Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Abisi

larguar
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ndoshta nga qe eshte fe me e paster se te tjerat,ca te them :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

E habitshme qe vendet islamike jane ata me te prapambetyrat nga te gjitha aspektet. Qe nga arsimi, niveli i inteligjences, liria e fjales dhe e shtypit, arti dhe kultura.
Ne fillim te shek 19 mbreti i arabise saudite e kish pallatin e tij me tulla te pjekura ne diell. Ndersa anglo_amerikanet i benin vizite per kontrata te nje materje te zeze nga dilte nje leng qe quhet nafte.
Po ne te njejten kohe, nje nga debatet me te ashperta ne qeverite araboislamike ishte vendosja apo jo e transmetimit te radios. Gje e cila binte ne kundershtim me Kuranin sepse ishte nje shpikje kaurresh. Me ne fund u binden se nepermjet radios do transmetonin ajetet e kuranit.

Rreligjoni konsiderohet dicka e vertete per njerzit e shtresave te ulta, fallse per njerzit e zgjuar, e domosdoshme per qeveritaret.
Seneca_filozof romak.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

E habitshme qe vendet islamike jane ata me te prapambetyrat nga te gjitha aspektet. Qe nga arsimi, niveli i inteligjences, liria e fjales dhe e shtypit, arti dhe kultura.
Ne fillim te shek 19 mbreti i arabise saudite e kish pallatin e tij me tulla te pjekura ne diell. Ndersa anglo_amerikanet i benin vizite per kontrata te nje materje te zeze nga dilte nje leng qe quhet nafte.
Po ne te njejten kohe, nje nga debatet me te ashperta ne qeverite araboislamike ishte vendosja apo jo e transmetimit te radios. Gje e cila binte ne kundershtim me Kuranin sepse ishte nje shpikje kaurresh. Me ne fund u binden se nepermjet radios do transmetonin ajetet e kuranit.

Rreligjoni konsiderohet dicka e vertete per njerzit e shtresave te ulta, fallse per njerzit e zgjuar, e domosdoshme per qeveritaret.
Seneca_filozof romak.

Me thene te drejten une di nje fakt tjeter, qe perhapja me e madhe po ndodh ne boten perendimore! Ndersa ne boten arabe nqs ka konvertime kryesisht kthehen ne fe tjeter(jo islame). Tashi ne europa e perparuar c'ne shkojme tek feja e prapambetur se s'po e marr vesht hic.
 
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kush e thote kete? Nga cila statistika eshte bazuar ?!!

Mua me duket e kunderta, me keto zhvillimet e fundit te terrorizmit islamik njerezit kane rezervat e tyre per fene islame, eshte ngritur nje perceptim qofte ky dhe i gabuar qe islami = me terror vrasje.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Shpata e Zotit, shpata e Shenjtorit Orthodhoks Gjergj Kastrioti mungon sot. Lufta e Tij ishte lufte e shenjte per mbrojtjen e Krishterimit Orthodhoks dhe Kishes si dhe per formimin e identitetit "shqiptar". Kjo shpate pra dhe ky shenjtor mungojne sot dhe kjo eshte aresyeja pse po perhapet islami dhe "profeti" juaj fals.
 
Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Shpata e Zotit, shpata e Shenjtorit Orthodhoks Gjergj Kastrioti mungon sot. Lufta e Tij ishte lufte e shenjte per mbrojtjen e Krishterimit Orthodhoks dhe Kishes si dhe per formimin e identitetit "shqiptar". Kjo shpate pra dhe ky shenjtor mungojne sot dhe kjo eshte aresyeja pse po perhapet islami dhe "profeti" juaj fals.

Shpata e Zotit???
Nese e ke fjalen si Zot i shqiptareve po.
Gjergj Kastrioti shenjtor ortodoks?
Qe kur?Nga?Si?Pse?
Nena e tij ishte ortodokse, babai katolik, ai vete katolik.
Emrin nuk e kishte Georgios e as Gjorgjije.
Mbrojtes i kishes ortodokse???
Ou!!!
Me ca e mbrojti kishen ortodokse?
Me ushtaret dhe parate e ndihmat pa fund qe i dergonte Ferdinandi i Napolit bashke me Vatikanin?
Gjergj Kastrioti ka qene mbrojtes i krishterimit , kjo eshte e vertete por kurrsesi krishterimit ortodoks.
Ka qene shume me teper mbrojtes i shqiptareve dhe shqiptarise sepse ndryshe nga Janosh Huniadi nuk doli kurre pasi filloi luften kunder turqve jashte Arberise te mbronte te krishteret.
Pra i interesonte shume me teper toka arbnore se sa krishterimi.
Ndonjere i kuptoj keta turkoshaket kur thone qe na mbyten serbet dhe greket.
Une them qe na mbyten turkoshaket , serbet dhe greket bashke.
Turkoshaket lidhin identiten shqiptar me myslimanizmin, ti e lidh me ortodoksine.
Shqiptaret ekzistojne ne keto troje kur fete e juaja nuk ekzistonin fare.Kur njerezit i faleshin diellit, vetetimes, shiut, gjarprit etj kjo toke ishte shtepi e shqiptareve.Fete e juaja jane bebushe krahasuar me moshen e shqiptarise.


Sa per Islamin perhaper sepse krishterimit i ka dale boja, eshte konsumuar.
Islami si fe me e re eshte me 'e virgjer' se te tjerat.
Qe nga krijimi i njerezimit shume fe pasi kane bere kohen e tyre kane 'vdekur'.
Te gjitha pa asnje perjashtim e kane fatin te shkruar.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kush e thote kete? Nga cila statistika eshte bazuar ?!!

Mua me duket e kunderta, me keto zhvillimet e fundit te terrorizmit islamik njerezit kane rezervat e tyre per fene islame, eshte ngritur nje perceptim qofte ky dhe i gabuar qe islami = me terror vrasje.

Une njoh personalisht 10 persona, 5 nga ata edhe nga afer ne jeten reale, te huaj pra amerikan, te cilet jane konvertuar ne Islam pas 11 shtatorit. Duke pare vazhdimisht neper media se muslimanet terrorist, Islame fe e dhunes, u interesuan dhe filluan t'lexojne per kete fe, qe tek ata s'kishte qene e njohur edhe aq, mos te them fare. Dhe ne fund e kuptuan qe nuk eshte kjo fe sic shfaqet neper media, e perqafuan kete fe dhe tani jetojne ne paqe. Sigurisht, edhe te tillet jane quajtur terroriste nga pjesa tjeter, menjehere pas perqafimit te Islamit.

 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Shpata e Zotit???
Nese e ke fjalen si Zot i shqiptareve po.
Gjergj Kastrioti shenjtor ortodoks?
Qe kur?Nga?Si?Pse?
Nena e tij ishte ortodokse, babai katolik, ai vete katolik.
Emrin nuk e kishte Georgios e as Gjorgjije.
Mbrojtes i kishes ortodokse???
Ou!!!
Me ca e mbrojti kishen ortodokse?
Me ushtaret dhe parate e ndihmat pa fund qe i dergonte Ferdinandi i Napolit bashke me Vatikanin?
Gjergj Kastrioti ka qene mbrojtes i krishterimit , kjo eshte e vertete por kurrsesi krishterimit ortodoks.
Ka qene shume me teper mbrojtes i shqiptareve dhe shqiptarise sepse ndryshe nga Janosh Huniadi nuk doli kurre pasi filloi luften kunder turqve jashte Arberise te mbronte te krishteret.
Pra i interesonte shume me teper toka arbnore se sa krishterimi.
Ndonjere i kuptoj keta turkoshaket kur thone qe na mbyten serbet dhe greket.
Une them qe na mbyten turkoshaket , serbet dhe greket bashke.
Turkoshaket lidhin identiten shqiptar me myslimanizmin, ti e lidh me ortodoksine.
Shqiptaret ekzistojne ne keto troje kur fete e juaja nuk ekzistonin fare.Kur njerezit i faleshin diellit, vetetimes, shiut, gjarprit etj kjo toke ishte shtepi e shqiptareve.Fete e juaja jane bebushe krahasuar me moshen e shqiptarise.


Sa per Islamin perhaper sepse krishterimit i ka dale boja, eshte konsumuar.
Islami si fe me e re eshte me 'e virgjer' se te tjerat.
Qe nga krijimi i njerezimit shume fe pasi kane bere kohen e tyre kane 'vdekur'.
Te gjitha pa asnje perjashtim e kane fatin te shkruar.

Lufta e Gjergj Kastriotit ishte lufte e Shenjte dhe ishte Zoti Krisht ne mendjen dhe krahun e Shen Gjergj Kastriotit, i cili ishte i pagezuar orthodhoks, i martuar ne Kishe Orthodhokse (Kisheza ne Manastirin e Ardenices) dhe nuk te marton Kisha Orthodhokse po nuk ishe orthodhoks i pagezuar. Interesaxhinjte e perendimit e ndihmonin se kishin frike per vete, pasi ishte fuqia e Zotit qe i ndali osmanet me mendjen, zemren dhe krahun e Gjergjit. Ka qene mbrojtes i Orthodhoksise dhe kjo duket edhe nga flamuri, qe kemi edhe ne sot. Shkaba 2 krenare eshte shenja e perandorise se lindjes, shenje nen te cilen luftonte. Identitetin shqiptar e themeloi Shen Gjergj Kastrioti, me pare Arb, pastaj shqiptar. Vetem identiteti orthodhoks e ruajti atdheun dhe cilesine tone si shqiptare, prandaj orthodhoksia perben eliten e shqiptareve, duke neveritur traditat pagane dhe perbuzur islamin, si fe e pushtuesve,
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Lufta e Gjergj Kastriotit ishte lufte e Shenjte dhe ishte Zoti Krisht ne mendjen dhe krahun e Shen Gjergj Kastriotit, i cili ishte i pagezuar orthodhoks, i martuar ne Kishe Orthodhokse (Kisheza ne Manastirin e Ardenices) dhe nuk te marton Kisha Orthodhokse po nuk ishe orthodhoks i pagezuar. Interesaxhinjte e perendimit e ndihmonin se kishin frike per vete, pasi ishte fuqia e Zotit qe i ndali osmanet me mendjen, zemren dhe krahun e Gjergjit. Ka qene mbrojtes i Orthodhoksise dhe kjo duket edhe nga flamuri, qe kemi edhe ne sot. Shkaba 2 krenare eshte shenja e perandorise se lindjes, shenje nen te cilen luftonte. Identitetin shqiptar e themeloi Shen Gjergj Kastrioti, me pare Arb, pastaj shqiptar. Vetem identiteti orthodhoks e ruajti atdheun dhe cilesine tone si shqiptare, prandaj orthodhoksia perben eliten e shqiptareve, duke neveritur traditat pagane dhe perbuzur islamin, si fe e pushtuesve,
Jo jo se ke keq ti.
Mire e ke.
Jemi forum tolerant ne.
Perderisa tolerojme turkoshaket perse mos te tolerojme serbet dhe greket.

Sa per temen -
Islami ne Shqiperi ka nevoje per greket e serbet per t'ju kundervene atyre.
Ju beni lojen e Islamit ne kete rast.
Jo me kot keta turkoshaket na akuzojne si serbe e greke, pikerisht per te na thene qe shiko se ka edhe me keq.
Nejse.
Ti thua ortodokset, turkoshaket thone Islami.
Vetem shqiptare s'ka ne Shqiperi lol
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Jo jo se ke keq ti.
Mire e ke.
Jemi forum tolerant ne.
Perderisa tolerojme turkoshaket perse mos te tolerojme serbet dhe greket.

Sa per temen -
Islami ne Shqiperi ka nevoje per greket e serbet per t'ju kundervene atyre.
Ju beni lojen e Islamit ne kete rast.
Jo me kot keta turkoshaket na akuzojne si serbe e greke, pikerisht per te na thene qe shiko se ka edhe me keq.
Nejse.
Ti thua ortodokset, turkoshaket thone Islami.
Vetem shqiptare s'ka ne Shqiperi lol

ke degjuar ti ndonje turkoshak te lavderoje Gjergj Kastriotin, e pra eshte Heroi Kombetar, nese akuzojne kane te drejten e tyre dhe taktiken, por Shen Gjergj Kastrioti mbetet gure prove per te qene shqiptar apo turkoshak. (ti qartesisht ben lojen e tyre kur me krahason mua me ata)
 
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

O Ilia Skenderit apo Gjergjit i ka shkuar mundi posht ! Sot shqiptaret 90% jane musliman . Ne tere Evropen sot ndertohen Xhamia ku thirret Ezani !
Edhe 100 shpata te njerezve te jene , a mendoni se me shpata ndalet feja e Zotit ?! Therritni mendjes o pasardhesit e Skenderit ! Bota ka ndryshuar , sot nuk ka njerez analfabet . Te gjithe mund te lexojme te drejten dhe te shtrembten .

Ateistet e forumit munden te heshtin , sepse baba i tyre xhaxhi Enver eshte shembulli me i keq i species njeri . Edhe ai nuk besoj ne Zot , por njerezimi nuk njehe nacionalist me te keq ne kete token tone shqiptare(krishtere-islame).
 
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

O Ilia Skenderit apo Gjergjit i ka shkuar mundi posht ! Sot shqiptaret 90% jane musliman . Ne tere Evropen sot ndertohen Xhamia ku thirret Ezani !
Edhe 100 shpata te njerezve te jene , a mendoni se me shpata ndalet feja e Zotit ?! Therritni mendjes o pasardhesit e Skenderit ! Bota ka ndryshuar , sot nuk ka njerez analfabet . Te gjithe mund te lexojme te drejten dhe te shtrembten .

Ateistet e forumit munden te heshtin , sepse baba i tyre xhaxhi Enver eshte shembulli me i keq i species njeri . Edhe ai nuk besoj ne Zot , por njerezimi nuk njehe nacionalist me te keq ne kete token tone shqiptare(krishtere-islame).

Le te heshtin jo vetem ateistet por edhe cifutet, valdostanet dhe adventistet, le te heshte kush te kesh qejf ti .
Nje lutje kam une-
Keshtu si pa dashje , me shume ndroje dhe frike....A mundemi ne shqiptaret te bejme ndonje koment nderthurur mes turqve dhe greko-serbeve?
Nese thua po ta shperblefte Allahu.
Nese thua jo s'ka gje, veten tate do tregosh :p
 

Endrra

VIP
V.I.P
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Le te heshtin jo vetem ateistet por edhe cifutet, valdostanet dhe adventistet, le te heshte kush te kesh qejf ti .
Nje lutje kam une-
Keshtu si pa dashje , me shume ndroje dhe frike....A mundemi ne shqiptaret te bejme ndonje koment nderthurur mes turqve dhe greko-serbeve?
Nese thua po ta shperblefte Allahu.
Nese thua jo s'ka gje, veten tate do tregosh :p

Si arrin ta kuptosh ti kete ,,te heq kapelen vlla :p
 
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Si arrin ta kuptosh ti kete ,,te heq kapelen vlla :p

Ketu eshte problemi . Mos mumdesia e kuptimit te njeri-tjetrit na shpie te paragjykimet dhe mendimet e gabuara .

Historia na meson turkin e kem armik , sllavine armik , grekun armik apo jo ? Per keta te dyte te fundit tashme edhe i kemi provuar me shekuj . Po turkin kurre nuk e provuam se e kemi armik ! Vetem ne libra qe e kemi mesuar ashtu !! Po te ishte turku armik i shqiptareve edhe sot do te ishte armik si shkaku dhe greku . Po turku sot eshte prej shteteve te veteme qe po kontribon per shtetin kosovar posa te krijuar ne te gjitha aspektet .
Therritni menjdes ! Prekne boten me duar , largohuni mesimeve propaganduese ateiste-komuniste !
 
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Si arrin ta kuptosh ti kete ,,te heq kapelen vlla :p

Nese akoma se ke kuptuar mua ceni me pelqen sepse eshte njeri i drejte...pak....i cik si....e kupton vete ti.
Nuk do merrja mundin ti pergjigjesha po te mos me pelqente.


Ps-Cen, nuk jam ateist, kam dhe une besimin tim.
Do thuash ti-
Te kam thene serb ortodoks.E mora vesh qe s'je.
Te thashe edhe katolik italian.Edhe katolik nuk je.
Ateist jo.
Mysliman jo qe jo.
Ca dreqin je?-Mos je DREQI vete?
Ndoshta po Cen....ndoshta edhe jo :)
Sidoqofte te garantoj qe kam edhe une besimin tim por mbi te gjitha JAM dhe do mbetem SHQIPTAR
 
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Po le te perhapet !
Ku qendron problemi?
Nje me pak o 100 me shume pune e madhe.
Un e kam than gjithmon... cdo kush eshte i lir te besoj ne ate qe deshiron, ama ta mbaj per vete pa bezdis/imponuar/ngacmuar/etj sepse s'eshte askushi ashtu sic un.
 
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Lufta e Gjergj Kastriotit ishte lufte e Shenjte dhe ishte Zoti Krisht ne mendjen dhe krahun e Shen Gjergj Kastriotit, i cili ishte i pagezuar orthodhoks, i martuar ne Kishe Orthodhokse (Kisheza ne Manastirin e Ardenices) dhe nuk te marton Kisha Orthodhokse po nuk ishe orthodhoks i pagezuar. Interesaxhinjte e perendimit e ndihmonin se kishin frike per vete, pasi ishte fuqia e Zotit qe i ndali osmanet me mendjen, zemren dhe krahun e Gjergjit. Ka qene mbrojtes i Orthodhoksise dhe kjo duket edhe nga flamuri, qe kemi edhe ne sot. Shkaba 2 krenare eshte shenja e perandorise se lindjes, shenje nen te cilen luftonte. Identitetin shqiptar e themeloi Shen Gjergj Kastrioti, me pare Arb, pastaj shqiptar. Vetem identiteti orthodhoks e ruajti atdheun dhe cilesine tone si shqiptare, prandaj orthodhoksia perben eliten e shqiptareve, duke neveritur traditat pagane dhe perbuzur islamin, si fe e pushtuesve,

Lexo pak ketu me poshte dhe mos guxo me kurre te shtremberosh historine dhe te verteten e shqiptareve!!!
(E shikon qe kisha te drejte kur vija shenjen e barazimit mes teje dhe turkoshakeve?)
“Jam në prag të varrit. Po ju lë një mbretëri me forca të afta për ta mbrojtur, por me një pasardhës të paaftë nga mosha për ta drejtuar. Megjithatë, në qoftë se në të ardhmen ju bëheni trima dhe të virtytshëm, ju mund të përballoni të gjitha sulmet e armiqve tuaj. Nuk është sipërfaqja e vendit ajo që bën një fron të respektueshëm, por aftësia e atij që ulet mbi të. Në qoftë se ju jeni i djallëzuar, shërbëtor i ministrave tuaj, dhe naiv i lajkave të oborrtarëve tuaj, atëherë asgjë nuk do të jetë më e lehtë sesa përmbysja nga maja më e lartë ku ju ndodheni. Duhet të jetë virtyti themel i fronit. Virtyti nuk është fantazi. Ndoshta do ju a thonë një ditë, por mos harroni se ai që do ju a thotë, është një tradhtar, një dinak, që për të mbretëruar në vendin tuaj, do ju sugjerojë maksima të rreme, të cilat herët a vonë do të shkaktojnë përmbysjen tuaj. Duke pasur virtytin si udhërrëfyes, lajkatarët dhe të pabesët do të largohen prej jush…Të virtytshëm, ju mund të mbani lehtë perandorinë që po ju lë të tronditur nga lufta e vazhdueshme ; ta përforconi, ta rimëkëmbni nëpërmjet pushimit dhe qetësisë…

Krijoni vendshkrime të paçensuruara në të gjithë sipërfaqen e mbretërisë ku mund të publikohen të gjitha padrejtësitë dhe dhuna që mund të ushtrohen nga drejtuesit e krahinave tuaja. Bëni këtë edhe për miqtë apo familjarët e tyre që jetojnë në oborrin tuaj, të cilët i fshehin këto shkelje apo i përdorin nën pretekstin e drejtësisë dhe të domosdoshmërisë. Shqyrtoni gjithçka nga ju vetë, dhe nëse magjistrati, ushtari apo kleriku janë mashtrues dhe të padrejtë, atëherë pa mëshirë varini në shtyllë në vendin e krimit : ju do të vini re se pasardhësi i tij do të bëhet i drejtë dhe i njerëzishëm…Kur sapo të keni marrë drejtimin e pushtetit, ju do të kujdeseni për Drejtësinë, e cila është themeli i të gjitha virtyteve. Ju do të mbroni artizanët, si njerëzit më të dobishëm të zonave të pushtetit tuaj, dhe do të parandaloni shtypjen e tyre nga pasanikët. Krenaria dhe luksi i bën pasanikët të pandjeshëm ndaj fatkeqësive të varfërve, të cilët nuk kanë as tituj (grada) e as mbështetje. Duhet të jeni të butë dhe të dashur me njerëzit tuaj ; dukuni shpesh mes tyre, bisedoni me ta, pyesni ata nëse dëshirat tuaja për drejtësi janë ekzekutuar nga ministrat tuaj. Princi që qëndron i mbyllur me oborrtarët e tij shikohet nga populli i tij si armik dhe tiran…Dëgjoni ankesat dhe kërkesat e popullit tuaj me qetësi sa që ti frymëzoni besim atij për t’ju ndihmuar të korrigjoni abuzimet dhe fatkeqësitë e shtetit.

Kujdesuni që Kombi juaj të rritet nëpërmjet fesë katolike, por mos persekutoni asnjeri që ta ndjekë atë me detyrim. Dielli, që është shëmbëllimi i Perëndisë, shkëlqen pa dallim për turkun ashtu si për të krishterin. Kushdo që këshillon për të luftuar për hir të Perëndisë është një mashtrues i cili dëshiron të sakrifikojë të vërtetën për interesat e tij. Zoti është i fuqishëm, ai mund të bëjë gjithçka vetë, pa ndihmën e askujt…Në qoftë se fati ju bën endacak, të varfër apo nevojtar kurrë mos e ndryshoni fenë për interes…Mbyllini që në origjinë mosmarrëveshjet e teologëve dhe hipokritëve, të cilat janë më të rrezikshmet për lumturinë e një shteti. Kemi parë perandoritë më të lulëzuara të përçahen dhe të tronditen nga këta fanatikë…Shihni Perandorinë e Konstandinit të rrënuar nga Muhamedi, dhe princin Jean Paléologue (Gjon Paleologu) i shkelur nga kuajt e Arabëve. Ai ishte supersticioz, priftërinjtë e tij ambiciozë dhe injorantë, oborrtarët e tij të rremë dhe të shthurur nga luksi, dhe tani princi, priftërinjtë dhe oborrtarët kanë vdekur dhe po vdesin në skllavëri.

Nëse keni fat të mjaftueshëm për të pasur filozofë në vendqeverisjet tuaja, të cilët janë të ndriçuar nga drita e arsyes dhe jo nga sistemet e rreme, le të shkruajnë në paqe dhe të reagojnë ndaj paragjykimeve dhe makinacioneve të kujtdo që flet në emër të Zotit me qëllim për të heshtur mbretin dhe drejtësinë. Ju do t’i mbroni ata kundra zellit të tepruar të drejtuesve hipokritë duke i shpërblyer me vende pune në gjykatat dhe oborret tuaja.

Kur të ju flasin keq për dikë, ju do ta dëgjoni me gjysmë veshi… Ju do të jeni të sjellshëm me të gjithë shtresat popullore. Si arsye e dallimit të gradës që do të keni së shpejti në shoqëri, ju duhet të dalloheni nga të tjerët nëpërmjet bujarisë, i cili është karakteri dallues i princave. Një monark, edhe i varfër, duhet të jetë bujar…

Mbroni meritën dhe shpërblejeni atë kudo që ajo ndodhet. Mirësia duhet të shoqërohet me një zemër bujare. Njeriu ndërton tempuj, ngre altarë për Zotin falë mirësisë së tij. Evitoni për gjithmonë shekullit, rrethit dhe racës tuaj turpin për të pasur njerëz të dëshpëruar nga mizoria, krenaria apo injoranca juaj. Mos harroni se njeriu lind për lumturinë e njëri-tjetrit…

Armatosuni nga guximi dhe vendosmëria në mjerim, me maturi në mirëqenie. Mos u zhytuni në përtaci, ajo është nëna e të gjitha veseve…Mos mbyllni sytë ndaj fqinjëve dhe traktateve të tyre : ata do të presin momentin kur ju do të jeni të brishtë për t’ju akuzuar dhe do të pohojnë pretendime të rreme mbi trashëgiminë që po ju lë. Mos përdorni spiunë për të ditur se çfarë thonë njerëzit në lidhje me administrimin tuaj. Bëni punën tuaj ashtu si duhet, njerëzia le të flasin dhe të shkruajë çfarë të dëshirojë…

Ti jepet mundësia gjithsecilit prej rrethit tuaj që të ju shkruajë ; Ju do të punësoni sekretarët tuaj që të përgjigjen për çështje të ndryshme ose publike, por sekretet e shtetit duhen të mbeten mes jush…

Mos përbuzni askënd ; më i vogli dhe më i varfëri mund të ju rrëzojë, ashtu si dhe mund të ju ndihmojë me këshillat dhe kurajon e tij.

Jeni të durueshëm në çështjet e luftës, të patrembur në rreziqe, të butë dhe humanë, kurrë mizorë dhe gjaknxehtë. Fshihni dhimbjen që fatkeqësitë tuaja mund të ju shkaktojnë. Armiqtë tuaj do të jenë gjithmonë të gatshëm të ju fyejnë për fatkeqësitë, dhe ministrat të ju tradhtojnë. Ftoni mes jush të huaj të arsimuar duke u dhënë një rol këshilltari edhe në rast kur ata nuk janë fisnikë e të pasur. Kompetencat që i akordohen fisnikërisë janë prodhim i politikës. Ju mund të përdorni fisnikët si të dëshironi. Pasanikët injorantë do t’i ledhatoni, kështu do të kurseni pasurinë tuaj për mirëmbajtjen e ushtrisë, dhe do të keni një oborr të shkëlqyeshëm falë krenarëve por dhe budallenjve, që nuk kanë asnjë lloj virtyti përveçse floririt.

Mos jeni të ndrojtur ndaj ndjenjave tuaja. Deklaroni haptazi oborrtarëve tuaj, se ai që do të ju gënjejë dhe do të ju dërgojë në rrugën e gabuar në administrim, pa asnjë falje do të varet në shtyllë. Poetëve që do të ju thurin vargje, për të ju bindur se jeni më i madhi, më bujari, më i mrekullueshmi, luftëtari më i madh ndër të gjithë mbretërit, u dërgoni në këmbim një copë letër, bojë dhe një pendë nga një oborrtar i panjohur, me urdhrin për të dëshmuar të vërtetën e asaj që shkruajnë, dhe në qoftë se nuk mund të bëjnë një gjë të tillë, të kufizojnë veten në dhënien e këshillave, duke u lënë të kuptohet së nëse vazhdojnë të shkruajnë marrëzira të tilla të rrezikshme, ata do të mbyten nga vetë ju si person i shenjtë i të vërtetës.

Kujdesuni që të keni gjithmonë ushtarë të mirë dhe të disiplinuar ; që ushtarët tuaj të mos bëhen përtacë, ti stërvitni dhe ti trajtoni jo si skllevër por si shokët tuaj. Kur të jeni në luftë, ju do të udhëhiqni ushtrinë si gjeneral dhe në betejë do të luftoni si ushtar. Emri i mbretit është një titull shumë i nderuar, por ky titull ka peshë të madhe dhe detyra të vështira për të realizuar. Kryesorja është të pranohesh dhe të respektohesh në rrethin tënd. Zoti nuk ka dhënë fuqinë supreme për të na zhytur në qullësi, për që të jemi mbrojtës të çështjes publike. Për një zemër të butë dhe një shpirt të virtytshëm, mirëqenia e përgjithshme e popullit tënd është kënaqësia më e madhe që mund të përjetohet. Neglizhenca dhe një lloj mirësie që e thërrasim « mendjelehtësia e një princi », u shkaktojnë dëme njerëzve ; dhe ju e dini se roli i mbretit është t’i mbrojë

Dëboni larg jush astrologët gjykatës dhe kimistët prodhues ari dhe diamantesh. Një princ është gjithmonë i pasur, kur ai është i mençur dhe i lartësuar shpirtërisht. Emri juaj do të jetë i shkruar në një pllakë prej mermeri të bardhë me shkronja të zeza mbi dyert e kështjellave tuaja të destinuara për të burgosurit. Mjerim për guvernatorin që i fshehu mbretit pafajësinë, që përkeqësoi nga koprracia dhe zelli i tij dënimin e fajtorëve…Mbroni njerëzit e dashur dhe të mirë, ndëshkoni shpirtrat e këqij. Jeni të ndjeshëm ndaj lëndimit, por akoma dhe më shumë ndaj shërbimit të popullit tuaj dhe miqësisë të njerëzve të ngjashëm me ju.

Pika kulmore e një lufte është çorientuese, duhet ndjerë pasiguria (rreziku). Atëherë kujdesi dhe guximi do të ju shërbejnë më mirë se sa pasuria. Duhet të dish të fitosh, por mos harroni se edhe mund të mposhtesh. Sfidoni veten tuaj : mos e humbisni toruan nga zemërimi, sepse atëherë i thjeshti bëhet i keq dhe mbreti një përbindësh…

Mos harroni se politika turke është për të mbjellë përçarje mes princave të krishterë ; e gjithë madhështia e tyre gjendet në këtë politikë të shkëlqyeshme, e cila bën me shumë pushtime sesa armët e tyre. Së fundi, në qoftë se jeni xheloz se po ju lë një trashgimtar që ju pengon për të marrë fronin, mos harroni se kam qenë babai juaj, dhe shpatën do e përdorni vetëm për të rrëzuar armikun.

Ju do të keni lidhje të shumta me oborrin e Romës, që unë kam qenë deri tani mbështetës dhe mbrojtës. Interesat e mia më kanë detyruar të përshtas politikën time me të sajën. Rrethanat në të cilat jam gjetur veten nuk më kanë lejuar të luftoj uzurpimet turke dhe pretendimet e papës. Për të mirën e krahinave të mia kam qenë gjithmonë i lumtur me veprimet që kam ndërmarrë. Roma është fodulle vetëm me princat e dështuar. Roma, duke më pasur frikë, më ka bërë gjithmonë lajka. Ajo ndryshon maksimat dhe pozicionet sipas rasteve, por frika se humb tokat e saj ndaj sulmeve të Muhamedit, e ka detyruar atë të qëndrojë modeste ndaj meje, duke më njohur të gjitha të drejtat, titujt, dhe zotërimet e realizuara gjatë betejave të mia. Papët nuk kanë arritur kurrë të manipulojnë një ushtar të vjetër si unë, por nuk do të hezitojnë të bëjnë një gjë të tillë ndaj jush si arsye e moshës së re dhe mungesës së eksperiencës për të qeverisur, për të shërbyer. Mos harroni, se me praktikat e shumta që ata përdorin për të arritur qëllimet e tyre, më e forta, është rrëfimi. Por është e lehtë ta kuptoni : kur prifti do të dojë të dijë më shumë sesa mëkatet tuaja, kthejeni si një mashtrues në vendin e tij, dhe dënojeni si të tillë, që të shërbejë si shembull për pasardhësin e tij.

…Megjithatë, është shumë e rrezikshme të kundërshtosh hapur Papën, këtë idhull të madh të fesë sonë. Ai është një njeri si të tjerët, me pasionet dhe dobësitë e tij… Nëse Papa ju dërgon faljet, reliket, bekimet, merrni ato me respekt, dhe i nderoni me njerëzit tuaj duke e dhënë ju shembullin kryesor… Por në qoftë se Papa përpiqet të rrisë numrin e priftërinjve dhe murgjve për të nxjerrë para nga krahinat tuaja…ose ju nxit që të hapni luftëra në emër të Zotit, rrufeja hakmarrëse qëlloftë mbi ju dhe pasardhësit tuaj në rast pranimi. Zoti hakmerret ndaj fyersve të tij, pra nuk ka nevojë për ndihmën e njeriut. Mos kërcënoni Romën, kur ajo nuk ju kërcënon. Por shpallni luftë ndaj kujtdo që mundohet të prishë harenë e popullit, dhe legjitimitetin e fronit.

Ju do të ndaloni çdo banor i cili ndodhet nën qeverisjen tuaj, që të mos bëhet as prift e as murg pa arritur moshën dyzet vjeçare. Për tu ushqyer nga puna e të tjerëve, duhet më parë që njeriu (mashkulli) të ketë kontribuar në mbështetjen e komunitetit, prej të cilit dëshiron të ndahet për të shijuar jetën e tij… Këta priftërinj dhe murgj duhet të ju ndihmojnë të mbroni kombin në kohë lufte, sepse në kohë paqeje po ky komb i ushqen pa i përdorur. Nëse Papa kundërshton, bindeni atë me butësi, dhe vetëm në qoftë se është e nevojshme përdorni shpatën… Një politikë e tillë do të ju pajtojë me dashurinë atërore të pasardhësve të tij, dhe do të bëheni shembull dhe lider për të gjithë mbretërit, të cilët frikacakë, të dobët, injorantë, budallenj, u uzurpohet nga Papa dhe ministrat e tyre, fuqia që Zoti u ka dhënë për të përhapur lumturinë e Kombeve, ku ata duhet të jenë zotërit dhe etërit.
 
Last edited by a moderator:

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Lexo pak ketu me poshte dhe mos guxo me kurre te shtremberosh historine dhe te verteten e shqiptareve!!!
(E shikon qe kisha te drejte kur vija shenjen e barazimit mes teje dhe turkoshakeve?)
“Jam në prag të varrit. Po ju lë një mbretëri me forca të afta për ta mbrojtur, por me një pasardhës të paaftë nga mosha për ta drejtuar. Megjithatë, në qoftë se në të ardhmen ju bëheni trima dhe të virtytshëm, ju mund të përballoni të gjitha sulmet e armiqve tuaj. Nuk është sipërfaqja e vendit ajo që bën një fron të respektueshëm, por aftësia e atij që ulet mbi të. Në qoftë se ju jeni i djallëzuar, shërbëtor i ministrave tuaj, dhe naiv i lajkave të oborrtarëve tuaj, atëherë asgjë nuk do të jetë më e lehtë sesa përmbysja nga maja më e lartë ku ju ndodheni. Duhet të jetë virtyti themel i fronit. Virtyti nuk është fantazi. Ndoshta do ju a thonë një ditë, por mos harroni se ai që do ju a thotë, është një tradhtar, një dinak, që për të mbretëruar në vendin tuaj, do ju sugjerojë maksima të rreme, të cilat herët a vonë do të shkaktojnë përmbysjen tuaj. Duke pasur virtytin si udhërrëfyes, lajkatarët dhe të pabesët do të largohen prej jush…Të virtytshëm, ju mund të mbani lehtë perandorinë që po ju lë të tronditur nga lufta e vazhdueshme ; ta përforconi, ta rimëkëmbni nëpërmjet pushimit dhe qetësisë…

Krijoni vendshkrime të paçensuruara në të gjithë sipërfaqen e mbretërisë ku mund të publikohen të gjitha padrejtësitë dhe dhuna që mund të ushtrohen nga drejtuesit e krahinave tuaja. Bëni këtë edhe për miqtë apo familjarët e tyre që jetojnë në oborrin tuaj, të cilët i fshehin këto shkelje apo i përdorin nën pretekstin e drejtësisë dhe të domosdoshmërisë. Shqyrtoni gjithçka nga ju vetë, dhe nëse magjistrati, ushtari apo kleriku janë mashtrues dhe të padrejtë, atëherë pa mëshirë varini në shtyllë në vendin e krimit : ju do të vini re se pasardhësi i tij do të bëhet i drejtë dhe i njerëzishëm…Kur sapo të keni marrë drejtimin e pushtetit, ju do të kujdeseni për Drejtësinë, e cila është themeli i të gjitha virtyteve. Ju do të mbroni artizanët, si njerëzit më të dobishëm të zonave të pushtetit tuaj, dhe do të parandaloni shtypjen e tyre nga pasanikët. Krenaria dhe luksi i bën pasanikët të pandjeshëm ndaj fatkeqësive të varfërve, të cilët nuk kanë as tituj (grada) e as mbështetje. Duhet të jeni të butë dhe të dashur me njerëzit tuaj ; dukuni shpesh mes tyre, bisedoni me ta, pyesni ata nëse dëshirat tuaja për drejtësi janë ekzekutuar nga ministrat tuaj. Princi që qëndron i mbyllur me oborrtarët e tij shikohet nga populli i tij si armik dhe tiran…Dëgjoni ankesat dhe kërkesat e popullit tuaj me qetësi sa që ti frymëzoni besim atij për t’ju ndihmuar të korrigjoni abuzimet dhe fatkeqësitë e shtetit.

Kujdesuni që Kombi juaj të rritet nëpërmjet fesë katolike, por mos persekutoni asnjeri që ta ndjekë atë me detyrim. Dielli, që është shëmbëllimi i Perëndisë, shkëlqen pa dallim për turkun ashtu si për të krishterin. Kushdo që këshillon për të luftuar për hir të Perëndisë është një mashtrues i cili dëshiron të sakrifikojë të vërtetën për interesat e tij. Zoti është i fuqishëm, ai mund të bëjë gjithçka vetë, pa ndihmën e askujt…Në qoftë se fati ju bën endacak, të varfër apo nevojtar kurrë mos e ndryshoni fenë për interes…Mbyllini që në origjinë mosmarrëveshjet e teologëve dhe hipokritëve, të cilat janë më të rrezikshmet për lumturinë e një shteti. Kemi parë perandoritë më të lulëzuara të përçahen dhe të tronditen nga këta fanatikë…Shihni Perandorinë e Konstandinit të rrënuar nga Muhamedi, dhe princin Jean Paléologue (Gjon Paleologu) i shkelur nga kuajt e Arabëve. Ai ishte supersticioz, priftërinjtë e tij ambiciozë dhe injorantë, oborrtarët e tij të rremë dhe të shthurur nga luksi, dhe tani princi, priftërinjtë dhe oborrtarët kanë vdekur dhe po vdesin në skllavëri.

Nëse keni fat të mjaftueshëm për të pasur filozofë në vendqeverisjet tuaja, të cilët janë të ndriçuar nga drita e arsyes dhe jo nga sistemet e rreme, le të shkruajnë në paqe dhe të reagojnë ndaj paragjykimeve dhe makinacioneve të kujtdo që flet në emër të Zotit me qëllim për të heshtur mbretin dhe drejtësinë. Ju do t’i mbroni ata kundra zellit të tepruar të drejtuesve hipokritë duke i shpërblyer me vende pune në gjykatat dhe oborret tuaja.

Kur të ju flasin keq për dikë, ju do ta dëgjoni me gjysmë veshi… Ju do të jeni të sjellshëm me të gjithë shtresat popullore. Si arsye e dallimit të gradës që do të keni së shpejti në shoqëri, ju duhet të dalloheni nga të tjerët nëpërmjet bujarisë, i cili është karakteri dallues i princave. Një monark, edhe i varfër, duhet të jetë bujar…

Mbroni meritën dhe shpërblejeni atë kudo që ajo ndodhet. Mirësia duhet të shoqërohet me një zemër bujare. Njeriu ndërton tempuj, ngre altarë për Zotin falë mirësisë së tij. Evitoni për gjithmonë shekullit, rrethit dhe racës tuaj turpin për të pasur njerëz të dëshpëruar nga mizoria, krenaria apo injoranca juaj. Mos harroni se njeriu lind për lumturinë e njëri-tjetrit…

Armatosuni nga guximi dhe vendosmëria në mjerim, me maturi në mirëqenie. Mos u zhytuni në përtaci, ajo është nëna e të gjitha veseve…Mos mbyllni sytë ndaj fqinjëve dhe traktateve të tyre : ata do të presin momentin kur ju do të jeni të brishtë për t’ju akuzuar dhe do të pohojnë pretendime të rreme mbi trashëgiminë që po ju lë. Mos përdorni spiunë për të ditur se çfarë thonë njerëzit në lidhje me administrimin tuaj. Bëni punën tuaj ashtu si duhet, njerëzia le të flasin dhe të shkruajë çfarë të dëshirojë…

Ti jepet mundësia gjithsecilit prej rrethit tuaj që të ju shkruajë ; Ju do të punësoni sekretarët tuaj që të përgjigjen për çështje të ndryshme ose publike, por sekretet e shtetit duhen të mbeten mes jush…

Mos përbuzni askënd ; më i vogli dhe më i varfëri mund të ju rrëzojë, ashtu si dhe mund të ju ndihmojë me këshillat dhe kurajon e tij.

Jeni të durueshëm në çështjet e luftës, të patrembur në rreziqe, të butë dhe humanë, kurrë mizorë dhe gjaknxehtë. Fshihni dhimbjen që fatkeqësitë tuaja mund të ju shkaktojnë. Armiqtë tuaj do të jenë gjithmonë të gatshëm të ju fyejnë për fatkeqësitë, dhe ministrat të ju tradhtojnë. Ftoni mes jush të huaj të arsimuar duke u dhënë një rol këshilltari edhe në rast kur ata nuk janë fisnikë e të pasur. Kompetencat që i akordohen fisnikërisë janë prodhim i politikës. Ju mund të përdorni fisnikët si të dëshironi. Pasanikët injorantë do t’i ledhatoni, kështu do të kurseni pasurinë tuaj për mirëmbajtjen e ushtrisë, dhe do të keni një oborr të shkëlqyeshëm falë krenarëve por dhe budallenjve, që nuk kanë asnjë lloj virtyti përveçse floririt.

Mos jeni të ndrojtur ndaj ndjenjave tuaja. Deklaroni haptazi oborrtarëve tuaj, se ai që do të ju gënjejë dhe do të ju dërgojë në rrugën e gabuar në administrim, pa asnjë falje do të varet në shtyllë. Poetëve që do të ju thurin vargje, për të ju bindur se jeni më i madhi, më bujari, më i mrekullueshmi, luftëtari më i madh ndër të gjithë mbretërit, u dërgoni në këmbim një copë letër, bojë dhe një pendë nga një oborrtar i panjohur, me urdhrin për të dëshmuar të vërtetën e asaj që shkruajnë, dhe në qoftë se nuk mund të bëjnë një gjë të tillë, të kufizojnë veten në dhënien e këshillave, duke u lënë të kuptohet së nëse vazhdojnë të shkruajnë marrëzira të tilla të rrezikshme, ata do të mbyten nga vetë ju si person i shenjtë i të vërtetës.

Kujdesuni që të keni gjithmonë ushtarë të mirë dhe të disiplinuar ; që ushtarët tuaj të mos bëhen përtacë, ti stërvitni dhe ti trajtoni jo si skllevër por si shokët tuaj. Kur të jeni në luftë, ju do të udhëhiqni ushtrinë si gjeneral dhe në betejë do të luftoni si ushtar. Emri i mbretit është një titull shumë i nderuar, por ky titull ka peshë të madhe dhe detyra të vështira për të realizuar. Kryesorja është të pranohesh dhe të respektohesh në rrethin tënd. Zoti nuk ka dhënë fuqinë supreme për të na zhytur në qullësi, për që të jemi mbrojtës të çështjes publike. Për një zemër të butë dhe një shpirt të virtytshëm, mirëqenia e përgjithshme e popullit tënd është kënaqësia më e madhe që mund të përjetohet. Neglizhenca dhe një lloj mirësie që e thërrasim « mendjelehtësia e një princi », u shkaktojnë dëme njerëzve ; dhe ju e dini se roli i mbretit është t’i mbrojë

Dëboni larg jush astrologët gjykatës dhe kimistët prodhues ari dhe diamantesh. Një princ është gjithmonë i pasur, kur ai është i mençur dhe i lartësuar shpirtërisht. Emri juaj do të jetë i shkruar në një pllakë prej mermeri të bardhë me shkronja të zeza mbi dyert e kështjellave tuaja të destinuara për të burgosurit. Mjerim për guvernatorin që i fshehu mbretit pafajësinë, që përkeqësoi nga koprracia dhe zelli i tij dënimin e fajtorëve…Mbroni njerëzit e dashur dhe të mirë, ndëshkoni shpirtrat e këqij. Jeni të ndjeshëm ndaj lëndimit, por akoma dhe më shumë ndaj shërbimit të popullit tuaj dhe miqësisë të njerëzve të ngjashëm me ju.

Pika kulmore e një lufte është çorientuese, duhet ndjerë pasiguria (rreziku). Atëherë kujdesi dhe guximi do të ju shërbejnë më mirë se sa pasuria. Duhet të dish të fitosh, por mos harroni se edhe mund të mposhtesh. Sfidoni veten tuaj : mos e humbisni toruan nga zemërimi, sepse atëherë i thjeshti bëhet i keq dhe mbreti një përbindësh…

Mos harroni se politika turke është për të mbjellë përçarje mes princave të krishterë ; e gjithë madhështia e tyre gjendet në këtë politikë të shkëlqyeshme, e cila bën me shumë pushtime sesa armët e tyre. Së fundi, në qoftë se jeni xheloz se po ju lë një trashgimtar që ju pengon për të marrë fronin, mos harroni se kam qenë babai juaj, dhe shpatën do e përdorni vetëm për të rrëzuar armikun.

Ju do të keni lidhje të shumta me oborrin e Romës, që unë kam qenë deri tani mbështetës dhe mbrojtës. Interesat e mia më kanë detyruar të përshtas politikën time me të sajën. Rrethanat në të cilat jam gjetur veten nuk më kanë lejuar të luftoj uzurpimet turke dhe pretendimet e papës. Për të mirën e krahinave të mia kam qenë gjithmonë i lumtur me veprimet që kam ndërmarrë. Roma është fodulle vetëm me princat e dështuar. Roma, duke më pasur frikë, më ka bërë gjithmonë lajka. Ajo ndryshon maksimat dhe pozicionet sipas rasteve, por frika se humb tokat e saj ndaj sulmeve të Muhamedit, e ka detyruar atë të qëndrojë modeste ndaj meje, duke më njohur të gjitha të drejtat, titujt, dhe zotërimet e realizuara gjatë betejave të mia. Papët nuk kanë arritur kurrë të manipulojnë një ushtar të vjetër si unë, por nuk do të hezitojnë të bëjnë një gjë të tillë ndaj jush si arsye e moshës së re dhe mungesës së eksperiencës për të qeverisur, për të shërbyer. Mos harroni, se me praktikat e shumta që ata përdorin për të arritur qëllimet e tyre, më e forta, është rrëfimi. Por është e lehtë ta kuptoni : kur prifti do të dojë të dijë më shumë sesa mëkatet tuaja, kthejeni si një mashtrues në vendin e tij, dhe dënojeni si të tillë, që të shërbejë si shembull për pasardhësin e tij.

…Megjithatë, është shumë e rrezikshme të kundërshtosh hapur Papën, këtë idhull të madh të fesë sonë. Ai është një njeri si të tjerët, me pasionet dhe dobësitë e tij… Nëse Papa ju dërgon faljet, reliket, bekimet, merrni ato me respekt, dhe i nderoni me njerëzit tuaj duke e dhënë ju shembullin kryesor… Por në qoftë se Papa përpiqet të rrisë numrin e priftërinjve dhe murgjve për të nxjerrë para nga krahinat tuaja…ose ju nxit që të hapni luftëra në emër të Zotit, rrufeja hakmarrëse qëlloftë mbi ju dhe pasardhësit tuaj në rast pranimi. Zoti hakmerret ndaj fyersve të tij, pra nuk ka nevojë për ndihmën e njeriut. Mos kërcënoni Romën, kur ajo nuk ju kërcënon. Por shpallni luftë ndaj kujtdo që mundohet të prishë harenë e popullit, dhe legjitimitetin e fronit.

Ju do të ndaloni çdo banor i cili ndodhet nën qeverisjen tuaj, që të mos bëhet as prift e as murg pa arritur moshën dyzet vjeçare. Për tu ushqyer nga puna e të tjerëve, duhet më parë që njeriu (mashkulli) të ketë kontribuar në mbështetjen e komunitetit, prej të cilit dëshiron të ndahet për të shijuar jetën e tij… Këta priftërinj dhe murgj duhet të ju ndihmojnë të mbroni kombin në kohë lufte, sepse në kohë paqeje po ky komb i ushqen pa i përdorur. Nëse Papa kundërshton, bindeni atë me butësi, dhe vetëm në qoftë se është e nevojshme përdorni shpatën… Një politikë e tillë do të ju pajtojë me dashurinë atërore të pasardhësve të tij, dhe do të bëheni shembull dhe lider për të gjithë mbretërit, të cilët frikacakë, të dobët, injorantë, budallenj, u uzurpohet nga Papa dhe ministrat e tyre, fuqia që Zoti u ka dhënë për të përhapur lumturinë e Kombeve, ku ata duhet të jenë zotërit dhe etërit.

Nga ka dale kjo, mo,...nga papistet
 
Last edited by a moderator:
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?

Nga ka dale kjo, mo,...nga papistet

Me lejo te te them qe ti ske turp.....
Keto jane fjalet e fundit te Heroit tone kombetar, gje qe kuptohet shume mire.
Per merakun tend dhe te tjereve si ty do e hap teme me vete!
 
Top