motivi pjesa e par

Hope

◕‿◕
Te bej nje pyetje ty "shpresa"?! Nga erdhe ti ne kete bote qe po e shijon e gezon sot? Nga martesa e prinderve te tu! Une kisha degjuar per organizata pro barazise gjinore, per me shume te drejta ndaj gjinise femerore, por kurre per nje "levizje" kunder marteses! Ne Shqiperi ndodhin çudira...????
O Berber sic te thash e me siper ne vizionin tim te ngushte njerzit nuk jane njelloj e nuk kane te njejtat qellime. Te martohesh duhet ne radhe te pare te gjesh njeriun e duhur per nje jete..... pastaj kush tha qe nuk rri dot me nje njeri pa firmos e pa bere feste?
E cfare besoj e me shume eshte qe jo cdo njeri/cift eshte i afte te behet prind... disa njerez nuk e kane kete prirje dhe kjo fryma shoqerore qe i shtyn te hyn ne "rrugen e drejte" te martohen e te shumefishohen eshte shume e gabuar...
Nje femije eshte nje responsabilitet enorm, te cilin po se peshove mire dhe e ben me mendimin duke pare e duke bere si do ritet nuk eshte ne regull...
Pra secili vendos vete, mos shtyni me se e dini ju me mire si duhet vepruar...
 

Endrra

VIP
V.I.P
O Berber sic te thash e me siper ne vizionin tim te ngushte njerzit nuk jane njelloj e nuk kane te njejtat qellime. Te martohesh duhet ne radhe te pare te gjesh njeriun e duhur per nje jete..... pastaj kush tha qe nuk rri dot me nje njeri pa firmos e pa bere feste?
E cfare besoj e me shume eshte qe jo cdo njeri/cift eshte i afte te behet prind... disa njerez nuk e kane kete prirje dhe kjo fryma shoqerore qe i shtyn te hyn ne "rrugen e drejte" te martohen e te shumefishohen eshte shume e gabuar...
Nje femije eshte nje responsabilitet enorm, te cilin po se peshove mire dhe e ben me mendimin duke pare e duke bere si do ritet nuk eshte ne regull...
Pra secili vendos vete, mos shtyni me se e dini ju me mire si duhet vepruar...
Ehu sa u mendove ti je e zonja apo jo te rritesh femije .. goca e komshijes nga tropoja ber 10 .. rri tani ti mendohu ?
 

Endrra

VIP
V.I.P
Nuk ka gje me te bukur se martesa .. te kesh besim te verber. . te kesh frik ta humbesh njeriun qe nda jeten me te .. te duash qe femijet e tu ti ngjajn atij , sepse te permbush dhe ka kaq virtyte.
Te mendosh pleqerin me te .. nipa e mbesat .. dhe te mendosh ndarjen me lot nga kjo jete .... eshte mrekulli me vete .
Keshtu i kam perjetuar prinderit e mi
Te adhurueshem.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Ka njerez qe frikesohen nga barra dhe pergjegjesia qe duhet ta kete si prind, ne kete menyre i ik kesaj barre, preferon te jetoje me më pak pergjegjesi, sado qe ne anen tjeter ka momente kur i mbushet mendja se martesa eshte e mire.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Po ne pse te martohemi e te vuajme kur ju thoni sja vlen martesa? :p
Kjo i bije pyt 100vet e bej si di vet?

Ps..sikur te ishte martesa ,si te shkosh ne market dhe merr ate se ta do zemra ,do ishte mrekulli,por te bejn te blesh dhe leter higjenike kjo eshte kulmi se nuk ben pa to?‍♀️?
 

Hope

◕‿◕
Nuk ka gje me te bukur se martesa .. te kesh besim te verber. . te kesh frik ta humbesh njeriun qe nda jeten me te .. te duash qe femijet e tu ti ngjajn atij , sepse te permbush dhe ka kaq virtyte.
Te mendosh pleqerin me te .. nipa e mbesat .. dhe te mendosh ndarjen me lot nga kjo jete .... eshte mrekulli me vete .
Keshtu i kam perjetuar prinderit e mi
Te adhurueshem.
Shume bukur e the:)
Por martesen tende e shikon njejt si ate te prinderve?
 

Endrra

VIP
V.I.P
Shume bukur e the:)
Por martesen tende e shikon njejt si ate te prinderve?
Te permenda idealen.. dhe pak me siper kam permen qe martesa eshte fat .
Duke pas parasysh idealen, fati te zhgenjen.
Por jeta vazhdon dhe pa martese.
 

Hope

◕‿◕
Te permenda idealen.. dhe pak me siper kam permen qe martesa eshte fat .
Duke pas parasysh idealen, fati te zhgenjen.
Por jeta vazhdon dhe pa martese.
Bravo, nje pergjigje inteligjente qe mbeshtet pak a shume vizionin tim te ngusht!
Flm Endrra :)
 
Top