Mungesa e aktivitetit fizik te shkurton jeten

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Te shikosh shume televizor i ben keq shendetit. Ose thene me sakte: problemi nuk ka shume lidhje me ekranin, por me oret e kaluara duke qendruar ulur perpara aparatit, por edhe perpara kompjuterit apo duke ngare makinen. Konfirmimi i radhes se jeta sedentare rrezikon zemren ka ardhur nga nje studim australian i publikuar ne revisten shkencore “Circulation”.

Sipas kerkimit, kush qendron perpara ekranit 4 ore cdo dite ka nje rrezik vdekshmerie te parakohshme me te madhe se 46 perqind e atyre qe shikojne televizor me pak se dy ore ne dite.TCH
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Mungesa e aktivitetit fizik te shkurton jeten

un jam rahat, te pakten 3 or futboll ne jav i boj :)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Mungesa e aktivitetit fizik te shkurton jeten

Ushtrimet ngadalësojnë plakjen

Të praktikuarit e ushtrimeve trupore, në afat të gjatë, është i lidhur me ngadalësimin e procesit të plakjes në nivelin qelizor, theksojnë studiuesit gjermanë. Duke analizuar telomeret, shtresat mbrojtëse të kromozomeve të cilat ruajnë stabilitetin e ADN-së së qelizës, hulumtuesit kanë vërtetuar se procesi i reduktimit të tyre në qelizat kyçe të sistemit imun është ndjeshëm më i ngadaltë tek të anketuarit, të cilët për vite të tëra janë marrë me aktivitete sportive. Reduktimi i telomerit është pasojë e zakonshme e ndarjes së qelizës dhe rrit gjasat për zhdukjen e saj, shtojnë studiuesit në shkrimin e botuar në revistën shkencore “Circulation”. Në hulumtimin e ri janë gjetur edhe dëshmi se si aktiviteti trupor çon në aktivizimin e enzimës telomerazë, e cila ndihmon në stabilizimin e telomerit.ks
 
Titulli: Mungesa e aktivitetit fizik te shkurton jeten

Une 3 here ne jave bej palester + areobi ...te pakten nuk do vdes shpejt :D
 
Top