Sa e njohim tjetrin, `realisht ne virtualitet!`

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Mora shkak nga tema e @Soulmind .
Por ne nje tjeter kontekst diskutimi po e hap copy ketu.
Gjate lundrimeve tuaja virtuale,nese do flisnim ne % virtualiteti,sa % 3 njohjve,miqesive ,kane qene real,keni takuar njerez qe me pas dhe ne jeten reale , kane qene te njejte me ate cfare keni menduar dhe besuar ndaj tyre gjate njohjes apo miqesis virtuale?
Etj etj ,,,njohje,eksperienca miqesore,shoqerore e personale ne kete lloj drejtimi.
Sa i besoni nje njohje virtuale realisht!?Qe te jem e sinqerte,ne shumicen determinante,me mjaftone sjellja dhe kultura e thjeshte e komunikimit mes antarve.
Per mua kjo eshte njohja me e mire qe mund te besh rreth nje vatre virtuale.
Tani sa njohim shijet e njeri-tjetrit,apo me tej kjo varsisht nga cfare shrkuajme.
Qe jo gjithmone eshte nje pashaporte hyrse apo vertetuese ne lidhje me individin.
Pasi luajme ne nje fushe virtuale,ku ngjyrat shkronjat karagjozlleqet jane ne nje nivel te larte.

~Soulin dola pak jashte sensit temes,soryy.por me erdhi si mendim momental kur lexova titullin e temes.
Do ishte shume teme e mire e ne nje sens tjeter tek diskutimet shoqerore.
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Aq sa jam doreleshuar ne miqesi dhe fjale dashamiresie ketu, aq jam kurrnace ne takime jashte virtualitetit. Nuk kam dashur te bej hapa te nxituar e te pendohem me vone. Kam takuar vetem 2 vajza sic edhe dihet, per te cilat nuk jam penduar dhe me dolen ashtu sic i njihja dhe ne forme te shkruar. :)
Nga ana tjeter, ne njohjet jashte FV-se psh, ndonje adrese FB-ku apo nr teli deri tani nuk kam patur surpriza per keq. Jane mikesha qe i kam ketu e 10 vite e vazhdojme te flasim po njesoj. Shpresooooj vetem qe kushdo qe une e kam lejuar te me njohe te kete ruajtur me fanatizem ate cka une jam, sic edhe une i ruaj ato qe me kane besuar mua. (nuk eshte se ka mbet fort me u zbulu xhanem, thjesht emer e foto ka ngel, se te gjitha tjerat ua kam thene neper komente) 😅

Virtualiteti eshte kthyer dhe pjese e realitetit perderisa ne japim minuta e ore nga jeta jone ketyre bisedave,komenteve, shakave dhe momenteve. Fundja, a te bejne te qeshesh, te acarohesh, te mendosh? A te shkon mendja tek XY dhe thua c'ne nuk ka hyre me? Sic me kujtohet shpesh @Yara, apo @Sunflower tani? Apo, sikur te prishet humori kur dikush tjeter thote: Do mungoj per ca kohe! ^_^ Epo, ky realitet eshte! :)
 
Redaktimi i fundit:

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Soul po i le keto dy postimet sic jane,per frymzim ahahahhahaha.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Soul po i le keto dy postimet sic jane,per frymzim ahahahhahaha.
haha. mire e bere por une i bera redakto se sikur ja prishte lezetin temes postimi im, dmth ishte i tepert. ^_^ Tema: :love: 😘😘🥰
 

NjeZePraneJush

Antarë i Respektuar
Eshte shum e veshtire te njihet apo vertetohet personaliteti i virtualistes/tit ne realitet.
Shumica ne virtualiteti mbajne nje double-skin façade dhe ka prej tyre qe me mjeshteri fshehin karaktere te ndryshme me problematike dhe kerkesa te ndryshme ndaj asaj qe duan te japin, shprehin dhe kerkojne te gjejne.
Shumica vijne per te mbajtur gjuhen gjalle e flas per ata qe ndodhen jashta kufijve. Disa per te kaluar kohen. Disa te tjere per miqesi.
Te qenit i vertete si personalitet, si ne jeten e jashtme dhe ne ate virtuae eshte e mundur, por e veshtire te besohet.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Eshte shum e veshtire te njihet apo vertetohet personaliteti i virtualistes/tit ne realitet.
Shumica ne virtualiteti mbajne nje double-skin façade dhe ka prej tyre qe me mjeshteri fshehin karaktere te ndryshme me problematike dhe kerkesa te ndryshme ndaj asaj qe duan te japin, shprehin dhe kerkojne te gjejne.
Shumica vijne per te mbajtur gjuhen gjalle e flas per ata qe ndodhen jashta kufijve. Disa per te kaluar kohen. Disa te tjere per miqesi.
Te qenit i vertete si personalitet, si ne jeten e jashtme dhe ne ate virtuae eshte e mundur, por e veshtire te besohet.
Eshte e mundur dhe aspak e veshtire, dhe besohet komplet per mua. Te pakten une si reale ju shoh te gjitheve dhe s'para dyshoj ne cfaredo qe shkruani.
 

NjeZePraneJush

Antarë i Respektuar
Eshte e mundur dhe aspak e veshtire, dhe besohet komplet per mua. Te pakten une si reale ju shoh te gjitheve dhe s'para dyshoj ne cfaredo qe shkruani.
Duke qene se kam nje eksperience neper forume qe ne vitin 2000, mendoj qe per ata qe jane te cilter ne jeten e perditshme dhe pa asnje kompleks per ate cka jane e duan te paraqesin ne virtualitet, karakteri dhe vlerat e tyre, karakteri, qytetatria dhe respekti do te jene te pa lekundura edhe ne virtualitet.
Mos harro qe jo te gjithe kane dhe jane te gatshem dhe vinte te prezantohen dhe te komunikojne me ju, me te njejtin diapazon sinqeriteti me ate tuajin.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
sa shume komente ketu.
sa shume u njihkemi 🤣
 

Lauri

Anunnak
Duke qene se kam nje eksperience neper forume qe ne vitin 2000, mendoj qe per ata qe jane te cilter ne jeten e perditshme dhe pa asnje kompleks per ate cka jane e duan te paraqesin ne virtualitet, karakteri dhe vlerat e tyre, karakteri, qytetatria dhe respekti do te jene te pa lekundura edhe ne virtualitet.
Mos harro qe jo te gjithe kane dhe jane te gatshem dhe vinte te prezantohen dhe te komunikojne me ju, me te njejtin diapazon sinqeriteti me ate tuajin.
Shumë mirë e the 👍
Shumë kush nuk njeh as veten, ngaqë në virtual mundohen të jenë dikush tjetër...
Ndaj ti marrim si kur vijnë...kush do krushqi le ti hyjë realitetit 😄👍
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Mos i raftë të njoh edhe realisht 🤪
Mjafton bota virtuale për ne :)👍
As s'kam dashur e as do dua ndonjehere te kaloj vizat e virtualitetit me asnje!
Anonim ti je pasha! Anonim ti je mbret! Anonim eshte dhe moda!
😂
 

Lauri

Anunnak
As s'kam dashur e as do dua ndonjehere te kaloj vizat e virtualitetit me asnje!
Anonim ti je pasha! Anonim ti je mbret! Anonim eshte dhe moda!
😂
Unë thash të mbaj distancë nga realiteti sepse je shumë e mirë...je sulltaneshë, je mbretëreshë...😄
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Jo de jo , se pale sa behet rradha pastaj lool

po ndonje specifik , te tipit sa ngjashmeri kane me personazhi biblik forumor lool
o shoqe po nuk spiunoj une moooj :p

Gjthss, ishte vazhdimesi e asaj qe kemi patur e njohur. Pa surpriza fare! :love::giggle:
 
Me njoft njoh dhe me njohin por taku asni dhe sbesoj qe do ndodhi naj here sepse sjam personazhi pozitiv per ta per krijimin e miqesie nga virtualiteti
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Me njoft njoh dhe me njohin por taku asni dhe sbesoj qe do ndodhi naj here sepse sjam personazhi pozitiv per ta per krijimin e miqesie nga virtualiteti
Une them se nuk ke ce do me u taku.
Ne komunikimin ketu e kemi fundja. Nuk eshte se ja u takove 1 here dhe do takohesh cdo jave. Takohesh me dike qe ndoshta e ke afer dhe fundja kthehet ne miqesi te perditshme. Po kshu kot 1 here ne jete ee?
 
Une them se nuk ke ce do me u taku.
Ne komunikimin ketu e kemi fundja. Nuk eshte se ja u takove 1 here dhe do takohesh cdo jave. Takohesh me dike qe ndoshta e ke afer dhe fundja kthehet ne miqesi te perditshme. Po kshu kot 1 here ne jete ee?
Mund i takon 1 here 2 here ose asnjehere por mendoj qe miqesia eshte ndjesi qe ai/ajo nga secila ane e pranon tjetrin te jete mik/eshe i tij/saj….une per vete e di qe njerzit ktu nuk e kane ate ndjesi dhe nuk me vjen keq sepse gjithesekush i zgjedh vete njerzit 😊😊
 
Mund i takon 1 here 2 here ose asnjehere por mendoj qe miqesia eshte ndjesi qe ai/ajo nga secila ane e pranon tjetrin te jete mik/eshe i tij/saj….une per vete e di qe njerzit ktu nuk e kane ate ndjesi dhe nuk me vjen keq sepse gjithesekush i zgjedh vete njerzit 😊😊

Zot sa i menqur qe je :)
 

NjeZePraneJush

Antarë i Respektuar
Shumë mirë e the 👍
Shumë kush nuk njeh as veten, ngaqë në virtual mundohen të jenë dikush tjetër...
Ndaj ti marrim si kur vijnë...kush do krushqi le ti hyjë realitetit 😄👍
Krushqine ku ta gjesh se eshte shum fisnike por per disa virtualiteti eshte bere droge shpirterore dhe psiqike pasi bejne cdo gje per te terhequr vemendjen, per tu dukur dikushi edhe pse sforcohen apo edhe shperfytyrohen kur e bejne kete, por ka edhe fytyra me shum maska, me gjithfare personalitetesh te çorientuara apo edhe me difekte te pandreqshem e keta kane gjetur parajsen ne virtualitet.

Per ata qe nuk njohin vehten, nje pasqyre nuk do ishte investim i keq si fillim. :)
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Forumoj që nga 2004/2005 dhe jam takuar vetëm me një forumist. Jam e sigurtë se kam apo ka postuar foto të takimit. Ishte kënaqësi dhe sikur njiheshim me vite në jetën reale.
Tani, i njoh të tjerët aq sa dua, dhe më njohin aq sa lejoj. Me përqindje? Mbase 0.1.
 
Top