Sekrete të vogla bukurie

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Kozmetika bimore

Tendencat e modës janë të ashtuquajturat vajzat ‘ujë e sapun’. Vajzat natyrale, origjinale në bukurinë e tyre. Kjo sepse kujdesen për lëkuren me fruta, kos, dhe bimë, të cilat i përgatisin vetë, (në kushte higjienike te larta) dhe me pas i vënë si maska në të gjithë fytyrën.
Behët fjalë për receta antike, që janë përdorur prej shekujsh. Përgatiten në shtëpi, dhe mbahen në frigorifer. Vajza ‘ujë e sapun’, nuk ikën asnjëherë nga moda, mjafton nje e krehur e lehte, dy mollëza roze, nje shnderrites në buze dhe u bë. Sot mund te bëhesh vërtet nje e tille, pa gjel, llak, tualet, vetëm ujë e sapun. Mjaft me me kremra qe duken se janë projekt i ardhur nga NASA, vajza ‘nature’, ve ne fytyre kos, dhe i çel flokët me limon, përgatit maskën me futa te thata si bajame. Rikuperon recetat e gjyshes, dhe tonet i përgatit me te bimët e kopshtit, anticelulit i pastër. Pas mësimeve te ekologjisë dhe konsumit etik, jeta natyrale, dhe shpenzimet biologjike, janë ne radhën e pare te kozmetikes se bere ne shtëpi. Natyre 100%. Fruta minerale, bimë, të vena direkt në fytyrë.
Më parë qërohen, shtypen me vaj. E gjithë kjo përgatitet ne kuzhine, ne nje grirës frutash. Molla mund te jete nje oksidues i mire. Me nje kos dhe nje luge mjaltë, mund te merret nje qumësht i ekuilibruar për fytyrën.

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

7 pyetje rreth bukurise ?

1-Cfare te zgjedh per te hequr makiazhin sapun apo qumesht tonik?

Eshte ceshtje gustosh, edhe pse qumeshti tonik eshte me i indikuar per lekure te thate dhe sensibel. Xhelet ose sapunet jane me adapte per lekure normale, miste apo me yndyre.E rendesishme eshte qe te zgjidhni ate qe eshte me e mia per lekuren tuaj.

2-Per se sherben nje kreme per rreth syve?​

Lekura rreth syve eshte teper delikate, fine dhe sensibel. Per kete motiv rrudhat dalin fillimisht ne kete zone. Kremrat per rreth syve perdoren qe ne moshen 25-30 vjec per te ruajtur elasticitetin e lekures, hidratimin dhe per te vonuar rrudhat.

3-Si aplikohet nje korrektor?

Korrektori mbulon shenjat e lodhjes, qeset e syve etj.Aplikohet nje korrektor lehtesisht me i celet se ngjyra juaj e lekures, rreth syve, ne anet e hundes,dhe ne balle duke e perhapur ne menyre uniforme.

4- Kur mund te fillojme te aplikojme kremrat anti-rrudhe?

Kremrat anti-rrudhe aplikohen rregullisht ne moshen 30 vjecare. Te pasur me vitamina A,C,E per te parandaluar plakjen e epidermes

5-Si te evitojme qe buzekuqi mos rreshqase?

Me kalimin e kohes,rreth buzeve paraqiten rrudha pak a shume te thella.Per te evituar rreshqitjen e buzekuqit,beni konturin e buzeve me nje lapes.Zgjidheni te per afert me ngjyren e buzekuqit qe do te perdorni.Dizenjoni me kujdes konturin e buzeve duke filluar nga qendra drejt aneve.

6-Perdorimi i nje kolinozi zbardhues eshte i mjaftueshem?

Jo!Kolinozi zbardhues me baze bikarbonatsodiumi,ndihmon ne eleminimin e gurezave,por nuk arrin te heq ngjyren e dhembeve.Por duke e perdorur here pas here ne vend te nje kolinozi te zakonshem do te bej ndryshim ne ngjyren e zverdhur te dhembeve nga duhani,kafeja etj.Por per te zbardhur totalisht dhembet duhet te shkoni tek dentisti cdo 6 muaj.

7-Kur skadojne produktet e kozmetikes?

Varet nga tipi dhe lloji i perberjes.Ne pergjithesi eshte: 3 vjet per pluhrat (blush,tonet e syve etj) 1 vit per kremrat te cilat kane perberje ujore apo vajore. 6 muaj per toniket (fytyre,trup),fondotintat,rimel,buzekuq.


ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Sy të mistershëm

1.GOTIK
Vështrimi misterioz luan me dritëhijet e të zezës dhe lejlasë me shkëlqim, duke krijuar një kontrast me ngjyrën natyrale mat të fytyrës dhe buzëve. Për sytë: laps i zi i butë, i sfumuar si në majë ashtu edhe në fund të qepallës së poshtme; hije pluhuri të zi të vendosur që nga cepi i jashtëm i qepallës së sipërme deri në bisht të syrit, pjesa qendrore e qepallëve sfumohet nga një ton lejla metalike; për t'i dhënë dorën e fundit vendoset një hije lejlaje e ndritshme në cepin e jashtëm të harkut të qëpallës së sipërme.
Stili: Giorgio Armani


2.E SOFISTIKUAR
Truku i sofistikuar risjell në kohë vitet e charleston-it dhe të heroinave të kinemasë pa zë. Lëkura është e lëmuar, kurse buzët marrin vlerë vetëm nga një shkëlyes me nuancë rozë. Dhe gjithë kjo për t'i lënë sytë që të tërheqin vëmendjen vetëm me pak elemente të thjeshta: laps i kombinuar me ton të zi, që zbutet nga tone argjendi në dy cepat e jashtme të syrit. Grimi mbyllet me një gri-perlë të sfumuar që zgjate deri te fillimi i hundës.
Stili: Antonio Marras

3.SHIK
Protagonistja e padiskutueshme e kësaj pamjeje është loja e dritës me transparencën e lëkurës, shkëlqyesin e buzëve dhe së fundmi me refleksin-perlë që përfitojnë qepallat.
Vetëm dy hije janë përdorur: e zeza vetëm në qepallën e lëvizshme dhe kafja duke u ngritur afër cepit të fundëm të vetullës dhe në qepallën e poshtme. Grija sfumohet me majë të gishtave duke krijuar një mbetje të lehtë. Dominon rimeli që duke kthyer shumë qerpikët shërben për të zmadhuar vështrimin.
Stili: Versace

4.MODERNE​
Këtu, truku minimal e elegant shfrytëzon efektin e ngjyrave tqë sfumuara që përftohet çuditërisht nga ngjyrat e gjalla të pyllit. Qepallat e sipërme janë të mbuluara nga kremi pudër, ndërsa vija e sipërme e kapakut të syrit bëhet me laps të bardhë duke ndriçuar vështrimin. Ndërkohë me një laps të zi krijohen hije në të dy kapakët, dukë i thellësi vështrimit.
Stili: Fendi

ikubinfo
 

Attachments

 • sy.jpg
  sy.jpg
  20.1 KB · Shikime: 66
 • sy1.jpg
  sy1.jpg
  9 KB · Shikime: 70
 • sy2.jpg
  sy2.jpg
  16.8 KB · Shikime: 73
Redaktimi i fundit:

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Kerkoj falje se nuk arij t'i bej dot te me hapen keto fotot qe kam vendos...i kam bere me menaxho bashkangjitjet, po nuk e di pse nuk do :(
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Makiazh Express

Ne mengjes ke vetem disa minuta kohe per te bere makiazh. Ke pak kohe dhe te duhet te kujdesesh per syte dhe ti japesh efekt glamur buzeve.

Si te bejme make-up shpejt dhe me precizion?

Ja disa keshilla.
Perhape fondotinten me delikates me mollzat e gishtave rreth syve.Theksoje syrin me nje teknik shume te thjeshte, me nje tonalitet te erret, hape ne mes te syrit dhe sfumoje me gishta.Buzkuqin hape me nje penel, duke e nisur nga qendra e buzeve. Zgjidh nje fard te lehte te cilin do ta perhapesh me nje furce te madhe nga qendra e faqeve duke e sfumuar drejt syve (me rradhe: hunden, mjekren dhe ballin)
Duke perfunduar me fardin jeni gati per te dal.

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Tabela e kalorive ne 100 gr.

PIJET

Kafe pa sheqer 5 kal
coca-cola 39 kal
limonate 46 kal
raki 245-280 kal
vere 60-120 kal
whisky 245 kal

YNDYRNAT

Vaj ulliri 883 kal
margarine 696 kal
majoneze 718 kal
gjalpe 716 kal

VEZA

1 veze e pagatuar 162 kal
te verdha veze 360 kal

FRUTA

Ullinj 116 kal
portokall 49 kal
molle 58 kal
kumbulla 60 kal
rrushi i fresket 67 kal

PERIME

Karota 40 kal
patellxhane 25 kal
laker 25 kal
lulelaker 27 kal
barbunja 123 kal
fasule 338 kal
qepe 38 kal
patate 114 kal
domate 40 kal

BULMETI

Djathe 378 kal
qumesht lope 64 kal
qumesht te kondensuar
(pa sheqer) 138 kal
kos 71 kal

MISHI (i pagatuar)

mish vici 243 kal
romstek 303 kal
mish derri 341 kal

BRUMERAT

biskota 389 kal
buke 227 kal
miell 331 kal
miser 362 kal
oriz 360 kal


ikubinfo

E vendosa kete artikull ne kete teme, nuk di nese bera mire, nejse....uroj mos te jete ndonje problem
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Kombinimet e ngjyrës së bardhë, të përshtatshme për dimër

Me gjithë faktit që ngjyra e bardhë është ngjyrë verore, kurse e zeza bartet më shumë gjatë dimrit, ekspertët e modës propozojnë që ta harroni këtë rregull të pashkruar dhe të vishni materiale të bardha, të buta dhe të nxehta. Pambuku, leshi, kadifeja dhe mëndafshi i lëmuar, mund të përdoren për rroba që e ndjekin linjën e trupit. Këto rroba mund të theksohen me detaje. Rripat, këpucët, çanta apo stolitë me ngjyra intensive, e thyejnë “bllokun” e ngjyrës së bardhë dhe e theksojnë hijeshinë e materialit. Me këtë rast preferohet që të mos e teproni dhe t’u jepni përparësi aksesorëve subtilë të modës. Fustanet e bardhë, fundet apo pantallonat lirisht mund t’i kombinoni me këpucë të kuqe të kadifenjta, apo t’i përshtatni me tone të çelëta dhe të buta, të së kuqes dhe të ngjyrës së kaltër. Për variantin ditor, “casual”, krahas tunikës së bardhë, mund të vishni pantallona të zinj, kurse në mbrëmje të shkëlqeni në një pallto të bollshme ngjyrë të bardhë, nën të cilën mund të vishni rroba të leshta, ndonjë fustan të bardhë të thurur, apo edhe fund, të shoqëruar me taka të larta.

kosova-sot
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Bukuria në shkëlqim të flokëve

Flokët janë një pjesë shumë e rëndësishme e pamjes së jashtme. Prandaj dhe kujdesi për to duhet të jetë shumë i madh.

Si çdo gjë tjetër, edhe floku ka nevojë për ujë. Sa më e thatë të jetë një fije floku, aq më kollaj këputet ajo. Floku ka vetinë ta thithë vetë lagështirën që i nevojitet nga atmosfera. Numri i flokëve në kokë lëkundet nga 120.000-500.000. Ato ndodhen me shumicë në pjesën e prapme të kokës dhe me pakicë në pjesët e tjera. Gjatësia e flokut rritet normalisht 12-15 cm në vit, pra 1-1.5 cm në muaj. Rënia normale e flokut duhet të jetë 100-200 fije në ditë.

LLOJET E FLOKUT

Flokët gri janë zakonisht të fortë dhe të shndritshëm. Bërja e permanentit në to është e vështirë. Për këtë arsye përdorim formulën për flokë të shëndetshëm.

Floku i dendur. Kujdes! Nuk duhet të ngatërrojmë flokun e dendur me flokun e trashë. Mund të kemi flokë të dendur dhe të hollë, të trashë dhe të rrallë. Flokët e dendur janë zakonisht flokë të shëndetshëm.

Flokët e shkurtër dhe të gjatë. Gjatësia e flokut në permanent ka rëndësi për përmasat dhe mënyrën si do të kapen. Gjatësia e përshtatshme e flokut për permanent është nga 6-15 cm.

Flokët porozë dhe flokët jo porozë. Flokët porozë janë zakonisht të thatë, të shkatërruar nga dekolorimet, nga lyerjet ose nga dielli. Thithin shpejt lagështirën e permanentit dhe bëhen shpejt me bukle. Kanë nevojë për permanent.

Krejt ndryshe, flokët jo porozë janë zakonisht me yndyrë. Shumë thjesht mund të përcaktoni nëse floku është poroz ose jo. Kaloni gishtin tuaj në gjatësinë e një fije floku të tendosur dhe nëse gishti pengohet dhe floku mblidhet atëherë floku është poroz dhe delikat.

Flokët e hollë. Zakonisht, flokët e hollë janë të lehta në kapje për permanent dhe kanë nevojë për solucion për flokë natyralë delikatë. Por kujdes, disa flokë të hollë janë të vështirë për t’u bërë permanent. Janë ata që nuk kanë nerv fare dhe që nuk e mbajnë krehjen. Në këta flokë përdoret formula për flokë të shëndetshëm.

Kujdes!
Rritja e shëndetshme e flokëve tanë lidhet mjaft me dietën. Një faktor që ndikon në rënien e flokëve është edhe mungesa e hekurit e sidomos vitamina. Ajo bën që sasia e hekurit në gjak të jetë e ulët, kjo shkaktohet nga dieta e varfër me mish, vezë dhe drithëra. Frutat e freskëta dhe perimet gjithashtu janë të nevojshme, sidomos ato që mbajnë vitamina C, e cila ndihmon trupin që të tretë ushqimin e marrë nga vitaminat.

Pritini flokët!

Mos kini frikë nga gërshëra, pasi prerja e flokëve e sidomos majave të dëmtuara, ndihmon që flokët tuaj të duken më të bukur dhe të shëndetshëm.

اfarë i dëmton flokët tuaj?

Edhe pse lëkura e kokës sonë është e mbrojtur nga flokët, ajo mund të dëmtohet nga maskat apo bojërat e aplikuara në mungesë njohjeje apo në sasi të tepruar. Shpesh ndodh që lëkura të jetë alergjike ndaj bojës, shampos apo kremrave, prandaj ajo nuk duhet aplikuar direkt e në kokë, por më parë, në një sipërfaqe të vogël lëkure me dorë. Sigurisht edhe me sasinë duhet të kemi kujdes. Edhe shampoja e tepërt dëmton flokun. Nuk duhet aplikuar më shumë se një lugë gjelle shampon. Larja e parë bën që yndyrat, papastërtitë dhe kimikatet të pastrohen nga flokët, ndërsa larja e dytë bën që efekti kuron shampon të veprojë.


MASKA NATYRALE PثR FLOKث

“Vezë dhe qumësht”
Përzieni dy vezë me gjysmë gote qumësht. Aplikojeni në flokë dhe lëreni të veprojë për 10 minuta. Shpëlajeni kokën dhe do të vëreni që shkëlqimi i flokëve tuaj do të shtohet.

“Koktej për flokët”
Në një shishe bozë hidhni pak nga shampoja që përdorni rregullisht, bashkojini kësaj një lugë vodka. Lajini një herë në javë flokët me këtë dhe do të shihni si flokët tuaj do të jenë më pak të dëmtuar, do të bëhen më të shëndetshëm dhe më të shkëlqyeshëm.

“Për flokë të yndyrshëm”
Pudra. Një pjesë e mirë e tyre janë të parfumosur dhe me aromë të mirë. Vendoseni pak tek rrënjët e flokëve para se të flini. Nëse floku juaj është shumë i yndyrshëm, aplikoni shumë pudër për rreth 15 minuta. Më pas lajini flokët, por kujdes me balsamin dhe kremrat, pasi i bën flokët të yndyrshëm.

“Flokë të shndritshëm në maksimum”
Për biondet: Shtoni një filxhan kafeje lëng limoni në ujin që bëni shpëlarjen. Për brunet: Shtoni një filxhan kafeje uthull në ujin që bëni shpëlarjen.

/telegrafi.com/
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Fytyre pa ndricim

Kur pregatitemi per nje mbremje jasht, ose thjesht ne jeten tone ditore, bejme tualet dhe pas nje kohe te shkurtert fytyra ka nje ndricim, sodomos hunda. Ja disa keshilla:

"Bej nje maske me veze dhe sheqer, i ben mire te gjitheve!"

"Nje here ne jave une perzjej lengun e portokallit me te bardhen e vezes edhe lyej fytyren per 10 minuta. E di qe nuk eshte ideale por punen e ben!"

"Perdor krem per fytyren dhe pastaj puder siper, zjat per nja 10 ore pa ndricim."

cdodite
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Keshilla per nuset :):

1- Mos u trukoni vet. Edhe pse mund te keni dhunti nga kjo fushe, emocioni diten e dasme eshte i madhe dhe mund tju beje ndonje shaka. Keshtuqe eshte me mire te shkoni tek nje profesionist.
2- Trukuesi duhet te studioje nje makeup me baze te aspektit fizik dhe te personalitetit. Eshtee kot te krijoni nje imazh agresiv ne nje femer te thjeshte, apo nje truk uje e sapun ne nje femer seksi.
3- Trukuesi duhet te respektoje shijet e femres, duke marre parasysh ate qe i kerkohet dhe ideve te tij.
4- Trukuesi duhet te jete ne sintoni me stilistin e flokeve per te koordinuar nderhyrjet.
5- Verifikoni trukun duke bere fotografi. Nese fotografit e ceremonise do te behen edhe bardhe e zi duhet te keni parasysh su makiazhi duhet te harmonizohet te pakten 40%.
6- mos hezitoni ti vini rukuesit ne dukje difektet gjate punes, pasi mund te shihen ne fotografi
ikubinfo.


---------- Post added at 06:01 ---------- Previous post was at 05:58 ----------

Makiazhi per te ndrequr parregullsite

Ne linja maksimale parregullsit e fytyres ndahen ne 5 kategori dhe seciles mund ti pershtatesh korigjime te cilat vene ne hije difektet.


Fytyre e rrumbullaket

Eshte e karakterizuar nga rrumbullaksia e faqeve qe fshehin strukturen kockore te mollzave dhe nofullave. Kjo fytyre mund te zgjatet me nje fondotinte te erret per te hijezuar konturet e mollezave duke i sfumuar drejt buzes, me pas me nje fondotitne me te celet aplikohet ne balle dhe ne mjeker duke theksuar keshtu vertikalisht fytyren. Edhe makiazhi i syrit dhe linja e vetullave mund te studiohen per per te zgjatur fytren, vetullat duhet te kene nje dizenjo me hark dhe syte duhet te zgjaten duke perdorur laps dhe tone per te erresuar palpebren e siperme nga brenda-jashte. Ne dizenjimin e buzes sygjerohet nje buzekuqe me i celet dhe i shkelqyeshem.

Fytyre kuadrat

Eshte e karakterizuar nga pamja e struktures se kockave, balli, mollza, nofulla. Makiazhi i sygjeruar tenton ne zgjatjen e fytyres me hijezime, me fondatinte me te celet ku aplikohet ne pjsen e ballit dhe te mjekres. Makiazhi i syve dhe linja e vetullave duke i stiluar nga lart, duke nxjerre ne pah pjesen e syve me nje laps te erret ne cepat e tyre. Buzet dizenjohen duke ngritur cepat e saj ne pjesen qendrore. Buzekuqi duhet te kete nje ngjyre te celeur.
Fytyre trekendeshe


Eshte e karakterizuar zgjatja e mjekres. Makiazhi tenton te ekuilibroj te du anet e fytyres. Fondotitne e erret aplikohet ne pjesen anesore te ballit, ne molleza dhe ne mjeker, ndersa me nje tonalitet me te celet ndricohet pjesa e nofullave. Forma e syve zmadhohet me laps nga jashte duke perdorur tone te erreta. Linja e vetullave harkohet lehtesisht. Buzet duhet te ken nje dizenjo me tonalitete te ngrohta dhe te shkelqyeshem.

Fytyre e zgjatur


Eshte e karakterizuar nga gjatesia e struktures se kockave te ballit, hundes dhe mjekres. Makiazhi i sygjeruar tenton te harmonizoje fytyren duke u fokusuar te syte, faqet, buzet, sipas tre ndarjeve horizontale. Nje fondotinte e erret aplikohet e njejte ne balle, nofulla, ndersa ajo me e celet, molleza nevojitet ti jap ndricim pjeseve qendrore te fytyres. Syte duhet te jene te zgjatur horizontalisht nga jashte duke perdorur laps, penel apo dhe tone per syte te erret per te nenvizuar mbi te gjitha palpebren e poshtme. Edhe linja e vetullave duhet te keni nje orintim horizontal. Buzet, ne nje fytyre te zgjatur duhet te ne ngjyre te erret.
ikubinfo.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Floket e shkelqyer dhe te buta si mendafsh jane rrezultat i skalpit te kokes i cili eshte i shendetshem.Nese eshte i ndjeshem dhe i irrituar, mund te jete shkak per daljen e zbokthit. Menyra me efikse per te "shpetuar prej tij eshte te perdorni kozmetike specifik me formula delikate, te cila reagojne mbi shkaqet qe rigjenerojne. Shampo, te formuluara me perqendrime te larta te substancave te shkumes, mund te demtojne strukturen e skalpit te kokes. Per te konstatuar me efikasitet zbokthin eshte mire te perdoren lares specifik, te cilet kujdesen per skalpin e kokes. Produkte purifikuese, me perberje dezinfektuese dhe me aksion te ngadalte. Ato me rejat, i pershtaten nevojave specifike te flokeve, duke ruajtur njekohesisht bukurine.

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Floke me yndyre, jo me!!!

Ekspertët këshillojnë që gjëja më e rëndësishme që mund të bëni që të luftoni yndyrën në flokët tuaj, është t’a lani skalpin tuaj me shampo një herë në ditë, sidomos nëse jetoni në qytet.

Kur I nxehti dhe lagështia stimulojnë gjëndrat e yndyrës së skalpit tuaj, do të ishte shumë e këshillueshme t’a lanit kokën dy herë në ditë- thotë professor Lowell Goldsmith, një profesor dermatologjie, I cili është I specializuar në problemet e flokut.Gjëndrat dhjamore prodhojnë yndyrë vazhdimisht- thotë ai. Ajo cfarë ju po mundoheni të bëni është të mbani nën kontroll sekrecionin dhe t’a zhdukni atë.

Zgjidhni një shampo të tejdukshme Shampot e tejdukshme, pastrojnë yndyrën më mirë, dhe nuk lënë asnjë lloj mbetje pas.

Ofrojini vetes masazh skalpi Kjo duhet bërë gjatë larjes së kokës me shampo, asnjëherë mes shampove- thotë Kingsley. Të masazhosh skalpin midis shampove, mund të bëjë që të dalë vaj nga gjëndrat.

Dopio shkumë Yndyra e tepërt ka nevojë që të lahet me shampo dy herë- thotë Dr. Goldsmith. Gabimi më I madh që shoh tek njerëzit thotë ai, është se nuk e lënë shampon në skalp aq sa duhet- thotë ai. Për njerëz vecanërisht me flokë me yndyrë, sugjerohet dopio shkumë, duke e lënë shampon në skalp 5 minuta cdo herë, Kjo nuk do t’ju dëmtojë flokun ose skalpin.

Harrojeni balsamin Nëse keni flokë me yndyrë, gjëja e fundit që do të dëshironit do të ishte të mbuloheshit me më shumë yndyrë. Mundohuni të dilni pa balsam ose krem flokësh.

Synoni vetëm fundet Nëse mendoni se keni nevojë patjetër për balsam ose kremflokësh, kërkoni për ndonjë produkt që përmban sasinë më të vogël të yndyrës. Aplikoni vetëm në maja, dhe jo në rrënjë.


Testoni për yndyrë pas shampos Cdo sasi shampoje mund t’ju largojë sasi të mëdha yndyrë, kështuqë mos e kaloni “shkel e shko” shampon. Testojeni veten. Pasi ti keni larë me shampo dhe ti keni tharë flokët, prekini flokët tuaj dhe shihni nëse I ndjeni të yndyrshëm akoma? Nëse është kështu, kjo do të thotë që nuk I keni larë ose shpëlarë aq sa duhet.

Aplikoni regjës( ashpërsues) në skalp Ju mund t’a ndaloni sekrecionin e yndyrës duke aplikuar një ashpërsues të përgatitur në kushtet e shtëpisë, direkte në skalp. Kingsley sygjeron një përbërje me sasi të barabarta bojë lajthie dhe lëng pastrues goje (psh. me mente). Aplikojeni më pambuk vetëm në pjesët e skalpit. Boja e lajthisë vepron si ashpërsues, ndërsa lëngu pastrues I gojës ka veti antiseptike. Nëse floku juaj ka shumë yndyrë, mund t’a bëni ktë sa herë I lani me shampo flokët.

Mos I krihni shumë Njerëzit me flokë me yndyrë duhet të kenë shumë kujdes dhe me krehjen. Kini parasysh se krehja nga rënjët sjell vajin nga skalpi deri në majat e flokëve tuaj.

Thajini flokët në drejtim të kundërt nga rritet Duke e lënë sic është, floku me yndyrë rri më I lëshuar dhe i drejtë. Që ti shtoni më vëllim, bëhuni krijues me tekninën e përdorimit të tharëses tuaj- thotë Kingsley. Përdoreni tharësen në drejtimin e kundërt të rrijtes, në mënyrë që ti ngrejë flokët drejt rrënjëve.

Relaksohuni Hormonet kanë një lloj efekti në prodhimin e yndyrës. Pra kur jeni nën stres, trupi juaj prodhon më shumë androgjenë. Dhe kto androgjenë nxisin prodhimin e yndyrës. Këshilla jonë? Relaksohuni sa më shumë.

Kujdes në përzgjedhjen e kontraceptivëve Kontraceptivët kanë një efekt vendimtar në balancën hormonale të një femre. Ato ndikojnë në prodhimin e yndyrës.Ju këshillojmë t’a diskutoni me gjinokologun tuaj, yndyrën e tëpërt të flokëve tuaj kur të zgjidhni kontraceptivin e duhur.

Ushqeni flokët më birrë Mbyll poret. Sugjerohet birrë e freskët si locion për flokë me yndyrë. Ruajeni në një termus që të rrijë e freskët në dush, sepse ndryshe nuk të rrijë shumë e freskët.

Freskojeni me limon Shtrydhni lëngun e dy limonëve në një gotë të mbushur me cerek ujë, ujin më të mirë që mund të gjeni. Një zgjidhje shumë e mirë do të ishtë ujë I distiluar. Kjo është një shpëlarje që ndihmon në ndalimin e yndyrës.

Provoni uthull Hidhni një lugë caji uthull në një pintë ujë dhe përdoreni si një shpëlarje përfundimtare. Kjo përbërje vepron si tonik për skalpin dhe heq mbetjet e sapunit që mund të shtojnë yndyrën e flokëve

cdodite
 

prizrenka

Shpalosni ndjenjat !
Dardha dhe aftësitë kuruese të saj

Ky frut i ëmbël përbën një burim të madh vitaminash dhe kripërash minerale. Dardha nuk përmban substanca që shkaktojnë alergji, prandaj rekomandohet si ushqim për foshnjat dhe për personat alergjikë.
Dardha konsiderohej në Europë si simbol i shëndetit, fatit dhe shpresës dhe ishte mjaft e njohur që në periudhën e romakëve të lashtë, të cilët prodhonin prej saj një lloj vere e cila përdorej si antidot kundër kërpudhave helmuese. Gerard, një botanolog i shekullit të 16-të shkruan: «Vera e dardhës ndihmon ata persona që nuk janë mësuar të pijnë, ngroh stomakun dhe lehtëson tretjen». Për kinezët, dardha simbolizon jetëgjatësinë, drejtësinë
dhe gjykimin e drejtë. Sot ekzistojnë rreth 3000 lloje dardhash, të cilat janë të gjitha të ngrënshme. Në konsumimin e dardhave duhet pasur kujdes që të jenë të pjekura mirë, sepse në të kundërt, në vend që ta ndihmojnë sistemin tretës, e pengojnë funksionimin e tij normal.
Për personat që vuajnë nga probleme të sistemit urinar, rekomandohet të konsumojnë 2-3gota lëng dardhe në ditë.

Aftësitë kuruese të dardhës
1. Lëngu i dardhës ndihmon qetësimin e fytit të irrituar nga kolla.
2. ثshtë mjaft e njohur për vetitë e saj zbutëse dhe qetësuese, sidomos kundër djegieve të stomakut, dispepsisë, gastriteve, koliteve dhe problemeve të zorrës së trashë.
3. Dardha përmban një substancë të quajtur piktinë, e cila qetëson zorrën e trashë në raste dierreje apo kapsllëku.
4. Luan rol në uljen e kolisterinës në gjak.
5. Vetitë e saj diuretike ndihmojnë në jashtëqitjen e shpejtë të toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, çka ndihmon në personat me artrit urik.
6. Vetitë e saj pastruese ndihmojnë në uljen e dhimbjeve të kyçeve.
7. Dardha përmban elementin bor, i cili ndihmon në mbrojtjen e organizmit nga osteoporoza.
Kohët e fundit nga një studim amerikan është zbuluar që banjat me lule apo masazhet me vajra bimorë janë ideale për një femër që të zbulojë bukurinë dhe sensualitetin e vet. Përdorimi i bimëve edhe nga meshkujt, i shkakton këtyre të fundit të njëjtën efekt që japin hormonet.

Pra është pikërisht momenti i duhur që t,i dhuroni këtë kënaqësi vetes tuaj.Për këtë qëllim mund të përdorni lloje të ndryshme lulesh, ku secila prej tyre ka një efekt specifik në bukurinë tuaj. Kështu nëse doni të keni një ngjyrë trupi të bukur në sezonine verës, ideale do të ishte përdorimi i lulediellit e pasur në vitamina D dhe E.

Mimozat meqë përmbajnë hekur, zink dhe magnez ndihmojnë që lëkura juaj të jetë më elastike, duke eliminuar kështu problemet e këputjeve të epidermës apo celulitit. Nëse doni të ndiheni e bukur si një perëndeshë, përdorni banjat dhe mesazhet me petale trëndafili. Trëndafili, ndryshe mbretëresha e luleve falë vitaminave C dhe E ka efekt regjenerues për fytyrën dhe eliminon çdo shenjë plakjeje.

shekulli.com
 

prizrenka

Shpalosni ndjenjat !
Bukuria vjen nga lulet

Banjat me lule kanë te meshkujt të njëjtin efekt si hormonet. Kush kërkon të jetë i bukur dhe të ndihet në harmoni me trupin e vet duhet të përdorëgjithçka që është natyrale. Fitokozmetika është pikërisht ajo degë e trajtimeve estetike që përdor bimët në trajtimet që ofron. Bojëra me përmbajtje bimore, maska të ndryshme me alga, parfume që përdorin erën e pazëvendësueshme të luleve janë përdorur gjithnjë në qendrat më të famshme estetike.


Kohët e fundit nga një studim amerikan është zbuluar që banjat me lule apo masazhet me vajra bimorë janë ideale për një femër që të zbulojë bukurinë dhe sensualitetin e vet. Përdorimi i bimëve edhe nga meshkujt, i shkakton këtyre të fundit të njëjtën efekt që japin hormonet.

Pra është pikërisht momenti i duhur që t,i dhuroni këtë kënaqësi vetes tuaj.Për këtë qëllim mund të përdorni lloje të ndryshme lulesh, ku secila prej tyre ka një efekt specifik në bukurinë tuaj. Kështu nëse doni të keni një ngjyrë trupi të bukur në sezonine verës, ideale do të ishte përdorimi i lulediellit e pasur në vitamina D dhe E.

Mimozat meqë përmbajnë hekur, zink dhe magnez ndihmojnë që lëkura juaj të jetë më elastike, duke eliminuar kështu problemet e këputjeve të epidermës apo celulitit. Nëse doni të ndiheni e bukur si një perëndeshë, përdorni banjat dhe mesazhet me petale trëndafili. Trëndafili, ndryshe mbretëresha e luleve falë vitaminave C dhe E ka efekt regjenerues për fytyrën dhe eliminon çdo shenjë plakjeje.

shekulli.com
 

prizrenka

Shpalosni ndjenjat !
Ushqimet e Stines: Prill-Maj

Perimet, frutat dhe peshku i stinës.
Ushqimet e stines- PRILL
Asparagus, bathë, mente: pazari natyral dhe i stinës! Ja cilat janë suprizat e kopshtit të gjelbër për pashkë.
Pashkët festoini me kë të doni, dhe ushqehuni me çfarë të doni, dhe mbi të gjitha nëse bëhet fjalë për një kuzhinë tradicionale. Për të bërë diçka më origjinale, përgatitni sallatë me bathë të freskëta, me pak djath kaçkavall, vaj ulliri dhe grini dhe disa gjethe mente.
Perimet: asparagus, rrepa, brokoli, karçof, karota, lule lakër, lakra, verzë, çikore, qepë, lakër turshi, bathë, sallatë jeshile, spinaq, kunguj, rradhiqe, presh, bizele, agnushë.
Fruta: portokalle, limon, qitro, mollë, dardhë, dhe në fund të muajit luleshtrydhet.
Peshku: sardele, marluc, peshk shpatë, ton, qefull.

Ushqimet e stines– MAJ
Kur janë të stinës është shumë më mirë. Ja treguesit specifik muaj për muaj, me një rradhitje të frutave, perimeve dhe peshkut për muajin e ngrohtë të majit.
Maji i barabartë me luleshtrydhet! Më në fund mund të shijojmë këtë periudhë të pasur me fruta që kanë shumë veti ushqyese. Nëse doni të ekzagjeroni me një salcë me mjaltë dhe xhinxher, perfekte për të mbyllur një darkë romantike dhe afrodiziake...
Perimet: asparagus, brokoli, karçiof, karota, çikore, qepë, radhiqe, fasule, sallatë jeshile, finok, rrepë, patate, bizele, majdanoz, spinaq, sinap.
Fruta: qershi, luleshtrydhe, nespulla, dardha.
Peshku: merluc, sardele, ton, barbun, qefull.

Dieta që pastron organizmin
Zgjimi ngadaltë, koka e rënduar, shija e gojës e hidhët, lodhje dhe nervozizëm, tregojnë që jeni në kohë për të ndjekur një dietë ideale për të pastruar organizmin. Pranvera është koha ideale!
Tradita mesdhetare vegjetariane tregon bashkimin e mirëfilltë për të realizuar këtë propozim. Dieta duhet të përmbajë rreth 1000-1200 kalori ditore, duke promovuar eliminimin e toksinave të marra nga organizmi gjatë vitit dhe duke parandaluar rrethin vicioz që krijohet kur organizmi mbi ngarkohet, për shkak të një diete të gabuar, të stresit dhe të ndotjes së ambientit. Dieta që ne ju propozojmë zgjat 15 ditë dhe bazohet në një skemë ushqyese javore që përsëritet një ose dy herë në javë sipas rasteve; është e tipit vegjetarian për prezencën e ushqimeve me origjinë vegjetale, si drithrat, perimet bishtajore, perimet, frutat dhe vaji i ullirit. Mishi dhe të gjitha përpunimet e tij janë të përjashtuar sepse nuk përputhen me natyrën pastruese të dietës; i përjashtuar është dhe peshku, vezët dhe djathi. Midis përpunimeve të qumështit lejohen vetëm, kosi i freskët dhe gjiza. Shija e ushqimeve shtohet me përdorimin e rregullt të erzave që lejojnë dhe konsumimin e pakët të kripës. Rekomandohet përdorimi i dafinës, rozmarinës, majdanozit, piperit, xhinxherit, qepës, hudhrat, trumza, borziloku. Vaji duhet shtuar jo i skuqur tek ushqimet.

shekulli.com
 

prizrenka

Shpalosni ndjenjat !
Qumësht pastrues për lëkura të yndyrshme
Shtrydhni një grejpfrut dhe përziejeni lëngun e tij me një gotë qumësht të ftohtë. Ruajeni në frigorifer dhe përdoreni për të pastruar fytyrën para gjumit. Njomni një copë pambuk të pastër dhe kaloni me të gjithë fytyrën. Shpëlajeni me ujë të vakët dhe fshijeni me pecetë të pastër.
Ujë trëndafili për sy të ënjtur
Zieni 1 litër ujë dhe pasi ta hiqni nga zjarri hidhni në të 20 petale trëndafili. Lërini rreth 30 minuta, më pas kullojini. Lëreni ujin e trëndafilit të ftohet pak dhe bëni me të kompresa në sy.
Maskë me patate për rrathët e zinj të syve
Pastroni një patate dhe prijeni në feta shumë të holla. Shtrojini fetat në sy dhe lërini rreth 10 minuta. Më pas hiqini dhe shpëlani fytyrën.
Tonifikues për flokë të dobët
Në një tas të vogël rrihni 1 kokërr vezë dhe ½ filxhan çaji me kos. Masazhoni me këtë masë flokët tuaj. Lëreni tonifikuesin në flokë rreth 10 minuta. Më pas shpëlajeni.
Zbutës për flokët e thatë
Në një enë përzieni 2 kokrra vezë të rrahura me 1 lugë vaj ulliri, 1 lugë glicerinë dhe pak uthull. Kalojeni këtë maskë në flokë dhe lëreni rreth 15 minuta. Në vazhdim lajeni.
Krem pastrues për fytyrën
Nevojiten:
¼ kastravec (me lëkurë të prerë hollë)
1/8 patate (me lëkurë të prerë hollë)
1 lugë sodë buke
1 kokërr vezë
¼ filxhan kos
Përgatitja
Hidhni në makineri grirëse pataten dhe kastravecin. Shtoni sodën dhe vezën dhe vazhdoni përzierjen. Më pas hidhni kosin. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, shtoni 2 lugë kafeje lëng limoni. Kremi ruhet në frigorifer për 2 ditë.
Si përdoret
Shtrojeni në një pambuk ose pecetë të pastër dhe pastroni me të fytyrën. Më pas hiqeni dhe shpëlani fytyrën.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
asparagus.jpg

ky eshte asparagus....
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Sa kalori humbisni ne 30 minuta:

1- Shetitje - 100 kalori
2- Kercim - 110 kalori
3- Aktivitet ne palester - 120 kalori
4- Shetitje ne mal - 120 kalori
5- Te luani basketboll - 210 kalori
6- Biciklet - 220 kalori
7- Tenis - 240 kalori
8- Not - 270 kalori
9- Te lani pjatat - 35 kalori
10- Te lani xhamat - 50 kalori
11- Te ecni ne shtepi - 50 kalori
12- Te hekurosni - 60 kalori
13- Te fshihni me fshese - 90 kalori
14- Te lani dyshemen - 130 kalori
15- Te ngjisni shkallet - 200 kalori
16- Te lani rroba me dore - 70 kalori

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Kosi është shumë i dobishëm për lëkurën: konsumi i rregullt i këtij ushqimi te çmuar e bëjnë lekuren të ndritshme dhe elastike. Kur e aplikon ne fytyre, ne trup ben me te vertet mrekulli.

Ne persine e lashte, perberja unike e kosit ishte nje aleat i cmuar i bukurise, ne konsum ashtu dhe ne perdorim si perberes per trajtime te ndryshme, si maska per bukurine. Nje nder efektet me te mira te kosit ne lekure eshte butesia, kjo, fal aciditetit qe ka ky produkt.Perberja e pasur i ketij produkti i jep lekures hidratim dhe ushqim. Trajtimet e bukurise te cilat behen ne kushte e shtepise me baze kosin jane nje menyre e lehte, ekonomike dhe natyrale per tu kujdesur per veten. Duhen pergatitur dhe perdorur menjehere, per te pare te mirat dhe efektin e freskise, dhe ne kete menyre evitoni fermentimin e perbersve te ndryshem.

ikubinfo​
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Makeup...anti vonese

Ndodhe kur duhet te nxitoni per ne pune, por edhe gjate veres, sidomos kur jeni me pushime. Po flasim per "momentin e fundit" ose kur duhet te behemi te bukura por nuk kemi kohe. Cte bejme te heqim dore? Ja disa keshilla te shpejta.

Ne vend te dushit: keni 2 minuta, dhe duhet te zgjidhni midis dushit dhe makiazhit? perdorni spray, spruconi uje te ftohte ne fytyre dhe ne trup, kjo levizje ju tonifikon shume mire.

Ne vend te nje makiazhi te kopmlikuar per syte: tre hapa te shpejt. Krihni vetullat me nje xhel, kaloni nje tone te shkelqyeshem ne sy, dhe me pas nje rimelin. Kaloni shkelqyesin ne buze dhe loja u be


ikubinfo​
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Ngjyra e pjeshkës

pjeshke.jpg
Keshilla per perdorim​

Një truk ibutë, por i realizuar mirë: buzët e lyera, nënuancë rozë në pjeshkë natyrale, të japin në efektin final një pamje klasike.

Këshilla

Apliko një buzëkuq ‘stick’ dhe për ta zmadhuar dritën e ngjyrës mbivendos një shkëlqyes transparent me anë të një peneli, sidomos në qendër të gojës.

ikubinfo
 

Attachments

 • pjeshke.jpg
  pjeshke.jpg
  2.3 KB · Shikime: 0

*deliza*

VIP
V.I.P
Keshilla per nje shikim perfekt

Toni i syve nuk eshte gje tjeter pervecse nje menyre per te luajtur me dritehijen dhe ti jap thellesi shikimit

Duke perhapur tonin me gishta ne palpeber perfitojme nje truk per diten me pamje natyrale. Ndersa ne mbremje mund te perdoret nje tonalitet me i erret. Per te ndricuar shikimin, nese perdoren ngjyra te erreta eshte e mjaftueshme pakez tone i hapur poshte harkut te vetullave duke krijuar ne kete menyre pike drite.

Per sa i perket ngjyrave, disa u shkojne te gjitha, si grija, blu, dhe prunja. Por cdo femer ka ngjyrat qe natyrisht nxjerrin ne pah syte ne menyren me te mire. Nje femer me lekure te arte dhe sy jeshil ose kafe duhet te zgjedhe ngjyra si: bronz, portokalli, e arte, jeshile.

Nje femer me floke, sy dhe lekure te qarte per te nxjerre ne pah syte duhet te perdore ngjyrat e qiellit dhe te detit. Keshtuqe te pershtatshme jane: grija, blu, e zeze, roze jane ideale.

Femrat me sy te erret kane nevoje per ngjyra te forta dhe me kontrast si e zeza, grija, lejlaja dhe bluja. Vetullat shpesh trukohen, por keto formojne kornizen e syve dhe per kete arsye duhet te kujdeseni shume per to. Forma eshte shume e rendesishme. Rimelei eshte ai qe jep shkelqimin syve. Nuk duhet te nxitoheni per ta aplikuar, por me kujdes pa lene asnje qerpik.

ikubinfo​
 
Redaktimi i fundit:

*deliza*

VIP
V.I.P
Nga ngjyrat e ndezura ne ato transparente​

Moda mund klimen e renduar me ptimizem me veshje ngjyre vjollce dhe deri tek e verdha dhe me nje makeup te lehte gati natyral.

Edhe makeup-i ndjeke keto tendenca dhe nxjerre ne pah stilin uje dhe sapun. Vera na lejon stilin e bute, duke u perqendruar ne lekure te arte dhe ne pak linja te theksuara me kujdes. Ngjyrat e syve jane jashte: rreshqet me vapen dhe rendon shikimin. Te pakten ne pushime, lereni lekuren tuaj te marre fryme. Theksoni shikimn me nje maskara, dhe me nje vije te holle peneli dhe efekti uje dhe sapun eshte i perkryer.

ikubinfo​
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Kozmetika bimore​

Tendencat e modës janë të ashtuquajturat vajzat ‘ujë e sapun’. Vajzat natyrale, origjinale në bukurinë e tyre. Kjo sepse kujdesen për lëkuren me fruta, kos, dhe bimë, të cilat i përgatisin vetë, (në kushte higjienike te larta) dhe me pas i vënë si maska në të gjithë fytyrën.

Behët fjalë për receta antike, që janë përdorur prej shekujsh. Përgatiten në shtëpi, dhe mbahen në frigorifer. Vajza ‘ujë e sapun’, nuk ikën asnjëherë nga moda, mjafton nje e krehur e lehte, dy mollëza roze, nje shnderrites në buze dhe u bë. Sot mund te bëhesh vërtet nje e tille, pa gjel, llak, tualet, vetëm ujë e sapun.

Mjaft me me kremra qe duken se janë projekt i ardhur nga NASA, vajza ‘nature’, ve ne fytyre kos, dhe i çel flokët me limon, përgatit maskën me futa te thata si bajame. Rikuperon recetat e gjyshes, dhe tonet i përgatit me te bimët e kopshtit, anticelulit i pastër. Pas mësimeve te ekologjisë dhe konsumit etik, jeta natyrale, dhe shpenzimet biologjike, janë ne radhën e pare te kozmetikes se bere ne shtëpi. Natyre 100%. Fruta minerale, bimë, të vena direkt në fytyrë.

Më parë qërohen, shtypen me vaj. E gjithë kjo përgatitet ne kuzhine, ne nje grirës frutash. Molla mund te jete nje oksidues i mire. Me nje kos dhe nje luge mjaltë, mund te merret nje qumësht i ekuilibruar për fytyrën.

ikubinfo​
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Thonjte dhe gjendja psikofizike​

Per mjekesin orientale shendeti i thonjve eshte treguesi i gjendjes sone energjitike: Thonj qe thyhen lehtesisht do ti korrespondonte nje renie e thelle e organizmit.

Njolla te vogla te bardha: nese shfaqen keto shenja, tregon mangesi te kalciumit dhe silicit ne organizem. Baza e thonjve: nese henezat e bardha karakteristike ne baze te thonjve zhduken apo modifikohen do te thote qe po kaloni nje periudhe stresi. Nese keni thojne konvekse,baza eshte lehtesisht e ngritur dhe fundet pak te erret, ka shume mundesi te keni patologji respiratore dhe kardiake. Thonj te zbehte dhe konkave, e ashtuquajtura forma e "luges" takohet te subjekte qe vuajne nga anemia

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Manikyri i duhur per cdo kepuce​

Sipas eksperteve te modes, cdo kepuce i pershtaten lloje te ndryshme

Per ato qe duan sandale me gisht, manikyri i preferuar, per te nxjerre ne pah thonjte duhet te kete nje tonalitet mjaft te fort, si blu apo lejla. Se fundi jane shume ne mode tonalitetet flou te cilat kombinohen me ngjyrat e sandaleve. Per ato qe preferojne te veshin sandale me taka te larta, ngjyrat me te pershtatshme jane ato te errtat si kafja, e kuqja, e zeza. Ndersa per modelet elegante per mbremje duhet te zgjidhni tonalitete te ngrohta.

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Kur kozmetiket per thonjte jane te demshem​


Beni kujdes me kozmetiket per thnjte, pasi mund te provokojne infeksione si pasoje e traumave te shkaktuar ose thjeshte nga kontakti i substancave irrituese.


Midis ketyre substancave behet fjale dhe per diluentin i cili sherben per te heque manikyrin, i cili mund te shkaktoje irritim. Substanca me alergjike eshte resina sulfonamide e cila eshte prezente ne perberjen e manikyrit, ku reaksioni alergjik mund te konstatohet edhe pas 16 muajsh pas aplikimit te pare. Jane te demshem edhe produktet per heqjen e kutikules (lekures), te cilat permbajne pergjithesisht substanca bazike te cilat demtojne keratinen. prandaj beni kujdes ndaj produkteve qe bleni, te jene me perberje sa me natyrale.

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Si te kujdesemi per duart cdo dite​

* Eleminoni njollat e manikyrit me dylyent i cili te mos kete baze acetoni.

* Shpelajini menjehere duart sapo te keni mbaruar me heqesin, per te evituer qe ai te mbetet shume kohe ne kontakt me thoin, duke e thare ate.

* Hiqni lekurat perreth thonjve.

* Pasi te keni thare duart, futini ne vaj ulliri, sepse ushqen dhe forcon keratinen e tyre.

* Kaloni limen ne thonj, nga anet drejt qendres me te njejtin drejtim.

* Aplikoni nje krem hidratant dhe me pas masazhoni te gjithe doren.

* Nese keni deshire nje manikyre me tonalitet te fort, me pare aplikoni nje baze mbrojtese.

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Kthyesi i qerpikeve: aleat apo instrument torture?

Meshkujt e kan pak frike. Ne nuk dime mire si ta perdorim.Megjithate kur flasim per qerpike, ben me te vertet diference, dhe eshte kthyesi i qerpikeve.

Ky instrument i jep qerpikeve efekt gjatesie, te kthyer dhe te bukur, pa pesuar asnje dem. Gjenden te shume llojshme ne treg, me te miret jane ato metalike me gomina silikoni. Por ekzistojne edhe te ngohte, ashtu si piastra e flokeve. Por si perdoret? Pasi te keni trukuar fytyren dhe syte dhe te keni kaluar nje shtrese rimel, duke mbajtur syte gjysem te mbyllur, mbajeni kthyesin para jushn, fusni qerpiket dhe shtrengoni pincat, mos harroni qe nuk duhen terhequr! Se fundi, leshojini pas 15 minutash, aplikoni edhe nje shtrese tjeter rimeli dhe loja u be!

ikubinfo​
 
Top