Shqipërisë po i ikin intelektualët, raporti i OECD: E katërta në botë për rritjen e emigracionit të njërëzve të aftë.

Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
Vala e re e emigracionit po përfshin jo vetëm familjet por edhe shtresën e aftë të popullsisë.
Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) në një raport të vitit 2020 konstatoi se Shqipëria renditej e katërta në botë për rritjen në normën e emigracionit të personave me aftësi të larta në punë për periudhën 2000/2001 deri në 2015/2016.

Për periudhën në fjalë, rritja e normës së emigrimit së personave me aftësi të larta është 14.6 pikë përqindje (pp), pas Liberisë (27.9) dhe Butanin (15.4) dhe në të njëjtin nivel me Moldavinë. Pas Shqipërisë renditet Rumania, me rritje 11.8pp.

Në përgjithësi, gjithë Ballkanit i kanë ikur intelektualët. Për Bosnjën rritja është 11.5pp, për Maqedoninë e Veriut 10pp.
Shqipëria renditet edhe ndër 10 vendet e para në botë për normën e emigracionit të personave me aftësi të larta, duke e pasur këtë tregues 38.1%, që sipas tabelës së OECD pozicionohet në vendin e tetë në botë për normën e largimit të intelektualëve.
Shqipëria prej dekadash është prekur nga emigracioni masiv i popullsisë, kurba e te cilit nuk po njeh zbutje, por ikja e të arsimuarve është në nivele alarmante.

Emigracioni është një fenomen që prek vendet më të ardhura të ulta dhe të gjitha shtresat e popullsisë, por te arsimuarit kanë prirje për të emigruar më shumë.

Sipas raportit, në Europë, vendet e Ballkanit janë ndër burimet më të mëdha të migrantëve.
Për shembull, Shqipëria ka një normë totale emigrimi prej 29%, Bosnja dhe Hercegovina prej 20% dhe Maqedonia Veriore prej 18%.
Në përgjithësi, nivelet e emigracionit të personave me arsim të lartë janë pothuajse gjithmonë më të larta se nivelet totale të emigracionit.

Kjo përzgjedhje pozitive e migrantëve është e lidhur me disa faktorë: jo vetëm individët me arsim të lartë zakonisht kanë më shumë mundësi financiare për t’u angazhuar në migracionin ndër-shtetëror sesa kolegët me kulifikim më të ulët, por gjithashtu shumë vende të OECD kanë miratuar politika më të favorshme migrimi për personat me aftësi të larta.

BoldNews
 

Attachments

  • Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
    Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
    38.9 KB · Shikime: 0
  • Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
    Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
    38.9 KB · Shikime: 0
Sikur te mbledhim numrin e shqiptareve qe kane emigruar neper bote pas viteve 90, druaj se do e kalojme popullsine aktuale te republikes se Shqiperise. Shto ketu edhe me shume se 50% te shqiptareve qe duan te largohen aktualisht nga vendi (sipas sondazhit te fundit), i bie qe ne Shqiperi te ngelin vetem horrat e hajdutet!!

Kur e mendon kjo pakice kaq e vogel merr ne qafe nje komb te tere. Perderisa nuk ka reagim popullor them se fatkeqesisht e meritojme kete lloj qeverie...
 
Une shoh levizje te popullates, por jo vetem intelektualet ,edhe popull i thjeshte.
Arsyet jane re ditura si ne cdo vend qe emigron
Kushte me te mira jetese.
Nuk shoh ndonje cudi te madhe

Merzitemi se ikin infermieret e doktoret, ama mos u beni hipokrite se jeni pikerisht ju qe i anatemoni me shume .
Skeni lene fyerje ,sharje e mallkime kundrejt tyre!
Ikin se mire kushtet mizerabel ku punojne , por te hane e mallkimet tuaja nuk i kane kusur
Ne Betimin e Hipokratit nuk perfshihej pislliku juaj, por vetem misioni i tyre
 
Un dij biznese të falemwntuara se sgjejn dot puntorë.Kan ik..pra jo vetëm intwlektualët por dhe mosha aktive
 
Sikur te mbledhim numrin e shqiptareve qe kane emigruar neper bote pas viteve 90, druaj se do e kalojme popullsine aktuale te republikes se Shqiperise. Shto ketu edhe me shume se 50% te shqiptareve qe duan te largohen aktualisht nga vendi (sipas sondazhit te fundit), i bie qe ne Shqiperi te ngelin vetem horrat e hajdutet!!

Kur e mendon kjo pakice kaq e vogel merr ne qafe nje komb te tere. Perderisa nuk ka reagim popullor them se fatkeqesisht e meritojme kete lloj qeverie...
Kjo eshte teori e vjeter, cdo popull meriton qeverine qe ka.? Por situata eshte shume me keq se te merituarit. Njerezve u jane lidhur duart edhe kembet, edhe po te ngrihen, skane ku perplasen. Drejtesi jo, institucionw jo, media jo, shoqeri civilw jo, opozite jo. Ja u ngrite po ku do vesh?
 
Une shoh levizje te popullates, por jo vetem intelektualet ,edhe popull i thjeshte.
Arsyet jane re ditura si ne cdo vend qe emigron
Kushte me te mira jetese.
Nuk shoh ndonje cudi te madhe

Merzitemi se ikin infermieret e doktoret, ama mos u beni hipokrite se jeni pikerisht ju qe i anatemoni me shume .
Skeni lene fyerje ,sharje e mallkime kundrejt tyre!
Ikin se mire kushtet mizerabel ku punojne , por te hane e mallkimet tuaja nuk i kane kusur
Ne Betimin e Hipokratit nuk perfshihej pislliku juaj, por vetem misioni i tyre
Njëri ndër faktorët më me rëndësi për zhvendosje. Dhe jo vetëm në Shqipëri. Në Danimarkë floron një numër i madh i banorëve të Italialisë dhe Krocaisë. Mos flasim për polakët e rumunët.
Është poashtu faktori tjetër (nevoja e krahut të punës) për arsye të rënies së natalitetit në vendet veriore europiane. Thithin kompetencat në fusha të ndryshme, veçanërisht ato shqipëtare duke u lehtësuar transferimin me kushte si: mësimi i gjuhës së shtetit përkatës dhe kualifikimi në fushën përkatëse profesionale. Kush e reziston? Aspak një popull i shtypur dhe përçmuar si ne shqeptarët. Dhe atë nga vetë politika vendase.
 
Njëri ndër faktorët më me rëndësi për zhvendosje. Dhe jo vetëm në Shqipëri. Në Danimarkë floron një numër i madh i banorëve të Italialisë dhe Krocaisë. Mos flasim për polakët e rumunët.
Është poashtu faktori tjetër (nevoja e krahut të punës) për arsye të rënies së natalitetit në vendet veriore europiane. Thithin kompetencat në fusha të ndryshme, veçanërisht ato shqipëtare duke u lehtësuar transferimin me kushte si: mësimi i gjuhës së shtetit përkatës dhe kualifikimi në fushën përkatëse profesionale. Kush e reziston? Aspak një popull i shtypur dhe përçmuar si ne shqeptarët. Dhe atë nga vetë politika vendase.
Po flasim per nje levizje masive , sepse per rritje profesionale ,apo treg profesional levizin ne cdo vend te botes
por rasti i Shqiperise dhe ballkanit ne pergjithesi eshte per kushte jetese dhe ato qe cilesova (edhe pse jane nje target grup ata)
Dhe mire bejne qe levizin , sepse fundja ne fund gjithkush mendon per veten e jo atdheun!
 
Une shoh levizje te popullates, por jo vetem intelektualet ,edhe popull i thjeshte.
Arsyet jane re ditura si ne cdo vend qe emigron
Kushte me te mira jetese.
Nuk shoh ndonje cudi te madhe

Merzitemi se ikin infermieret e doktoret, ama mos u beni hipokrite se jeni pikerisht ju qe i anatemoni me shume .
Skeni lene fyerje ,sharje e mallkime kundrejt tyre!
Ikin se mire kushtet mizerabel ku punojne , por te hane e mallkimet tuaja nuk i kane kusur
Ne Betimin e Hipokratit nuk perfshihej pislliku juaj, por vetem misioni i tyre
Ja robi kuq.
Ja personazhi qe fajin e sheh tek populli.
Mir qe ske pushtet se ti kto qe kritikojn bluzat e bardha do i internoje.
Kur bluza e bardh te sheh nga xhepi pse mos e shash,kur ka pranu te punoj me ate rroge..

Nëse do të vesh gishtin në plagë shihe tek çdo qeveri që rrogat në raport me jetesën ja ka rrit bluzave të bardha në forma qesharake.
 
Kjo eshte teori e vjeter, cdo popull meriton qeverine qe ka.? Por situata eshte shume me keq se te merituarit. Njerezve u jane lidhur duart edhe kembet, edhe po te ngrihen, skane ku perplasen. Drejtesi jo, institucionw jo, media jo, shoqeri civilw jo, opozite jo. Ja u ngrite po ku do vesh?
Ndoshta ne postimin e pare isha i moderuar, por per mua kjo nuk eshte largim, por genocid qe po i behet kesaj shtrese.

Individeve u jane lidhur kembe e duar, por jo popullit. Ka ku te shkoje ka, mjafton te zgjohet, mos te kaloje aty ku nuk ka me kthim: tek varferia shpirterore.
 
Po flasim per nje levizje masive , sepse per rritje profesionale ,apo treg profesional levizin ne cdo vend te botes
por rasti i Shqiperise dhe ballkanit ne pergjithesi eshte per kushte jetese dhe ato qe cilesova (edhe pse jane nje target grup ata)
Dhe mire bejne qe levizin , sepse fundja ne fund gjithkush mendon per veten e jo atdheun!
Lëvizje masive e quaj kur shumica e popullatës janë të diplomuar o Moni. Sa përqind e popullatës që zhvendosen janë pa diplomë profesionale, nëse bëjm krahasimin?
Ose, mund unë të jem e keqinformuar ?‍♀️
 
Ja robi kuq.
Ja personazhi qe fajin e sheh tek populli.
Mir qe ske pushtet se ti kto qe kritikojn bluzat e bardha do i internoje.
Kur bluza e bardh te sheh nga xhepi pse mos e shash,kur ka pranu te punoj me ate rroge..

Nëse do të vesh gishtin në plagë shihe tek çdo qeveri që rrogat në raport me jetesën ja ka rrit bluzave të bardha në forma qesharake.
Ath mos na cani veshet duke u ankuar pse ikin!
Sa per te tjerat , futi aty nga i nxorre se nje mhb ke ti , je bere si radio Iliria
 
Ndoshta ne postimin e pare isha i moderuar, por per mua kjo nuk eshte largim, por genocid qe po i behet kesaj shtrese.

Individeve u jane lidhur kembe e duar, por jo popullit. Ka ku te shkoje ka, mjafton te zgjohet, mos te kaloje aty ku nuk ka me kthim: tek varferia shpirterore.
Per mendimin tim populli nuk jane te varfrit,te paarsimuarit, te papunet. Ky eshte popull per numer,i luhatshem,lehtesisht i perdorshem. Populli per ndryshim eshte ai intelektuali, ai qe ka parane dhe rrjedhimisht fuqine per te ndryshur. E ku jane keta? Ku jane intelktualet?
 
Ath mos na cani veshet duke u ankuar pse ikin!
Sa per te tjerat , futi aty nga i nxorre se nje mhb ke ti , je bere si radio Iliria
Vet i njollosin ato bluza,kur dikush shan shan xhestin.Njerzit me dinjitet nuk i pranojnë lekët.

Un se dij ça është radio iliria por imagjinoj nga vjen pasioni yt për atë radio.

Edhe kam bindjen që e mban ende ndezur për t kujtuar epokën tënde të artë lol
 
Lëvizje masive e quaj kur shumica e popullatës janë të diplomuar o Moni. Sa përqind e popullatës që zhvendosen janë pa diplomë profesionale, nëse bëjm krahasimin?
Ose, mund unë të jem e keqinformuar ?‍♀️
Instati ka vite qe nuk ben nje statistike per te qene , te pakten si institucion i lincesuar per kete proces,
I ben bota per ne ...
Levizje masive une quaj kur kemi ikje ne dyndje , pa dallim gjinie, feje, profesioni
jo me kot quhet masive
 
Vet i njollosin ato bluza,kur dikush shan shan xhestin.Njerzit me dinjitet nuk i pranojnë lekët.

Un se dij ça është radio iliria por imagjinoj nga vjen pasioni yt për atë radio.

Edhe kam bindjen që e mban ende ndezur për t kujtuar epokën tënde të artë lol
E para thuhet dhe shkruhet "gjest" e dyta kte biseden e replikat me epoka kerkoje atje ku te ecen!
Sa per bluzat e bardhat mos harro qe ishim ne qe i mesuam dhe i edukuam ne kete menyre
Kollaj eshte te drejtosh gishtin e te gjesh fajin tek njera pale.
Kerkoje edhe te paradhesit e tu!
 
Per mendimin tim populli nuk jane te varfrit,te paarsimuarit, te papunet. Ky eshte popull per numer,i luhatshem,lehtesisht i perdorshem. Populli per ndryshim eshte ai intelektuali, ai qe ka parane dhe rrjedhimisht fuqine per te ndryshur. E ku jane keta? Ku jane intelktualet?
Intelektualet qenkan ata qe bejne diferencen?
Ku jane?
shume paragjykuese kjo per mos thene shume degraduese , i bie qe prinderit tane paskan qene nje numer sa per te thene
Intelektualet e vertete jane me te diskriminuarit , me te keqpaguarit , me te pergojuarit
Ku i ke mesuesit (ata qe edukojne brezat)? etj etj

Ashtu sic abuzohet me etiketimin "VIP" , ditet e sotme abuzohet edhe me te ashtuquajturit "Intelektual" ,qe ne optiken time me shume futen tek "IntelektuHalet" e ketij populli!
 
Intelektualet qenkan ata qe bejne diferencen?
Ku jane?
shume paragjykuese kjo per mos thene shume degraduese , i bie qe prinderit tane paskan qene nje numer sa per te thene
Intelektualet e vertete jane me te diskriminuarit , me te keqpaguarit , me te pergojuarit
Ku i ke mesuesit (ata qe edukojne brezat)? etj etj

Ashtu sic abuzohet me etiketimin "VIP" , ditet e sotme abuzohet edhe me te ashtuquajturit "Intelektual" ,qe ne optiken time me shume futen tek "IntelektuHalet" e ketij populli!
Mund te tingelloje paragjykuese, por eshte e vertete. Arsimimi eshte nje leve e fuqishme qe mund te rrotulloje shumw gjera. Nuk e di cfare nenkuptove tamam me termin intelektual, por e kisha per shtresen e arsimur. Ne optiken time, nje njeri i arsimuar ka me teper mundesi te ndaje te miren nga e keqja,te hedh edhe nje hap me tutje sepse ka njohuri, ka shembuj etj, ne krahasim me nje njeri te paarsimuar. Te moskeqkuptohmi, nuk po shaj njeriun, sepse per mua te gjith jan qenie njerezore qe meritojne te vleresohen dh respektohen njelloj, e kam ne kuadrin e mundesive.
Ti e sheh apo e ke degjuar si po degradon arsimi dh brezi i ri. A mos eshte rastesi kjo do te thoshte Fuga? ? Per shaka kjo e fundit
 
Mund te tingelloje paragjykuese, por eshte e vertete. Arsimimi eshte nje leve e fuqishme qe mund te rrotulloje shumw gjera. Nuk e di cfare nenkuptove tamam me termin intelektual, por e kisha per shtresen e arsimur. Ne optiken time, nje njeri i arsimuar ka me teper mundesi te ndaje te miren nga e keqja,te hedh edhe nje hap me tutje sepse ka njohuri, ka shembuj etj, ne krahasim me nje njeri te paarsimuar. Te moskeqkuptohmi, nuk po shaj njeriun, sepse per mua te gjith jan qenie njerezore qe meritojne te vleresohen dh respektohen njelloj, e kam ne kuadrin e mundesive.
Ti e sheh apo e ke degjuar si po degradon arsimi dh brezi i ri. A mos eshte rastesi kjo do te thoshte Fuga? ? Per shaka kjo e fundit
Ka pergjigje per cdo gje!
Njoh njerez intelektual te cilet pervec diplomes nuk kane asgje me te cilen krenohen
Njoh njerez qe nuk kane nje diplome , por kane dhe mund te japin mend per shume cka.
Me shume se arsim , une shoh menyren si rritesh , sa i pripur je te perthithesh njohuri edhe pse nuk ke nje profesion, nje arsim te caktuar.
Njeriu eshte qenie ne evolim dhe si i tille sduhet ti privoj vetes dijen , pavaresisht formes sesi e perthith ate.

Per arsimin , profesor Fuges thuaji qe eshte bashkfajtor me te gjithe "intelektualet " e akademise se famshme
Valle kur i ulen ato kuotat e mesuesis menduan se cfare brezi do prodhonin?
Me thuaj pak ku jane kuotat me te larta? juridik. Mjeksi, gazetari
nese ti i jep me shume ze ketyre , sesa atyre qe edukojne nje brez dhe vendos qe ato auditore ti mbushesh me student qe mezi kane kaluar gjimnazin....cfare pret?
 
Pse ikim, pse nuk duam të rrimë këtu?
Te libri “Rebelimi i Lúlus”, alteregoja ime e bën këtë reflektim:
*
Shtëpinë tonë, pra, shtetin, e kemi të mirë jo vetëm në pamje të jashtme, por edhe nga brenda. P.sh., kati i parë është i bukur, por edhe më i bukur është kati i dytë, si dhe të gjitha katet e tjera, por problemi është se arkitektët nuk kanë lënë vend për shkallë. Dhe, meqenëse nuk ka shkallë, atëherë ne jemi përsosur në “artin e shkathët” të hajdutëve; nga kati në kat, ngjitemi duke shkelur mbi shpinën e njëri-tjetrit apo, në ankth, presim që dikush të na hedhë një litar nga lart.
Kur gjërat bëhen pa dashuri dhe pa përkushtim, njëlloj si një shtëpi që ndërtohet kuturu, edhe shteti përfundon si një krijim pa plan, të cilit i mungon diçka thelbësore, diçka që të jep ndjenjën e sigurisë dhe të përkatësisë. Dhe kur njeriu nuk e ka ndjenjën e sigurisë dhe të përkatësisë, gjëja e parë që i bie ndërmend është që të ikë me rastin e parë që i krijohet kjo mundësi. Njëlloj siç po ikim edhe ne.
*

Albatros Rexhaj

 
Ka pergjigje per cdo gje!
Njoh njerez intelektual te cilet pervec diplomes nuk kane asgje me te cilen krenohen
Njoh njerez qe nuk kane nje diplome , por kane dhe mund te japin mend per shume cka.
Me shume se arsim , une shoh menyren si rritesh , sa i pripur je te perthithesh njohuri edhe pse nuk ke nje profesion, nje arsim te caktuar.
Njeriu eshte qenie ne evolim dhe si i tille sduhet ti privoj vetes dijen , pavaresisht formes sesi e perthith ate.

Per arsimin , profesor Fuges thuaji qe eshte bashkfajtor me te gjithe "intelektualet " e akademise se famshme
Valle kur i ulen ato kuotat e mesuesis menduan se cfare brezi do prodhonin?
Me thuaj pak ku jane kuotat me te larta? juridik. Mjeksi, gazetari
nese ti i jep me shume ze ketyre , sesa atyre qe edukojne nje brez dhe vendos qe ato auditore ti mbushesh me student qe mezi kane kaluar gjimnazin....cfare pret?
Normal qe ka pergjigje per cdo gje, ka rregulla, ka perjashtime, prandaj eshte e veshtire te besh pergjithesime. Se ve ne dyshim qe ajo qe po thua eshte e vertete, ka edh raste te tilla. Por, po mendoja per pjesen derrmuese. Ne kohen e prinderve tane, Enveri privonte shumicen ng shkolla dhe zgjidhte nje pakice dhe dilnin njerez shume te afte, sot kane lirinw te gjithw (pavaresisht mundesive), por dalin njerez me diplome, jo profesionit. Sigurisht jo te gjithe.
Ky pra eshte shkaterrimi i arsimit, rritja e kuotave, ulja e kerkeses, mungesa e praktikes, blerja e diplomave etj.
 
Different, sa mire qe nuk ke qene me pare ne kete forum te lexoje se si e mendonin mbrotjen intelektuale qe ju be teatrit.
 
Normal qe ka pergjigje per cdo gje, ka rregulla, ka perjashtime, prandaj eshte e veshtire te besh pergjithesime. Se ve ne dyshim qe ajo qe po thua eshte e vertete, ka edh raste te tilla. Por, po mendoja per pjesen derrmuese. Ne kohen e prinderve tane, Enveri privonte shumicen ng shkolla dhe zgjidhte nje pakice dhe dilnin njerez shume te afte, sot kane lirinw te gjithw (pavaresisht mundesive), por dalin njerez me diplome, jo profesionit. Sigurisht jo te gjithe.
Ky pra eshte shkaterrimi i arsimit, rritja e kuotave, ulja e kerkeses, mungesa e praktikes, blerja e diplomave etj.
Se harrove kryesoren

Ngritja ne piedestal e atij target grupi te ashtuquajtur "intelektual" mbi te cilet ne kumtojme fort!
kur ne te vertet jane nje tufe alabakesh profesionistash me blerje diplomash.
Mjaft ti degjosh te famshmit analist (pergjithesim kjo) , te cilet ne nje moment acarimi apo atakimi nxjerin nga vetja "intelektualizmin" e tyre te fshehur
Ky degradim i shoqerise sone ka filluar ne vitet 95- e sot!
Sot filozofia - Ji i paedukuar , shitet per drejteperdrejtesi
 
Se harrove kryesoren

Ngritja ne piedestal e atij target grupi te ashtuquajtur "intelektual" mbi te cilet ne kumtojme fort!
kur ne te vertet jane nje tufe alabakesh profesionistash me blerje diplomash.
Mjaft ti degjosh te famshmit analist (pergjithesim kjo) , te cilet ne nje moment acarimi apo atakimi nxjerin nga vetja "intelektualizmin" e tyre te fshehur
Ky degradim i shoqerise sone ka filluar ne vitet 95- e sot!
Sot filozofia - Ji i paedukuar , shitet per drejteperdrejtesi
Sa here ke shkuar ne mbremje per te “mbrojtur” teatrin ?!
 
Different, sa mire qe nuk ke qene me pare ne kete forum te lexoje se si e mendonin mbrotjen intelektuale qe ju be teatrit.
ja foli e intelektuali tjeter lool lool

Ti i dashur ngaterron idete apo menyren si shihen gjerat me intelektualet
Nese ti sheh intelektualin te Alfred Lela e Clirim Peka , qofsh ti qe je lool
 
Sa here ke shkuar ne mbremje per te “mbrojtur” teatrin ?!
Une nuk mbroj institucione por ide dhe une skam qene kundra prishjes
Sjam intelektuale , jam individ qe pergjigjem per veten

Meqe une nuk shkova ne mbrotje , me thuaj ti sa here ke qene per te pare sikur nje shfaqje ne te

leri kto aman
 
Top