Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Lauri o te lutem boll, se njerin kryt e kap nga postimet tua....

Te lutem njih kufijte dhe boll më me keto postime anti-islame!

... je bo si samafor i kuq nonstop postime tilla sjell. Dije u bo mjaft, kuptoje....
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pe: Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Besoj se stafi ka me çka të merret në këtë postim.
Askush nuk meriton ofendimet personale
përshkak të mospajtimit të mendimeve!
Kjo nuk është hera e parë që ky zotëri
shyfrytëzon luksin të ofendojë anëtarët!

Hajd Ricky, se jemi njohur po he :). Plus ngaqe perdoren perher ato fjale, njerezit jane mesuar nuk u duken ofendime! Eh aman.

Sa per temen:
Para disa ditesh pashe nje dokumentar nga Mehdi Hasan, nga keto sum up qe ben ky 2 minutshe. Ai fliste per nje rritje te gjitha feve. HIdhte poshte pretendimin se ateizmi eshte ne rritje. SIpas tij feja e krishtere ka rritje me se shumti ne Afrike dhe Lindje, ndersa Islami ne vendet perendimore. Njekohesisht dhe hinduizmi dhe budizmi ishin ne rritje.
Ja po e sjell po eshte ne anglisht
 
Redaktimi i fundit:

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Sepse eshte nje "fe" me baze muhamedin, profetin e satanait, i cili te lejon te gezosh jeten, te marresh sa gra te duash, te kurverosh me ke te duash, te vjedhesh sa te duash dhe mjafton nje larje kur vdes dhe mekatet t`u falkan. Njerezit kerkojne justifikim per mekatet e tyre dhe kete justifikim e gjejne per bukuri tek islami. Mashtrimi i djallit ka zene vend.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kush je ti te vijsh te na tregosh genjeshtrat tua duke mbeshtetur Islamit si fe e paster që eshte.

ec mor shko ne udhen tende.

Sepse eshte nje "fe" me baze muhamedin, profetin e satanait, i cili te lejon te gezosh jeten, te marresh sa gra te duash, te kurverosh me ke te duash, te vjedhesh sa te duash dhe mjafton nje larje kur vdes dhe mekatet t`u falkan. Njerezit kerkojne justifikim per mekatet e tyre dhe kete justifikim e gjejne per bukuri tek islami. Mashtrimi i djallit ka zene vend.


Profeti Muhammed eshte njeriu me i mire i njerëzimit. Ai nuk ka fol asgje nga dija e tij, por vetem nga ajo qe eshte i urdheruar.


Rrugaçet i keni ju, edhe vjedhesit i keni ju.

Jo jo ne muslimanet nuk i kemi Rrugaçet... ato i keni ju.


Sa per qe lahen kufomat, ani mbani shpresë kot se me at larje do ju lahen mekatet.

pika pika mbushet ujë, dhe uji i shumtë eshte mbytës dikur.


 
Redaktimi i fundit:

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kush je ti te vijsh te na tregosh genjeshtrat tua duke mbeshtetur Islamit si fe e paster që eshte.

ec mor shko ne udhen tende.
Profeti Muhammed eshte njeriu me i mire i njerëzimit. Ai nuk ka fol asgje nga dija e tij, por vetem nga ajo qe eshte i urdheruar.


Rrugaçet i keni ju, edhe vjedhesit i keni ju.

Jo jo ne muslimanet nuk i kemi Rrugaçet... ato i keni ju.


Sa per qe lahen kufomat, ani mbani shpresë kot se me at larje do ju lahen mekatet.

pika pika mbushet ujë, dhe uji i shumtë eshte mbytës dikur.Une j`u pergjigja temes, fola sipas besimit tim, nuk kisha gje personale me njeri. Fola me fakte jo me pasion. Ajo qe i erdhi muhamedit ishte nga djalli, une flas per doktrinen qe lejon muslimanet te marrin aq gra sa duan, persa i perket larjes se kufomave, kjo eshte se ju besoni se lahen mekatet. Pra, eshte rruga e lehte e islamit qe ka nxitur perhapjen e tij. Pervec kesaj ISISI, kompromenton gjithca qe ju flisni ne mbrojtje te islamit.
 
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Une j`u pergjigja temes, fola sipas besimit tim, nuk kisha gje personale me njeri. Fola me fakte jo me pasion. Ajo qe i erdhi muhamedit ishte nga djalli, une flas per doktrinen qe lejon muslimanet te marrin aq gra sa duan, persa i perket larjes se kufomave, kjo eshte se ju besoni se lahen mekatet. Pra, eshte rruga e lehte e islamit qe ka nxitur perhapjen e tij. Pervec kesaj ISISI, kompromenton gjithca qe ju flisni ne mbrojtje te islamit.

Profeti Solomon apo Sulejmani a.s., sa gra i kishte ? E Abrahami a.s., sa gra i kishte ? Pse e besoni dhe e pranoni poligamin e profeteve te tjere , e poligamin e Muhamedit a.s e mohoni ?
Zoti ju udhezofte ne cfare gjendje jeni , amin .
Ajo qe ke shkruar larte eshte nga djalli ! Sepse , djalli te shtyt te besh shkrime dhe vepra te shemtuara qe nxisin urrejtje dhe vllavrasje !
 
Redaktimi i fundit:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Une j`u pergjigja temes, fola sipas besimit tim, nuk kisha gje personale me njeri. Fola me fakte jo me pasion. Ajo qe i erdhi muhamedit ishte nga djalli, une flas per doktrinen qe lejon muslimanet te marrin aq gra sa duan, persa i perket larjes se kufomave, kjo eshte se ju besoni se lahen mekatet. Pra, eshte rruga e lehte e islamit qe ka nxitur perhapjen e tij. Pervec kesaj ISISI, kompromenton gjithca qe ju flisni ne mbrojtje te islamit.


Ti ke fol me genjeshtra antiislame sikur gjith shoket tu mrena e jasht forumit. Nuk thash se eshte personale kjo, por e them:
MOS PREKNI NE FENث TONث ASNJث SE NUK DO DEL MIRث.... e shoh se fundi i durimit ka ardh tek shumica.

Sa per ate qe i eshte erdh Muhammedit ne besojm se ka qenë engjëll... dhe ska qene djall si e thoni ju..

Sa per at qe lejohet deri ne 4gra, normal lejohet, sepse prostitucioni eshte i ndaluar ne Islam, andaj ose nga nevoja kur gruja e pare smund ia plotesoj kushtet, oo nga rasti nese dashurohet ne femer tjeter, ndalohet me dal me shetit rrugeve me ke duash se ajo vajze moter mbesa e dikujt, sben ti humbet morali as mashkullit as femres, pra asnjeanë. Per at arsye lejohet deri ne 4 gra, mirepo e dijm se me mir e leht pergjegjësive eshte me mir me një. JU shumica e shtjelloni shpeshher ne kendveshtrim tjeter.


Me gjeresisht, keni Info te qarta rreth Islamit, kujt do i intereson, aty sakt te lexoje e ta kuptoje korrekt, jo sipas deshires apo fjaleve thashetheme...

personalisht nuk hyj per debate tilla mu kundershtu, mirepo mos flisni per fenë tone ate qe nuk dini.


Ju pershendes ne mirkuptim
 
Redaktimi i fundit:

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Profeti Solomon apo Sulejmani a.s., sa gra i kishte ? E Abrahami a.s., sa gra i kishte ? Pse e besoni dhe e pranoni poligamin e profeteve te tjere , e poligamin e Muhamedit a.s e mohoni ?
Zoti ju udhezofte ne cfare gjendje jeni , amin .

Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Une nuk di shume gjera per islamin, por ato qe kane dale hapur dhe qe i thoni edhe juve. P.sh., poligamine, d.m.th. haremin. Bashkejetesa me 4 gra sipas doktrines orthodhokse eshte legalizim i tradhetise bashkeshortore, pra imoralitet i legalizuar. Kjo u pelqen shume veteve prandaj kthehen ne islam.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?

Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.


Zoteri ke info gabim. Ne Islam ndalohet rreptesisht kurveria... Bile te mbytin sipas rregullave kur ben prostitucion. Se nuk te lejohet.


shko lexo informohu mir, se Islami eshte fe e paster, kurrsesi nuk i lejon gjerat e ndyta.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe t

Zoteri ke info gabim. Ne Islam ndalohet rreptesisht kurveria... Bile te mbytin sipas rregullave kur ben prostitucion. Se nuk te lejohet.


shko lexo informohu mir, se Islami eshte fe e paster, kurrsesi nuk i lejon gjerat e ndyta.

Qe te jem me i qarte, poligamia eshte kurveri e legalizuar, por varet se si e kuptoni ju kete fjale, per kete jam dakord, ...
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe t

Pra per juve morali nuk ka vlere, kjo duket edhe ne jeten e perditshme tuajen
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhap

Qe te jem me i qarte, poligamia eshte kurveri e legalizuar, por varet se si e kuptoni ju kete fjale, per kete jam dakord, ...


normalisht per juve eshte kurveri, mirepo nuk eshte poligamia sikur kurverite qe behen kudo ne botë.

Poligamia lejohet kur ske zgjidhje tjeter.... ta sqarova siper rastet.


Me mir te ket mashkulli grua dyt e tret, se te shkoj cdo dite apo muaj e vit me femra tjera, duke nderru ato... Per neve muslimanet prostitucioni eshte vdekje, andaj ndalohet rreptesisht se edhe eshte ndytesi. Nuk mohoj as rastin, as ne disa femrave nuk na pelqen te na marr burri gru tjeter, disa slejojn fare.
 

ricky_ch

******
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?

Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.

Ore ty i mjerë,
çka din ti për Islamin?
Ti që s'din as të lexosh e shkruash mirë vjen e më krahason Islamin
me kurvërinë?

As në islam nuk lejohet kurvëria, përveç s e e ke grua me niqah! E që lejohet deri në
4 gra, për të cilat duhesh të kudesesh njësoj, nuk don të thotë kurvëri.
Në anën tjetër, jam i bindur shumë thellë ti që llomotit këtu që fenë tënde
as 1 % nuk e njeh!

Po na sjell dikund që feja yte e ndalon të kesh më shumë gra?
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe t

Ore ty i mjerë,
çka din ti për Islamin?
Ti që s'din as të lexosh e shkruash mirë vjen e më krahason Islamin
me kurvërinë?

As në islam nuk lejohet kurvëria, përveç s e e ke grua me niqah! E që lejohet deri në
4 gra, për të cilat duhesh të kudesesh njësoj, nuk don të thotë kurvëri.
Në anën tjetër, jam i bindur shumë thellë ti që llomotit këtu që fenë tënde
as 1 % nuk e njeh!

Po na sjell dikund që feja yte e ndalon të kesh më shumë gra?

po kjo teme per islamin eshte, (po me kujton librin "Te mjeret"), nga kjo qe the del e qarte , ju quani te ligjshme poligamine, pra jeni te armatosur me argumentin kuranor, ne nje kohe qe kjo lloj jetese per ne eshte kurveri. Jane 2 kuptime te ndryshme,..., ju ne kurveri jeni te kenaqur, ..vete po thua..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ka te drejte Jetesa. Islami eshte fe e paqes dhe dialogut.
Eshte fe e paster pasi Kurverimi ne islam denohet me vrasje me gur, nuk i bejne duart pis me gjak se gjuajne guret nga distanca.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ka te drejte Jetesa. Islami eshte fe e paqes dhe dialogut.
Eshte fe e paster pasi Kurverimi ne islam denohet me vrasje me gur, nuk i bejne duart pis me gjak se gjuajne guret nga distanca.

Faleminderit....Islami ka shum ligje, te gjitha jane rregulla, pasterti... dhe ti studjosh ato, te gjitha kontribojnë ne mireqenien e njeriut.


Disa rregulla ne Islam shumica edhpse janë te lindur musliman, largohen as nuk iu permbahen ligjeve te Islamit se thojn kjo e rande ajo e randë.
 
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?

Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.

Sme ke dhane pergjigje te logjikeshme . Doktrina ortodokse , a e pranon poligamin Solomonit a.s ? Nese thua jo . Ti nuk i beson Bibles dhe Zotit te Bibles .Sepse , Zoti e ka lejuar kete martese dhe e ka permendur . Kurse, prifti yt apo doktrina juaj po e mohon Biblen -fjalen e Zotit ne kete rast ! Doktrina asnjhere smundet te jete me e larte dhe me e besueshme se fjala e Zotit apo jo ?
Juve ju genjejn Priftat e kesaj doktrine .

Kurveria si definohet ne Bibel ? Mardhenia jashtemartesore apo jo ? Islami lejon martesen dhe ndalon kurverin . Martesa eshte e kunderta e kurverise .

Edhe nje gje po ta theme , islamin kurre mos u mundo me e kuptu tek muslimanet qe i takon ne jeten tende private . Islamin kerkoje ne shkencen dhe burimin ku mesohet islami . Nese e beni kete , jam shume i sigurt qe do ta kuptosh si duhet islamin dheb pastaj do te jesh me i kujdeseshem ne fjalet e tua .
 

ricky_ch

******
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhap

po kjo teme per islamin eshte, (po me kujton librin "Te mjeret"), nga kjo qe the del e qarte , ju quani te ligjshme poligamine, pra jeni te armatosur me argumentin kuranor, ne nje kohe qe kjo lloj jetese per ne eshte kurveri. Jane 2 kuptime te ndryshme,..., ju ne kurveri jeni te kenaqur, ..vete po thua..

Po de për Islamin është, po ti ku po bazohesh për kurvërinë?
Hajde na trego në ç'baza udhëhiqet feja yte?

Besoj se bën krahasime me diçka, kur e quan Islamin imoral dhe Rrugaçe.


Pra, në Islam është rregull që të kesh marrëdhënie vetëm me gruan tëndë,
e që mund t'i kesh deri në 4. اdo gjë tjetër dënohet.
Mendoj , se tema e kurvërisë për ty këtu mbaron, nëse e kupton!
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe t

Sme ke dhane pergjigje te logjikeshme . Doktrina ortodokse , a e pranon poligamin Solomonit a.s ? Nese thua jo . Ti nuk i beson Bibles dhe Zotit te Bibles .Sepse , Zoti e ka lejuar kete martese dhe e ka permendur . Kurse, prifti yt apo doktrina juaj po e mohon Biblen -fjalen e Zotit ne kete rast ! Doktrina asnjhere smundet te jete me e larte dhe me e besueshme se fjala e Zotit apo jo ?
Juve ju genjejn Priftat e kesaj doktrine .

Kurveria si definohet ne Bibel ? Mardhenia jashtemartesore apo jo ? Islami lejon martesen dhe ndalon kurverin . Martesa eshte e kunderta e kurverise .

Edhe nje gje po ta theme , islamin kurre mos u mundo me e kuptu tek muslimanet qe i takon ne jeten tende private . Islamin kerkoje ne shkencen dhe burimin ku mesohet islami . Nese e beni kete , jam shume i sigurt qe do ta kuptosh si duhet islamin dheb pastaj do te jesh me i kujdeseshem ne fjalet e tua .

Une nuk e kam lexuar kuranin. Por, disa fakte jane te njohura sikurse po e pohoni edhe vete, njera prej te cilave eshte poligamia. Per kete u shpjegova nje here. Une nuk merrem ma c`ka nuk e pohoni vete juve, apo jo. Ndersa ju merreni me Solomonin, qe daton 1000 e ca vjet para K., ne nje kohe qe doktrina e Krishtere lindi keto 2000 vjetet e fundit. Ajo qe dua te them eshte se Solomoni nuk ka ndonje lidhje me orthodhoksine. Doktrina orthodhokse u themelua ne 7 Sinode, i fundit me 787 pas .K.
Me kot merreni me Biblen, pasi une flas per Shkrimin e Shenjte, d.m.th. Jisu Krishtin, i cili na meson se nje burre duhet te marre vetem nje grua...., mos hyni pra ne gjera qe s`i njihni.
 
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhap

Une nuk e kam lexuar kuranin. Por, disa fakte jane te njohura sikurse po e pohoni edhe vete, njera prej te cilave eshte poligamia. Per kete u shpjegova nje here. Une nuk merrem ma c`ka nuk e pohoni vete juve, apo jo. Ndersa ju merreni me Solomonin, qe daton 1000 e ca vjet para K., ne nje kohe qe doktrina e Krishtere lindi keto 2000 vjetet e fundit. Ajo qe dua te them eshte se Solomoni nuk ka ndonje lidhje me orthodhoksine. Doktrina orthodhokse u themelua ne 7 Sinode, i fundit me 787 pas .K.
Me kot merreni me Biblen, pasi une flas per Shkrimin e Shenjte, d.m.th. Jisu Krishtin, i cili na meson se nje burre duhet te marre vetem nje grua...., mos hyni pra ne gjera qe s`i njihni.

E vertet Solomoni daton 1000 vjete para Krishtit , Muhamedi as , nja 700 vjete mbas Krishtit a.s. Dhe ne po flasim per keta Pejgamber nja 1450 vjete mbas Profetit te fundit te Zotit .
Edhe vete e thua qe doktrina qe beson ti ska lidhje me Solomonin ! E feja qe besoj une , Profeti qe i besoj une qe eshte vertetues i shtremberive ne shkrimin e shejte Inxhillin qe iu zbrit profetit Isus as- Ises a.s , nderlidhet me krejt profetet para tij , me Solomonin a.s , me Ibrahimin a.s me Musain a.s, me Isusin as-Jezusin a.s .

Kurani thote : se Tevratin apo dhjaten e vjeter qe e besoni ju e ndryshuan njerezit . Pastaj Zoti dergoj Jezusin a.s , por prap edhe pas ngritjes se tij ne qiell jahudit e ndryshuan librin e Zotit ! Dhe Zoti si vertetues per shtremberimet e librave te Tij , dergoi Muhamedin a.s., si sqarues te vertetes se cfare ndodhi mbas largimit te Jezusit a.s profetit te Zotit . Prandaj eshte kjo nderlidhje e Kuranit si ligje i Zotit me ligjin e Solomonit a.s., sepse Ligji i Zotit eshte i njejte . Kurse , ligji i doktrinave mbas 787 vite eshte kunderthenes me ligjin e Zotit . Sepse ligji i Zotit smundet te jete i keq per nje popull dhe i mire per nje popull tjeter .Dhe asesi kunderthenes , per nje popull lejon te lejuaren e per popullin qe pason pas ndalon te lejuaren .
Te keshilloj te lexosh Kuranin dhebta kuptosh nderlidhjen me Inxhilin dhe Tevratin (te dy dhjatat) .

Bibla thote rrenes eshte Profeti qe vjene pas Jezusit a.s . Po a nuk eshte argument faktik Islami qe e thote te kundrten e Bibles . Edhe Kurani thote te njejten gje se, nuk ka Profet dhe shpallja te fundit me nga Zoti . Por, ne dallim me Biblen , 1.7miliard besimtar te tjere mbas Muhamedit a.s si kemi ! A nuk eshte fakt argumentues ky ?
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhap

Bibla thote rrenes eshte Profeti qe vjene pas Jezusit a.s . Po a nuk eshte argument faktik Islami qe e thote te kundrten e Bibles . Edhe Kurani thote te njejten gje se, nuk ka Profet dhe shpallja te fundit me nga Zoti . Por, ne dallim me Biblen , 1.7miliard besimtar te tjere mbas Muhamedit a.s si kemi ! A nuk eshte fakt argumentues ky ?[/QUOTE]

... nuk kuptova ate faktin argumentues... ma shpjego pak te lutem ceni
 
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhap

Bibla thote rrenes eshte Profeti qe vjene pas Jezusit a.s . Po a nuk eshte argument faktik Islami qe e thote te kundrten e Bibles . Edhe Kurani thote te njejten gje se, nuk ka Profet dhe shpallja te fundit me nga Zoti . Por, ne dallim me Biblen , 1.7miliard besimtar te tjere mbas Muhamedit a.s si kemi ! A nuk eshte fakt argumentues ky ?

... nuk kuptova ate faktin argumentues... ma shpjego pak te lutem ceni[/QUOTE]

Bibla thote nuk do te kete profet dhe shpallje te Zotit me . Te njejten gje e thote edhe Kurani se Muhamedi a.s., eshte vula e Profeteve dhe sdo te kete me as profet as shpallje .
Pas ngritjes ne qiell te Jezusit a.s., Zoti dergoi Muhamedi a.s. u beme 1.7 miliard musliman . Kurse mbas Islamit u bene 14 shekuj nuk pat Pejgamber sikur Muhamedi dhe Ligj si Sheriati qe Qeverisi me boten mijera vite thuaje ne drejtesi dhe ne paqe . E kupton tani . Bibla ju thote te mos besoni se ata jane rrence , po keta " rrencat edhe 50vjete do te behen feja me dominuse ne bote . Kurse , pas Islamit nuk ka Profet te madhe si Muhamedi a.s ! I fundit mbeti Muhamedi a.s., qe arabet analfbet i beri sundues te botes ! Me cka i beri jana ? Sigurisht jo me rrena dhe mashtrime te Bibles !
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Njerezit po zgjohen, nuk u besojne me perrallave te mediave :

 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhap

... nuk kuptova ate faktin argumentues... ma shpjego pak te lutem ceni

Bibla thote nuk do te kete profet dhe shpallje te Zotit me . Te njejten gje e thote edhe Kurani se Muhamedi a.s., eshte vula e Profeteve dhe sdo te kete me as profet as shpallje .
Pas ngritjes ne qiell te Jezusit a.s., Zoti dergoi Muhamedi a.s. u beme 1.7 miliard musliman . Kurse mbas Islamit u bene 14 shekuj nuk pat Pejgamber sikur Muhamedi dhe Ligj si Sheriati qe Qeverisi me boten mijera vite thuaje ne drejtesi dhe ne paqe . E kupton tani . Bibla ju thote te mos besoni se ata jane rrence , po keta " rrencat edhe 50vjete do te behen feja me dominuse ne bote . Kurse , pas Islamit nuk ka Profet te madhe si Muhamedi a.s ! I fundit mbeti Muhamedi a.s., qe arabet analfbet i beri sundues te botes ! Me cka i beri jana ? Sigurisht jo me rrena dhe mashtrime te Bibles ![/QUOTE]

ceni arabet nuk ishin analfabet perkundrazi ishin ndertues studjues dhe vezhgues..
besimi sduhet te jete sundim ... besimi duhet te jet dashuri,shprese, paqe,miresi, vellazeri,bashkebisedim,bashkendarje...
ne bibel ceni nuk mund te flitet per kuranin se eshte pas saj ... sikur kurre sesi nuk mund te gjykoje.. ne bibel thuhet qe te tjer profet do vine etj etj..
sot isha ne meshe dhe e di cfar ishte baza pas leximit te fjales zotit..
sot eshte dita e emigranteve prifti u lut per ne.. e na u lut ne te hapim zmr drejt tyre, te hapim dyert , ti ndihmojme pa asnje gjykim .. te shikojme ne to dashurine e atit tone qe ka per ne.. etj etj.. kjo me pelqen shume dashuria per te tjeret..
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Persakohe do kete injoranc , varferi dhe njerz te pakarakter ose me karakter
te dobet , islami nuk do ndaloj perhapjen , biles jo vetem islami .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Persakohe do kete injoranc , varferi dhe njerz te pakarakter ose me karakter
te dobet , islami nuk do ndaloj perhapjen , biles jo vetem islami .
Mi more keto fjale ne majen e gushtave. Po mendoja pikerisht kete.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Pse perhapet?! Pyetje retorike!
A ndalohet dot e verteta thu a?!
 
Top