Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

IliriaNett

Antar Aktiv
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Kam lexuar disa nga komentet dhe me vjen vertet keq se si i thoni disa fjale kur nuk ja keni idene e disa gjerave.

Dikush thote qe eshte nje SEKT.
O Zotri a e di ti nga ndryshon nje SEKT nga nje ORGANIZAT........jo nuk e di se perndryshe nuk do ta thoje.
SEKT (Grup i vogel besimtaresh.......)
ORGANIZAT ( Grup njerëzish të organizuar, të cilët kryejnë një detyrë
të caktuar në një nga fushat e jetës ekonomike, shoqërore
e kulturore; shoqëri.)
Prandaj kjo eshte nje ORGANIZAT fetare sepse eshte e Organizuar ne te gjithe Boten.
Dhe a e dini ju qe Revistat qe ata pergatisin dhe shperndajne jane me shperndarat ne te gjithe boten ?? Jooo ku ta dini ju.
Hidhi nje sy ketu posht......kush jane dy te parat, ne sa kopje shperndahen, ne sa gjuhe shperndahen,

List of magazines by circulation - Wikipedia, the free encyclopedia

http://www.businessinsider.com/the-...-the-monthly-pub-of-jehovahs-witnesses-2010-9

Pra e shihini qe le pas te gjitha ato qe duken si te famshme neper bote si TIME etj etj.

Dhe qe te gjitha shperndahen falas, por nese dikush deshiron te kontriboj ato te holla shkojne per tu shtypur te tjera, dhe jo per tu mbajtur vete nga ai qe ti dha.

Ose dicka tjeter:

Beni mire ti hidhni nje sy kesaj vidoje.
Per te pare se ca po bene ushtria e Amerikes tani vetem e vetem fal Deshmitareve te Jehovait
https://www.youtube.com/watch?v=p5oVLbVnOqU

Dhe mesoni se eshte nje gje e mire edhe per ju te zgjeroni pak njohurit pse nuk duhet pranuar te besh transfuzionin e gjakut....
Se ju nuk e dini, qe injoranca e madhe e nje doktori eshte kur te thote qe duhet te hedhin gjak, pse ? Sepse ai aq di, aq i kane mesuar, nuk di qe ka plote gjera te tjera vetem qe mos te besh transfuzion gjaku.
Kerkoni pak ca eshte ERITROPOIETINA dhe cfare bene te mundur, dhe pastaj pyeteni pak doktorin tuaj ca eshte, a do te jete ne gjendje te thote......

Dhe mendojni, vertetojini me perpara gjerat para se ti shprehni te tjereve sepse mund te jene gjera qe mund te lendojne te tjeret. Madje a e dini qe tani ka edhe ligj per shpifje ??????

Ose shikoni pak mbylljen e komentit te gjitheve atyre qe kan thene me lart se jane Deshmitar te Jehovait te gjithe falenderojne me miresjellje sepse eshte njerezore mbi te gjitha, vetem kaq shihni sa te sjellshem jane me te gjithe njerezit, sepse i duan, nuk i urrejne.

A po kete e dini ju qe ne edhe ne Ushtri nuk shkojme ?? Pse ?
Sepse i duan njerezit qe te gjithe, kemi mesuar nga shkrimet e shenjta ti duam te tjeret pavaresisht se cfare kombi fisi ose populli i perkasin.
Dhe ka prova qe me mire kane pranuar te shkojne ne BURG, ose qe edhe i kane EGZEKUTUAR, po i ka EKZEKUTUAR shteti ne te cilin benin pjese, pse, sepse nuk pranojne qe te mos mesojne te LUFTOJNE, te mos mesojne te URREJNE, te mos mesojne te VRASIN. nje tjeter.
Pra nuk bejne kompromis me besimin e tyre, si bejne disa.

Gjithesesi Ju faleminderit per vemendjen.
 
Redaktimi i fundit:

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Nje budallallek tjeter i njerzimit ky...Qe mori disa njerez ne qaf me predikimin e tij.....
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Te humbur, s'din ca kerkojne ne jete.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Ja fusin nje tralalala keta edhe e kane ne rregull...
 

ana88

vlonjate tipike
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

:haha::haha::haha:
uuuuuuuu do me keputen zorret nga te qeshurit sonte.
Ku e ditke ti moj xhan qe qenke kaq e sigurt (kerkoj ndjes qe po ju flas ne njejes por nuk mund te beja ndryshe sepse po shoh qe nuk keni asnjefare respekti dhe flisni per gjera qe nuk jan aspak te verteta) nese paguheshim nuk do te kishim arsye ta fshihnim nga te tjeret.
Zgjedhja qe bene secili ne jeten e tij juve personalisht mund tju duket e shpifur por ju lutem te mos e shprehni sepse eshte ofenduese nese e keni kuptuar sigurisht.[/QU PO NGA E DI TI QE NUK PAGUHEN MOR XHAN,UNE JAM SHUME E SIGURTE SE I NJOHE MIRE DESH...SA PER RESPEKTE JAN ENGJEJ POR ME NE FUND JAN DJALL,ASNJE NUK ESHTE PERFEKT DHE MQS TI QENKE I BINDUR SE ATA JAN NE RUGEN E ZOTIT,DO TE SUGJEROJA TE LEXOJE NJEHERE BIBLEN DHE TE DIJE ME SHUME THELBIN PER ZOTIN
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Ju jeni aq te mire sa u thoni njerzve qe nuk egziston jeta mbas vdekjes,gje qe do te thot se sdo shkoni ne ferr per gjerat e keqia qe keni ber ne kete jete.
Pra ju jeni ato qe mesoni njerzit se ne kete jet beni qa te doni sepse si i mire si i keq do vdisni nje dite e askush sdo ju gjykoje.

Un nje gje i lutem Allahut qe tju udhezoje te pushoni se udhezuari ne rruge te shtremt njerzit e paditur.
 

IliriaNett

Antar Aktiv
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Ti do ta coje djain tend te vuante tere jeten ne nje vend si "FERRI"
He do ta coje ??????????

As qe behet fjale se do thoshe pse katil jam une, nuk e bej dote ate sepse me dhimbset se eshte im bir!!!
Kam hequr gjithe ato mundime per ta rritur dhe pasatj vetem se ben dicka une do ta lija te vuante jo as qe behet fjale.

Po ate here pse ky PERENDIA do te na e bente neve nje gje te till!!!

Mos do te thuash qe ai eshte KATIL ??????///
Qe nuk ka zemer ?????????/
Qe nuk na do ?????

JOooo ai nuk eshte nje Perendi i pa meshirshem por eshte i dashur i dhembshur etj... qe nuk do ta bente nje gje te tille te te linte ne vuajtje te tilla.

POr do beje mire te sihkoje pak se nga e ka origjinen ky FERRI qe ti mendon, kerko pak neper enciklopeidite boterore dhe shiko se ca gjen......

HELLFIRE TORMENT

Unlike Early Christianity; which believed in eternal life
on a paradise earth, as the supreme reward (Mat.5:5)
and everalsting destruction as the final punishment(Mat.7:13,14) -
Ancient Babylon's religion espoused a place
of eternal torment.

"In ancient Babylon - the nether world...is pictured
as a place full of horrors, and is presided over by
gods and demons of great strength and fierceness."
--The Religion of Babylonia and Assyria; Boston, 1898
Morris Jastrow Jr., p.581
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Per deshmitaret e jehovait, ferri nuk ekziston, ai simbolizon varrin dhe vdekje. Pra ferri s’eshte tjeter vetemse vdekja, pra varri ku perfundon njerezimi si pasoje e mekateve te Adamit dhe Eves. Nje grup, i cili thote se Mbreteria Qiellore hyri n'fuqi ne vitin 1914 me ardhjen e padukshme ne fron te Krishtit si mbret ? Cfare pritet me shume....!
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

e respektoj mendimin tend dhe ate te tjereve:sa per komentin tend doja te te thosha dicka,ne Bibel nuk thuhet qe bej ca te duash dhe nuk do gjykohesh pastaj,por thot qe do te gjykohen ata qe bejne gjera te keqija.Te te bej nje shembull:n.q.s femija yt do bente gjera qe ti i ke thene te mos i bente ateher cfare do te beje? sigurisht do ti flisje ose do beje dicka tjeter.
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

ato femra shqiptare qe kane bere vetvrasje se kane bere ngaqe u kane vajtur deshmitaret ne shtepi,sepse po te ishte ashtu te tere deshmitaret do kishin bere vetvrasje,pastaj Perendia nuk thote qe vrit veten ti qe te vish me shpejt tek une.Nuk e thote nje gje te tille sepse vete ai na ka krijuar dhe pse te na e marre jeten.ti do tia merrje jeten femijes tend????????????
 

ana88

vlonjate tipike
Titulli: Re: Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

ne kete jete te gjithe do te gjykohen,asnje nuk eshte perfekt,erdhem ne kete jete me mekat dhe jemi te mekatuar,te persosur nuk behemi asnjehere
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

[h=1]ana88[/h] 8 Orë Më Parë #21674 por ka edhe nga ato raste qe kan bere vetvrasje,personalisht mua me ka ndodhur,por per fat te mire cdo gje u zgjidh ne kohe,besoj se qenke goxha i informuar nga bibla,por sduhet te besosh ne detaj per ate bibel te rrem qe mbajne deshmitaret
Me sa kam lexuar ne forum per deshmitaret, shpesh here eshte permendur puna e vetevrasjeve ne Shqiperi.
Ata pak deshmitar qe njoh ne jeten reale, nuk len te kuptosh qe kane tendenca te tilla, ose te pakten qe e mendojne nje gje te tille. E as nuk kam degjuar per vetevrasje ne komunitetin e tyre ( nuk eshte se kam shume info, por gjera te tilla meren vesh, sidomos nqs fillojne dhe behen te shpeshta rastet).
Mqs thua qe ke kaluar personalisht ne nje gje te tille, mund te na thuash me gjate se ca bejne pikerisht qe i shtyjne njerzit te bejne vetevrasje? Cilat jane teknitat dhe taktikat? Cfare premtojne?

(ps: nqs nuk ke deshire ti rikthehesh atij episodi, ska asnje problem).
 

LoSsT

VIP
V.I.P
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Zina nje link te shpejt se kishte me qindra ne google per vetvrasje te deshmitareve te jehovait se do shkojne tek Zoti...

Testimone di Geova suicida all' Olimpico
 

LoSsT

VIP
V.I.P

ana88

vlonjate tipike
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

E dashur sweet....por te permbledh disa detaje..si fillim te flasin per zanafillen dhe si eshte krijuar bota,te shprehin kaq embel dhe bukur sa me qellimin e tyre te bejn te besosh,dhe aq me teper para disa vitesh kam njohur disa deshmitare i respektoj bindjet e tyre por skam qene dakorte ne disa etapa,kur nisa biseda me ta kan thene vec dy fjale ne besojme ne ringjallje,dhe nese ti do te besosh tek zoti duhet ti bindesh atij.pik se pari u permend dhurim i gjakut ne persona ne nevoj,detyrim ne dalje ne sherbim,nuk shkohet ne martesa pa celebrim martesor se do gjykohesh nga zoti etj etj,plus nese plotson keto kritere je i shenjte dhe do jetosh nje jete te gjate ku bota per ty sdo te ket fund dhe njerzit qe besojne ne te do te vij nje dite te ringjallen.dua te theksoj se une besoj ne zot dhe per me teper jam pjes e nje kishe ungjellore ne vlor.por asnjhere dhe kurr sdo te ket ringjallje nga personat qe kan vdekur.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Zina nje link te shpejt se kishte me qindra ne google per vetvrasje te deshmitareve te jehovait se do shkojne tek Zoti...

Testimone di Geova suicida all' Olimpico

Pak me te zgjeruar... per estetik

I testimoni di Geova, le malattie mentali, i suicidi

Controversie sui Testimoni di Geova - Wikipedia

Flm Losst, me sa duket, ketej nga ana ime jane te "qet" se skam degjuar raste.

E dashur sweet....por te permbledh disa detaje..si fillim te flasin per zanafillen dhe si eshte krijuar bota,te shprehin kaq embel dhe bukur sa me qellimin e tyre te bejn te besosh,dhe aq me teper para disa vitesh kam njohur disa deshmitare i respektoj bindjet e tyre por skam qene dakorte ne disa etapa,kur nisa biseda me ta kan thene vec dy fjale ne besojme ne ringjallje,dhe nese ti do te besosh tek zoti duhet ti bindesh atij.pik se pari u permend dhurim i gjakut ne persona ne nevoj,detyrim ne dalje ne sherbim,nuk shkohet ne martesa pa celebrim martesor se do gjykohesh nga zoti etj etj,plus nese plotson keto kritere je i shenjte dhe do jetosh nje jete te gjate ku bota per ty sdo te ket fund dhe njerzit qe besojne ne te do te vij nje dite te ringjallen.dua te theksoj se une besoj ne zot dhe per me teper jam pjes e nje kishe ungjellore ne vlor.por asnjhere dhe kurr sdo te ket ringjallje nga personat qe kan vdekur.
Me sa di une deshmitaret, skane te drejte te pranojne gjake te huaj ( as nga familjaret), pra skane as te drejte te dhurojne gjake. Apo jo?
Deshmitaret besojne ne ringjallje? Se me lart po thuhej, qe nuk besojne ne parajse e fer, e jete mbas vdekje, dmthn as ne ringjallje?

E si info, ca dmthn kishe ungjellore?
 

ana88

vlonjate tipike
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

E dashur eshte e vertet se gjaku nuk pranojne as nga familjaret e tyre dhe skan te drejte te dhurojne gjak,sa per ringjalljen ata besojn e dashur ata mendojne sdo te kete ferr dhe se do shkojne ne parajse.ateehere po mund te shpjegoj dmth cfare eshte kisha ungjellore,fjala ungjellore perkthehet engjell lajmetar i derguar nga vet zoti,per te cilen ne jemi ne sherbesen e tij per ta adhuruar.
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

sa per kete punen e gjakut cdo njeri zgjedh vete se ca do bej me jeten e tij.eshte e vertet qe ne nuk e pranojme transfuzionin e gjakut por doja tju beja nje shembull:nqs ti merr nje gje qe ka rene ne toke dhe fut ne goje,ateher cfare do te ndodh? do te semureshe,do te merrje ndonje virus.ja pra pse ne nuk e pranojme transfuzionin e gjakut.po nqs ti ben nje operacion dhe ai gjak qe do te te futet ty ne trup eshte i nje te semuri me SIDA? cfare do te ndodhte?
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

nqs ti di ndonje krahasim me larte hajt ta lex.por disa njerezve u jane errur syte nga e verteta dhe sa here qe thuhet nje e vertet nxjerrin ndonje justifikim sepse nuk u vjen mire!
 

LoSsT

VIP
V.I.P
Titulli: Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

sa per kete punen e gjakut cdo njeri zgjedh vete se ca do bej me jeten e tij.eshte e vertet qe ne nuk e pranojme transfuzionin e gjakut por doja tju beja nje shembull:nqs ti merr nje gje qe ka rene ne toke dhe fut ne goje,ateher cfare do te ndodh? do te semureshe,do te merrje ndonje virus.ja pra pse ne nuk e pranojme transfuzionin e gjakut.po nqs ti ben nje operacion dhe ai gjak qe do te te futet ty ne trup eshte i nje te semuri me SIDA? cfare do te ndodhte?

Po gjaku nuk futet me bidon mer cun... gjakun edhe si kur te ta dhuroj dikush nuk behet trasfuzioni po nuk ju bene analizat e nevojeshme. Nejse ti ske faj, kshu ta kan msu. Te rroni vet.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

sa per kete punen e gjakut cdo njeri zgjedh vete se ca do bej me jeten e tij.eshte e vertet qe ne nuk e pranojme transfuzionin e gjakut por doja tju beja nje shembull:nqs ti merr nje gje qe ka rene ne toke dhe fut ne goje,ateher cfare do te ndodh? do te semureshe,do te merrje ndonje virus.ja pra pse ne nuk e pranojme transfuzionin e gjakut.po nqs ti ben nje operacion dhe ai gjak qe do te te futet ty ne trup eshte i nje te semuri me SIDA? cfare do te ndodhte?

Ne shtetet e zhvilluara, ku sistemi shendetsor funksionon, nuk mund te dhuroj gjak cdokush. Ekziston nje liste e njerezeve me HIV, qe jane te hequr automatikisht nga dhurimi. Per rastet qe nuk njihen akoma, ska asnje problem, sepse cdo qese me gjak e dhuruar, kalon neper me shume analiza, jo vetem per HIV, por dhe per hepatit B, C, ose semundje te tjera me transmetim ne ane te gjakut.
Po ashtu behet analiza dhe e cilesise se gjakut ( psh nje njeri me leucemi qe se di semundjen e vete dhuron, ai gjak nuk perdoret).
Pra nuk meret cdo njeri nga rruga, e thuhet, "o shoku, me dhuro nje qese gjak, se kam mbet ngusht!".

Gjithsesi, une as qe dua te hy ne politika bindese te pranoni apo jo gjak. Eshte absolut problemi juaj, te pranoni apo jo, te merni ilace apo jo, te beni operacione apo jo, te doni jeten tuaj apo jo.
Ca me intereson realisht mua, jane femijet. SME DUKET E DREJTE QE PRINDI TE LERI FEMIJEN TE VDESI, SEPSE NUK FIRMOS PER TRANSFUZION GJAKU ( mire qe nuk dhuron vete, por as nuk i le te tjeret). Femija nuk ka zgjedhur te ndjeki nje fe me ju, femija meson cfare i tregoni ju, mbase kur te ritet e te kete llogjiken e vete, sdo kete deshire te ndjeki nje rruge si ju. Me pak fjale, ne syte e mij, eshte KRIM te vdesi nje femije, sepse prindi nuk pranon gjak, apo nuk pranon ilace.
Aq kohe sa mund te behet dicka per te shpetuar jeten e nje femije, prindi si mund te thot JO? A nuk eshte jeta e femijes me e vlefshmja ne syte e nje prindi?

E si keshille: vendosni per jeten tuaj, jetojeni jeten tuaj si besoni qe eshte me mire, ama mos u beni ZOT te vendosni per jeten e femijeve tuaj. Jepini femijeve tuaj shancin ne jete, e mundesine te zgjedhin vete se cfare i pershtatet.
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

ju mendoni se ne zgjedhim jeten e femijeve tane???Ti mund ti thuash femijes bej apo bej ate por zgjedhja eshte ne doren e tij,por qe ta dini,ka edhe deshmitare te jehovait qe zgjedhin te bejne transfuzion gjaku sepse ajo eshte zgjedhja e tij,si ben cfare te doje me jeten e tij,sepse ne jemi bere me vullnet te lire dhe cdokush zgjedh ve te se cfare te bej.
 
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Ka edhe shume fakte te tjera qe vertetojne se deshmitaret e jehovait jane nje profet i rreme ne toke,megjithate kushdo do te kuptonte dhe me kaq se kjo organizate nuk eshte nga Zoti.
 

brvlore

Antar Aktiv
Re: Titulli: Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

sa per ate qe tha sweetzzinna qe nuk eshte dakort qe prindi te vendose per femijen nqs do te bej transfuzion gjaku doja te thosha qe po nuk vendosi prindi per te kush do vendos komshiu?prindi per femijen ben ate qe eshte e drejte edhe pse disa thone qe transfuzioni i gjakut eshte i domosdoshem.ti nqs e di qe nje gje eshte e gabuar a do ta besh?edhe nqs e ben ateher do te vush pasojat.kaq kisha.
 
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

Shume intresant me kete sekte te Krishter ! Po , per mua jo vetem se ky sekt apo grup si ta quaj po edhe ne tersi fete e ''caktuara'' te cilat kane rregulla te cilat jane ne kundershtim me arsyen jane te "' rreme '' siq e quajti Sarandioti dhe nuk jane te Zotit . Psh si mund te jete feja e Zotit , ajo e fe e Indianeve te cilet e besojn si Zot lopen !!! Kjo eshte qesharake ne cfare besojn keta njerez injorant .

Eshte qesharake prap po theme qe Zotin ta shohim dhe ta krAhasojm me krijesat -speciet .
Zoti eshte Zot , eshte Krijues i Qiejve dhe Tokes dhe i gjithe gjithesis. E nuk eshte krijes , nuk eshte as njeri as kafshe as zjarr , larg qofte prej tyre besimeve te kota . Ai eshte Supremi , Ai eshte Krijuesi i kesaj Gjithesi Madheshtore .


Zotin me miliarda njerz e besojne por eshte problemi se shumicae tyre jane injorant ne njohjen e Tij dhe fese se Tij .
E per ta kuptuar fene e vertete dhe Zotin e vertete dhe atributet e tij - lexoni VETEM LEXONI !
E libri i Tij i shpallur per njerzimin fillon me kete fjale ''Lexo me emrin e Zotit Tend''.
Keshilla ime per te gjithe eshte :Lexoni- lexoni , qe ta njIhni Zotin tuaj dhe jeten tuaj. Se vertete eshte kenqesi e madhe ta njifni Zotin tuaj dhe ta adhuroni Ate .
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Re: Titulli: Re: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

ju mendoni se ne zgjedhim jeten e femijeve tane???Ti mund ti thuash femijes bej apo bej ate por zgjedhja eshte ne doren e tij,por qe ta dini,ka edhe deshmitare te jehovait qe zgjedhin te bejne transfuzion gjaku sepse ajo eshte zgjedhja e tij,si ben cfare te doje me jeten e tij,sepse ne jemi bere me vullnet te lire dhe cdokush zgjedh ve te se cfare te bej.

sa per ate qe tha sweetzzinna qe nuk eshte dakort qe prindi te vendose per femijen nqs do te bej transfuzion gjaku doja te thosha qe po nuk vendosi prindi per te kush do vendos komshiu?prindi per femijen ben ate qe eshte e drejte edhe pse disa thone qe transfuzioni i gjakut eshte i domosdoshem.ti nqs e di qe nje gje eshte e gabuar a do ta besh?edhe nqs e ben ateher do te vush pasojat.kaq kisha.

E nderuar, nqs une do kem femije, edhe do me thone " i duhet transfuzion gjaku/operacion/etj te mbijetoj e te mundi semundjen", une me llogjiken qe kam, sdo i them " femijes tim mos i beni gje, se une nuk dua". Per femijen do beja gjithcka qe eshte e mundur mbi toke, per ta shpetuar, jo me ti ve une pengesa ne rruge.
Ske pare prinder qe kapen ne shancen e fundit, ne shpresen me te vogel per te shpetuar jete femije.... Ske pare prinder te deshperuar.... Prandaj flet kaq kollaj, duke thene " gje e gabuar, e do vuash pasojat">.....Me shume do me dhimte ta dija qe kisha nje shprese dhe se perdora...

E qe me thua kush duhet te vendosi per femijen? Duhet te vendosi prindi aq kohe sa nuk cenon te drejten dhe te miren e femijes. Mua ne kete rast me duket qe e cenon. Nuk eshte normale te lesh nje femije te vdesi se nuk pranon ti jepet gjak apo ti behet operacion, apo di me une cfare. Edhe the qe femija vendos vete, aq kohe sa eshte nen 18, jane prindrit qe firmosin dhe japin akordin per procedurat qe behen ne spital. Pra femija mund te doj transfuzion, e nqs i nderuari prind nuk pranon, le te shikoj tavanin femija...se do arrij se shpejti nga ana tjeter!

Roli prindrit eshte te ndihmoj femijen, jo ta groposi.
Jeta e femijes eshte e shenjte. Nqs per jeten tende nuk ta di shume, nqs eshte e njejta gje nqs je mbi apo nentoke, eshte zgjedhja jote, por per femijen nuk vendos ti. Ti sje ZOT te vendosesh sa te jetoj femija jote. Nqs ka shpresa per ti shpetuar jeten, KUSH JE TI te thuash JO?! A ti e ke lindur edhe kjo te ben te plotfuqishme?!

Gjithsesi, uroj mos jesh asnjehere ne pozite te duhet te zgjedhesh ose te vendosesh per te miren e femijes tende, e aq me shume per jeten e tij.


E per kuriozitet, qe keto gjera ndodhin me te vertet:
Code:
http://blogs.browardpalmbeach.com/pulp/2011/06/blood_death_baby.php
 

IliriaNett

Antar Aktiv
Titulli: Deshmitaret e Jehovait, kush jane ata?

shikoni nje here ca po bejne neper bote qe te mos marrin gjak, po krijone teknologjin me te fundit sepse e dine qe eshte me e mira, dhe ju doni te rrini akoma te gjerat e lementare....te merrni gjak.

U mbushej mendja doktoreve ne fillim te tyre qe problemet me vdekjet vinin nga infeksjonet qe trasmetoheshin nga doktoret ?? Joooooooooooooo, Epo mesoni ca po behet.....

Shikoni ca te mirash ka te mos marresh gjak.

 
Top