kronike

 1. NeVertiti

  Dubai, vilat lundruese me pamje nga shtrati i detit (Foto)

  Dubai, vilat lundruese me pamje nga shtrati i detit (Foto) Vila dhe shtëpi që lundrojnë mbi ujërat e brigjeve të Dubait me dhoma nënujore dhe pamje nga shtrati i detit. Projekti “Floating Seahorse”, është prpmovuar nga kompania “Kleindienst Group” dhe parashikon realizimin në...
 2. sweetzzinna

  Turizmi

  Turizmi është praktika, veprimi i marrë nga ata që udhëtojnë apo vizitojnë vende me qëllim zbavitjeje, njohurie dhe mësimi; sipas definicionit te Organizatës Botërore të Turizmit (World Tourism Organization, një nga departamentet e Kombeve te Bashkuara), turist quhet gjithkush që udhëton në...
 3. Soulmind

  Mrekullitë e panjohura të botës

  Ore i ka hack-uar njeri adresen Evit apo si esht puna? lol Evoo gjalle qenke ti? :P
 4. sensuu

  10 këshillat e përjetshme të Coco Channel për një grua

  Kjo e ka pas ne terezi
 5. NeVertiti

  A eshte vrapi ne bregdet i mire per trupin?

  Apo thuajjj notiiii :)) :zemer:
 6. E

  Bylisi i bylinëve dhe i Ilirisë

  Aty ku takohet antikiteti dhe peizazhi i bukur “O i huaj mos iu shmang vështrimit nga bukuria e Bylisit, muret rrethuese të të cilit, dikur të rrënuara i rindërtoi Viktoriani guximtar” I vendosur në zemër të krahinës së Mallakastrës në Bylis, shkohet shumë lehtë. Pasi lëmë pas...
 7. NeVertiti

  Mushkonjat, ja të gjitha mjetet që premtojnë t’i largojnë ato

  Mushkonjat, ja të gjitha mjetet që premtojnë t’i largojnë ato Në mesin e copëzave dhe rrobave të neveritshme, do t’ju tregojmë për mjetet më të fundit kundër insekteve të bezdisshme midis aplikacioneve të smartphone-ve dhe teknologjisë së televizorit me ultratinguj. Mjaft më me...
 8. NeVertiti

  Narona’ Qytet afer Dubrovnikut

  Narona’ Qytet afer Dubrovnikut Periudha e fundit e antikitetit dhe rënia e Naron-es.Sipas Historianëve boterore rënia e Naron-es e ka filliminshme me pas në shekullin e VII-te mbas Krishtit. Te gjithe e dime se ç’ndodhi ne gadishullin ILIRIK ne kete shekull, eshte pikerisht dyndja e...
 9. NeVertiti

  8 zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar

  8 zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar Disa sjellje mund ta bëjnë trupin më të prekshëm ndaj sëmundjeve, siç është konfirmuar nga specialistët e Qendrës Immuno në Spitalin Humanitas në Milano, një qendër për sëmundjet imunopulmonike të konceptuara me qëllim të mjekësisë...
 10. Abisi

  Malet me borë të Shqipërisë duken si një 'dallgë gjigande' nga brigjet italiane

  Nga brigjet italiane malet me borë të Shqipërisë duken si një "dallgë gjigande". Shqipëria shfaqet në momente të caktuara nga brigjet e Salentos, por spektakli i kësaj radhe me malet me dëborë ka lënë pa frymë fqinjët përballë. Fotot janë shkrepur nga Maria Pacoda një fotografe nga Lecce e...
 11. NeVertiti

  “Lufta” Rama-Meta, pasoja në axhendën e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtë

  “Lufta” Rama-Meta, pasoja në axhendën e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtë Përplasja institucionale mes Presidentit dhe Kryeministrit, me në fokus kreun e diplomacisë shqiptare, ka prodhuar pasojat e para në politikën e jashtme të vendit, duke filluar nga marrëdhëniet me...
 12. NeVertiti

  Shperthim ne qender te Parisit, disa te plagosur (Live)

  Shperthim në qendër të Parisit, disa të plagosur (Live) Një shpërthim i fuqishëm është shënuar në qendër të Parisit mëngjesin e së shtunës. Lajmi është konfirmuar nga policia, e cila thotë se shpërthimi ndodhi në Rue de Trevise. Si pasojë e kësaj është shkaktuar zjarr dhe panik në...
 13. NeVertiti

  10 CIKLET / Kjo është arsyeja pse çdo 7 vite, ndryshon kursi i jetës sonë

  10 CIKLET / Kjo është arsyeja pse çdo 7 vite, ndryshon kursi i jetës sonë اdo shtatë vjet, të gjitha qelizat e trupit tonë rinovohen. Në fund të vitit të shtatë, gjithçka ndryshon tek ne, ashtu si stinët. Linja e jetës fillon me lindjen dhe mbaron me vdekjen. Pas 70 vjetësh, cikli është i...
 14. NeVertiti

  Prestigjiozja italiane: Shqipëria e veriut, rrugëtimi mes shijes dhe traditës

  Prestigjiozja italiane: Shqipëria e veriut, rrugëtimi mes shijes dhe traditës “Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thella dhe më pak turistike. Zona ku nuk ekziston as kaosi dhe as trafiku, ku jeni të rrethuar...
 15. M

  PD, mos iu qas kësaj proteste!

  PD, mos iu qas kësaj proteste! Të gjithë jemi fajtorë që e shkatërruam këtë gjeneratë Ky është brezi i ri, që nuk e ka përjetuar kapërcyellin e epokave në 1990. Por ky është brezi që ka provuar ti vënë mësuesit në rresht, që në klasë të pestë, për të shkuar në mitingjet e PD-së dhe PS-së. Ky...
 16. NeVertiti

  Fjalët janë një terapi

  Fjalët janë një terapi Ajo që themi dhe shkruajmë mund të transformojë gjendjen tonë shpirtërore. Edhe për mirë. Pse duhet të përfitoni! Fjalët që përdorim për të komunikuar me veten në dialogun tonë të brendshëm, si dhe ato nëpërmjet të cilave ua zbulojmë veten të tjerëve, kanë fuqi...
 17. NeVertiti

  Kush janë Arbëreshët, ose shqiptarët e Italisë? (FOTO)

  Kush janë Arbëreshët, ose shqiptarët e Italisë? (FOTO) Përfaqësojnë një nga grupet etnike më të mëdha në numër përtej Adriatikut. Prej shekujsh ky komunitet i pranishëm para së gjithash në jug, ka ditur të ruajë një specifikë të veçantë: nga gjuha te ritet fetare deri te arti dhe...
 18. L

  9 shenjat e hershme të atakut kardiak, si ta kuptoni një muaj para se të ndodhë

  9 shenjat e hershme të atakut kardiak, si ta kuptoni një muaj para se të ndodhë Një në katër persona mund të vuajë nga sëmundjet e zemrës dhe numri i të prekurve nga këto të fundit sa vjen e rritet. Shumica prej nesh njohin përciptazi shenjat paraljamëruese të atakut kardiak, por...
 19. M

  Mitropoliti i Konicës: GREQIA të اLIROJث “Vorio Epirin”

  Në një reagim të joortodoks, të mbushur plot urrejtje, Mitropoliti i Konicës Konstantinos Andreas i bën thirrje shtetit grek të ndërhyjë për të çlituar “Epirin e Veriut”. Mitropoliti Andrea ka reaguar ashpër pas vrasjes së 35-vjeçarit grek Kostandinos Kacifas nga policia shqiptare duke...
 20. Abisi

  Vritet nga RENEA Kostandinos Kaçifa

  Forcat speciale RENEA kanë vrarë 35-vjeçarin Kostandinos Kaçifa, i cili sulmoi me armë policinë ditën e sotme në fshatin Bularat të Dropullit në Gjirokastër. Mes tij dhe forcave speciale ka pasur shkëmbim të ashpër zjarri, duke u rrezikuar seriozisht edhe jeta e efektivëve të RENEA-s...
Top