Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
PYETJET E MIA PER ATA QE BESOJNE NE ZOT

Atehere njerezit ndahen ne besimtare dhe ne jo besimtare te teorise se krijimit apo te Zotit. Besimtaret jane praktikues te feve te ndryshme qe ne programet e tyre kane zotin ne krye, ku me te perhapurat ne bote prej tyre jane krishterimi dhe muslimanizmi. Shume besimtare nuk jane as praktikues dhe shume te tjere jane fanatike te ketyre besimeve. Une jam nje i pa fe, nuk besoj tek nje Zot apo mrekullite e tij, i quajtur ndryshe jam ateist ose cfaredo gje tjeter.
Per mua Zoti eshte nje shenje konvencionale e kufirit te dijes njerezore, tek i cili fitojme gjithmone e me shume terren. Fete jane komplet nje tjeter gje…nje veper njerezore per pushtet. Tani do te parashtroj pyetjet e mia, te cilat me ngrene dyshime, nuk me lejojne te besoj, te bindem apo te nenshtrohem... Nese ju i jeni pergjigjeni ketyre pyetjeve qe tek mua sjellim habi, problem por dhe humor, ju premtoj qe do iu bashkangjitem sepse preferoj te shkoj ne ferr sesa asgjenkundi
Atehere po nderhyj pak ne logjiken fetare.
Zoti atehere eshte shkaku i pashkaktuar. Nese gjithcka ne jete ka nje shkak dhe nje pasoje, Zoti eshte vdekja e shkakut dhe vete shkaku sipas besimeve.
- Zoti u vetkrijua, perse ne jo ?

Zoti krijoi engjejt, ku me i bukuri dhe me i zgjuari prej tyre, ai i mbajturi me hater i Zotit i quajtur Luciferri u be armiku i tij sepse pati zili njerezit, krijesat e Zotit.

- Si mund te jete Zoti i plotfuqishem kur krijesa e tij e kundershtoi, madje u mbolli mekatin edhe njerezve ?(qe ne kete rast ne njerezit dalin te pafajshem)
- Nese Zoti eshte vertete i plotfuqishem perse e lejoi kete padrejtesi, a eshte i lig ne kete rast, me shume se djali i tij ?
- Ku eshte pjesa njerezore e fajit ne kete rast ? Kureshtjen nuk e mbollem ne, ne lindem me te apo u infektuam.
- Perse te mos mendojme qe Djalli eshte me i fuqishem se babai i tij ? S’eshte fakt i pakundershtueshem qe i biri te jete me i pushtetshem se i ati.
- Perse te mos mendojme qe Djalli ferrin e ka per kundershtaret e tij, bashke me Zotin e tyre, apo babain e vet ?
- Perse ta mendojme djallin si te keq, ai duket se shpesh na do e na eshte prane me shume se Zoti ?
- A nuk ka nevoje Zoti per meshiren tone, ky deshtak i pameshirshem qe na denon per gabimet e tij ?
- A nuk vuajne engjejt nga zilia per te qene “si” djalli ?
- Perse engjejt jane shume, djalli eshte vetem nje dhe me i suksesshem se te tere bashke?
- Perse xhindet dhe fantazmat u shfaqen vetem pleqve te fshatrave me te thella ?
- A ka kuptim parajsa apo ferri per logjiken njerezore, e mira pa te keqen apo anasjelltas ?
- Atehere kush e kuptoi valle kete dhe si na e shpjegoi qe ne e besuam ?
- A erdhi i biri i Zotit ne toke dhe Zoti e vrau ?
- A e vrane njerezit dhe ai nuk e ndihmoi, e flijoi ?
- Nese ai u flijua per mekatet tona, a duhet te merrte ndeshkimin apo fajin ?
- Nese ai u flijua, perse ne vazhdojme te mos jemi te shpetuar ?
- A kreu marredhenie Zoti me nje krijese te tijen, si nje pervers? Madje pa deshiren e saj, as kenaqesine me siguri.
- Dy prinderit e pare a bene nje tufe kalamajsh qe u shumuan me njeri-tjetrin ? Eshte e mundur valle ?
- Dy prinderit e pare c’ngjyre kishin, sepse rraca kemi me shume se dy ? Atehere si mund te mohohet evolucioni ?
- A eshte kthyer njeri nga vdekja ?
- A duhet ta besojme Zotin vetem nga frika e ferrit valle ? A krijohet besimi nepermjet imponimit ?
- Si e perzgjedh Zoti hiearkine fetare qe drejton insitucionet e tij ? Si paguhen ata, me shperblesa morale jetojne ?
- Perse ka kaq shume besime, kaq shume te verteta ka valle ?
- Perse Zotat ishin te pavdekshem dhe njerezit u besonin verberisht, si sot nje Zoti te vetem ?
- Perse te gjithe simpatizantet e tyre besojne verberisht? A nuk eshte kjo nje shenje e qarte, qe fete kane aftesine ti bindin e ti hipnotizojne dhe ata me te disponueshmit ti kthejne ne nje makineri lufte per qellimet e tyre ?
- Kush do shkojne ne ferr, te krishteret apo muslimanet kur ata besojne automatikisht me te njejtin intesitet e verberi?
- Prania e kaq shume besimeve fetare, sa ngjason me pranine e partive politike, kur e verteta eshte vetem nje dhe qe ato pretendojne ta kene gjetur te gjitha edhe pse jane te ndryshme ?
- Vrasja eshte mekat, por kur aksidentohesh dhe gruaja me femijen tende vdes, ne njerezit maksimalisht te denojme me disa vjet heqje lirie nderkohe qe Zoti te djeg perjetesisht te gjalle ne ferr, larg familjes tende por prane hidherimit tuaj. A nuk duken njerezit me te hyjnishem dhe hyjnite me njerezore ?
- Vetvrasja eshte mekat, por kur kryhet ne menyre te rastesishme, aksidentalisht ?
- Aborti eshte mekat, por kur eshte menyra e vetme qe te jetoje nena ?
- Masturbimi eshte mekat por cuditerisht perse te gjithe e kryejne natyrshem pa e mesuar askund ?
- A eshte njeri serioz dhe normal dikush qe asnjehere nuk kryen marredhenie seksuale, duke devijuar detyrat e natyres, te jetes? Pa arritur akoma tek homoseksualizmi dhe pedofilizmi them…
- Do jete me i privilegjuar ky ne "jeten" e pertejme, do kete me shume femra te virgjera sesa njerezit mesatarisht te mire ? Jo per gje, por ky nuk di te bej as seks..
- Besimtaret e kesaj bote e kane ndare apo bashkuar, kete bote ?
- Perse mesjeta eshte periudha me e erret e njerezimit ?
- Perse Zoti librin e tij e shkroi vetem ne nje gjuhe, te jete valle kaq i padrejte ? Apo nuk kishte dijeni se njerezit flisnin gjuhe te ndryshme ?
- Si mund te jete nje shkrim i vitit 0-600 i pershtatshem me kulturen e sotme te njerezimit, kur ajo ecen perpara ?
- Perse femra duhet te shikohet si ne vitet 600 vetem si nje fabrike per prodhim bebesh dhe nje skllave shtepie ?
- Perse femra duhet te mbulohet, mos valle percja i pastron shpirtin ?Ajo nuk gabon vetem nga mungesa e mundesise per te gabuar, por a eshte e lire te bej ate qe do ?
- Perse njerezit duhet te vishen njesoj, kur liria eshte shprehja e preferencave te kujtdo ?
- Perse njerezit duhet te mbajne mjekerr, sot jane mjetet per heqjen e saj dhe pse duhet te presin leshte ne pjese te tjera te trupit atehere ?
- Perse duhet te presim te na mesojne, kush eshte e mira apo e keqja - librat fetare, kur ne ne fillore marrim nje kulture qytetare njekohesisht edukimit qe marrin ne familjet ton ate “shenjta” ?
- Perse duhet te marrim nje jete ne emer te Zotit ?
- Perse nuk duhet te quajme te shenjte kete jete qe ne jetojne per hir te nje jete imagjinare, nga ku s’u kthye askush ?
- Perse kjo jete duhet te jete nje prove, nuk ka vend per te gjithe parajsa ?
- Po njerezit me te meta mendore, perfundojne te gjithe ne parajse ? Ata nuk kane asnje pergjegjesi per veprimet e tyre. Ata nuk i sjellin asgje me shume se barre njerezimit. Kush eshte qellimi, pse Zoti i sjell ne kete jete ? (Mqs supozohet qe eshte vullneti i tij)
- Po kafshet valle e kalojne proven nga padituria, apo jane thjesht objekte plotesuese te ‘misionit” tone ?
- Perse Zoti u be pishman per mamuthin apo Dinozaurin ?
- Perse Zoti ia merr jeten nje krijese qe ka vetem 2-jave qe ka ardhur ne jete, vetem per ti nxire pjesen e mbetur te jetes, prinderve te tij ?
- A eshte fati yne i shkruar qe ne fillim, atehere c’faj kemi ne ?
- Nese fati eshte i shkruar, atehere Zoti nuk ka me ndikim ne jeten tone te perditshme. Atehere perse ne lutemi ?
- Zoti ka nevoje per lutjet tona, qe ti terheqim vemendjen, apo te kujtohet per ne ?
- Perse faleni 1-5 here ne dite kur cdo gabim e beni padashje ose qofte me dashje ? A nuk do ishte me praktike te faleshit pak kohe para fundit, njehere e mire ?
- Perse te besosh tek Zoti mjafton edhe te mos kesh shkolle, madje eshte kusht optimal ?
- Pse nuk gjejme ateiste neper fshatra apo zona te thella ku mungon informacioni apo liria e te menduarit ?
- Po mishi i derrit hahet ne xhenet ?
- Ne, ne parajse na presin femra te virgjera, po femrat valle cfare gjejne ?
- Perse te duash Zotin me shume se babain tend dhe institucionet te jene me te shenjta se familja ku rritesh ?
- Perse feja jote te thote me shume se kombi, gjuha qe flet apo vendi ku rritesh ?
- Perse ti lind i nje besimi te caktuar dhe beson qe eshte i duhuri, ne nje moshe ku logjika jote s’ka lindur ende ? Po te lindesh i nje besimi te caktuar, 99% te rasteve, ai eshte i duhuri. E mendon tani forcen e fese per ti hedhur pluhur syve te logjikes ?

E megjithate une nuk jam kundra insitucioneve fetare, ka njerez qe vertete kane nevoje per nje kult frike, per tu frenuar ne rrugen e kafsherise. Ka njerez me dobesi te larmishme qe kane nevoje per shprese nga lart, mbeshtetje dhe vetem aty bazohet njerezilleku i tyre. Po ashtu si figurat e shquara negative te historise jane nje faktor i pamohueshem ne historine e njerezimit. Nuk kane pse te zhduken as fete bashke me ndertesat e tyre, thjesht nuk duhet te kene ndikim, pushtet, apo te marrin vendime, mjafton te mbeten si muze per turistet kulturore.

P.s E di qe une jam nje i mallkuar dhe kete shkrim e bera me qellimin qe t’iu infektoj sadopak me mallkimin tim, qe te shpetoni veten tuaj dhe tonen sepse jeta eshte vetem nje. I sigurt apo jo per deshtimin e misionit tim nuk deshperohem, argetohem me perfytyrimin e fytyrave tuaja pikepyetje apo me kundershtimin robotik. Arsyeja qofte me JU.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Merzite dhe fete

Toteizmi= arrin kur ka probleme
Hinduizmi= keto probleme kane qene prodhuar qe me pare
Islami= nqs te vjen nje problem merr nje peng
Ateizmi= s'ka probleme
Budizmi= kur merziten e arrijne...
Katolicizmi= nese ka merzitje dmth qe e meritoj
Deshmitaret e Jehovait= dera tak-tak, ja merzia vete
Judaizmi= perse merzia me arrin gjthmone mua ??
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Toteizmi= arrin kur ka probleme
Hinduizmi= keto probleme kane qene prodhuar qe me pare
Islami= nqs te vjen nje problem merr nje peng
Ateizmi= s'ka probleme
Budizmi= kur merziten e arrijne...
Katolicizmi= nese ka merzitje dmth qe e meritoj
Deshmitaret e Jehovait= dera tak-tak, ja merzia vete
Judaizmi= perse merzia me arrin gjthmone mua ??

Po te mos kishte probleme, nuk do ti parashtronte t'gjitha keto pyetje te pavlera :gjujpeshk:

..Do vazhdonte rrugen e vet.
 

baby-angel

Thpilt

PYETJET E MIA PER ATA QE BESOJNE NE ZOT
Ju premtoj qe do iu bashkangjitem sepse preferoj te shkoj ne ferr sesa asgjenkundi.
Nese do besoje ne ekzistencen e ferrit sdo e thoje kete :)
Atehere po nderhyj pak ne logjiken fetare.
Zoti atehere eshte shkaku i pashkaktuar. Nese gjithcka ne jete ka nje shkak
dhe nje pasoje, Zoti eshte vdekja e shkakut dhe vete shkaku sipas besimeve.
- Zoti u vetkrijua, perse ne jo ?
Te bej nje pyetje sipas llogjikes qe ke krijuar ti : - Njeriu krijon(ben,shpik ,nderton)ne kte rast nje buke,pse buka duke pasur miell uje sbehet vete??
Zoti krijoi engjejt, ku me i bukuri dhe me i zgjuari prej tyre, ai i mbajturi me hater i Zotit i quajtur Luciferri u be armiku i tij sepse pati zili njerezit, krijesat e Zotit.
Luciferi sqe imbajturi me hater,Zoti smban me hater,e para, dhe nuk u denua sepse pati zili por sepse nuk u bind, nuk iu bind urdherit te Krijuesit te tij.
- Si mund te jete Zoti i plotfuqishem kur krijesa e tij e kundershtoi, madje u mbolli mekatin edhe njerezve ?(qe ne kete rast ne njerezit dalin te pafajshem)
Ne kur krijojme dicka, e dime qellimin pse e bejme dhe cfare ajo gje qe ne krijojme do beje .Qe te jem me e qarte,nese ne krijojme nje karrige,e dime qe do sherbeje per tu ulur,por nese ajo seshte e mire(apo spermbush qellimin per te cilin ne e krijuam) ne e hedhim apo jo?..Per vazhdimin e pyetjes te sygjeroj te lexosh pak me shume. :)
- Nese Zoti eshte vertete i plotfuqishem perse e lejoi kete padrejtesi, a eshte i lig ne kete rast, me shume se djali i tij ?
Luciferi seshte djali i Zotit por krijese e Tij,se pse e krijoi dhe pse e beri kete, nese vertete sdo jesh me zemer i hapur per te mesuar te verteten sado te ta thone ske per ta pranuar..
- Ku eshte pjesa njerezore e fajit ne kete rast ? Kureshtjen nuk e mbollem ne, ne lindem me te apo u infektuam.
Njeriu ska lindur me faj, dhe nuk eshte denuar , sepse i eshte dhene ndihma(nga Zoti ), dija dhe mbeshtetja qe mos shkoje ne rruge te gabuar ..

- Perse te mos mendojme qe Djalli eshte me i fuqishem se babai i tij ? S’eshte fakt i pakundershtueshem qe i biri te jete me i pushtetshem se i ati.
Nese djalli do ish me i pushtetshem se Zoti, do ish krijuar vete dhe sdo e kishin krijuar. :)

- Perse te mos mendojme qe Djalli ferrin e ka per kundershtaret e tij, bashke me Zotin e tyre, apo babain e vet ?
Ti bie ne kundershtim me fjalet e tua,nese pranon se Zoti e denoi djallin,si mund te ishte ai me i fuqishem dhe ta pranonte denimin??Si mundet nje krijese e pafuqishme,e krijuar te kete zoterim mbi ferrin apo parajsen??

- Perse ta mendojme djallin si te keq, ai duket se shpesh na do e na eshte prane me shume se Zoti ?
E di ti ke perfaqeson djalli??Nese po dhe te pelqen te te qendroje prane, ashtu qofte (dhe pse e rende )

- A nuk ka nevoje Zoti per meshiren tone, ky deshtak i pameshirshem qe na denon per gabimet e tij ?

Vallai deri te kjo pyetje po te pergjigjesha tamam, po me kte ,kur sheh njerez te tille, them mire ia ben..
A ka nevoje babi jot per meshiren tende??Nese ti merr per skic edhe pse yt ate mundohet te tetregoje ceshte e mira kush eshte deshtak??


- A nuk vuajne engjejt nga zilia per te qene “si” djalli ?
Nese do ishe ne parajse do vuaje per te shkuar ne ferr??
- Perse engjejt jane shume, djalli eshte vetem nje dhe me i suksesshem se te tere bashke?
Ka ardhur gje dita e gjykimit??

- Perse xhindet dhe fantazmat u shfaqen vetem pleqve te fshatrave me te thella ?
Ke pare ndonje emision ndonjehere te Explorer apo ku ta di une per fantazmat?Mesa duket jo. :)

- A ka kuptim parajsa apo ferri per logjiken njerezore, e mira pa te keqen apo anasjelltas ?
A kane llogjike gjerat qe ne bejme per nje kafshe?
Jo.Pse?Se aq zgjuarsi i ka dhene Zoti.


- Atehere kush e kuptoi valle kete dhe si na e shpjegoi qe ne e besuam ?
Asnjeri nuk meson po nuk degjoi, dhe asnjerinuk degjon po si interesoi..

- A erdhi i biri i Zotit ne toke dhe Zoti e vrau ?
Nese lexon pak Kuran do kuptosh se Jezusi eshte i vetmi njeri qe ska vdekur.

- A e vrane njerezit dhe ai nuk e ndihmoi, e flijoi ?
Lexo me shume

- Nese ai u fliju per mekatet tona, a duhet te merrte ndeshkimin apo fajin ?

- Nese ai u flijua, perse ne vazhdojme te mos jemi te shpetuar ?
Cdo njeriu i eshte treguar e drejta dhe shpetimi, kush do te shpetoje di cte beje.

- A kreu marredhenie Zoti me nje krijese te tijen, si nje pervers? Madje pa deshiren e saj, as kenaqesine me siguri.
LOL Sa injorant eshte njeriu..

- Dy prinderit e pare a bene nje tufe kalamajsh qe u shumuan me njeri-tjetrin ? Eshte e mundur valle ?
Po eshte, varet sa do te besosh ti..Pastaj nese nuk beson krijuesin si mund te pretendohet besimi te ajo qe vazhdon?

- Dy prinderit e pare c’ngjyre kishin, sepse rraca kemi me shume se dy ? Atehere si mund te mohohet evolucioni ?
Po pse mo une ne shqiperi kam ngjyre esmere,ketu ku jam jam e bardhe ,clidhje ka?Ne skandinavi jane te bardhe ne afrike te zinj,e mendonpak pse?

- A eshte kthyer njeri nga vdekja ?
Asnjeri.

- A duhet ta besojme Zotin vetem nga frika e ferrit valle ? A krijohet besimi nepermjet imponimit ?
Nese Zoti do i kish imponuar njerezit ne besim ,sdo ekzistonin ata si ti qe sbesojne , jo? :)

- Si e perzgjedh Zoti hiearkine fetare qe drejton insitucionet e tij ? Si paguhen ata, me shperblesa morale jetojne ?
Keto probleme i kane ata qe sbesojne ata qe besojne e dine si bejne..

- Perse ka kaq shume besime, kaq shume te verteta ka valle ?
Besimtare ku? + Pastaj ta zeme se ka shume perkrahes te PD, si thua kaq shume PD te kete?

- Perse Zotat ishin te pavdekshem dhe njerezit u besonin verberisht, si sot nje Zoti te vetem ?
Pse femijet spo e dine sot se ke kane babe?Se i ka ik mami skic,dhe nese denohet ajo cdo gje vjen ne terezi..Sdi ne ma kuptove,gjths Nje Zot ka ..Po ti ske fare info per fete shoh..Prandaj ke kaq pyetje.

- Perse te gjithe simpatizantet e tyre besojne verberisht? A nuk eshte kjo nje shenje e qarte, qe fete kane aftesine ti bindin e ti hipnotizojne dhe ata me te disponueshmit ti kthejne ne nje makineri lufte per qellimet e tyre ?
Feja mund te perdoret nga njerezit(budallenj) por nuk hipnotizohet dikush qe ka dije..

- Kush do shkojne ne ferr, te krishteret apo muslimanet kur ata besojne automatikisht me te njejtin intesitet e verberi?
Te gjithe ata qe nuk besojne ne Zot dhe kane ndryshuar ate qe Ai ka thene..

- Prania e kaq shume besimeve fetare, sa ngjason me pranine e partive politike, kur e verteta eshte vetem nje dhe qe ato pretendojne ta kene gjetur te gjitha edhe pse jane te ndryshme ?
E verteta eshte nje, dhe fe ka vetem nje..njerezit jane shume, mendjet gjithashtu ..dhe perderisa ska imponim..

- Vrasja eshte mekat, por kur aksidentohesh dhe gruaja me femijen tende vdes, ne njerezit maksimalisht te denojme me disa vjet heqje lirie nderkohe qe Zoti te djeg perjetesisht te gjalle ne ferr, larg familjes tende por prane hidherimit tuaj. A nuk duken njerezit me te hyjnishem dhe hyjnite me njerezore ?
E ke shume gabim,te vrasesh po , aksidenti, nese eshte faji yt quhet vrasje,pastaj ka dhe pendim eshte tjeter gje, te mos jete faji yt ku e di ti qe te denon?

- Vetvrasja eshte mekat, por kur kryhet ne menyre te rastesishme, aksidentalisht ?
Ke shkuar shume larg me pyetje kur ke mangesi per fillimin..

- Aborti eshte mekat, por kur eshte menyra e vetme qe te jetoje nena ?
Se kuptoj pse slexon, te gjitha pyetjet e tua e kane shpjegimin.

- Masturbimi eshte mekat por cuditerisht perse te gjithe e kryejne natyrshem pa e mesuar askund ?
Mekat eshte cdo gje qe demton njeriun..

- A eshte njeri serioz dhe normal dikush qe asnjehere nuk kryen marredhenie seksuale, duke devijuar detyrat e natyres, te jetes? Pa arritur akoma tek homoseksualizmi dhe pedofilizmi them…
Lexo lexo

- Do jete me i privilegjuar ky ne "jeten" e pertejme, do kete me shume femra te virgjera sesa njerezit mesatarisht te mire ? Jo per gje, por ky nuk di te bej as seks..

- Besimtaret e kesaj bote e kane ndare apo bashkuar, kete bote ?
Besimtaret jane te bashkuar ..Te tjeret pune e tyre.

- Perse mesjeta eshte periudha me e erret e njerezimit ?
- Perse Zoti librin e tij e shkroi vetem ne nje gjuhe, te jete valle kaq i padrejte ? Apo nuk kishte dijeni se njerezit flisnin gjuhe te ndryshme ?
Sepse arabishtja eshte gjuhe shume e pasur

- Si mund te jete nje shkrim i vitit 0-600 i pershtatshem me kulturen e sotme te njerezimit, kur ajo ecen perpara ?
Si ka mundesi qe ligjet apo shpikjet e viteve me pare jane te vlefshme per ne edhe pse ne kemi evoluar??

- Perse femra duhet te shikohet si ne vitet 600 vetem si nje fabrike per prodhim bebesh dhe nje skllave shtepie ?
Ky eshte prb i jobesimtareve dhe atyre qe nuk ndjekin besimin apo fjalen e Zotit.

- Perse femra duhet te mbulohet, mos valle percja i pastron shpirtin ?Ajo nuk gabon vetem nga mungesa e mundesise per te gabuar, por a eshte e lire te bej ate qe do ?
Femra smbulohet per vete po per meshkujt,Zoti e di si eshte qenia e tij, ju njeh me mire nga ce njihni ju cunat veten.:)

- Perse njerezit duhet te vishen njesoj, kur liria eshte shprehja e preferencave te kujtdo ?
Pse njesoj?Vishu si te duash mjafton te jesh brenda normave.

- Perse njerezit duhet te mbajne mjekerr, sot jane mjetet per heqjen e saj dhe pse duhet te presin leshte ne pjese te tjera te trupit atehere ?
Pse ti mendon se i mbaninmjekrrat se skishin me ca ti hiqnin?Sa mbrapa me mendim.Gjths heqja e qimeve eshte pasterti.

- Perse duhet te presim te na mesojne, kush eshte e mira apo e keqja - librat fetare, kur ne ne fillore marrim nje kulture qytetare njekohesisht edukimit qe marrin ne familjet ton ate “shenjta” ?
Nga e mesoi njeriu i pare te miren dhe te keqen?

- Perse duhet te marrim nje jete ne emer te Zotit ?
Zoti se ka kerkuar kurre kete.Jane njerezit qe bejne kshu gjerash.

- Perse nuk duhet te quajme te shenjte kete jete qe ne jetojne per hir te nje jete imagjinare, nga ku s’u kthye askush ?
Secili eshte i lire te beje e besoje cte doje.

- Perse kjo jete duhet te jete nje prove, nuk ka vend per te gjithe parajsa ?
Perse nje baba duhet ta mbaje ne shtepi nje femije qe sbeson qe ai ekziston, qe si bindet urdhrave te tij?

- Po njerezit me te meta mendore, perfundojne te gjithe ne parajse ? Ata nuk kane asnje pergjegjesi per veprimet e tyre. Ata nuk i sjellin asgje me shume se barre njerezimit. Kush eshte qellimi, pse Zoti i sjell ne kete jete ? (Mqs supozohet qe eshte vullneti i tij)
Zoti ka bere shembuj disa qe disa te tjere te mesojne..nese duan.

- Po kafshet valle e kalojne proven nga padituria, apo jane thjesht objekte plotesuese te ‘misionit” tone ?
- Perse Zoti u be pishman per mamuthin apo Dinozaurin ?
Zoti gjithcka qe ben e ben per nje qellim te caktuar ska pishmane.

- Perse Zoti ia merr jeten nje krijese qe ka vetem 2-jave qe ka ardhur ne jete, vetem per ti nxire pjesen e mbetur te jetes, prinderve te tij ?
Qe te kuptojne ndoshta qe skane asgje ne dore, qe sjane te pavdekshem,qe sjane zoter.

- A eshte fati yne i shkruar qe ne fillim, atehere c’faj kemi ne ?
Ty te eshte dhene mundesia ta permiresosh fatin tend..

- Nese fati eshte i shkruar, atehere Zoti nuk ka me ndikim ne jeten tone te perditshme. Atehere perse ne lutemi ?

Ke shume mangesi ne dije rreth feve.

- Zoti ka nevoje per lutjet tona, qe ti terheqim vemendjen, apo te kujtohet per ne ?
- Perse faleni 1-5 here ne dite kur cdo gabim e beni padashje ose qofte me dashje ? A nuk do ishte me praktike te faleshit pak kohe para fundit, njehere e mire ?
E di ti se kur te vjen fundi??

- Perse te besosh tek Zoti mjafton edhe te mos kesh shkolle, madje eshte kusht optimal ?
Besimi ne Zot behet me zemer jo me mendje, + mos ke me shume shkolle ti se nje besimtar musliman apo i krishtere?

- Pse nuk gjejme ateiste neper fshatra apo zona te thella ku mungon informacioni apo liria e te menduarit ?

- Po mishi i derrit hahet ne xhenet ?
- Ne, ne parajse na presin femra te virgjera, po femrat valle cfare gjejne ?
Me kto mend qe ke ti tani ske per ta arrit xhenetin. :)Shqetesohu me mire per kete.

- Perse te duash Zotin me shume se babain tend dhe institucionet te jene me te shenjta se familja ku rritesh ?
- Perse feja jote te thote me shume se kombi, gjuha qe flet apo vendi ku rritesh ?
- Perse ti lind i nje besimi te caktuar dhe beson qe eshte i duhuri, ne nje moshe ku logjika jote s’ka lindur ende ? Po te lindesh i nje besimi te caktuar, 99% te rasteve, ai eshte i duhuri. E mendon tani forcen e fese per ti hedhur pluhur syve te logjikes ?

E megjithate une nuk jam kundra insitucioneve fetare, ka njerez qe vertete kane nevoje per nje kult frike, per tu frenuar ne rrugen e kafsherise. Ka njerez me dobesi te larmishme qe kane nevoje per shprese nga lart, mbeshtetje dhe vetem aty bazohet njerezilleku i tyre. Po ashtu si figurat e shquara negative te historise jane nje faktor i pamohueshem ne historine e njerezimit. Nuk kane pse te zhduken as fete bashke me ndertesat e tyre, thjesht nuk duhet te kene ndikim, pushtet, apo te marrin vendime, mjafton te mbeten si muze per turistet kulturore.

P.s E di qe une jam nje i mallkuar dhe kete shkrim e bera me qellimin qe t’iu infektoj sadopak me mallkimin tim, qe te shpetoni veten tuaj dhe tonen sepse jeta eshte vetem nje. I sigurt apo jo per deshtimin e misionit tim nuk deshperohem, argetohem me perfytyrimin e fytyrave tuaja pikepyetje apo me kundershtimin robotik. Arsyeja qofte me JU.

Toteizmi= arrin kur ka probleme
Hinduizmi= keto probleme kane qene prodhuar qe me pare
Islami= nqs te vjen nje problem merr nje peng
Keta sjane muslimane.
Ateizmi= s'ka probleme(prandaj ka kaq shume paqartesi?)
Budizmi= kur merziten e arrijne...
Katolicizmi= nese ka merzitje dmth qe e meritoj
Deshmitaret e Jehovait= dera tak-tak, ja merzia vete
Judaizmi= perse merzia me arrin gjthmone mua ??

LOL Po e filloj me cudi se si njeriu per te shkruajtur budalliqe lodhet kaq shume e per te mesuar pak nuk harxhon as nje minute te kohes se tij :)
 
Redaktimi i fundit:

METi

-=EdoLorEli=-
Nostra, përderisa nuk e ke pa ende ferrin mund edhe të thuash që më me dëshirë do të qëndroje në të sesa asgjëkundi, por nëse futesh aty mbetesh i dëshpruar dhe do të kërkoje të ishe "asgjëkundi". Në një ligjëratë që e kam ndëgjuar thuhej që nëse hapet vetëm një vrimë sa vrima e hundës nga ferri ajo do ta përbironte globin në të dy anët, e paramendo se sa është fuqia e nxehtësisë së tij, zjarri i kësaj botë në kundërshtim me zjarrin e ferrit do të të duket sikur klimë, e ti nuk mund ta mbash as për një sekond dorën në një poq të nxehur.
Zoti ta ka dhënë arsyen dhe lirinë e zgjedhjes, përdore logjikën dhe shiko përreth dhe në vetën tënde me siguri se edhe do t'a kuptosh.

Edhe prindi si prind, nëse të sheh që bën gjëra të këqija: shembull mirresh me drogë, me siguri se do të mundohet të të afrojë, të të tregoj që je në rrugë të gabuar, por nëse e sheh që t'i spo përmirsohesh të dërgon në ndonjë qendër rehabilitimi(pastrimi).
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Nostra, përderisa nuk e ke pa ende ferrin mund edhe të thuash që më me dëshirë do të qëndroje në të sesa asgjëkundi, por nëse futesh aty mbetesh i dëshpruar dhe do të kërkoje të ishe "asgjëkundi". Në një ligjëratë që e kam ndëgjuar thuhej që nëse hapet vetëm një vrimë sa vrima e hundës nga ferri ajo do ta përbironte globin në të dy anët, e paramendo se sa është fuqia e nxehtësisë së tij, zjarri i kësaj botë në kundërshtim me zjarrin e ferrit do të të duket sikur klimë, e ti nuk mund ta mbash as për një sekond dorën në një poq të nxehur.
Zoti ta ka dhënë arsyen dhe lirinë e zgjedhjes, përdore logjikën dhe shiko përreth dhe në vetën tënde me siguri se edhe do t'a kuptosh.

Po ti e ke pa ferrin qe flet kshu plako? Osht interesant kur lexo kto mendimet e besimtarve, se dun ta mushin menjen me cdo kusht qe ato kan te drejt dhe ti qe sbeso ia fut kot edhe po njall t'keqen e vetes.
 

baby-angel

Thpilt
Po ti e ke pa ferrin qe flet kshu plako? Osht interesant kur lexo kto mendimet e besimtarve, se dun ta mushin menjen me cdo kusht qe ato kan te drejt dhe ti qe sbeso ia fut kot edhe po njall t'keqen e vetes.

Ne fakt Olti, jane ata qe sbesojne qe bejne pyetje dhe provokime dhe ata qe besojne(si une) mundohen ti pergjigjen, pastaj e merrni sikur duan tju mbushin mendjen :lexim:
Per pjesen me te kuqe : Nese ti sbeson sduhet te te interesoje kjo..
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Ne fakt Olti, jane ata qe sbesojne qe bejne pyetje dhe provokime dhe ata qe besojne(si une) mundohen ti pergjigjen, pastaj e merrni sikur duan tju mbushin mendjen :lexim:
Per pjesen me te kuqe : Nese ti sbeson sduhet te te interesoje kjo..

Omelsin problemi qendro ne ekstremet e te 2 paleve. S'duhet qe asnjona pale ta provokoje tjetren, besimi dhe qendrimi esht i lire per te gjith dhe skena te drejt te paragjykojm. Un psh rrespektoj mamin tim si te krishtere, rrespektoj babin si mysliman edhe veten time si ateist, jetojm ne nje cati me mendime te ndryshme sepse rrespektojm mendimet e besimet e njoni tjetrit. Nderhyva vetem sepse sme pelqen imponimi.
 

baby-angel

Thpilt
Omelsin problemi qendro ne ekstremet e te 2 paleve. S'duhet qe asnjona pale ta provokoje tjetren, besimi dhe qendrimi esht i lire per te gjith dhe skena te drejt te paragjykojm. Un psh rrespektoj mamin tim si te krishtere, rrespektoj babin si mysliman edhe veten time si ateist, jetojm ne nje cati me mendime te ndryshme sepse rrespektojm mendimet e besimet e njoni tjetrit. Nderhyva vetem sepse sme pelqen imponimi.

Se na bere te gjitha "omelsina" :p
NE fakt nese e shikon se kush dhe per cfare eshte hapur tema e kupton qe ska imponim por thjesht shpjegim apo pergjigje.. :)

Skam asgje me ata qe skane gje me mua apo sme ngacmojne ne besimin tim :D
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Mfal "engjell", postova ne kte tem por kjo sdo te thot qe s'i lexova edhe temat e tjera dhe pergjigjet e disa 'besimtarve' ktu ;). Doja te vrisja 2 zogj me nje gure me ate postimin tim ;)
 

METi

-=EdoLorEli=-
Po ti e ke pa ferrin qe flet kshu plako? Osht interesant kur lexo kto mendimet e besimtarve, se dun ta mushin menjen me cdo kusht qe ato kan te drejt dhe ti qe sbeso ia fut kot edhe po njall t'keqen e vetes.

Zotëri unë e kam zgjedhur qështjen e besimit, dhe më duket se askund në postimin tim nuk thash beso në Zot.
Ferrin do ta shohim të gjithë për atë të jesh i sigurtë, se edhe pse nuk e beson do ta shohësh por nuk do t'a preferoja në këtë gjendje shpritërore që ke tani.
Sic e sheh hapësi i temës i ka parashtruar disa pyetje për besimtarët, si deshe ti të përgjigjemi!? Si ateista.
Pastaj unë s'ju kuptoj juve nëse nuk besoni në Zot, pse parashtroni pyetje rreth Tij, apo jeni ju ata që me çdo kusht mundoheni të tregoni që keni të "drejtë" me zgjedhjen tuaj prej ateisti dhe dëshironi që edhe të tjerët të jenë si ju ?!
 

METi

-=EdoLorEli=-
Omelsin problemi qendro ne ekstremet e te 2 paleve. S'duhet qe asnjona pale ta provokoje tjetren, besimi dhe qendrimi esht i lire per te gjith dhe skena te drejt te paragjykojm. Un psh rrespektoj mamin tim si te krishtere, rrespektoj babin si mysliman edhe veten time si ateist, jetojm ne nje cati me mendime te ndryshme sepse rrespektojm mendimet e besimet e njoni tjetrit. Nderhyva vetem sepse sme pelqen imponimi.

Ku po e sheh atë imponim plako, a mos po të thot kush këtu beso në Zot, a po ta vë kush tytën e pushkës në gojë e të thot të besosh?!
 

Aum

Anëtar i ri
Toteizmi= arrin kur ka probleme
Hinduizmi= keto probleme kane qene prodhuar qe me pare
Islami= nqs te vjen nje problem merr nje peng
Ateizmi= s'ka probleme
Budizmi= kur merziten e arrijne...
Katolicizmi= nese ka merzitje dmth qe e meritoj
Deshmitaret e Jehovait= dera tak-tak, ja merzia vete
Judaizmi= perse merzia me arrin gjthmone mua ??


ne cfar aspekti thua se nje ateist nuk ka probleme , per mua nje njeri i pa preokupuar me probleme eshte totalisht i cmendur .
 

con man

Anëtar i ri
- Si mund te jete Zoti i plotfuqishem kur krijesa e tij e kundershtoi, madje u mbolli mekatin edhe njerezve ?(qe ne kete rast ne njerezit dalin te pafajshem)
- Nese Zoti eshte vertete i plotfuqishem perse e lejoi kete padrejtesi, a eshte i lig ne kete rast, me shume se djali i tij ?


Zoti eshte i plotefuqishem , ska dyshim.
Krejt qka ka ndodh , ka ndodh me dijen absolute te Zotit
Zoti te ka kriju edhe ty , ti po e mohon , ti tash vet ku o plotefuqishmeria e Zotit kur robi i vet e mohon ?
Zoti te ka kriju dhe te ka lon te lir me vepru , mirepo aj e din se qka ki me vepru ti shum mir , shum koh para se me te kriju e ka dit se ti qka ki me mendu e vepru , madje e ka dit qe ki mi postu kto pytje tua.

duhesh me kuptu qe kjo jet e shkurt o sprov per ne
edhe kundershtimi i djallit dhe rebelimi i tij ka qen prej dijes absolute te Zotit dhe ndoshta pjes e planit te Tij per sproven qe na ka pregadit ne.
do gjana mendja e njeriut si kupton , por dije qe mendja e njeriut ma shum gabon se e qellon te verteten ....
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
- Si mund te jete Zoti i plotfuqishem kur krijesa e tij e kundershtoi, madje u mbolli mekatin edhe njerezve ?(qe ne kete rast ne njerezit dalin te pafajshem)
- Nese Zoti eshte vertete i plotfuqishem perse e lejoi kete padrejtesi, a eshte i lig ne kete rast, me shume se djali i tij ?


Zoti eshte i plotefuqishem , ska dyshim.
Krejt qka ka ndodh , ka ndodh me dijen absolute te Zotit
Zoti te ka kriju edhe ty , ti po e mohon , ti tash vet ku o plotefuqishmeria e Zotit kur robi i vet e mohon ?
Zoti te ka kriju dhe te ka lon te lir me vepru , mirepo aj e din se qka ki me vepru ti shum mir , shum koh para se me te kriju e ka dit se ti qka ki me mendu e vepru , madje e ka dit qe ki mi postu kto pytje tua.

duhesh me kuptu qe kjo jet e shkurt o sprov per ne
edhe kundershtimi i djallit dhe rebelimi i tij ka qen prej dijes absolute te Zotit dhe ndoshta pjes e planit te Tij per sproven qe na ka pregadit ne.
do gjana mendja e njeriut si kupton , por dije qe mendja e njeriut ma shum gabon se e qellon te verteten ....

Ajo qe doja te te thoja jo vetem ty eshte se fillimisht duhet te diskutojme mbi temen dhe jo individin qe e ka sjelle per diskutim. Se lexova disa postime qe me drejtoheshin mua me te njejtin refren "Ti nuk di, shko lexo, meso etj etj "

Nuk e di sa i qarte je mbi ato qe thua, por per mua pengohesh me kembet e tua.
Nese une jam ai qe Zoti ka dashur te jem, nese une sillem sesi ai e di qe do sillem, nese mund te themi nese une jam i programuar...atehere atehere kur dicka nuk ju pelqen tek une, mos mu drejtoni mua. Une thjesht jam respketoj "fatin" tim.:dance:

Mua me vjen keq qe profene dhe e shenjte eshte quajtur gabimisht dicka tjeter, ne kurriz te vlerave njerezore.
E shentje per mua eshte familja, atdheu, shoqeria. E mbinatyrshme eshte dashuria ime per to.
Gjithcka tjeter qe sillet si e shenjte s'eshte gje tjeter vecse nje njolle nga e kaluara e erret.
 

baby-angel

Thpilt
Ajo qe doja te te thoja jo vetem ty eshte se fillimisht duhet te diskutojme mbi temen dhe jo individin qe e ka sjelle per diskutim. Se lexova disa postime qe me drejtoheshin mua me te njejtin refren "Ti nuk di, shko lexo, meso etj etj "

Nuk e di sa i qarte je mbi ato qe thua, por per mua pengohesh me kembet e tua.
Nese une jam ai qe Zoti ka dashur te jem, nese une sillem sesi ai e di qe do sillem, nese mund te themi nese une jam i programuar...atehere atehere kur dicka nuk ju pelqen tek une, mos mu drejtoni mua. Une thjesht jam respketoj "fatin" tim.:dance:

Mua me vjen keq qe profene dhe e shenjte eshte quajtur gabimisht dicka tjeter, ne kurriz te vlerave njerezore.
E shentje per mua eshte familja, atdheu, shoqeria. E mbinatyrshme eshte dashuria ime per to.
Gjithcka tjeter qe sillet si e shenjte s'eshte gje tjeter vecse nje njolle nga e kaluara e erret.

Ne fakt keto ti kam shkruajtur une jo duke tu drejtuar ty por edhe duke tu drejtuar ty, perderisa je ti ai qe ben pyetjet (titulli te pakten kte te le te kuptosh) :) Mgjth sduhet ti marresh per keq , thjeshte jane disa pyetje qe nese ti do kishe me shume njohuri mbi fete( gje qe ste intereson,puna jote) nuk do i beje , dhe ato jane keshilla..

Ti pergjigjem dhe njeres meqe jam :D
Nese ti do ishe ketu per te permbushur fatin tend (thjeshte) atehere pse Zoti duhet te te jepte ty mend, dije ,libra?

Nje gje ta them sinqerisht, nese nuk ke qellim ofendimin e bindjeve te dikujt ne temat qe hap tregohu me i kujdesshem ne shprehje..dhe nese nuk do pergjigje mos bej pyetje. :D
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Une jam shume elastik ne diskutime e dashur, ndoshta i hedh edhe pak piper por me qellim vetem diskutimin.

Fillimisht nuk duhet te me paragjykosh me faktin absurd qe nuk kam lexuar. Eshte me e drejte te mendojme qe besimtar behesh pa lexuar dhe pa ditur asnje gje, ndersa ateist nuk mund te behesh pa e shuar kureshtjen me cdo liber qe propogandon teorine e Zotit apo te te mbinatyrshmes.
Ajo qe dua te them eshte se i kam lexuar librat fetare, madje ne te gjitha versionet qe nga me te hershmit, sepse per hir te se ver8s eshte e njejta dogme qe pershtatet ne kohe dhe mendesi te ndryshme.
Pyetjen nuk e kuptova, ...mua s'me ka dhene gje Zoti.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Nostra do te te pergjigjesha ne te gjitha pyetjet e tua por ku bazohesh ti qe i ben keto pyetjet ne librat e shenjte apo jo ??? ne po ??? ata ku bazohen ne te thenat e dikujt dmth te gjitha veprat e lashtesise duhen marre parasysh si 12 perendite e grekve apo perendite e romakve.....apo kemi te bejme me nje manaxhim me te mire te ketyre feve ''moderne '' prandaj ekzistojne akoma dhe sot ?????
 

con man

Anëtar i ri
Ajo qe doja te te thoja jo vetem ty eshte se fillimisht duhet te diskutojme mbi temen dhe jo individin qe e ka sjelle per diskutim. Se lexova disa postime qe me drejtoheshin mua me te njejtin refren "Ti nuk di, shko lexo, meso etj etj "

Nuk e di sa i qarte je mbi ato qe thua, por per mua pengohesh me kembet e tua.
Nese une jam ai qe Zoti ka dashur te jem, nese une sillem sesi ai e di qe do sillem, nese mund te themi nese une jam i programuar...atehere atehere kur dicka nuk ju pelqen tek une, mos mu drejtoni mua. Une thjesht jam respketoj "fatin" tim.:dance:

Mua me vjen keq qe profene dhe e shenjte eshte quajtur gabimisht dicka tjeter, ne kurriz te vlerave njerezore.
E shentje per mua eshte familja, atdheu, shoqeria. E mbinatyrshme eshte dashuria ime per to.
Gjithcka tjeter qe sillet si e shenjte s'eshte gje tjeter vecse nje njolle nga e kaluara e erret.une kom thon qe Zoti e di qka ti ke me vepru
nuk thash qe Zoti te ka detyru ty me vepru ashtu
as nuk thash qe ti je i programum me vepru ashtu si po vepron
thjesht Zoti e di at qka ti e ke vepru e vepron dhe do e veprosh
e di sepse eshte e pamundun mos me dit
Zoti te ka kriju dhe normal qe per Zotin koha nuk ekziston , Zoti e di fare mir qka ke me vepru
jon kto gjana qe ty nuk ti kap ndoshta logjika po skom qka te bej

une nuk e di cilen pjes te se kaluares e quan te erret dhe cilen pjes te se tashmes te ndritun
veq dije qe nese ne new york ndertohet nje ndertes 100 kateshe , dhe nese ne duabi ndertohet nje ndertes 500 metra kjo aspak nuk eshte eshte pjes e ndritun e te tashmes e as e te ardhmes
kjo bash kjo eshte pjes e erret
sepse ne ato ndertesa eshte varrosur kafshata e mese 50% e popullsis afrikane qe jeton ne varferi te skajshme...
 

con man

Anëtar i ri
Une jam shume elastik ne diskutime e dashur, ndoshta i hedh edhe pak piper por me qellim vetem diskutimin.

Fillimisht nuk duhet te me paragjykosh me faktin absurd qe nuk kam lexuar. Eshte me e drejte te mendojme qe besimtar behesh pa lexuar dhe pa ditur asnje gje, ndersa ateist nuk mund te behesh pa e shuar kureshtjen me cdo liber qe propogandon teorine e Zotit apo te te mbinatyrshmes.
Ajo qe dua te them eshte se i kam lexuar librat fetare, madje ne te gjitha versionet qe nga me te hershmit, sepse per hir te se ver8s eshte e njejta dogme qe pershtatet ne kohe dhe mendesi te ndryshme.
Pyetjen nuk e kuptova, ...mua s'me ka dhene gje Zoti.


Zoti te ka dhon po ti pse nuk e pranon o tjeter pun
ti kto pytje sna ke bo neve qe besojm ne Zot themi ne

ti bash neve na ke bo po pse ne nuk i pranojm o tjeter pun


Zoti te ka dhen mend tha parafolesi juaj
dhe plotesisht e vertet
se mos ti beri microsofti?
 

NnnnnN

OutLaw
Nese une jam ai qe Zoti ka dashur te jem, nese une sillem sesi ai e di qe do sillem, nese mund te themi nese une jam i programuar...atehere atehere kur dicka nuk ju pelqen tek une, mos mu drejtoni mua. Une thjesht jam respketoj "fatin" tim.:dance:
O njeri, sigurisht se po t`isha ateist keshtu do mendoja :26:
(el hamdulil-lah qe jam musliman)
Lexo me shum, dhe perpiqu ta marresh jeten per seriozisht.
E kesaj po i pergjigjem shkurt:
Cdo veprim qe e ben, edhe per momentin, nuk ndodh pa dashjen tende dhe
pranimin e Zotit, mirpo kur thuhet qe te gjitha kto ishin te SHKRUARA, kjo e ka nje pergjigje, se Zoti gjitha keto i ka ditur(paramenduar) para krijimit te Tokes dhe Qiejve.
Ai e di te ardhmen!
Pergjigjen e kesaj e shkrova ashtu siq un e kam kuptuar, mirpo e dije qe krijesa Njeri nuk mund ta kuptoj ket gje deri ne perpikmeri, nuk kemi kapacitet.
 

Aum

Anëtar i ri
O njeri, sigurisht se po t`isha ateist keshtu do mendoja :26:
(el hamdulil-lah qe jam musliman)
Lexo me shum, dhe perpiqu ta marresh jeten per seriozisht.
E kesaj po i pergjigjem shkurt:
Cdo veprim qe e ben, edhe per momentin, nuk ndodh pa dashjen tende dhe
pranimin e Zotit, mirpo kur thuhet qe te gjitha kto ishin te SHKRUARA, kjo e ka nje pergjigje, se Zoti gjitha keto i ka ditur(paramenduar) para krijimit te Tokes dhe Qiejve.
Ai e di te ardhmen!
Pergjigjen e kesaj e shkrova ashtu siq un e kam kuptuar, mirpo e dije qe krijesa Njeri nuk mund ta kuptoj ket gje deri ne perpikmeri, nuk kemi kapacitet.


sipas besimit islam pra kjo qe thua ti eshte se zoti na krijoj te gjithve dhe qe te gjithve na i caktoj vendet per ket jet dhe per at jet pra ai e din per te gjith ku do te shkoin ne ferr apo parajse e kjo disi ketu nuk lidhet sepse i bie qe zoti njeriun e krijoj per ta denuar ne ferr pasi qe sipas besimit islam veten nje pakic muslimanesh do ta ken mundsin te jen ne parajse , pse zoti te me gjykoj mua per veprimet e mija kur keto veprime ai vet i ka percaktu pra thjesh ka shumm paqartesi reth ksaj qeshtje qe une nuk besoj aspak ne asjnje religjion ...
 

genci_p

Antarë
Duke menduar, here pas here, me eshte krijuar idea se besimi dhe mosbesimi jane dy forma qendrese neurotike.

Besimtare te thekur jane shpesh here njerez me ekuiliber te prishur emocional. Ateistet kane besim te tepruar ne bindjet e veta qe ia atribuojne logjikes se tyre shkencore.

Ne te dyja rastet kemi : nivel emocional me koke poshte dhe nivel emocional me koke perpjete. Kam pare me dhjetra ateiste qe ne caste te veshtira therrisnin zotin ne ndihme; ashtu sic kam pare me 10-tra besimtare te mallkojne zotin per mosarritje ( keta te fundit jane ekstreme ne qendresen fanatike ne besim shpesh here dhe shkaku kryesor eshte iluzioni i parajses)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Genci, pa dashur te justifikoj veten doja te thoja qe une nuk jam ateist i thekur, ne kuptimin qe interesi im te jete vetem ateizmi. Kjo ka ardhur vetem si pasoje, shkaku jane fetaret.
Ne jeten time te perditshme, keto debate nuk me marrin kurre nje minut te vetem.
Cdo bisede eshte me e rendesishme se keto ketu. Nderkohe qe keto pyetje jane vetem nxitje per debat dhe ndricim :)
 

Injoranti

Antarë
Do te thoja diqka, heheheeh mendon qe djalli eshte me i bukur se zoti, kur e din shum mir se ske asnje parafitirim per te, ke menduar ndonjeher si duket aj ske asnje mendim, pse duhet te te shfaqet ty zoti qe te te bind se egziston aj, kjo eshte shkaku pse aj krijoji ferin dhe parajsen. ( Ne fen islame ehste mekat te parafitirosh pamjen e ty )

Me fal pse njeriu smund te krijoj nje njeri tejter, te bej vet at?
Pse ne forumin virtual, ku ka rregulloa lejohen ndonjeher te shkelen ato?
Zoti nuk na krijoji neve si robot, te bejm qna eshte e instaluar ne tru, por na ofroji tru qe ne te krijonim nje robot.
pse nuk mund as piktori me i mir, te pikturoj pamjen e njeriut?
pse smund qe te krijojm nje mal vet njerzia, kru jemi plot nje popull i madh?
Ngase krijohet guri (guret)?
Te besojm qarls darvin u krijua njeri nga majminu, pse spo krijohen ende majmunat njerzi, hahahaha u myten tu i msu per cirkuse e spo bohen e njerz e ata u bon vet?
Keta gjuh qe flasem nga si u krijun?
Perse zoti ndaloj alkoholoin dhe nuk ndaloj drogen eshte me e rezikshme?
majmuni qe i krijua njeri si i shkoj ne mendje, qe te hap nje grop ne tok, dhe te nxjer uj nga ajo?
Dy vllezer skan te njejtat mendime, po te kishte plot zota, do ishte ber kaos bota?
Si u zbulua hena, marsi, planetet tjera?
Si u zbulua qe ne det ose liqen mund te lahemi dhe jo vetem te pim at uj?
cishte misteri qe ju ndalua te fliste Ajn shtajnit?
si eshte e mundur nje magjistar si Crhis angel te hec mbi nje bazen?
si eshte e mundur qe david copperfild, arim te shohem te ndar ne dy pjes, duke patur parasish nje shar hekuri a zoti e din qfar eshte ajo qe e ndan ne dy pjes?
Chris angel hipnotizon nje publik te ter, ndan nje vajz ne dy pjes ku zvaritet neper at park nga kush e mesoi ket ( nga majmunat heheee )?
Sikur zoti te na kishte krijuaj me aftesi te kufizuara si nje kompjuter, a do ishte interesant kjo jet?
nga kush u krijua fjala allah, qe ne te gjitha gjueht eshte e kuptushme?
zoti nxjori 5 libra ne tok, pasi njerzit gjdo her beheshin me te menqur pse?
Nese njeriu si krijua sipas mendimit te carls darvin, dhe su krijua nga dheu me an te engjujve ne krije me ndimen e tmadhith allah nga kush eshte krijuar ater?
Si e shpjegon ket, nese ne u evoluam, sa koh para neve ka dal pinguini, jeton 4 muaj pa ngren asgje, dhe babai ruan vezen e foshnjes jo e ema?
Si eshte e mundur qe nje krokodil bretkosat e vogla nuk i kafshon, por gjat lindjes u ndimon dhe me gojen e ty te madhe i mba dhe i leshon ne liqen kur humbin rrugen?
Si eshte emundur qe krokodili me aq dhem te mrept mba ne goj gjith foshnjet e vogla gjat lindjes, gjat rruges per ne lum a liqen a kenet ju eshte aj?
Si eshte e mundur qe balena, qorton foshnjet e saja, dhe shpesh me krahet e saj i ledhaton dhe u shfaq dashuri, kush ua mesoi kete?
Kush e zbuloi qe nje papagall mund te flas, kurse nje zog tjeter jo, sa u dehst te analizohet per ket?
NGa kush mesuam se eshte turp te rim lakuriqt?
kush na shpjegoi se po te martohemi me motren ose gocen e mingjes do ket problem fryti in apo femia i lindur?

Po pritoj te shkruj ende po kam me miliona argumente dhe pytje qe zoti egziston dhe eshte vetem nji, dy vllezer skan te njejtat mendime, me po te njejten pasuri, si do kenin dy zotera me kaq gjera te vlefshme.
 

Injoranti

Antarë
Disa pytje do tua du u pergjigjem ketu me logjik, se e shoh qe ske fare njohuri as nga shkenca.

Po mishi i derrit hahet ne xhenet ?

Mishi i derit eshte i ndaluar edhe me shkenc mjeksi, aj nuk te ndaklon me ligj por te thot mos har, demton valvulat zemres, dhe krijon dhjam, pse muslimanet sjan te trash si amerikanet ose personat tjer qe posedojn ket lloj ushqimi. me pas ke par gje me te flliqt se nje der.

A duhet ta besojme Zotin vetem nga frika e ferrit valle ? A krijohet besimi nepermjet imponimit ?

Nese ty ke femit e tu, dhe ata ste respketojn ty, qfar pershtipje krijon per ata, por sme vjen qudi more i ruan prindet ty ende apo i ke haruar dhe ka vite qe nuk je par me to? he mor mos don te mohosh se keta njerzit sikur ty qe besojn ne ateizem, nuk i harojn te afermit e tyre duke kerkuar prinderit si te qmendur?

Vetvrasja eshte mekat, por kur kryhet ne menyre te rastesishme, aksidentalisht ?

Shum mir e ke permendur ne skaj aksidentalisht, qke qe habitesh me fjalet e tua, vervtrasje aksident jan dy fjal ndryshe.

Perse Zoti librin e tij e shkroi vetem ne nje gjuhe, te jete valle kaq i padrejte ? Apo nuk kishte dijeni se njerezit flisnin gjuhe te ndryshme ?

Ne gjuhen arabe kendohet kurani, ne gjuhen shqipe vetem mund te lexosh, ( lexoj kuran shqip fatkeqsisht nuk di arabisht, por ne te ka shum gjera interesante, qe jan ditur para shum shekujsh ndersa shkenca i flet tash qfar do thot se bejn veq copy paste ) provo te besh ket gje, ke nevoj per me shum dokumentare, lexo me shum qe te dish pak, se sje duke jetuar ne shekullin XXI.

Perse njerezit duhet te mbajne mjekerr, sot jane mjetet per heqjen e saj dhe pse duhet te presin leshte ne pjese te tjera te trupit atehere ?

Nuk je i detiruar te besh ket gje, vetem nese don kjo eshte sipas deshiresh.

Perse engjejt jane shume, djalli eshte vetem nje dhe me i suksesshem se te tere bashke?

Perse nje i keq te demnton ty, e plot tjer, e ty se demton ate? thjesht sje niveli aty dhe injoron ate.

Aborti eshte mekat, por kur eshte menyra e vetme qe te jetoje nena ?

Aborti eshte mekat per shkak se shumica e femrave o ty shqiptar i menqur, bejn abort, dhe ngelin pa fmi demtohet mitra, dhe smund te ngelin shtatzene, dhe kush te ka then se kru eshte ne rezik jeta e nenes, eshte mekat, aj femi qe vdes eshte engjull pasi eshte pa asnje mekat.

Si mund te jete nje shkrim i vitit 0-600 i pershtatshem me kulturen e sotme te njerezimit, kur ajo ecen perpara ?

Shiko sa mir e kupton, ehehhe zoti qe ateher ka then pasterti, dhe abdes e din cilen pjes te tripit duhet ty lash tash te tregoj. sjetulllat - per shkak se qelb, duret - thojnt duhet ty kesh te pastruar mir, poqese ke ndonje berllog squhet aj abdfes, Gembet - kujdes gishtat e gembeve ne mes ferkohen mir, per shkak se djersohen dhe qelbos, nje ashtu eshte mir per vete, nuk prishet lekura e gishterinjeve e shum tjera.
Ne kirurgji behet larja e duarve sipas menyres te shpjeguarit te abdesit, nese nuk me beson mua, shko ne gjami shiko si maren abdes, dhe shko ne kirugji shikon si behet shperlarja kirurgjike e duarve si i lan duart nje kirurg.

A eshte njeri serioz dhe normal dikush qe asnjehere nuk kryen marredhenie seksuale, duke devijuar detyrat e natyres, te jetes? Pa arritur akoma tek homoseksualizmi dhe pedofilizmi them?

a nuk eshte mekat dikush te zhvergjoj femin tend, dhe te bej nje flirt te shkurt e te largohet ajo, eshte gjithcka ne rregull per ty, vetem nese ty ke pranuar qe gruaja yte te jet e zhvirgjer ( me fal per ket gje, por eshte e vertet )?

Nese Zoti eshte vertete i plotfuqishem perse e lejoi kete padrejtesi, a eshte i lig ne kete rast, me shume se djali i tij ?


Zoti e lejoj duke i then se njerzit jan te menqur, dhe se nuk i dha me tru te kufizuar, por ju dha me nje kapacitet te pa limituar, dhe se ata do sfidonin, nje person qe ka disa gjera ne dor. dhe kur kuptojm zoti nje bot te ter, dhe se mund te vret ate ne qdo sekond te jetes se tyj.

Po njerezit me te meta mendore, perfundojne te gjithe ne parajse ? Ata nuk kane asnje pergjegjesi per veprimet e tyre. Ata nuk i sjellin asgje me shume se barre njerezimit. Kush eshte qellimi, pse Zoti i sjell ne kete jete ?

Pse se shfritzon or lal pak trurin te mendosh, nese sdo kishte njerez me te meta mendore, ater do i coptoje krit nje personi, ai do vdise por sdo kisht ndonje te met, mos fol marezira mendo pak, si do mernin penzione njerizt ater, sa i dobt qe qenke more ty.

Si mund te jete Zoti i plotfuqishem kur krijesa e tij e kundershtoi, madje u mbolli mekatin edhe njerezve ?

Djalli si puna jote, aj nuk ju gjunjezua zotit, dhe ty falamenderohet aty, duke then se ishte me i bukur dhe me i mir se ata tjeret, kesthu qe zoti e denoi? esht sikur puna e nje web masteri, ai te ben ty moderator e ty nuk i degjon urdherat e ty mos haro te largon nga posti, ty ke drejt te editosh postime por ske drejt qe te fshin forumin ose webin, kurse aj ka drejt te fshi forumin bile ty si asgje te fshin pa menduar fare.

A e vrane njerezit dhe ai nuk e ndihmoi, e flijoi ?

Prindi im per te mi mesuar rrugt e jetes i vogel, me shihte ndonjeher duke me rahur ndonje tjeter femi perafersisht i moshes time sreagonte, por un u mesova qe ti rihja ato me kalimin e kohes, aj sme mesoi te pres nga tjeret dhe un sado pak krijova fuqin time si mendore edhe fizike. dhe zoti se vrau ate, po thjsht e largoi nga kjo bot, duke rethuar at njerez si puna jote.

Perse ka kaq shume besime, kaq shume te verteta ka valle ?


Ateizmin se zbuloi zoti keshtu se di un pse ka me thauj ty pse ka kaq shum, pse mendon se je me i menqur se nje popull shum me i madh se ty, dhe kur kemi parasish se shum njerez po rikthehet musliman.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
I dashur anetar, me ane te pergjigjeve te tua, arsyetove nofken tende. :)

vetem nese ty ke pranuar qe gruaja yte te jet e zhvirgjer ( me fal per ket gje, por eshte e vertet )?


Vetem shkrimi i mesiperm 3gon sesa i prapambetur qenke, ketej nga une jemi ne vitin 2008, keshtuqe jemi ne brezare te ndryshme per tu kuptuar.
Gjithe te mirat !
 

Injoranti

Antarë
I dashur anetar, me ane te pergjigjeve te tua, arsyetove nofken tende. :)

vetem nese ty ke pranuar qe gruaja yte te jet e zhvirgjer ( me fal per ket gje, por eshte e vertet )?


Vetem shkrimi i mesiperm 3gon sesa i prapambetur qenke, ketej nga une jemi ne vitin 2008, keshtuqe jemi ne brezare te ndryshme per tu kuptuar.
Gjithe te mirat !

Po qashtu flit more ehehhehehe e gjdi ty se kush jam un eheheh un kerkoj nga vajzat se un i kam te gjitha dhe zgjedh e ty ahhahahah eshte e pamundur te zgjedhesh per te mbrojtur veten me thau jemi ne 2008, e di quno e di eehehhe vazhdo ty qe je perpara hec me kohen eheheheh, nje fjal e kinemas artistike thot keshtu heheh: E ki modernizimi, seqna zhvirgjeri fmit qe nlindje hahahahahahaha vazdho rrugen perpara ty, por pse sju jep pergjigje pytjeve o i perparar dhe njeri i perkryer :D
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Kam nje pyetje per ju te nderuar.

Ne Kur'an shkruan keshtu :
"A nuk e dine (shohin) ata, te cilet nuk besuan, se qiejt dhe toka ishin te ngjitur, e Ne i ndame ato te dyja, dhe ujin e beme baze te jetes se çdo sendi,a nuk besojne ?"

Pyetja ime eshte kjo :

Kush nga ju mendon se para 1400 vjetve tek populli arab me plot e perplot analfabetizem mund t'ishte " Dikush " qe posedonte aftesite e shkences, qe kjo e fundit na jep informacione vetem duke iu fale totalisht teknologjise se kohes moderne ?
ose
Kush nga ju mund te ma vertetoj te kunderten sa i perket asaj qe shkruhet ne Kur'anin fisnik, dhe te tillave zbulime qe kan pak jete qe jane duke lulezuar ne oborret shkencore ?

Mjafton te me pergjigjeni ne njeren nga keto dyja, dhe do te jemi baraz ( 1:1 ) sa i perket pytjeve/pergjigjeve :)

Me qe bera kete pytje, mos te harroj diqka qe besoj se dhe ju doni ta dini.
Ate fjali me " bold " kur e degjoi prof. Dr. Alfred Kroner ( njeri nder dijetaret me te njohur ne bote ne lemine e gjeologjise ) , ai me plot ironi u pergjigj :
"E pamundur qe keto te verteta te jene cekure ne ndonje liber te para 14 shekujve, kur kto jan zbuluar vetem para disa viteve " .

Paqa dhe Meshira qofshin mbi ju edhe ate here kur te jeni plakur. Ne Islam nuk ekziston fjala " vone " sa i perket Pendimit. Bene mire te ndodhe kjo ndonjehere (pendimi), e nuk do te jet e udhes te mos ndodhe asnjehere.

Mir mbetshit.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
"A nuk e dine (shohin) ata, te cilet nuk besuan, se qiejt dhe toka ishin te ngjitur, e Ne i ndame ato te dyja, dhe ujin e beme baze te jetes se çdo sendi,a nuk besojne ?"

Po e marrim te mireqene faktin qe ne Kuran eshte shkruar keshtu perpara 14 shekujve, ok.

Qielli dhe Toka ishin te ngjitura ?

Nuk e kupton sa qesharake eshte kjo, qielli dhe Toka akoma jane te ngjitura. Ngrije doren lart prek qiellin lol.

Kush ishin keta "NE" qe i ndane ? Si i ndane ? Kush ishin keta qe ujin e bene baze te jetes ? Ku ka uje ka jete, nuk ka uje pa jete. ;)

Po perpara kesaj, nuk paska patur uje sipas kuranit tuaj ?

A di gje rreth Pangeas ?

Ju mundoheni te gjeni te perbashketa mes shkences dhe fese, por kjo eshte nje tentative shume qesharake, nisur vetem nga fakti fillestar qe shkenca per ju eshte djallezore. hajde tung tani .

P.s Ateizmi thote kurre nuk eshte vone per tu zgjuar :)
 
Top