Per te ndaluar dhunen tek femrat duhet te nderhyjm tek meshkujt.

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Mashkulli sillet ashtu si eshte rritur. Nqfse eshte rritur ne ambient ku prinderit kane qene agresiv normale qe edhe femija do behet agresiv, kshu qe te prinderosh eshte pergjegjesi e madhe.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Keto tema, keto diskutime te kujtojne serish e serish se cdo gje nis ne familje. Njeiru le ta preke Henen e Marsin bashke po desh ama nqs nuk ka arritur paqen dhe lumturine me veten e me familjen(bashkshortin, femijen) nuk i vlen asgje. ME pak fjale, te keqen e modernitetit. Keq per makineri kur akoma nuk kemi bere Njeriun e vlerave, njerzillikut, meshires, butesise!

Mgjth, ne jemi shpresa, jemi e ardhmja. Gruaja! Vetem ne e kemi ne dore cdo gje. Butesia ja kalon egersise e ashpersise! Mendoj se nqs cdo grua do punonte fort me partnerin dhe me femite qe rrit do ja dalim qe neser te kemi 1 shoqeri me te shendoshe.
Nga ana tjeter, ne flasim ne kushte komode, ama ka gra te tjera qe s'e kane shancin e zgjedhjes. Andaj ne qe nuk jemi te dhunuara duhet 2fish ti behemi mbeshtetje. Une kete beteje e shoh te grave. Nuk kam besim te meshkujt se mund te rregullojne gje ne shkalle te gjere. Ama po ne mund te bejme 1 mashkull per shtepi te respektoje ate qe ka ne krah, ne kete rast partnerin tone, vellain, dhe padyshim FEMITE qe do rrisim!
 
Dhuna , cilado qofte ajo, verbale apo fizike eshte e pajustifikueshme.
Une them qe per te ndaluar dhunen tek femrat duhet pikesepari femrat te "nderhyjne" te vetvetja, dmth te kene respekt per veten dhe si rrjedhoje automatikisht nuk do pranojne asnje lloj dhune nga meshkujt.
E perseris, asgje nuk e justifikon dhunen.
Dhune ne nje marredhenie njerezore si ajo mes gruas dhe burrit pastaj eshte totalisht e papranueshme.
Ndonjehere me duket sikur Levizja Feministe (e kam ndjere gjithmone veten si nje feminist) nuk ben sa duhet per te ndaluar dhunen, ne kuptimin qe grate vete nuk ndergjegjesohen mbi demin qe sjell dhuna dhe shpesh here mundohen ta justifikojne ate.
Feminizmi ka lindur si nje Levizje qe kerkon ne thelb barazine gjinore, duke qene kunder supremacise te cilesdo gjini.
E pra si pjese perberese e nje ideologjie te tille jane grate ato qe duhet te ndergjegjesohen dhe ti thone jo dhunes, ne asnje rast e ne asnje rrethane te mos e pranojne.
Thene kjo (besoj se e kam postuar edhe kohe me pare) burrat qe ushtrojne dhune ndaj grave per mua nuk jane burra!!!
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Ps: te perkthesh nje artikull kaq te gjat nga celulari eshte ########%!!#$%#*
Kurre me.
Me falni nese perkthimi s'eshte perfekt por shtydha gjith neuronet per ti dhane nje kuptim.
Eshte nje problem qe me prek nga afer sidomos tani qe jam vet nene. E ndjej veten me pergjegjesi shum te madhe dhe ndonjeher me duket sikur kam kunder gjith boten.
Eshte kaq e shemtuar te imagjinoj nje edukim pa dhune? Nje te ardhme pa dhune? Nje bot ku femra sdo te jet asgje me shum se nje fabrik femijesh?
Apo do te mbetet utopi e imja?
Do ju lutesha mos ta ktheni ne batuta/ironi/chit -chat.
O zot sa bukur kam fol
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Tani nuk e di çfar ndodh me personalitetin tim, por ndjej një lloj keqardhje për atë mashkullin që abuzon një femër. E mendoj, si ndjehet të jesh i mallkuar nga krijuesi, të jesh i mbushur me ndjenja shtazarake, të kesh jetë të shprazët nga çdo vlerë njerëzore?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Te mjere ato femra se behen viktim te nje burri..

nje femer e mecur,nuk i qon gjerat deri ne ate pik te dhunes..(nuk prejashtohet mundesia se ka lloj lloj specje meshkuj)por femra e zgjuar din mir ti managjoj gjerat ne nje lidhje.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Tani nuk e di çfar ndodh me personalitetin tim, por ndjej një lloj keqardhje për atë mashkullin që abuzon një femër. E mendoj, si ndjehet të jesh i mallkuar nga krijuesi, të jesh i mbushur me ndjenja shtazarake, të kesh jetë të shprazët nga çdo vlerë njerëzore?
Dhuna sjell dhune
Nje femije i dhunuar do rritet i dhunshem ne shumicen e rasteve.
Kshu shkon kjo pun duam apo sduam ne.

Me ka ndodhur te shoh drejt per drejt ne sy dike qe perdorte te njejten dhune ne shtepi dhe me pas shprehej gjith urrejtje kundrejt nje tjetri qe po diskutohej diku ne tv.
Ishte sikur po shikoja nje person me personalitet te dyfisht. E frikshme... dhe e rrezikshme sepse do te thot qe nuk e kupton se cfare ben ne ato caste.
 
  • Më pëlqen
Reactions: D.

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Te mjere ato femra se behen viktim te nje burri..

nje femer e mecur,nuk i qon gjerat deri ne ate pik te dhunes..(nuk prejashtohet mundesia se ka lloj lloj specje meshkuj)por femra e zgjuar din mir ti managjoj gjerat ne nje lidhje.
C'lidhje ka mencuria?
Mashkulli s'eshte buratin qe mund te manovrohet sipas qefit tone.
Futja kot.
 

Desa

Felix Culpa
S/M
@Arfenilla të jap të drejtë të bazuar në thënien që një femër e mirë nuk e bie deri aty të abuzohet. Por kur qëllon në një mashkull dominant, të ngelet o të humbësh personalitetin tënd e ti nënshtrohesh plotësisht, o të largohesh. Gjë të cilën shumë pak femra e bëjn, për fat të keq.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
@Arfenilla të jap të drejtë të bazuar në thënien që një femër e mirë nuk e bie deri aty të abuzohet. Por kur qëllon në një mashkull dominant, të ngelet o të humbësh personalitetin tënd e ti nënshtrohesh plotësisht, o të largohesh. Gjë të cilën shumë pak femra e bëjn, për fat të keq.
Prandaj them un se nje femer e mequr din te managjoi mir cdo lloj situate.pse me ardhe deri te dhuna ku mund te kete zgjedhje tjeter..nuk shkon !nderprite..cdo njeri ne rrugen e tij saj.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Prandaj them un se nje femer e mequr din te managjoi mir cdo lloj situate.pse me ardhe deri te dhuna ku mund te kete zgjedhje tjeter..nuk shkon !nderprite..cdo njeri ne rrugen e tij saj.
Ah kjo eshte gje tjeter... ti po thua "largohu ne shenjat e para te dhunes"
Ktu jam dakord dhe une.
E interpretova si "femra e zbut burrin/femra eshte shtylla e familjes/femra e rizbut burrin/femra duhet ti nenshtrohet qe ta zbusi"
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Prandaj them un se nje femer e mequr din te managjoi mir cdo lloj situate.pse me ardhe deri te dhuna ku mund te kete zgjedhje tjeter..nuk shkon !nderprite..cdo njeri ne rrugen e tij saj.
Deri aty më shumë se dakord. Por ka femra që nuk kanë ku të largohen: në mungesë të pavarësisë, mbështetjes familjare, sistemit shtetëror.... Këto janë ai grup i margjinalizuar.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Deri aty më shumë se dakord. Por ka femra që nuk kanë ku të largohen: në mungesë të pavarësisë, mbështetjes familjare, sistemit shtetëror.... Këto janë ai grup i margjinalizuar.
Ka edhe ashtu si thua ti ,se jan pa ase nje mbeshtetje..ama duhet pranuar edhe nje te vertet te idhure..se ka femra qe nuk kuptojn fare..sikur truri i tyre eshte aqe bllok saqe ta plasin barkun nga injoranca qe kan..?‍♀️
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Deri aty më shumë se dakord. Por ka femra që nuk kanë ku të largohen: në mungesë të pavarësisë, mbështetjes familjare, sistemit shtetëror.... Këto janë ai grup i margjinalizuar.
Mos flasim per mentalitetin shqiptar rreth divorcit!
Preferojne te mbyten se sa te pranojne qe femija tyre ka vendos te ndahet sepse i nenshtrohet dhune.
Le te themi trroc qe dhuna eshte justifikuar gjithmon "he se nje shpull ishte... nuk te vrau"
Duhet te arrijme detyrimisht te vrasja per te pasur te drejten e ndarjes nga bashkshorti?
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Ka edhe ashtu si thua ti ,se jan pa ase nje mbeshtetje..ama duhet pranuar edhe nje te vertet te idhure..se ka femra qe nuk kuptojn fare..sikur truri i tyre eshte aqe bllok saqe ta plasin barkun nga injoranca qe kan..?‍♀️
Nuk e di arfe...
Kam njohur goxha te tilla dhe sme jan dukur injorante por te trrembura dhe te vetmuara.
Disa prej tyre nuk e kapen situaten qe ne fillim sepse ishin rritur ne familje te tilla dhe nuk i bente shum pershtypje. Por kur behesh nene dhe me pas kjo dhune i tranzmetohet femijes, te iken truri. Njera me tmerroi nje dit kur hoqi kapelen dhe me tregoi floket e shkulura.
 
Top