Ateistet Pergjigjen Per Ju

baby-angel

Thpilt
Besimtareve nuk u lejohen pyetjet, sps nuk kane pse te dine pergjigjen.shume e forte kjo!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Qorr a do sy???Joooooooooooooo

Cdokush qe sdi te jape pergjigje mund te thote: ty ste lejohen pyetjet.. ska asgje te forte ketu..
Nje njeri qe ka dije i jep pergjigje te gjitha pyetjeve..:)
 
  • Më pëlqen
Reactions: 3R1

engjell

Antar Aktiv
une mendoj se te gjithe besojne diku.
kur je ne hall thua O Zot nuk thot njeri nona filanit

une nuk jam besimtare e cmendur por besoj se zoti ekziton
ndoshta jo reale por te pakten shpirtrore.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Cdokush qe sdi te jape pergjigje mund te thote: ty ste lejohen pyetjet.. ska asgje te forte ketu..
Nje njeri qe ka dije i jep pergjigje te gjitha pyetjeve..:)
Njerzit dijen e mesojne nuk lindin me te njeriu ka evoluar shume merre me mend ne 1900 si ishte bota dhe si do behet dijet sa vijne dhe rriten deri kur te arrijme piken me te larte qe eshte pergjigja se nga e kemi prejardhjen se tani asnje sdi ti pergjigjet kesaj pyetjeje se po doli nje fetar edhe te me thote se e kemi nga zoti eshte e kote po para zotit cfare kishte lind pyetja :D
 

baby-angel

Thpilt
Njerzit dijen e mesojne nuk lindin me te njeriu ka evoluar shume merre me mend ne 1900 si ishte bota dhe si do behet dijet sa vijne dhe rriten deri kur te arrijme piken me te larte qe eshte pergjigja se nga e kemi prejardhjen se tani asnje sdi ti pergjigjet kesaj pyetjeje se po doli nje fetar edhe te me thote se e kemi nga zoti eshte e kote po para zotit cfare kishte lind pyetja :D

Ate e thashe se shpesh thuhet besimtaret jane budallenj, pa shkolle, se duan dijen edhe mendohet qe kjo eshte sepse e ka feja..dhe eshte komplet e gabuar..

Pergjigjen e asaj se cfare kishte para Zotit do te ta jap kur te bindesh qe ka Zot. :D
 

Sefer Daja

drague
Cdokush qe sdi te jape pergjigje mund te thote: ty ste lejohen pyetjet.. ska asgje te forte ketu..
Nje njeri qe ka dije i jep pergjigje te gjitha pyetjeve..:)

ZOGE!!!! Ai ishte dikushi ,dhe jo cdokushi .sa per sqarim.:)
Do i lexoja me kërshëri faktet e çdokushit.
 

baby-angel

Thpilt
ZOGE!!!! Ai ishte dikushi ,dhe jo cdokushi .sa per sqarim.:)
Do i lexoja me kërshëri faktet e çdokushit.

Waaa gjelo..:)
Ai ishte dikushi Nostra qe e tha, dhe cdokushi (ne ate qe e kapa une) qe mund ta thote nje gje te tille..dmth nuk eshte ndonje fjali shkencore, apo filozofi, mund te thuhet nga cdokush..e kuptove ? :)
Edhe une ate them, cdokush qe ka fakte per te hedhur poshte ate qe thone besimtaret le ti jape..:D
 

Sefer Daja

drague
Waaa gjelo..:)
Ai ishte dikushi Nostra qe e tha, dhe cdokushi (ne ate qe e kapa une) qe mund ta thote nje gje te tille..dmth nuk eshte ndonje fjali shkencore, apo filozofi, mund te thuhet nga cdokush..e kuptove ? :)
Edhe une ate them, cdokush qe ka fakte per te hedhur poshte ate qe thone besimtaret le ti jape..:D

Kush eshte zoti?Ku eshte?E ke pare ti?Fakte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:kercim:
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Ate e thashe se shpesh thuhet besimtaret jane budallenj, pa shkolle, se duan dijen edhe mendohet qe kjo eshte sepse e ka feja..dhe eshte komplet e gabuar..

Pergjigjen e asaj se cfare kishte para Zotit do te ta jap kur te bindesh qe ka Zot. :D

Mos me jep nje mallkim te tille te lutem se po arrita te besoj ne zot do me duhet te mbyll te gjithe horizontet e mia dhe te bazohem vetem ne te gje qe nuk do doja kurre
 

baby-angel

Thpilt
Kush eshte zoti?Ku eshte?E ke pare ti?Fakte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:kercim:
Po ti e di qe sekziston? Ke fakte per kete?
Mos me jep nje mallkim te tille te lutem se po arrita te besoj ne zot do me duhet te mbyll te gjithe horizontet e mia dhe te bazohem vetem ne te gje qe nuk do doja kurre
Hahaa, Taku, sikur te besoje do e kuptoje qe ky eshte urimi me i bukur qe mund te te behet..:)
Gjths mos ki frike, ne qe besojme sjemi aq te mbyllur sa mendoni ju, perkundrazi ne jemi shume me te hapur, e shohim boten shume me gjere se nje qe sbeson..:)

Se me late ketu more cuna..:) ikaa..Vazhdon :D
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
:engjell:shume e thjeshte .nuk e kam pare kurre.

Une mendoj qe ti nuk ke fare mendje. Akoma nuk ta kam pare mendjen. Dhe mendoj qe ti vetem si figure ekziston, akoma shpirtin nuk ta kam pare.

Njeriu pa mendje=? Zbuloje vet =)
 

METi

-=EdoLorEli=-
Kam një pyetje për ateistët. Të supozojmë se ka vdekur gjithë njerëzimi dhe po bëhet dita e gjykimit, tani po e shihni Zotin dhe ju pyet Zoti t'ja thoni vetëm një arsye pse duhet t'ju dërgojë në parajsë. Si do të përgjigjeshit ?!
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vertet i besoni ketyre qe shkruani ???
Pastaj feja i duhet shkences per te hedhur poshte te gjitha dogmat e saja jo se e ka nevoje thjesht eshte nje rrast i mire te ule te gjithe ata qe ''besojne'' ne hic (se mos harroni se ju i keni vene emer ketij hicit)
pastaj teorite e Darvinit kane nje baze llogjike me vertetime te medhaja nga ju skam pare ndonje vertetim ju jetoni per diten e gjykimit ;)

weeee. shihe shihe strategin
Kur nje shkenctar flet per mosekzistencen e Zotit, duhet t'i besojm ( me sy mbyllur si zakonisht nket rast ).
Ndersa kur dikush prej tyre ( shkenctareve ) flet per te kunderten ( me bindje se ekziston nje Krijues ) , ateher nuk duhet ti marim parasyh keto, a po ?
Sa te mdhej qe jeni (Y)
ncncnc
Tani kami edhe pyetjen e fundit.
Keni lexuar ndonjehere per " Mrekullite Shkencore Te Kur'anit " ???
Nese jo, i kthehemi ktij muhabeti pasi ti lexosh ato . Dhe ateher te siguroj qe do te ndrrosh mende, jo ne favorin tim, por ne te miren tende !
Ti mund te thuash skam pse ti lexoj, e aq me pak ti besoj. Dakord.
Provoje :)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Kam një pyetje për ateistët. Të supozojmë se ka vdekur gjithë njerëzimi dhe po bëhet dita e gjykimit, tani po e shihni Zotin dhe ju pyet Zoti t'ja thoni vetëm një arsye pse duhet t'ju dërgojë në parajsë. Si do të përgjigjeshit ?!

Pyetje per ateistet te duket kjo ty.

Kjo eshte pyetje per bebet ne kopesht lol

Po te kishte parajse, vetem ata qe propogandojne fene s'do kishin vend aty.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Nostra, ke frike te mirresh me nje supozim te atille apo ku qendron problemi :D?
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Kam një pyetje për ateistët. Të supozojmë se ka vdekur gjithë njerëzimi dhe po bëhet dita e gjykimit, tani po e shihni Zotin dhe ju pyet Zoti t'ja thoni vetëm një arsye pse duhet t'ju dërgojë në parajsë. Si do të përgjigjeshit ?!

e thjeshte eshte pergjigjja dua avokatin tim ;)
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
weeee. shihe shihe strategin
Kur nje shkenctar flet per mosekzistencen e Zotit, duhet t'i besojm ( me sy mbyllur si zakonisht nket rast ).
Ndersa kur dikush prej tyre ( shkenctareve ) flet per te kunderten ( me bindje se ekziston nje Krijues ) , ateher nuk duhet ti marim parasyh keto, a po ?
Sa te mdhej qe jeni (Y)
ncncnc
Tani kami edhe pyetjen e fundit.
Keni lexuar ndonjehere per " Mrekullite Shkencore Te Kur'anit " ???
Nese jo, i kthehemi ktij muhabeti pasi ti lexosh ato . Dhe ateher te siguroj qe do te ndrrosh mende, jo ne favorin tim, por ne te miren tende !
Ti mund te thuash skam pse ti lexoj, e aq me pak ti besoj. Dakord.
Provoje :)

Nuk lexoj pralla preferoj librat e Tolkinit kane me shume te verteta dhe nje gjuhe te papare.......Pastaj si ka mundesi te besoj ne diten e gjykimit nga dikush qe nuk eshte perfekt per vete ?? qe vepron une jam ligji beni si them une ku eshte lirija ne kete mes ???
 

djaloshi-LEZHE

EKONOMIST
nuk eshte e thene ce te jesh ateist do te thote ce te mos besosh ne nje gje te mbinatyrshme.por ne nje fare menyre dhe une jam ateist ne aspektin sepse tashme feja ka denigruar ne nje fare menyre.shoh njerez ce puthin guret,pikturat,bejne kryq ne mes te rruges..........etj.ka shume njerez qe besojne thjesht nga frika e pertej jetes.une bashkohem me nostren ne aspektin ce kush e di se a ekziston parajsa.parajsa mund te jete dhe toka.por dhe jo.
une besoj ne nje qenie te mbinatyrshme.por se ca pamje ka,se ca emri ka,kto nuk i di.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me

baby-angel

Thpilt
nuk eshte e thene ce te jesh ateist do te thote ce te mos besosh ne nje gje te mbinatyrshme.por ne nje fare menyre dhe une jam ateist ne aspektin sepse tashme feja ka denigruar ne nje fare menyre.shoh njerez ce puthin guret,pikturat,bejne kryq ne mes te rruges..........etj.ka shume njerez qe besojne thjesht nga frika e pertej jetes.une bashkohem me nostren ne aspektin ce kush e di se a ekziston parajsa.parajsa mund te jete dhe toka.por dhe jo.
une besoj ne nje qenie te mbinatyrshme.por se ca pamje ka,se ca emri ka,kto nuk i di.

:D Edhe ateistet ashtu si dhe besimtaret jane shume llojesh..Ka nga ata qe sbesojne as aq sa beson ti per fat te keq..
Eshte e vertete qe jane shtuar shume "fe", e po behen shume budalliqe gjoja ne emer te Zotit, por cdo njeri, te pakten ne ditet e sotme mund te gjeje material e te informohet, nese eshte vertete i hapur dhe do te mesoje, nese jo eshte e kote, edhe Zoti perpara te dale ske per ta besuar..:)
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Edhe avokati do jete se bashku me t'gjithe te tjeret ate dite

e vertet... edhe ai do kerkoj avokatin e vet...por ska kush tjeter pervec Allahut xh.sh ate dite qe te vjen ne ndihme
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Nuk lexoj pralla preferoj librat e Tolkinit kane me shume te verteta dhe nje gjuhe te papare.......Pastaj si ka mundesi te besoj ne diten e gjykimit nga dikush qe nuk eshte perfekt per vete ?? qe vepron une jam ligji beni si them une ku eshte lirija ne kete mes ???

Kur jemi tek perrallat, ka koh qe un lexoj dhe ne disa raste ndegjoj perralla nga ateistet. Kete e bej sepse te gjith e dine ( duke mos perjashtuar as juve ) qe jan me t'vertet perralla me P tmadhe. Dhe un nuk e kam aspak problem te behem i urt, e t'ju degjoj si femiu gjyshen para gjumit me ato tregimet e borbardhes apo tjerat qe fillojn me - na ishte sec na ishte...
Ndersa, ti ke frik nga perrallat e mia :) . Kjo shifet haptas. Dhe me se miri e verteton fakti qe nuk ke guximin as t'i lexosh ato, sepse trembesh qe ( pa dashje ) do ti besosh.
Nejse, jeta esht shume e gjate kur e mendojm, por behet shume e shkurt kur e jetojme dhe arrijm ne vijen e finishit ku percaktohet cili garues cilin vend meriton. Per dike nuk do te ket trofe, perkundrazi, do te jet nje ndeshkim i madhe qe nuk ka rrespektuar rregullat e lojes.
اdo gje ka nje qellim te caktuar. Nese vet jeta nuk paska nje te tille, ateher sna mbetet tjeter veqse t'bejm vetkill !

Mir mbetsh
 

Sefer Daja

drague
weeee. shihe shihe strategin
Kur nje shkenctar flet per mosekzistencen e Zotit, duhet t'i besojm ( me sy mbyllur si zakonisht nket rast ).
Ndersa kur dikush prej tyre ( shkenctareve ) flet per te kunderten ( me bindje se ekziston nje Krijues ) , ateher nuk duhet ti marim parasyh keto, a po ?
Sa te mdhej qe jeni (Y)
ncncnc
Tani kami edhe pyetjen e fundit.
Keni lexuar ndonjehere per " Mrekullite Shkencore Te Kur'anit " ???
Nese jo, i kthehemi ktij muhabeti pasi ti lexosh ato . Dhe ateher te siguroj qe do te ndrrosh mende, jo ne favorin tim, por ne te miren tende !
Ti mund te thuash skam pse ti lexoj, e aq me pak ti besoj. Dakord.
Provoje :)

Kur ka bere kurani mrekulli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Profesori i filozofise sot beri nje pyetje pas nje debati te nxehte lidhur me ekzistencen e zotit: "Ju thoni qe zoti eshte i gjithefuqishem! Ok, deri ketu. Po marrim nje shembull te thjeshte, a mundet zoti te krijoj nje gur sa s'do mund ta peshonte?! Po. Po nese s'mund ta peshoje nuk eshte i gjithefuqishem. Jo. Po perseri nuk na qenka i gjithefuqishem, meqe s'mund ta krijoka!"
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Kur ka bere kurani mrekulli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????

Me rastin e 8 marsit vitin e shkuar ka ber disa mrekulli duke dhen lule gratis per gjitha nenat ne mbare globin.
ncncnc.
Mjaftojn veq ato 5 fjalt e tua per t'a kuptu te tjeret sa i painformuar je. Ik lexo me teper pastaj vjen e editon shkrimin tend me vetdeshire ;)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Profesori i filozofise sot beri nje pyetje pas nje debati te nxehte lidhur me ekzistencen e zotit: "Ju thoni qe zoti eshte i gjithefuqishem! Ok, deri ketu. Po marrim nje shembull te thjeshte, a mundet zoti te krijoj nje gur sa s'do mund ta peshonte?! Po. Po nese s'mund ta peshoje nuk eshte i gjithefuqishem. Jo. Po perseri nuk na qenka i gjithefuqishem, meqe s'mund ta krijoka!"po vet mas pari emri FILLOZOF po kallzon .. qe ka fillozofu :D :p
edhe nuk ka gur qe s'peshon se at'er munesh me i thon .. penel :p ah qysh i thojn do far sende qe rrin n'ajr se speshojn :D
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
po vet mas pari emri FILLOZOF po kallzon .. qe ka fillozofu :D :p
edhe nuk ka gur qe s'peshon se at'er munesh me i thon .. penel :p ah qysh i thojn do far sende qe rrin n'ajr se speshojn :D


Nuk ishte fjala per peshe, se a peshon apo jo, ishte fjala per me mbajt peshen. Me cu rond.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Nuk ishte fjala per peshe, se a peshon apo jo, ishte fjala per me mbajt peshen. Me cu rond.


ani pro paska fol shum palidhje pro :p se Zoti sosht njeri .. si ti me kap sa po munesh me qu ron :p :D ... edhe zoti po ta ka ndor kejt boten :D

po kta profesorat e fillozofis .. jon pak si tbudallom :D
 
Top