Sa e njohim tjetrin, `realisht ne virtualitet!`

Aq sa ke te besh ketu,nuk te duhet dhe aq shume njohje,se spo ndan buken.
Por nje seleksionim sipas pershtatjes se me ke te haet muhabeti dhe shakaja ndodh vetvetiu.
 
Nuk mund te ndryshoi ne karaktere ne asnje menyre ..e sidomos kur kalon kohe e gjat ne ndonje platform te ndyshme siq eshte fv.
Un nisem nga vetja ,kshtu jam dhe jasht forumit dhe gjith ktu se me kan njohur un nuk kam ndyshu asnjhere..Por nuk me plq te familjarizohem dhe shum me njerez se nuk i kam familje..aq me pak ti rrefehem per jeten time..kshtu jam dhe jasht forume disagjera i mbaj per vete..nese me pranoni kshtu si jam ok nese jo prap un e ruaj respektin per disa persona se i kam perzemer.


ps..tani a fola si burra a si grua🤣🤣🤣🤣
o @Endrra te raf gripi kinez ty se u dashurove ne mua pa me tregu😜🤣🤣
Te kap pas koke si gripi, kur skemi pulen do hame sorren🤪
 
Çfare te them? Disa here e kam komentuar nje teme perafersisht te ngjashme apo te nje lloji ketej.

Tash besoje se s'me keni takuar virtualiteteve tjera. U plaka ketu 🤗 Besoje se do me kishit njohur nga shkrimet qe gjithsesi, ne shumicen e rasteve, perbejne dhe sjelljen tone, deshem ne apo nuk deshem.

Do flase pak per njerezit dhe njohjet qofte kjo dhe permes shkrimeve. Eshte e vertete se as shoqerine, qofte reale kjo apo dhe virtuale, sado e gjate te jete koha, nuk e njeh po nuk jetove apo po nuk ndave me ta ambientet ku sillesh e bene gjumin. Pra nje njohje e thelle, pak me e thelle behet me personat te cilat ndane dhe hapesirat dhe frymarrjen.

Sa i perket njohjeve shoqerore dhe virtuale them te drejten kjo varet nga shpeshtesia e komunikimeve qe ke me ta qofte kjo verbal apo virtual. Megjithate ne nje virtualitet, me pjesmarrje te gjate kohore, aq me shume kur kjo pjesmarrje perfshine dhe debate njohja per njeri tjetrin nuk munde te themi se nuk egziston dhe kjo njohje eshte me e thelle sa me shume debate te kete prodhuar virtualiteti.

Ka njerez qe pretendojne se kane fshehur veten apo karakterin e tyre neper virtualitete por e verteta eshte se ne fakt mu keta persona jane dal nudo ne shpalosjen e vetes.

A jam munduar te jem i kujdesshem me qellim te fshehjes se reales time apo paraqitjes se rrejshme te tipit tim. Kujtoje qe asnjehere se kam bere, kujtoje.

A ke takuar njerez virtual? Po kam takuar dhe besoje se kam per takuar dhe te tjere ashtu sic takoje dhe njerez te rinje me te cilet skam as ne njohje qofte kjo dhe virtuale. Njohjet dhe shkembimet e komunikimeve te njerezve mes vete kujtoje se jane kulture dhe mesime qofte kjo ne reale apo virtuale.

Njerezit qe kam takuar nuk se me kane zhgenjyer. Kjo varet dhe nga endrrat, pritjet tuaja, te hapura apo fshehura, qe ke krijuar per keto njohje. Une thjeshte nuk jam zhgenjyer asnjehere. Shoresoje qe kjo te kete qene reciproke dhe per ata qe me kane takuar.
Shpresoje dhe uroje te mos i kem zhgenjyer. A duhet ti shmangim njohjet? Une jo por as kam insistuar ndonjehere me taku dike. Thjeshte ja kam lene kohes apo rastesise.


Yyyyy sa kam shkru 🤔
 
Vallaj mi ti shoqe io sono cosi dentro e fuori , lool
edhe pse se ke me mu se as me njeh e as te njoh , e pervetesova cik temen :p

Serioze nashi, ata qe kam njohur ne virtualitet , kane qene 100 % edhe ne real , ndryshimet jane fizike e jo karakteriale
Jo mi goce se nuk e kisha me ty, te njoh pak por me aq sa te lexoj je shum origjinale, senza pelli sulla lingua 😉 mi piacciono le persone cosi
 
A ke takuar njerez virtual? Po kam takuar dhe besoje se kam per takuar dhe te tjere ashtu sic takoje dhe njerez te rinje me
Njerezit qe kam takuar nuk se me kane zhgenjyer. Kjo varet dhe nga endrrat, pritjet tuaja, te hapura apo fshehura, qe ke krijuar per keto njohje. Une thjeshte nuk jam zhgenjyer asnjehere. Shoresoje qe kjo te kete qene reciproke dhe per ata qe me kane takuar.
Shpresoje dhe uroje te mos i kem zhgenjyer. A duhet ti shmangim njohjet? Une jo por as kam insistuar ndonjehere me taku dike. Thjeshte ja kam lene kohes apo rastesise.

Ketu ke fol dhe per mu. Dhe mua deri me sot ato qe kam takuar s'me kane zhgenjy. Edhe pse mu takimi me duket gjeja me e lehte nese ti i ke besu dikujt me i tregu kush je, familjen, si je apo gjera te tuat.
 
Kiterr i kam largu hatermbetjet tona nder vite!
Kur ta merr menja vella mund te dalim te pijme kafe po te theme publikish😉
 
Kiterr i kam largu hatermbetjet tona nder vite!
Kur ta merr menja vella mund te dalim te pijme kafe po te theme publikish😉
Une asnjehere skam pas hatermbetje, besoje jo me ty po me aske. Kemi pas debate dhe kundershtime ne mendime dhe munde te kemi dhe sot por hatermbetjet nuk jane pjese e imja, asnjehere.
 
Une asnjehere skam pas hatermbetje, besoje jo me ty po me aske. Kemi pas debate dhe kundershtime ne mendime dhe munde te kemi dhe sot por hatermbetjet nuk jane pjese e imja, asnjehere.
Une kam hatembetje kur gabon dikush ndaj teje dhe nuk kerkron falje e kam fjalen ne pergjithesi. Po sdo te thote te kerkosh falje vetem me fjalet me fal, po ka edhe menyra tjera. Ke harru ti se kemi pas debate te nxehta, po sidoqofte ato kane kalu me rendesi.
Une te kam respektu dhe te respektoj sa te njohe per personalitetin tend qe na ke shfaq neve ne forum.
Mendoje propozimin per kafe, e kafet ti paguj une😉
 
Une kam hatembetje kur gabon dikush ndaj teje dhe nuk kerkron falje e kam fjalen ne pergjithesi. Po sdo te thote te kerkosh falje vetem me fjalet me fal, po ka edhe menyra tjera. Ke harru ti se kemi pas debate te nxehta, po sidoqofte ato kane kalu me rendesi.
Une te kam respektu dhe te respektoj sa te njohe per personalitetin tend qe na ke shfaq neve ne forum.
Mendoje propozimin per kafe, e kafet ti paguj une😉
Nuk njihem per njeri qe harroje. Debate te nxehta kemi pasur dhe do kemi prape dhe jo vetem me ty por dhe kafe do pijme gjithsesi me kohen. Kur te vij andej me pre naj shirit 😜 ma meson pak Lipjanin dhe i paguan kafet. 🙂
 
Virtualiteti kush i ka dy pare mend nuk e zgjate shume.
Tjeter te nisesh nje njohje nga virtualiteti,pershtatesh dhe kalon ne realitet dhe pastaj shef e ben.
Por gjera virtuale qe te han kohen kot per mua eshte dicka si puna e zarit qe hedh.
Njeriu ka nevoje per racionalitet te prekshem si psikollogjik,si miqesor, si emocional dhe dashuror.
 
Si cdo gje ne kete jete, me peshen e saj te madhe apo te vogel edhe forumi eshte dicka kalimtare ne karvanin e jetes.
 
Ketu ke fol dhe per mu. Dhe mua deri me sot ato qe kam takuar s'me kane zhgenjy. Edhe pse mu takimi me duket gjeja me e lehte nese ti i ke besu dikujt me i tregu kush je, familjen, si je apo gjera te tuat.
Vetem une te zhgenjeva aj nou lool
 
Ktu jemi me shume se vetja
Edhe ato qe nk i bejme ose themi ne jeten reale vallaj ktu ndodhin😂
 
U be disa kohe qe dhe realisht s'po merrem te njoh tjeret,pa le me virtualisht.
Po merrem ne nje mardhenie te ngushte bashkpunimi te -; njohje me vetveten
Nuk me ngelet kohe me per te tjeret,sidomos ata qe jane jashte rrethit te shpirtit .
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top