Per te ndaluar dhunen tek femrat duhet te nderhyjm tek meshkujt.

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
MV5BMmZmMjVmYTItMzUzOS00YzY5LWJkYWMtNjM2YmI5MDgzMGIyXkEyXkFqcGdeQXVyMjAyNTUxMw@@._V1_.jpg
Ne komedin e '69 "amore mio aiutami" e Alberto Sordi, Raffaela qe interpretohet nga Monica Vitti, goditet vazhdimisht nga burri xheloz ne dunat e Saubadia.
"Thuaje qe e do akoma", "Po qe e dua" nderko qe rrihet. Gjak.
Na u desh shum kohe per te arritur ne denoncimin kolektiv te dhunes kunder grave, por me ne fund ja arritem.
Kurse rrefimi mediatik i krimit ska ber asnje hap perpara.
Kronaka e zez qe merret me femicidin, fokuzohet ne menyr morbidale te viktima, pa hyr ne detajet e dinamikes rreth ciftit, dhe merr parasysh vetem nje gjysem: gruan-burrin jo.
Historia mbizoteruese ndan 2 role: gruaja e abuzuar eshte viktima dhe burri eshte agresori. Dhe pik.
Sigurisht qe mashkulli-ujku eshte ekzekutuesi dhe duhet te denohet, por dhe te studjohet me mir.
"Nuk mendoj aspak qe nje burr i dhunshem eshte nje perbindesh ose i cmendur" shpjegon Laura Storti, psikoterapiste ne krye te ekipit "il Cortile", " por jam e bindur qe problemi i dhunes eshte i tiji, jo i gruas. Dhe aty duhet te fokuzohemi."
Kjo qender degjimi per burra te dhunshem lind ne 2010 brenda Shtepise Nderkombetare te Grave.
Pyetja themelore eshte: a eshte e afte psikanaliza te merret me ket siklet te konsiderueshem te civilizimit? Duket se po.
Virusi i dhunes nuk eshte vetem nje siklet nderpersonal por i ka rrenjet ne psikike.
"Kemi rreth 3 vite qe kemi filluar te punojme ne krahun e tret te Rebibbia dhe se fundmi ne Regina Coeli", tregon Storti "nuk riedukojme por degjojme burrat e dhunshem. Fillojne tregimet e tyre duke thene se jan te pafajshem dhe e besojne me te vertet."
Hapi i pare per to eshte te kuptojne qe "dhuna nuk eshte burreri". Dhe nuk eshte as e lejueshme.
Me pas dikush qe e ka kuptuar thellesisht se sa fajtor eshte, ka propozuar nje projekt pas-burgu, nga frika se mund ta riperseris.
Dhuna me baz gjinore eshte si nje vrime e zez qe krijon varesi
Dalja nga ky tunel eshte nje sfid e civilizimit per te gjith njerezimin.
Ne itali, qendrat qe mirepresin burrat e dhunshem jan 44 dhe eshte gjithnje ne rritje nevoja per te qendruar nga ana e ujkut.
Ne kryelist eshte CAM (centro di ascolto uomini maltrattanti)i lindur ne 2009 ne Firence por nderkombetarisht jemi te fundit.
Programet e para anti dhune lindin ne vitet '60-'80: behet fjale per "Emerge" ne Boston dhe "Evolve" ne Winnipeg.
"Sidomos ne fillim degjojme vazhdimisht qe thone: "Po te kishte heshtur, po tme kishte respektuar, po mos te kishte thene ose bere", shpjegon Storti, "por gjithnje e me shume burra te moshes 35-50, pasi reagojne ne menyr te egzagjeruar me lekundje, ulerima kse shtytja e partneres te tyre, tani pyesin veten pse e bejne dhe vijne ketu"
Shtate ose tete vjet me pare nuk ishte kshu sepse ne nje far menyre bertitja ose rrajtja e nje gruaj nuk konsiderohej sjellje devijante por ishte e justifikuar me pretendimin se gruaja ne nje far menyre e meritonte ate -ose e kishte provokuar.
Fjala magjike eshte "provokimi". Sipas nje studimi te Ipsos e realizuar per We World Onlus ne vitin 2017, per nje italjan nga gjashte faji eshte i gruas. Burrat ndihen te provokuar kur partneri fillon te thot jo. Andrea Bernetti, drejtori i CAM i Romes, shpjegon qe kur nje burr ngren dor, e ben sepse ndjen te kercenuar ekzistencen e vet.
Eshte sikur te perceptojne rrezik vdekjeje. Nje agresion fizik. Qe ne vertet nuk ka ndodh kurre. "Marredheniet e dhunshme fillojne kur gruaja perceptohet si nje objekt, dhe eshte rezultat i nje marreveshje ose koluzion te nenkuptuar te ciftit" shton Bernett," burri qe ndjen qe ka humbur autoritetin dhe fuqin, kerkon nje marredhenie qe ka funksionin e komplensimit dhe siguris te saj. Keta gra jane paterica per burra qe nuk din te ecin".
Para fillimit te goditjes dhe shuplakes, kemi te gjitha supozimet: gruaja dehumanizohet, ajo kthehet ne nje objekt per tu goditur.
Kur grate shprehin deshirat dhe nevojat e tyre, magjia prishet. Burri ndihet i tradhtuar, i vanem ne nje qoshe dhe i plagosur ne vdekje.
Kur arrihet ajo pik eshte teper vone.
"Fillimisht vijne tek ne duke na kerkuar te rivendosim gjerat sic ishin me pare; kerkojne qe paterica te kthehet sic ishte. Kur kuptojne se nuk munden, o perpiqen te ndryshojne ose kerkojne nje tjeter paterice.
Si hap te pare, ata mesojne te menaxhojne zemerimin: kur kuptojne se po mbushen, ndalojne te marrin frym dhe e vezhgojne. Sipas psikologeve ky eshte momenti qe fokusi leviz tek to, fillon nje proces i vetedijes dhe kujdesit qe ka te beje me gjith shoqerine.
Biles me shume: ka te beje me nje bote ne te cilen pushteti eshte kryesisht ne duart e burrave ne nje krize te thelle identiteti.
Fundja dhuna cfare eshte?
Nje qendrim i lindur apo nje sjellje e mesuar? Psikoanaliza na tregon se mesohet nga femijeria. Ne nuk jemi kafshe qe zbatojme sjellje instinktive por qenie njerezore qe bejme zgjedhje. Dhe keto zgjedhje mund ti ndryshojme.
Dhunen e njohim qe femije dhe vetem nga vezhgimi.
Roli i femijeve eshte i rendesishem: eshte falas tyre qe baballaret i drejtohen nje procesi korigjyes dhe futen ne nje qender kunder dhunes. Por jo gjithmon ndodh sepse ujku i dhunshem mund te jet nje baba shum i dashur dhe per fat te keq, femijet shohin, e dine dhe heshtin. Emulojne.
Psikologet flasin per dhune perpara femijeve. Ne Itali, nje dosje e divulguar nga Save the Children flet per 427mij te mitur qe kan perjetuar dhune ne familje ne 5 vite.
C'valle do ndodhe me ta?
Keta djem dhe vajza mund te behen burra dhe gra te dhunshem te se nesermes.
Ne kokat e tyre krijojet nje keqkuptim monstruoz: nga njera ane mbrojne nenen e tyre ne menyre obsesive, por nga ana tjeter do te imitojne baballaret e tyre".
"Djemt mesojne se dhuna eshte sjellje e pranueshme dhe ne te njejten kohe burrerore", shpjegon Giorgia Usai, nje psikologe dhe ndermjetese e familjes.
Pra,eshte rreth tyre qe mund te thyhet cikli/zinxhiri i abuzimeve.
Eshte e nevojshme te nderhyjme menjehere per ti mbrojtur dhe per ti hequr shock-un psikologjik.
Ndodh shpesh qe episodet e keqtrajtimit te nenave te mohohen me goj, per tu rishfaqur me kalimin e kohes ne forma te ngryshme.
Per shembull eshte e mundshme qe vajzat qe kan pasur baba te dhunshem, te kerkojne partnere te ngjashem dhe te vuajne nga veprimet e tyre.
Femijet sjan as Kesulkuqja dhe as Hansel e Gretel, por nga perrallat mund te mesojme shume: jane ata qe na hapin syt, duke identifikuar ujkun te maskuar si gjyshe, duke hedhur therrime buke gjat rruges neper pyje. Ata jan viktimat, karremet dhe rruga per te shpetuar.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Ps: te perkthesh nje artikull kaq te gjat nga celulari eshte ########%!!#$%#*
Kurre me.
Me falni nese perkthimi s'eshte perfekt por shtydha gjith neuronet per ti dhane nje kuptim.
Eshte nje problem qe me prek nga afer sidomos tani qe jam vet nene. E ndjej veten me pergjegjesi shum te madhe dhe ndonjeher me duket sikur kam kunder gjith boten.
Eshte kaq e shemtuar te imagjinoj nje edukim pa dhune? Nje te ardhme pa dhune? Nje bot ku femra sdo te jet asgje me shum se nje fabrik femijesh?
Apo do te mbetet utopi e imja?
Do ju lutesha mos ta ktheni ne batuta/ironi/chit -chat.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
"Thuaje qe e do akoma", "Po qe e dua" nderko qe rrihet. Gjak.
Shtate ose tete vjet me pare nuk ishte kshu sepse ne nje far menyre bertitja ose rrajtja e nje gruaj nuk konsiderohej sjellje devijante por ishte e justifikuar me pretendimin se gruaja ne nje far menyre e meritonte ate -ose e kishte provokuar.

Shpesh kur i kthehem kohes pas neper etapa historie e shikoj se si nje femer abuzohej,ne shume dimensione,them:
Duhej ti sillnim meshkujt ne kete jete apo jo?!
Gjithesesi mendoj qe baza eshte familja,nje familje e ndertuar pa dhune,pa stres dhe pa shtypje ne brendesi,rrit dhe meshkuj dhe femra te qeta,te urte dhe njerzor ne thelbin e karakterit tyre.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
"Thuaje qe e do akoma", "Po qe e dua" nderko qe rrihet. Gjak.
Shtate ose tete vjet me pare nuk ishte kshu sepse ne nje far menyre bertitja ose rrajtja e nje gruaj nuk konsiderohej sjellje devijante por ishte e justifikuar me pretendimin se gruaja ne nje far menyre e meritonte ate -ose e kishte provokuar.

Shpesh kur i kthehem kohes pas neper etapa historie e shikoj se si nje femer abuzohej,ne shume dimensione,them:
Duhej ti sillnim meshkujt ne kete jete apo jo?!
Gjithesesi mendoj qe baza eshte familja,nje familje e ndertuar pa dhune,pa stres dhe pa shtypje ne brendesi,rrit dhe meshkuj dhe femra te qeta,te urte dhe njerzor ne thelbin e karakterit tyre.

Kur mora vesh qe prisja djal kam qajt per nje jav te tere. Sepse kisha vendosur qe duhet te lindja vajze dhe do ta rrisja te fort qe asnje mashkull ne bot tja prente krahet.
Me pas i dhash nje detyr tjeter vetes; cik me te veshtire. Do ta rris pa paragjykime dhe komplekse dhe sidomos i respektueshem me cfare do lloj qenie te gjall.
Sepse shof akoma shume dhune... akoma shum gjera qe sme pelqejn dhe qe me therrin ne zemer kur i degjoj...
"Me kan perdhunuar ne familje por mohojn prej turpit dhe sot ka familje dhe 2 vajza. Por un vuj akoma nga depresioni "
"Jam ndar " heq kapelen per tme treguar floket e shkulura
E fundit: plagosur grua me gjith babain
Me dridhen akoma kembet
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
"Thuaje qe e do akoma", "Po qe e dua" nderko qe rrihet. Gjak.
Shtate ose tete vjet me pare nuk ishte kshu sepse ne nje far menyre bertitja ose rrajtja e nje gruaj nuk konsiderohej sjellje devijante por ishte e justifikuar me pretendimin se gruaja ne nje far menyre e meritonte ate -ose e kishte provokuar.

Shpesh kur i kthehem kohes pas neper etapa historie e shikoj se si nje femer abuzohej,ne shume dimensione,them:
Duhej ti sillnim meshkujt ne kete jete apo jo?!
Gjithesesi mendoj qe baza eshte familja,nje familje e ndertuar pa dhune,pa stres dhe pa shtypje ne brendesi,rrit dhe meshkuj dhe femra te qeta,te urte dhe njerzor ne thelbin e karakterit tyre.

Nuk je nevoje ti kthehesh kohes pas fare
Kemi raste te koheve te sotme plot!
Ku femra dhunohet fizikisht verbalisht dhe nese kerkon dicorcin del tjetri dhe e vret.
Sa e sa histori te tilla Kane ndodhur viteve te fundit.
Duhet hequr shprehja “gruaja e ka vendin ne guzhine” aty fillon gjithe problemi ....
 
Nuk je nevoje ti kthehesh kohes pas fare
Kemi raste te koheve te sotme plot!
Ku femra dhunohet fizikisht verbalisht dhe nese kerkon dicorcin del tjetri dhe e vret.
Sa e sa histori te tilla Kane ndodhur viteve te fundit.
Duhet hequr shprehja “gruaja e ka vendin ne guzhine” aty fillon gjithe problemi ....
Ne fakt ti e ke vendin aty ku ka gjera per tu lar e hekuros ... mbasi te mbarosh ato
atehere futju larjes pjatave... lol
 
Mbyllu ne guzhine ti se per keto te tjerat ka machines lol
Une mendoj se respekti nga ketu fillon
kur femra merr detyrat e saja , dhe i zbaton pa e hap sqepin....
ndersa burri, ne qoftese e shef qe kjo nuk ja del dot, atehere vihet ne levizje dhe i sjell nje grua tjeter ne shtepi per ta ndihmuar
me shume se kaq ç'far te bejm ne meshkujt?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une mendoj se respekti nga ketu fillon
kur femra merr detyrat e saja , dhe i zbaton pa e hap sqepin....
ndersa burri, ne qoftese e shef qe kjo nuk ja del dot, atehere vihet ne levizje dhe i sjell nje grua tjeter ne shtepi per ta ndihmuar
me shume se kaq ç'far te bejm ne meshkujt?

Jetoni vetem ose merni nje qen
Mundesisht pitbull qe mos te keni mundesi ti jepni urdhera lol

cilat jane detyrat e femres dhe cilat jane te mashkullit?
 
Jetoni vetem ose merni nje qen
Mundesisht pitbull qe mos te keni mundesi ti jepni urdhera lol

cilat jane detyrat e femres dhe cilat jane te mashkullit?
Detyrat e femres ne fakt femra i meso qe ke shpia vet.... te burri do mesoi dhe huqet e tij
?
 
varet ne cfare shtepie eshte rrit o trim
Se ka nga ato femra qe I rrit nena me krahe dhe fluturojne:p
Kshu qe mos e mprit shum dhembin se do zhgenjehesh lol
Ne fakt per ate lloje femre flas dhe une
burri eshte ai qe ja pret ato krahet dhe e ben si gaforre.... lol, kot e keni, detyrave tuaja nuk i shpetoni dot...
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Une mendoj se respekti nga ketu fillon
kur femra merr detyrat e saja , dhe i zbaton pa e hap sqepin....
ndersa burri, ne qoftese e shef qe kjo nuk ja del dot, atehere vihet ne levizje dhe i sjell nje grua tjeter ne shtepi per ta ndihmuar
me shume se kaq ç'far te bejm ne meshkujt?
Cilat na qekan kto detyrat e saj?
Flas per ciftet ku te dy punojne gjith diten.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Une mendoj se respekti nga ketu fillon
kur femra merr detyrat e saja , dhe i zbaton pa e hap sqepin....
ndersa burri, ne qoftese e shef qe kjo nuk ja del dot, atehere vihet ne levizje dhe i sjell nje grua tjeter ne shtepi per ta ndihmuar
me shume se kaq ç'far te bejm ne meshkujt?
Te ngreni Faqen nga divani sepse nenat na i kan dhan te dyve paleve krah dhe kemb njesoj.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Nuk je nevoje ti kthehesh kohes pas fare
Kemi raste te koheve te sotme plot!
Ku femra dhunohet fizikisht verbalisht dhe nese kerkon dicorcin del tjetri dhe e vret.
Sa e sa histori te tilla Kane ndodhur viteve te fundit.
Duhet hequr shprehja “gruaja e ka vendin ne guzhine” aty fillon gjithe problemi ....
Cit. (Not my man) " ti e ke fajin sepse nuk shtron darken ne tavolin"
Prej asajt dite sgatuj mo gjo. Ka ristorante dhe piceri plot posht shtepis.
Bej dhe un timen, sjell leket nshpi ?????
 
Ket duhet ta marr per ofendim?
Sepse kto gjera nuk i marr dot me sarkazem
Duhet ta pranosh qe jashte botes tende ekzistojne njeres qe nuk jane dakort me idete e tua , dhe ti nuk ben pjese ne mustaqet e tyre
perderisa ke zgjedhur nje jete qe te pelqen dhe te pershtatet ty.... pra liria jote mbaron ku fillon e atyre, ske pse me citon sepse i provokuar duhet te ndihem une...
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ket duhet ta marr per ofendim?
Sepse kto gjera nuk i marr dot me sarkazem
Burri me mustaqe eshte ai maloku qe thote grua erdhe nga puna? E mire na bej darken tani meqe une dua te rri te kruaj barkun..
Pastaj pasi hane darke gruaja prap do laje enet dhe ora 11 do e zere ne kembe,ama burri me mustaqe rri duke pare tv dhe duke e pare gjithe mllef gruan qe i ben sherbim se po i ben zhurme.

Disa njerez jane te lumtur sepse skane njohur realitet tjeter...e mbase ketu hyjne disa femra qe mund te jene te lumtura.

Disa te tjera preferojne ekuiliber e gjera 50 me 50 ne nje raport dhe per mua eshte gje e shendetshme.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Duhet ta pranosh qe jashte botes tende ekzistojne njeres qe nuk jane dakort me idete e tua , dhe ti nuk ben pjese ne mustaqet e tyre
perderisa ke zgjedhur nje jete qe te pelqen dhe te pershtatet ty.... pra liria jote mbaron ku fillon e atyre, ske pse me citon sepse i provokuar duhet te ndihem une...
Hapa temen per te diskutuar, jo per te imponuar "idet e mia" ku ne nje familje te lumtur duhet te ket barezi, mbeshtetje, komunikim... dhe jo 'un tarzan ti cita'. Do sdo me rastis te hapen diskutime te tilla ku punoj dhe gjykohem shpesh pse preferoj te punoj (duke pasur nje indipendenc time ekonomike) ne vend te mbaj shtepin dhe te rris te vetmin femije qe kemi (dhe ktu plot kritika pse sdu te tjere) .
Ajo qe me habit eshte qe jan femra. Femra qe na tregojne qe hajn dajak, qe ndihen skllave, qe din per tradhetit e burrit dhe qe kan turp ti kerkojn lek per cfare do lloj gje qe i nevojet (gjera personale si kafja e mengjesit ne bar, profumi, cant o ku di un).

Kur ne vet sjemi gati te duam veten tone, si mund te presim respekt nga dike tjeter ?
Si mund ti edukojme femijet tan?
 
Hapa temen per te diskutuar, jo per te imponuar "idet e mia" ku ne nje familje te lumtur duhet te ket barezi, mbeshtetje, komunikim... dhe jo 'un tarzan ti cita'. Do sdo me rastis te hapen diskutime te tilla ku punoj dhe gjykohem shpesh pse preferoj te punoj (duke pasur nje indipendenc time ekonomike) ne vend te mbaj shtepin dhe te rris te vetmin femije qe kemi (dhe ktu plot kritika pse sdu te tjere) .
Ajo qe me habit eshte qe jan femra. Femra qe na tregojne qe hajn dajak, qe ndihen skllave, qe din per tradhetit e burrit dhe qe kan turp ti kerkojn lek per cfare do lloj gje qe i nevojet (gjera personale si kafja e mengjesit ne bar, profumi, cant o ku di un).

Kur ne vet sjemi gati te duam veten tone, si mund te presim respekt nga dike tjeter ?
Si mund ti edukojme femijet tan?
Une kam mendime te tjera
jam i sigurt qe ke shume te drejte dhe te kjo teme do ndergjegjsohen shume nga ata me musteqe..
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Une kam mendime te tjera
jam i sigurt qe ke shume te drejte dhe te kjo teme do ndergjegjsohen shume nga ata me musteqe..
Zere se ateher Flor
Un sdo boj luft se kush ka te drejt dhe kush jo
Per ty dhe femrat qe hyjn ktu sjan te ndershme kshu qe e kot edhe qe te humb koh
 
Zere se ateher Flor
Un sdo boj luft se kush ka te drejt dhe kush jo
Per ty dhe femrat qe hyjn ktu sjan te ndershme kshu qe e kot edhe qe te humb koh
Une nuk i mbaj pishtarin se kush eshte e ndershme dhe kush jo, ç'do njeri shpreh opinionin e tij... une nuk jam ketu per te ndergjegjesuar askend
 
Top