Shqipërisë po i ikin intelektualët, raporti i OECD: E katërta në botë për rritjen e emigracionit të njërëzve të aftë.

Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
Vala e re e emigracionit po përfshin jo vetëm familjet por edhe shtresën e aftë të popullsisë.
Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) në një raport të vitit 2020 konstatoi se Shqipëria renditej e katërta në botë për rritjen në normën e emigracionit të personave me aftësi të larta në punë për periudhën 2000/2001 deri në 2015/2016.

Për periudhën në fjalë, rritja e normës së emigrimit së personave me aftësi të larta është 14.6 pikë përqindje (pp), pas Liberisë (27.9) dhe Butanin (15.4) dhe në të njëjtin nivel me Moldavinë. Pas Shqipërisë renditet Rumania, me rritje 11.8pp.

Në përgjithësi, gjithë Ballkanit i kanë ikur intelektualët. Për Bosnjën rritja është 11.5pp, për Maqedoninë e Veriut 10pp.
Shqipëria renditet edhe ndër 10 vendet e para në botë për normën e emigracionit të personave me aftësi të larta, duke e pasur këtë tregues 38.1%, që sipas tabelës së OECD pozicionohet në vendin e tetë në botë për normën e largimit të intelektualëve.
Shqipëria prej dekadash është prekur nga emigracioni masiv i popullsisë, kurba e te cilit nuk po njeh zbutje, por ikja e të arsimuarve është në nivele alarmante.

Emigracioni është një fenomen që prek vendet më të ardhura të ulta dhe të gjitha shtresat e popullsisë, por te arsimuarit kanë prirje për të emigruar më shumë.

Sipas raportit, në Europë, vendet e Ballkanit janë ndër burimet më të mëdha të migrantëve.
Për shembull, Shqipëria ka një normë totale emigrimi prej 29%, Bosnja dhe Hercegovina prej 20% dhe Maqedonia Veriore prej 18%.
Në përgjithësi, nivelet e emigracionit të personave me arsim të lartë janë pothuajse gjithmonë më të larta se nivelet totale të emigracionit.

Kjo përzgjedhje pozitive e migrantëve është e lidhur me disa faktorë: jo vetëm individët me arsim të lartë zakonisht kanë më shumë mundësi financiare për t’u angazhuar në migracionin ndër-shtetëror sesa kolegët me kulifikim më të ulët, por gjithashtu shumë vende të OECD kanë miratuar politika më të favorshme migrimi për personat me aftësi të larta.

BoldNews
 

Attachments

 • Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
  Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
  38.9 KB · Shikime: 0
 • Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
  Emigrant-emigrant-emigracioni.jpg
  38.9 KB · Shikime: 0
Te renditesh si vendi i 4ert ne bote per rritjen e emigracionit te njerezve te afte(te diplomuar dhe jo vetem doktore) eshte shume shqetesuese.

E para tregon pasiguri per te ardhmen dhe mosbesim qe ky vend nuk do behet me mire.

E treta dhe me e rendesishmja cdo vend drejtohet nga elita e vendit dhe elitat perbehen nga njerez te shkolluar, qe do te thote nese ikin intelektualet gomeret qe jane ne politike do mbreterojne edhe per shume vite te tjera.

Gjithesesi Zoti e meshirofte Shqiperine dhe shqiptaret!
 
Nese ky rast ishte sporadik.. se ve bast qe me gishta jane te persekutuarit ne pozita .. per vete faktin se skane pase mundesi te studimeve te larta e pa to ske mundesi per me shume.
Dhuna ne kohen e diktatures ishte mjet propogante dhe e perditshme.. pra pasardhesit e tyre vetem do gjejn justifikimet per ta ushtruar.
tani une me statistika nuk merrem , qe te te them eshte rast sporadik apo rast pergjithesues
por di qe zonja ne fjale , ne kohen e saj krijoi edhe byrone (klanin) e saj te cilet spiunon edhe kur shkonim ne banjo
dhune te tille psikologjike , ku edhe orarin e pushimit nuk ta vinin me mikeshen tende ,sepse filozofia e Liderit thosh thurin plane ...ishte absurditet
Kishim frike e te buzeqeshnim ..aq sa ndonjehere me dukej sikur punoja ne fasoneri , a ndonje fonderi e jo ne nje kompani prestigjose

e kshu
 
tani une me statistika nuk merrem , qe te te them eshte rast sporadik apo rast pergjithesues
por di qe zonja ne fjale , ne kohen e saj krijoi edhe byrone (klanin) e saj te cilet spiunon edhe kur shkonim ne banjo
dhune te tille psikologjike , ku edhe orarin e pushimit nuk ta vinin me mikeshen tende ,sepse filozofia e Liderit thosh thurin plane ...ishte absurditet
Kishim frike e te buzeqeshnim ..aq sa ndonjehere me dukej sikur punoja ne fasoneri , e ndonje fonderi e jo ne nje kompani prestigjose

e kshu
Ah kto metoda i kane ne cdo kompani te madhe edhe ketej .. thjesht kane frike ligjet .. mendova se ke punuar ne ndonje institucion shteteror dhe ajo ka qen Ministre.
 
Ah kto metoda i kane ne cdo kompani te madhe edhe jetej .. thjesht kane frike ligjet .. mendova se ke punuar ne ndonje institucion shteteror dhe ajo ka qen Ministre.
Aaaa dolem tek metodologjia e instuticionit (kompanise)lool
Po ja ne kompani jam e tani , dhe ne post drejtues dhe nuk kam shembull apo etalon ate person
ose me sakte , te tille ne eksperiencen time 20 vjecare , nuk kam hasur me
 
Anija kur rrezikon te mbytet
Aaaa dolem tek metodologjia e instuticionit lool
Po ja ne kompani jam e tani , dhe ne post drejtues dhe nuk kam shembull apo etalon ate person
ose me sakte , te tille ne eksperiencen time 20 vjecare , nuk kam hasur me
Epo hajde puno ktej njeher dhe do vertetosh te kunderten ?
 
Anija kur rrezikon te mbytet

Epo hajde puno ktej njeher dhe do vertetosh te kunderten ?
Po ja kam mikeshen time te ngushte qe punon tek Siemens (inxhiniere)
dhe po te jap nje fakt
ne 2012 per arsye personale , isha atje per nje kohe gati 6 mujore , ikje ardhje te shpeshta
Dhe mikesha ime edhe pse ishte ne pune , shefi i saj i jepte leje me jave per te na vizituar e per te na qene prane ne ato momente
Pershtypja qe kisha une per gjermanet ishte , te ftohte dhe aspak njerezor
Por me doli totalisht e kunderta

Edhe ata ishin si ne!
 
Po ja kam mikeshen time te ngushte qe punon tek Siemens (inxhiniere)
dhe po te jap nje fakt
ne 2012 per arsye personale , isha atje per nje kohe gati 6 mujore , ikje ardhje te shpeshta
Dhe mikesha ime edhe pse ishte ne pune , shefi i saj i jepte leje me jave per te na vizituar e per te na qene prane ne ato momente
Pershtypja qe kisha une per gjermanet ishte , te ftohte dhe aspak njerezor
Por me doli totalisht e kunderta

Edhe ata ishin si ne!
Jo cdo firme eshte si Siemens.. ka dhe Firma te tjera .. firmat me korrekte jane gjermanet .. une punoj per firme Franceze psh.
 
Ah dmth une jetoj ne shqiperi dhe ti ketu .. mire u lodhe i cik ? Lol
jo o jo , e kisha qe po e ben terkuz i mhb qe ska lidhje
spo flasim per metodologjine qe ka nje kompani apo ceo i saj
por per levizjen masive dhe arsyet qe e shtyjne

kjo eshte pikenisja

Pjesa tjeter nuk eshte derivat , eshte devijim nga subjekti primar :p
 
me vjen me qesh,kemi filluar zeme vendet e para ne cdo gje, ahhahahaha
te paret per ikje ne rrang krah pune,te paret ne ikje per intelektualeishenn. :p
Te paret ne droge,te paret ne krime?!
C`dreqin duam me shume ne?! :p
 
me vjen me qesh,kemi filluar zeme vendet e para ne cdo gje, ahhahahaha
te paret per ikje ne rrang krah pune,te paret ne ikje per intelektualeishenn. :p
Te paret ne droge,te paret ne krime?!
C`dreqin duam me shume ne?! :p
Nje amaro lucano lool


amaro-lucano-1-litro-324x518.jpg
 

Attachments

 • amaro-lucano-1-litro-324x518.jpg
  amaro-lucano-1-litro-324x518.jpg
  19.5 KB · Shikime: 0
 • amaro-lucano-1-litro-324x518.jpg
  amaro-lucano-1-litro-324x518.jpg
  19.5 KB · Shikime: 0
Le te ikin...
Universitetet tona private dhe publike me pedagoge te shkelqyer ? kane nxjerre breza mjaftueshem te diplomuar per ti zevendesuar te gjithe intelektualet qe largohen.

7x7=42 na e diplomuan Hollandezt, ne skena probleme te tilla. Ashu tkeqen.
Ka qen duke i ber Kompliment gazetares. Po se ke kap ti kte ?
 
Top