Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

sheki

Anëtar i ri
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

-----------------------------------------------------------------
te them une statistikat reale dhe jo ato gazetareske te tuat,

85% e europianeve jan raciste hiqen sikur nuk jane por ne te vertete jane.

ti a do pranoje lidhje me nje zezak qe te kesh femijet si gorilla ti ja dergosh gjyshit ne shpi te cmallet?
lol

dashuria nuk pyet se si do duken femijet jo
sepse ka edhe meshkuj e femra adhe pse jane te bardhe kan nje dukje te trishtueshme a mos te dashurojn ata
thjesht edhe zezaku tek ne edhe ne tek zezaket mund te shkembejn dashuri
sepse me gjithat edhe ai eshte njeri sikur se ne dhe nuk shikohet ngjyra
tek personi por intelegjenca e tij
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

racizmi dhe nacionalizmi nuk jane sinonime te njera tjetres, dhe as shprehje te barabarta.
te mos respektosh nje njeri thjsht per faktin se ka ngjyre tjeter lekure, se eshte sakat, se eshte i mete mendor, se eshte me kombesi dhe shtetesi tjeter etj etj: kjo eshte thjesht shprehje e barbarise dhe mungses se tolerances. edhe mostolerance kane vetem injorantet.

Ti ben gabim qe i beson prrallave te futbollistit afrikan e dashur, pasi ai flet gjepura !! E verteta eshe se afrikanet ne pergjithsi jane 100 here me rraciste se te bardhet dhe preferojne gjithmon te martohen me rracen e tyre zezake !! A e di qe zezaket jane rraca me e paperzier ne bote me rracat e tjera???


Tek te bardhet ka nje sens idiotesk inferioriteti dhe turpi kur flitet per krenarine e te qenit te bardhe me friken se do klasifikohen nga te tjeret si RRACIST.
Dhe ajo qe eshte me ironikja eshte fakti se skllaveria nuk ka nisur me te bardhet, dhe se rracizmi nuk ka nisur me Hitlerin por ka nisur ne boten arabe shekuj e shekuj perpara te bardheve!
Ne histori eshte e shkruar me germa te medha dhe shume qart se pushtimi arab i afrikes se veriut dhe asimilimi i popullsive vendase me ane te konvertimit ose zhdukjes fizike (nese nuk konvertoheshin) ka qene dhe eshte racizem puro!! Madje rracizmi dhe diskriminimi i arabve kundrejt zezakve shprehet shume qarte nga fjala qe ata perdorin per te percaktuar nje zezak qe eshte "ABD" dhe qe do te thote "SKLLAV"

Ndersa zezaket perkundrazi jane krenar se jane te zinj dhe e thone hapur kete krenari pa probleme!!
Kush ka qene ne USA e di shume mire se per çfare po flas!! Mjafton te kalosh neper lagjet Harlem ose Bronx per te pare se çfare rracizmi te hapur kane te zinjt ndaj te bardheve, e kupton shume qart pasi ti hedhin veshtrimet me kunja, te provokojne dhe shajne me fjale rraciste etj etj
Ne USA zezakt jane rraca qe kane % me te larte te injoranteve dhe te pashkolluarve ne vend dhe eshte per tu çuditur sepse keta te zezak sot kane shance te njeta dhe te barabarta me te bardhet !! (?) :syze:


Shqiptaret jane popull tolerant, por jane edhe te ndergjegjshem se mbijetesa e tyre varet nga evitimi i asimilimit te çdo forme qofte!!
 

Зngjεll

___________
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

-----------------------------------------------------------------
te them une statistikat reale dhe jo ato gazetareske te tuat,

85% e europianeve jan raciste hiqen sikur nuk jane por ne te vertete jane.

Eshte mese e vertete kjo qe ke thene sepse europianet i fshehin mendimet e tyre te verteta ndaj ketij fakti por e verteta eshte se shume % e europianeve jane "racista" ne brendesi te tyre edhe pse se shprehin
 

Зngjεll

___________
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

Ti ben gabim qe i beson prrallave te futbollistit afrikan e dashur, pasi ai flet gjepura !! E verteta eshe se afrikanet ne pergjithsi jane 100 here me rraciste se te bardhet dhe preferojne gjithmon te martohen me rracen e tyre zezake !! A e di qe zezaket jane rraca me e paperzier ne bote me rracat e tjera???

Shqiptaret jane popull tolerant, por jane edhe te ndergjegjshem se mbijetesa e tyre varet nga evitimi i asimilimit te çdo forme qofte!!

Eshte mese e vertet kjo qe ke shprehur dhe ta mbeshtes me fakte reale te cilat une i kam pare vete ketu ne france ku kam vite qe jetoj. Ketu personat me ngjyre , afrikanet , shkojne shume me te bardha sidomos bjonde ( i kane preferenca ketu ato ) por mund te jene 1 mbi 100 te personave me ngjyre qe krijojne familje me nje femer te bardhe apo e kunderta ( vetem ne rastet kur duan te bejne dokumenta franceze qe bejne martese te zeze , si quhet ketu ) . Ata kane krijuar dhe ketu klanin e tyre ashtu sikurse ne vendet e tyre afrikane ( ashtu si dhe jevgjit , apo arabet , apo portukezet te gjithe jane me klane dhe ketu ) dhe per tradita ata i mbajne akoma me shume sesa ne shqipetaret [ sidomos keto vitet e fundit qe shume nga brezi i ri shqipetar nuk po i mbajne si duhet ( e shpreh kete fakt pa gjykuar dhe asnje nuk duhet ta marri per keq) ]dhe ata jane shume te patolerueshem kur behet fjale per miksim rrace .
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

-----------------------------------------------------------------
te them une statistikat reale dhe jo ato gazetareske te tuat,

85% e europianeve jan raciste hiqen sikur nuk jane por ne te vertete jane.

ti a do pranoje lidhje me nje zezak qe te kesh femijet si gorilla ti ja dergosh gjyshit ne shpi te cmallet?
lol
sme duket se kam perdorur nodnje statistike ne ndonje nga postimet e mia.
kjo shifer qe dhe ti me duket shume e ekzagjeruar, pasi suedezet danezet, norvegjezet, finlandezet, sjane raciste psh, kjo epr vete faktin se skane patur shume emigrante te huaj.
ata qe vazhdojne te jene raciste ne gjermani e austri e itali jane pikerisht pasoje e politikes neonaziste qe behet, dhe pra detyrimisht rrjedhoje atij hitlerit tend. dhe te siguroj qe keta qe jane te tille jane pikerisht ata qe sknae mbaruar as te mesmen ketu, qe vijne verdalle nga nje klub birre ne tjetrin, qe te kerkojne leke rruges per te blere ndonje pakete cigare, qe jetojne me asistence etj etj. kam ndeshur plot te tille une. ata qe jane intelektuale te vertete ne keto vende, nuk thone budalliqe te tilla si keto qe po thua ti keshtu qe ate shifer ose e ke sajuar vete, ose e ke pa gabim.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

.•°♥ Зngjεll ♥°•.;139072 said:
Eshte mese e vertet kjo qe ke shprehur dhe ta mbeshtes me fakte reale te cilat une i kam pare vete ketu ne france ku kam vite qe jetoj. Ketu personat me ngjyre , afrikanet , shkojne shume me te bardha sidomos bjonde ( i kane preferenca ketu ato ) por mund te jene 1 mbi 100 te personave me ngjyre qe krijojne familje me nje femer te bardhe apo e kunderta ( vetem ne rastet kur duan te bejne dokumenta franceze qe bejne martese te zeze , si quhet ketu ) . Ata kane krijuar dhe ketu klanin e tyre ashtu sikurse ne vendet e tyre afrikane ( ashtu si dhe jevgjit , apo arabet , apo portukezet te gjithe jane me klane dhe ketu ) dhe per tradita ata i mbajne akoma me shume sesa ne shqipetaret [ sidomos keto vitet e fundit qe shume nga brezi i ri shqipetar nuk po i mbajne si duhet ( e shpreh kete fakt pa gjykuar dhe asnje nuk duhet ta marri per keq) ]dhe ata jane shume te patolerueshem kur behet fjale per miksim rrace .

Joo ne Shqiptaret jemi me modernet ne Shqiptaret sduhet te ngelemi mbrapa nuk mund te bejme dicka per te mbrojtur rracen tone.....mua shume mendime ketu jane shume shume hipokrite thjesht sa per te treguar ndoshta nje ''nivel'' me te larte....as me mendimet e hitlerit nuk jam eshte e thjeshte nuk eshte nevoja te bejme miksim rrace
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

Ti ben gabim qe i beson prrallave te futbollistit afrikan e dashur, pasi ai flet gjepura !! E verteta eshe se afrikanet ne pergjithsi jane 100 here me rraciste se te bardhet dhe preferojne gjithmon te martohen me rracen e tyre zezake !! A e di qe zezaket jane rraca me e paperzier ne bote me rracat e tjera???


Tek te bardhet ka nje sens idiotesk inferioriteti dhe turpi kur flitet per krenarine e te qenit te bardhe me friken se do klasifikohen nga te tjeret si RRACIST.
Dhe ajo qe eshte me ironikja eshte fakti se skllaveria nuk ka nisur me te bardhet, dhe se rracizmi nuk ka nisur me Hitlerin por ka nisur ne boten arabe shekuj e shekuj perpara te bardheve!
Ne histori eshte e shkruar me germa te medha dhe shume qart se pushtimi arab i afrikes se veriut dhe asimilimi i popullsive vendase me ane te konvertimit ose zhdukjes fizike (nese nuk konvertoheshin) ka qene dhe eshte racizem puro!! Madje rracizmi dhe diskriminimi i arabve kundrejt zezakve shprehet shume qarte nga fjala qe ata perdorin per te percaktuar nje zezak qe eshte "ABD" dhe qe do te thote "SKLLAV"

Ndersa zezaket perkundrazi jane krenar se jane te zinj dhe e thone hapur kete krenari pa probleme!!
Kush ka qene ne USA e di shume mire se per çfare po flas!! Mjafton te kalosh neper lagjet Harlem ose Bronx per te pare se çfare rracizmi te hapur kane te zinjt ndaj te bardheve, e kupton shume qart pasi ti hedhin veshtrimet me kunja, te provokojne dhe shajne me fjale rraciste etj etj
Ne USA zezakt jane rraca qe kane % me te larte te injoranteve dhe te pashkolluarve ne vend dhe eshte per tu çuditur sepse keta te zezak sot kane shance te njeta dhe te barabarta me te bardhet !! (?) :syze:


Shqiptaret jane popull tolerant, por jane edhe te ndergjegjshem se mbijetesa e tyre varet nga evitimi i asimilimit te çdo forme qofte!!
une nuk bera ndonje komentim te fjaleve te ketij futbollistit.
racizmi ngelet racizem panvareisht se nga kush ushtrohet apo jo?
ne kete rast eshte ky i ziu viktima e racizmit.
ne lagjet e NY viktimat qenkan te bardhet.
pak rendesi ka kjo. per mua rendesi ka qe racizmi sduhet ushtruar ne asnje forme dhe nga askush.
fakti qe arabet kane pushtuar afriken veriore para 1000 e ca vitesh nuk besoj se ndryshon gje ne kete drejtim apo jo? fakti qe cifutet kane qene skllever te egjyptianeve per 2000 vjet me radhe para krishtit prape nuk ndryshon gje. fakti qe afrika, india, kanadaja, amerika latine, indonezia kane qene skllever dhe koloni te anglise frances spanjes etj etj, pprae nuk ndryshon gje. fakti qe aktualisht mijera femije kineze dhe gra kineze punojne si skllever per pak dollare per firma veshjesh amerikane e evropiane, pak gje ndryshon apo jo.
shqiptaret jane popull tolerant!!!! sh mre qe jane. po une s ekutpj ps enuk vazhdojne te jene? jemi i vetmi vend ne evrope ku kane jetuar gjithmone ne paqe 3 ose 4 besime fetare dhe per kete na ka zili gjithe evropa. na kane me gjithe mend zili dhe nuk arrijne ta besojne. pse te mos vazhdojme te jemi keshtu? ne emer te kujt? ne emer te nacionalitetit? po pse skemi mundesi te tjera neve epr te treguar se sa e duam vendin tone?duhet patjeter ta shfaqim kete nacionalitet ne menyre te semure, duke lincuar te huajt, duke i diskriminuar ata? e?
pse se fillojme shfaqjen e nacionalitetit neve duke e bere njehere shqiperine te duket si shqiperi, e jo si nje lagje e shemtuar e NY?
pse kur vijne t ehuaj ne shqiperi neve behemi si majmuna dhe jemi ne, qe mesojme me pahir gjuhet e tyre qe te flasim me ta, dhe jo ata qe mesojne shqip per te folur me neve. e pra ai vjen, te mesoje shqip meqe vjen ne shqiperi qe te flasi me shqiptaret. he rpa pse?
 

Зngjεll

___________
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

Joo ne Shqiptaret jemi me modernet ne Shqiptaret sduhet te ngelemi mbrapa nuk mund te bejme dicka per te mbrojtur rracen tone.....mua shume mendime ketu jane shume shume hipokrite thjesht sa per te treguar ndoshta nje ''nivel'' me te larte....as me mendimet e hitlerit nuk jam eshte e thjeshte nuk eshte nevoja te bejme miksim rrace

Duket korçari 1000 km larg vetem nga nje e folur me vend . :)
Shume shqipetare dhe nga keta qe jane shprehur ketu pak ndryshe nga ne , vete brenda tyre apo ne jeten reale veprojne ashtu sikurse thua ti ( me nje menyre jo te drejtperdrejte qe me pelqen kjo qe ke shprehur :) ) paçka se ka raste qe dhe shqipetare kane krijuar familje me nje person me njgyre por si e thashe per personat me ngjyre dhe tek shqipetaret eshte 1 mbi 100 qe ka ndodhur ( ndoshta dhe 1 ne 1000 veta ka shume mundesi) , dhe mendimi im apo i yti apo dhe shume te tjere qe e mendojne si ne ,nuk eshte se jemi racista qe mendojme keshtu por vjen nga edukimi yne historik dhe shqipetar-or qe ka nisur ketu e shume shekuj me pare dhe nuk jemi ne te paret qe mbrojme rracen e paster dhe nuk jemi te paret ne qe na bejne nazista , kane kaluar shume popuj te tjere ne kete aspekt para nesh .
Dhe me duket e ekzagjeruar fakti qe na ngaterrojne me hitlerin dhe na bejne nazista sepse nuk ka nazista me te keq se greku apo francezi ne lidhje me kete aspektin e rracave .

Ju pershendes
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

une nuk bera ndonje komentim te fjaleve te ketij futbollistit.
racizmi ngelet racizem panvareisht se nga kush ushtrohet apo jo?
ne kete rast eshte ky i ziu viktima e racizmit.
ne lagjet e NY viktimat qenkan te bardhet.
pak rendesi ka kjo. per mua rendesi ka qe racizmi sduhet ushtruar ne asnje forme dhe nga askush.
fakti qe arabet kane pushtuar afriken veriore para 1000 e ca vitesh nuk besoj se ndryshon gje ne kete drejtim apo jo? fakti qe cifutet kane qene skllever te egjyptianeve per 2000 vjet me radhe para krishtit prape nuk ndryshon gje. fakti qe afrika, india, kanadaja, amerika latine, indonezia kane qene skllever dhe koloni te anglise frances spanjes etj etj, pprae nuk ndryshon gje. fakti qe aktualisht mijera femije kineze dhe gra kineze punojne si skllever per pak dollare per firma veshjesh amerikane e evropiane, pak gje ndryshon apo jo.
shqiptaret jane popull tolerant!!!! sh mre qe jane. po une s ekutpj ps enuk vazhdojne te jene? jemi i vetmi vend ne evrope ku kane jetuar gjithmone ne paqe 3 ose 4 besime fetare dhe per kete na ka zili gjithe evropa. na kane me gjithe mend zili dhe nuk arrijne ta besojne. pse te mos vazhdojme te jemi keshtu? ne emer te kujt? ne emer te nacionalitetit? po pse skemi mundesi te tjera neve epr te treguar se sa e duam vendin tone?duhet patjeter ta shfaqim kete nacionalitet ne menyre te semure, duke lincuar te huajt, duke i diskriminuar ata? e?
pse se fillojme shfaqjen e nacionalitetit neve duke e bere njehere shqiperine te duket si shqiperi, e jo si nje lagje e shemtuar e NY?
pse kur vijne t ehuaj ne shqiperi neve behemi si majmuna dhe jemi ne, qe mesojme me pahir gjuhet e tyre qe te flasim me ta, dhe jo ata qe mesojne shqip per te folur me neve. e pra ai vjen, te mesoje shqip meqe vjen ne shqiperi qe te flasi me shqiptaret. he rpa pse?

Te lutem po pse i pergjithson gjerat kur kapesh ngusht??
Nuk ka nevoje te listojme ketu gjith historine e genocidit boteror, por thjesht te perqendrohemi tek koncepti i argumentit te temes duke e analizuar!!
Zezaku s'ka ardhur nga kameruni per te mesuar gjuhen e dashur, por ka ardhur per te punuar !! OK? Dhe jam i sigurt se jeton ne Shqiperi shume here me mire se shume shqiptare dhe se shume bashkekombas te tij atje ne afrike!! S'besoj se i mungon buka ne tavolin siç u mungon shume shqiptareve qe u kaloj jeta ne emigracion!!!
Zezaku e ka konceptuar si rracizem ate qe i ndodh nga shqiptaret, por me duket se ai ka nevoje te beje nje xhiro neper shtete e tjera perendimore per te nxjerre konkluzione me te sakta dhe te plota!!

Pastaj nuk kuptoj perse duhet te shkosh ne indi, kine dhe afrike per te folur dhe analizuar skllaverine moderne kur ti e ke mu perparta hundes ne shtepine tende kete lloj skllaverie??
Apo harrove faktin se Shqiperia eshte e mbushur me nderrrmarrje dhe korporata te huaja ashtu njesoj si india, kina e afrika qe po e shfrytezojne krahun e punes se shqiptareve per 2 qindarka??? :djalle:
Globalizimi i te gjitha formave (kulturore, ekonomike, politike, raciale, etj) nuk eshte nje gje pozitive dhe e mire e dashur , perkundrazi eshte vdekja e te gjith kombeve te botes, eshte shperfytyrim, eshte humbje e identitetit dhe individualitetit etj.... Keshtu çdo individ ne bot duke humbur rrenjet e tij historike dhe te kaluaren, duke mos u identifikuar me me to por me nocionet dhe ideologjite boshe dhe hipokrite te botes se re te barazise dhe tolerances behet me kollaj skllav dhe sherbetor i nje ideali qe bazohet tek llogjika e korporates e cila ka nevoje per skllever modern te paafte per te menduar dhe arsyetuar te pavarur me trurin e tyre!!
Nuk e di nese ke punuar ndonje njere ne ndonje korporat ose multinacionale nderkombetare, une po, dhe te siguroj se e gjith bota perendimore bazohet ne ate llogjike qe te permenda me lart: Skllever Modern pa identitet!!
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Marr shkas nga ky postim per te permendur nje dokumentar qe eshte dhene te Rai3 para ca ditesh. Diskutohej per popullaten e rom-ve. Nga ngjarjet qe kane ndodhur kohet e fundit ne qytete te ndryshme te Italise, njerezit po rikthehen ne ksenofobe te semure e te patolerueshem.. Nuk i duan me, aq shume i urrejne, sa kishin arritur t'i vinin flaken nje lagjeje te tere banesash duke rrezikuar dhe jeten e tyre! Veneto - Padania njihen si zonat me rraciste ketu. E kur vjen puna, pikerisht kryetari i komunes se Venecias vendosi t'u ndertonte disa banesa te pranueshme ne nje zone periferike. Pse? Nuk eshte se ai eshte budalla, por shume drejte u shpreh se nese keta njerez i trajton barbarisht, ashtu do kunderpergjigjen dhe ata. Por nese i pranon e i lejon te integrohen me sa munden, do pershtaten.. nuk kane rrugezgjidhje tjeter. Dhe nese integrim do te thote t'i kesh shoke ne shkolle, ne klase, ne banke, t'i njohesh, te lejosh te te njohin, t'i duash e te te lejojne te te duan.. c'te keqe ka? Kjo teori vlen per cdo lloj popullate qe tenton te perzihet me nje tjeter popullate. Te njejten gje kemi bere dhe ne duke u larguar nga vendi yne. Sa keq na vjen kur na diskriminojne, ee? NE, rracen ariane, rracen me te paster qe mund te ekzistoje!! NE, qe duhet te na duan te gjithe!! Pika neve!! Nuk dime akoma cfare duam e vijme ketu e japim mend. Dhe ceshte me e keqja, duke marre si shembull Hitlerin! A mund te jesh krenar nga nje sjellje barbare, jo njerezore? Nuk e di.. disa ketu qe i respektoja sinqerisht, me kane lene me te vertete pa fjale!!

Te lumte :):dong:
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Po te pyes ty fragolina meqense je dhe personi me i hapur dhe me i emancipuar ne kete teme, dua te te pyes ku e shikon ti qe qenka nje e keqe kaq e madhe nacionalizmi?Do te doja te te pyes ke pare ti ndonje komb ballkanik qe nuk eshte racist apo nacjonalist?Jetojme ne ballkan apo jo?Dhe sa per tu pergjigjur te gjithe atyre qe e paskan kuptuar rracizmin dhe nacjonalizmin shqiptar, mos kane ndonje ide se sa eshte numri i [shqiptareve nacjonaliste]qe ne keto 19 vjet jane asimiluar neper dyerte e ketyre liberaleve europjane,mendoj se eshte numer i madh. Jane qindra dhe mijra femije shqiptare qe ne europen e emancipur nuk din te flasin shqip,dhe kjo ndodh nga mungesa e tepruar e nacjonalizmit tek ne shqiptaret,dhe faqja tjeter ajo me e erreta, nga nacjonalizmi dhe racizmi i tepruar i europjaneve te civilizuar.Mbase nuk keni degjuar te mos doje femija te shkoje ne shkolle sepse i thone lloj lloj gjerash per faktin e thjeshte se eshte shqiptar. Dhe ky eshte racizem jo ai qe pershkruan nje zezak ketu. Keni degjuar qe vajzat shqiptare quhen dashnoret e shoqerise per faktin qe e ka te dashur nje i qytetruar europjan dhe seks bejne dhe 6 shoket e tij. Mos valle keto te reja jane rritur me nacjonalizem nga prinderit shqiptare? nuk ma ha mendja.Por kane vuajtur aq shume rracizmin dhe nacjonalizmin e qyteterimeve europjane sa mbase kane dhe turp te thone qe jane shqiptare dhe jepen me cdo gje thjesht sepse duan tju ngjajne sado pak ketyre te qytetruarve .Duke te kundershtuar ty bricolo! jo se jane te huajt [meshkujt]me te perparuar,por sepse kjo ndjenje inferjoriteti ky rracizem dhe ky nacjonalizem barbar qe i ka shoqeruar qe ne moshe te vogel keto vajza, i ben te hidhen ne krahet e ketyre princave me llogjiken e thjeshte te venies se padrjetesise ne vend dhe te trajtimit me rrespekt nga europjanet,pa kuptuar qe shkaktari i ketyre vuajtjeve eshte pikerisht ky princ [te pakten per shume prej vajzave qe jane rritur jashte shqiperise].Dhe ne akuzohemi per nacjonaliste! Mbase Muhamedi nga afrika quan racizem pse nuk gjen grua te bardhe, por cdo te thosh ky, nese do ja vinin emrin [e pagezimit] Mihal apo Luixhi per faktin e thjeshte se greku apo italjani nuk deshte ta theriste me emrin e tij? Dhe ne jemi rraciste! Ne e kemi nacjonalizmin ne zero dhe aq me pak rracizmin, aspak nuk me behet vone se c'thote ky toci i zi por duket qarte qe nuk ka vuajtur racizem te vertete.Ne jemi raciste dhe nacjonaliste.. do ish e bukur sikur te ish e vertete por per fat te keq ish vetem enderr dhe sapo u zgjova .Ne e vuajme perdite racizmin dhe nacjonalizmin brenda races sone [te bardhe]dhe qenka e pa drejte qe prindrit shqiptare nuk duan te martojne vajzen me nje fund tigani lol
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Po te pyes ty fragolina meqense je dhe personi me i hapur dhe me i emancipuar ne kete teme, dua te te pyes ku e shikon ti qe qenka nje e keqe kaq e madhe nacionalizmi?Do te doja te te pyes ke pare ti ndonje komb ballkanik qe nuk eshte racist apo nacjonalist?Jetojme ne ballkan apo jo?Dhe sa per tu pergjigjur te gjithe atyre qe e paskan kuptuar rracizmin dhe nacjonalizmin shqiptar, mos kane ndonje ide se sa eshte numri i [shqiptareve nacjonaliste]qe ne keto 19 vjet jane asimiluar neper dyerte e ketyre liberaleve europjane,mendoj se eshte numer i madh. Jane qindra dhe mijra femije shqiptare qe ne europen e emancipur nuk din te flasin shqip,dhe kjo ndodh nga mungesa e tepruar e nacjonalizmit tek ne shqiptaret,dhe faqja tjeter ajo me e erreta, nga nacjonalizmi dhe racizmi i tepruar i europjaneve te civilizuar.Mbase nuk keni degjuar te mos doje femija te shkoje ne shkolle sepse i thone lloj lloj gjerash per faktin e thjeshte se eshte shqiptar. Dhe ky eshte racizem jo ai qe pershkruan nje zezak ketu. Keni degjuar qe vajzat shqiptare quhen dashnoret e shoqerise per faktin qe e ka te dashur nje i qytetruar europjan dhe seks bejne dhe 6 shoket e tij. Mos valle keto te reja jane rritur me nacjonalizem nga prinderit shqiptare? nuk ma ha mendja.Por kane vuajtur aq shume rracizmin dhe nacjonalizmin e qyteterimeve europjane sa mbase kane dhe turp te thone qe jane shqiptare dhe jepen me cdo gje thjesht sepse duan tju ngjajne sado pak ketyre te qytetruarve .Duke te kundershtuar ty bricolo! jo se jane te huajt [meshkujt]me te perparuar,por sepse kjo ndjenje inferjoriteti ky rracizem dhe ky nacjonalizem barbar qe i ka shoqeruar qe ne moshe te vogel keto vajza, i ben te hidhen ne krahet e ketyre princave me llogjiken e thjeshte te venies se padrjetesise ne vend dhe te trajtimit me rrespekt nga europjanet,pa kuptuar qe shkaktari i ketyre vuajtjeve eshte pikerisht ky princ [te pakten per shume prej vajzave qe jane rritur jashte shqiperise].Dhe ne akuzohemi per nacjonaliste! Mbase Muhamedi nga afrika quan racizem pse nuk gjen grua te bardhe, por cdo te thosh ky, nese do ja vinin emrin [e pagezimit] Mihal apo Luixhi per faktin e thjeshte se greku apo italjani nuk deshte ta theriste me emrin e tij? Dhe ne jemi rraciste! Ne e kemi nacjonalizmin ne zero dhe aq me pak rracizmin, aspak nuk me behet vone se c'thote ky toci i zi por duket qarte qe nuk ka vuajtur racizem te vertete.Ne jemi raciste dhe nacjonaliste.. do ish e bukur sikur te ish e vertete por per fat te keq ish vetem enderr dhe sapo u zgjova .Ne e vuajme perdite racizmin dhe nacjonalizmin brenda races sone [te bardhe]dhe qenka e pa drejte qe prindrit shqiptare nuk duan te martojne vajzen me nje fund tigani lol
po te me pyesesh mua ca te keqe ka nacionalizmi, te pergjigjem, qe ska asgje te keqe, perkundrazi. po ndryshimi tek mua qendron ne faktin qe une s epranoj kete nacionalizem qe me iimponohet nga keto postime qe lexova ketu. kjo sepse per mua nacionalizem nuk do te thote te diskrimosh te huajin sepse vetem ne kete menyre ruan integritetin e kombit tend.
ne kete teme qe eshte hapur ketu, nuk shtrohet ceshtja se sa raciste jane shtete e tjera te evropes dhe a duhet tju ngjajme neve apo jo, por shtrohet ceshtja a jemi neve raciste.
keto shmbujt qe na solle ti tregojne shume gjera.
une di te te them qe kam jetuar vete ne greqi, dhe as e kam nderruar emrin, e as jam pagezuar ne kishe, nuk me detyroi askush te beja nje gje te tille dhe nuk me pa njeri shtrember se isha shqiptare. sigurisht qe ndoshta ky rasti iim eshte i vecante.
as ketu ku jam tani nuk jamd etyruar te nderoj emer apo mbiemer, dhe kur me pyesin per shqiperine tregoj me shume deshire dhe jo duke e share shqiperine, ata qe me degjojne tregohen shume t einteresuar te mesojne per te. ndoshta dhe ky eshte rast i vecante.
por prape se prape mua me duket e pakuptimte qe meqe ka disa njerez ne vende te ndryshme te evropes qe sillen keq me te huajt, duhet ta bejme dhe neve kete.
nqs keto vajza e keto djem bejen keto gjera qe ke thene ti me lart per faktin se ju vjen turp se jane shqiptare, e nga frika s emos i diskriminojne atehere une te them qe e kane ata fajin; jane ata qe sduan te jene shqiptare, jane ata qe sdine te integrohen tek vendi i huaj duke ruajtur vlerat e vendit nga vijne, jane ata qe kane probleme me vetevleresimin e tyre e ndaj sillen keshtu, e njerez te tille per mua sjane shqiptare e skane qene kurre te tille.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

Te lutem po pse i pergjithson gjerat kur kapesh ngusht??
Nuk ka nevoje te listojme ketu gjith historine e genocidit boteror, por thjesht te perqendrohemi tek koncepti i argumentit te temes duke e analizuar!!
Zezaku s'ka ardhur nga kameruni per te mesuar gjuhen e dashur, por ka ardhur per te punuar !! OK? Dhe jam i sigurt se jeton ne Shqiperi shume here me mire se shume shqiptare dhe se shume bashkekombas te tij atje ne afrike!! S'besoj se i mungon buka ne tavolin siç u mungon shume shqiptareve qe u kaloj jeta ne emigracion!!!
Zezaku e ka konceptuar si rracizem ate qe i ndodh nga shqiptaret, por me duket se ai ka nevoje te beje nje xhiro neper shtete e tjera perendimore per te nxjerre konkluzione me te sakta dhe te plota!!

Pastaj nuk kuptoj perse duhet te shkosh ne indi, kine dhe afrike per te folur dhe analizuar skllaverine moderne kur ti e ke mu perparta hundes ne shtepine tende kete lloj skllaverie??
Apo harrove faktin se Shqiperia eshte e mbushur me nderrrmarrje dhe korporata te huaja ashtu njesoj si india, kina e afrika qe po e shfrytezojne krahun e punes se shqiptareve per 2 qindarka??? :djalle:
Globalizimi i te gjitha formave (kulturore, ekonomike, politike, raciale, etj) nuk eshte nje gje pozitive dhe e mire e dashur , perkundrazi eshte vdekja e te gjith kombeve te botes, eshte shperfytyrim, eshte humbje e identitetit dhe individualitetit etj.... Keshtu çdo individ ne bot duke humbur rrenjet e tij historike dhe te kaluaren, duke mos u identifikuar me me to por me nocionet dhe ideologjite boshe dhe hipokrite te botes se re te barazise dhe tolerances behet me kollaj skllav dhe sherbetor i nje ideali qe bazohet tek llogjika e korporates e cila ka nevoje per skllever modern te paafte per te menduar dhe arsyetuar te pavarur me trurin e tyre!!
Nuk e di nese ke punuar ndonje njere ne ndonje korporat ose multinacionale nderkombetare, une po, dhe te siguroj se e gjith bota perendimore bazohet ne ate llogjike qe te permenda me lart: Skllever Modern pa identitet!!
pergjithesimet i fillove ti , se ti citove shume shembuj historike ti citove dhe se ca bejjne zezaket ne NY si diskrimonojne te bardhet, ndaj te citova kinezet etj etj.
meqe do pergjigje konkrete atehere: zezaku ka ardhur per te punuar, pasi ka firmosur nje kontrate te cilen ja kemi bere neve, apo jo? kemi dashur neve qe te vije ai te punoje ne shqiperi. atij bravo i qofte qe paska mesuar gjuhen shqipe qe eshte shume e veshtire.
nqs jeton shume me mire se emigrantet tane ne evrope, apo se shqiptaret ne shqiperi bravo i qofte, dhe jeton ne baze te rroges qe i kemi caktuar neve apo jo. ai punon dhe per ate qe punon paguhet.
kete punen e skllaverise moderne sme cudit se e njof dhe une sh mire, po sma ha mendja se ka te beje vetem me boten perendimore kjo gje, pasi ne kapitalizem kudo qe te ndertohet ai, skllaveria moderne ndodh sh shpesh. megjithate fakti qe shume shqiptare e perbuzin kete zezakun, e sidomos femrat, vetem sepse eshte i zi, besoj se racizem e ka emrin apo jo? dhe mua nuk me duket i drejte ky paralelizem dhe importim i racizmit, qe meqe shume shqiptare i shfrytezojne ne vendet perendimore dhe i diskrimonojne, atehere oburra dhe neve, tja nxijme jeten ketij zezakut qe ka ardh ne shqiperi.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Mua me duket se ne racizmin e kemi te shprehur me shume ne aspektin gojore. Sa do kisha deshire qe populli yne ashtu se vendet demokratike te kishte nje racizem shpirterore :boss:
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Mua me duket se ne racizmin e kemi te shprehur me shume ne aspektin gojore. Sa do kisha deshire qe populli yne ashtu se vendet demokratike te kishte nje racizem shpirterore :boss:


S'ka me nevoje per komente I vure vulen gjithe kesaj "gjullurdie" te krijuar me kot
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

pergjithesimet i fillove ti , se ti citove shume shembuj historike ti citove dhe se ca bejjne zezaket ne NY si diskrimonojne te bardhet, ndaj te citova kinezet etj etj.
meqe do pergjigje konkrete atehere: zezaku ka ardhur per te punuar, pasi ka firmosur nje kontrate te cilen ja kemi bere neve, apo jo? kemi dashur neve qe te vije ai te punoje ne shqiperi. atij bravo i qofte qe paska mesuar gjuhen shqipe qe eshte shume e veshtire.
nqs jeton shume me mire se emigrantet tane ne evrope, apo se shqiptaret ne shqiperi bravo i qofte, dhe jeton ne baze te rroges qe i kemi caktuar neve apo jo. ai punon dhe per ate qe punon paguhet.

kete punen e skllaverise moderne sme cudit se e njof dhe une sh mire, po sma ha mendja se ka te beje vetem me boten perendimore kjo gje, pasi ne kapitalizem kudo qe te ndertohet ai, skllaveria moderne ndodh sh shpesh. megjithate fakti qe shume shqiptare e perbuzin kete zezakun, e sidomos femrat, vetem sepse eshte i zi, besoj se racizem e ka emrin apo jo? dhe mua nuk me duket i drejte ky paralelizem dhe importim i racizmit, qe meqe shume shqiptare i shfrytezojne ne vendet perendimore dhe i diskrimonojne, atehere oburra dhe neve, tja nxijme jeten ketij zezakut qe ka ardh ne shqiperi.

Nuk e paske kuptuar citimi e zezakve te NY, te cilin e bera pikerisht per te treguar se edhe atje ku mendohet ose thuhet se ka qyteterim dhe civilizim keto lloj formash te sjelljes jane po aq te zakonshme sa edhe ne vendet dhe popujt e tjere qe akuzohen per provincializem dhe konceptohen si primitive dhe paedukate (ne kete rast shqiperia)!!
Po te marresh nje te bardhe dhe ta çosh ne kamerunin e zezakut te jesh e sigurte se kamerunasit do ndalojne ne mes te rruges ne grup dhe do te fiksojne ne sy, do te shikojne rrobat dhe gjerat qe ke me vete madje do fillojne te te prekin dhe me pas edhe te te vjedhin dhe te vrasin.


Moj bravo i qofte zezakut, s'po thot gje njeri, por ti po harron se te bredhesh 2 ore pas nje topi nuk kerkon ndonje aftesi te rralle prej shkencetari, edhe sepse te jesh futbollost nuk do te thote se po shpeton boten nga varferia dhe nga padrejtesite..... Edhe sepse ato pare qe i jepen atij per te bredhur 2 ore pas nje topi fare mire mund ti jepeshin nje futbollisti shqiptar duke i dhene mundesi edhe familjes se shqipos te rrise mirqenien e vet, sepse ai zoteria afrikan kur ka ardhur ne Shqiperi i ka zene vendin e punes nje shqiptari OK? Nuk di nese me kuptove!

Importim i racizmit???
Degjo une konceptoj si rracizem diskriminimin faktik:
- konceptoj rracizem faktin se shqiptaret e shkolluar dhe me universitet jane te detyruar te bejn pune krahu per 5 euro,
- konceptoj rracizem qe nje vajze shqiptare e laureuar njesoj si koleget e saja diskriminohet dhe i bejne MOBING ne nderrmarrjen ku punon thjesht se eshte me origjine shqiptare,
- konceptoj rracizem kur gazetat dhe TV lokale ose kombetare te shteteve perndimore i pershkruajn shqiptaret vetem si kriminele, pa folur kurre ne ndonje emision TV ose gazete te tyren mbi historine dhe kulturen antike te popullit shqiptar,
-konceptoj rracizem faktin se kur studentet shqiptare qe vijne ne shtetet perendimore per te studjuar nuk gjejne dot nje shtepi me qera per te jetuar thejsht se jane shqiptare dhe si rrjedhoje jane te padeshiruar etj etj
Por nuk konceptoj rracizem faktin qe nje femer vete ne krevat me 1 zezak por nuk do te martohet me te, edhe sepse arsyet mund te jene te shumta objektive ose subjektive...varet se çfare raportesh ka krijuar ai me ato femra...
Pastaj me fal por nuk te lind fare dyshimi se ndofta tek ky individ ka diçka qe nuk vete ne karakterin dhe ne menyren e tij te te qenit dhe te te sjellurit??
Atehere si thua duhet te konceptojme rracizem edhe kur meshkujt kthejne koken dhe i fusin ndonje kompliment femrave kur ecin rruges?? LOL

Mua personalisht si mashkull femrat zezake nuk me pelqejne dhe nuk me terheqin, dhe per mua nuk jane sexy fare perkundrazi ma shpifin si ne sjellje, si ne paraqije, si ne ecje ashtu edhe ne formimin psikologjik qe kane pasi jane shume te zhurshme, nevrike dhe agresive.
Qe ka diferenca psikologjike dhe kulturore midis te bardheve dhe zezakve ky eshte nje fakt konkret, ti hidhu perpjet sa te duash e dashur, i pelqen apo jo dikujt ky eshte FAKT!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

Nuk e paske kuptuar citimi e zezakve te NY, te cilin e bera pikerisht per te treguar se edhe atje ku mendohet ose thuhet se ka qyteterim dhe civilizim keto lloj formash te sjelljes jane po aq te zakonshme sa edhe ne vendet dhe popujt e tjere qe akuzohen per provincializem dhe konceptohen si primitive dhe paedukate (ne kete rast shqiperia)!!
Po te marresh nje te bardhe dhe ta çosh ne kamerunin e zezakut te jesh e sigurte se kamerunasit do ndalojne ne mes te rruges ne grup dhe do te fiksojne ne sy, do te shikojne rrobat dhe gjerat qe ke me vete madje do fillojne te te prekin dhe me pas edhe te te vjedhin dhe te vrasin.


Moj bravo i qofte zezakut, s'po thot gje njeri, por ti po harron se te bredhesh 2 ore pas nje topi nuk kerkon ndonje aftesi te rralle prej shkencetari, edhe sepse te jesh futbollost nuk do te thote se po shpeton boten nga varferia dhe nga padrejtesite..... Edhe sepse ato pare qe i jepen atij per te bredhur 2 ore pas nje topi fare mire mund ti jepeshin nje futbollisti shqiptar duke i dhene mundesi edhe familjes se shqipos te rrise mirqenien e vet, sepse ai zoteria afrikan kur ka ardhur ne Shqiperi i ka zene vendin e punes nje shqiptari OK? Nuk di nese me kuptove!

Importim i racizmit???
Degjo une konceptoj si rracizem diskriminimin faktik:
- konceptoj rracizem faktin se shqiptaret e shkolluar dhe me universitet jane te detyruar te bejn pune krahu per 5 euro,
- konceptoj rracizem qe nje vajze shqiptare e laureuar njesoj si koleget e saja diskriminohet dhe i bejne MOBING ne nderrmarrjen ku punon thjesht se eshte me origjine shqiptare,
- konceptoj rracizem kur gazetat dhe TV lokale ose kombetare te shteteve perndimore i pershkruajn shqiptaret vetem si kriminele, pa folur kurre ne ndonje emision TV ose gazete te tyren mbi historine dhe kulturen antike te popullit shqiptar,
-konceptoj rracizem faktin se kur studentet shqiptare qe vijne ne shtetet perendimore per te studjuar nuk gjejne dot nje shtepi me qera per te jetuar thejsht se jane shqiptare dhe si rrjedhoje jane te padeshiruar etj etj
Por nuk konceptoj rracizem faktin qe nje femer vete ne krevat me 1 zezak por nuk do te martohet me te, edhe sepse arsyet mund te jene te shumta objektive ose subjektive...varet se çfare raportesh ka krijuar ai me ato femra...
Pastaj me fal por nuk te lind fare dyshimi se ndofta tek ky individ ka diçka qe nuk vete ne karakterin dhe ne menyren e tij te te qenit dhe te te sjellurit??
Atehere si thua duhet te konceptojme rracizem edhe kur meshkujt kthejne koken dhe i fusin ndonje kompliment femrave kur ecin rruges?? LOL

Mua personalisht si mashkull femrat zezake nuk me pelqejne dhe nuk me terheqin, dhe per mua nuk jane sexy fare perkundrazi ma shpifin si ne sjellje, si ne paraqije, si ne ecje ashtu edhe ne formimin psikologjik qe kane pasi jane shume te zhurshme, nevrike dhe agresive.
Qe ka diferenca psikologjike dhe kulturore midis te bardheve dhe zezakve ky eshte nje fakt konkret, ti hidhu perpjet sa te duash e dashur, i pelqen apo jo dikujt ky eshte FAKT!
shume te verteta jane keto qe ke shkruajtur per shqiptaret shume dakort jam. une jam e laureuar ne shqiperi dhe nuk bej pune krahu ketu ku jam, po punoj fiks fare ne qendren me te madhe te austrise ne zanatin tim ku dhe vete austriaket enderrojne te hyjne ketu.
te pelqen zezaku per ta marre per burre apo jo kjo eshte cehstje preference personale sigurisht dhe ndjenjash, ama te mos rrish me te, te mos i flasesh me goje, ta perbuzesh ky eshte diskriminim.
sigurisht qe mund te kete dicka qe nuk shkon ne karakterin e njeriut, ndoshta dhe te ketij djalit se di une vete se njof.
sa per diferencat psikologjike e sociale etj etj ato i kemi dhe brenda shqiperise, sa te duash i kemi, nje vajze nga jugu psh nuk preferon te martohet kurre me nje djale nga veriu.
me kete te Mobbing me bere te qesh,sepse eeshte nje fenomen dhe nje fjale qe e mesova kur lashe shqiperine , me pare as e dija ca ishte, dhe pasi mesova ca ishte arrita ne konkluzionin qe aty ku kam punuar ne shqiperi me kane bere aq shume mobbing sa u semura.
po ta marresh keshtu sic e shtron ti problemin, i bie qe dhe njeri nga ne ka dicka qe nuk shkon ne karakterin e tij ne menyren si punon, ne menyren si ka studiuar, qe se pranojne ne vendet perendimore , kshu?
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

shume te verteta jane keto qe ke shkruajtur per shqiptaret shume dakort jam. une jam e laureuar ne shqiperi dhe nuk bej pune krahu ketu ku jam, po punoj fiks fare ne qendren me te madhe te austrise ne zanatin tim ku dhe vete austriaket enderrojne te hyjne ketu.
te pelqen zezaku per ta marre per burre apo jo kjo eshte cehstje preference personale sigurisht dhe ndjenjash, ama te mos rrish me te, te mos i flasesh me goje, ta perbuzesh ky eshte diskriminim.
sigurisht qe mund te kete dicka qe nuk shkon ne karakterin e njeriut, ndoshta dhe te ketij djalit se di une vete se njof.
sa per diferencat psikologjike e sociale etj etj ato i kemi dhe brenda shqiperise, sa te duash i kemi, nje vajze nga jugu psh nuk preferon te martohet kurre me nje djale nga veriu.
me kete te Mobbing me bere te qesh,sepse eeshte nje fenomen dhe nje fjale qe e mesova kur lashe shqiperine , me pare as e dija ca ishte, dhe pasi mesova ca ishte arrita ne konkluzionin qe aty ku kam punuar ne shqiperi me kane bere aq shume mobbing sa u semura.
po ta marresh keshtu sic e shtron ti problemin, i bie qe dhe njeri nga ne ka dicka qe nuk shkon ne karakterin e tij ne menyren si punon, ne menyren si ka studiuar, qe se pranojne ne vendet perendimore , kshu?

I ke bere vetes pyetjen pse ti ke mundur te integrohesh atje ku jeton??

Dhe je ne gjendje ti japesh vetes dhe te tjereve nje pergjigje?

Bej nje analize fare te thjesht: nis nga edukata jote familjare, vazhdo me edukaten dhe formimin psikologjik te tendin personal, integroi keto ne aftesite e tua profesionale, shtoi me pas terrenin qe ke gjetur ne Austri, si perfundim rezultantja eshte mese e qarte!!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

I ke bere vetes pyetjen pse ti ke mundur te integrohesh atje ku jeton??

Dhe je ne gjendje ti japesh vetes dhe te tjereve nje pergjigje?

Bej nje analize fare te thjesht: nis nga edukata jote familjare, vazhdo me edukaten dhe formimin psikologjik te tendin personal, integroi keto ne aftesite e tua profesionale, shtoi me pas terrenin qe ke gjetur ne Austri, si perfundim rezultantja eshte mese e qarte!!

e cila eshte kjo rezultante sipas teje?
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

e cila eshte kjo rezultante sipas teje?
Po ta le ty ta thuash, pasi je ti qe e njeh vet veten tende, aspektet dhe rrethanat e jetes tende!!
Une mund te bej vetem je hamendesim!!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Fotbollisti me ngjyre Shqiptaret naziste te vertetee

Po ta le ty ta thuash, pasi je ti qe e njeh vet veten tende, aspektet dhe rrethanat e jetes tende!!
Une mund te bej vetem je hamendesim!!

me vlen dhe hamendesimi jot.... keshtu qe thuaje
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Them te drejten, akoma nuk e kam te qarte se mu keto vende qe para nje gjysem shekulli ( ndoshta edhe sot) donin te na shfarosnin u treguan aq zemergjere me importimin e popullates sone! :canna:Kam medyshjen se po na perdorin per rigjenerimin e rraces se tyre :nxef:
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

po te me pyesesh mua ca te keqe ka nacionalizmi, te pergjigjem, qe ska asgje te keqe, perkundrazi. po ndryshimi tek mua qendron ne faktin qe une s epranoj kete nacionalizem qe me iimponohet nga keto postime qe lexova ketu. kjo sepse per mua nacionalizem nuk do te thote te diskrimosh te huajin sepse vetem ne kete menyre ruan integritetin e kombit tend.
ne kete teme qe eshte hapur ketu, nuk shtrohet ceshtja se sa raciste jane shtete e tjera te evropes dhe a duhet tju ngjajme neve apo jo, por shtrohet ceshtja a jemi neve raciste.
keto shmbujt qe na solle ti tregojne shume gjera.
une di te te them qe kam jetuar vete ne greqi, dhe as e kam nderruar emrin, e as jam pagezuar ne kishe, nuk me detyroi askush te beja nje gje te tille dhe nuk me pa njeri shtrember se isha shqiptare. sigurisht qe ndoshta ky rasti iim eshte i vecante.
as ketu ku jam tani nuk jamd etyruar te nderoj emer apo mbiemer, dhe kur me pyesin per shqiperine tregoj me shume deshire dhe jo duke e share shqiperine, ata qe me degjojne tregohen shume t einteresuar te mesojne per te. ndoshta dhe ky eshte rast i vecante.
por prape se prape mua me duket e pakuptimte qe meqe ka disa njerez ne vende te ndryshme te evropes qe sillen keq me te huajt, duhet ta bejme dhe neve kete.
nqs keto vajza e keto djem bejen keto gjera qe ke thene ti me lart per faktin se ju vjen turp se jane shqiptare, e nga frika s emos i diskriminojne atehere une te them qe e kane ata fajin; jane ata qe sduan te jene shqiptare, jane ata qe sdine te integrohen tek vendi i huaj duke ruajtur vlerat e vendit nga vijne, jane ata qe kane probleme me vetevleresimin e tyre e ndaj sillen keshtu, e njerez te tille per mua sjane shqiptare e skane qene kurre te tille.

Fragolina ne rradhe te pare faleminderit per pergjigjen ,ne rradhe te dyte ke dhene shume pergjigje qe per disa si ne te pa shkolluarit jane te veshtira te kuptohen [shpresoj qe te maresh dhe njehere mundimin, te na japesh nje pergjigje sa me popullore]Pergjigjesh qe behet fjale se sa raciste jemi ne dhe jo vendet europjane,perseri dua te te pyes mos ka dale ndonje mase matje per racizmin? sepse une di qe racizmi matet me krahasim ndermjet popujve me te ngjashem [ne kete rast europa]. Dhe per me teper je vete ti qe shkruan se komuniteti europjan eshte shume i ndjeshem ndaj ketyre ceshtjeve, mos do te thuash qe europjanet nuk jane raciste?Apo mos do te thuash se jane pakez raciste, por ne absolutisht nuk duhet te jemi te tille sepse ne jemi inferjore dhe si te tille duhet te bejme si thote komuniteti europjan,pra me pak fjale bej si them une, por mos bej si bej une.Ky nuk eshte diskriminim apo racizem? Atehere c'fare eshte te lutem?Ne qofte se ne nuk duhet tju ngjajme ketyre europjaneve qe jane te ndjeshem ndaj ketyre ceshtjeve atehere kujt duhet ti ngjajme ?Une nuk e di se c'fare tregojne ato qe solla une, por per mua sigurisht qe tregojne realitetin .Mbase jam nje rast i vecante nuk e di. Dhe duke folur per realitetin meqense ke jetuar ne greqi, mos valle je orthodokse,mos quhesh Dhimitra apo Jorgjica mos valle je nga gjirokastra, saranda,apo himara[meqense eshte epiri i veriut per greket]?Atehere sigurisht qe nuk je ndjere e diskriminuar sepse racizmi ne mjaft vende si dhe ne greqi nuk eshte mbi ngjyren e lekures por mbi perkatesine etnike dhe fetare.Dhe duke fantazuar.. nese ti do te quheshe Hatixhe apo Gjyle do te te respektonin dhe do te ndiheshe mire.Kjo eshte europa...nje fshat ne greqi vendos ndalim qarkullimin per te huajt nga ora 9 darke deri 6 mengjes,disa greke vrasin nje te ri shqiptar sepse kish te veshur bluze me flamurin shqiptar,ne nje qyteze ne itali vendasit vendosin qe te ndertojne nje mur [per tu mbrojtur nga shqiptaret dhe nga marokenet]thua te flitet per vitin 1400,ne itali nje deputet dizifekton vagonin e trenit ku ish ulur nje zezake, ne rusi dy studente shqiptare rrihen barbarisht sepse ishin te huaj dhe keto jane disa copeza te shkeputura nga mozaiku i madh i liberaleve europjane.Per tju kethyher temes... vertet sa raciste jemi ne ?jemi raciste sepse nuk na pelqen qe te na martohen motrat me zezake, po keta europjanet si mund te quhen?Nese ti nuk pranon kete nacjonalizem te ketushem, atehere per cfar lloj nacjonalizmi je ti? Me fal por une vetem me krahasim mund te mat masen e racizmit dhe nacjonalizmit te nje grupi apo individi.Per ta mbyllur, vertet qe e kane ata djem e vajza fajin per mos pranimin e asaj qe jane, por dua te te pyes vertet mendon qe shqiptaret jane nacjonaliste?Ne krahasim me ke.Pra nuk jane kjo pjese [e vogel] e ketyre eurpojaneve qe jane raciste me ne, si duhet te jemi ne me ata? Rrespekti eshte reciprok apo jo?
 

entila

Anëtar i ri
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

sipas meje eshte injorance te mbash nje qendrim te tille racizmi kundrejt njerezve me ngjyre... a mos ndoshta eshte faji i tyre qe zoti i krijoi me lekure me ngjyre?! dhe pastaj s'kuptoj ku qendron problemi nese ata jane te ulur ne nje bar dhe njerez qe kalokan i qeshin ne fytyre! c'idiotesi puro, pa le qe shqiperia kerkon te hyje ne europe me keto mentalitete te mbyllyra|!
pastaj kush e ka thene qe djemte o vajzat e huaja psh. italiane vdesin per shqiptaret? - nuk eshte aspak e vertete.. perkundrazi mbajne distanca sapo ia thuan qe je shqiptare....
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

sipas meje eshte injorance te mbash nje qendrim te tille racizmi kundrejt njerezve me ngjyre... a mos ndoshta eshte faji i tyre qe zoti i krijoi me lekure me ngjyre?! dhe pastaj s'kuptoj ku qendron problemi nese ata jane te ulur ne nje bar dhe njerez qe kalokan i qeshin ne fytyre! c'idiotesi puro, pa le qe shqiperia kerkon te hyje ne europe me keto mentalitete te mbyllyra|!
pastaj kush e ka thene qe djemte o vajzat e huaja psh. italiane vdesin per shqiptaret? - nuk eshte aspak e vertete.. perkundrazi mbajne distanca sapo ia thuan qe je shqiptare....

mos se nuk u dashuruan Italianet do shkoj te vras veten
 

entila

Anëtar i ri
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

per spartacus;
lexoji mire komentet para se te shkruash.... i referohesha njeres qe shkruante se ne shqiptaret jemi race ariane , e bardhe dhe jo si njerezit me ngjyre qe si do askush, dhe ndersa shqiptaret kudo qe shkokan vdiskan per shqiptaret...
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Si te besh, gjen!

:bye:
 

Зngjεll

___________
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

per spartacus;
lexoji mire komentet para se te shkruash.... i referohesha njeres qe shkruante se ne shqiptaret jemi race ariane , e bardhe dhe jo si njerezit me ngjyre qe si do askush, dhe ndersa shqiptaret kudo qe shkokan vdiskan per shqiptaret...

E moj vajze sa te arrish te kuptosh Spartakusin :shpat:( luftetarin e lashtesise boterore) se si i thote shprehjet do te duhet pak kohe .:).
Mgjt mos harro se mendimet jane te lira per ty dhe kedo dhe duhen respektuar :)


Them te drejten, akoma nuk e kam te qarte se mu keto vende qe para nje gjysem shekulli ( ndoshta edhe sot) donin te na shfarosnin u treguan aq zemergjere me importimin e popullates sone! :canna:Kam medyshjen se po na perdorin per rigjenerimin e rraces se tyre :nxef:

Ndoshta ke te drejte ne kete hipoteze
 

entila

Anëtar i ri
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

e kush e ve ne diskutim more 3 engjell !
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Futbollistet me ngjyre...shqiptaret naziste te vertete

Entila cupke e kemi engjellin :D

Nje gje te keqe kemi ne Shqiptaret cdo gje qe mundohemi ta bejme marrim si shembuj popuj te tjere dhe kemi vizionin e gabuar te europes qe kujtojme qe te arrijne ''nivelin'' e tyre kulturor duhet te shfarosim shumicen e kultures tone qe na ka mbajtur gjalle si komb keto mijvjecaret e fundit....Nuk do te thote se po nuk perziem rracen tone nuk do na duan vendet e tjera ...... thjesht mbajme nje drejtim qe per ne Shqiptaret do jete me dinjitozi...
 
Top