Shkrime të ndryshme...

Raniaa

Antarë i Respektuar
Cili është tipari të cilin nuk e pëlqeni tek të tjerët?
Babëzia.
Babëzia është mëkati ekstrem.
Një njeri i sëmurë nga babëzia ështe i ekspozuar automatikisht përballë të gjitha mëkateve të tjera. Sepse ajo shkakton një çrregullim total të sistemit motorik të karakterit. Babëzia e nxjerr individin në mënyrë të pakthyeshme nga orbita e njerëzores.
Edhe mosmirënjohja është përbidëshe.
Bashkë me mëndjemadhësinë me fodullëk që krijon monstra.
 

Ohana

Antarë i Respektuar
tu e qindisë
qetësinë tande
pa dashje e çpova
me maje gjilpane
se kaihere ngatërrohem
për k’ta sy
deshta me bo art
jo me hi n‘ty

Peso Pem'za
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Libri i kuq Jung !

SEKRETI I DASHURISË TË VËRTETË

Njëherë e një kohë ishte një princeshë me emrin Arik.
Ariku ishte e bukur, inteligjente dhe fisnike.
Të gjithë burrat në mbretërinë e saj ishin marrëzisht të dashuruar me të dhe dëshironin të martoheshin me të.

Arik, megjithatë, ishte e pakënaqur.
Edhe pse të gjithë e donin, ajo nuk ndihej “vërtetë” e dashuruar.
Ajo ishte e fiksuar pas gjetjes së “sekretit të dashurisë së vërtetë”.

Ajo vendosi të dilte në botë, duke kërkuar dikë që ta ndihmonte të zbulonte këtë sekret.

Ajo udhëtoi për në mbretërinë e burrave luftëtarë, ku u mirëprit në oborr nga mbreti luftëtar.
Mbreti u dashurua marrëzisht me të sapo e pa.

"Të dua", tha mbreti, "do të martohesh me mua?"

"Sepse ti me do mua?" E pyeti Ariku.

"Sepse bukuria jote është një dritë, më e lartë se ajo e të gjithë yjeve në qiell", i tha mbreti.

"Dhe kur do të zbehet bukuria ime?" ia ktheu Ariku.

Por mbreti luftëtar nuk mundi t'i përgjigjej asaj.

Ariku u pikëllua dhe rifilloi udhëtimin e saj.

Ajo mbërriti në mbretërinë e burrave të virtytshëm, ku u mirëprit në oborr nga mbreti filozof.
Edhe mbreti filozof u dashurua marrëzisht me të.

"Të dua, princeshë Arik", i pëshpëriti mbreti, "do të martohesh me mua?"

"Sepse ti me do mua?" e pyeti Ariku.

"Sepse", i tha mbreti, "përveç se je e bukur, ti je me shpirt fisnik. Do të të bëja perëndeshën time të dashur”.

"Dhe nëse një mëngjes do të zgjohesha e mërzitur dhe do të shfaqja një anë të errët të shpirtit tim, a do të më doje njësoj?" e pyeti Ariku.

Por mbreti filozof nuk mundi t'i përgjigjej asaj.

Ariku u pikëllua dhe rifilloi udhëtimin e saj.

Dhe kështu, nga mbretëria në mbretëri.

Kudo që shkonte të gjithë e donin, ishte e pamundur të mos ndjeje dashuri për të, por ishte gjithmonë një dashuri e “kushtëzuar” nga diçka, e cila në çdo moment mund të fshihej dhe Ariku nuk u ndje kurrë “vërtetë” e dashuruar.

Ajo ishte gjithnjë e më e dekurajuar, tashmë e dëshpëruar për të gjetur "sekretin e dashurisë së vërtetë".

Duke u endur pa qëllim, ajo arriti në një rajon të largët të quajtur "mbretëria e patrazuar".
Nuk kishte mbret në atë vend, nuk kishte nevojë, ata shumë pak burra që jetonin atje jetonin në harmoni me "Ligjet".

Ariku u përplas me njërin prej tyre.
Burri kishte një buzëqeshje të çuditshme, mezi nënkuptuar dhe ishte i vendosur në punët e tij.

Ariku iu afrua, për t'i kërkuar informacion.
Burri ndaloi, iu përgjigj asaj me mirësjellje, pastaj rifilloi punën.

Ariku u mahnit.
Të gjithë meshkujt që takoi u “rrëmbyen” menjëherë prej saj, e mbushën me komplimente, e bënë të ndihej “e rëndësishme”. Ai burrë me buzëqeshjen e çuditshme dhe të patrazuar, megjithatë ...

"Më thuaj, njeri i pandehur," tha Arik, "të gjithë e vënë re bukurinë time. Ndoshta nuk më pëlqen mua?"

“Ti je shumë e bukur, Arik”, i tha burri.

“Unë gjithashtu konsiderohem e virtytshme dhe fisnike”, këmbënguli Arik.

“E di”, ia ktheu burri, “mund ta shoh në sytë e tu”.

"A nuk jam e denjë për dashurinë tuaj?" Arik pëshpëriti me zë të ulët ...

Burri, duke mbajtur buzëqeshjen e tij të patrazuar, e pa në sytë e saj ...
“Të dua shumë princeshë Arik”.

"Dhe ... pse më do?", Pyeti Ariku duke u dridhur, "ndoshta sepse jam e bukur, apo e pasur, apo e virtytshme?"

“Ti je Arik, je të gjitha këto e shumë të tjera”, iu përgjigj burri, “je e bukur, ke shpirt fisnik, je e virtytshme.
Janë të gjitha cilësi të shkëlqyera, por nuk mjaftojnë për t'ju dashur.
Në çdo moment dashuria ime mund të fshihet nga një anë e errët kalimtare që shfaqet tek ju "

"Pra, njeri i patrazuar," këmbënguli Arik, "pse më do mua?"

"Të dua sepse" ... njeriu i patrazuar psherëtiu thellë ... "sepse nuk kam nevojë për ty."

Më në fund Ariku e kuptoi dhe që nga ai moment asgjë nuk ishte më e njëjta gjë.
Trishtimi që kishte jetuar gjithmonë në të u tret.
Më në fund ajo ishte gati të dashuronte dhe të dashurohej “me të vërtetë”.

Ajo kishte zbuluar sekretin e dashurisë së vërtetë.

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Harrova te te them beji te fala
Une me gjithe shpirt po qesh
Dhe tani e dua te qeshuren time
Ti bjeri qemanes sa te kesh qjef

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Ligësi

Çfare forme
Çfarë trupi
Çfarë ecje e dredhje ka ligësia
Si e gjen rrugen
E futet të bëjë viktimë
Dhe ëndrat e mia
Tinzare, e hollë
Apo e trashë dhe ziliqare?
Kush dorë e mbolli atë farë
Në ca trupa qënjesh
Aq të shëmtuara vallë?
Përbindësha pa kokë
Me duar grabitqarë
Instikti i bishës
I sjell ata vërdallë
Ca të shkurtër si të shtypur
E ca të trashë
Ca si skile e ca si djallë
Do kenë jete
Ata akoma vallë?

Web
 

Lauri

Anunnak
"Mos u pajto me atë mendim thumbues, qëndro në anën e ajrit që tund diellin mbi kokërr të grurit. Jeta është një rrotë rrotulluese, herë je sipër, herë për tokë. Ndonjëherë është koha për mbjellje, herë të tjera për korrje. Çdo gëzim është midis dy dhimbjeve dhe çdo dhimbje midis dy gëzimeve. Pra, mësoni lojën, futuni në ritëm: qëndroni një metër përtej komploteve tuaja. Qëndroni në lartësinë e dritës që është në qiell sot."
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Njërzit thonë tė ecësh përmbi ujė, ti biesh detit më këmbë ėshtė njė mrekulli!
Por pėr mua tė ecësh mbi tokė nė paqe me shpirtin dhe veten ėshtė vetë mrekullia.
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
…vetėm tundimet i atribohen trupit, pamja shpirtėrore vjen nga mendja.
Poetët nuk janė gėnjėshtarë as ėndrrimtarë, por vizionarė tė gjuhės së shpirtit...
Tė gjithë përmbajnė magjinė e tyre…është shpirti jonė ai që duhet tė mësoj gjuhën e tyre dhe çdo emocion ta bëjmë ndjenjë kur lexojmë.
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Pse ndonjëherë është kaq e vështirë të thuash JO?!


JO Nr. Dy shkronja të thjeshta. Një fjalë e thjeshtë.
"PER NJE JO BEHEN GJITHE KETO"


Për shumë njerëz, të thuash jo është e mbushur me faj. Ndoshta keni frikë të zhgënjeni dikë . Ndoshta jeni në ankth të refuzoni shefin tuaj. Ose mbase ju pëlqeni njerëzit.
Pavarësisht arsyeve, të mësosh se si të thuash jo është një aftësi e rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien tënde personale . Koha dhe energjia jonë janë burime të çmuara që duhet t’i përdorim me mençuri. Dhe kjo do të thotë që ne nuk mund të bëjmë gjithçka.
Le të shqyrtojmë se si të thuash jo në situata të ndryshme dhe pse refuzimi i kërkesave të caktuara ndonjëherë është më mirë sesa të thuash po.
Për disa të rritur, pamundësia për të thënë jo vjen nga fëmijëria. Që në moshë të re, fëmijët mësohen të jenë të sjellshëm. Nëse një prind ose mësues i kërkonte një fëmije të bënte diçka, duke thënë jo interpretohej si një formë e të folurit prapa. Në disa raste, refuzimi i një të rrituri nënkuptonte ndëshkim ose përforcim negativ.
Megjithatë, kjo mund të shkaktojë probleme rreth komunikimit dhe vetë-pohimit. Të rritesh të besosh se të thuash jo është e keqe e bën të vështirë për fëmijët të komunikojnë preferencat e tyre. Për disa njerëz, kjo paaftësi për të folur për veten e tyre vazhdon deri në moshën madhore.
Një arsye tjetër që mund ta keni të vështirë të thoni jo është nëse dyshoni në veten tuaj. Me sindromën mashtruese , ndiheni sikur nuk jeni mjaftueshëm i mirë për të bërë rolin në të cilin jeni.
Për shkak të këtyre ndjenjave, ju shmangni duke u thënë jo të tjerëve. Keni frikë se do të mendojnë se nuk jeni në gjendje të kryeni rolet dhe përgjegjësitë tuaja . Gjithashtu mund ta bëjë të vështirë t’i thuash jo vetes. Ju vazhdimisht mendoni se duhet të thoni po për t’i vërtetuar vetes se në të vërtetë mund ta bëni punën tuaj.
Kur duhet të thuash JO
1. Nëse ndiheni të parehatshëm

Askush nuk i njeh kufijtë tuaj më mirë se ju. Nëse ju kërkohet të bëni diçka që ju bën të ndiheni jo rehat, mund të jetë një shenjë që ju duhet të thoni jo. Merrni një moment për të marrë frymë të ndërgjegjshme dhe dëgjoni intuitën tuaj.
2. Ndiheni fajtor ose të detyruar
Në një situatë pune, mund të jetë veçanërisht e vështirë të thuash jo. Puna juaj mund t’ju kërkojë të detyroni kur eprorët ju delegojnë detyra . Por kjo nuk do të thotë se koha dhe energjia juaj janë më pak të vlefshme se ato të tyre.
Përdorni aftësitë tuaja të vetë-advokimit për t’u ngritur dhe për të thënë jo. Vendimi juaj nuk duhet të bazohet në faj apo detyrim.
3. Kur jeni të mbingarkuar
Nëse jeni të mbingarkuar me punë, thuani jo më shumë detyrave ose projekteve. Prisni derisa të keni liruar pak kohë dhe energji përpara se të ndërmerrni ndonjë gjë të re.
Nëse punoni gjithmonë me orë të gjata , thuani jo punës në fundjavë. COVID-19 ka rritur në mënyrë drastike numrin e punonjësve që punojnë nga shtëpia . Hulumtimet tregojnë se punonjësit në distancë punojnë me orë më të gjata dhe përballen me një ngarkesë më të madhe pune sesa përpara goditjes së pandemisë.
Mbani në mend se të thuash jo vetes është po aq e rëndësishme sa të thuash jo të tjerëve. Të ushtrosh presion mbi veten vetëm shton stresin dhe ankthin tuaj . Sigurohuni që t’i jepni përparësi shëndetit tuaj mendor dhe fizik për të shmangur djegien .
4. Nëse kërkesa i kalon kufijtë tuaj personal
Kur dikush ju kërkon të bëni diçka që i kalon kufijtë tuaj , është e rëndësishme të ndaloni procesin në rrugën e tij dhe të thoni jo. Kufijtë tuaj ia vlen të qëndroni për të.
5. Nëse thoni po vetëm për të kënaqur dikë tjetër
Ndërsa kënaqja e të tjerëve është një nxitje e natyrshme për kryerjen e detyrave, nuk duhet të jetë arsyeja e vetme që ju punoni shumë. Nëse kënaqja e dikujt tjetër vjen me koston e lumturisë dhe mirëqenies suaj , nuk ia vlen.
10 mënyra të ndryshme për të thënë jo
1.Fatkeqësisht, kam diçka tjetër që po ndodh.
2.Unë kam një angazhim tjetër.
3.Do të doja të isha në gjendje.
4.Kam frikë se nuk mundem.
5.Unë nuk kam gjerësinë e brezit për këtë tani.
6.Jam i nderuar që më pyete, por thjesht nuk mundem.
7.Faleminderit qe mendove per mua. Megjithatë, nuk jam në gjendje.
8.Më vjen keq, nuk jam në gjendje ta përshtas këtë.
9.Fatkeqësisht, unë tashmë kam plane. Ndoshta heren tjeter!
10.Jo, faleminderit, tingëllon bukur.

Vetëm për një jo rri e hidhërohu kot.
Thuaj JO dhe ik pirdhu të shpëtosh një herë e mirë.

Web
 

ViktoriA~

Antarë i Respektuar
Lajthitie Poetike

Nese nje femer mrekullohet,
Vetem nga vargu im i thjeshte!
Une jam Romeo qe dashurohem,
Sapo te behet ajo Xhuljete!...

Sepse e di se ç'fare eshte endrra,
Dhe dashurine une e kuptoj!
Sa fantastike qe esht' femra,
E di vec Zoti qe e krijoi.

Une mire e di ç'fare do nje grua!
Nje fjale te ngrohte dhe ciltersi.
Brenda ne shishe me futi mua!
Se isha djall ne dashuri!...

A. Doci731F1312-AD5B-4A0A-982A-B283CB580F49.jpeg
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Lajthitie Poetike

Nese nje femer mrekullohet,
Vetem nga vargu im i thjeshte!
Une jam Romeo qe dashurohem,
Sapo te behet ajo Xhuljete!...

Sepse e di se ç'fare eshte endrra,
Dhe dashurine une e kuptoj!
Sa fantastike qe esht' femra,
E di vec Zoti qe e krijoi.

Une mire e di ç'fare do nje grua!
Nje fjale te ngrohte dhe ciltersi.
Brenda ne shishe me futi mua!
Se isha djall ne dashuri!...

A. DociShiko fotografinë 1955127
Ti me djallin je ketu😛i paska rrit floket qy dhe ti i paske bere floket bjonde mi🙊😂😂😂😘
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Njerëzit kanë harruar se si të duan.

Ata harruan se si të japin pa pritur të marrin.

Ata harruan gjithçka që e bën një person të lumtur.

Madje kanë harruar të thonë të dua.
Kujtojnë vetëm të tregojnë veten dhe atë pa shumë sukses...

Ata kujtojnë se si t'i bëjnë të tjerët të lëndohen.

Ata harruan gjërat e vogla themelore që e bëjnë jetën të bukur.

Ata harruan se gjërat më të vlefshme që kemi në jetën tonë nuk blihen me para.

Ata harruan se çfarë do të thotë lumturia e vërtetë prej mishi dhe gjaku dhe shkuan dhe e vunë mbi gjëra të pajetë.
Ata harruan të shikonin qiellin dhe të ëndërronin me të gjitha shqisat e ngritura në shpejtësinë më të madhe të një makine garash.

Nuk e di nëse kanë ndonjë gjë tjetër për të kujtuar pasi i kanë hedhur të gjitha në koshin e mbeturinave.
E di që brenda tyre nuk kanë gjak e jetë, dashuri dhe pasion.

I lanë edhe pak më tutje në anë të rrugës pranë një koshi që në mëngjes do të hidhet me mbetjet dhe do të avullojë sikur nuk kanë ndodhur kurrë, sikur të mos jenë prekur kurrë, sikur të mos kenë ndodhur kurrë. .

Është e trishtueshme, por edhe më mosmirënjohëse të rritesh pa asnjë shpresë, pa dashuri në zemrën tënde.
Njerëzit harruan të duan.

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Karakteri, personaliteti, sjellja.
Ne i ngatërrojmë këto tre koncepte dhe bëjmë gabimin duke e parë sjelljen si një rezultat i dy të tjerëve. E megjithatë sjellja nuk ka të bëjë kurrë me pronarin e saj, por me të kundërtën e saj, krijuesi i saj është gjithmonë marrësi i saj.

Ne sillemi sipas mënyrës se si trajtohemi, ose më saktë duhet të sillemi. Sjellja nuk është një veshje e gatshme, por një copë pëlhure që pritet dhe qepet, dhe është gjëja më utopike dhe më budallaqe optimiste që kam dëgjuar ndonjëherë. Jeta, fati, karma, sido që të quash mosveprim dhe frikacak, asgjë nuk kthehet nëse nuk lëviz.


Mirësia ndaj mirësisë, buzëqeshja për buzëqeshjen dhe veprat e mira ndaj njerëzve pozitivë. Dhe për negativët, mosmirënjohësit, arrogantët, toksikët, hipokritët, mburravecët? Dhe ka mirësi, buzëqeshje dhe vepra të mira? Dhe ka durim dhe mirëkuptim? Një rast i tillë i mazokizmit karabin?

Për t'u marrë vesh me njerëzit, duhet të flasësh gjuhën e tyre. Fytyrët dhe mosmirënjohësit, personazhet e shkreta, nuk kuptojnë epërsinë, respektin dhe sjelljet e mira. Ata nuk ju respektojnë, ju nënvlerësojnë dhe ju shkelin.

Ai që shkon mirë me të gjithë është i vetmi person që nuk ka personalitet. Një mijë herë më mirë një mospëlqim i sinqertë sesa një simpati e shtirur, me buzëqeshjet e saj pretencioze që bërtasin nga larg.

Shkuam te individët e pacipë që mburren fshehurazi me ligësinë dhe gropat e tyre të hapura, ndërsa përballë nesh japin shfaqje nën mesataren duke mishëruar rolin e “mikut”.

Nuk e di nëse ky univers ka një ndjenjë të zhvilluar drejtësie, por e di që ai imponon një ekuilibër që do ta ndërtoni me të, dëshironi apo jo. Ata që lëndojnë do të lëndohen dhe ata që lëndojnë do të lëndohen. Jo nga shpirtrat e padukshëm, kismeti dhe krijesat e tjera mitike, por nga vetë sjelljet e tyre.

Çfarë të bësh, do të marrësh, kështu e përkthej unë atë që jep, merr. Në fund të fundit, përkufizimi i moralit është shumë i thjeshtë, po aq sa një këshillë për një fëmijë të vogël. Mos bëni atë që nuk dëshironi t'ju bëjnë. Dhe çfarëdo që të bëni, jini gati të vuani. Sepse ne u japim njerëzve sjelljet e tyre.

Uroji atë që ata dëshirojnë për ty, dy herë më shumë. Bëj atë që të bëjnë ata dhe pak më shumë. Dhe nëse doni sjellje të këndshme, sigurohuni që t'i merrni ato së pari. Trajtojeni veten mirë që të trajtoheni më mirë dhe nëse silleni keq, prisni një reagim të ngjashëm. Çfarë të mbjellësh, do të korrësh.

Nëse marrëdhëniet jepen dhe marrin, ekuilibri është pikërisht ai. Të mbjellësh interes, dashuri dhe vlerësim dhe nga një farë të marrësh një pemë të tërë. Të mbjellësh hipokrizi, indiferencë dhe keqdashje dhe nëse nuk i merr këto, të paktën merr distancë.

Dhe nëse marrëdhëniet janë transaksione, gjëja më e drejtë është se nëse produkti është me defekt, ju takon juve ta paguani atë me monedha false.
Dhe leni pasurinë e vërtetë, buzëqeshjen dhe dashurinë vetëm aty ku e meritojnë.
Sepse kur të kuptosh se në ç'batak ke rënë ke filluar të urresh veten!

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
A sosun vaji i kanilit
Ka jep shpirt
N'grahma t'funit
Flaka a met' sa grima
Sa e zez' e thonit.

S't'fal nata
T'perpi e t'ziton
Krah shtrue
E kur t'hupesh n'te
Zor se kfjellesh.

Ti s'ki me ardh
E di
Tash t'njoh mir'
S'ma prish má
Tymin e cingares.

E llamba le t'shkimet
Baj dhe pa drit'
Ksaj bote t'rreme
Me fruta t'kalbuna
Veç nata ja mblon shëmtin...

Dori Camaj
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Un' s'di çfar krijese je...

Hajn?!..
Aní..vidh gjithçka..
Shtini duert ku t'mujsh..
E merr..

Vrasës?!...
Aní..m'vrit tash..
Asnji ofsham s'ka me dal...
Baje...

Hije?!..
Aní..n'terr t'pres..
E verbën du me ken..
Përshfaqu...

Drit?!..
Aní...kurr gjum' mos fjetsha..
Syt' grusht u bafshin..
M'rrezit...

Dek' a dashni?!..
Aní..njajt asht për mue..
Të dyja n'dhe m'shtijn..
Me dhe pa u g'zue...

Dori Camaj
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
A m'pret sonte n'andërr?..
N'maj t'gishtave vij..
E deshun prej hallesh e dertesh...
Prej pluhnit e mërzisë..
Prej pytjesh e përgjigjesh...
Pa zà...
Pa zhurm...
Pa drit...
Dath...
Veç me nji fustan t'bardh...
E me do lula ndër flok....
T'shtrihem skaj teje...
T'kqyr si frymon...
E para agimit..
Me ta lan nji puthje malli...
E me shkue tej...
Nj'ashtu siç erdha...
Si hije e përvjedhun...
puth merr jetë prej qenies tande....
A m'pret!!!

Dori Camaj
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Sa e vështirë është për secilin prej nesh të gjejë gjysmën tjetër? Ai që do të mbërthehet me të brenda shpirtit.
Nuk e di nëse është çështje fati, por padyshim që është çështje mundimi. Nuk mund të ankohesh se nuk gjen askënd, pa u munduar të fillosh të kërkosh atë që do të doje të gjeje. Ai që imagjinata juaj i ka bërë imazh shumë herë. Një imazh që zbehet herë pas here, në mënyrë të sikletshme.

Dhe duke qenë se nuk keni durimin e duhur për të gjetur atë unike në sytë tuaj, ju zgjidhni rrugën tjetër. Ju preferoni të shpërndaheni në përqafimet e të huajve. Rehatoheni me puthjet false, i kaloni mbrëmjet me fytyrat e gabuara. Ndihmoni alkoolin, cigaren, kështu bëhet më pak e dhimbshme. Por mos qeshni, kushdo që nuk gjeni askënd si gjysma juaj tjetër.

Jo, nuk është një ëndërr e pakapshme dhe kjo filozofi nuk është për romantikët. Ia vlen mundimi dhe pritja. Thjesht lini mënjanë frikën tuaj. Dhe çfarë ndodhi nëse do të mbetesh vetëm për pak kohë. Askush nuk do t'ju fajësojë për këtë zgjedhje. Vetmia nuk është shenjë dobësie por fuqie.

Sepse duhet forcë për të qenë vetëm në zgjedhje, në një botë që promovon narcisizmin në çdo mënyrë. Dhe shumica numërojnë marrëdhëniet për t'u ngritur. Për t'u ndjerë më të dëshirueshëm, për të mbledhur më shumë pëlqime, për të pasur më shumë miq, edhe nëse janë virtualë apo jo.

Jeni rehatuar në pothuajse marrëdhëniet, jeni fshehur pas stereotipeve dhe frikës dhe keni harruar gjënë më të rëndësishme. Si është të duash vërtet dikë? Nëse kjo nuk bërtet nga vetmia, asgjë nuk bërtet aq fort sa kjo. Sa në kohë është një autor në rreshtat e këngës së tij: vetmia është më e mirë se ti që nuk kupton.

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Dhe ja ku jemi përballë një situatë të përhershme në të cilën nuk ka zgjidhje. Dashuria, një gjë e vështirë. Po, kur ekziston, ne mund të tolerojmë gjithçka, mund të pranojmë dhe të pranohemi me radhë nga të tjerët për gjithçka që jemi. Por është thjesht arsyeja për të qëndruar me një person dhe shumë herë përfundon si justifikim.

Ka disa situata-nyje që pengojnë rrjedhën e një marrëdhënieje, lidhje gordiane që nuk zgjidhen, që na çojnë në situata ekstreme, kryesisht psikologjike dhe për fat të keq zakonisht për njerëzit që nuk e meritojnë. Sepse po ta meritonin, tashmë nyjet do të ishin zgjidhur. Por përkundrazi ato janë të lidhura aq fort sa nuk mund t'i presim vetëm, ndaj le t'i presim me thikë.

Ajri duhet të pritet kur është e nevojshme, veçanërisht kur nuk ka zgjidhje. Nuk do të bëhesh gjithmonë tapeti i derës së përparme ku të shkelësh, të hysh në jetën tënde pa respekt për gjithçka që ekziston në të dhe ta abuzosh me të. Sepse kur nuk ka respekt, kjo do të ndodhë.


Prandaj, gjatë gjithë jetës sonë, ne duhet të zgjedhim nëse duhet të qëndrojmë me situata apo njerëz, apo nëse duhet t'i ndërpresim kur dhe ku duhet. Dhe unë ndoshta rekomandoj të dytën, sepse shumë këmbëngulje është paksa si të përplasësh kokën pas murit.

Dhe kjo kërkon që ju të jeni real. Kur je i vërtetë, të paktën kupton ata që shtiren, ata me të cilët nuk shkon mirë, ata që duan dëmin tënd, ata me të cilët nuk shkon më tej. Dhe ti e ke prerë veten herët, që të dukesh nga larg. Më mirë ndonjëherë "nga larg dhe të dashurit", sesa "nga afër dhe i zemëruar". Edhe nëse tradhtia, refuzimi ose distanca dhemb. Ndonjëherë ato janë rrugë me një drejtim.

Çfarë preferoni; "Një dhimbje pa fund, apo një fund me një dhimbje"? Çfarëdo që të dhemb dhe nuk mund ta zgjidhësh, qoftë në veten tënde, qoftë me personin tjetër, thjesht ndërprite. Mos u përmba dhe fal të pafalshmen. Logjika ndonjëherë duhet të mbizotërojë mbi emocionin dhe sado që të dhemb, më besoni, do t'ju shpëtojë nga situata ekstreme që do t'ju bëjnë të përplasni kokën pas murit.

Të dashurosh nuk është gabim. Njerëzit që zgjedhim ose që na zgjedhin, situatat, koha dhe faktorë të tjerë dytësorë janë të gabuar. Në marrëdhëniet e njerëzve ka pengesa që sado të duam, nuk mund t'i kapërcejmë.

Thjesht ndërprisni lidhjet me njerëzit që e bëjnë jetën tuaj një rreth vicioz zgjedhjesh që thjesht nuk të çojnë askund. Ju keni rrugën tuaj, duhet të shkoni diku, shikoni ku doni të shkoni për të arritur atje, jo të vraponi pas bishtit tuaj.

Dhe gjithçka do të kalojë. Dhimbja do të kalojë, do të bëjë ciklin e saj, si një virus që zgjat disa ditë. Do të harrohet, do të zbehet dhe do të shihni, nëse përpiqeni të vazhdoni, jeta do të ecë përpara, së bashku me dashurinë.

Unë ju kuptoj, ju që nuk mundeni, mos mendoni, por do t'ju them se ajo që nuk zgjidhet, thjesht pritet. Sepse nëse provoni një, dy, tre herë dhe nuk ndodh, mirë, nuk do të ndodhë kurrë. Pra, le të përpiqemi sa të mundemi, po, por të mos jemi edhe naivë ose të përdalë.


Falenderoj ata që nuk besuan në mua. Më mësuan të lëviz malet!

Mos kini frikë të humbni njerëzit, kini frikë të mos humbni veten duke u përpjekur t'i kënaqni të gjithë

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
IMG_20221207_073757.jpg

Gjatë një eksperimenti, një mi u vendos mbi një kavanoz plot me kokrra orizi.
Ai ishte aq i lumtur që gjente kaq shumë ushqim rreth tij, saqë nuk e ndjente më nevojën të shkonte vërdallë duke e kërkuar ushqim.
Tani ai më në fund mund ta jetojë jetën e tij i shkujdesur dhe pa mundim.
Pas disa ditësh kënaqësi, kur orizi mbaroi, ai arriti në fund të kavanozit.
Veten atëherë, ai kuptoi se ishte i bllokuar dhe nuk mund të dilte.
Tani ai mund mbijetojë vetëm nëse dikush tjetër do të ketë mirësinë ti hedhe ndonje kokerr oriz.
Ai nuk ka asnjë zgjidhje tjetër veçse të hajë atë që i jepet, nëse ia japin ...
Tani ai është një skllav i situatës së vetë-krijuar.
Disa mësime për të mësuar nga kjo përvojë janë:
1) Kënaqësitë afatshkurtra mund të çojnë në gracka afatgjata.
2) Nëse gjërat vijnë lehtë dhe ju ndiheni rehat me mashtrimet e kënaqësisë, ju jeni duke e zënë veten në kurthin e një VARËSI.
3) Kur nuk i përdorni aftësitë tuaja, do të humbni shumë shpejt ato.
4) Liria nuk fitohet lehtë, por mund të humbet me shpejtësi të madhe.


Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
ASKUND

S'mund të gjezdis askund
ekstazë derdhem qiejsh
të të prek

Pirgje mendimesh
më shembin shpirt

S'dua veç të fle
në syrin tënd

Veç aty dashuria
më përhumb

Në gurgullima gjaku
le të rrjedh
nervin tënd ta shemb

Aty ku ëndrra
më s'më mund

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
NEN RRËNJË

Mu shembën dhembjet
përdhe

Ulëret zemra
nga oshëtimat
e brejtjeve pa cak

Ku shpirti harliset
ku të prehet e qetë

Tokës sē artë
pa sy

Dhe shkërmoqur
pa ujë
e thatë

Nēn rrënjē
mu mbështoll trupi

Fuqitë e mija
të zbërthen nën to
gjak

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Sido që të prezantoni veten, ne ju vlerësojmë për nga Modestia.
Njeriu duhet të jetë modest apo jo!

Bukuria e një femre qëndron në thjeshtësinë e saj.
Thjeshtësia e bën një person tê dashur në njerëz, e bën të veçantë.
Më vjen mirë kur shoh buzëqeshjen e saj. por bukuria e dikujt nuk është vetëm jashtë,
sepse bukuria perceptohet në zgjuarsinë tuaj, në cilësitë tuaja të personit që jeni, në veprat e mira plot virtyte, në etikën tuaj, mënyra që lini gjurmë në mendjet dhe zemrat e njerëzve.
E pra thjeshtësia është e bukur dhe është ura më e sigurt që të lidh me njerëzit e mrekullueshëm, me ata njerëz që janë të bukur në shpirt..
 
Top