Sekrete të vogla bukurie

*deliza*

VIP
V.I.P
Sekrete të vogla bukurie

Qumësht pastrues për lekurën të yndyrshme

Shtrydhni një grejpfrut dhe e përziejni lëngun e tij me një gotë qumështi të ftohtë. Ruajeni në frigorifer dhe përdoreni për të pastruar fytyrën para gjumit. Njomni një cope pambuku të pastër dhe kaloni me të gjithë fytyrën. Shpërlajeni me ujë të vakët dhe fshijeni fytyrën me pecetë të pastër.

Ujë trëndafili për sy të ënjtur

Zieni 1 litër ujë dhe pasi ta hiqni nga zjarri hidheni në të 20 petale trëndafili. Lëreni rreth 30 minuta, më pas kullojini. Lëreni ujin e trëndafilit të ftohet pak dhe bëni me të kompresa në sy.

Maskë me patate për rrathët e zinj të syve​

Pastroni një patate dh eprijeni në feta shumë të holla. Shtrojeni fetat në sy dhe leni rreth 10 minuta. Më pas hiqeni dhe shpërlani fytyrën .

Tonifikues për flokë të dobët

Në një tas të vogël rrihni 1 kokërr vezë dhe ½ filxhani çaji me kos. Masazhoni me këtë maskë flokët tuaj. Lëreni tonifikuesin në flokë rreth 10 minuta. Më pas shpërlajeni.

Zbutës për flokët e thatë

Në një enë përzieni 2 kokrra vezë të rrahura me 1 lugë vaj ulliri, 1 lugë glicerinë dhe pak uthull. Kalojeni këtë maskë në flokët dhe lëreni rreth 15 minuta. Në vazhdim lajeni .

Krem pastrues për fytyrën​

Nevojiten:
¼ kastravec(me lëkurë të prerë hollë ), 1/8 patate (me lëkurë të prerë hollë), 1 lugë sodë buke, 1 kokërr vezë, ¼ filxhan kos.

Përgatitja:
Hidhni në makineri grirëse otaten dhe kastravecin. Shtoni sodën dhe vezën dhe vazhdoni përzierjen. Hidhni kosin. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, shtoni 2 lugë kafeje lëng limoni. Kremi ruhet ne frigorifer për 2 ditë. Shtrojeni në një pambuk ose pecetë të pastër dhe pastroni me të fytyrën. Më pas hiqeni dhe shpërlajeni fytyrën.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Maskë me mjaltë dhe vaj ulliri...​
Kjo maskë është shumë e favorshme për flokë të ashpër dhe të thatë
Hidhni 3 lugë vaj ulliri dhe 2 lugë mjaltë në një enë, përziejini për një kohë të gjatë. Më pas përhapeni këtë masë kudo në flokë,sidomos në majën e flokëve. Mbështillini flokët me qeskë plastmase ose me një kapuç dushi dhe lërini për rreth 15 min. Pastaj shpërlajini me ujë të ftohtë dhe lajini me shampon që është posaçërisht për këtë tip floku.
Kjo maskë, pas aplikimit të saj prej më shumë se 4 herë do fillojë të japë rezultate të dukshme.

Si ta tonifikoni ngjyrën natyrale të flokëve tuaj
Në një tigan zieni ngadalë për 20 min 1 litër ujë me 2 lugë erëza çfarëdo të thata. Lëreni lëngun të ftohet dhe më pas kullojeni. Lagini mirë flokët me këtë lëng disa herë. Në vazhdim, fshijini flokët me një peshqir, duke i lënë të thahen në mënyrë natyrale, pa përdorur tharëse.

Maskë me banane dhe vaj bajamesh

Përzieni dy pika vaji eterik bajamesh me një banane të shtypur si pure. Vendoseni këtë maskë në flokë, kryesisht te rrënjët, dhe lëreni të veprojë për 15 minuta. Më pas shpëlajeni kokën me ujë të ftohtë dhe në fund lajeni me shampon që ju përdorni zakonisht. Nuk rekomandohet të përdoret maska e gatshme që ju aplikoni vazhdimisht. Realizoni këtë maskë për dy muaj dhe ju do të vini re që floku juaj është më i shndritshëm.

Kundër flokëve me zbokth
Gjatë tharjes së flokëve me tharës, duhet ta mbani atë, të paktën 15 cm larg kokës. Preferohet që të jetë i graduar në gradën mesatare. Megjithatë, më e këshillueshme është që t’i lini flokët të thahen vetë.
Nëse keni problem zbokthi dhe lyeni flokët, duhet t’i lyeni sa më rrallë që të mundeni. Për krehjen e flokëve përdorni krehër ose furçë me majë të butë, në mënyrë që të mos e irritoni lëkurën. Gjatë larjes,masazhojeni kokën me majat e gishtave, dhe jo me thonj. Këshillohet për këtë tip flokësh shampo me pH neutral.

Pastrues për flokët e yndyrshëm

Përzieni dy lugë gjelle lëng limoni me katër lugë gjelle kos. Me këtë masë bëni masazh të lehtë në flokë dhe lëreni për 20 min. Në vazhdim shpëlajini flokët me ujë të vakët. Kjo maskë është e këshillueshme për dy muaj rresht.
Tonifikues për flokë të dobët
Në një tas të vogël rrihni një kokërr vezë dhe një filxhan çaji me kos. Masazhoni me këtë masë flokët tuaj. Lëreni tonifikuesin në flokë rreth 10 minuta. Më pas shpëlajeni.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Të shumta janë gratë që pyesin se cili produkt është më i përshtatshmi për fytyrën e tyre, make up i lëngshëm apo pudër?
Make up i lëngshëm është më i lehtë në përdorim dhe krijon një përfundim të mirë në përhapjen e barabartë dhe të lëmuar. Shkon me më të shumtat llojet e lëkurave dhe sidomos në lëkurat e thata, sepse favorizon yndyrën.
Pudra është me të vërtetë metoda më e zakonshme për mbulim dhe natyrisht përbën zgjedhjen më të përshtatshme, nëse keni lëkurë të yndyrshme. Pudrat e mira luftojnë shkëlqimin antiestetik dhe ju japin mundësinë e lyerjes së herë pas herëshme.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
kremrave natyrale i besoj.kurse atyre qe permbajne kimikate fare fare.megjithese nuk i perdor te dyja llojet.............:D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Ca eshte grejpfrut??
Grejfruti ben pjes nga familia e citriceve bashk me portokallin, mandarinen, limonin dhe pomelon [mund te jene dhe te tjera por tani sme vine me ne koke]

Ka nje shije te hidhur, formen te ngjashme me portokallen por ne pergjithsi jan me te medha se portokallet dhe me rumbullake, lekuren e kan te verdhe e dobet-portokalli e hapur , dhe eshte me e holle se sa lekura e portokallit.

Grapefruit.jpg
 

shantal

Anëtar i ri
nje zysha ime kishte perdorur gjate gjithe jetes se saj vec maska natyrale per fytyren dhe po ta shifje ajo skishte asnje rrudhe dhe e kishte fytyren xham te paster dhe ishte 52 vjec ,, dhe cfare kishte perdorur .... cdo frut apo perim qe qeronte me lekuren e tyre lyente fytyren .. edhe me lengun e mishit .. vallaj ajo ka pas durim te papare se une skam durim qe me cdo gje qe ha te lyj fytyren megjithate e di qe ja vlen edhe te durosh .. eshte me mire sesa te perdoresh kremra qe prodhohen ne menyre kimike
 
Redaktimi i fundit:

*deliza*

VIP
V.I.P
Për të krijuar një imazh sa më të pëlqyeshëm dhe të bukur, së pari, duhet të kemi parasysh që të jemi të mirinformuar lidhur me mënyrën se si duhet të mirëmbajmë vetveten. Shumë probleme dalin nga amatorizmi në fushën e kozmetologjisë, si rrjedhojë e mospasjes së një ligji profesional, një licensë të ushtrimit të profesionit për të cilën duhet të testohesh si dhe të krijosh kushtet e sigurisë për klientin. Disa këshilla të domosdoshme dhe praktike se si duhet të mbrohemi kur jemi të pranishëm në një ambient që nuk ju pëlqen, ku nuk keni siguri për profesionalizmin e kozmetistit. Kozmetologjia është shkenca që përfshin artin e Parukerisë, Estetikës dhe Dermatologjisë estetike

cr1562632sd5.jpg
Boja nuk e dëmton flokun

Së pari, duhet të kemi informacionin e duhur për shkallën e profesionalizmit të parukierit apo estetistit që zgjedhim. Më shumë rëndësi duhet t’i jepet momenteve kur do të na duhet të përdorim prodhimet kimike siç janë koloret, permanentet, produktet për shtrirjen e flokut, shampot e ndryshme, xhel, brilantinë etj.
Nuk është e vërtetë që kolori e dëmton flokun. Më shumë dëmtimi i tyre vjen nga vetëpërdorimi jo i saktë dhe pa kriter i produkteve të caktuara, i produkteve të ndryshme për mirëmbajtjen e flokut ose në disa raste, nga pakorrektësia dhe paaftësia, mungesa e informacionit mbi estetikën e zbatuar.
Nga studimet e bëra, struktura e flokut ka një element të rëndësishëm, pigmentin melaninë, i cili prodhon kolor, kështu që depozitimi i kolorit artificial nga një profesionist brenda rregullave, nuk e dëmton por e përmirëson gjendjen e flokut.
Edhe në përdorimin e bojërave popullore duhet të tregoni kujdes sepse koloret që ekzistojnë, pavarësisht nga çmimi, duke mos qënë nën një sistem kontrolli, kanë mungesë produktesh mbrojtëse, dhe ushqyes për flokun që duhet ta kenë në përbërjen e tyre. Si rezultat i mungesës së cilësisë së koloreve, konstatohet një prishje, dëmtim i strukturës së flokut. Një nga bojërat popullore është kënaja

Henna (Këna)- është një produkt natyral që preferohet nga shumë persona pasi është me përbërje organike. Në përdorimin e saj duhet të tregoni kujdes pasi shkakton tharjen e flokut si dhe krijon zbokth. Si rezultat, shkakton rënien e flokut. Përdorimi i kënasë, këshillohet në flokë të yndyrshëm, por gjithmonë pasi konstatimi të bëhet nga specialisti.

Korrektorët. Në shumë raste, për kolorimin e flokut , përdoren korrektorët. Korrektorët janë korrigjues të kolorit të flokut dhe përdoren në rastet kur gjatë kolorimit janë bërë gabime si krijohen vende të pangjyrosura, apo nuk del ngjyra e kërkuar. Një parukier profesionist nuk duhet të përdorë korrektorin në një klient të përhershëm, për arsye të dizavantazheve të përdorimit të tij.

1. Qëndron shumë pak në flokë. Pas 1 apo 2 larjeve bie.
2. Humbet shkëlqimin e flokut dhe e nxjerr atë të zbehtë.
3. Dëmton strukturën e flokut
4. nuk është “ kolor”, nuk hyn tek koloret e qëndrueshëm.

Nëse në flokun tuaj është përdorur korrektor, ju e vini re shumë shpejt dhe sërish do të ktheheni tek profesionisti për të konstatuar problemet me flokun. Në përgjithësi korrektori përdoret tek klientët që vijnë vetëm një herë, siç janë turistët apo klientët e rastësishëm, por lidhur me efektet që ka në flok këshillohet të evitohet përdorimi i tij.

Formula të gatshme për kolorimin e flokëve nuk ka. Pas konsultimeve me specialistin dhe testimit që i bëhet llojit të flokut, atëherë mund të vendosni të qetë se cili do të jetë kolori i flokut tuaj. Koloret profesionale janë të ndara në 4 tipe;

Temporan- aplikohet gjithmonë tek klientët që më parë nuk kanë bërë kolorime, pra në flokë natyralë.

Semipermanente-
aplikohet për të provuar kolore të ndryshme në tufa të vogla flokësh për të parë reagimin e kolorëve të ndryshëm në të njëjtin flok. Dhe për të patur një siguri 90-100% për kolorin që do të jetë përfundimtar.

Kuazipermanente- një kolor që bëhet për të përcaktuar kohën e operacionit dhe forcën e produktit që do të përdoret.

Permanente - ثshtë tipi i kolorimit gjatë të cilit floku ndikohet tërësisht nga kolori dhe kolori zgjat në kohë.

Në varësi të shkakut për të cilin bëni kolorimin e flokut dhe në konsultim me parukierin, bëhet dhe përzgjedhja e tipit që do të përdoret. Ajo që përcakton saktë se cili nga tipet e kolorit është i përshtatshëm për flokun tuaj është analiza që i bëhet flokut. Përpara se të bëni një operacion kolori , duhet të kryeni disa teste:

1. Testi i alergjisë.
2. Testi i zgjedhjes së ngjyrës.
3. Testi i elasticitetit dhe porozitetit të flokut.

forumishqiptar
 

Attachments

 • cr1562632sd5.jpg
  cr1562632sd5.jpg
  4.3 KB · Shikime: 0
Redaktimi i fundit:

*deliza*

VIP
V.I.P
Flokë të thata
Humbja e flokëve
Përderisa flokët tuaja rigjenerohen është normale që gjatë një dite nga koka juaj të bijnë 35- 60 fije të flokëve. Ka disa raste që bëjnë përjashtim dhe në të cilat kërkohet kujdesi mjekësor, mirëpo kjo nuk do të thotë që diçka nuk është në rregull me ju. Gjithë çka ju duhet është higjiena, pastrimi i rregullt dhe dietat e shëndosha dhe të balancuara (ekuilibruara). Pirja e duhanit dhe alkoolit janë faktorët kryesorë të humbjes së flokëve. Këshilla jonë është që ju t'i kushtoni më shumë kujdes vetes suaj. Kështu që kur t'i pastroni flokët së pari shamponin e vendosni në duar, e përhapni nëpër flokë dhe ngadalë+ e lezëm i bëni masazhë kokës suaj pastaj i shpërlani mirë ato. Për problemet e tilla është gjetur se vitaminat A dhe E janë shumë efektiv.

Flokë të thata, të dëmtuara dhe të çara në maje

Nëse e keni këtë problem atëherë pas larjes së flokëve tuaja e largoni ujin e tepërt me anë të peshqirit dhe pastaj e vendosni një sasi të vogël të kondicionerëve (maskave) për flokë të ngjyrosura ose permanente. I bën kokës një masazh dhe pastaj i krihni flokët tuaja duke i kushtuar kujdes fundit të flokëve. I len flokët për një kohë më të gjatë 10- 15 minuta dhe pastaj i shpërlanë mirë. Për produkte të tilla është mirë që të këshilloheni me floktarin tuaj. Kurse në raste kur nuk ju gjindet afër asnjë kondicionerë mund të përdorni vaj të bimëve ose të kuqtë e vesë, të cilën e vendosni në flokë e leni të qëndrojë për rreth gjysmë ore dhe i pastroni flokët mirë.

Rrënjë të yndyrshme- maje të thata ( problem i kombinuar)

Shumë njerëz që vuajnë nga ky problem nuk dijnë çfarë të bëjnë. Meqenëse nuk ka asnjë produkt për flokë të tilla ne ju rekomandojmë të përdorni shampon neutral, i cili nuk e eliminon njërin problem duke e keqësuar tjetrin. Duhet të përdoret maskë vetëm në fund të flokëve -duke mos e prek lëkurën asnjëherë- një herë në javë dhe e leni të qëndrojë për së paku 15 minuta përpara se t'i shpërlani flokët.

Zbokthi​
Zbokthi është problem që përfshin shumë faktorë si: trashëgëminë, dietat, hormonet etj. Në të njejtën mënyrë sekrecioni dhjamor, djersa, pluhuri dhe të gjitha infeksionet mikrobiale shpiejnë deri te luspat e lëkurës ( zbokthi). Preferohet që flokët të pastrohen shpesh ( çdo 3- 4 ditë) me shampon special kundër zbokthit. Me kujdes t'i bëhet kokës një masazhë dhe të fërkohet lëkura e kokës me kujdes për një kohë më të gjatë. Duhet të veprohet për disa javë kështu dhe zbokthi juaj do të zhduket, mirëpo ka raste kur ai nuk zhduket dhe bëhet më i ashpër atëherë nevojitet të këshilloheni me dermatologun.
Si t'i mbaj flokët që të duken të shëndosha dhe mirë
Ka shumë këshilla se si flokët tuaja të duken bukur dhe të jenë të shëndosha.
• Duke e mbajtur kokën poshtë, ju mund t'i krihni flokët tuaja çdo mbrëmje dhe kështu do ta largoni pluhurin dhe ta aktivizoni qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës.
• Duhet të përdorni shamponin adekuat për tipin e flokut tuaj, i cili do ta mbaj balancën natyrale të tyre. Flokët tuaja mund t'i pastroni sa herë që dëshironi sepse formulat e shamponave të sotëm nuk dëmtojnë flokun tuaj.
• Kur t'i pastroni flokët, e fërkoni lëkurën e kokës dhe i bëni masazh asaj derisa në kokën tuaj të formohet shkumë e bardhë. I shpërlani mirë dhe nëse dëshironi mund t'i pastroni prapë me shampon. Në fund preferohet që flokët t'i shpërlani me ujë të ftohtë ( aq sa ua duron koka) sepse kjo e mban shkëlqimin natyral të flokut.
• Krihni flokët me një krahër të rrallë duke filluar nga majet e pastaj duke shkuar kah rrënjët.
• Para se t'i thani flokët me tharëse, së pari largoni ujin me peshqir. Përdoreni tharësen me një fuqi më të ulët ose leni flokët të thahen vetë. Një herë në javë përdorni tretmane të cilat ndihmojnë në riparimin e flokut tuaj dhe e mbajnë freskinë e tyre.
• Së fundi duhet ta kujtoni se pamja e flokut tuaj varet nga ajo se si i trajtoni ato. Pra, nëse dëshironi që flokët tuaja të duken bukur dhe të relaksuara vizitoni më shpesh floktarin tuaj. Floku do ta vlerësoj këtë!
Rrënjë të yndyrshme dhe lëkurë të yndyrshme të kokës
Flokët të cilat janë të yndyrshme, të drejta dhe të ngjyrosura nuk do të qëndrojnë mirë për më shumë se një ditë sepse do të bëhen menjëherë të yndyrshme te rrënjët. Ka shumë faktorë që shkaktojnë yndyrën: mund të jetë trashëgimia, dietat e ndryshme të pasura me karbohidrate dhe yndyra dhe ndonjëherë mund të jenë edhe kontraceptivët oral. Mënyra më e mirë për të eliminuar këtë problem është të përdorni ushqim të shëndoshë dhe me pak yndyrna. ثshtë shumë me rëndësi të përdorni produktet e duhura si janë shamponi për flokë normale, i cili duhet të vendoset në kokë dhe të bëhet masazhë me kujdes, duke mos e fërku shumë kokën dhe duke i shpërla flokët me ujë të vakët.

Largimi i ngjyrës nga fundi i flokëve

Ky është një rast shumë special dhe i vështirë. Gjëja më i sigurt është t'i leni flokët të ju rriten për disa muaj dhe t'i preni ato ngapak në maje. Gradualisht do të shfaqet ngjyra juaj natyrale. ثshtë mënyra më e mirë që flokët tuaja të mos vuajnë.
Mirëpo nëse dëshironi të mos prisni atëherë mund të shkoni të specialisti për flokë i cili mund t'ua largojë ngjyrën me preparate speciale dhe mund t'i bëjë flokët tuaja që të dëmtohen më pak.
Ngjyrosjet dhe shatirimet
Ngjyrosja dhe shatiri janë procese kimike, të cilat nuk rekomandohet të bëhen pa pasur eksperiencë profesionale. Ne ju këshillojmë [/color]që në raste kur doni t'i ngjyrosni ose shatiratni flokët tuaja të vizitoni sallonin ku shkoni zakonisht ose ndonjë sallon tjetër dhe t'i lejoni profesionistët që t'i bëjën flokët tuaja ashtu si ju dëshironi.

forumishqiptar
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Nëse doni që të blini bojëkuq, merreni një pasqyrë me vete.

Pasi që ta provoni bojëkuqin, largohuni nga raftet me grim, meqë aty zakonisht ka shumë dritë, me ç'rast bojëkuqi mund të duket tepër i errët apo i çeltë.

Merreni pasqyrën dhe shikoni sesi duket bojëkuqi në dritë të diellit. Mënyra më e lehtë për përcaktimin e ngjyrës adekuate të bojëkuqit është që ta kapni faqen lehtazi pisk, me ç'rast faqja do të marrë një ngjyrë të veçantë. E, mu ajo ngjyrë duhet të jetë ngjyra e bojëkuqit që duhet ta blini.


cdodite
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Si të zgjedhim kremërat e syve

Për kremërat bazë preferohen formulat e pasuruara me vitamina C, A dhe grupin B. Këto vitamina, në fakt aksion antioksidues dhe ngacmojnë metabolizmin e lëkurës, zgjojnë ngjyrën dhe ndriçimin. Të dobishme janë dhe formulat përbërëse me efekt “plumping”. Përforcojnë me substanca irritues si p.sh specka djekëse që fryjnë lehtësisht lekurën dhe e bëjnë të duket menjëherë më tonike. Ashtu si e theksuam, është e rëndësishme që kremi i përdorur të ketë dhe një faktor mbrojtës, që të mbrojë lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit edhe për në qytet.
Kura të veçanta rezervohen perqark syve. Lodhja dhe mundimi i syve mund të theksojë parapërgatitjen për zhvillimin e rrathëve të syrit. Mund të jetë e dobishme të përdoret një krem përreth syrit me vitaminë K, e cila riaktivizon qarkullimin e gjakut në zonë dhe ngadalëson krijimin e rrathëve. Efekti është pak i dukshëm por mund të përmiresohet me një masazh të lehtë në të dyja anët e zgavrave të syve duke filluar nga hunda në drejtim të tëmthave


Cdodite
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Besojeni apo jo, modeli i flokeve ju ndihmon për te vënë ne dukje apo për te zbehur një tipar te fytyres suaj. Me poshtëë do të gjeni disa këshilla mbi modelet e flokeve qe vënë me ne pah tiparet tuaja me te veçanta: FYTYRE E RRUMBULLAKET - Nëse i mbani floket me vijë ne anë fytyra juaj do të duket me e holle dhe me e gjatë. FYTYRE E HOLLE - Kacurrelat apo volumi anash fytyres do ti jape një formë me te gjerë një fytyre te holle. HUNDE E MADHE - Floket e leshuara mbi fytyren e bëjnë më pak te dukshme hunden e madhe. TIPARE TE MPREHTA - Floket me onde ose kacurrela i japin një pamje me te bute një fytyre me molleza te theksuara. BALLE I MADH - Baluket mbi ballë ndihmojne për ti dhënë një pamje me te rregullt një fytyre me ballë të madh.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
deliza sa keshillat e mira :puc edhe pse si lexova te gjitha vetem kete modelin e flokeve :D
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Për ta mbrojtur lëkurën tuaj nga efektet anësore të preparateve të ndryshme artificiale të cilat i ofrojnë prodhuesit, ja disa këshilla natyrale për kujdesin ndaj fytyrës suaj.

Maskë për ngritje të natyrshme
Rrihni mirë të bardhën e vesë, vendoseni në fytyrë dhe le të qëndrojë 15 minuta. Pastaj lajeni fytyrën me ujë pak të ngrohtë, dhe lyeni lëkurën me krem hidratues. Efektet e këtij trajtimi vërehen menjëherë dy orë pas larjes së fytyrës, mirëpo nëse këtë e përsëritni disa javë, rezultatet do të jenë të përhershme.

Maskë për lëkurë të thatë

Rrihni mirë një ve të plotë, dhe vendoseni në fytyrë. Kur të thahet e leni dhjetë minuta të shfaq efektin e vet në lëkurën e fytyrës suaj. Pastaj lani fytyrën me ujë të ftohtë dhe e lyeni me vaj bajameje ose me vaj ulliri.

Tretësirë uthulle kundër akneve
Në një litër ujë të vluar, të ftohur, shtoni një lugë uthulle të mollës. Me një pambuk vendoseni tretësirën në fytyrë çdo natë para se të flini dhe skuqja do të pakësohet nga dita e dytë, po ashtu to të zvogëlohet edhe numri i akneve. Ndërsa nëse kjo nuk ka sukses atëherë duhet ta vizitoni dermatologun.
Majdanozi i largon mitiserat
Majdanozin e imtësuar mirë vendoseni në vendin ku keni mitisere. Pastaj me ujë të nxehtë lajeni fytyrën, me qëllim që lëngu i majdanozit të depërtojë thellë në lëkurë. Pastaj shumë lehtë do të mund ta largoni mitiserin me ndihmën e një pambuku.
Maskë nga mjalti
Disa lugë mjalti i ngrohni dhe i përzieni me një lugë lëngu të limonit. Pasi t’i keni përzier disa minuta, i leni që të ftohen. Vendosni në fytyrë dhe i leni të qëndrojnë 10-15 minuta. Pas kësaj kohe, fytyrën lajeni me ujë të ftohtë.


ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Ndikimi i frutave ne lekuren tuaj


Aknet do të zhduken menjëherë nga fytyra, nëse i lyeni disa herë brenda ditës me një pambuk të lagur në lëngun e limonit. Të njëjtën gjë përsëriteni disa herë brenda ditës, derisa aknia të tërhiqet.

Maska nga avokado për lëkurë të thatë
Përzieni dy lugë mjaltë me ca avokado të shtrydhur, një lugë uthulle të mollës, tri lugë vaj ulliri dhe tri lugë të ndonjë kremi i cili ka pH-faktorin neutral. Mbajeni këtë maskë në fytyrë 20 minuta dhe pastaj lajeni me ujë të vakët. Në këtë mënyrë lëkura fiton lagështi të posaçme, bëhet e njomë, ndërsa acidet esenciale të avokados ndihmojnë në përtëritjen e indit lëkuror.

Maskë për lëkurë të yndyrshme dhe format tjera të lëkurës
Një lugë tharmi të freskët me dy lugë nga gjethet mendër, të zbutura në ujë, dhe dy lugë të ndonjë kremi me pH-faktorin neutral, vendosini në fytyrë dhe i leni të qëndrojnë 15 minuta, pastaj fytyrën e lani me ujë të vakët. Në fund vendoseni kremin të cilën zakonisht e përdorni.

Maskë nga dredhëzat

Përzieni disa dredhëza dhe vendosini në fytyrë. Pas 10 minutash largojeni maskën. Fytyrën lajeni, në fillim me ujë të nxehtë, pastaj me ujë të ftohtë dhe lyejeni me vaj nga bajamja ose me vaj ulliri. Kjo maskë rekomandohet vetëm për ata të cilët nuk janë alergjik në dredhëza.

Maskë përkëdhelëse

Përzieni dy lugë nga lëvozhga e grimcuar e limonit, dy lugë mielli të misrit, gjashtë lugë bajame të grimcuara dhe dy deri tri lugë ujë. Maskën vendoseni në fytyrë dhe bëni masazh të butë me lëvizje rrethore për disa minuta. Lajeni fytyrën me ujë të vakët dhe fshijeni me peshqir të butë dhe në fund vendosni krem hidratues.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Duart tona jane gjithmone ne levizje te vazhdueshme dhe pikerisht per kete motiv duhet nje kujdes i vecante.E ne fakt,punet qe behen me dore,kontakti me ujin,reaksioni qe u ben i ftohti dhe ndotja perbejne rreziqe per lekuren e tyre dhe per bukurine e duarve.
Keshtu qe le te japim disa keshilla per mirmbajtjen e duarve

Kur i lajme.
Mbi te gjitha nese lajme duart me shume se disa here ne dite eshte e rendesishme qe detergjentet,sapuni te jene te pershtatshem e delikat dhe me PH.
Pasi lajme duart,eshte e rendesishme ti thajme me kujdes,uji qe mbetet ne lekure mund ta beje ate te ashper.
Masazhojini duart me nje krem hidratant per duart,sa here qe i lan.


Ne vere.​
Per te evituar qe dielli i veres te shkaktoje rrudha,mbroje lekuren e duarve me nje krem protektiv.


Ne dimer.
Klima e ftohte i ben duart tona te thata sepse alteron qarkullimin e gjakut,dhe lekura nuk merr ne menyre te duhur substancat ushqyese.Ashpersia duhet luftuar me kremra ushqyese ose edhe me trajtime antiage dhe antinjolla.
Ne kete periudhe eshte mire ti mbrojme duart me dorashka.
Kunder fryrjeve nga te ftohtit nje menyre e mire eshte te aktivizosh qarkullimin duke altrenuar ujin e ftohte dhe te nxehte e te fusni duart.


Keshilla te dobishme
Vaji i ullirit eshte shume efikas per ti bere lekuren duarve te buta e te lemuara.Prandaj para se te flini,mund te jete shume mire,ti masazhoni duart me vaj ulliri sikur te ishte nje krem.
Kontakti me detergjent lares mund ti demtoje duart;e keshtu pra,perdorni gjithmone dorashka gome per ti mbrojtur.

ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Lapsi me ngjyre

Keshilla: Qe te shtosh drama tek syte, perdor laps me ngjyre blu, zeze, lejla e erret (ngjyra te errta). Ngjyros reth e rrotull syrit me laps, eshte e lehte dhe shum e bukur per nje nate jashte ne disko.

Shtresa me ngjyra

Trendi: perdor ngjyra te ngjashme shtrese pas shtrese.

Keshille: Perzie ngjyra te errura kumbulle me lejla te hapur qe te krijosh nje perzjerje te lezecme. Buzet lyej natyrale qe mos terheqesh vemendjen nga syte.


ikubinfo
 

*deliza*

VIP
V.I.P
KثSHILLث + USHQIMI PثR FLOKثT

Menyja për flokët të shëndoshë

Sa herë ke pasur rast të dëgjosh fjalën e urtë: "Bukuria buron nga brenda!? Kjo vlen edhe për bukurinë flokëve, sepse atë që e hamë (apo nuk e hamë) ndikon në pamjen e flokëve. Flokët patjetër duhet të furnizohem me sasi të mjaftueshme të materieve ushqyese dhe ndërtuese që janë tepër të domosdoshme për rritjen dhe cilësinë e tyre. Burimet më të mëdha të elementeve të tilla të rëndësishme gjenden në vitaminat dhe mineralet. Andaj, kujdes të plotë kushtoji ushqimit tënd!

Cilat vitamina dhe minerale ndikojnë në shëndetin dhe bukurinë e flokëve:

• Vitamina B5: vezët, mishi, mish peshku, drithërat, tharmi
• Vitamina H: të kuqtë e vezës, kërpudhat
• Vitamina A: mëlçia, gjalpi, vezët, karota, spinaqi, kajsia
• Vitamina C: magdanazi, lule lakra, patatja, molla, spinaqi, domatja, limoni, portokalli
• Sulfuri: peshqit e detit dhe guacat, bizelja, spinaqi
• Zinku: guacat, peshqit, mishi
• Bakri: bananet, dardhët, kumbullat, tharma e birrës, kakaoja
• Hekuri: pemët e thara, spinaqi, vezët.

ikubinfo​
 

*deliza*

VIP
V.I.P
اfare te besh nese thonjte jane:

1.Te ngrene

Përdor një manikyr të hidhur, që u jep shije shumë të keqe thonjve
Merru vetë me lyerjen dhe rregullimin e thonjve. Kështu, duke u kujdesur vetë për ta, do të kesh një arsye më shumë për të mos i "ngrënë". Mbaj thonj fals, të cilët u lejojnë thonjve natyralë që të rriten pa u dëmtuar

2.Te brishte

Evito prerjen e tyre, sepse prerësja e thonjve i bën më të dobët. Përdor më mirë limën
Përdor një manikyr që i mban më të fortë
Mos i mbaj shumë të gjatë
Evito tretësit më bazë acetoni

3.Te verdhe

Limo sipërfaqen e thonjve
Kur të kesh eliminuar me limë cipën e ngjyrës së verdhë, vendos një krem ushqyes
Dhe në fund vendos një shtresë mbrojtëse.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Kujdesi për flokun

Dëmtimet dhe faktorët që shkaktojnë dëmtimin e flokut si dhe kujdesi, trajtimi estetik i përshtatshëm.
Flokët janë qeliza të caktuara të organizmit të njeriut dhe quhen Keratinë. ëdo fije floku është e mbështjellë me shtresa në formën e luspave dhe të gjitha këto japin pamjen e zakonshme të fijes së flokut, shëndetin dhe bukurinë e tij.
Gjithashtu, floku “dashuron ujin”. Një flok i bukur është floku me lagështirë. Nuk duhet të kemi një flok të thatë, ndaj dhe tregohet kujdes për të pasi edhe kushtet atmosferike ndikojnë jashtë mase në shëndetin dhe mirërritjen e tij. Edhe flokët pësojnë sëmundje dhe ërregullime organike, kimike të cilat lidhen me organizmin apo trajtimin estetik dhe mirëmbajtës që aplikojmë mbi to. Disa nga këto sëmundje janë:

1.Yndyra:
Një nga sëmundjet më të rëndësishme të lëkurës së kokës e cila në qoftëse se nuk luftohet menjëherë, ëon në një moment të caktuar në rënien e flokut. Për të eleminuar rënien e tyre këshillohet përdorimi i shampos kundra yndyrës në mënyrë që të pengohet sekretimi i herëpashershëm i yndyrës. Për personat që kanë flok me shumë yndyrë, larja e flokut nuk duhet bërë me mollëzat e gishtërinjve por me gjithë sipërfaqen e pëllëmbës së duarve.

2. Zbokthi:​
është shtresë e qelizave të vdekura të cilat paraqiten mbi epidermë në formë pllakash dhe qëndrojnë mbi fijen e flokut, njëkohësisht bien mbi veshje. Këto s’janë tjetër veëse qeliza të vdekura, zbokth i thatë.

3. Ekziston edhe një tjetër lloji zbokthi, zbokth me yndyrë.
Zbokthi me yndyrë janë copëza të mëdha të cilat qëndrojnë mbi lëkurë dhe kur largohen nëpërmjet larjes së kokës, tërheqin edhe fije të flokut, shkaktojnë rënie të flokut. Në këtë rast duhet të tregohet më tepër vëmendje, trajtim i kujdesshëm dhe terapi e veëantë. Zbokthi me yndyrë konsiston si një nga sëmundjet më të rrezikshme sepse ndër të tjera krijon një erë të rëndë të lëkurës së kokës dhe një pamje jo të këndshme të flokut. Produktet kerastase kanë në përbërjen e tyre substanca për eleminimin e këtyre sëmundjeve. Shfaqja e këtyre sëmundjeve kryesisht konsiston në ërregullimet hormonale, karakteristikat e organizmit të individit, si dhe substancat ushqyese në të ngrënë luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e tyre.
Për të gjitha tipet dhe gjendjet e flokut, asnjëherë nuk bëhet larje me thonj sepse shkaktohet acarim i epidermës.

4. Kur maja e flokut është e dobësuar, e ndarë më dysh, është një tjetër sëmundje e tyre, djegia (gr. Psolidha). Zakonisht shfaqet në flokë të hollë dhe të thatë. Shkaktohet nga përdorimii shpeshtë i tharëses dhe nga një krehje “ agresive” që ushtrohet mbi flokun. Në trajtimin e tyre hapi i parë është prerja, heqja e të djegurave dhe më pas të tregohet kujdes në ushqimin e flokut, trajtimin e tij.


Për ata që nuk duan të bëjnë një prerje të tyre dhe floku pëson një djegie kronike, në mënyrë të vazhdueshme gjatë gjithë kohës, atëherë bëhen trajtime specifike, me produkte mbrojtëse, duke filluar nga ampulat Aqua, shampo, kremra, deri tek maska e flokëve. Përdorimi i këtyre produkteve gjithmonë bëhet nën këshillimin e estetistit pasi ëdo sëmundje, dëmtim apo ërregullim i flokut përcaktohet vetëm nga ky i fundit, për një trajtim specifik.


Normalisht flokët prishen nga tharësja, ajri i ndotur në përgjithësi i ambienteve dhe mikrobet e ndryshme që gjenden në të, larja jo shumë e kujdesshme, lyerja, dekolorimi, permanenti, pra faktorët kimikë. Disa nga këta faktorë ndikojnë më shumë në dëmtimin e flokut e disa më pak, dhe për t’u kujdesur për mbrojtjen e flokut nga këta dëmtues, duhet që të keni kontakte me parukier specialist pasi floku është i veëantë për secilin nga ne.

a). Floku i lyer i dëmtuar:
Një flok i lyer është gjithmonë i dëmtuar dhe për ta sjellë në gjendjen normale natyrale do të na duhet së pari të përdorim shampon e duhur në përshtatje me cilësitë e fijes së flokut dhe pas shampos të përdorim krem ushqyes i cili të ketë veëori dhe të depërtojë më thellë në përbërjen e flokut, jo thjesht një balsam i zakonshëm. Mund të përdoren edhe vitamina ushqyese. Kjo nuk do të thotë që të ndalohet lyerja. Në qoftë se bojërat e dëmtojnë flokun, thjesht duhet të jemi më të kujdesshëm në zgjedhjen e cilësisë së bojërave që përdorim dhe këto bojëra në përbërjen e tyre duhet të kenë substanca trajtuese për flokun.

b). Gjithashtu edhe floku natyral mund të shkatërrohet nga faktorët e mësipërm duke përjashtuar proceset kimike. Sigurisht që edhe ky flok ka nevojë për një trajtim për të mbetur akoma i shëndetshëm dhe me shkëlqim. Ekzistojnë produkte të posaëme për trajtimin e flokut natyral si dhe këshillohet që të mos krihet shumë here, veëanërisht një flok natyral dhe i thatë. Furëa për krehjen e flokut do të preferohej të ishin me fije natyrore bishtkali, ose me dhëmbëza plastike në majën e të cilave kanë disa kokrriza (si gjëlpëra me kokë).


Cdodite​
 

Attachments

 • floket.jpg
  floket.jpg
  24.7 KB · Shikime: 66
 • floket 1.jpg
  floket 1.jpg
  89.4 KB · Shikime: 70

*deliza*

VIP
V.I.P
Manikyri me të zezë fillon dhe mbaron me një lëvizje të brushës, ngase nuancat e errëta e mbulojnë thoin shumë mirë, me ç’rast nuk ka nevojë për shtresa të tjera

Kur flitet për ngjyrat e thonjve që do të dominojnë këtë sezon, atëherë mund t’ju këshillojmë që të përcaktoheni për nuanca të errëta të së kuqes, të kaltrës metalike dhe të së zezës “midnight”. Këtë trend e preferojnë edhe krijueset e trendëve (trendsetters), siç është Dita Fon Tis dhe këngëtarja e re e muzikës R&B, Rihana. Manikyri me të zezë, fillon dhe mbaron me një lëvizje të brushës, ngase nuancat e errëta e mbulojnë thoin shumë mirë, me ç’rast nuk ka nevojë për shtresa të tjera. Por, edhe ky trend i ka rregullat e veta – ngjyrat e errëta duhet të përdoren vetëm për thonj të shkurtër, mirë të rregulluar. Thonjtë e gjatë do t’i theksonin edhe më shumë nuancat intensive, me ç’rast duart do të humbnin në pamjen femërore.


kosova-sot
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Ushtrime per muskulaturen e fytyres dhe te qafes dhe te gjoksit.

Per te kompaktesuar muskujt e fytyres dhe te qafes, mund te ushtroheni vete, mjafton te jeni te predispozuar. Per rrudhat anash gojes qe jane ne forme gjysem rrethi, mund te fryni faqet ne maksimum duke percjelle ajrin here tek njera dhe here tek tjetra! Per pjesen nen mjeker, harkohet gjuha brenda gojes dhe shtyn me force pjesen e poshtme te nofulles. Per muskujt anesore te qafes duhet te shqiptohet germa X me force derisa sa te ndihet levizja e muskujve. Per muskujt e pjeses se perparme te qafes duhet shqiptuar germa Y derisa te bindeni qe ky ushtrim funksionon mire! Per muskulaturen e gjoksit mund te merrni 2 shishe plastike, te mbushura me uje(n.q.s. nuk keni mjete te tjera gjimnastikore), ne te dyja duart dhe ne pozicion shtrire, krahet te shtrire plotesisht levizin derisa te afrohen me njera - tjetren. Krahet gjate levizjes qe kryejne nuk duhet te perkulen por qendrojne plotesisht te tendosur. Ky ushtrim perseritet disa here.
Te gjitha ushtrimet duhet te kryhen gradualisht dhe me perpikmeri.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Krehje qe mbulojne difektet

Nje krehje e sakte, u jep fytyrave te parregullta nje kontribut te sigurte per te krijuar harmonine dhe te nenvizoje personalitetin pertej tendencave te modes. E gjate apo e shkurter qofte, krehja eshte element i domosdoshem per t'u pelqyer dhe per te te pelqyer.

NESE KE FYTYRE RRUMBULLAKE
Krehja duhet te te ndihmoje per ta zgjatur fytyren: shmang zbulimin e aneve dhe perfero qe floket te perkedhelin lehte mollezat dhe nofullat qe fytyra te duket me e hequr. Duhet te frysh pjesen e siperme te flokut, duhet te mbash edhe baluke te cilat fillojne qe siper duke lene te zbuluar disa centimetra nga balli.

NESE KE FYTYRE KATRORE
Zgjedhja qe duhet bere duhet te "embelsoje" shprehjen e fytyres; duhet shmangur ndarja qendrore, floket e leshuar apo te terhequr pas zverkut. Preferohet nje krehje e lehte dhe e hapur qe te menjanohet nga nofullat dhe mollezat dhe te minimizoje katrorin.

NESE KE FYTYRE TREKENDORE ME KULMIN POSHTE
Nese ke floke me gjatesi mesatare mund te praktikosh ndarjen qendrore me dy fije qe bien lehte dhe kthehen per te perkedhelur nofullat duke shtuar volumin e tyre.
Nese ke floke te shkurter floket duhet te mbulojne mollezat. Shmangni zbulimin e vesheve dhe te ballit.

NESE KE FYTYRE TREKENDORE ME KULMIN LART
Zgjidh krehje qe i japin volum majes se kokes dhe aneve te fytyres. Mund te ndihmojne edhe baluket. Shmang veshet e zbuluar, floket e leshuar.

NESE KE FYTYRE TE GJATE

Gjatesia e flokeve duhet te arrije deri tek nofullat dhe nje krehje qe te mbushe anet. Nese ke mjeker te dale, shmang baluket gjeometrike, ndarjen qendrore dhe floket e drejte.


KESHILLA TE TJERA


1. Nese je me shume se 30 vjec, apo nese je e mbushur dhe me trup te vogel, shmang floket e gjate.

2. Kujdes, baluket vene ne dukje syte e medhenje dhe zvogelon ata te vegjel.

3. Kush mban syze duhet te shmange krehjet e terhequra pas qe ashpersojne tiparet.

4. Eshte me mire te mbash floke me gjatesi te vogel dhe tipare delikate.

5. Nese je trupvogel, floket e kapur ne maje te kokes do te te bejne te dukesh pak me e gjate; nese je e gjate mund t'i kapesh ne zverk.

6. Nese ke qafe te shkurter shmang baluket dhe floket e terhequra pas.

7. Vetem nese ke floke bjonde beji floket e dredhura; nese i ke te zinj apo te kuq me mire te synosh per togje te buta.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Semundjet e flokeve dhe si t'i kurojme ato

1. Rënja e flokut (alopekiasi)
- është një sëmundje ku kemi mungesë të flokut por ndryshon nga tullacimi sepse kjo është shëruese shkaktohet nga stresi, ankthet, shqetësimit etj.

2. Mos lindja e flokut (trihodhisi agjenisia)
- është mungesa e flokut që në lindjen e njeriut dhe mungojnë qimet në ato vende që normalisht duhet të kishte.

3. Lindja e kufizuar e flokut (monotrihosi)
fëmijët lindin me flokë shumë të hollë që të cilat bien pas disa javësh. Në qoftë se floku do të rritet përsëri ato do të jenë në ngjyrë hiri dhe nuk rriten më shumë se 3-4cm.

4. Djegja e flokut (psalidha)
ketë kemi të bëjmë me hapjen e majave të flokut në dy pjesë kjo sëmundje shkaktohet nga përdorimi i shpeshtë dhe jo i rregullt i tharëses së flokut, nga substancat alkalike dhe mund që te kurohet në disa mënyra:
a. Prerja e majave
b. Prerja e majave të djegura marrim seksione të holla flokësh dhe i fusim ndërmjet gishtërinjve i rrotullojmë gishtërinjtë duke lëvizur dorën nga lartë poshtë dhe presim ato maja që dalin tepër jashtë tufës së flokut .
c. Djegia me qiri kapim tufa te holla flokësh dhe i përdredhim i ngrehim lartë me gishta në mënyrë që të dalin majat e djegura dhe i djegim me qiri ose çakmak, më pas marrim një copë gazetë dhe pastrojmë hirin që mbetet dhe provojmë përsëri dhe në qoftë se dalin përsëri maja të djegura atëherë e përsërisim prapë.

5. Gjëndja në formë pushi (hnudhosi)
floku është shumë i hollë dhe nuk rritet më shumë se 3-4cm, nuk kanë ngjyrë dhe kanë pamje pushi.

6. Rënja e flokut (trihoriksia)
në këtë sëmundje shohim një fryrje të fijes së flokut dhe dalin disa nyje në gjatësinë e flokut dhe kjo shkaktohet nga përdorimi i shpeshtë i procese alkalike. Shmanget duke bërë prerje dhe terapi.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Masazhi I Qafes

Qafa e bukur nuk e tregon moshen. Nese vereni se lekura e qafes eshte e thate dhe jokompakte, koha eshte per aksion. Shumecka mund te beni edhe vete - zgjidhni midis trajtimeve kozmetike, masazhave dhe
dietave. Nese keni durim, qafa e bukur do t'ju shperbleje me pamje rinore! Eshte shprehi e gati cdo femre qe te kete kujdes te madh per mirembajtjen e fytyres, por qafa, ai simbol f feminitetit dhe gra -ciozitetit, shpeshhere harrohet. Pergjigje per pyetjen se cfare eshte lekura e qafes tuaj mund ta merrni me nje test te lehte e te shpejte para pasqyres. Per fat, sot ekzistojne menyra shume efikase qe qafes t'ia kthejme rinine dhe te thehen paragj'ykimet se ne nje moshe te caktuar nuk mund te eliminohet paraqitja e vijave te thella
rrethore rreth qafes. Prandaj, pervilni menget. Bashke me rrudhat dhe lekuren e leshuarte qafes, paraqiten edhe njolla te murrme, ndersa shumicen e femrave i pengon edhe paraqitja e nenmjekres (kajmakut). Keto paraqitje nuk kushtezohen vetem me moshe dhe trashesi, por me
shpesh jane rezultat i qendrimit te femrave: prane tavolines se punes, prane kompjuterit, makines, kur gati ne te gjitha rastet koka mbahet e ulur. Ne lufte per qafe rinore, rezultatet me te mira arrihen me ndihmen e kirurgjise estetike. Por, qe te mos i hyni ketij mundi e shpenzimi te madh, mjafton mirembajtja e rregullt dhe e pershtatshme, ne radhe te pare ne shtepi. Rezultatet mund te shihen pas disa javesh, e deri atehere, ju propozojme dy truqe te vogla, te pershtatshme per ditet e ftohta qe po vijne mbani doleevita (rollka) dhe shalla!
Qafa ne testim
Lekura e qafes vazhdimisht i eksponohet veprimit agresiv te ndikimeve te jashtme. E holle dhe pa gjendra yndyrore (te cilat tajisin sebum), eshte e thate prandaj duhet qe rregullisht te ushqehet me krema me hidratacion te larte. Muskuli me i madh i qafes (platizma) eshte shume i
ndjeshem, prandaj ate nuk duhet terhequr shume. Megjithate, qafa ka nevoje per nje gjimnastike te lehte. Duhet patur kujdes edhe per nje detaj - nese vereni pueerrz, mos e prekni! Per shkak se muskuli tjeter i qafes gjendet thelle nen lekure (ndersa proceset inflamatore fillojne mu aty), sherimi do te jete specifik dhe i gjate.
Armiqte kryesor
Rrezet e demshme te diellit, ndotja dhe te ftohtit, jane armiqte kryesore te lekures se qafes.
Dietat e varfera me proteina dhe vitamina, por edhe shprehite e demshme (tymi i duhanit), do ta shpejtojne procesin e mplakjes. Ndersa, predispozitat gjenetike jane edhe nje faktor
rendues.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Maska Te ndryshme


Maska per fytyre te yndyrshme!
1 te bardhte e vese
1 luge te gjelles lenge te karrotave
2 luge miell
I perzien mire te gjitha keto, dhe masen e fituar e shperndane ne fytyre... e len te qendroje 20 minuta,pastaj fytyren e shperlane me uje te nxehte.


Maska nga vezet (per lekure me te bute)

1 te bardhte e vese
2 luge miell
1 luge mialte
Se pari perzihet te bardhte e vese e pastaj i shtohet mialti e mepastaj edhe mielli. Maska e fituar shperndahet neper fytyre dhe e len te qendroje derisa te teret. Pastaj fytyra shperlahet me uje te nxehte.


Maska me Mialte
Mund ta lyeni fytyren me mialte pasi ta keni pastruar ate mire. Pas 20 minutash mund ta shperlani fetyren me uje te vaket.
Mialti ndihmon per ta stabilizuar hidratimin e qelizave.
Per te sheshuar rrudhat

1 te verdhte e vese
1luge kos
1 luge mialte
Perzihen te gjitha keto bashk deri sa te fitohet nje krem te bute. Shperndajeni neper fytyre dhe ne qafe dhe lereni te veproje 15 minuta,,, e mepastaj shperlajeni fetyren me uje te vaket.


Maska me Portokall dhe Mialte

Eshte ideale per te krijuar nje efekt energjidhenes ne lekure. Kjo maske pergaditet shume shpejt.

Lyhet fytyra me 3 luge mialte (duke evituar zonat rreth syve) dhe pastaj shperndaje mbi te lekuren e portokallit (kjo e grire imet). Lereni te qendroje 10 minuta dhe shperlajeni fytyren me uje te vaket.


Maske me banane (per lekure te yndyrshme)

1 banane e pjekur dhe e shtypur
1 luge kafeje kos natyral
1 luge kafeje leng limoni


Pasi te jene perzier te gjitha keto, e lyejme fytyren dhe e leme te qendroje 20 minuta.

mesohu
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Mendohet se se kujdesi ndaj trupit dhe fytyres eshte i shtrenjte, por kjo nuk eshte gjithmon keshtu.
Qumeshti dhe disa prodhime te tij qe nga kohet e vjetra njohen si eliksir i bukurise.
Qumeshti per shkak te perberjes se pasur, e ngadalson plakjen e lekures.Permbane vitaminat A dhe E, qe i luftojne me shume sukses rrudhat,pastaj proteina qe i japin lekures pamje kadife,kurse enzimat e qumeshtit ndihmojne ne regjenerimin e lekures.
Qumeshti me yndyre te plote eshte shume i dobishem per lekuren e thate,sepse proteinat e tij e rrisin lagashtine dhe elasticitetin e lekures.
Prodhimet e qumeshtit dhe ate Jogurti,Ajka dhe Diathi poashtu jane te mire per lekuren.Ata mund te vihen vec e vec apo ne forme te maskave koktej,ku jane te perzier me perberes te tjere.
Banja e Kleopatres
Te perzihet nje liter qumesht me plote yndyre ,,, 10 ml vaj jojobe dhe te qiten ne ujin per larje.
Ne vasken ku keni qitur kete uje duhet te rrini 20 minuta, e mepastaj te shperlaheni me uje te ftohte.

Maska per lekuren rreth syve

Dy luge djathi jo me yndyre te perzihen me nje luge caj te zi. Ketu shtohen edhe 3 pika leng limoni. Ne kete tretesire te zhyten dy copa pambuk dhe te mbahen mbi kapake te syve per 20 minuta.
Pastaj duhet te shperlahen me uje te vaket.


Maska nga Qumeshti dhe Kamomili(per te gjitha llojet e fytyres)

Nje grusht lulesh Kamomili te pervelohen me 100 ml qumesht dhe te lihen te qendrojne 20 minuta.
Te kullohen,,,perseri te nxehen edhe pak dhe te shtohet edhe nje luge humus pluhur dhe gjysme luge mialte.
Te vihet ne fytyre dhe dekolte, te mbahet 15 minuta.
Te shperlahet me uje te ftohet.


Trajtimi per trup me Jogurt

Nje gote Jogurt te perzihet nje luge vaj ulliri dhe te vihet ne trup. Te lihet te qendroje per 10 minuta dhe pastaj te shperlahet me uje te ftohte.
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Manikyri sipas llojit te thonit

Thonj te shkurter, thonj te zverdhur, thonj me rripa... probleme te vogla, te zakonshme dhe
sigurisht jo estetike.
Por si duhet te veprohet ne raste te tilla, per te pasur gjithmone thonj te bukure

Thonjte e shkurter
Shpeshhere te qellon qe thonjte te thyhen. Por si tia bejme kur kjo nuk ndodh rralle,
por gjithnje e me shpeshe
Si te veprojme kur thonjte thyhen dhe nuk arrijne kurre te rriten per ti dhene nje forme
te bukur dhe ate qe preferojmee Ne raste te tilla, problemi duhet pare nga brenda, duke u
siguruar se do te ndiqni nje diete te ekuilibruar, te pasur me proteina, minerale.
Nje tjeter problem eshte zakoni i keq i te kafshuarit te thonjve. Ky eshte nje ves qe, me shume
se nga merzia, zakonisht stimulohet nga nje gjendje shpirterore jo e mire, nervozizem, ankth
apo stres. Ndersa perballimi i ketij problemi, ndoshta eshte ne pamje te pare shume i thjeshte,
te evitohen momentet e stresit. Por meqe kjo shume here eshte e veshtire per tu
realizuar, ja nje keshille e mire per te kaluar situaten dhe, ndoshta per te shpetuar nje here e
mire nga ky ves, qe duhet thene se eshte i shemtuar. Per lyerjen e thonjve keshillohet te
perdoret nje manikyr i veeante, qe ka nje arome dhe shije te keqe, aq sa te te kujtoje te mos
kafshoni me thonjte. Nje tjeter metode shume e efektshme eshte edhe mbajtja e nje eumeakizi,
ne menyre qe stresi te kalohet duke pertypur eumeakizin. Shpeshhere kafshimi i thonjve
sherben per shplodhjen e muskujve te fytyres, qe ne momentet e stresit jane shume te
tendosura. Nderkohe qe per te realizuar kete mjafton te pertypin edhe nje eumeakiz, pa pasur
nevojen e thonjve, pasi nje nga shkaqet kryesore te thonjve te shkurte eshte edhe kafshimi i
tyre. Ne rast kur keni thonj te shkurter, eshte shume e rendesishme lyerja e tyre. Keshtu per
keto lloj thonjsh keshillohet te mos jene shume te dukshem. Ne rastet kur thonjte jane te
shkurter dhe te erregullt evitoni theksimin e tyre. Pra, jo manikyreve me ngjyra te forta dhe te
shkelqyeshme, ndersa keshillohet te mos lyhet i gjithe thoi, por duke lene nje rrip te holle nga
te dyja anet te palyer. Kjo do te beje qe thoi te duket me i holle dhe me i gjate.

Thonj me rripa
Ka thonj qe duket sikur jane te shtresezuar apo rripa-rripa, qe mund te jene per se gjeri apo per
se gjati.
Rripat horizontale shpeshhere mund te shkaktohen edhe nga semundje, nga perdorimi i
medikamenteve apo edhe nga probleme te perkohshme, qe jane shfaqur gjate rritjes se thoit.
E rendesishme eshte te percaktohet shkaku i tyre, dhe per ta arritur kete, eshte e nevojshme
ti drejtoheni mjekut te familjes. Ndersa per rripat vertikale, ne gjatesine e thoit, mund te
krijohen me kalimin e viteve. Ashtu sie ndodh me njeriun, edhe thoi plakjet. Me plakjen e tyre
thonjte humbasin elasticitetin dhe behen si lekura, me pak te hidratuar. Ne raste te tilla
keshillohet perdorimi i nje kremi te veeante apo nje vaj qe eshte posaeerisht per thonjte, qe
duhet te perdoret rregullisht.
Per thonjte me rripa keshillohet perdorimi i nje manikyri te veeante, qe arrin te zbuse siperfaqen
e thoit. Pas saj, duke perdorur nje manikyr me ngjyre te ndezur apo te erret, do te arrihet te
mbulohen rripat e thonjve. Nderkohe ne qendrat estetike mund te realizohet edhe zbutja e
thonjve dhe limimi i siperfaqeve te tyre per eliminimin e rripave. Por duhet pasur parasysh se,
kjo metode nuk keshillohet te aplikohet shpesh, pasi ajo i ben thonjte me te holle dhe me
delikate.

Thonj te zverdhur
Thonjte e zverdhur mund te jene te tille per shume arsye, si perdorimi i vazhdueshem i
manikyreve me ngjyra te forta,
Duhani, por edhe disa lloje kerpudhash. Nderkohe qe per kete rast keshillohet konsulta me
mjekun, ndersa ne dy rastet e para menyra me e mire eshte te eliminohen shkaqet. Keshtu te
mos perdoren me manikyret me ngjyra te forta si dhe te mos pini me duhan. Gje jo e lehte kjoe
Por nese eshte keshtu, atehere te mundohemi te eliminojme ngjyren e verdhe, qe nuk eshte
aspak estetike. Kjo mund te realizohet duke prere nje limon ne dy pjese dhe duke vendosur te
limoni thonjte te pakten per 10 minuta, ne menyre qe acidi qe ka limoni te zbardhe thonjte. Nje
tjeter metode shtepiake eshte edhe te futen thonjte ne uje te ngrohte, ne te cilen me pare
eshte hedhur kripe e zeze. Te dyja keto metoda jane shume te efektshme, por qe nuk jane te
tilla nese do te behen vetem nje here. Per te arritur rezulatin e deshiruar eshte e nevojshme
perseritja e shpeshte e tyre.
Nderkohe, nese e keni shume te veshtire per manikyrin, atehere ju keshillojme te perdorni
ngjyrat e eelura dhe nuancat e hapura. Evitoni manikyret me tonalitetet e forta dhe te erreta,
qe nuk bejne gje tjeter, veese te perforcojne ngjyren e verdhe te thonjve.

Kujdes te vecante per thonjte
Duart ne pergjithesi jane te parat qe bien ne sy gjate komunikimit midis personave, ndaj eshte
shume i rendesishem kujdesi per lekuren dhe thonjte. Fjala kye, ashtu si edhe per trupin, eshte
hidratimi. Nje nga problemet kryesore te thonjve eshte hidratimi, qe mund te evitohet nese per
duart dhe thonjte do te perdorej nje krem-hidratues, sa here qe keni qene jashte, sidomos kur
eshte shume nxehte apo kur eshte ftohte. Nderkohe qe ky krem duhet te perdoret pas edo
larjeje. Perdorimi i kremit eshte mese i nevojshem per te perballuar plakjen e lekures se duarve
si dhe te thonjve. Keshillohet qe te perdoren kremra me vitamina dhe filtra ultraviolet, si dhe te
pasura me acidet fruktoze. Per ti pasur duart dhe thonjte sa me te bute, evitoni
perdorimin e sapuneve apo detergjenteve qe ju acarojne, dhe ne raste te tilla perdorni
dorashka. Gjate sezonit te plazhit mos harroni asnjehere te perdorni nje krem mbrojtes. Mos i
ekspozoni duart ndaj te ftohtit te madh dhe perdorni dorashka. Nje kure e mire ne ambientet e
shtepise eshte edhe banjoja e duarve dhe thonjve me vaj ulliri. Kjo metode eshte shume e
lehte per tu perdorur. Ne nje ene, pasi te keni ngrohur vajin e ullirit zhysni gishtat dhe i
mbani ne ene per disa minuta, per te lejuar thithjen e nevojshme te vajit. Nderkohe qe per te
pasur nje siperfaqe te lemuar dhe te njetrajtshme, mund te perdorni te njejten maske qe
perdorni edhe per fytyren. Por nese thonjte ju thyhen shpesh, atehere ata kane nevoje te
qendrojne te palyer per disa jave. Por edhe ne kete rast mos harroni te perdorni kremin
hidratues te pakten nje here ne dite. Per ti forcuar para se te perdorni manikyrin,
keshilloheni te perdornin nje baze mbrojtese. Vete manikyri duhet te aplikohet ne dy shtresa.
Per nje manikyr te persosur mundohuni qe peneli te marre pak manikyr, beni nje lyerje ne mes
te thoit dhe me pas ne dy anen e tij. Edhe per shtresen e dyte perdorni te njejten metode, por
kur te jete thare shtresa e pare. Kjo eshte e gjitha. Nese do ti ndiqni rregullisht keto
hapa, do te keni nje manikyr perfekt dhe per tu admiruar.

mesohu
 
Redaktimi i fundit:

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Si te heqim kilet e teperta

Keshilla te thjeshta dhe efikase per te hequr kilet e teperta te belit dhe vitheve dhe per teiu rikthyer formes se humbur. Ja disa sugjerime, qe me pak vullnet te mire, por qe duhet te zbatohen rregullisht, do teju ndihmojne te tonifikoni muskujt e barkut dhe te vitheve, dhe ne te njejten kohe te ulni barkun qe ju bezdis kaq shume

Sekreti per te qene ne forme

Keshilla te thjeshta dhe efikase per te hequr kilet e teperta te belit dhe vitheve dhe per teiu rikthyer formes se humbur.

Me vere vjen edhe periudha ku nga trupi heqim rrobat e trasha, komode dhe qe mbi te gjitha mund te mbulojne edhe ndonje defekt te vogel. Pra, me pak fjale vjen momenti per teu dukur. Por jo gjithmone kjo periudhe na gjen ne formen maksimale. Por si te bejme per te rifituar linjat e bukura dhe te heqim kilet e teperta.

Dhe, ndersa gjate dimrit gjithmone kishim gjetur justifikime per te hequr dore nga palestra, tani nuk kemi me asgje per te kundershtuar. Koha eshte e bukur, ditet jane zgjatur, eshte ngrohur, pra eshte koha ideale per te rifituar formen e trupit.

Ja disa sugjerime, qe me pak vullnet te mire, por qe duhet te zbatohen rregullisht, do teju ndihmojne te tonifikoni muskujt e barkut dhe te vitheve, dhe ne te njejten kohe te ulni barkun qe ju bezdis kaq shume.

1: Shume here lihet pas dore, por do te ndalim se keshilluari te shkoni ne nje palester per te marre edhe ndihmen e specialisteve te fitnesit. Kjo eshte menyra me e mire per te pasur rezultate te mira. Ne nje palester do te keshilloheni nga nje trajner dhe do te beni edhe ushtrimet e duhura per problemin qe keni, pasi persona te ndryshem, trupa te ndryshem dhe sigurisht edhe shqetesime te ndryshme.

2: Nderkohe, ne rast se palestra nuk ben per ju, ja disa keshilla qe mund tei realizoni edhe ne shtepi. Levizni vazhdimisht. Mundohuni te ecni sa me shume, mos hipni ne ashensor, por ngjisni shkallet, shetisni shume dhe, nese keni mundesi edhe me bieiklete. Asnjehere mos neglizhoni rendesine e levizjes fizike, edhe nese ju duket e lodhshme, pasi keshtu do te arrini te digjni kalorite e teperta, dhe ne kete menyre edhe yndyren e tepert ne trup.

3: Kushtojini te pakten 5 minuta ushtrimeve fizike per barkun. Ato duhet tei beni edo mengjes pasi te zgjoheni. Ndoshta ditet e para do te ndieni ndonje dhimbje te vogel te muskujve, por mos hiqni dore. Forcimi i muskujve eshte rezultati me i mire. Mos lini asnje dite pa bere ushtrime.

4: Mundohuni te pakesoni konsumimin e alkoolit dhe te pijeve me sheqer, sidomos ato te gazuara.

5: Mundohuni te pini sa me shume uje qe te mundeni. Kthejeni kete ne zakon. Pini uje edhe kur nuk keni etje. Uji nuk te shendosh, madje e kunderta. Ai ndihmon ne eliminimin e toksines qe mblidhet ne trup. Mungesa e ujit ne organizem ul ritmin e metabolizmit, gje qe duhet evituar. Ndaj pini shume uje.

6: Nese kaloni shume ore ne dite te ulur mundohuni te levizni here pas here per te shkrydhur muskujt, sidomos ato te barkut dhe te vitheve.

7: Evitoni konsumimin e ushqimeve qe nxisin fryrjen e barkut. edokush e di se cilat nga produktet qe konsumon i shkaktojne fryrjen e barkut, ndaj evitojini ato.

8: Evitoni ushqimet me yndyre. Mundohuni gjithashtu qe tei shperndani vaktet. 4-5 vakte ne dite jane ideale. Nese ju merr uria mundohuni te mbani me vete, per ta konsumuar ne moment, nje produkt me pak kalori, p.sh. nje molle. Ne mengjes evitoni qumeshtin e paperpunuar, marmelatat dhe beni kujdes me kalorite e biskotave. Ka raste qe jane te mbushura me gjalpe dhe sheqer.

9: Nese ndonjehere nuk hani nje vakt apo ndonjehere ne nje vakt e teproni me ushqim, mos u ndjeni ne faj. Nese e shkelni rregullin nje here nuk eshte ndonje gje e madhe, por ama te ndodhe vetem nje here.

Mundohuni tei ndiqni keto keshilla te thjeshta, pasi nese do te zbatohen per disa jave do te japin rezultatet e deshiruara. Te provosh nuk te ben dem, nese gjithmone deshironi te keni nje trup te bukur gjate sezonit te veres.

Aerobia me ngjyrat e Indise

Tendenca e fundit vjen serish nga India. Pas kinemase, modes dhe kuzhines, tani edhe fitnesi po merr ngjyrat e Indise. Ne palestrat amerikane po emenden pas emasala bhangrae (qe perbehet nga dy fjale indiane, Masala qe do te thote pikante dhe Bhangra, qe eshte vallezimi tradicional indian, eshte nje lloj aerobie e bute, qe duket se po pushton edhe Evropen.

Duart ngrihen lart, beli leviz, trupi djersit si ne nje maratone dhe te gjithe jetojne te lumtur dhe duke rikthyer trupin e tyre ne format e deshiruara. Muzika indiane duket se po infekton moden, kinemane, sportin dhe tani edhe palestrat. eshte e embel, plot ndjenja, humor dhe pasion, romantike dhe ende shume e lidhur me tradicionale. Ajo te ben te zbulosh feminilitetin dhe butesine, levizjet jane me sensuale, sfondi eshte i kendshem dhe argetues.

Ndoshta eshte vetem nje tendence e re, por eshte edhe nje menyre shume e mire per teu njohur me nje kulture te larget, dhe ajo qe vlen edhe me shume eshte fakti se te ndihmon shume ne rigjetjen e linjave ideale te trupit, duke te lehtesuar nga kilet e teperta te akumuluara gjate sezonit te dimrit.

Ne baze te aerobise indiane, e rendesishme eshte te mesosh te levizesh edo pjese te trupit ne harmoni. Kjo aerobi nxit te qenin te lirshem gjate levizjeve, te interpretosh sipas fantazise dhe ndjesive personale muziken, si dhe duke qene te lire ne stil. Varianti indian i aerobise ka nje avantazh te madh, pasi nderthur shume mire jogen me vallezimet indiane elegante, ne kerkimin e sensualitetit te levizjes.

Fitnesi indian eshte ne kerkim te emocioneve, pasi nuk mjaftojne me vetem rritja e adrenalines, ndersa duket se kane dale jashte modes perzierjet latino-amerikane dhe afrikane. Pra, duket se nuk ka asgje me te mire se sa fitnesi indian per te hequr kilet e teperta, ne ritmet e tambureve, muzikes rege, hip-hop, salsa, etj.

Terheqese, argetuese dhe e shendetshme.

Krahas dobesimit para sezonit te veres, duket se bejne mire edhe per ritmin kardiovaskular, tonifikimin e muskujve dhe te largon stresin.

mesohu.org
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Sekrete të vogla bukurie

Në vend të regjeneratorit, në flok mund të perdorni edhe majonezë

Nëse mbeteni pa regjenerator për flok, qumështi me yndyrë të plotë, vaji i ullirit apo majoneza mund të shkojnë mirë në raste urgjente, thotë Edris Nikëls, stilist njujorkez.
Pas vënies së shamposë, lëreni që të rrijë rreth dhjetë minuta dhe shpëlajeni mirë. Me atë rast, flokët janë të gatshme për terje dhe formësim me brushë. Nëse aroma e majonezës ju pengon apo nëse flokët ju bëhen tepër të yndyrshme, më së pari aplikojeni qumështin, e më pas shamponë. Nëse keni mbetur pa maskarë, shpërbehuni me trikun e vazelinës. Fërkoni pak vazelinë me gishta midis qepallave e më pas qiteni maskarën. Nëse maskara është aq e thatë, sa që nuk ngjitet në qepalla, qitni në brushë pak vazelinë.

Në vend të pudrës
Nëse nuk keni më pudër, merrni korrektorin për qeska të syve apo për akne dhe përziejeni me pak krem hidratues. Qiteni ngadalë me gishta në lëkurë, kurse pas kthimit në shtëpi, grimin duhet ta hiqni gjithqysh, në mënyrë që të mos ju mbyllen poret e lëkurës dhe të mos paraqiten aknet.

Kosova-sot
 
Top