia? A do te shpetohesh?etj.. Patjeter i them une, dhe i degjoj deri ne fund. Pastaj i kthehem:tak e tak e tak... fol nja 2 llafe ai burri dhe thote: Sot e kemi me te shpejt por do kthehemi per bisede me te gjate dite tjeter:d. i them une: Ketu banoj, jeni te mireseardhur :D:D.. goce e sjellshme kshu une, :p qe nga ajo dite u zhduken nga dera jone, e su pane me...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

ahahahhaha kto do jen vlonjatet ktu ku rri une kto shkojn shpi me shpi me fletushka si indiant e reklamave :p

Uaa po me vlonjatet cpate?:p

Gjithsesi, nuk jane vetem ne Shqiperi, me ato fletushkat apo si i quani, kam pare dhe ne vende te tjera. Ne fakt, sjane ata te vetmit qe bejne kete tip "reklame", ka dhe sekte te tjera qe duan te te "mesojne" falas reth tyre...
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Jan ata qe te zgjojne nga gjumi diten kur ke punuar gjithe naten per te treguar pollavra .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Edhe keta si gjithe te tjeret, siq thonin plakat,: ''Kush s'lavdon cergen e vet ju djegt jarebi''.
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

po pra njona sot n mgjes ...ma boni mu:miremengjes pershendetje...e pash njeher!thash ku me njef kjo mu :p
kishin qene te jehovait :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Uuuu,,keta jane alamet dishepujsh shpirteror,,dhe jo vetem..:p
Kush hy ne grupin e tyre ,,martohet,,,LOL...
Nga lagjia ime,,nja dy vajza qe merreshin me keto fletushkat qe shperndanin e predikonin,,pas dy vjetesh,,merrnin rroge,,i pagunin,,,
Pas disa kohesh u martun,,me ca cuna te tjer ne grup qe predikonin bashk....:p:p
Ama ky sekt fetar,,nga besmi i verber ka sjell viktima,,larggg shnjallve.. LOL...
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Une i kam pasur mysafir ne shtepine time, kane pir caj :D
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Këta ç'farë janë edhe kush janë?Asgjë më shumë se sa një produkt i ri,si ç'do produkt i ri kanë nevojë për reklamë që të mund të afirmohen në tregun e besimit shpirtëror
 

ricky_ch

******
Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Po e sjell një faqe ku për kuriozitet mund të shihni
emrat e disa personave të famshëm që i kanë bërë pjese në këtë fe (apo sekti).

Ndër ta është edhe familja e këngëtarit të njohur Majkëll Xhekson, Prince, etj..

Famous Jehovah's Witnesses
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

ato te reja shqiptare qe thoni ju nuk e kane varur veten ngaqe u shkuar ne shtepi Deshmitaret e Jehovait po se kane dashur te bejne vete,se po te ishte ashtu si thoni ju,te gjith do kishin varur veten!
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

mos ki merak se kur shkruan nuk ka nevoj qe te sforcos damaret nqs ti i sforcon ndryshon puna!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Keta vijne te ngjiten e ste leshojne deren po i dhe muhabet,nje shoqes time cdo jave i fusin revista me Kulla e Rojes apo reviste Zgjohu me duket se titullohen...Ajo kap i fut ne kosh...Tani une si kuptoj keta ne fakt apo ndoshta skam durim te merrem ti degjoj,por jane thjesht njerez qe duan te zhvillojne nje rryme tjeter fetare apo nje sekt tjeter spo di si ta gjuaj...Ne fakt skam gje kunder tyre,te bejne e te zhvillojne cte duan dhe ju prifte e mbara,por njehere qe me kane trokit ne dere i thash : Mos humbni kohe ketu po ikni gjeni persona te tjere se sme intereson se ca perhapni ju apo predikoni...Si kam pare me ne fakt...
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Keta vijne te ngjiten e ste leshojne deren po i dhe muhabet,nje shoqes time cdo jave i fusin revista me Kulla e Rojes apo reviste Zgjohu me duket se titullohen...Ajo kap i fut ne kosh...Tani une si kuptoj keta ne fakt apo ndoshta skam durim te merrem ti degjoj,por jane thjesht njerez qe duan te zhvillojne nje rryme tjeter fetare apo nje sekt tjeter spo di si ta gjuaj...Ne fakt skam gje kunder tyre,te bejne e te zhvillojne cte duan dhe ju prifte e mbara,por njehere qe me kane trokit ne dere i thash : Mos humbni kohe ketu po ikni gjeni persona te tjere se sme intereson se ca perhapni ju apo predikoni...Si kam pare me ne fakt...
Njeher vendosa te shikoj ca jane keta tipa me kostume ne 40 grade dhe vendosa te flas me dy cuna qe ishin .... goxha udhetim kishin bere ne per bote ishin Amerikane.... Nuk predikojne gje me shume se sa predikojne fete e tjera mund te them qe jane me te bute ne shume gjera .... Mbajta goxha kohe kontakt me keta cunat se shkoja lozja basketboll kurr nuk merreshin me predikimin ishin njerez normale dhe shume te sjellshem dhe komunikuse .... kane nje gje qe sme pelqen qe nuk lejojne transplantin e gjakut eshte prapambetje e madhe kjo gje ...... Tani si nje sekt fetar mundohet te perhapet POR nuk duhet ti shtojme pike se po mundohet te beje perhapje paqesore dhe jo si dy fete e tjera kryesore krishterimi dhe islamizmi qe akoma dhe sot ne emrin e tyre vrasin e presin ...... Kam pare shume njerez qe jane shume harbute te pasjellshem ndaj tyre gje qe sme duket e drejte pasi me sa kam kontaktuar me ta dhe me sa kam pare ne rruge jane teper te sjellshem ......
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Njeher vendosa te shikoj ca jane keta tipa me kostume ne 40 grade dhe vendosa te flas me dy cuna qe ishin .... goxha udhetim kishin bere ne per bote ishin Amerikane.... Nuk predikojne gje me shume se sa predikojne fete e tjera mund te them qe jane me te bute ne shume gjera .... Mbajta goxha kohe kontakt me keta cunat se shkoja lozja basketboll kurr nuk merreshin me predikimin ishin njerez normale dhe shume te sjellshem dhe komunikuse .... kane nje gje qe sme pelqen qe nuk lejojne transplantin e gjakut eshte prapambetje e madhe kjo gje ...... Tani si nje sekt fetar mundohet te perhapet POR nuk duhet ti shtojme pike se po mundohet te beje perhapje paqesore dhe jo si dy fete e tjera kryesore krishterimi dhe islamizmi qe akoma dhe sot ne emrin e tyre vrasin e presin ...... Kam pare shume njerez qe jane shume harbute te pasjellshem ndaj tyre gje qe sme duket e drejte pasi me sa kam kontaktuar me ta dhe me sa kam pare ne rruge jane teper te sjellshem ......


Cyber nuk eshte se i shame apo percmuam a ku di une...Nuk jane njerez ndryshe nga tjeret por mundohen ne menyre shume te deshperuar te perhapin ate fene e tyre sa behen te bezdishem...Shoqeria si Shqiptare edhe ajo e huaja e ka marr ca ka dashur me marr nga fete,nga bindjet fetare tashme nuk eshte me koha qe te ndryshojne njerezit rrjedhet e tjeteve apo te besimeve...Dihet qe ne bote ekzistojne vec dy fe te medha,katoliket dhe muslimanet...Ka ik koha e perhapjeve te frymeve te reja...Njerezit sot e dine prirjen e tyre,ate bindje qe i drejton...
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Kta jane ata qe te prishnin gjumin e drekes....se ku shkonin ne pik te vapes nje zot e merr vesh :p
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Cyber nuk eshte se i shame apo percmuam a ku di une...Nuk jane njerez ndryshe nga tjeret por mundohen ne menyre shume te deshperuar te perhapin ate fene e tyre sa behen te bezdishem...Shoqeria si Shqiptare edhe ajo e huaja e ka marr ca ka dashur me marr nga fete,nga bindjet fetare tashme nuk eshte me koha qe te ndryshojne njerezit rrjedhet e tjeteve apo te besimeve...Dihet qe ne bote ekzistojne vec dy fe te medha,katoliket dhe muslimanet...Ka ik koha e perhapjeve te frymeve te reja...Njerezit sot e dine prirjen e tyre,ate bindje qe i drejton...
Bota gjithmone evulon po ngeli ne nje vend e ka problem mesjeta eshte nje shembull i mire ..... Bindjet fetare duhet te ecin me kohen ti pershtaten asaj ne duan te mbijetojne se ndryshe kalojme ne ekstreme nuk eshte nevoja te them shembuj ka sa te duash per fete kryesore .... Keta mundohen te futin fene dhe besimin e tyre me nje menyre me te thjeshte per njeriun ..... ne kete aspekt besoj se kane kapur thelbin .... Se njerzit ne te vertete perdorin fene dhe perendine kur ndihen keq eshte nje shenje qe nuk besojne ne te vertete.....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Bota gjithmone evulon po ngeli ne nje vend e ka problem mesjeta eshte nje shembull i mire ..... Bindjet fetare duhet te ecin me kohen ti pershtaten asaj ne duan te mbijetojne se ndryshe kalojme ne ekstreme nuk eshte nevoja te them shembuj ka sa te duash per fete kryesore .... Keta mundohen te futin fene dhe besimin e tyre me nje menyre me te thjeshte per njeriun ..... ne kete aspekt besoj se kane kapur thelbin .... Se njerzit ne te vertete perdorin fene dhe perendine kur ndihen keq eshte nje shenje qe nuk besojne ne te vertete.....


Jo,njerezit nese perdorin fene kur ndihen keq,duan nje shprese te kapen diku,fundi i fundit ky eshte mesazhi qe perhap cdo fe,te miren,shpresen per me mire...Duke u ndjere i cliruar pasi ti ja le peshen perendise,dmth ne kete menyre pranon te verteten,vuajtjen si shenje e dickaje qe ste takon ky...Nese e ke vene re njerezit qe besojne ne zot i kalojne me lehte veshtiresite dhe vuajtjet,pasi kane fene si ngushellim,prehje...
Duke u kthyer tek keta,por them qe pikerisht pse bota ka evoluar ka ik koha e perhapjeve te gjerave te tjera,kjo sdo te thote qe bota eshte ne nje mesjete,por njerezit sjane me aq ''naive'' si ne kohen qe u perhap islami apo krishterimi,pra dine cfare duan e cfare kane zgjedhur,aq me shume une i shoh njerezit si te ngopur me keta gjera...Kane te gjithe ate fene e tyre,ate bindjen e tyre...Ne mesjete njerezit besimin e kishin me shume pagan,besonin ne shume perendi,kulte e mite,ndoshta nga koha,nga mos dija,mos informomi e tani jane gjerat ndryshe...Kane pjekur infot dhe bindjet etyre,gjithsesi une skam gje kunder ketyre njerezve por me duket e kote puna dhe perhapja q fese se tyre...
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Jo,njerezit nese perdorin fene kur ndihen keq,duan nje shprese te kapen diku,fundi i fundit ky eshte mesazhi qe perhap cdo fe,te miren,shpresen per me mire...Duke u ndjere i cliruar pasi ti ja le peshen perendise,dmth ne kete menyre pranon te verteten,vuajtjen si shenje e dickaje qe ste takon ky...Nese e ke vene re njerezit qe besojne ne zot i kalojne me lehte veshtiresite dhe vuajtjet,pasi kane fene si ngushellim,prehje...
Duke u kthyer tek keta,por them qe pikerisht pse bota ka evoluar ka ik koha e perhapjeve te gjerave te tjera,kjo sdo te thote qe bota eshte ne nje mesjete,por njerezit sjane me aq ''naive'' si ne kohen qe u perhap islami apo krishterimi,pra dine cfare duan e cfare kane zgjedhur,aq me shume une i shoh njerezit si te ngopur me keta gjera...Kane te gjithe ate fene e tyre,ate bindjen e tyre...Ne mesjete njerezit besimin e kishin me shume pagan,besonin ne shume perendi,kulte e mite,ndoshta nga koha,nga mos dija,mos informomi e tani jane gjerat ndryshe...Kane pjekur infot dhe bindjet etyre,gjithsesi une skam gje kunder ketyre njerezve por me duket e kote puna dhe perhapja q fese se tyre...

Kam pare shume besimtare te rregullt dhe predikuese te gjunjezohen perpara fatkeqsise dhe jo per tu lutur ...... si mund te pjekesh bindjet ne dicka qe eshte ne vertetim e siper ketu dhe disa mijra vjet ??? por po i futemi tematike tjeter qe nuk eshte ketu ......
Te gjitha gjerat nga diku e kane zanafillen dhe keta po i perpiqen por me metoda shume me te qarta se sa te tjeret .....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Kam pare shume besimtare te rregullt dhe predikuese te gjunjezohen perpara fatkeqsise dhe jo per tu lutur ...... si mund te pjekesh bindjet ne dicka qe eshte ne vertetim e siper ketu dhe disa mijra vjet ??? por po i futemi tematike tjeter qe nuk eshte ketu ......
Te gjitha gjerat nga diku e kane zanafillen dhe keta po i perpiqen por me metoda shume me te qarta se sa te tjeret .....

Cyber besimi i njeriut nuk eshte kurre stabel apo i qendrueshem,kjo dihet...Por te pranosh fatkeqesine nuk do te thote te gjunjezohesh,por te kesh forcen e perballimit te realitetit...Pastaj feja si ajo islame si krishtere,kane arritur pjekjen e tyre,kjo vertetohet nga praktikimi i te dyjave(sic te thash jane dy fete me te medha ne bote)...Vertet qe njeriu ka raste qe perqafon gjene e re si dicka intriguese,por nuk eshte nje linje e re kepuces,cantash apo xhinsesh,eshte fe e re...Kjo fe e re do kohe per tu pjekur,sa kohe ju desh islamit te vinte deri ne kete pike qe eshte?Po krishtereve??...Feja do kohe te perhapet,te krijohet bindja etj etj,aq me shume nuk po bind njerez qe jane te pa fe apo njerez qe sdine ca eshte bindja fetare,por nisen te bindin njerez qe tashme kane info per cdo fe qe rrethon boten...
 
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Mendoi qe tash jemi ne nje jete moderne . Secili prej neve kemi kryer shkolle ' ka libra me mijra ' ka revista javore ' mujore vjetore ' pastaj jane interenetet shume webfaqe qe te informojn rrethe feve dhe ne ate qka therrsin ato. Nese njeriu i sotit deshiron te informohet nuk ka arsye te thot nuk di rrethe feve. Por me e keqja ne ditetet e sotit eshte se shumica e njerzeve te cilet kan kyrer shkolle te larte ne fakultetet sekulariste jane keq te informuar apo kan mesuar per fete' jo nga njerzit kompetent. Une ne fakultetin juridik qdo her ' kur u permendke feja e sidomos ajo islame' fjalet 'interpretimet me banale me keqinformuse te mundshme u shkruajke per fet aty ne librat e drjetesis. E jo vetem ne fakultetin juridik 'por ne te gjitha drejtimet qendron kjo !. E shumica e studeneteve ashtu si i kan lexuar ato libra ' pa bere ndonje vertetim apo studim rreth asaj se qfare po lexon apo qfare [po shkruhet dhe e verteta si qendron ndaj saj. Ne kete menyr e kan memorizuar ne mendjen e vet 'vetem kopi pas . E mendoj se kjo menyre e te mesuarit per fet eshte fallse dhe kjo mynyre e informimit eshte bere nga ateistat qe duhet te ndyshohen modifikohen ato libra ne fakultetet tona . Prandaj mendoj qqe shume te ri shqiptare jane ndikuar nga keto rryma ateiste-komuniste per fate te keq . Por menyra se si kjo rryme e krishtere vjen ne shpi per te thirrur ne fe asgje te keqe s'shohe ketu. Por sot eshte shume veshtir ne kete menyre te respektoj dikush. E siq po shifet ketu po bejn shaka me kete sekt.
Edhe pse jane te fes tjeter qe kam une ' nuk ma lejon feja ime te them ndonje fjale te rende per ta . Nese mendojn qe e kan te drjet ne ate qe therrasin eshte e drejte e tyre.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Mendoi qe tash jemi ne nje jete moderne . Secili prej neve kemi kryer shkolle ' ka libra me mijra ' ka revista javore ' mujore vjetore ' pastaj jane interenetet shume webfaqe qe te informojn rrethe feve dhe ne ate qka therrsin ato. Nese njeriu i sotit deshiron te informohet nuk ka arsye te thot nuk di rrethe feve. Por me e keqja ne ditetet e sotit eshte se shumica e njerzeve te cilet kan kyrer shkolle te larte ne fakultetet sekulariste jane keq te informuar apo kan mesuar per fete' jo nga njerzit kompetent. Une ne fakultetin juridik qdo her ' kur u permendke feja e sidomos ajo islame' fjalet 'interpretimet me banale me keqinformuse te mundshme u shkruajke per fet aty ne librat e drjetesis. E jo vetem ne fakultetin juridik 'por ne te gjitha drejtimet qendron kjo !. E shumica e studeneteve ashtu si i kan lexuar ato libra ' pa bere ndonje vertetim apo studim rreth asaj se qfare po lexon apo qfare [po shkruhet dhe e verteta si qendron ndaj saj. Ne kete menyr e kan memorizuar ne mendjen e vet 'vetem kopi pas . E mendoj se kjo menyre e te mesuarit per fet eshte fallse dhe kjo mynyre e informimit eshte bere nga ateistat qe duhet te ndyshohen modifikohen ato libra ne fakultetet tona . Prandaj mendoj qqe shume te ri shqiptare jane ndikuar nga keto rryma ateiste-komuniste per fate te keq . Por menyra se si kjo rryme e krishtere vjen ne shpi per te thirrur ne fe asgje te keqe s'shohe ketu. Por sot eshte shume veshtir ne kete menyre te respektoj dikush. E siq po shifet ketu po bejn shaka me kete sekt.
Edhe pse jane te fes tjeter qe kam une ' nuk ma lejon feja ime te them ndonje fjale te rende per ta . Nese mendojn qe e kan te drjet ne ate qe therrasin eshte e drejte e tyre.

Nje stundent ne juridiku ose me sakte nje njeri qe ka mbushur te 18 ka krijuar llogjike te dije te filtroje ato qe lexon meson shikon degjon ...... Prandaj te ndihesh i zhgenjyer nga kjo gje eshte te pakten qesharake
 
Top