Shkrime të ndryshme...

Lauri

Anunnak
"Le t'i lëmë shenjtorët në Parajsë.
Këtu jemi të gjithë mëkatarë të ndershëm, që përtypim gabimet çdo ditë"
IMG_20221018_154433.jpg
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Sa te verteta kemi lexuar apo po lexojme akoma???

Sa të vërteta përjetojmë dhe fshehim për hir të dashurisê.

Sa pyetje, sa pyetje pa përgjigje, ndoshta, dyshime për ngjarje që lexuam, përjetuam... dhe pyesim veten nëse ishte kështu...???

Shumë e shumë histori...

Sa dhe sa PYETJE ..????
Pèr disa njerëz jeta vdes brënda shpirtit, e për tjerë shpirti vdes brënda jetës. Kaq!
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
E di, ndonjëherë bie dhe nuk mund t'i mbledh të gjitha pjesët.
Është kaq e lehtë të dukesh e lumtur, sikur kërkon të harrosh.
Është çështje paraqitjeje.
E rreme dhe e brishtë si shpirti që i tregon.
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Nëse më pyesin, një ditë për ty
A e do njësoj, siç e ke dashur
Do t'u them hijshem, me lot ne sy
Një dashuri ne zemër kam pasur

E në mos besofshi, shikomëni sytë
Jo ngjyrën, por brenda se ç' thonë
Zemra ime, një herë dashuroi
Dhe ishte, përgjithmonë.
 

ViktoriA~

Antarë i Respektuar
"Telepatia...
A e dini se çfarë do të thotë telepati?
Është kur unë nuk trokas
Dhe ti hap derën."

78C0F287-1D6E-4B52-826F-87259C711F74.jpeg

Naten e mire 😁
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
John Irving.
------------------
Dija i ngjan detit. Sepse ai që përpëlitet dhe llokoçitet në sipërfaqe, bën më zhurmë dhe tërheq më shumë vëmëndje, se kërkuesi i margaritareve, që pa zhurmë zhytet thellësive të panjohura.
Ky është ndryshimi i lekurës me shpirtin!IMG_20221104_161330.jpg
 

Lauri

Anunnak
"Pse jeta është kaq e mbushur me sprova?" “Përmes sprovave ne mësojmë mësimet e jetës. Sprovat nuk janë bërë për të na shkatërruar: ato janë bërë për të zhvilluar fuqinë tonë. Ato janë pjesë e ligjit natyror të evolucionit dhe janë të nevojshme që ne të përparojmë nga një nivel më i ulët në një nivel më të lartë. Ju jeni shumë më i fortë se të gjitha sprovat tuaja. Nëse nuk e kuptoni tani, do të duhet ta kuptoni më vonë. Zoti ju ka dhënë fuqinë për të kontrolluar mendjen dhe trupin tuaj dhe kështu të çliroheni nga dhimbja dhe pikëllimi. Asnjëherë mos thuaj "Kam mbaruar". Mos e ndotni mendjen tuaj duke menduar se nëse ecni pak më shumë do të përpiqeni shumë ose se nëse nuk mund të hani një lloj ushqimi do të vuani, e kështu me radhë." “Kurrë mos lejoni që mendja juaj të mbajë mendime kufizimi: do të shihni që trupi juaj do të ndryshojë për mirë. Mos harroni se mendja është fuqia qeverisëse e këtij trupi, kështu që nëse mendja është e dobët, trupi gjithashtu bëhet i dobët.
( Georges Ivanovič Gurdjieff)
 

ViktoriA~

Antarë i Respektuar
Ne rrinim te dy prane detit
Veshtrimi tek ty me mbeti
Te pyeta, sa me do e dashur?
Ti syte hodhe nga deti.

T. Keko

2DB0C36F-94AB-4011-A28F-9C60AC099AEB.jpeg
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Ne fillim pikturoni nje kafaz
Me nje dere te hapur
Me pas pikturoni
Dicka te lezetshme
Dicka te thjeshte
Dicka te bukur
Dicka te dobishme
Per nje zog
Me pas vendoseni telajon brenda nje peme
Ne nje kopesht
Apo ne nje pyll
Fshihe pas pemes
Pa thene asgje
Pa levizur asnje centimeter
Ndonjehere zogu vjen shpejt
Por atij mund t’i duhen gjithashtu shume vite
Perpara se te vendose
Mos u shkurajo
Prit
Prit me vite nese te duhet
Shpejtesia apo ngathtesia
E ardhjes se zogut
Nuk ka asnje efekt
Mbi rezultatin e piktures
Kur te vije zogu
Nese vjen
Mbaj heshtjen me te thelle
Prit qe zogu te hyje ne kafaz
Dhe kur ai te jete brenda
Mbylle me butesi deren me brushe boje
Me pas
Fshiji te gjitha hekurat nje nga nje
Nderkohe qe kujdesesh
Te mos prekesh asnje nga pendet e zogut
Me pas bej portretin e pemes
Duke zgjedhur degen me te bukur
Per zogun
Pikturo gjelberimin
Dhe freskine e eres po ashtu
Sperkatjen e diellit
Dhe zhurmen e kafsheve ne bar
Ne nxehtesine e veres
Dhe me pas prit qe zogu te vendose te kendoje
Nese zogu nuk kendon
Eshte shenje e keqe
Eshte shenje qe pitkura jote eshte e keqe
Por nese ai kendon
Eshte shenje e mire
Eshte shenja
Se ti mund ta firmosesh pikturen
Me pas me shume kujdes shkul
Nje nga pendet e zogut
Dhe shkruaj emrin tend
Ne cepin e telajos

Si te besh nje portret zogu

Jacques Prévert
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Unë pyeta kohën
te me kthesh ca momente..
Ajo më tha se nuk mund të..
Dhe për të rrëmuar nëpër kujtime,
mes faqeve të kujtesës
dhe rrahjet e zemrës
ku është gjithçka,
mbetet e pashlyeshme..
Unë thashë në atë kohë
që kam fjalë për të fshirë,
dhimbje të grisura
momente për të rijetuar
perqafime te harruara,
një puthje për të dhënë.
Koha më është përgjigjur
sesa me kalimin e kohës
gjithçka mund të ndodhë ende.
Dhe me të tashmen,
e shkuara rishkruhet..
Herë më e bukur, herë më e shëmtuar,
por asgjë nuk është keqardhje deri në një kokërr të vetme kohe,
do të na japë një mundësi tjetër për të thënë,
të rijetosh..
Për të shpresuar ..

ANNA T
 

Lauri

Anunnak
Jo, mos më thuaj: "Tërheq ata si ti"

Po sikur të jeni të mirë dhe të tërheqni njerëz e këqij? Po sikur të jeni të sinqertë dhe të tërheqni gënjeshtarët? Po sikur të jeni besnikë dhe të tërheqni ata që mashtrojnë? Po sikur të jeni të mirë në zemër dhe të tërheqni të ashpër? Jo, nuk tërheq gjithmonë çfarë ju jeni.
Ju tërhqni njerëz që kanë nevojë dëshpërimisht për atë që ju jeni.
IMG_20221012_210019.jpg
(Nashiha Pervin)
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
„Sa të bukura janë femrat.
Ato autonome, të pavarura, të qëndrueshme, që nuk varen prej askujt.
Ato që skanë nevojë të flirtojnë për pesë lekë. Që nuk pyesin për paratë e të tjerëve. Që janë të zonjat të llastohen vetë . Ato që nuk i bën për vete me para.
Që nuk e kanë problem të paguajnë një kafe apo një darkë.
Të bukura kur nuk i shkojnë pas një mashkulli pse ka makinë të shtrenjtë e veshje firmato . Nuk kanë nevojë për lekë por për një burrë të vërtetë në krah .
Janë të bukura sepse tek ato e di se mund të mbështetesh , sepse të kanë zgjedhur ty për atë që je e jo për llogarinë bankare ...
Janë të gjitha të bukura femrat , por janë edhe më të bukura disa syresh . Cilat ?
Ato të pavarurat, me karakter të fortë . Janë kaq të bukura sa disa meshkuj i kanë frikë...madje i evitojnë .“

Gjithsesi,Nė ditët sot çfardo që je, mund të trajtohesh si mbeturina e fundit mbi planet…

Web
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Nuk ka një minimum koherence te njerëzit.
Ata shpesh thonë një gjë dhe bëjnë një tjetër.
Ata shfaqen në një mënyrë, por më pas zbulojnë pjesën tjetër që nuk e prisnit.
Ata kanë një aftësi të mirë për të përshkruar veten, është për të ardhur keq që u mungon aftësia për të provuar veten si të tillë.
Ata kanë një zë për t'ju akuzuar dhe mbrojtur veten, por kurrë nuk dëgjojnë zërin e ndërgjegjes.

Silvia Nelli
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
IMG_20221121_172858.jpg

Njeriu i pa bese ndeshkimin e ka nga pas, porsi lekuren e trupit!
Nuk ka problem per hakmarrje, eshte syri i madh qe shikon dhe jep ate qe meriton gjithkujt
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Ekziston një lloj i veçantë njeriu në këtë botë që shpesh keqkuptohet. Këta njerëz priren të jenë të vetmuar, shpirtra të lirë, të dashuruar të pafajshëm. Ata e shohin botën për gjithçka që munden – dhe duhet të jenë – edhe pse bota rrallë i sheh…

Ata janë shpirtrat e bukur ëndërrimtarët, njerëzit në harmoni me jetën, aq intuitivë emocionesh sa na trembin. Ata na trembin jo për shkak të atyre që janë, por për shkak të atyre që nuk jemi, çfarë na mungon.

Shpirtrat e bukur arrijnë në thellësi që ne nuk mund t'i kuptojmë. Ata kanë një lidhje me Zotin, me Universin, me natyrën dhe për këtë arsye janë njerëzit që do të ndryshojnë botën.

Shpesh ndihemi inferiorë, sikur duhet të përpiqemi të qëndrojmë nga distanca afër nivelit të tyre, për të qenë të denjë për dashurinë e tyre.

Duhet një person i sigurt për të dashur një shpirt të bukur. Por ia vlen. Do të ndryshojë jetën tuaj.

Ata janë romantikë, janë besnikë, na ndihmojnë të rritemi, nuk janë materialistë, kuptojnë lidhjet e thella në jetë, janë mirënjohës, janë shembuj trimërie.

Ata ecin në rrugët më të dhimbshme të kësaj jete, e megjithatë disi gjejnë guximin të buzëqeshin. Të qenit vetëmohues. Mbështetni të tjerët. Të duash një shpirt të bukur, të mirë dhe të jesh dashur prej tij është një dhuratë nga Universi💫❤️
 

Raniaa

Antarë i Respektuar
Narcistët, janë njerëzit më të shpifur shpirtërisht në një shoqëri të avancuar dhe të edukuar me intelekt të zhvilluar.
Çrregullimi i personalitetit narcisistik (DNP) karakterizohet nga mungesa e plotë e ndjeshmërisë. Narcisisti është i paaftë të krijojë lidhje intime dhe të kuptojë nevojat emocionale të tjetrit. Në përgjithësi i rritur në mjedise familjare që nuk kanë funksionuar si të tilla, narcisisti nuk ka zhvilluar identitetin e vet dhe nuk është në gjendje të njohë pa iu referuar tjetrit.

Narcistët duan të nxisin konfliktet për dy arsye:


1) Kjo shkakton një reagim emocional tek viktima, gjë e cila sjell kënaqësi tek narcisti;

2) Konflikti lejon narcisistin ta kontrollojë viktimën nëpërmjet shkeljeve zhvlerësimit.


Ekzistojnë dy lloje diskutimi: ato të krijuara nga narcisistët dhe ato të krijuara nga viktima:

Në rastin e parë, konfliktin zakonisht e shkakton një banalitet dhe, në shumicën e rasteve, pas ndarjes së një kohe të këndshme.

Viktima fillimisht do të jetë e hutuar, e habitur, e papërgatitur. Ai do të përpiqet të minimizojë sulmin dhe kritikën, derisa ndjen zemërim dhe indinjatë. Sa më shumë të lëvizë drejt kërkimit të një konfrontimi konstruktiv, aq më shumë do të përballet me tallje dhe konfuzion. Tani, është e rëndësishme të theksohet se qëllimi i narcisistit nuk është kurrë të provojë vlefshmërinë e argumenteve të tij: ai ka gjithmonë të drejtë.

Qëllimi i narcisistit është të shqetësojë viktimën dhe ta përkthejë këtë si diçka të këndshme në një moment të hidhur. Prandaj, ai ka si qëllim të vetëm sigurimin e kontrollit dhe fuqisë mbi viktimën.

Lloji i dytë i diskutimit është ai që bëhet kur viktima po akuzon narcisistin.

Stili i konfrontimit është zakonisht i qetë, i përulur, i ndjeshëm. Ajo që viktima nënvlerëson është se gjithçka që thotë nuk do të dëgjohet ose konsiderohet minimalisht nga narcisistët.

E vetmja gjë që një narcisist percepton është fakti se ai është akuzuar dhe kritikuar. Ndërsa viktima kërkon një konfrontim, tek narcisti shkaktohet një zemërim i furishëm që rritet më kot për hir të marrjes në pyetje. Pavarësisht kritikave që po bëhen, narcisisti do të ketë si prioritet të vetëm detyrën e shuarjes së zjarrit shkatërrues, që kritikat aktivizojnë brenda tij.Për ta ndërprerë atë bujë të furishme ka vetëm dy mundësi: zhvlerësimi i viktimës ose muri i heshtjes.

Përballja me një narcisist është absolutisht e padobishme. Nuk do të ketë sqarime apo arritje. Në rastin më të mirë, do të dalësh nga konfrontimi me një ndjenjë të thellë disorientimi ose faj.
 
Top